Sağlıklı beslenme sorunu

Miyav68

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2018
522
1.693
32
Arkadaşlar biraz evel markete gittim ve yarım kilo et , 4 şeftali ve 3 patatese 40 lira ödedim .
Sağlıklı beslenip dışardan yememeye çalışıyorum.
Ama işte bir gün eve bunları alıyorum 3 öğün yiyorum örneğin 40 lira . Bulunduğum şehirde meyve sebze aşırı pahalı bir menemen yapmak bile geçen hesapladık 15 liraya mal oluyor .
Zaten dışardan yemeye meyilliyim ; yeme bozukluğu tanim var . Bu şekilde beslenmeye çalışınca da ay sonu gelmiyor . Ve inanın çoğu zaman dışardan istemek daha uygun geliyor.
Buğday ürünleri yememeye çalışıyorum . Protein çok pahalı . Sebze de öyle . .
Patates zaten yeme bozukluğum için hep tercih ettiğim bir urun. Sağlıklı olmayabilir ama şu süreçte değiştiremem zaten yağsız yapıyorum .
Ve sizden öneri bekliyorum . Tek başıma yaşıyorum, hem sağlıklı hem uygun nasıl beslenebilirim ? Glutensiz olarak.
Beslenme kısmına açmayı düşündüm ama bu da bir dert olduğu için buraya yazma kararı aldım .
Cevaplar için teşekkür ederim .

Dışardan yiyecekseniz Mealbox,rafinera vb sitelere bakabilirsiniz. Kalorisi hesaplanmiş sağlikli öğünler ayarlanabiliyor.
Aylık yada haftalik öğün satıyorlar. 3 öğün bile isteyebilirsiniz ama sanırım sadece istanbul içi.
Bütçenizi aşıyor olabilir yukarıdaki seçenekler bilemiyorum tabi,şayet öyleyse dengeli bir menü oluşturmaya çalışın derim.
Mesela salata malzemesi alın,yeşillikleri yıkayip kurulayıp mutfak bezine sararak hava almayan bir saklama kabında muhafaza edin. Bir öğünde güzel bir salata ,içerisine peynir,haşlanmış tavuk vs ekleyerek tüketebilirsiniz. Kolay bozulmaz da bu şekilde muhafaza edilirse.
Bir öğün fırında balık+salata olabilir.

Ilk aklima gelenler bunlar oldu. Gluten konusu olmasa daha çok alternatif üretilebilir tabi ama ben pek vakıf değilim maalesef.

Teskkurler dediklerinizi zaten yapıyorum konu maddiyatla ilgiliydi aslında:)
O dediğiniz paketlerde maalesef burada yok , şuan bayağı doğu bir şehirde yaşıyorum.

bol bol kuru bakliyat yiyin.mevsim sebzelerini az zeytin yaginda hafiften cevirip yumurta falan ekleyebilirsiniz.Kuru bakliyatlari haslayip binbir cesit salata yapabilirsiniz.Haftada iki defa et yiyebilirsiniz.Patatesi haslayarak cesitli salatalar yapabilirsiniz.Mevsim meyvelerini yapacaginiz yesil salataya ekleyebilirsiniz.Glutensiz makarna ve az princle bol sebzeli salatalar yapabilirsiniz.Risottonun nasil yapildigina bakarak cesitli risotto tarifleri deneyebilirsiniz.

Denizler kirli oldugu icin cok fazla balik tüketmenizi önermem.Eger istanbul`da yasamiyorsaniz haftada bir defa mevsim baligi deneyebilirsiniz.cesitli köfteler ve yanina da izgara edilmis sebzeler yapabilirsiniz.Iyi bir sarküteri bulup koyun ya da keci peyniri seviyorsaniz, incir, armut, karpuz kavun gibi meyvelerle tüketebilirsiniz.Yaz aylarinda bol domatesli yemekler kis aylarinda lahana türevli salatalar hazirlayabilirsiniz.

Bende glutensiz beslenmeye calisiyorum. Özellikle kahvaltida çok zor oluyor. Ekmek yerine ceviz badem yiyin diyorlar ama dediğiniz gibi çok pahalı. Glutensiz un desen normal unun yerini tutmuyor çorbadabile topaklanıyor. Bu konuda bende çaresizim

dogu sehrinde yasiyormussunuz o zaman orda ne yetisiyorsa onlari alin.Bol bol hakiki peynirler deneyin.Orada et nispeten ucuzdur.Kuzu etini tercih edin.Yerli mali oldugu ve hayvanlar genelde disarda oldugu icin cok daha saglikli.Yogurt seviyorsaniz yogurtlu tarifler deneyin.Ama her seyden önce yiyeceklerinizi güvendiginiz yerlerden alin.Endüstri ürünlerinden kacinin.

Ha bir de simdi taze fasülye zamani.Cok cesit yapabnilirsiniz.

Çok doğru söylüyorsun. Evde yapmak bile pahalı artık. Bak ben şöyle yapıyorum. Yeşil fasülye ucuz olduğunda çokça alıp pişiriyorum. Sonra küçük porsiyonlar halinde dondurucuya atıyorum. Canım isteyince yada evde yapacak bişi bulamazsam ısıtıp onu yiyorum.

Teeşekkürler .
Burada domates bile 4 lira :/
Bakliyat çok makul ve mantıklı ama ona bir bakayım haklısınız . Aslında unu tamamen çıkarmak istiyorum o yüzden glutensiz de olsa makarna tüketmem sanırım.
Meyve çok seviyorum ben ama karpuz dışında hepsinin kilosu 7 lira.
Bide ben az yemek yemiyorum . Meyve de az yemiyorum.. dediğim gibi yeme bozukluğum olduğu için asama aşama gidiyoruz . Sadece yediklerim bakiyorum şuan . E meyveyi de çok yiyince oda pahalı oluyor .
Teşekkür ed3rim önerirsiniz için.

Hiç bir sey yetişmiyor sorunda bu ; 3 el değiştiriyormuş.
Et 50 lira bugün baktım maalesef .
Ama fasulyeye de bakayım , onu da düşünmemiştim.

ankarada pahalı heryer de aslında sabze meyve fiyatları ve kuruyemiş arrtı bu yıl ama mecbur alıyoruz salata yapın bol bol elma sirkesi kullanın hakiki zeytinyağı ustunede peynir küp küp hem hafif hem sağlıklı yemek yerine de geçiyor

Dondurucuya yemek atınca tadı bozuluyor gibi hissediyorum kalıyor kalıyor yemiyorum.
Denedim daha önce takıntı gibi :/

sebze türlüsü yapın 2 kabak 2 havuç 1 patates bir avuç bezelye soğan 2 domates az suyla pişirin yanına bir çorba salata 2 gün yersiniz diyette olduğunuzu geçen konunuzdan biliyorum tatlı canınız ısterse de çok az dondurma yeterli

Yok çok şükür çok fazla tatlı istemiyorum .
Diyet degil de yemek bozukluğunu alt etmeye çalışmak, dediginiz sebze yemeğini yiyemem ama şöyle bir s3y var glutensiz duyamadığım için proteinsiz sebze yemeği beni tatmin etmiyor .
Mesela peynirli salata daha doyurucu oluyor . Peynirin kilosu da 20 lirayi gecmis

Meyve, sebze hatta yumurta için yakınlarınızda pazar varsa bir göz atmanızı öneririm. Ben de pazar alışverişine yakın zamanda geçtim. Markette kilosu 6-7 tl olan meyveyi 3-4 liraya buldum. Hem de daha iyisini.

Bakliyat ben de önereceğim. Mesela humus yapıp dolaba atabilirsiniz. Besleyici ve doyurucu. Hem de içine farklı malzemeler katarak çeşitlendirmek mümkün. Ya da nohut haşlayıp buzluğa atarsanız pratik yemeğe dönüştürebilirsiniz.

Yeşil fasulye ve domates fiyatları düşükken buzluğa attığım ürünlerden. Kış için hazırlamanızı öneririm.

Tüketiyorsanız tavuk ya da balığı, salatalara katarak hem sağlıklı hem ölçülü öğün oluşturabilirsiniz. Ben bir de tavuklu/köfteli çorbaları çok severim.

Son bir kaç haftadır, haftalık yemek menüsü oluşturuyorum. Hayatımda bu kadar fark yaratacağını düşünmemiştim. Plana göre alışveriş yaptığımız için aldığımız sebzeler çürüyüp ziyan olmuyor, eskiden dolaptaki varlıklarını unuturduk. Yine pişen yemekler de çöpe gitmiyor. Hem de akşam ne yesek diye düşünüp en sonunda dışarıdan söyleme hatasına düşmüyoruz. Hem zamandan hem paradan tasarruf, hem planlı ve sağlıklı yaşam.

Bu aralar ben de hem zaman hem de paradan tasarruf etme ihtiyacı duyuyorum. Bu yüzden konuda verilecek diğer önerileri takip edeceğim.

Evet pazar önemli ama pazar burada pek tercih edilmiyor .
Sebze marketler var çokça. Bir tane tek pazar biliyorum hafta içi kuruluyor o zamanda ben çalışıyor oluyorum
Öğün düzenlemeyi deneyeceğim tesekkuler

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…