Sevgili ile beraber yaşamak ve evlilik

Birlikte yaşamak iki kişinin ortak kararıyla olmalı. Eğer bunu siz de istediyseniz, erkek arkadaşınızla birlikte yaşıyor izlenimden neden hoşnut değilsiniz. Aileniz,bir şey söylese o huzursuzluk yaratıyor diyeceğim ama o da sorun değil demişsiniz. Toplumun, diğer insanların ne düşündüğüne çok takıyorsunuz gibi geldi bana. Ki bu insanlar sizin bizzat yakınlarınız bile değil. Evli olsanız dahi söyleyecek şeyler bulur öyle düşünen insanlar.

Evlilik iki kişi hazır olduğunda ve gerçekten istediğinde yaşanacak bir şey. Birlikte yaşama düşüncesi ikinizin onayıyla gerçekleştiyse evlilik de öyle olmalı. Kimse sizi garanti görmüyor ayrıca, siz bir eşya değilsiniz ki garantiniz olacak. Kimse sizin sahibiniz değil. Öncelikle bu düşünceden siz çıkın.

Hastane gibi durumları, düşüncenizi duygusal bir sebebe bağlamak ve kendinizi haklı hissetmek için düşünüyorsunuz. Ama bu derece ciddi bir olay sürekli çıkmaz insanın karşısına.

Yazdıklarınızı okuduğumda sadece kültürel yani toplumsal olarak evli olarak görülmek için evlendiğinizi algıladım. Bu elbette böyle olmasa bile yazdıklarınız bunu düşündürüyor. Erkek arkadaşınıza da eğer böyle söylerseniz siz istediğiniz için değil insanlar bir şey demesin diye evlenmek istediğinizi söyleyebilir. O yüzden söylüyorum bunu da.

Erkek arkadaşınızın kesin olarak evlilik düşünmüyorum diye bir düşüncesi yoksa bence yok yere bunları düşünüp kendinizi yıpratmayın. Başka arkadaşlarınızla ne kadar görüsüyorsunuz bilmiyorum. Kendinize ve arkadaşlarınıza vakit ayırın. Eger garanti olarak goruldugunuzu dusunuyorsanız, kendinize özel alanlar yaratın. Cunku bir insanın ne kadar kendine ait alani varsa karsısındaki insanın da bensiz de vakit gecirebiliyor algısı o kadar oluşmuş olur
bu mesajı okuyunca konu sahibinin erkek arkadaşı mısınız diye düşündüm... bu nasıl empati...

Sanırım ilişkinin başında evlenince şöyle yaparız böyle olur diye çok dillendirdi sevgiliniz ve o gazla beraber yaşama fikri çok sıcak geldi. Birlikte yaşamaya başlarız bir kaç aya da evlilik teklifi gelir ve evleniriz diye düşündünüz ama o teklif gelmedi ve hayal kırıklığı, acaba yeterince sevmiyor mu, oyalıyor mu düşünceleri bastırdı. Her ne kadar aileniz açık görüşlü olsa da yaşadığımız toplumun getirdiği düşünce kalıplarımız var. Adam seviyorsa nikahı basar, birlikte yaşarsan adam hevesini alır evlenmek istemez gibi gibi. Dışarda,sosyal hayatta, markette, pazarda vs eşiniz dediklerinde bile o rahatsızlığı hissediyorsunuz. Biz birlikte yaşıyoruz niye evli değiliz, kafanızda sürekli neden neden?

siz bizim ülkemizde bizim kalıplarımızla yetişmiş bir genç kadınsınız ve birlikte yaşama fikri size uygun değil. Bence bunu sevgilinizle konuşun, ben her şey çok güzel olur diye düşündüm ha evdeyken senle birlikte olmak çok güzel, eğlenceli evet ama ben üzerimde o baskıyı hissediyorum, bu beni rahatsız ediyor, birlikte yaşamak evlilik sonrası olmalı ayrı evlerimizde güzel ilişkinize devam edelim, bu şekilde devam edersek kendimi de seni de çok yıpratırım deyin. Açık olun. Bol şans
Çok güzel açıklamassınız kendimi sizinle kahve içip dertleşmiş gibi hissettim.. karşı taraf maddiyatı öne sürüyor benim kafamda çok masraf olmasa da bunun yüzüğü damatlığı vs gibi masrafları elbette olacak sanırım çekincesi bu olabilir dile getirmese de..
Bir müddet daha süre verdim işler toparlandığı zaman bu şekilde devam ederse kendime farklı bir evde farklı bir hayat kurarım..

Birlikte yaşamak iki kişinin ortak kararıyla olmalı. Eğer bunu siz de istediyseniz, erkek arkadaşınızla birlikte yaşıyor izlenimden neden hoşnut değilsiniz. Aileniz,bir şey söylese o huzursuzluk yaratıyor diyeceğim ama o da sorun değil demişsiniz. Toplumun, diğer insanların ne düşündüğüne çok takıyorsunuz gibi geldi bana. Ki bu insanlar sizin bizzat yakınlarınız bile değil. Evli olsanız dahi söyleyecek şeyler bulur öyle düşünen insanlar.

Evlilik iki kişi hazır olduğunda ve gerçekten istediğinde yaşanacak bir şey. Birlikte yaşama düşüncesi ikinizin onayıyla gerçekleştiyse evlilik de öyle olmalı. Kimse sizi garanti görmüyor ayrıca, siz bir eşya değilsiniz ki garantiniz olacak. Kimse sizin sahibiniz değil. Öncelikle bu düşünceden siz çıkın.

Hastane gibi durumları, düşüncenizi duygusal bir sebebe bağlamak ve kendinizi haklı hissetmek için düşünüyorsunuz. Ama bu derece ciddi bir olay sürekli çıkmaz insanın karşısına.

Yazdıklarınızı okuduğumda sadece kültürel yani toplumsal olarak evli olarak görülmek için evlendiğinizi algıladım. Bu elbette böyle olmasa bile yazdıklarınız bunu düşündürüyor. Erkek arkadaşınıza da eğer böyle söylerseniz siz istediğiniz için değil insanlar bir şey demesin diye evlenmek istediğinizi söyleyebilir. O yüzden söylüyorum bunu da.

Erkek arkadaşınızın kesin olarak evlilik düşünmüyorum diye bir düşüncesi yoksa bence yok yere bunları düşünüp kendinizi yıpratmayın. Başka arkadaşlarınızla ne kadar görüsüyorsunuz bilmiyorum. Kendinize ve arkadaşlarınıza vakit ayırın. Eger garanti olarak goruldugunuzu dusunuyorsanız, kendinize özel alanlar yaratın. Cunku bir insanın ne kadar kendine ait alani varsa karsısındaki insanın da bensiz de vakit gecirebiliyor algısı o kadar oluşmuş olur
Çok güzel yazmıssınız okurken gülümsedim açıkçası..
Evet karşı tarafın kesin evliliğe karşı bir tutumu yok aksine ben evliliğe karşı bir insan değilim diyor.
Maddiyat ile alakalı olduğunu ima ediyor..
Son paragrafta verdiğiniz tavsiyeleri uygulayacağım ❤️

Benim şuan evleri ayıralım demem abes kaçar mı? Yani bu ayrılık getirir mi bilmiyorum..

Açıkçası evi ayırmak istemiyorum onunla yaşamayı seviyorum alıştım sevdiğim insan yanımda ama evlilik isteğim baskın cıkıyor bir taraftan da..

Maddiyatı öne sürdüğü icinde çok bir baskı vermiyorum
Evlilik istemeyen biri değil gelecekten bahsederken evleneceğiz gibi konuştuğu zamanlar çok var
Birileri evlenip balayına gittiğinde biz olsak xxx yere giderdik gideriz gibi konuşuyor örnek veriyorum suan
O yüzden bakısacısında evlilik olmayan biri değil
Ki geçen günlerde biraz yine sinir yapıp ben evli olmadığım birinin sorumluluğunu boşuna alamam gibi bir cümle kurdum konuşma sırasında o da biz zamanı gelince yaşicaz herşeyi dedi
Üzgünüm ama evlenmeniz için sebep yok evlilik yuva kurup aynı evde yaşamak herşeyi paylaşmaktır siz bunu zaten yapmışsınız

Belki de gerek kalmadığını düşünüyordur artık, nasılsa artık birlikteyiz..

Peki merak ettiğim için soruyorum hiç evlenmeseler o eş ailesi ile gorusulmeyecek mi ne bilim çocuk olunca nene dedeleri olunca o ebeveynler nasıl olcak imza olmayacak ama yine evli gibi gorulmeyecekler mi çevre tarafından böyle oluncada ister istemez o aile ve akrabalarla muhatap olunmayacak mı mesela kuzenin düğünü dediniz o düğüne davet edildiğinde ya biz evli değiliz gelemem düğüne mi denecek gerçekten merak ediyorum böyle mi olcak yani o imzayı atmamak bunlardan kurtaracaksa ben yarın boşanma dilekcemi veririm :KK45:
bence verin dilekçenizi aynen öyle oluyor. :KK71: En azından ben yaptım. Evliyken görüşmek zorundasın gibi bir algı var ama ben boşandım ve görüşmüyorum. Öncesinde de öyle sıkı görüşmüyorduk ki benim pek tarzım değil öyle sıcak ilişkiler ancak evlendikten sonra bitti ve kafam inanılmaz rahat. Çocuğum yok, olursa da babası alır ve istediği kişi ile görüştürebilir dedesiyle, babaannesiyle. Ama benim görüşme zorunluluğum yok. Sıkıldıysanız boşanın, bir cinnet her şeyi halleder. :halay:

Biz de eşimle uzun süre aynı evde yaşadık, o evlenmek istemeseydi açıkcası o şekilde yaşamaya devam ederdim. Evlendikten sonra saçma sapan akraba gez, kayınvalide ile uğraş, çocuk baskısı çek, 30 sene hayatında olmayan insanlara ayıp olmasın diye yüzlerine gül. Evlenmeyip birlikte yaşamayı tercih ederdim.

Arkadaşlar erkek arkadaşımın üyelik adımı bilmesi sebebi ile yönetime haber vererek bu üyeliğimi açtım. Sitede yaklaşık 10 yıldır aktif kullanıcıyım.
Gelelim konumuza;

1 senedir sevgiliyiz ve yaklaşık 8 aydır beraber yaşıyoruz.
İkimizin de ailesi de bunu biliyor. Yaşlarımız ben 28 o 30
Ev icinde uyumluyuz, iyi anlaşıyoruz, birbirimizi seviyoruz. Ailelerimiz evlilik konusunda baskı yapmıyor ya da çok önem vermiyor evlensekte evlenmesekte artı ya da eksi olmaz onlar için..

Bizim aramızda tek eksik olan resmi imza.
Şuan iş konusunda pandemi sebebi ile evet gelirler bir miktar düştü fakat zaten bir evimiz var düzenimiz var evlilik yapsakta yeni bir seyler almayacağız imza atıp eve döneceğiz muhtemelen :)
Geçen gün biraz içimde tutamayıp patladım.
Nasılsa aynı evde yasıyoruz diye rahat mısın dedim garanti mi görüyorsun beni dedim. Hayır tabi ki dedi zamanı gelince herşey olur dedi.
Yapı olarak tezcanlı biriyim.
Ama sanki önümü göremiyorum
Evlilik meraklısı değilim fakat sorumluluğunu aldığım beraberliğin adını koymak isterim.
Bugün birimiz kaza geçirsek hastaneye bile aile olmadığımız için alınmayacağız.
Zoruma biraz da bu gidiyor.
Erkek arkadaşı ile yaşıyor izleniminden hoşnut değilim.
Açıkçası mutlu değilim.
Bilmiyorum arkadaşlar kafam çok karışık gemileri yakmak için sebep yok elimde ama böyle böyle de kendi kendimi dolduruyorum..

merak ediyorum yorumlarınızı iyiye de kötüye de açığım
Seviyorsun ama bu şekilde yaşamak içine sinmiyor. Mesela anne olmak istiyor musun. Gelinlik giymek istemiyor musun. Madem değişecek tek şey imza atıp eve dönmeniz olcak. Sevgilinizin bundan kaçması hiç hoş değil. Bence ciddi ciddi konuş. Yaşlar müsait. Ortam müsait. Neden evlilik olmasın. Şimdi buraya beraber yaşamak özgürlük diyenler gelcek. Herkes kendi bilir ama nikah maddi manevi kadın haklarini korumak içindir.

Arkadaşlar erkek arkadaşımın üyelik adımı bilmesi sebebi ile yönetime haber vererek bu üyeliğimi açtım. Sitede yaklaşık 10 yıldır aktif kullanıcıyım.
Gelelim konumuza;

1 senedir sevgiliyiz ve yaklaşık 8 aydır beraber yaşıyoruz.
İkimizin de ailesi de bunu biliyor. Yaşlarımız ben 28 o 30
Ev icinde uyumluyuz, iyi anlaşıyoruz, birbirimizi seviyoruz. Ailelerimiz evlilik konusunda baskı yapmıyor ya da çok önem vermiyor evlensekte evlenmesekte artı ya da eksi olmaz onlar için..

Bizim aramızda tek eksik olan resmi imza.
Şuan iş konusunda pandemi sebebi ile evet gelirler bir miktar düştü fakat zaten bir evimiz var düzenimiz var evlilik yapsakta yeni bir seyler almayacağız imza atıp eve döneceğiz muhtemelen :)
Geçen gün biraz içimde tutamayıp patladım.
Nasılsa aynı evde yasıyoruz diye rahat mısın dedim garanti mi görüyorsun beni dedim. Hayır tabi ki dedi zamanı gelince herşey olur dedi.
Yapı olarak tezcanlı biriyim.
Ama sanki önümü göremiyorum
Evlilik meraklısı değilim fakat sorumluluğunu aldığım beraberliğin adını koymak isterim.
Bugün birimiz kaza geçirsek hastaneye bile aile olmadığımız için alınmayacağız.
Zoruma biraz da bu gidiyor.
Erkek arkadaşı ile yaşıyor izleniminden hoşnut değilim.
Açıkçası mutlu değilim.
Bilmiyorum arkadaşlar kafam çok karışık gemileri yakmak için sebep yok elimde ama böyle böyle de kendi kendimi dolduruyorum..

merak ediyorum yorumlarınızı iyiye de kötüye de açığım
Resmiyet kazandırın. İlk misiniz, son olacak mısınız? Bu sorumluluğu, hayatına bu imzayı atmasını sağlayın.

Bunu nasıl yapabilirim sizce?
maddiyatı sebep sunuyor pandemi sebebi ile işleri kötü..
Teklif almadım.
Yüzük bile masraf dedi bazı arkadaşlar haklı olarak
Çok özür dileyerek soruyorum ama dini inancı nasıl veya kendinizi geri çektiğinizi fark etse adım atmayı düşünür mü? Sizi kaybetme korkusu var mı? Birbirinize karışır mısınız? Sosyal hayatlarınız farklı ve rahat mı?

Çok özür dileyerek soruyorum ama dini inancı nasıl veya kendinizi geri çektiğinizi fark etse adım atmayı düşünür mü? Sizi kaybetme korkusu var mı? Birbirinize karışır mısınız? Sosyal hayatlarınız farklı ve rahat mı?
Pandemi sosyal hayatımızı da yok etti yasaklar var bi yere çıkamıyoruz görüşemiyoruz sık sık arkadaşlarla..

dini inancı var inançlı bir insan ama stabil standart artısı eksisi yok öyle diyeyim

beni kaybetme korkusunun olduğunu düşünüyorum açıkçası hissediyorum
Bana göre daha anlayışlı bir insan ben daha fevriyim tepkilerim fazladır ama o sakin konuşarak halletmeye çalışır küs kalamaz

Pandemi sosyal hayatımızı da yok etti yasaklar var bi yere çıkamıyoruz görüşemiyoruz sık sık arkadaşlarla..

dini inancı var inançlı bir insan ama stabil standart artısı eksisi yok öyle diyeyim

beni kaybetme korkusunun olduğunu düşünüyorum açıkçası hissediyorum
Bana göre daha anlayışlı bir insan ben daha fevriyim tepkilerim fazladır ama o sakin konuşarak halletmeye çalışır küs kalamaz
Aslında şöyle ki kolaya alıştırınca, yani evlilik olmadan evliyken olabilecek tüm özelleri paylaşınca, insanın nefsi olarakta maddi manevi yükün altına girmek işine gelmez. Bu yüzden ki evlilik var. O imza aslında çok şey. Bu durumda siz söylemişsiniz evlilik istediğinizi, pandemi bittiği gibi bir kez daha ciddiyetle konuşun derim. Baktınız sonuç alamıyorsunuz, iyi düşünmeyi kenara bırakıp, gerçek her neyse ona odaklanmalısınız. Beni yanlış anlamayın ama inanın kesin değerleri olmayan hangi erkekle sevgiliyken evlilik hayatı yaşarsanız, nikaha döndürmek zor olur.

Aslında şöyle ki kolaya alıştırınca, yani evlilik olmadan evliyken olabilecek tüm özelleri paylaşınca, insanın nefsi olarakta maddi manevi yükün altına girmek işine gelmez. Bu yüzden ki evlilik var. O imza aslında çok şey. Bu durumda siz söylemişsiniz evlilik istediğinizi, pandemi bittiği gibi bir kez daha ciddiyetle konuşun derim. Baktınız sonuç alamıyorsunuz, iyi düşünmeyi kenara bırakıp, gerçek her neyse ona odaklanmalısınız. Beni yanlış anlamayın ama inanın kesin değerleri olmayan hangi erkekle sevgiliyken evlilik hayatı yaşarsanız, nikaha döndürmek zor olur.
Çok haklısınız..
Buraya konu açarken acaba gemileri yakıp ayrılsam mı diye de düşünmüştüm..
Onu seviyorum.
Pandemi ne zaman bitecek belli değil.. Burada bazı arkadaşlar en azından bir kaç ay daha bekleyip gözlemlememi sonra bir adım yoksa bitmesini önerdiler.. Bana kalsa fevri davranışlarım ile şak diye kesip atabilirim (sonra üzülür müyüm elbette)
Sizin öneriniz de şu an bitmesi değil ama bir müddet daha beklemem mi?

Çok haklısınız..
Buraya konu açarken acaba gemileri yakıp ayrılsam mı diye de düşünmüştüm..
Onu seviyorum.
Pandemi ne zaman bitecek belli değil.. Burada bazı arkadaşlar en azından bir kaç ay daha bekleyip gözlemlememi sonra bir adım yoksa bitmesini önerdiler.. Bana kalsa fevri davranışlarım ile şak diye kesip atabilirim (sonra üzülür müyüm elbette)
Sizin öneriniz de şu an bitmesi değil ama bir müddet daha beklemem mi?
Benim önerim, bir süre daha beklemek ama bu süre içinde eskisi gibi olmamak. Kendinizi geri çekmeniz, her anlamda 😌

Hiç anlayamadigim konular, hem aynı eve çıkar hem 'beni garanti mı görüyorsun' diye kavga çıkartır, evlenmek ister.
Yani evlenince garanti altına giriliyorsa BDVde açılan konuların yarısı aldatan,kadını sallamayan, döven,söven,bosanilan kocalarla alakalıdır. Bir imza da yani sandığınız kadar 'garanti' bir şey değil
Katılıyorum. Kafasına eserse ceketini alır çıkar diyorlar. Ehe. Kadınlar da çıkabilir ceketini alıp. Bu '' Sıkılırsan gidersin rahat rahat ondan evlenmiyorsun. '' hissini erkeklere vermemek lazım. Popo kaldırmaktan başka şeye yaramaz.

X