Sevgilim bekar annesini geçindirmek istiyor

Merhaba hanımlar. Herkese iyi pazarlar dilerim.
Sevgilimle birlikte geçen 1,5 yılın sonunda bazı konularda anlaşamamaya başladık. Başta anlaştığımız veya benim istediğim gibi olacağını söyleceyeği konuları şimdi kendi istediği gibi olsun istiyor. Bunlardan birisi de annesini geçindirmek.
Sevgilimin annesi bekar, 45 yaşında. Şuan sevgilimle beraber yaşıyorlar. Sevgilim “biz evlendikten sonra annemin geçim masraflarını karşılayacağım, kirasını masraflarını ödemek zorundayım, annemin dedemden kalan 1000 TL maaşı ona yetmez, kendisi çalışsa bile zaten en fazla 5 sene çalışır/çalışmaz sonra bizim elimize bakar” dedi. Duyduklarıma inanamadım. İki ayrı ev geçindirmek zorunda olduğunu ve başka hiç bir seçeneği olmadığını bu konuda anlaşamıyorsak ilişkinin bitmesi gerektiğini konuştuk.
Eşinin iki ev geçindirmesini hangi kadın kabul eder bilmiyorum. Karısı olarak beni mi, evi mi, çocuğumuzu mu yoksa annesini mi geçindirecek kuş kadar maaşıyla. Ben de çalışacağım fakat benim çalıştığımla ev sahibi olacak veya birikim yapacaksak onun parasıyla niye annesinin evini geçindiriyoruz aklım almıyor. Annesini kendi sorumluluğuna öyle bir almış ki, sanki bu olması gereken bişey ve mecburiyet olarak görüyor. Bu konuya nasıl yaklaşmalıyım. Açıkcası ben ayrılmayı düşünüyorum. Size sorum; bekar kayınvalide nasıl kendi başına geçinir? Not olarak, sevgilimin babası başka biriyle evli, annesiyle yaklaşık 4 sene önce ayrılmışlar. Tek çocuk.

Düzenleme: 1,5 senedir “annem teyzemle aynı eve çıkar masrafları bölüşürler, anneme zaten maaş yatıyor birde çalışır kendisi geçinir, bizde 300-500 elimizden gelen yardımı yaparız” diyordu. Şimdi bütün masrafları kendi karşılayacağını, annesinin teyzesiyle geçinemeyeceğini tek yaşıyacağını söylüyor. Ve bunu annesine söylese kadın zaten hiç bişey yapmasına gerek kalmaz çalışmaz da. Aylık belli bir miktar yardım yapmak ve eksiklerini almak ayrı, tamamen sorumluluğu üstlenmek ayrı bir şey benim gözümde. Haksız mıyım? Her sene fikri değişiyor, seneye “annem tek yaşayamaz bizle yaşasın” diyecek diye korkmuyor değilim. Annesi hassas konusu.

Seviyorum böyle dürüst insanları, kendisini size açıkça anlatmış, bundan sonrası size kalmış, istemiyorsanız ayrılın. Ancak şunu da düşünün, sevgilim deseydi ki annem 1000 lira maaşıyla ne yaparsa yapsın, koşarak kaçardım o adamdan, anasını düşünemeyen beni hiç düşünmez çünkü. 45 yaşında gelip hiç çalışmamış bir kadın için şu saatten sonra hele de bu işsizlikte çalışması çok zor, bu durumda anneyi düşünmekte çok normal, olması gereken

En azından basından dürüstce konuşmuş. Ama anlamadığım nokta sevgilizin maddi durumu çok iyi değilse türkiye şartlarında iki ev nasıl geçinecek aynı evde mi oturacaksınız?annesi aslında çok yaşlı değil aslında evde çocuk bakımı vs yapabilir benim annem 59 yaşında evden ve internetten satis yapıyor belki büyük paralar kazanmıyor ama el harçlığını çıkarıyor

Sevgilinizin maaşı kuş kadarsa siz de çalışın mesela , adama da yazık değil mi. Çevresindeki herkes eline bakacak . Anasını atamayacağına göre siz bir iyilik yapın!
Simdi evlenecekler cocukta olacak neden o cocuk kresde buyusun?cevremizdede boyle cocuklarinin hayatina coreklenmis insanlara onay vermeyin ki insanlar biraz dusunsun hata yapiyorlar mi diye

Ayrılın olması gereken bu. Kimse kimsenin annesine bakmak zorunda değil. Oğlu da ya bekar kalsın ya da annesiyle yaşamayı kabul eden biriyle evlensin. Bu kadınların nedir eş ailesinden çektiği. Yaşlarınız kaç merak ettim.Hani kadın 45 yaşında oğlu kaç yaşında. Bence iyi oldu şimdiden böyle olması, yoksa evlendiğinin ertesi günü kaynana eve çöreklenirdi.

Eninde sonunda çoğumuzun başına gelecek olan bu değil mi, benim kendi annem de ev hanımı Allah geçinden versin babama birşey olsa kalan para ona yetmez, tabi ki bakacağım. Aynı şekilde eşimin ailesine de; ağaç kovuğunda mi yetiştik... ben bunu biraz görev olarak görüyorum hatta, kendi cekirdek ailemden çalmadığım sürece tabi ki yapmalıyım.

Merhaba hanımlar. Herkese iyi pazarlar dilerim.
Sevgilimle birlikte geçen 1,5 yılın sonunda bazı konularda anlaşamamaya başladık. Başta anlaştığımız veya benim istediğim gibi olacağını söyleceyeği konuları şimdi kendi istediği gibi olsun istiyor. Bunlardan birisi de annesini geçindirmek.
Sevgilimin annesi bekar, 45 yaşında. Şuan sevgilimle beraber yaşıyorlar. Sevgilim “biz evlendikten sonra annemin geçim masraflarını karşılayacağım, kirasını masraflarını ödemek zorundayım, annemin dedemden kalan 1000 TL maaşı ona yetmez, kendisi çalışsa bile zaten en fazla 5 sene çalışır/çalışmaz sonra bizim elimize bakar” dedi. Duyduklarıma inanamadım. İki ayrı ev geçindirmek zorunda olduğunu ve başka hiç bir seçeneği olmadığını bu konuda anlaşamıyorsak ilişkinin bitmesi gerektiğini konuştuk.
Eşinin iki ev geçindirmesini hangi kadın kabul eder bilmiyorum. Karısı olarak beni mi, evi mi, çocuğumuzu mu yoksa annesini mi geçindirecek kuş kadar maaşıyla. Ben de çalışacağım fakat benim çalıştığımla ev sahibi olacak veya birikim yapacaksak onun parasıyla niye annesinin evini geçindiriyoruz aklım almıyor. Annesini kendi sorumluluğuna öyle bir almış ki, sanki bu olması gereken bişey ve mecburiyet olarak görüyor. Bu konuya nasıl yaklaşmalıyım. Açıkcası ben ayrılmayı düşünüyorum. Size sorum; bekar kayınvalide nasıl kendi başına geçinir? Not olarak, sevgilimin babası başka biriyle evli, annesiyle yaklaşık 4 sene önce ayrılmışlar. Tek çocuk.

Düzenleme: 1,5 senedir “annem teyzemle aynı eve çıkar masrafları bölüşürler, anneme zaten maaş yatıyor birde çalışır kendisi geçinir, bizde 300-500 elimizden gelen yardımı yaparız” diyordu. Şimdi bütün masrafları kendi karşılayacağını, annesinin teyzesiyle geçinemeyeceğini tek yaşıyacağını söylüyor. Ve bunu annesine söylese kadın zaten hiç bişey yapmasına gerek kalmaz çalışmaz da. Aylık belli bir miktar yardım yapmak ve eksiklerini almak ayrı, tamamen sorumluluğu üstlenmek ayrı bir şey benim gözümde. Haksız mıyım? Her sene fikri değişiyor, seneye “annem tek yaşayamaz bizle yaşasın” diyecek diye korkmuyor değilim. Annesi hassas konusu.
Bu işin sonu aynı evde yaşama. Baştan konuşun her şeyi. Kaldıramayacaksanız söyleyin. Bizim tanıdık iş kurdan çalışıyor asgari ücrete. Nasıl biri hayata tutunuyor mu? Yoksa oğluna mı bağlı. Benim annem aynı halde olsa bende atamazdım annemi

Bu şekilde koşul koyarak ilişki ilerlemez.Ne yapsın tek çocuk annesine bakması gerekir.İşinize gelmiyorsa ayrılırsınız.Empati yapın siz tek çocuk olsanız anneniz tek olsa ne yapardınız.Ben çalışmıyorum eşim ailem için elinden geleni yapıyor aynı şekilde onun ailesinin ihtiyacı olsa bende yapardım aile olmak böyle bişey bence
Annede daha 45 yasinda boyle duygu somurusu yapilmaz ki insan evladinin yuvasi olsun diye ugrasir caresiz gucsuz kalsa baska

Mesleği olmayan 45-50 yaşındaki bir kadın nerede çalışabilir . Ben mesela küçük bir şehirde yaşıyorum değil 45 yaşında kadın gençler bile iş bulamıyor. İş sahası yok .
Aç mı bırakacak annesini ?
İşinize gelmiyorsa ayrılin , daha ortada bir şey yokken hasetligine dusmussunuz 🙄

Annesi bakicilik yapabilir, temizlikçi olarak çalisabilir. Istese yapabilir. Her sehirde is sahasi kisitli degil. Tabiki oglu hiçbirsey yapmasin denilmiyor. Arada bir yardim, ne bilim bir alis veris olabilir. Ancak tamamen iki evi geçindirmek saçmalik. O halde madem annesini açta, açikta birakmak istemiyor, evlenmeycek. Yoksa konu sahibine haksizlik oluyor.

Yani kv'de adayi en az 85 yasina kadar yasar. Adam 40 yil boyunca iki evmi geçindirecek? Desen emekli olmasina yardimci olacak, yine anlasilir. Bir defa bir meblag ödersin, annesi kendine bakar. Ancak 40 yil boyunca iki evin kirasi, elektrigini ne bilim nesini ödemek, uzun vade plani degil.

Kadinlarimizda bu kadar aciz olmasin. 45 yasinda sanki yari ayagi mezardaymis gibi. Desen kadin çok hasta yada çok yasli. Evladindan geçinmek isteyen biri üzerinede pek iyimser bakamiyorum. Kadin alismis rahata ve bozmak istemiyor.

Eninde sonunda çoğumuzun başına gelecek olan bu değil mi, benim kendi annem de ev hanımı Allah geçinden versin babama birşey olsa kalan para ona yetmez, tabi ki bakacağım. Aynı şekilde eşimin ailesine de; ağaç kovuğunda mi yetiştik... ben bunu biraz görev olarak görüyorum hatta, kendi cekirdek ailemden çalmadığım sürece tabi ki yapmalıyım.
Su an babanizla bir maas idare ediyorlarsa yanliz kalinca neden idare edemesin onu anlamadim.

Neden inanamadiniz ?

Anneniz aynı durumda olsa yardım etmez misiniz?

Sevgilinizin annesinin mesleği yoksa belli bir yaştan sonra düzgün bir işte çalışması zor olur. Dediği gibi çalışsa da birkaç sene sonra yine yardıma ihtiyaç duyabilir. Sevgiliniz dürüst davranmış, size bu kadar abes geliyorsa bu durum ayrılın en baştan.

Annesi bakicilik yapabilir, temizlikçi olarak çalisabilir. Istese yapabilir. Her sehirde is sahasi kisitli degil. Tabiki oglu hiçbirsey yapmasin denilmiyor. Arada bir yardim, ne bilim bir alis veris olabilir. Ancak tamamen iki evi geçindirmek saçmalik. O halde madem annesini açta, açikta birakmak istemiyor, evlenmeycek. Yoksa konu sahibine haksizlik oluyor.

Yani kv'de adayi en az 85 yasina kadar yasar. Adam 40 yil boyunca iki evmi geçindirecek? Desen emekli olmasina yardimci olacak, yine anlasilir. Bir defa bir meblag ödersin, annesi kendine bakar. Ancak 40 yil boyunca iki evin kirasi, elektrigini ne bilim nesini ödemek, uzun vade plani degil.

Kadinlarimizda bu kadar aciz olmasin. 45 yasinda sanki yari ayagi mezardaymis gibi. Desen kadin çok hasta yada çok yasli. Evladindan geçinmek isteyen biri üzerinede pek iyimser bakamiyorum. Kadin alismis rahata ve bozmak istemiyor.

Herkes temizlik yapamaz hanimefendicim kendi evimizi temizlerken bile bir tarafimiz çıkıyor afedersiniz ...
Ütopik şeyler düşünmeyin Türkiye burası ve üniversite mezunları bile iş bulamıyor .
Çocuk kartları acik Oynamış işine gelen devam eder etmeyen eyvallah der

Kadının mesleği yok anladigim kadariyla. Bu kadin napsin nerde is bulsun. Evladi tabii ki ona bakacak. Annem boyle bir durumda olsa sevgilim buna tepki gosterse ayrilirim dusunmem bile.
Annesi 45 yasinda o ogluna destek olmali ayrilali 4 yilda olmus yani bosanmanin trawmasini atlatmis senin maasin yetiyorsa hem annene hem esine bakmaya tamam ama ben sana bakcam sen annene olmaz

Kadin daha 45 yasinda, kendisi kendine bakacak. Konu sahibi sabahin köründe kalksin, niye annesi ayni seyi yapmasin? Daha koca bir ömrü var önünde.

@youandi Senin yerinde olsam, bu zihniyetteki biri ile asla evlenmezdim. Ana kuzusudur. Hem ona, hem annesine hizmet etmenide ister. Yol yakinken birak.
Bizim jenarasyon değilki kadın.. Biz çalışıyoruz bu dediklerinizi yapabilen kıvama 80'lerin sonu 90'lılar geldi.. Eskisi değil yani 25'li yaşlarına kadar çalışmamış gençlerde bile bunu yapamayan varken temizliğe gidecekse annem ben göndermem yani.. Başka işe de tecrübesiz almıyorlar çok görmemek lazım karşı tarafın düşüncesini

Son düzenleme:
Annesi 45 yasinda o ogluna destek olmali ayrilali 4 yilda olmus yani bosanmanin trawmasini atlatmis senin maasin yetiyorsa hem annene hem esine bakmaya tamam ama ben sana bakcam sen annene olmaz
Ayol anne adamin annesi maas yine kendi maasi. Kizi da zorlamıyor, işine gelmiyorsa ayrilir.

Maaşı kuş kadarsa ben şeyi merak ettim. Evlendiginiz zaman sevgiliniz annesinin evine bakcak siz de ortak evinize mi?

X