Sevgilim bekar annesini geçindirmek istiyor

Ben birseyler degistirmiyorum ki. Hani sanki oglu bunu okuyacak. Ancak konu sahibine sanki o kötüymüs gibi, dogal olan sadece anneye bakmakmis gibi yaklasmakta bana yanlis geldi. Herkes kendi fikrini belirtmekte özgür.

Ve çalismak kötü birsey degil ki. Hele 45 yasindaki bir kadin olarak. Kadin genç, uzun vade plan olmali. "Ben ömür boyu evlenmem, anneme bakarim" pek bir plan degil açikçasi. Ha çok zenginsin, pek hayat standardindan ödünce vermezsin annene bakarsan o halde normal karsilarim. Ancak bu adam anladigim kadari ile zaten ortalama maas aliyor.
Şartları ne olursa olsun bu adamın kararı. Ben anneme bakmak istiyorum diyorsa bakar. İnsanlar zengin oldukları için değil istedikleri ve anne babalarına kıyamadıkları için yardımcı olurlar genelde.

Kimse çalışmak kötü bir şey demedi. Her iyi evlat annesine bakabilecek durumdaysa temizliğe gitmesine, elalemin ağız kokusunu çekmesine razı olmaz. 45 yaşına gelmiş, hiç çalışmamış, mesleği olmayan bir kadın Türkiye şartlarında doğru düzgün bir iş de bulamaz.

Annesi bakicilik yapabilir, temizlikçi olarak çalisabilir. Istese yapabilir. Her sehirde is sahasi kisitli degil. Tabiki oglu hiçbirsey yapmasin denilmiyor. Arada bir yardim, ne bilim bir alis veris olabilir. Ancak tamamen iki evi geçindirmek saçmalik. O halde madem annesini açta, açikta birakmak istemiyor, evlenmeycek. Yoksa konu sahibine haksizlik oluyor.

Yani kv'de adayi en az 85 yasina kadar yasar. Adam 40 yil boyunca iki evmi geçindirecek? Desen emekli olmasina yardimci olacak, yine anlasilir. Bir defa bir meblag ödersin, annesi kendine bakar. Ancak 40 yil boyunca iki evin kirasi, elektrigini ne bilim nesini ödemek, uzun vade plani degil.

Kadinlarimizda bu kadar aciz olmasin. 45 yasinda sanki yari ayagi mezardaymis gibi. Desen kadin çok hasta yada çok yasli. Evladindan geçinmek isteyen biri üzerinede pek iyimser bakamiyorum. Kadin alismis rahata ve bozmak istemiyor.
Ne malum kadının 85 yaşına kadar yaşayacağı yav

48 yasindayim calisiyorum. Bosandim tek basima oglumu buyutuyorum. Isim oldugu icin ogluma bakabiliyorum ama su an isim olmasa bu yastan sonra is bulmam gencler kadar kolay degil, ki annesinin is tecrubesi de yok anladigim kadariyla. Hani desem ki cocuk baksin evde, belli bir yastan sonra kafa da kaldirmiyor. Ben yapamam mesela.
Allah gecinden versin babama birsey olsa annem o yastan sonra is bulamaz. 1000 tl de ancak faturalari oder, ufak tefek de mutfak masrafini. Kirasi olmasa da 1000 tl ile bu devirde gecinilmez. Kendi duzeni varken bu yastan sonra da teyzem de olsa baska biriyle kalmasini da istemem. Evlat olarak elimden ne geliyorsa yaparim.
Siz de kendinizce haklisiniz. Gonul isterki annenin sorumlulugunu almadan kendi yaginizda kavrulup gecinip gidin. Ancak sevgilinizin de durumu belli. Ayni sey sizin de basiniza gelebilirdi. Anneniz bir basina o yasta gecim sıkıntısı cekse sizin de gonlunuz el vermezdi. O orada sıkıntı cekerken siz de yuvanizda huzurlu olamazdiniz. Sartlar bu olduguna gore yapamam diyorsaniz ayrilmaktan baska bir care goremiyorum ben.

Son düzenleme:
Bir de konu sahibi çok şanslı yolun başında sayılır, burada kaç tane,evlendik değişti çocuk oldu değişti diye yakınan kadın var. Daha evlenmemiş, nişanlanmamış, sözlenmemiş bile. Şu aşamada bitirmek en iyisi . Kavga gürültü kendi fikrini kabul ettirse yarın annesine yardım gerekecek, çocuk yardım edince de buraya koşup bana söz vermişti evlenince çok değişti diye konu açacak.

Merhaba hanımlar. Herkese iyi pazarlar dilerim.
Sevgilimle birlikte geçen 1,5 yılın sonunda bazı konularda anlaşamamaya başladık. Başta anlaştığımız veya benim istediğim gibi olacağını söyleceyeği konuları şimdi kendi istediği gibi olsun istiyor. Bunlardan birisi de annesini geçindirmek.
Sevgilimin annesi bekar, 45 yaşında. Şuan sevgilimle beraber yaşıyorlar. Sevgilim “biz evlendikten sonra annemin geçim masraflarını karşılayacağım, kirasını masraflarını ödemek zorundayım, annemin dedemden kalan 1000 TL maaşı ona yetmez, kendisi çalışsa bile zaten en fazla 5 sene çalışır/çalışmaz sonra bizim elimize bakar” dedi. Duyduklarıma inanamadım. İki ayrı ev geçindirmek zorunda olduğunu ve başka hiç bir seçeneği olmadığını bu konuda anlaşamıyorsak ilişkinin bitmesi gerektiğini konuştuk.
Eşinin iki ev geçindirmesini hangi kadın kabul eder bilmiyorum. Karısı olarak beni mi, evi mi, çocuğumuzu mu yoksa annesini mi geçindirecek kuş kadar maaşıyla. Ben de çalışacağım fakat benim çalıştığımla ev sahibi olacak veya birikim yapacaksak onun parasıyla niye annesinin evini geçindiriyoruz aklım almıyor. Annesini kendi sorumluluğuna öyle bir almış ki, sanki bu olması gereken bişey ve mecburiyet olarak görüyor. Bu konuya nasıl yaklaşmalıyım. Açıkcası ben ayrılmayı düşünüyorum. Size sorum; bekar kayınvalide nasıl kendi başına geçinir? Not olarak, sevgilimin babası başka biriyle evli, annesiyle yaklaşık 4 sene önce ayrılmışlar. Tek çocuk.

Düzenleme: 1,5 senedir “annem teyzemle aynı eve çıkar masrafları bölüşürler, anneme zaten maaş yatıyor birde çalışır kendisi geçinir, bizde 300-500 elimizden gelen yardımı yaparız” diyordu. Şimdi bütün masrafları kendi karşılayacağını, annesinin teyzesiyle geçinemeyeceğini tek yaşıyacağını söylüyor. Ve bunu annesine söylese kadın zaten hiç bişey yapmasına gerek kalmaz çalışmaz da. Aylık belli bir miktar yardım yapmak ve eksiklerini almak ayrı, tamamen sorumluluğu üstlenmek ayrı bir şey benim gözümde. Haksız mıyım? Her sene fikri değişiyor, seneye “annem tek yaşayamaz bizle yaşasın” diyecek diye korkmuyor değilim. Annesi hassas konusu.
Sevgiliniz tek cocuk bunu iyi kavramak lazım size düsende ya bu durumu anneyi kabul edeceksiniz yada ayrılacaksınız... Çünkü adamın baska sansı yok annesine mecbur bakacak

valla bu konuya bakarsak tüm üyeler eş ailesine bakmayı hatta kayınvalide ile yaşamayı bile seve seve kabul ediyor.

ama normalde kayınvalimdele yaşıyorum anlaşamıyoruz diye konu açılınca neden kabul ettin baştan, kocam ailesine para gönderiyor geçinemiyoruz diye konu açılınca olur mu öyle şey yazılıyor.

hiç anlayamıyorum bu ikilemi...

Anne olarak 41 yaşında boşanırken bir rota çizmeliydi. 41 yaşında bir kadın birçok iş yapabilir. Basit ofis temizlik işleri, yine ofis çay hizmetleri, temizlik hizmetleri, çocuk gözetmenliği, ufak işletmelerde bulaşık veya yemek işleri, yeteneği var ise konfeksiyon vb işler. Kadınlara çalışın çalışın derken bundan bahsediyoruz işte. Çocuğum var bana baksın yuva kurmasın ben ölene kadar beni taşısın , ben ona süt verdim hayatını kurmasın. Çocuğun parası olsa zaten hem anaya bakar hem yuvasını kurar zaten herkes kıt kanaat geçiniyor bu devirde. Bana baksın diye çocuk yapmamalıyız motivasyonumuz bu olmamalı. Konu sahibi de haklı erkek arkadaşı da haklı , ama anne haklı değil. Anne bencil.

Merhaba hanımlar. Herkese iyi pazarlar dilerim.
Sevgilimle birlikte geçen 1,5 yılın sonunda bazı konularda anlaşamamaya başladık. Başta anlaştığımız veya benim istediğim gibi olacağını söyleceyeği konuları şimdi kendi istediği gibi olsun istiyor. Bunlardan birisi de annesini geçindirmek.
Sevgilimin annesi bekar, 45 yaşında. Şuan sevgilimle beraber yaşıyorlar. Sevgilim “biz evlendikten sonra annemin geçim masraflarını karşılayacağım, kirasını masraflarını ödemek zorundayım, annemin dedemden kalan 1000 TL maaşı ona yetmez, kendisi çalışsa bile zaten en fazla 5 sene çalışır/çalışmaz sonra bizim elimize bakar” dedi. Duyduklarıma inanamadım. İki ayrı ev geçindirmek zorunda olduğunu ve başka hiç bir seçeneği olmadığını bu konuda anlaşamıyorsak ilişkinin bitmesi gerektiğini konuştuk.
Eşinin iki ev geçindirmesini hangi kadın kabul eder bilmiyorum. Karısı olarak beni mi, evi mi, çocuğumuzu mu yoksa annesini mi geçindirecek kuş kadar maaşıyla. Ben de çalışacağım fakat benim çalıştığımla ev sahibi olacak veya birikim yapacaksak onun parasıyla niye annesinin evini geçindiriyoruz aklım almıyor. Annesini kendi sorumluluğuna öyle bir almış ki, sanki bu olması gereken bişey ve mecburiyet olarak görüyor. Bu konuya nasıl yaklaşmalıyım. Açıkcası ben ayrılmayı düşünüyorum. Size sorum; bekar kayınvalide nasıl kendi başına geçinir? Not olarak, sevgilimin babası başka biriyle evli, annesiyle yaklaşık 4 sene önce ayrılmışlar. Tek çocuk.

Düzenleme: 1,5 senedir “annem teyzemle aynı eve çıkar masrafları bölüşürler, anneme zaten maaş yatıyor birde çalışır kendisi geçinir, bizde 300-500 elimizden gelen yardımı yaparız” diyordu. Şimdi bütün masrafları kendi karşılayacağını, annesinin teyzesiyle geçinemeyeceğini tek yaşıyacağını söylüyor. Ve bunu annesine söylese kadın zaten hiç bişey yapmasına gerek kalmaz çalışmaz da. Aylık belli bir miktar yardım yapmak ve eksiklerini almak ayrı, tamamen sorumluluğu üstlenmek ayrı bir şey benim gözümde. Haksız mıyım? Her sene fikri değişiyor, seneye “annem tek yaşayamaz bizle yaşasın” diyecek diye korkmuyor değilim. Annesi hassas konusu.
Tek cocuklu anneler kumadan beter olabiliyor maddiyati biraktim manende cok zor bu zorluga katlanmakta agir bilemiyorum ben 49 yasindayim su an bu durumu kaldiramam siz gencsiniz cok daha zor. Iyi dusunun artilari ve eksileriyle.arkadasiniz sizinde calisacaginizi dusunuyor cocuk olunca ne olacak birde cocugun masrafi cikacak yani maddi manevi zor bir durum.

Bizim jenerasyon degil dedigin kadin, benden sadece 10 yas büyük. Temizlik yapmak ayipmi? Benim annemde yillarca fabrikalarda çalisti. Kadin artik bir sekilde yanliz kaldi, bir sekilde bir çare bulmali. Oglu hada 2-3 yil geçimini sagladi peki sonrasi? Ekonomi zaten berbat. Bu düzeni daha nereye kadar tutturabilir oglu?

Kadin bir 5 hatta 10 yil çalissa, iyi kötü bir emekliligi olur yada kenara para atabilir. Ogluda sonrada emekliligini tamamlayabilir. Kadin mecburen çaba göstermeli yani. "Benim elimden bisey gelmez" deyip sadece oglundan para beklemesi, o genç yasta evet bence olmamali.
Temizlik yapmak ayıp değil temizlik yapmak çok zor yaptığını beğendirmek de mesele oğlunu bu konuda sömürüyorsa bu dediklerinizde çok haklısınız ama destek oluyorsa oğlu işte bu da ayıp değil hele bu devirde 1000 TL artık 4 kişilik ailenin mutfak masrafı bile değil..

Allah askina kadin 45 yasindaymis kendi kendine bakabilir.cocuklar elbette anne babaya destek olabilir ama saglamken cocuguna tum sorumlulugu yuklemek nasil bir bencillik
Kadin calisirsa babasindan aldigi ayligi alamaz. Bence bu yuzden calismiyor. Mantikli bir kadin olsa, cocugum evlenecek 1000tl bana yetmez diye dusunup bir gelir kapisi arardi

Şartları ne olursa olsun bu adamın kararı. Ben anneme bakmak istiyorum diyorsa bakar. İnsanlar zengin oldukları için değil istedikleri ve anne babalarına kıyamadıkları için yardımcı olurlar genelde.

Kimse çalışmak kötü bir şey demedi. Her iyi evlat annesine bakabilecek durumdaysa temizliğe gitmesine, elalemin ağız kokusunu çekmesine razı olmaz. 45 yaşına gelmiş, hiç çalışmamış, mesleği olmayan bir kadın Türkiye şartlarında doğru düzgün bir iş de bulamaz.

Ee evlatta agiz kokusu çekiyor ama! Ben annemin çalismasini yanlis bulmam, hele genç yasta. Kendini baskasi için, bu annen olsa dahi feda etmeyi dogru bulmuyorum. Hersey duygu degil. Hayata mantik olarakta bakmak lazim.

Kadin yillar önce ev hanimi olma seçimini yapti, bunun sonuçlarini sadece evlat katlanmamali. Yardimci olmak baska, kendini feda etmek baska. Zengin ve fakirin sartlari ayni degil. Onu demek istiyorum ben.

Ve bu adamin yaptigida hiç dogru degil. Önce 2 yil kiz ile beraber ol, sonra "ben anneme bakacam" de. Buda kizin duygulari ile oynamaktir.

şimdi bu iş değişik bir durum

kadın 45 yaşında genç diyoruz ki ben de 40 yaşındayım

oğlum 10 yaşında ve çalışıyorum

kimsenin beni geçindirmesini bekleyecek modum yok

lakin konudaki kadın evlenme çağına gelmiş (!) birisinin annesi

yıllardır çalışmamış

bir anda işe girsin çalışsın demek zor

gençlere gir çalış dediğimizde bile bir sürü bahaneleri var 45 yaşına kadar çalışmamış kadını kim neden işe alsın

hani temizlik çocuk bakımı denmiş de onlarda da tecrübe istiyor insan

yani çocuğumu da hayatımda ilk defa çocuk bakacağım diyen birine baktırmadım keza temizliğe gelen yardımcım da ilk defa ev temizlemiyordu

hepsini geçtim genç olan konu sahibi eşinin kendisini geçindirmesini görev olarak görürken annesine destek olmasını kabul dahi etmiyor

beni mi geçindirecek annesini mi diyor

özetle kadının 1000 TL si varmış bir o kadar da oğlu koyar gayet rahat geçinir tek kişi

siz de 4000 TL ile gayet rahat geçinirsiniz

iki asgari ücret ile yaptım yaklaşık hesaplamaları

bu konuyu evlendikten sonra açsaydın yahut biz kv ye yardım ediyoruz ama o bizden aldığı paralar ile Türkiye turu yapıyor deseydin tabii ki yorumlar farklı olurdu

Temizlik yapmak ayıp değil temizlik yapmak çok zor yaptığını beğendirmek de mesele oğlunu bu konuda sömürüyorsa bu dediklerinizde çok haklısınız ama destek oluyorsa oğlu işte bu da ayıp değil hele bu devirde 1000 TL artık 4 kişilik ailenin mutfak masrafı bile değil..

Ben destek olmasin demedim ki. Tabiki evlat olarak arada bir fatura, bir alis veris yapabilir, yapmalida. Ancak tamamen ev geçindirmek ayri bisey. Kadin 4 yil önce bosanmis. 40 yasindaydi o zaman. O zaman bile is bulmamasi, oglundan geçinmeyi seçmesi, kadinin sömürmesini gösteriyor.

Hatta kadin çalissin, oglu emekliligini tamamlasin da dedim. Bu isin bir mantigi olmali. 40 yil boyunca 2 ev geçindirmek gerçekten mantikli degil.

Adam dürüstçe ne düşünüyorsa söylemiş. Değiştirmeye çalışmadan , başta kabul etmiyorsanız ayrilacaksiniz.

Siz değiştirmeye çalıştıkça fikirlerini he he der evlendikten sonra bildiğini okur.

Hangi kadın kabul eder demişsiniz.

Ben kabul edenlerden değil bunu bizzat isteyenlerdenim..

Tek başına yaşayan bir kadının masraflarını karşılamak bana zor gelmiyor. Zaten masraf dediğin kira ve ev için gıdadır.

Farzedin ki yaşlı bir kadının / adamın masraflarını ustleniyorsunuz. Yardımda buluyorsunuz.

Bir evlat olarak bu yapılmalı diye düşünenlerdenim.

Yapmak istemeyen de zorlanlamaz o ayri mesele , evlenmez olur biter.

valla bu konuya bakarsak tüm üyeler eş ailesine bakmayı hatta kayınvalide ile yaşamayı bile seve seve kabul ediyor.

ama normalde kayınvalimdele yaşıyorum anlaşamıyoruz diye konu açılınca neden kabul ettin baştan, kocam ailesine para gönderiyor geçinemiyoruz diye konu açılınca olur mu öyle şey yazılıyor.

hiç anlayamıyorum bu ikilemi...
Evet haklısınız
Adam tek çocuk annesine bakması gerekiyor görevi çünkü el değil bu mecbur değil diyelim.
Aynı evde yaşamadığı müddetçe annesine bakabilir, ben aynı evde yaşamayı doğru bulmuyorum ama ileride mecbur da kalabilir adam.

Adama kızdığım nokta başta 300-500 yardım yaparım demiş daha sonra tüm masrafı karşılarım demiş. Yani yavaş yavaş dağıtmış kartları.
Burda kıza düşen ya kabul etmek ya ayrılmak.

Ki adamda 2 ev geçindirecek kadar kendisine güveniyorsa evlensin güvenmiyosa ayrılsın.
Annesi daha önemli kimse anneden daha önemli öncelik olamaz bence.

Ee evlatta agiz kokusu çekiyor ama! Ben annemin çalismasini yanlis bulmam, hele genç yasta. Kendini baskasi için, bu annen olsa dahi feda etmeyi dogru bulmuyorum. Hersey duygu degil. Hayata mantik olarakta bakmak lazim.

Kadin yillar önce ev hanimi olma seçimini yapti, bunun sonuçlarini sadece evlat katlanmamali. Yardimci olmak baska, kendini feda etmek baska. Zengin ve fakirin sartlari ayni degil. Onu demek istiyorum ben.

Ve bu adamin yaptigida hiç dogru degil. Önce 2 yil kiz ile beraber ol, sonra "ben anneme bakacam" de. Buda kizin duygulari ile oynamaktir.

Yahu sevgili ilişkisi. Her sevgililik evliliğe mi gidiyor? Aklında evlilik fikri yokken neden en baştan söylesin böyle bir şeyi? Evlilik fikri belirince söylemiş işte.

Kadın çalışmak istemiyor, adam annesine yardımcı olmak istiyor. Eee? Uygunsa evlenir değilse ayrılır. Bu olay illa kadın çalışmalıya neden gidiyor onu anlamıyorum ben gerçekten.

X