şimdi herkes bana yardımcı olsun..geleceğe bakıyorum.. önce en büyük problemim bütçemi idare etmek

bence önce psikolojiyi düzeltin. sonra da cebinizi.
bu kadar uzun vadeli planlar yapmak sizi çok yoruyor farkında değil misiniz?
uğraşılacak bir şeyler bulun hobi edinin
bir tane de gelir gider defteri tutun.
siteye yazmanın bir anlamı yok excel'e yazsanız daha iyi.

Öncelikle kendinizle mücadele veriyorsunuz resmen. Birikim yapmak istiyorsanız ilk önce hedeflediğiniz bir tutarı mesela ilk ay 300-500 yeni açtıracağınız hesaba otomatik yönlendirin ve o parayı unutun. Siz ne kardeşlerinizin elektrik borcunu ödemek zorundasınız ne de arkadaşlarınıza yemek ısmarlamak... Evlatlarınız için bir hedef koyun mesela 2. evi almak. Bu hedefe şartlanırsanız zaten diğer olaylarda rahat rahat para harcamayacaksınız. Çevrenizdeki insanlara hayır demeyi öğrenin, eğer kendinize mani olamıyorsanız alışveriş merkezine gitmeyin, açken market alışverişi yapmayın.

Bu psikolojik bir sorun bir uzmandan destek alsan iyi olur bu sorun forumda çözülebilecek birşey değil

çocuklara hesap açtırırsam güzel fikir aslında.. her ayda yatırırım..önemli oaln geri çekememem zaten de. nasıl peki.. kzım 12 yaşında diğeri 3 yaşında.. velayetleri benimki.. onların adına yatırırsam benim onların sorumlusu olarak çekebilme hakkım var diye düşünüyorum ama olablir.. önce beyinde bitirmek lazım bu işi..
Hesap açmak yerine size tavsiyem bireysel emeklilik. Devlet yatırdığınız paraya %25 katkı da sağlıyor. Çocuklarınıza bugün 100 liradan hesap açsanız büyüdüklerinde sağlam bir birikimleri olmuş olur. 10 yıl sistemde kaldığınızda güzel para birikiyor. Hem yatırdım yatırmadım diye düşünmenize gerek de yok banka hesabınızdan cart diye çekiveriyor o parayı :)) kesinlikle bunu araştırın derim.

ona buna para vermeyi kes herkes sorumluluk sahibi olup bir zahmet çalışsın...ev kredisine girebilirsin 1+1 gibi paran borca giderse boşa harcama yapamazsın

Hesap açmak yerine size tavsiyem bireysel emeklilik. Devlet yatırdığınız paraya %25 katkı da sağlıyor. Çocuklarınıza bugün 100 liradan hesap açsanız büyüdüklerinde sağlam bir birikimleri olmuş olur. 10 yıl sistemde kaldığınızda güzel para birikiyor. Hem yatırdım yatırmadım diye düşünmenize gerek de yok banka hesabınızdan cart diye çekiveriyor o parayı :)) kesinlikle bunu araştırın derim.
aslında ben kendime yaptırmıştım.. evliyken.. daha sonra iptal ettirdim.. ettirdğimide pişman oldum ama bu olabilir.. orda hani kötü bir durum olursa parayı çekememek var.yani iade ederlerse çok fazla kesinti yapıyorlar.. korkum o sadece.. fikriniz için teşekkürler

ona buna para vermeyi kes herkes sorumluluk sahibi olup bir zahmet çalışsın...ev kredisine girebilirsin 1+1 gibi paran borca giderse boşa harcama yapamazsın
banada bu fikir mantıklı geliyor..
aslında doğru.. ev kredisi olursa hem o evi kiraya verebliyorsun.. o kira bedelinide taksitlerin üstüne ekleyip iyi bir yatırım olur .. böylece borcum var diye harcama yapmam..işallah.. teşekkürler güzel fikirlerinizi için..

yazdıklarınızı tek tek okudum inanın bence psikolojik destek alın ama o da size masraf olucak..
kendinizle kavga ediyorsunuz resmen ve bunu yazılı belgeli görüyoruz..üzüldüm.

parayı kızınıza verin o yönetsin diyeceğim şu durumda

aslında ben kendime yaptırmıştım.. evliyken.. daha sonra iptal ettirdim.. ettirdğimide pişman oldum ama bu olabilir.. orda hani kötü bir durum olursa parayı çekememek var.yani iade ederlerse çok fazla kesinti yapıyorlar.. korkum o sadece.. fikriniz için teşekkürler
Allah korusun kötü bir durum için ekstra başka birikim yapmanız gerekir zaten. Bu çocuklarınızın geleceği için. Ne olursa olsun çekemeyeceğiniz para olursa onlar adına daha iyi olur düşüncesindeyim. Düşünsenize kızınız 22 yaşına geldiğinde toplu parası hazır olacak. Hangimizin vardı bu imkanı?

Ailenize yardımı abartıyor olabilir misiniz? Evli erkek kardeşinizden siz sorumlu değilsiniz bunun farkındasınız dimi? Anneniz babanız hayatta mı? Tabii ki de çok zor durumda yardım edersiniz ama sizin sorumlu olduğunuz bir kızınız var . Neden ona güzel bir eğitim aldırmayı onu kurslara götürmeyi düşünmüyorsunuz harcama yapmadan önce?
Arkadaşlarınıza yemek ısmarlamak, taksi parası vs. Bunlar sizin eksiye düşmenizi sağlıyor. Alışveriş masraflarınız? Bence yaşam standartınızı düşürün yoksa bu gidişle devam edersiniz.

Altın hesabı da çok mantıklı.maaş aldıüınız bankadan yaptırın.her ay istediğiniz kadar altın alıp biriktiriyor.maaş yatınca alsın her ay bi küçük altın..
günlük olarak mesela yanınıza 100 tl nakit alın,kartınızı cüzdanın en köşesine koyun,yokmuş gibi unutun onu..acil bir durum olmadıkça kullanmayın..elinizdeki günlük nakit limiti ile idare edin.
alışvişe çıkarken,ne alacağınızı yazın bir kağıda..sadece ona yönelin. mesela kozmetik mi,o zaman giyim mağazalarına bakmayın.
aylım bütçe yapın..öncelikli ödemeleri yapın.elektrik,su telefon,okul giderleri vsss,bir de ailenize verceğiniz para varsa yazın.maaşı alınca önce bu ödemeleri yapın.kalan parayla günlük harçlığınızı belirlersiniz.hem zaten altın hesabına da birikim yapıldı:KK66:

X