Sizce mantıklı mı? Olur demeli miyim?

Madem anneme de eşine de evlerini alıp ben bakicam bosansin o zaman, anneme kayınvalideme belki bakmak zorundayım, ev almak zorundayım ( bu da tartışılır) ama Karun da olsam hali vakti yerinde yeni eşine bakmak zorunda değilim, bunu hiç bir gelin damat da kabul etmez , atıp tutarken empati kuralım biraz, kusura bakilmasin
Olaya yorumları atıp tutmak diye değerlendirmek ne kadar empati oluyor? Sen kendi yaşadıklarına göre konuyu değerlendirip yorumladın biz de kendi yaşadıklarımıza göre..

Konu sahibinin konusu kadar olmasada benzer şeyler yaşamış biri olarak konuyu yorumladım.

Ve inanki ince hesaplar yapmadığım için her zaman maddi olarak daha daha iyiye gitti her şey benim için..

Konu anne baba olunca ben farklı düşünüyorum açıkcası..

Olaya yorumları atıp tutmak diye değerlendirmek ne kadar empati oluyor? Sen kendi yaşadıklarına göre konuyu değerlendirip yorumladın biz de kendi yaşadıklarımıza göre..

benzer şeyler yaşamış biri olarak konuyu yorumladım.
Eşinizle boşanmak ve çocuğunuzu mağdur etmek pahasına kredi çekip hiç ihtiyacı olmayan annenize ve yeni eşine ev aldiysaniz ancak takdir ederim, gerçekten büyük hayır islemissiniz der cekilirim

Simdi arkadaşlar iş insan ilişkilerine gelince sizin tecrubelerinize daha çok güveniyorum. Şöyle ki annem geçen bize dedi ki "benim 200 bin param var üstüne kredi çekiverseniz 150 bin belki 200 bin ev alsak bu evin tapusu senin üzerine olsa fakat içinde biz otursak olur mu kızım oglum" dedi. Eşim de inşallah anne dedi. Annem başkası ile evli ve yer ev gibi kışın rutubetli sayılabilecek bir evde yaşıyor. Beni de babamsız tek başına okuttu büyüttü. Bizim de aylık gelirimiz 18bine yakın ev kredimiz seneye yazın biter alt model bi arabamız var tek hedefimiz onu yükseltmek. Ama tabiki yine de biraz tereddutteyiz özellikle eşim. Oraya 200bin neden gömelim diyor altın bile yapsak daha kardayız diyor ama asıl itirazı şu yönde annemin bu parasının 150bini mirastan gelecek para ve 50binini kendi biriktirdi. Üvey babamın da arazisi ve müteahhide verilebilecek arsası var fakat o 2 oğlu var onları düşünüp kendine ev yapmayıp ya da müteahhide vermeyip yer evde oturmayı tercih ediyor. Annemi de buna mecbur bırakıyor. Bu arada ev yasanamayacak bir ev değil fakat yer evi bilenler bilir altında yükseklik bile olmayınca ve biraz eski olunca dökülüyor denilebilir. Annem de bi apartmanda yaşamak istiyor. Ama eşime göre aslında eşinin düşünmesi gereken şeyleri kızı olarak bizim düşünmemiz doğru değilmiş aslında adam istese apartmana geçebilirmis ama oğullarını düşünüyormuş bu doğru (2si de asgari ücretli bekar annemlerle yaşamıyor ayrı) Ama ben de bahane adamdan ben anneme ev alıyorum kaldı ki tapusu bile benim olacak diyorum kaldı ki üvey babamı severim oğullarını sevmem ama yine de kendisi iyidir. Eşime göre evin bizim olmasının bi önemi yok onlara 200bin hibe edecekmisiz gibi bir hissiyat var. Bizim de çocuğumuz var diyor.
Bilemedim... siz ne düşünüyorsunuz? seneye düşünülecek bir mesele ama yine de yorumlarınızı merak ettim
Sorun olacak bir kısmı yok tapulu eviniz olacak.Simdi
--Evim varken ikinciyi alır mıydım?(Hayır)
--Söz konusu annem ise, üstelik yarısını da o verirken alır mıydım?(Evet)
--Annem rahat değil iken oturduğu evde, ben kocasının imkanları vardı ama yapmadı o yapsın diye düşünür müydüm?(Hayir)
--Almamak isteyen es haklı mı? (Tabi ki anne-kız ile kayınvalide-damat duygusal bağı bir değil)

Konuyla kan bağı olmayan Enişte + sen+ ben kötü evlat ilan edildik :rolleyes: işin enteresan tarafı ortada konuyla direkt alakalı 2 evlat daha var ama onlar evlatlıktan muaf tutuldu nedense
Sebep?
Yorumları okumadım ama şu devirde kimse kimseye 200 bin hibe etmez.
Anne evet baş tacı, gerekirse bir ev tutar kirasını ömür boyu öder, misler gibi yaşatırım ama kimse kusura bakmasın da bana güvenerek yola çıkılmasına karşıyım.
Ailece çalışıp kazanmışız, evlatlar var ortada, cici babam rahatça yaşasın diye tek biriktireceğimi ya da çocuğuma refah sağlayacağımı dökemem.
Böyle bir mecburiyet yok çünkü.
Eşim yarın aynı teklifle gelse ona da cozlarım.

Herkese yorumlar için ayrı ayrı teşekkür ederim herkes fikrinde ayrı ayrı haklı. Açıklama yapmak istiyorum anneme kalan 150binlik miras anneannemden yani babamdan değil babam hayatta görüşmüyoruz. Yani para sadece annemin oluyor bu durumda. Ve evet kimse kimsenin mirasında pay alamasın diye muhtemelen üvey babam yeni ev almıyor ya da annem evi benim üzerime yapmak istiyor. Onların ogullari biz okumuş etmişiz diye babalarından mal kaçırırız yönünde bi korkuları olduğunu duymuştum muhtemelen babalarını dolduruyorlar. Ama yine de ev alınıp ev ogulun üzerine yapılıp annemler yaşayabilir ama onlar da kirada olduğu için pek zannetmiyorum bu seçeneğin de olacağını. Ben de hem annemin gönlü olsun hem de zorlamamak adına daha makul 400binlik 0 bina değil de 5-10 yıllık 300binlik falan binalar bakabilirim diye düşündüm. Yani 100bin maksimum kredi çekerim. Hem arabamı yükseltemedik gibi bir yakınma isitmem esimden. Seneye kim öle kim kala artık hayırlısı olsun. Evet ölü yatırım farkındayım ama bir arkadaş yazmış ben ne zaman bir şeylerin hesabını yapmadıysan daha iyi oldu maddiyatım diye. Ben de buna inanıyorum. Ama yine de ailemi düşünerek daha makul ucuz bir ev için yardım edeceğim.
Bu arada şunu da söylemek istiyorum içimde kalacak annem beni calisarak okuttu ben de hep burslar kazandım ona yük olmamak için Allah razı olsun hakkını ödeyemem ama bu annemin 3uncu evliliği ben çocukken de evlenip üvey baba dayağına maruz bıraktı ve daha birçok şey uzatmak istemiyorum hep sevmeyi sevilmeyi aradı "seni istesem yurda verirdim vermedim şükret " falan diyerek büyüttü aslında çok da beni düşünmedi diyeceğim ama nankörlük gibi olacak sanki. şu anda da düşünüyorsa eminim eşine misilleme yapıyor yani eşi bu kadar çocuklarım çocuklarım demese bana bırakacaklarını düşünmez demeyeyim de hani çok düşünmez yer içer gezer (ki normal olan bu zaten) Yani tüm bunlar sebebiyle Allah rızası için anneme yardım etmek istiyorum ama kendimi ve ailemi üzmüş olmayacak şekilde olsun istiyorum.

Herkese yorumlar için ayrı ayrı teşekkür ederim
Bu arada şunu da söylemek istiyorum içimde kalacak annem beni calisarak okuttu ben de hep burslar kazandım ona yük olmamak için Allah razı olsun hakkını ödeyemem ama bu annemin 3uncu evliliği ben çocukken de evlenip üvey baba dayağına maruz bıraktı ve daha birçok şey uzatmak istemiyorum hep sevmeyi sevilmeyi aradı "seni istesem yurda verirdim vermedim şükret " falan diyerek büyüttü slında çok da beni düşünmedi diyeceğim ama nankörlük gibi olacak sanki. şu anda da düşünüyorsa eminim eşine misilleme yapıyor yani eşi bu kadar çocuklarım çocuklarım demese bana bırakacaklarını düşünmez demeyeyim de hani çok düşünmez yer içer gezer (ki normal olan bu zaten) Yani tüm bunlar sebebiyle Allah rızası için anneme yardım etmek istiyorum ama kendimi ve ailemi üzmüş olmayacak şekilde olsun istiyorum.

Olaylar tam da tahmin ettiğim şekilde ilerlemiş, her ana kutsaldır diyenlere selam olsun....aldığınız karar hayırlı olsun ama şunu da eklemeden geçemeyeceğim, 42 yaşımdan bildiriyorum; faiziyle birlikte, sokağa attığında içinin yanmayacagi kadardan fazlasını ödeme, değmez

Son düzenleme:
bu annemin 3uncu evliliği ben çocukken de evlenip üvey baba dayağına maruz bıraktı ve daha birçok şey uzatmak istemiyorum hep sevmeyi sevilmeyi aradı "seni istesem yurda verirdim vermedim şükret " falan diyerek büyüttü aslında çok da beni düşünmedi diyeceğim ama nankörlük gibi olacak

Hanımefendi buradaki tek nankör anneniz. Asla kendinizi kötü evlat gibi hissetmeyin. Verseymiş madem yurda, en azından üvey baba dayağı yemezdiniz. Konunun başında annedir yapılır gözüyle bakıyordum ama böyle anneye yapılmaz kusura bakmayın. Eşiniz haklı ölü bir yatırım.

Ben yeni okuyorum
Olaylar tam da tahmin ettiğim şekilde ilerlemiş, her ana kutsaldır diyenlere selam olsun....aldığınız karar hayırlı olsun ama şunu da eklemeden geçemeyeceğim, 42 yaşımdan bildiriyorum; faiziyle birlikte, sokağa attığında içinin yanmayacagi kadardan fazlasını ödeme, değmez
Da üvey babaya iyi demesine şaşırdım.
Bu üçüncüye mi iyi diyor.
Ki bu anne iyi biri degil.
Kendi yağında kavrulsun konu sahibi.
Evlenmese zorlukla okutsa amenna ama bu durumda özlük uveylik de var
Gereksiz bencede.

Birde konu sahibi başka bir konu acmisti
Eşiyle de sorunlari vardı
Sanırım biraz da eşe inat mi yapmak istiyor
Sanırım eşi de kendi ailesine aşırı düşkündü.

Ben yeni okuyorum
Da üvey babaya iyi demesine şaşırdım.
Bu üçüncüye mi iyi diyor.
Ki bu anne iyi biri degil.

Kendi yağında kavrulsun konu sahibi.
Evlenmese zorlukla okutsa amenna ama bu durumda özlük uveylik de var
Gereksiz bencede.
Zaten anne gibi anne olsaydı ne kadar cahil olursa olsun bu teklifle gitmezdi kızına, en baştan karşı çıktım o yüzden ama kötü evlat ilan edildim :rolleyes: Çok üzgünüm ama bizim toplumda çok sakat bir analık tabusu var. Burda " kocamı boşarim, çocuğumu sokağa atarım yine de anama ev de saray da alirim" diye atıp tutanlarin annelerini kurcalasak neler dökülecek aslında ama toplum olarak zaten temel sorgulama becerimiz yok, kaldi ki anayı sorgulamak için celik gibi bir irade ve gelişmiş bilinç lazım , nerdeeee:-)Bu kızcağız da gerçekleri görüyor ( görülmeyecek gibi değil zaten) ama vicdan yapıp, annesine sırtını döndü demesinler diye ikircikli davranıyor haklı olarak

Son düzenleme:
Beni sarsmayacaksa, gelirim iyiyse kendi ailem veya eşimin ailesi daha iyi şartlarda olsun isterim, her şey yatırım değil.

Durumunuz annenizin isteği için makul geldi bana.

Taa ki şiddet içeren sözlerini okuyana kadar...

Zaten anne gibi anne olsaydı ne kadar cahil olursa olsun bu teklifle gitmezdi kızına, en baştan karşı çıktım o yüzden ama kötü evlat ilan edildim :rolleyes: Çok üzgünüm ama bizim toplumda çok sakat bir analık tabusu var, burda. " kocamı boşarim, çocuğumu sokağa atarım yine de anama ev de saray da alirim" diye atıp tutanlarin annelerini kurcalasak neler dökülecek aslında ama toplum olarak temel sorgulama becerimiz yok kaldi ki anayı sorgulamak için celik gibi bir irade ve gelişmiş bilinç lazım , nerdeeee:-)Bu kızcağız da gerçekleri görüyor ( görülmeyecek gibi değil zaten) ama vicdan yapıp, annesine sırtını döndü demesinler diye ikircikli davranıyor haklı olarak
Tek başına mücadele ile okutan eski kocadan hayır görmeden buyutenlere emek verenlere canla başla saygim sonsuz.
Ama yeni kocaya dovduren kimseye saygim olamaz.

Tek başına mücadele ile okutan eski kocadan hayır görmeden buyutenlere emek verenlere canla başla saygim sonsuz.
Valla ne yeni koca ne eski koca, öz babası dahil fiske vuramaz , çocuğuma kalkan eli , üzen dili kıvırıp, başka bir yerine monte etmek zorunda olduğumu herkese hissettiremediysem zaten en başta bana yazıklar olsun....

Son düzenleme:
B Burundi ben son bir tavsiye daha vermek istiyorum, eşinizle araniz nasıl veya ilerde boşanma durumu olur mu bilmiyorum ama her ihtimale karşı boşanma durumunda miras hakkınızı korumak için ev alırken annenizin vereceği miktarı mutlaka banka havale yoluyla ve mutlaka açıklama kısmına " miras hakkı" yazarak alin. Bu şekilde , bosanirsaniz mal paylasiminda eşiniz sadece cektiginiz kredinin yarısı kadar hak alır. Yoksa annenizin oturduğu evin yarı bedelini, annenize çık evden diyemeyeceğiniz icin, eşinize tüm evin bedeli + ödenen faiz /2 olarak nakit ödemek zorunda kalırsınız.

Benim canımı sıkan nokta annenin böyle varyemez bir tiple evli olup sürünmeye razı olması, sonra da çocuğundan para istemesi. Üvey baba alsın bir ev, adam gibi yaşasınlar inanın en kolay çözüm yolu bu. Konudaki anne bu herifle evlenmiş de niye yani, adam parasını naftalinlemiş kadın mezbelelik bir yerde yaşayıp cefa çekiyor o zaman ben ne anladım evlilikten?? Sonra da konu sahibesi para verip cici babayı yeni evde oturtsun diyor anne, olmaz o iş.

Konu sahibesinin yerinde olsam annem boşanıp tek gelecekse ev alırdım, o varyemez üvey babaya zırnık koklatmazdım. Şark kurnazını ben mi beslicem, alsın bir ev otursun onun yerine annenin kafasına böyle bir çözüm sokmayı uygun bulmuş herife bak.

Aslında aynı ama siz üvey babanın gayet varlıklı olmasina rağmen hiç elini taşın altına sokmadigi ve annesinin de konu sahibinin "güzel bir eve çıkın ben kirasını öderim" teklifini reddettiğini gözden kaciriyorsunuz, damat da bundan ötesini kabul etmek zorunda değil haklı olarak

++++
O akıllı gecinen üvey babaya zırnııııııııık koklatmazdım. Gariban adam olsa, duzgun adam olsa basimin ustunde yeri var ama bu sartlar altinda bir tl vermezdim. Anne akilli olsaydi zaten varyemeze bir ev aldirip otururdu ya da bosanir kacardi

Zaten anne gibi anne olsaydı ne kadar cahil olursa olsun bu teklifle gitmezdi kızına, en baştan karşı çıktım o yüzden ama kötü evlat ilan edildim :rolleyes: Çok üzgünüm ama bizim toplumda çok sakat bir analık tabusu var. Burda " kocamı boşarim, çocuğumu sokağa atarım yine de anama ev de saray da alirim" diye atıp tutanlarin annelerini kurcalasak neler dökülecek aslında ama toplum olarak zaten temel sorgulama becerimiz yok, kaldi ki anayı sorgulamak için celik gibi bir irade ve gelişmiş bilinç lazım , nerdeeee:-)Bu kızcağız da gerçekleri görüyor ( görülmeyecek gibi değil zaten) ama vicdan yapıp, annesine sırtını döndü demesinler diye ikircikli davranıyor haklı olarak

Arkadaslar tabiki haklısınız ama ne kadar kafama kakmış bilr olsa eğer beni babama ya da yurda bıraksaydı halim perperişan olurdu ikinci kocasından da beni dövdüğü için ayrıldı "beni seviyordu senin için ayrıldım" dese bile 😆 yani yaptı kendince fedakarlık Allah razı olsun. eskidendi tüm bunlar şimdi iyiyiz. Ayrıca evet esimle de şu sıralar iyi olsak da garantisi yok yani ilişkimizin dediğiniz çok mantıklı kesinlikle yapacağım güzel tavsiye teşekkür ederim

++++
O akıllı gecinen üvey babaya zırnııııııııık koklatmazdım. Gariban adam olsa, duzgun adam olsa basimin ustunde yeri var ama bu sartlar altinda bir tl vermezdim. Anne akilli olsaydi zaten varyemeze bir ev aldirip otururdu ya da bosanir kacardi
Anne senden benden akıllı cherry, düşünsene bu hatun nasıl bir Royal ki hem eski evde oturamaz hem kirada oturamaz illa tapulu olacak ama yeni kocası da hiç üzülmesin , cebinden beş kuruş çıkmasın yeter ki sabahlar olmasın diyor belli ki. Nasılsa finansörü konu sahibi, evlat olduğu için yapmak zorunda

Son düzenleme:
X