Sizce mantıklı mı? Olur demeli miyim?

Anne senden benden akıllı cherry, düşünsene bu hatun nasıl bir Royal ki hem eski evde oturamaz hem kirada oturamaz illa tapulu olacak ama yeni kocası da hiç üzülmesin , cebinden beş kuruş çıkmasın yeter ki sabahlar olmasın diyor belli ki. Nasılsa finansörü konu sahibi

Bir evlat olarak insan ailesi için elinden geleni tabiki yapmak ister ancak bir anne olarakta daima insan evladin iyiligini gözetlemeli. Nasil bir anne ki gözünü kirpmadan cocugunu 10 yil borcun içine sokmak istiyor? Konu sahibin maasinin yüksekligin hiç önemi yok.

Hani saglik olur, acil bisey olur zaten evlat teklif eder. Büyük konusmak istemem ama umarim asla böyle bir teklif sunmam kizima. Ben kizimdan neredeyse 30 yil ilerdeyim. Eger 60 yasina gelirsem ve halen kendi hayatimi kuramadiysam, kendimi kurtaramadiysam bu benim sorunum, kizimin degil.

Bir evlat olarak insan ailesi için elinden geleni tabiki yapmak ister ancak bir anne olarakta daima insan evladin iyiligini gözetlemeli. Nasil bir anne ki gözünü kirpmadan cocugunu 10 yil borcun içine sokmak istiyor? Konu sahibin maasinin yüksekligin hiç önemi yok.

Hani saglik olur, acil bisey olur zaten evlat teklif eder. Büyük konusmak istemem ama umarim asla böyle bir teklif sunmam kizima. Ben kizimdan neredeyse 30 yil ilerdeyim. Eger 60 yasina gelirsem ve halen kendi hayatimi kuramadiysam, kendimi kurtaramadiysam bu benim sorunum, kizimin degil.
İmzamı atarım

Zaten ev alma aşamasına gelinsin konu sahibi annesiyle ipleri koparmak veya boşanmak zorunda kalacak bence, çünkü kalıbımı basarim ki bu anne 500000 - 600000 TL nin altında ev begenmeyecek. Bu iddiam da burda dursun

Benim kendi fikrim annenizi mutlu etmeniz.. Bundan 4 yıl önce ilk işe başladığımda 4 bin tl maaş alıyordum ve annemleri rahat ettirip güzel bir eve çıkarmak için ev kredisi çektim tam 2500 tl ödedim her ay. Yani bana kalan 1500 tlydi onu da eve harcıyordum Çok güzel bir eve geçtiler sürekli bana dua ettiler eşimle o zamanlar evli değil sevgiliydik ve o da bana bu konuda çok destek olmuştu. Onun da geliri 2500-3000 arası değişiyordu o sıra. O da ailesinin borçlarını kapattı. Sonra Allah bize bir kapı açtı ben 10 bine yakın Maaş alıyorum eşimin işleri çok düzeldi 12-20 bine kadar alıyordu. Bir yıl içinde sıfır borçla annemlerden bile daha güzel bir ev aldık hatta paramız da kaldı (düğünden kalan takılar falan) bir miktar altınımı paramı kayınvalideme verdim onlar da taşınma aşamasındaydı onlar da rahat etti ve her gün bize dua ediyorlar. Şu an durumumuz daha daha iyi. Allah herkese hayırlı bir kapı açsın ama bizimki annelerin duasıydı eminim. Şimdi tabi bu demek değildir ki sizin için de durum aynı olacak ama ayda 2 bin tl gerçekten nedir ki? Annem sırf harcamak için istese bile veririm ki şuanki konumunuz da annenizden kaynaklı. Sıkıntı şu ki eşiniz yanaşmıyor eşiniz bu duruma sıcak baksaydı çok iyi olurdu

Benim kendi fikrim annenizi mutlu etmeniz.. Bundan 4 yıl önce ilk işe başladığımda 4 bin tl maaş alıyordum ve annemleri rahat ettirip güzel bir eve çıkarmak için ev kredisi çektim tam 2500 tl ödedim her ay. Yani bana kalan 1500 tlydi onu da eve harcıyordum Çok güzel bir eve geçtiler sürekli bana dua ettiler eşimle o zamanlar evli değil sevgiliydik ve o da bana bu konuda çok destek olmuştu. Onun da geliri 2500-3000 arası değişiyordu o sıra. O da ailesinin borçlarını kapattı. Sonra Allah bize bir kapı açtı ben 10 bine yakın Maaş alıyorum eşimin işleri çok düzeldi 12-20 bine kadar alıyordu. Bir yıl içinde sıfır borçla annemlerden bile daha güzel bir ev aldık hatta paramız da kaldı (düğünden kalan takılar falan) bir miktar altınımı paramı kayınvalideme verdim onlar da taşınma aşamasındaydı onlar da rahat etti ve her gün bize dua ediyorlar. Şu an durumumuz daha daha iyi. Allah herkese hayırlı bir kapı açsın ama bizimki annelerin duasıydı eminim. Şimdi tabi bu demek değildir ki sizin için de durum aynı olacak ama ayda 2 bin tl gerçekten nedir ki? Annem sırf harcamak için istese bile veririm ki şuanki konumunuz da annenizden kaynaklı. Sıkıntı şu ki eşiniz yanaşmıyor eşiniz bu duruma sıcak baksaydı çok iyi olurdu
Gelirinizi bu kadar kısa sürede bu kadar arttırmanız güzel olmuş sahiden, keşke allah ihtiyacı olan herkese bu kapıları açsa

Ben de bu tarz şeylere inanan biriyim annem bekar olsa inanın tereddüt edip buraya konu bile açmam uyanıklık yapmaya çalışan bir üvey babam var daha doğrusu hakkına girmek istemiyorum iyi biridir uyanıklık degil de kayıtsızlık onunkisi bence. Ama ben de sizin gibi annemi mutlu edip duasını almak istiyorum

Bence esin hakli evli olmasa neyse tek olsa elinden geleni yaparsin ama alacagin evde o adam
Bedavaya oturacak o kendi ogullarini dusunuyor sen anneni annene uzuldum ama mantiksiz sizde sonucta 200 bini kolayca kazanan kisiler degilsinizdir

Ben de bu tarz şeylere inanan biriyim annem bekar olsa inanın tereddüt edip buraya konu bile açmam uyanıklık yapmaya çalışan bir üvey babam var daha doğrusu hakkına girmek istemiyorum iyi biridir uyanıklık degil de kayıtsızlık onunkisi bence. Ama ben de sizin gibi annemi mutlu edip duasını almak istiyorum
Zaten konuyu yazdığınız gibi anladım annenize düşkün olduğunuzu ☺️ İnanın yapılan hiçbir iyilik kaybolmuyor sonunda sizi buluyor. Şu anki sıkıntınız bence eşinizin yanaşmaması eşiniz kabul etmezse huzurunuzu bozmayın tabi ki.. hakkınızda hayırlısı olsun

Bir şey soracağım ya ilçede 400 K lira ev lüks değil mi? Anneniz müstakil evden kurtulmanın yanında bir de ekstra konfor istiyor olmalı. Peki şöyle olsa kendileri 50-100K arası bi miktar kredi çekip onu şu an oturdukları evi kiralayıp ödeseler? Eğer kira kredinin aylık borcuna yetmiyorsa siz devreye girseniz tapu annenizin üstüne olmak şartıyla? Çünkü anne vefat etse üvey babaya 1\4 size 3\4 kalıyor

Benim anlamadığım...arkadaşlar 200bini hibe diye değerlendirmiş ama hibe olmuyor ki...

Ev konu sahibinin üzerine olacak. 200bin kredi çekerek annesinin 200bini de eklenecek ve 400bin tllik ev sahibi olacak konu sahibi.

Hibe mi oluyor bu?

Burdaki tek zarar alınan evden kira alamamak olacak. Eee ilçede ortalama kira 1000tl desek anneye yardim orani yarısi 500 tl eder.

500tl de 1 kere mutfak alışverişi.

Ona göre hesaplayın.

Ayrıca annesi aslında kendine miras yoluyla kalan 200bini kızına veriyor bir nevi. Kocasiyla yemiyor parayı.ya da kiraya çıkmıyor o parayla. Onun karşılığı da oturmak istiyor evde.

Herkese yorumlar için ayrı ayrı teşekkür ederim herkes fikrinde ayrı ayrı haklı. Açıklama yapmak istiyorum anneme kalan 150binlik miras anneannemden yani babamdan değil babam hayatta görüşmüyoruz. Yani para sadece annemin oluyor bu durumda. Ve evet kimse kimsenin mirasında pay alamasın diye muhtemelen üvey babam yeni ev almıyor ya da annem evi benim üzerime yapmak istiyor. Onların ogullari biz okumuş etmişiz diye babalarından mal kaçırırız yönünde bi korkuları olduğunu duymuştum muhtemelen babalarını dolduruyorlar. Ama yine de ev alınıp ev ogulun üzerine yapılıp annemler yaşayabilir ama onlar da kirada olduğu için pek zannetmiyorum bu seçeneğin de olacağını. Ben de hem annemin gönlü olsun hem de zorlamamak adına daha makul 400binlik 0 bina değil de 5-10 yıllık 300binlik falan binalar bakabilirim diye düşündüm. Yani 100bin maksimum kredi çekerim. Hem arabamı yükseltemedik gibi bir yakınma isitmem esimden. Seneye kim öle kim kala artık hayırlısı olsun. Evet ölü yatırım farkındayım ama bir arkadaş yazmış ben ne zaman bir şeylerin hesabını yapmadıysan daha iyi oldu maddiyatım diye. Ben de buna inanıyorum. Ama yine de ailemi düşünerek daha makul ucuz bir ev için yardım edeceğim.
Bu arada şunu da söylemek istiyorum içimde kalacak annem beni calisarak okuttu ben de hep burslar kazandım ona yük olmamak için Allah razı olsun hakkını ödeyemem ama bu annemin 3uncu evliliği ben çocukken de evlenip üvey baba dayağına maruz bıraktı ve daha birçok şey uzatmak istemiyorum hep sevmeyi sevilmeyi aradı "seni istesem yurda verirdim vermedim şükret " falan diyerek büyüttü aslında çok da beni düşünmedi diyeceğim ama nankörlük gibi olacak sanki. şu anda da düşünüyorsa eminim eşine misilleme yapıyor yani eşi bu kadar çocuklarım çocuklarım demese bana bırakacaklarını düşünmez demeyeyim de hani çok düşünmez yer içer gezer (ki normal olan bu zaten) Yani tüm bunlar sebebiyle Allah rızası için anneme yardım etmek istiyorum ama kendimi ve ailemi üzmüş olmayacak şekilde olsun istiyorum.
Tabi ki size bakacak.ne demek seni yurda verirdim ama vermedim.lutfetmus anneniz..gerçekten sinirlendim..üvey babanız bir zahmet arsaya ev yaptirsin. .zaten çocukları asgari ücretle çalışıyormuş.2daire onlara 1 daire annenizle üvey babanıza...neden böyle yapmadığını anlamadım..

Gelirinizi bu kadar kısa sürede bu kadar arttırmanız güzel olmuş sahiden, keşke allah ihtiyacı olan herkese bu kapıları açsa
Biz de iyi insanlarız yardımlarda yaptık tonla ama gelirimiz artacağına azaldı😂😀herkese dağıtarak daha çok kazanırız diye düşünsek açtık şimdi🙂

Biz de iyi insanlarız yardımlarda yaptık tonla ama gelirimiz artacağına azaldı😂😀herkese dağıtarak daha çok kazanırız diye düşünsek açtık şimdi🙂
Son yıllarda geliri jet hızıyla artan tek bir kesim var zaten ceyceyim, onların da sadece sağa sola hayır dağıtarak veya anne duasıyla ihya olmadığını hepimiz biliyoruz da......hehe diyip geçiyoruz işte

Son yıllarda geliri jet hızıyla artan tek bir kesim var zaten ceyceyim, onların da sadece sağa sola hayır dağıtarak veya anne duasıyla ihya olmadığını hepimiz biliyoruz da......hehe diyip geçiyoruz işte
Gelirim işsizken devlete ataninca evet jet hızıyla artmış oluyor bunun şu bu kesimle ne alakası var. Essek gibi çocuklu kadın halimle yıllarca oturdum dil ales zırt pırt çalıştım. Bana demediğinizin farkındayım ve size de hak veriyorum ama o jet bu jet değil açıklamak istedim. Nice jetler dönüyor/ dur.
Tabi ki size bakacak.ne demek seni yurda verirdim ama vermedim.lutfetmus anneniz..gerçekten sinirlendim..üvey babanız bir zahmet arsaya ev yaptirsin. .zaten çocukları asgari ücretle çalışıyormuş.2daire onlara 1 daire annenizle üvey babanıza...neden böyle yapmadığını anlamadım..
Çünkü müteahhit oraya sadece 1 ev 1.5 ev veriyormuş.

Bir şey soracağım ya ilçede 400 K lira ev lüks değil mi? Anneniz müstakil evden kurtulmanın yanında bir de ekstra konfor istiyor olmalı. Peki şöyle olsa kendileri 50-100K arası bi miktar kredi çekip onu şu an oturdukları evi kiralayıp ödeseler? Eğer kira kredinin aylık borcuna yetmiyorsa siz devreye girseniz tapu annenizin üstüne olmak şartıyla? Çünkü anne vefat etse üvey babaya 1\4 size 3\4 kalıyor
Evet ben de araştırdım annemin illa apartman istemek sebebi 1 kaloriferli ev 2 toz toprak olmaması. 10 yıllık binalarda 250bine bile ev var. Cok az bor destekle halledebilirim gibi geliyor. Öyle karar aldık. Ama es kişisi anında senin ailene ne kadar destek olacaksak benimkine de aynı oranda olacağız diye çıkış yaptı. Olur dedim artık napayim

Ya yeni uyandım afyonum patlamadı o kadın vardı onun hakkında konusmussunuz şimdi anladım bana yazıldı sandım bu yorum ondan bi garibime gitti bu konularda da hassas olunca patlamış gibi oldum kusura bakmayın

Evet ben de araştırdım annemin illa apartman istemek sebebi 1 kaloriferli ev 2 toz toprak olmaması. 10 yıllık binalarda 250bine bile ev var. Cok az bor destekle halledebilirim gibi geliyor. Öyle karar aldık. Ama es kişisi anında senin ailene ne kadar destek olacaksak benimkine de aynı oranda olacağız diye çıkış yaptı. Olur dedim artık napayim
Ama tapu annenin üstüne olsun. Bir de bu söylediğim 3\4 oranını iletin yani eşiniz de büyük kısmının size kalacağını bilsin. Öbür türlü annemin miras parası çarçur olacak, bize yararı dokunamayacak derseniz belki sinirleri yatışır, o da kendi aileme harcayalım diye inat etmez

Canım eşin haklı... hiç yoktan rızası olmadan ölü bir yatırım yapıyor, üstelik de borca girerek...Bu zamanda 250000 e oturulabilir durumda bir ev bulabilirseniz şanslısınız zaten , esin de aynı oranda ailesine ödeme yapacaksa en az 100000 kredi çekeceksiniz gibi düşün, faiziyle 180000 i bulacak, umarım bu sokağa atilan para aile huzurunuzu uzun vadede sarsmaz. Allah yardımcınız olsun

Ama tapu annenin üstüne olsun. Bir de bu söylediğim 3\4 oranını iletin yani eşiniz de büyük kısmının size kalacağını bilsin. Öbür türlü annemin miras parası çarçur olacak, bize yararı dokunamayacak derseniz belki sinirleri yatışır, o da kendi aileme harcayalım diye inat etmez
Krediyi konu sahibi çekeceği için tapu onun üzerine olacak

X