Sizce şimdi ne olacak :D

Valla ben olsam hıcbırınede vermezdım ılkı hepsını almıs cekılmıs bu devırde bır lıra bıle onemlıyken kımse ev alsın araba alsın dıye okadar para vermezdım kı zaten sızden cok onlar kullanmıs o parayı bıde sızın altınlarda gıtmıs daha sımdıden sıze haksızlık olmus yanı ılerde bıde hıcbırı el atmazsa olan sıze olur bosa gıtmıs olur okadar para. Boyle ısşerden hıc hoslanmıyorum herkes kendı hesabını gecımını yapsın cok sacma ortak olmak helde boyle kıme ne gıttı bellı bıle degıl
Maalesef biraz öyle oldu

80 90 civarı idi... Yeni gelinden tabii ki böyle bir talebim olmaz kendi takdiridir.

Peki bu miktar asagi yukari 3 sene icinde vereceginiz kira bedeline esit mi? Ben ona bakardim. O zaman icim yanmazdi.

Genel olarak konusacak olursam: sistemi bana hic adil gelmedi, kimin ne zaman ne yaptigi ve veya yapacagi belli degil.

Faydasindan cok bas agrisini cekersiniz.
Herkes kendi parasindan sorumlu olmali.
Bu arada kücük abi/kardes baya uyanik.
Onun icin verdiginiz paralarin bir karsiligi olacak mi? Hesabini tutmussunuzdur umarim. Onun herseyi olduguna göre artik sizin icin calisabilir 😈

Merhaba kızlar konuyu daha iyi anlatabilmek adına biraz sözü uzatacağım.
Şimdi eşim 3 erkek kardeş. Ortanca Abisi evli Büyük Abisi Taze Nişanlı. Bu ailede ortak havuz sistemi var şöyle ki. Kayınpederim ve oğulları her ay belli bir miktar para atıyorlar bu ortak hesaba (kayınpederimin hesabı) Daha sonra bu para düğünlerde vs ihtiyaçlarda kullanılıyor... Bu birçoğunuza mantıklı gelmeyebilir belki ama ben kendim de çalıştığım için pek umursamıyorum açıkçası...misal kp 2500 veriyor Eşim her ay 3 bin veriyor büyük kaynım 2500 veriyor ortanca da evlenene kadar 2000 veriyordu..
Şimdi bu ortak havuzdaki para ile bundan 5 sene önce ortanca kaynıma ev alındı. Daha sonra düğünü yapıldı. Ve düğün masrafını falan hep bu havuzdan karşıladı ne salon parası ne orkestra parası cebinden vermedi . Nişanı bile normalde kız tarafı yapması gerekirken her masrafı kp yaptı. Ve ondan sonra bu kaynım kesinlikle para göndermemeye başladı. Elindeki altınların da tamamını bozdurup araba aldı. Etliye sütlüye karışmıyor.. Tek yaptığı şey mağdur edebiyatı çünkü onlar tek maaş... 😃 Yani elde var ev araba ve eş

Ondan 1 sene sonra biz eşimle para biriktirdik biraz da büyük kaynım ve kp desteğiyle borçsuz şekilde çok Şükür düğün yaptık. Eşyalarımızı da peyder pey kendimiz aldık. Düğün masraflarının bir kısmını takılan takılar ve gelen nakitlerden karşıladık. Geri kalan altınların Bir kısmını anneme bir kısmını kv ye verdik ve kalanını kasaya koyduk. Eşimin evlenmeden önce almış olduğu bir araba mevcut hala onu kullanıyoruz. Üzerimizde başka bir şey yok... Elde var araba

Asıl meseleye gelecek olursak şu an bulunduğumuz şehre taşınalı bir sene oldu meslek sebebiyle buradaki görev süremiz 3 yıl ve benim büyük nişanlı kaynım şu an bulunduğumuz şehri çok beğeniyor ve ileride buraya yerleşmeyi düşünüyor... Bu nedenle de yaklaşık 6 ay önce bize bir teklifte bulundu buradan kendisine bir ev aldı biz burada durduğumuz sürece o evde oturacağız hem biz kira vermemiş olacağız hem de o bir ev sahibi olacak. ALLAH var ev çok güzel evle ilgili hiçbir sorunumuz yok çok Şükür...

Şimdi bu ev alınırken kayınpederim emekli parasını koydu büyük kaynım birikmiş parasını koydu üstüne de biz kalan bütün altınlarımızı bozdurup verdik... Şayet ortanca kaynım ve eltim de ellerini taşın altına koyup yardım etseydi biz bütün altınları bozdurma durumunda kalmayacaktık. Hatta ortanca ev alınmadan önce
'' Yaaa yeter ki ev alınsın ben gerekirse altımdaki arabayı satarım yine de yardım ederim Abime. Kaç yaşında adam bir ev sahibi olsun artık.. '' şeklinde beyanda bulunmasına rağmen kılını bile kıpırdatmadı. Ve biz fedakarlık yaptık. Eşim büyük abisine çok değer verir ve şu an anne babaya bakan da o olduğu için minnet duygusu var... Ki ben de Allah var büyük kaynımı abim gibi severim... Altınları verirken rızam olup olmadığını defalarca sordu. Vermek zorunda değilsin gerekirse kredi çekeriz dedi sağolsun.

Büyük kaynımda da şu an bir ev bir araba var baharda da düğünü olacak.

Sizce bu fedakarlığı herkes yapar mı çünkü ben bunu yakın çevreme anlattığımda çok garip tepkiler veriyorlar..
Kendimi bazen enayi gibi hissediyorum çünkü...

Hatta eşimin teyzeleri ve kuzenleri de biliyor durumu ve bana diyorlar ki '' Karalahana06 cım umarım Abinin evleneceği kız da aynı fedakarlığı gösterir ve ileride size ev alınacak olduğunda o da altınlarını verir.''diyorlar...

Haaaa şu var vermeseler biz yine çok Şükür şu halimizle bile birikim yapıp alamaz mıyız elbette alırız ama enayi yerine konulmak 🤷‍♂️
Şimdi iş işten geçti neden yazıyorsun diyebilirsiniz ama paylaşmak istedim ve merak ettim...
Siz olsanız yapar mıydınız
Vereceğinden eminsem verirdim açıkçası ayrıca siz zaten güvenip vermişsiniz çöm şükür ihtiyacınız da yok şuan kimseye evet düşününce enayi gibi hissedebilir insan ama siz bunu iyi niyetinizden yaptınız allah gmrüyor o da yeter ama havuz sistemi devam etmezse eğer bir daha siz de yapmayın ve bunu her şekilde dile getirin hatta ben sizizn yerinizde olsam o kılını kıbırdatmayan elrğn ve kaynımın yüzüne yüzüne hep söylerdim siz yapacaz dediniz yapmadınz allah biliyor görüyor biz yaptık çok şükür iyi niyetimizle allah bize de bir ev nasip etsin tarzı şeyler söyleyip en azından enayilik değil iyi niyet olduğunu ve her şeyin çok güzel farkında olduğumu bilmeleri için dile getirirdim

Siz evinizi kendiniz alırsınız, eşinizin kardeşlerine ev, araba, düğün yaptığınızla kalırsınız. Ahirete çalışıyoruz biz, iyilik yapmaktan çok mutlu oluyoruz, sadece veriyoruz hiç karşılık beklemiyoruz diyorsanız sıkıntı yok. Ancak çok saçma bir ortam yaşadığınız.

Ben ev sahibi değilken, altınlarımı bu kadar rahat vermezdim.

Esimim ailesi de buna benzer bir sistemle once kızlarına ( erkek tarafı dağılmış bir aile idi), sonra da oğullarına ( eşime) ev yaptılar. Kiz kardeşi evlenince, elini eteğini çekti, ama ailesi de eşime daha fazla maddi destek yapti, ta ki ev bitsin ( kayınvalidem 2 arsa satti, parasını da evimizin inşa sürecinde bize verdi.)
Biz de ufak bir borç ile yerlestik eve.
Ha ilk başta çok garipsedim ama oluyor yani..
Yine de dediğim gibi, ben henüz ev alamamışken, altınlarımı vermezdim..

Son düzenleme:
yıllarca genel muhasebe yaptım noterde bas katıplık yaptıgım donemde ne ıslemler yaptım ne olaylar gordum ama boylesı sacma bır hesap duzenını ılk kez goruyorum

ne munasebet yahu aa daha neler.

herkes kendı parasını harcasın herkes kendı evını kursun kımse kımsenın parasına mınnet etmesın cok ayıp bır kere

Şimdi eşim 3 erkek kardeş. Ortanca Abisi evli Büyük Abisi Taze Nişanlı. Bu ailede ortak havuz sistemi var şöyle ki. Kayınpederim ve oğulları her ay belli bir miktar para atıyorlar bu ortak hesaba (kayınpederimin hesabı) Daha sonra bu para düğünlerde vs ihtiyaçlarda kullanılıyor... Bu birçoğunuza mantıklı gelmeyebilir belki ama ben kendim de çalıştığım için pek umursamıyorum açıkçası...misal kp 2500 veriyor Eşim her ay 3 bin veriyor büyük kaynım 2500 veriyor ortanca da evlenene kadar 2000 veriyordu..
Şimdi bu ortak havuzdaki para ile bundan 5 sene önce ortanca kaynıma ev alındı. Daha sonra düğünü yapıldı. Ve düğün masrafını falan hep bu havuzdan karşıladı ne salon parası ne orkestra parası cebinden vermedi . Nişanı bile normalde kız tarafı yapması gerekirken her masrafı kp yaptı. Ve ondan sonra bu kaynım kesinlikle para göndermemeye başladı. Elindeki altınların da tamamını bozdurup araba aldı. Etliye sütlüye karışmıyor.. Tek yaptığı şey mağdur edebiyatı çünkü onlar tek maaş... 😃 Yani elde var ev araba ve eş

Ondan 1 sene sonra biz eşimle para biriktirdik biraz da büyük kaynım ve kp desteğiyle borçsuz şekilde çok Şükür düğün yaptık. Eşyalarımızı da peyder pey kendimiz aldık. Düğün masraflarının bir kısmını takılan takılar ve gelen nakitlerden karşıladık. Geri kalan altınların Bir kısmını anneme bir kısmını kv ye verdik ve kalanını kasaya koyduk. Eşimin evlenmeden önce almış olduğu bir araba mevcut hala onu kullanıyoruz. Üzerimizde başka bir şey yok... Elde var araba

Asıl meseleye gelecek olursak şu an bulunduğumuz şehre taşınalı bir sene oldu meslek sebebiyle buradaki görev süremiz 3 yıl ve benim büyük nişanlı kaynım şu an bulunduğumuz şehri çok beğeniyor ve ileride buraya yerleşmeyi düşünüyor... Bu nedenle de yaklaşık 6 ay önce bize bir teklifte bulundu buradan kendisine bir ev aldı biz burada durduğumuz sürece o evde oturacağız hem biz kira vermemiş olacağız hem de o bir ev sahibi olacak. ALLAH var ev çok güzel evle ilgili hiçbir sorunumuz yok çok Şükür...

Şimdi bu ev alınırken kayınpederim emekli parasını koydu büyük kaynım birikmiş parasını koydu üstüne de biz kalan bütün altınlarımızı bozdurup verdik... Şayet ortanca kaynım ve eltim de ellerini taşın altına koyup yardım etseydi biz bütün altınları bozdurma durumunda kalmayacaktık. Hatta ortanca ev alınmadan önce
'' Yaaa yeter ki ev alınsın ben gerekirse altımdaki arabayı satarım yine de yardım ederim Abime. Kaç yaşında adam bir ev sahibi olsun artık.. '' şeklinde beyanda bulunmasına rağmen kılını bile kıpırdatmadı. Ve biz fedakarlık yaptık. Eşim büyük abisine çok değer verir ve şu an anne babaya bakan da o olduğu için minnet duygusu var... Ki ben de Allah var büyük kaynımı abim gibi severim... Altınları verirken rızam olup olmadığını defalarca sordu. Vermek zorunda değilsin gerekirse kredi çekeriz dedi sağolsun.

Sizce bu fedakarlığı herkes yapar mı çünkü ben bunu yakın çevreme anlattığımda çok garip tepkiler veriyorlar..

Hatta eşimin teyzeleri ve kuzenleri de biliyor durumu ve bana diyorlar ki '' Karalahana06 cım umarım Abinin evleneceği kız da aynı fedakarlığı gösterir ve ileride size ev alınacak olduğunda o da altınlarını verir.''diyorlar...

Haaaa şu var vermeseler biz yine çok Şükür şu halimizle bile birikim yapıp alamaz mıyız elbette alırız ama enayi yerine konulmak 🤷‍♂️
Şimdi iş işten geçti neden yazıyorsun diyebilirsiniz ama paylaşmak istedim ve merak ettim...
Yemin olsun kkda gördüğüm en saçma konu

Insallah sizede ev alınır. Ben herkesin hesabının ayri olmasi tarafım sahsen

Aileyle veya akrabayla ortak iş yeri, ortak para
en sevmediğim şeyler. İlla sorun cikar ya da illa bir enayi olur ve herkes onu sömürür hiç şaşmaz neredeyse...
Eşimin işlerinin bozuldugu+ issiz kaldigi donem kaynim ortak iş teklif etmisti yillar önce ve asla yanaşmadik, ortak parayla da işim olmazdi, kim ne aliyorsa alsin kendi.

Kayınpeder ve abiyle kibarca konuşup size ev alınırken yardım etmelerini isteyin sonra küçük abinin yaptığı gibi ortada bırakmayın bize diye söyleyin.
Küçük abinin bu yav**akça davranışına diğer aile üyeleri ne diyor merak ettim.

Çok saçma bence, ortak hesaba para atacağınıza kendiniz biriktirseniz çoktan evin parası çıkardı, hatta o birikimle altınlarınızı birleştirince ev alabilirdiniz kendinize.

Eltinizin altınları hakkında ne sizin ne eşinin bir söz hakkı yok, vermek istemezse vermez.

Büyük kaynınızın maddi olarak da olsa yardımcı olacağını düşünüyorsunuz ama bana pek mümkün gelmiyor.Kp niz emekli birikimini büyük oğluna ev alınırken vermiş, elinde artık bir birikim kalmadıysa o veremez. Ortanca olan zaten artık para katmıyormuş tek maaşlı olmasını bahane edip. Geriye bir tek büyük abi kalıyor, o da eşiyle giderlerini bahane edip geri çekilebilir. Hatta büyük abiyle eltiniz sizin için 3 yıl boyunca kira verseydiniz yaklaşık olarak ne olacağını hesaplayıp o 80 90 bin verdiğiniz altın tutarından düşüp hesap yaparak sadece kalanı size verebilirler. Çünkü diğer kardeşe alırken ona paranız geçmiş. Normal şartlarda kim olsa der ki sen ne kadar aldıysan onu ödeyelim, büyük abi niye ortancanın vermesi gerekeni de ödesin. Kimse sizin kadar fedakar olmak zorunda değil. Büyük abi sadece kendisine verilen parayı geri öderse size ev falan alamazlar topluca. Kimseye bu devirde güvenilmiyor, herkes kendini düşünüyor önce. O yüzden bu yaşadıklarınız bana aşırı saçma geldi. Umarım kazık yemezsiniz.

Kayınpeder ve abiyle kibarca konuşup size ev alınırken yardım etmelerini isteyin sonra küçük abinin yaptığı gibi ortada bırakmayın bize diye söyleyin.
Küçük abinin bu yav**akça davranışına diğer aile üyeleri ne diyor merak ettim.
Kp o kaynımla konuşmuyor... Toruna bile gram altın taktı... Evden içeri bile zor sokuyor o derece.
Büyük abi ile eşim sürekli irtibat halinde zaten araları iyi çok Şükür... Merak etmeyin ben sizi bırakmam diyor. Zaten o da küçük Abiye kıl

H
Çok saçma bence, ortak hesaba para atacağınıza kendiniz biriktirseniz çoktan evin parası çıkardı, hatta o birikimle altınlarınızı birleştirince ev alabilirdiniz kendinize.

Eltinizin altınları hakkında ne sizin ne eşinin bir söz hakkı yok, vermek istemezse vermez.

Büyük kaynınızın maddi olarak da olsa yardımcı olacağını düşünüyorsunuz ama bana pek mümkün gelmiyor.Kp niz emekli birikimini büyük oğluna ev alınırken vermiş, elinde artık bir birikim kalmadıysa o veremez. Ortanca olan zaten artık para katmıyormuş tek maaşlı olmasını bahane edip. Geriye bir tek büyük abi kalıyor, o da eşiyle giderlerini bahane edip geri çekilebilir. Hatta büyük abiyle eltiniz sizin için 3 yıl boyunca kira verseydiniz yaklaşık olarak ne olacağını hesaplayıp o 80 90 bin verdiğiniz altın tutarından düşüp hesap yaparak sadece kalanı size verebilirler. Çünkü diğer kardeşe alırken ona paranız geçmiş. Normal şartlarda kim olsa der ki sen ne kadar aldıysan onu ödeyelim, büyük abi niye ortancanın vermesi gerekeni de ödesin. Kimse sizin kadar fedakar olmak zorunda değil. Büyük abi sadece kendisine verilen parayı geri öderse size ev falan alamazlar topluca. Kimseye bu devirde güvenilmiyor, herkes kendini düşünüyor önce. O yüzden bu yaşadıklarınız bana aşırı saçma geldi. Umarım kazık yemezsiniz.
Hayırlısı... Valla büyük abi ile evleneceği eltim gayet iyi görünüyor şimdilik... Balık baştan kokar.. Bu konular o eltimle de konuşuldu durumdan haberi var...
Yarın bir gün bize ev alınacak olduğunda yardımlarını esirgemezler diye umuyorum... Ki zaten bize ev alınma süreci uzun bir süreç... Kayınbabam da kirli çıkındır... Parası var 🙈

H

Hayırlısı... Valla büyük abi ile evleneceği eltim gayet iyi görünüyor şimdilik... Balık baştan kokar.. Bu konular o eltimle de konuşuldu durumdan haberi var...
Yarın bir gün bize ev alınacak olduğunda yardımlarını esirgemezler diye umuyorum... Ki zaten bize ev alınma süreci uzun bir süreç... Kayınbabam da kirli çıkındır... Parası var 🙈
Sizi ortada bırakmazlar inşallah az para değil çünkü verdiğiniz, kayınpeder vicdan sahibi ve makul bir adamsa sizi de ev sahibi yapması lazım. İnşallah öyle bir adamdır.

H

Elti iyi, kayınbaba kirli çıkı, ortada sorun yok o zaman bu kadar savunduğunuza göre onları.

Ayrıca sürecin uzun olması daha kötü. Çok sular akar zamanla. Çoluk çocukları olur, masrafları düşündüklerinden fazla olur, o yardım vaatleri havada kalabilir. Eltinin iyiliği falan birşey ifade etmez o zaman.

Siz şu eltisini pek seven, onu hediyelere gark eden üye değil misiniz?
Cevabınıza göre yorum yapacağım.
Müsaadenizle ben cevap vereyim sorunuza.

Evet hatırladığınız kişinin ta kendisi bu arkadaş.

Ilk başta eltisini kıskanması ile ilgili konu açmıştı.

Sonra eltiye hediyeler ziyaretler vb yaranma faaliyetlerine girmişti.

Şimdi de bu konu işte. Eltiye ve kb ye ev almaktan dem vurmuş. Ne kadar iyi bir kız, ne kadar iyi bir gelin,elti vb dememizi bekliyor sanırım.

Bir de kızımız saf filan değil. Burda her normal kadının öfkeden üst baş yırtacagi olayları anlatırken melek emojisi kullanıyor , daima gülümsüyor, asla öfkelenmiyor ve eltim çalışmıyor,kb tek maaş derken kahkaha emojisi ile aklı sıra küçümsüyor.

Elti çalışmadan ev alıp oturmuş hem de birinin öbürünün... konu sahibi çalışırken ev sahibi olamamış. Ve eltiyi küçümsüyor...
Inanılır gibi değil.

Geçenlerde bir konu açılmıştı burda. Idrak yolları ismindeki pek sevdiğim bir arkadaşın konusuydu. Görümcesi ile geçen bir sürtüşmesinu anlatıyordu. Burdan bir arkadaş da "çalışmazsaniz ve aile apartmanında oturursaniz böyle olursunuz. Şikâyet etmeyehakkınız yok " diyordu.

Kendisini etiket yapip yeni bir polemiğe sebebiyet vermek istemiyorum. Ama bu sorunların çalışmak ya da çalışmamak ile ilgisi olmadığını bu konu sahibi bize ispatlıyor. Çalışıyor ama eltisini kıskanıyor. Elti de korkarım ki bununfarkında ve uzak durmaya çalışıyor.

Siz tecrübesine güvendiğimiz bir ablamızsınız. Size teşhis koyun demiyorum. Ama lütfen bu konu sahibinin ruh halini biraz ele alir mısınız..

Kendisi de durumunun farkında. Ama ne yapacağını bilemiyor. Belki bir yardımınız dokunur .

Zira benim elimden şok olmaktan başka bir şey gelmiyor.

Ha belki de anormalolan benimdir. Eltilerimle merhaba ve nasılsından başka muhabbetim yok. Telefon numaraları bende yok. Hiç-bir şekilde birbirimizi aramayız.

Birbirimizi kıskanmayız da.. ve aramızda hiçbir kötülük olmamasına rağmen ne altın veririm ne de güç bela kazandığım paradan 2 kuruş veririm. Vermem. Çok zor durumda kalmaları halinde bir ihtimal belki vicdana gelirim.

Belki de yardıma ihtiyacı olan benimdir. Eğer bensem bana yardimedin.

X