Surekli aglayan cocuklar ve tukenen ben

O kadar iyi anlıyorum ki sizi ikizlerim var 9 aylık ve annem ya da Kv yardımcı olmasına rağmen çıldırma noktasına geliyorum sizi düşünemedim. Annenize veya Kv güvenip yapmandınız tabi ama gelip bi bir iki saat parka götürseler ya da sen temizliğini yap biz bakalım deseler ölmezler ya onların da torunu netice de . Yardımcı konusunda başka güvenilir bulsanız haftada bir çağırsanız mesela çocuklar içinde cidden annenizle konuşun ilgilen diye sizin de dinlenmeye uyumaya ihtiyacınız var bu şekilde verimli olamazsınız çocuklarınıza Allah yardımcınız olsun

Allah yardımcınız olsun
Üç çocuklular falan nasıl hallediyor acaba hafzalam almıyor
Benim de bir tane var 19 aylık şükürler olsun ama ben ben değilim resmen :KK43:
İkinciyi de kimseye itiraf edemesem de deli gibi istiyorum
Tüp bebek tedavisi ile oldu zaten ikinci de öyle olacak ama nasıl başedeceğim bilmiyorum
Ailelerden bana da yardım yok çok çok yıprandım , eşim sürekli şehir dışı çalışıyor , ben de çalışıyorum ama pandemi dolayısı ile çoğunlukla evdeydim ,bi de gece bebekle evde tek kalmak istemiyorum değişik korkular hasıl oldu bende
İkinci hakkındaki fikrinizi alsam ?gönlüm çok istiyor
İlk mesaji ogluslarla tamamlayamadan yollamisim :)
2. İcin benim fikrim tabiki cok zor cok yıpratıcı bir süreç ama Allah bir şekilde o gücü veriyor.
Sahsim ama daha dikkat eder 2. Ye hamile kalmazdim diye hep hayiflandim Allahim bagislasin bana cok pişman oldum agladim.
Maddi durum varsa gönlüm cok istiyor diyorsun yap o zaman bacim batti balik yan gider 🤓
Benim sahsi fikrim ikisi bir arada cok zor ama ilerleyen yillarda cok rahat olacakmisim herkes öyle söylüyor bana.
Bende 2 sini üst üste büyütmek daha mantıklı diyorum.

Cocuk yapmaktan vazgectim,2.cocuktan vazgectim gibi yorumların konu sahibine ne gibi bir faydası var anlayamadım bben:)
Bu kafada yapma zaten.
Daha basit bi konuya dogru acıdan bakamıyorsan yapma yani yazık olur.
Azcık empati.
Cözüm yolu arıyor kadın.
Ahh vahları etraf konu komsu da diyor.

Bak mesela 3 gun izinliyim gece kucuk gene uyutmadi esim kreşe götürecekti cocuklari neyse sen benim ufak oglan bezini doldur evin heryerine dolan taşır o kakayi evi hani vok götürüyor derler ya aynen öyle uyandim dun heryeri silip süpürmüştüm ev çiçek gibiydi. Atistirsinlar diye kurabiye yaptim neyse pazarı yaptim aldiklarimi eve birakip bunlari kresten almaya gittim getirdim abartmiyorim 10 dk sürmedi evin heryerinin ufalanmis kurabiye dolmasi 🥲

strawberry_cake strawberry_cake

Konuyu açalı 1 ay olmuş, buradaki önerilerden faydalanıp herhangi bir değişiklik yaptınız mı? Şu an ne durumdasınız? İnşallah kolaylaştırmışsınızdır bir nebze☺️

Benim kozlarımın arasında 2 yaş 7 ay var. Büyük kuzum çok hareketli ve yaramaz bir kız. Kutu sütü pipetinden sıkarak halılara uzunca bir süre desen çizmişliği , önüne koyduğum yemeği çokça yere atmışlığı ve bunun gibi bir sürü yaramazlığı vardır . Bizim de sorunumuz kardeşi doğunca başladı. Aşırı kıskançlık ve kuzeninden öğrendiği vurma hareketinin sonucu olarak küçük kızım çok şiddete maruz kalmıştır. Yere koyamıyordum ufaklığı ablası vuracak diye.

Şu an ablası 5 yaşında hala uğraştığımız problemler var. Ama artık biraz daha oyun oynamaya başladılar. Ufaklık sakin bir yapıya sahipti o da hırçınlaştı maalesef.
Bunlar özet olarak durumumuz . Ortada bir sorun varsa yanlış giden bir şeyler var demektir.Anne olarak taptığımız yanlışlar...
Ben Adem Güneş i çok dinledim. Güvenli bağlanmayı büyük kızımla tekrar yaptım. Her durumda ne yapılması gerekiyorsa okuduğum kitaplarından ve izlediğim videolardan öğreniyorum ve uygulamaya çalışıyorum. Ev işi benim için 3. Planda. Yemekte pratik şeyler yapıyorum kasap köfte , erişte gibi. Çocuklar gerçekten beni psikolojik olarak çok zorluyor. Kendi sabrımı artırmak için duyguların onarımı konusuna eğildim. Adem Güneş in kendi kendine terapi kitabını aldım . 6 haftalık çok güzel bir program. Ama bir hafta sonra elimde olmayan nedenlerden bıraktım. Bu yaz tekrar yapacağım.O bir hafta bile çok iyi geldi.
Büyük kızımı psikiyatriste götürdüm . Davranıştı yaklaşımı tavsiye etti ( hareketli ve kendi başına buyruk çocuklarda etkili oluyor) Kardeşine vurmadığı zaman çizelgesine sticker yapıştırdım hafta sonları beraber toka almaya gittik. Çok çok etkili oldu.
normalde forumda çok cevap yazmam ama aynı şeyleri yaklaşık olarak yaşayan biri olarak yaptıklarımı paylaştım. Umarım her şey bizler için çok daha güzel olur.

strawberry_cake strawberry_cake

Konuyu açalı 1 ay olmuş, buradaki önerilerden faydalanıp herhangi bir değişiklik yaptınız mı? Şu an ne durumdasınız? İnşallah kolaylaştırmışsınızdır bir nebze☺️
Pek kolaylastigi soylenemez ama kendi ic dunyamda durumu kabullenmeye calisiyorum artik. Oglumla surekli konusmaya calisiyorum bazi seyleri anlamasi icin. Izah etmeye calisiyorum ama bazen gercekten catlatiyor insani sinirden. Inatlasma ve diretme huyu inanilmaz boyutta mudaheleyle dizginlenecek gibi degil. Kardesini dovdugu zaman inatlasmamasi icin yuz goz olmuyorum direkt kiza sesleniyorum yanima cagiriyorum. Duzenli gelmesi icin yeni bir yardimciyla anlastim ama malesef sonuc husran. Camlarin dis tarafina vurdugu bezle tum uyarilarima ragmen evin mobilyasini silmeye calisti ayni bezle banyonun lavabosunu ovmasi benim icin son noktaydi. Artik yardimci alma konusunda umidim yok her gelen ya eve zarar veriyor ya pis calisiyor. Isimi azar azar kendim yapmaya karar verdim. Ev islerini duzene oturttum bu duzene gore hareket edecegim artik. Hergun duzenli supurge tutuyorum kahvaltidan sonra kizimi gunduz uykusuna yatirip mutfagi toplayip geri kalan isleri hallediyorum. Camasiri bekletmiyorum biriktigi an direkt yikayip kurutup yerlestiriyorum. Isler birikmeyince daha kolay hallediliyor. Cocuklari duzenli disari cikariyorum parka goturuyorum bazen esimin is cikisi saatine yakin carsiya gidiyorum orda bulusuyoruz esimle biraz dolasip yemege geciyoruz. Anneannenin babaannenin teklif etme gibi huylari yok bende artik emri vaki yapiyorum cocuklari alip goturuyorum degisiklik olsun diye. Yemek konusunda haftada 2/3 kez mutlaka disardan yiyoruz ya yemege cikiyoruz ya eve siparis ediyoruz. Simdilik durumlar boyle.

Pek kolaylastigi soylenemez ama kendi ic dunyamda durumu kabullenmeye calisiyorum artik. Oglumla surekli konusmaya calisiyorum bazi seyleri anlamasi icin. Izah etmeye calisiyorum ama bazen gercekten catlatiyor insani sinirden. Inatlasma ve diretme huyu inanilmaz boyutta mudaheleyle dizginlenecek gibi degil. Kardesini dovdugu zaman inatlasmamasi icin yuz goz olmuyorum direkt kiza sesleniyorum yanima cagiriyorum. Duzenli gelmesi icin yeni bir yardimciyla anlastim ama malesef sonuc husran. Camlarin dis tarafina vurdugu bezle tum uyarilarima ragmen evin mobilyasini silmeye calisti ayni bezle banyonun lavabosunu ovmasi benim icin son noktaydi. Artik yardimci alma konusunda umidim yok her gelen ya eve zarar veriyor ya pis calisiyor. Isimi azar azar kendim yapmaya karar verdim. Ev islerini duzene oturttum bu duzene gore hareket edecegim artik. Hergun duzenli supurge tutuyorum kahvaltidan sonra kizimi gunduz uykusuna yatirip mutfagi toplayip geri kalan isleri hallediyorum. Camasiri bekletmiyorum biriktigi an direkt yikayip kurutup yerlestiriyorum. Isler birikmeyince daha kolay hallediliyor. Cocuklari duzenli disari cikariyorum parka goturuyorum bazen esimin is cikisi saatine yakin carsiya gidiyorum orda bulusuyoruz esimle biraz dolasip yemege geciyoruz. Anneannenin babaannenin teklif etme gibi huylari yok bende artik emri vaki yapiyorum cocuklari alip goturuyorum degisiklik olsun diye. Yemek konusunda haftada 2/3 kez mutlaka disardan yiyoruz ya yemege cikiyoruz ya eve siparis ediyoruz. Simdilik durumlar boyle.
İnşallah en kısa zamanda Her şey yoluna girer. Tüm önerileri arkadaşlar yapmış, benim de henüz tecrübem yok, size çok farklı bir şey söyleyemeyeceğim ama şunu şiddetle öneriyorum. Robot süpürge alın. Bende ısrarla gerek yok diye düşünmüştüm ama işimi çok kolaylaştırdı.

İnşallah en kısa zamanda Her şey yoluna girer. Tüm önerileri arkadaşlar yapmış, benim de henüz tecrübem yok, size çok farklı bir şey söyleyemeyeceğim ama şunu şiddetle öneriyorum. Robot süpürge alın. Bende ısrarla gerek yok diye düşünmüştüm ama işimi çok kolaylaştırdı.
Robot supurgenin omru uzun olmaz bizim evde 😂 cocuklar pinpon topu gibi ordan oraya savurur yuksek ihtimalle.

Iyi aksamlar hanimlar cok doluyum icimi dokecek beni anlayacak kimseyi etrafimda goremedigim icin yine buraya attim kendimi. Ozellikle iki kucuk cocugu olupta akil sagligini bozmadan islerini yurutmeyi basaran hanimlardan ozverili tavsiyeler bekliylorum cunku ben artik tikandim sabir tasim catladi. Oncelikle sunu belirteyim cevredekilerin bana neredeyse hic destekleri yok bir basima sayilirim. Esimin cocuklarla ilgili uzerine edindigi tek vazife disari goturmek onun disinda ev islerinde mutfagi arada toplamaya yardim eder cay sofrasi hazirlar. Bunun haricindeki hersey istisnasiz bende. Kaynanam var ama yok sayilir bana dokunmayan yilan bin yasasin kafasinda. Anneminde bana pek destek oldugu soylenemez. Onlara guveniptemi cocuk yaptin diyecek olanlar lutfen enerjinizi bosa harcamayin destek olmayacak olanlar yazmazsa sevinirim. Neyse kisacasi bir basimayim cocuklar mevzusunda. Gel gelelim cocuklar konusuna daha once actigim konulardan bilen bilir oglum 3.5 yasinda ve zor bir cocuk kizim 16.5 aylik. Oglum konusunda profesyonel destek aldik ama pek bir ise yaradigi soylenemez cunku soylenenleri uygulayabilmek icin sakin bir kafa ve dinlenmis bir vucut olmasi lazim ikiside bende yok ustelik beni zorlama konusunda elinden geleni yapan bir kizimda var :)) Neyse sadede gelecek olursam bizdeki en buyuk sorun aglama ve karsi gelme krizleri. Onceleri sadece oglumda olan bu krizler artik kizimdada bas gostermeye basladi ve benim aglama sesine karsi artik tahammulum kalmadi. Evin icindeki aglama seslerinden surekli kulaklarimda ugultu oluyor. Kroniklesen uykusuzluk ve yorgunluktan ciddi manada bas donme ataklarim oluyor dengemi kurmada zorlaniyorum. Durumum boyleyken cocuklarimin surekli aglamalari herseye itiraz edip karsi gelmeleri beni iyice bunaltti artik. Hem ev isleri hem cocuklarin beslenmesi banyosu tuvaleti bezi ustune birde aglamalari ve neredeyse herseye karsi gelme ataklarina karsi tikandim kaldim. Cikmazda gibiyim hergun ayni sorunlari yasiyoruz. Tuvalete gitmem bile aglama krizlerine sebep oluyor arkamdan geliyor ikiside kapiyi kapatinca basliyorlar aglamaya. Uyku uyuyamiyorum sakin kafayla oturup yemegimi yiyemiyorum lavabo ihtiyacimi banyo ihtiyacimi strese girmeden karsilayamiyorum evin islerini halledemiyorum olmuyor. Yataga girene kadar kic*m 5 dkk koltukta oturma rahatligina erismiyor ve buna ragmen ev ahir gibi. Surekli bir yerleri temizlemeye calisiyorum ama yok nafile evi bok goturuyor. Birak oyle kalsin diyeceksiniz belki ama birakamiyorum ev cadde ustu cok toz aliyor temizlemesem cocuklar icin sagliksiz kiz gunde 3/4 kez ust basini batiriyor her disari gittiklerinde kiyafetler kirleniyor yerlerde surekli kirinti supurmek zorundayim cunku kiz hala yerdeki seyleri agzina goturuyor. Kahvalti oglen yemegi aksam yemegi ara ogunler derken mutfakta bir ogun bulasik atlasam ipin ucu kaciyor. Yani kisacasi isleri salivereyim gitsin luksum yok. Yasaklarda ustune eklenince benim psikolojim kotulesti iyice. Son zamanlarda elimde olmadan cok bagirmaya basladim ozellikle oglum kardesini dovdugu zaman tutamiyorum kendimi. Arkami dondugum an zarar veriyor kardesine guzellikle anlatiyorum tepki gosteriyorum hic birsey fayda etmiyor onun stresi bir taraftan. Kafayi yiyecegim artik ne olur bir akil verin bana bu sureci nasil saglikli bir sekilde atlatacagim ben.
Benim ikinci oğlumda oğlunuz gibi zor Bi çocuk. Abisine vurur abisi sesini çıkartmaz. İstediği herşeyi ağlayarak yaptırır. 1 yaşındayken istediği yapılmayınca kafasını yere vurarak ağlardı belki 1 ay dudağı hep patlak gezdi. Ne yaptıysak olmadı. Ama ben yinede çok şükrediyorum. Çocuğum yürüyor konuşuyor ağlıyor bunu yapamayan çocuklar var onların anneleri bizim yerimizde olmak için neler vermezdi. Ben kalabalık aile seviyorum 3. Çocuğum olcak inşallah. Büyüyecekler ve 16 yaşında oğlunu koca Bi delikanlı olarak hayal ettiğinde hepsi geçmiş gitmiş olcak.

Allah yardımcınız olsun
Üç çocuklular falan nasıl hallediyor acaba hafzalam almıyor
Benim de bir tane var 19 aylık şükürler olsun ama ben ben değilim resmen :KK43:
İkinciyi de kimseye itiraf edemesem de deli gibi istiyorum
Tüp bebek tedavisi ile oldu zaten ikinci de öyle olacak ama nasıl başedeceğim bilmiyorum
Ailelerden bana da yardım yok çok çok yıprandım , eşim sürekli şehir dışı çalışıyor , ben de çalışıyorum ama pandemi dolayısı ile çoğunlukla evdeydim ,bi de gece bebekle evde tek kalmak istemiyorum değişik korkular hasıl oldu bende
İkinci hakkındaki fikrinizi alsam ?gönlüm çok istiyor
Bir an acaba ben mi yazdım dedim 19 aylık kızıma kardeş istiyorum ama kızımı tanıyan herkes keçileri kaçırdığını düşünüyor 😅
Bizimki tüp bebek değildi ama zorlu bir süreçten sonra oldu bende o sürece girmeyi pek göze alamadım tavsiyeleri çok iyi yazmış arkadaşlar artık tecrübeden yola çıkarak ha bir huni ha iki huni deyip yoluma bakacam
Konu sahibine gelince kızınız da abiden etkilenmiş değilde 2 yaş sendromuna giriyor olabilir biizmde 16 aylıktan sonra artan krizlerimiz oldu. Şuan size verecek tavsiyem yok Allah sabır versin diyebilirim anca

Cok guzel yazmissiniz elinize saglik. Sanirim benin en buyuk sorunum isleri rutine oturtamamam. Rutin isinede cocuklarin huysuzlugu engel oluyor. Sabah altida uyaniyor hergun 06:30/7:00 arasi kahvalti yapiyoruz. Kahvaltidan sonra hersey arap sacina donuyor :)) oglan kizi duvuyor ben geriliyorum tepki gosteriyorum oglan agliyor o aglayinca kiz agliyor ve gunun negatif enerjisi boyle basliyor. Kardesini dovmese daha positif gececek zamanimiz ama hassas noktamiz ve isleri bozan nokta orasi. O konuda dedigin gibi soguk kanli ve profesyonel bir tutum sergilemem gerekiyor ama iste uykusuz ve yorgun olunca sinirlerim devreye giriyor 😔
Aralarına mesafe koy kardeşini göstermeyerek cezalandir diger odada falan yesin otursun tek başına kalsın ertesi gün özlemiş olur.

Merhaba sizi gerçekten çok iyi anlıyorum araları 2 yaş olan 2 bebeğim a benim de 3 ve 1 yaşlarında küçük oğlum inanılmaz zor bşr bebek asla uyumaz gece gündüz hiç uyumaz yarın saat deliksiz uyuşa şükrediyorum o derece yani. Normalde küçük 2 yaşına gelene kadar ücretsiz alacaktım ama evde kafayı yiyeceğimi anlayınca hemen ile döndüm bakıcı tuttum eşim de pandemi nedeniyle evden çalışıyor resti öektşm sen de evde olacaksın gözün çocukların üzerinde olacak dedim yoksa ben delirirsem bir patlarsam hiç birimiz artık iflah olmayız dedim paşa paşa kabul etti küçük oğlum gece hiç uyumadığı için de yine eşime resti çekerek he gece en az 4 saat kesintisiz uyuyacağım bu sürede bebek sende duracak sonra ben uyanırım sen uyursun dedim de öyle kendime geldim biraz yoksa gerçekten çok çok zor. Yani size diyeceğim öncelikle gerekirse her şeyinizden kışın eve yardımcı tutun ve eşinize resti çekin çocuklarla daha çok ilgilensin

Bence yardımcı aramaya devam edin benim de çok kötü yardımcı bakıcı tecrübelerim oldu ama sonunda istediğim gibi birilerini buldum ümidinizi kesmeyin

Bir an acaba ben mi yazdım dedim 19 aylık kızıma kardeş istiyorum ama kızımı tanıyan herkes keçileri kaçırdığını düşünüyor 😅
Bizimki tüp bebek değildi ama zorlu bir süreçten sonra oldu bende o sürece girmeyi pek göze alamadım tavsiyeleri çok iyi yazmış arkadaşlar artık tecrübeden yola çıkarak ha bir huni ha iki huni deyip yoluma bakacam
Konu sahibine gelince kızınız da abiden etkilenmiş değilde 2 yaş sendromuna giriyor olabilir biizmde 16 aylıktan sonra artan krizlerimiz oldu. Şuan size verecek tavsiyem yok Allah sabır versin diyebilirim anca
Yani ?
ikinci ?

X