Söz Kesimi Suyunun suyu konular: SÖZ 1388273737

Kız isteme mi nişan mı?
Kız istemeyse ev, nişansa ufak butik kafe diyorum ben.
O masalar hakkaten kötü ama orda da sade bi masa yapın.

Birincisi disarda soz isteme oldugunu ilk defa duyuyorum.ikincisi de masayi ranzanin oldugu odaya koy kim kafaya takip dusunecekki bu ranzanin odasiydi diye.takilmayin boyle seylere

Ben birkaç kişide gördüm ama bana da dışarıda olması saçma geliyor. Değil mi o an o mu düşünülecek

Peki önceden tanışmaya geldiklerinde evi az çok biliyorlar. Odadaki eşyaları başka odaya taşıyacağım (sadece ranzayi) bunu fark ederlerse komik olur mu
Yoo neden komik olsun ki
Ben oyle bi sey farketsem ne guzel ozenmiş koca evi kaldirip degistirmis diye dusunurum

Oncelikle masa sart degil. Ama cok istiyorsaniz ranzanin oldugu yere koyun. Ranzayi tasimaniz komik degil. Hepimiz boyle organizasyonlarda evi altust ediyoruz. Aslinda onemli seyler guleryuz, saygi, nezaket...vs. o dert ettikleriniz sadece instagramin hayatimiza girmesiyle dert oldu. Neye gucunuz yetiyorsa onu yapin.

Dışarıda kız isteme, söz garip olmaz mı :/
Olmaz olur mu? :) evde yapın bence. Evin düzenini değiştirseniz olur ama bir odada oturup kız isteyip hadi diğer odaya fotoğraf çekmeye geçelim garip olmaz mı? O masa olayı toptan gereksiz geliyor bana, geri kafalıyım galiba biraz :)

Valla ben de yakınlarda düşünüyorum, evde masa hazırlamayacağız sanırım. Sadece nişan pastasını kesmek için ufak uygun bir yer lazım bence-sehpa gibi-. Hiç olmadı eski fiskos sehpaları iş görür.
Sırf milletin arkasına geçip fotoğraf çektirmesi için gibi geliyor süslenmiş masalar bana. Evet son zamanlarda moda ama herhangi bir işlevi yok poz vermekten başka. Poz vermekten de pek hoşlanmadığım için kendilerine karşı tavırlıyım :KK70:

Evinizin küçük olması anlaşılır bir durum. Karşı taraf maddi olarak sizden üstün olabilir, onlar da bunu biliyordur yada öğrenirler. Olmadığınız biri gibi davranmayın, imkanlarınızı sırf başkalarının gözünü boyamak için zorlamayın. Durumu bilsinler, kabul etsinler; etmiyorlarsa, sizi bu yüzden küçük göreceklerse zaten baştan çıksın kokusu. Çok zor durumda da değilsiniz anladığım kadarıyla. Böyle ufak farklar olur, baştan kabul edilir. Beğenmeyen başka kapıya :duduk:
Güzelce ikramlarınızı, kendinizi hazırlayın, güler yüzünüzü sakınmayın. Huzurlu bir akşam olsun, gerisi boş.

Söz-masa ilişkisini kuramadım, o kadar bihaberim.

İstiyorsanız masa hazırlayın, ama elalem ne der diye düşünüyorsanız gerçekten boş iş bunlar.

Kız isteme merasimi de olacak mı? Yoksa sadece söz yüzükleri mi takılacak?

Eğer merasim olacak ise, aile büyüklerinizden (anneanne-babaanne gibi) evi müsait olan varsa orada yapabilirseniz.
Yüzük takılacak ise, bir cafede yapabilirsiniz.

İlla masa olmak zorunda değil. Mutfakta tabağa ikramlıklar (pasta , börek , dolma vs) birşeyler koyup çayla ikram edebilirsin. Beni istemeye görmeye geldikleri gün ( şehir dışından geldikleri için öğlen bizdelerdi) ilk önce yoldan geliyorlar diye yemek hazırlamıstık. Hatta yer sofrasına alışık oldukları için bizde yer sofrası kurduk. Çok da samimi güzel oldu. Sonrası çay kahve bilmem ne faslı. Millet bazayı görse ne olur masa olmasa ne olur. Bana göre misafiri ne ile değil nasıl ağırladığın önemli. Sen ol güler yüzlü ol mis gibi de ikramlarını yap ohh miss oldu bitti.

ben evde yaptim masa falanda hazirlayip suslemedim istemeden once uzun yoldan gelsikleri icin bol cesitli bir yemek verdik sonra ikramliklari servis ettik isteme kahve bu sekilde devam etti
kendi imkanlariniz dahilinde bir seyler yapin sözde istemede olacaksa cafe olmaz bence

Bence ranzayi kaldırın niye komik olsun ki? Masaya da Nisan pastası, ufak dekor amaçlı çiçek ve ya süsler koyarsiniz. Güzel oluyor bence.

Olmaz olur mu? :) evde yapın bence. Evin düzenini değiştirseniz olur ama bir odada oturup kız isteyip hadi diğer odaya fotoğraf çekmeye geçelim garip olmaz mı? O masa olayı toptan gereksiz geliyor bana, geri kafalıyım galiba biraz :)

Valla ben de yakınlarda düşünüyorum, evde masa hazırlamayacağız sanırım. Sadece nişan pastasını kesmek için ufak uygun bir yer lazım bence-sehpa gibi-. Hiç olmadı eski fiskos sehpaları iş görür.
Sırf milletin arkasına geçip fotoğraf çektirmesi için gibi geliyor süslenmiş masalar bana. Evet son zamanlarda moda ama herhangi bir işlevi yok poz vermekten başka. Poz vermekten de pek hoşlanmadığım için kendilerine karşı tavırlıyım :KK70:

Evinizin küçük olması anlaşılır bir durum. Karşı taraf maddi olarak sizden üstün olabilir, onlar da bunu biliyordur yada öğrenirler. Olmadığınız biri gibi davranmayın, imkanlarınızı sırf başkalarının gözünü boyamak için zorlamayın. Durumu bilsinler, kabul etsinler; etmiyorlarsa, sizi bu yüzden küçük göreceklerse zaten baştan çıksın kokusu. Çok zor durumda da değilsiniz anladığım kadarıyla. Böyle ufak farklar olur, baştan kabul edilir. Beğenmeyen başka kapıya :duduk:
Güzelce ikramlarınızı, kendinizi hazırlayın, güler yüzünüzü sakınmayın. Huzurlu bir akşam olsun, gerisi boş.

Evet haklısınız sırf fotoğraf icin aslında bunun için maket pasta yaptıran bı arkadaşım bile vardı. Masa olmazsa özenmemis derler öyle düşünürler diye çekiniyorum. Odalar bitişik olduğundan ve kapı açık olunca bı odada söz bı odada pasta gibi olmaz diye düşünüyorum

Bence hiç gerek yok. Bizim evde salonda masa vardı ama hiç öyle masa falan hazırlamadık. İkram edeceklerimizi servis tabaklarına koyduk ikram ettik. İlla pasta için olsun derseniz şu fiskos masası mı ne denir ya ona güzel bir örtü örtüp pastanızı koyarsınız. Geri kalan iktamları da mutfakta hazırlar verirsiniz. Sade, abartısız.

Peki önceden tanışmaya geldiklerinde evi az çok biliyorlar. Odadaki eşyaları başka odaya taşıyacağım (sadece ranzayi) bunu fark ederlerse komik olur mu

olmaz.
lütfen böyle şeylere takılıp gününü ziyan etme.
hem özenmiş görünürsün işte.

Olmaz. Aksine özenmiş ve elinden geldiği kadar bir şeyler yapmış olarak düşünülür. En makulü böyle bence.

Selamlar!

Öncelikle sahiden özür dilerim aynı konuyu ısıtıp üstüne farklı bı şey ekleyip yazdığım için.

Sözde son zamanlarda moda olan masalar olmazsa çok mu özensiz olur? Önceden de yazdığım gibi evimiz küçük ve salonda masa koyacak yer yok. Masa mutfakta. Bu şekilde çok mu özensiz olur?
Şimdi hanımlar aklıma birkaç fikir geldi ama emin değilim

1. Masa vs hazirlamayim. Güzel ikramliklar hazırlayayım, nişan için küçük hediyelikler, güzelce giyineyim tamamdır.

2. Ev 2 oda bir salon bizim odada az eşya var bu odadaki ranzayi başka bir odaya yerlestirip oraya güzelce masayi hazırlayım diyorum ama önceden tanışmak için geldiklerinde sonuçtaa evi gördüler ve komik olmaz mı? Sonuçta eskiden ranzanin orda olduğunu biliyorlar. Ama en azından güzelce hazirlanmis olurum.

3.Erkek arkadaşım başta dışarıda nişan yaparız diyordu bende ona göre tatlı bir organizasyon cafe bulmuştum ama şimdi düşününce ikimize de dışarıda yapmakta saçma geldi çünkü ikimizde yakın akrabaları başka şehirde gelemeyecekler yani. Yani dışarıda da evde de yapsak 12-13 kişi olacağız. Hiç masa nerede olacak süsleme nasıl olacak diye düşünmeden direkt isteme ve sözü dışarıda mi yapsam.

Açıkçası erkek arkadaşımın ailesinin durumu bizden çok daha iyi onların gripsemesinden biraz çekiniyorum ondan bu kararsiz kaldım.
Ya şey olsa yatağı kaldırıp masa hazırlasan odaya az da salonu süslesen şade bir masa ikramlıklar salonda olsa sen ve gençler senin odada büyükler salonda otursa

Evet haklısınız sırf fotoğraf icin aslında bunun için maket pasta yaptıran bı arkadaşım bile vardı. Masa olmazsa özenmemis derler öyle düşünürler diye çekiniyorum. Odalar bitişik olduğundan ve kapı açık olunca bı odada söz bı odada pasta gibi olmaz diye düşünüyorum
Başkasının düşüneceğine takılmayın da içinizden geliyorsa yapın. Önemli olan sizsiniz, sizin mutlu olmanız.

Ne guzel tatli telaslar aslinda bunlar ve bence iyi dusunmussunuz.
Salonda sıkışık sıkışık fotograf cekilecegine odada rahat rahat çekillirsiniz.
Salonda da rahat rahat oturulur.
Masaya da söz çicegi cikolatasi pastasini koydunuz mu tamamdir fazla ayrintiya da gerek yok yani.

Canım öncelikle hayırlı olsun :) bende sözümde çok özeniyordum masa kurayım süsleyeyim diyorsum ancak annem şiddetle karşı çıkmıştı daha söz yapılıyor ayıp değil mi bu kadar gösteriş baban daha seni vermedi diye:) sonrasında ikramlıkları mutfakta hazırladım salonda ise masada hediyelikler, pasta ve çiçeği masaya koymuştum. Küçük bir sehpaya pastanı vs koybilirsin bu arada bizim sözde 54 kişi vardı

kaç kişi ile söz yapılacak? masa vs demişsiniz nişan olmasın o?

X