Tecrübeli Annelerden Yardım İstiyorum

Delirtiyor

Sen kalbime denk gelen küçücük şey👼🏻
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
28 Ağustos 2020
7.143
28.914
Merhaba. Benim 3,5 aylık bir kızım var ve uykuları çok problemli maalesef. Özellikle bu 4. Aya girdiğimizden beri uykuya aşırı direnme başladı. Ne yazık ki kucakta sallayarak uyutuyoruz, bir hata yaptık ve ona alıştırdık. Şimdi de asla başka şekilde uyumuyor. Üstelik sallarken de çok zor dalıyor, ağlıyor, direniyor. Kısacası uyutulmak istemiyor. Durumumuz şu şekilde:
- Ayına uygun uyanık kalma süresine dikkat ediyorum. 1-1,5 saat sonra uykuya götürmeye çalışıyorum ama yine ağlıyor. Defalarca esniyor çok da uykusu var kendini bırakmıyor. Uyusa bile yatağına koyunca uyanıveriyor. İyice dalana kadar 3-5 kez uğraşıyoruz.
- Akşam uykusu için banyo yaptırıyorum. Asla mayışmıyor. Banyodan sonra rahatça uyuduğu hiç olmadı şimdiye kadar. Masaj yapmak istiyorum yaptırmıyor. Bacaklarını kollarını çekiyor elimden.
- Beslenme, aktivite, uyku döngüsüne uymaya çalışıyorum. Ama her zaman fırsat vermiyor. Uyumazsa eğer yeniden acıkıyor o süre içinde tekrar emiyor vs.
- Rutin oluşturmaya çalışıyorum ama şimdiye kadar pek başarılı olamadım.
- Beyaz gürültüden hoşlanmıyor. Uyumayı bırakın sakinleştirmiyor bile.
- Emzik almıyor.
- Şişme havuz aldım yüzsün yorulsun uyusun diye. 15 dk uyudu uyandı.
- kanguruyla ya da arabasıyla dışarı çıkartıyorum yürürken etrafı izliyor, uyumuyor.
- Uykusu çok hafif, hemen uyanıveriyor geri uyutmaya çalışınca ağlıyor
- emerek uyumuyor
- Gece uykusuna önceden bir kez uyudu mu bir daha uyanmazdı. Son zamanlarda mutlaka ilk yarım saat içinde ağlayarak uyanıyor.
- Dediğim gibi uyutulmaya direniyor. Uyutacağımı anlayıca ağlıyor bağırıyor. Sırtını yay gibi geriyor. Ama uykusu geldiği için de huysuzluk yapıyor.
- Uyutmadan Beşiğine yatırırsam sallasam da ninni de söylesem pış pış da yapsam durmuyor ağlıyor.
- Fizyolojik bir sıkıntısı ya da ihtiyacı olmadığı zamanlarda da böyle.
- Bunun dışında gün içinde de oldukça hareketli ve enerjik bir bebek.

Kucakta sallamayı bırakmak istiyoruz çünkü hem giderek ağırlaşıyor hem de benim bir süre sonra işe dönmem gerekecek ve sanmıyorum ki bakacak kişi benim gibi sabırla uyutmaya çalışsın. Klasik anlamda Uyku eğitimi vermek istemiyorum. Ağlatarak uykuya terketmek asla bir seçenek değil benim için.

Şimdi benim sizden ricam aranızda bebeği benim bebeğim gibi olup da sonradan düzeltebilen varsa eğer bana yardımcı olursa çok mutlu olurum. Çünkü artık psikolojim bozulmaya başladı. Ben çözdüm yolu da şu diyen çıkar diye umut ediyorum. 🥲

6 aylık anneyim. Bende deneyimli anne oluyor muyum bilmiyorum. Ama bu kadar rahatsız ve durmuyorsa ya gazı vardır ya açtır. Benim kızım açtı. Ben tabi anlamamışım, çocuk uyumuyor. Doktor aç olduğunu söyledi, sahiden mama desteği aldığımdan beri rahat uyuyor.
Bir de 4. Ay atağı diye berbat bir gerçek var. O dönemi hatırlamak bile istemiyorum. Muhtemelen o ataktasınız. Benim 10 gün kadar sürdü. Huni takıp evde geziyordum. Ama çok şükür geçti. Birde yanına yatıp pışlamayı deneyin. Benim öyle uyuyor kızım.
(6 aya ne tecrübeler sığdırmışım)

6 aylık anneyim. Bende deneyimli anne oluyor muyum bilmiyorum. Ama bu kadar rahatsız ve durmuyorsa ya gazı vardır ya açtır. Benim kızım açtı. Ben tabi anlamamışım, çocuk uyumuyor. Doktor aç olduğunu söyledi, sahiden mama desteği aldığımdan beri rahat uyuyor.
Bir de 4. Ay atağı diye berbat bir gerçek var. O dönemi hatırlamak bile istemiyorum. Muhtemelen o ataktasınız. Benim 10 gün kadar sürdü. Huni takıp evde geziyordum. Ama çok şükür geçti. Birde yanına yatıp pışlamayı deneyin. Benim öyle uyuyor kızım.
(6 aya ne tecrübeler sığdırmışım)
Öyle aşırı gazlı bir bebek olmadı hiç aslında. Sık sık emziriyorum, doktoru beslenmesinde sıkıntı olmadığını söylüyor. Gelişimi güzel.
Uykusu gelince hiçbir yerde durmuyor, yatağa yatırsam çığlık çığlığa ağlıyor. Yanına yatmam da bir şey ifade etmiyor onun için. Fazla uykusu gelmeden yatırdığımda da oynuyor. ☹️ Maşallah kızınıza, çok imreniyorum öyle uyuyan bebeklere.

Merhaba. Benim 3,5 aylık bir kızım var ve uykuları çok problemli maalesef. Özellikle bu 4. Aya girdiğimizden beri uykuya aşırı direnme başladı. Ne yazık ki kucakta sallayarak uyutuyoruz, bir hata yaptık ve ona alıştırdık. Şimdi de asla başka şekilde uyumuyor. Üstelik sallarken de çok zor dalıyor, ağlıyor, direniyor. Kısacası uyutulmak istemiyor. Durumumuz şu şekilde:
- Ayına uygun uyanık kalma süresine dikkat ediyorum. 1-1,5 saat sonra uykuya götürmeye çalışıyorum ama yine ağlıyor. Defalarca esniyor çok da uykusu var kendini bırakmıyor. Uyusa bile yatağına koyunca uyanıveriyor. İyice dalana kadar 3-5 kez uğraşıyoruz.
- Akşam uykusu için banyo yaptırıyorum. Asla mayışmıyor. Banyodan sonra rahatça uyuduğu hiç olmadı şimdiye kadar. Masaj yapmak istiyorum yaptırmıyor. Bacaklarını kollarını çekiyor elimden.
- Beslenme, aktivite, uyku döngüsüne uymaya çalışıyorum. Ama her zaman fırsat vermiyor. Uyumazsa eğer yeniden acıkıyor o süre içinde tekrar emiyor vs.
- Emzik almıyor.
- kanguruyla ya da arabasıyla dışarı çıkartıyorum yürürken etrafı izliyor, uyumuyor.
- emerek uyumuyor
- Gece uykusuna önceden bir kez uyudu mu bir daha uyanmazdı. Son zamanlarda mutlaka ilk yarım saat içinde ağlayarak uyanıyor.
- Dediğim gibi uyutulmaya direniyor. Uyutacağımı anlayıca ağlıyor bağırıyor. Sırtını yay gibi geriyor. Ama uykusu geldiği için de huysuzluk yapıyor.
- Uyutmadan Beşiğine yatırırsam sallasam da ninni de söylesem pış pış da yapsam durmuyor ağlıyor.

Kucakta sallamayı bırakmak istiyoruz çünkü hem giderek ağırlaşıyor hem de benim bir süre sonra işe dönmem gerekecek ve sanmıyorum ki bakacak kişi benim gibi sabırla uyutmaya çalışsın. Klasik anlamda Uyku eğitimi vermek istemiyorum. Ağlatarak uykuya terketmek asla bir seçenek değil benim için.

Şimdi benim sizden ricam aranızda bebeği benim bebeğim gibi olup da sonradan düzeltebilen varsa eğer bana yardımcı olursa çok mutlu olurum. Çünkü artık psikolojim bozulmaya başladı. Ben çözdüm yolu da şu diyen çıkar diye umut ediyorum. 🥲
Merhaba canim maalesef bunun bi yolu yok her cocuk farkli rutin oluşturmaya calis ama bebeğin buna uymak istemeyebilir
seni çok iyi anlıyorum bebegim bir yaşında seninle ayni sorunları yaşadım uyku sorunumuzu yani sira surekli ağlama sorunumuzda vardi
Diger çocuklarım 7 ve 5 yasinda onlarda böyle zorlanmamistim
Artik etrafi keşfetmeye başladığı için eskisi kadar kucağımda değil cok şükür
Zaman lazım ve bolca sabir strese girme bunu hissediyorlar

Belki sütünüz azalmıştır belki sütünüz vardır fakat kafein bol şeker vs tüketiyosanız çocukta huzursuzluk yapıyordur
Bu ihtimalleride deneyin rezene anason gibi şeyler tüketin bi süre belki faydası olur
Bebeğede iki üç çay kaşığı verebilirsiniz
Diş için ön hazırlıkta olabilir o dönemde çok huysuz olurlar onada yapacak bişey yok galiba 😁

Öyle aşırı gazlı bir bebek olmadı hiç aslında. Sık sık emziriyorum, doktoru beslenmesinde sıkıntı olmadığını söylüyor. Gelişimi güzel.
Uykusu gelince hiçbir yerde durmuyor, yatağa yatırsam çığlık çığlığa ağlıyor. Yanına yatmam da bir şey ifade etmiyor onun için. Fazla uykusu gelmeden yatırdığımda da oynuyor. ☹️ Maşallah kızınıza, çok imreniyorum öyle uyuyan bebeklere.
Bende neler çektim. Sabah kadar numaradan bağırdığını bilirim. Çocuk resmen zorla ağlıyordu. Çocuk büyütmek çok zormuş. Şimdi dişi geldi mesela onun sıkıntısı var. Benimki 4,5 ayında dişten çok kötü olmuştu, birde atak gelmişti. 5 ay 8 günlükken falan dişinin ucu çıktı. Var mı damaklarda şişme falan ?

Merhaba canim maalesef bunun bi yolu yok her cocuk farkli rutin oluşturmaya calis ama bebeğin buna uymak istemeyebilir
seni çok iyi anlıyorum bebegim bir yaşında seninle ayni sorunları yaşadım uyku sorunumuzu yani sira surekli ağlama sorunumuzda vardi
Diger çocuklarım 7 ve 5 yasinda onlarda böyle zorlanmamistim
Artik etrafi keşfetmeye başladığı için eskisi kadar kucağımda değil cok şükür
Zaman lazım ve bolca sabir strese girme bunu hissediyorlar
Ben hep diyorum bu Z kuşağı çooook zor. 7 ve 5 yaşıda z kuşağı ama şu anli bebekler sanırım A,Q kuşağı falan. Asla boş bırakamıyorsun. Kızım sürekli beni takip ediyor. Bir ajan gibi😂

- Emzik almıyor.
- emerek uyumuyor

Bukadar seyin icinde suna takıldım 3,5 aylık gece uykusuna uyudu mu uyanmıyoru nasıl basardınız?Beslenme?
Nerden baksanız 8-10 saat uyudugu icin gece gündüz uyumuyor olabilir mi?
Kim bakacak ise baslayınca anneanne babbnne veya eğitimini almamıs bi bakıcıysa,muhtemelen ayaga inecek o bebe:)
O yüzden sallamaya alıstırmamaıkla bosuna ugrasmayın..
2.gün uyumuyordu aa bak ayakta salladım uyudu diyecekler.

Bende neler çektim. Sabah kadar numaradan bağırdığını bilirim. Çocuk resmen zorla ağlıyordu. Çocuk büyütmek çok zormuş. Şimdi dişi geldi mesela onun sıkıntısı var. Benimki 4,5 ayında dişten çok kötü olmuştu, birde atak gelmişti. 5 ay 8 günlükken falan dişinin ucu çıktı. Var mı damaklarda şişme falan ?
Sağ alt azı dişi yeri kabarık ama normali ne bilmiyorum belki hep öyleydi. Zaten önce ön altlar çıkmıyor mu? Diş değil diye düşünüyorum.

Bazı bebekler cok fena oluyor
Tıpkı benim kızım gibi... hic durmazdı
3 Yaşına dogru düzene gırıyor. Bütün dişleri çıkana kadar diyeyim.

Netten fön sesi
Anne karnındaki dedi açıp dinletırdım

Bukadar seyin icinde suna takıldım 3,5 aylık gece uykusuna uyudu mu uyanmıyoru nasıl basardınız?Beslenme?
Nerden baksanız 8-10 saat uyudugu icin gece gündüz uyumuyor olabilir mi?
Kim bakacak ise baslayınca anneanne babbnne veya eğitimini almamıs bi bakıcıysa,muhtemelen ayaga inecek o bebe:)
O yüzden sallamaya alıstırmamaıkla bosuna ugrasmayın..
2.gün uyumuyordu aa bak ayakta salladım uyudu diyecekler.
Uyudu mu uyanmıyor derken gece uykusuna geçti anlamında. Emmeye kalkıyor tabi ki ☺️ Son zamanlarda uyutuyoruz ilk yarım saat içinde geri uyanıyor. Önceden emmeye kalkana kadar uyanmazdı.
Bakıcı bakacak mecburen. Ayakta sallamaya da direniyor 😩

Bazı bebekler cok fena oluyor
Tıpkı benim kızım gibi... hic durmazdı
3 Yaşına dogru düzene gırıyor. Bütün dişleri çıkana kadar diyeyim.

Netten fön sesi
Anne karnındaki dedi açıp dinletırdım
3 mü? :KK43:

Sağ alt azı dişi yeri kabarık ama normali ne bilmiyorum belki hep öyleydi. Zaten önce ön altlar çıkmıyor mu? Diş değil diye düşünüyorum.
Evet bizim ilk alt önler çıktı. Ama her bebekte aynı değil. Sabretmekten başka çare yok maalesef 😬 oyun halısı vs aldınız mı ? Bir de ben her anneye söylüyorum , gerçi sizinki büyümüş ama babybjörn ( ana kucağı) candır.

Uyudu mu uyanmıyor derken gece uykusuna geçtin anlamında. Emmeye kalkıyor tabi ki ☺️ Son zamanlarda uyutuyoruz ilk yarım saat içinde geri uyanıyor. Önceden emmeye kalkana kadar uyanmazdı.
Bakıcı bakacak mecburen. Ayakta sallamaya da direniyor 😩
Atak dönemi olabilir mi?
Uygulamalar var böyle,atak dönemlerini bildiren.
Yasına kadar cok atakları oluor bebeklerin böyle maalesef.
15-20 gün sürüyır,ama atak bitince bi bakıyorsunuz bisey ögrenmis yeni güncelleme gelmis:)

Evet bizim ilk alt önler çıktı. Ama her bebekte aynı değil. Sabretmekten başka çare yok maalesef 😬 oyun halısı vs aldınız mı ? Bir de ben her anneye söylüyorum , gerçi sizinki büyümüş ama babybjörn ( ana kucağı) candır.
Evet oyun halısı var. Ana kucağında da epey vakit geçiriyor. Uyanıkken oyalamayı bir şekilde başarıyoruz zaten ama uykusu geciktikçe huysuzlanmaya başlıyor. Yoksa müzik açayım, oyun oynatayım sabaha kadar oynar 😅

Atak dönemi olabilir mi?
Uygulamalar var böyle,atak dönemlerini bildiren.
Yasına kadar cok atakları oluor bebeklerin böyle maalesef.
15-20 gün sürüyır,ama atak bitince bi bakıyorsunuz bisey ögrenmis yeni güncelleme gelmis:)
Evet evet kullanıyorum o uygulamayı. 4. Ay atağında şu an ekstra sıkıntılıyız zaten. Ama atak zamanları dışında da hep zor uyuyan bir bebek oldu. Büyüdükçe düzelse bari 🥲

6.5 aylık anneyim, benim bebem de böyleydi hala bazen böyle, gündüz uykusu diye bir şey görmedim ha sallarsam sürekli hiç bırakmazsam uyuyordu bazen sallayıp dururken pat diye uyanıyordu, banyo benimkine de hiç fayda etmedi aksine olan uykusunu da açtı hiç unutmam bi gece 10 dan sabah 6ya kadar 50 dk uyuduğunu bilirim. Önce gece uykuları düzene girdi. Gündüz hala aynı en ufak sesten uyanıyor bir de bu aylarda dönmeyi öğrendiği için uyuyup dururken canı dönmek istiyor uyanıyor ve geri uyumamak için direniyor. Benimki kolik hep gazı var çıksa bile bir saate kalmadan yine gaz oluşuyor. Belki sizde de böyle bir problem vardır. Kaykılma ağzından köpüklü tükürük çıkartma ayaklarını ileri uzatıp gergin şekilde tutarak ağlama varsa gaz seçeneğini de değerlendirin. Benimki mama yiyor. Mama yiyen bebek rahat uyur derler nerdeee 🥲
Bir ay kadar sonra biraz daha düzene girmiş olur. Ama uykuya direnen uyku sevmeyen çıt çıksa uyanan bebek öyle gidiyor bence.

Evet oyun halısı var. Ana kucağında da epey vakit geçiriyor. Uyanıkken oyalamayı bir şekilde başarıyoruz zaten ama uykusu geciktikçe huysuzlanmaya başlıyor. Yoksa müzik açayım, oyun oynatayım sabaha kadar oynar 😅
0-6 ay siyah beyaz zeka kartları var,onları asın besiğine vs,hem sekilleri secsin hem de siyah beyaz ya gözü yoruyor bi süre sonra uykuya gecisi kolaylastırıyor:)

X