Toksik ilişkiden kopmak

açıp okuyacak gücü bile bulamadım kendimde
canım bak bu bir bahane mesela.

yani biraz uğraşman lazım.olmuyor,yapamıyorum,istemiyorum yok.

biraz uğraşmazsan elbette olmaz!

açacaksın,okuyacaksın, biraz zorlamalısın kendini. yoksa böyle gider bu.

ama bence sen kopmak istemiyorsun,ben öyle hissettim. kendine dürüst ol canım. kopmamak için hep gayriihtiyari bahane uyduruyorsun bence kendine.

gerçekten kopmak istesen,inan bana koparsın bir şekilde :)

Evet zor, ama bittiğinde nefes aldığını hissedeceksin bunu asla aklından çıkarma, biraz acıyacak ilk zamanlar kalbin ama sonra daha güçlü, ayakları yere daha sağlam basan bir kadın olacaksın. Tekrar aşık da olacaksın üstelik :) sonra hep “iyi ki.” diyeceksin. Korkma ve at o adımı :)

neden devam ediyorum, kendime bunu neden yapıyorum sorusu sorulmalı bence..
psikolojik olarak ne tutuyor beni diye sorular..gerekirse destek alınmalı.

Bir hatadan donmek için iki şey gerekli. Bir onun hata olduğunun farkina varmak, iki iradeli olmak. Hayatda herkes aci çeker. Bazi acilarda insanlar ne yaparsa yapsin elinden birşey gelmiyor. Bazi acilarda da o aciyi dindirmek senin elinde. Senin durumun ikincisi. Yani ayrilirsan aci cekersin ve hemen barişip acini dindirirsin. O yuzden sanki elinden birşey gelmez gibo davran. Aklinin bir koşesine geri adim atmayi yerleştirme. Toksik bir ilişki çok kötü sonuçlar verir. Neler yaşadiğinizi bilmiyorum ama gelecekde daha beter bir hal aliyor genelde ilişkiler. O yuzden bizlere bir defa sunulan hayati zararli insanlarla heba etmeye değmez. Evet aci çekicem, belki çok ozluycem ama geri donmuycem de ve yoluna bak. Mesela bem tüm zararli işlerden kendi irademle siyrilirim. Zaten hayat şartlari zor ve sıkıcı biraz da yalniş tercihlerle bizler hayatimizi zorlaştirmamaliyiz

Ondan bi adım geldiğinde hayatımda başka biri var beni rahatsız etme diyebilirsin.

İnanılmaz toksik bir ilişki içindeydim. En son aldatıldığımi keşfedince terk etmek için bir sebebim oldu. Aslında bunu demek ne kadar saçma di mi. Sanki diğer sebepler ve beni insan yerine koymayısi yeterli bir sebep değilmiş gibi ama yapamıyordum kendimi suçlu hissediyordum. Şimdi olsa sanırım ilişkiyi neden bitirmek istediğimi bütün argümanları ile yazarım. Her bir argümanın altına örnekler koyarım. Sonra bunun antitezini yazarım. Neden terk etmek istemediğimi anlatan. Sonra da gece uyurum. Ertesi sabah taze kafayla kalkar dün yazdıklarımı okur bir de bunun sentezini yazarım yani sonuç kısmını. Sonra hayatıma devam ederim. Bir süre ayrılmam belki 2 3 gün kararım bellidir ama uygulamam. Ayrılık kararıyla bir daha bakarım. Sonra belki damarıma bastığı bir anda, tam da bana mal mal toksik toksik konuşurken çok sakin bir tonla "üzgünüm Ahmet ben bu ilişkiye daha fazla devam edemeyeceğim" derim. Karşımdaki ağlayabilir sinirlenebilir, bütün bunlara şöyle bir bakarım ve aklıma geçen gün hazırladığım ihtiyaç analizimi getiririm ve "evet anlıyorum üzülmeni ama kararım kesin üzgünüm." Derim. Ve uzaklaşırım. Sonra kuş gibi hafiflik.

Bu metodu hiç uygulamadım tamamen teoride kalmıştır.

Aşağıda bu ihtiyaç analizinin bir örneğini bulabilirsiniz?

Ahmeti bırakma konusunda bir değerlendirme

A.Birakmak için sebepler

1. Ahmet kontrolcu bir insan ve kontrolculugu beni strese sokuyor ve bu sık sık tekrarlaniyor. Bu stres sağlığımı bozuyor
1.a mesela geçen gün sırf telefonum kapalı diye bağırması buna bir örnek. Bunlar çok sık oluyor
1.b Ahmetin beni soktuğu stres yüzünden telefonumun şarjı bitince panik atak geçiriyorum ve egzamam çıktı

2. Ahmet haksız olduğunu kabul etmiyor
2.a Su ana kadar hiçbir tartışmada haklısın demedi
2.b neden ben hiç senin karşında haklı çıkamıyorum diyince e ikna et beni o zaman gibi oksimoron cevapları var

3. Ahmetin gözü disarda olabilir
3.a emin olmamakla birlikte Merve denen kıza yürüdüğünü düşünüyorum

B. Bırakmamak için sebepler

1. Seks hayatımız

2. Beni seviyor
2.a 2014te ofise çiçek göndermişti
2.b 2018de bana aşkım dedi

3. Yalnızlıktan korkuyorum
3.a pandemi dönemimde bütün arkadaşlar uzaklaştı ya yalnız kalırsam
3.b ya beni bir daha kimse sevmezse

SONUC VE TAVSİYELER
1. Ahmetin beni biraz sevdiğine dair elimde deliller var ama sevgi görmek bu yaşadığım strese değmeyebilir. Üstelik beni hem seven hem de strese sokmayan seceneklerim ilerde belki olabilir.
2. Yalnızlıktan korkuyorum evet ama bu şekilde de çok zor yani en azından kafam rahat olur.

KARAR

Ahmetten ayrilicam.

NOT: tabi ki senin Ahmet bu kadar kötü de olmayabilir ben biraz mübalağa ettim ama ana fikri anladın sanırım.

Harika bir mesaj, zaman ayırıp da yazdığınız için çok teşekkür ederim. Benim Ahmet bunlara hiç uymuyor bizim problemlerimiz daha farklı inanın benden bile kaynaklı olabilir. Şu an bizim aramızda aşırı aşırı uzak mesafeler var ve o tam açıklamasa da sevgili olmayalım ama iletişimi kesme gidişatı görelim kafasında galiba ve bu beni inanılmaz rahatsız ediyor. Sürekli bir stres içindeyim, hani ertesi gün hayatımın en önemli sınavına girecek kadar stresli ve gergin hissediyorum sürekli. Tabi hayatımda başka problemler de var ama ben bu hisleri daha çok ona bağlıyorum çünkü azııııcık kötü bir şey desin hemen modum düşüp moralim bozuluyor o stresi tetikliyor. Yok yapamayacağım, iletişimsizlik en güzeli konuşmayalım diyorum peki haklısın vs diyor belli süre sonra hop yine mesaj yine başladığımız yere dönüyoruz. Galiba arpa boyu yol katetmediğimizden de ben artık kendimi zehirlenmiş gibi hissediyorum

Bende aynı durumdaydım. Ayrıldım heryerden engelledim. Ve sonrasındada hemen psikolojik destek aldım. Bağımlılık misali kurtulmak gerekiyor daha fazla zarar almadan. Ailemide tembihledim kafamı dağıtmama yardımcı oldular. Bana kalırsa psikolojik tedaviye almadan kurtulmak çok zor olurdu

Toksik ilişkiden kopmak için çok çok uğraştım. 2 yıla yakın uğraştım hatta kurtulmak için ama başardım. Üzerinden 2 yıl geçti nefes aldığımı , yaşadığımı hissediyorum. İyi ki bitmiş. İlk başta çok çok zor olacak senin için ama eğer ki bitirmezsen kendini bitirirsin.

Uzak mesafe iliskisi mi bu? Benimde iki yil surmustu. Bu iki yilda sadece ben gittim defalarca. O hic gelmedi. Cok yalan soyledi. Ben yalan soyledigini hep hissediyordum ama ayrilamiyordum. Polisim diyordu. Bulusmak istiyodum olmaz nobetim var ertesi gun bulusalim diyordu o derece insafsiz kitapsiz. Ben 7 saat yol gitmisim adam benle bulusmuyo. Neyse bu polis degilmis dersaneye gidiyomus sinava hazirlaniyomus aciktan iktisat okuyomus falan. Sonuc olarak iliskimi polis olmadigini ispatlayinca bitirdim detaylari fazla konusmaya deger bulmuyorum. Sonra o kadar rahatladim ki sanki yeniden dogdum. Simdiki esimle tanistim evlendim ve cok mutluyum. O pislikten ayrilmasaydim kanser olup ölürdüm kesin.

Aradığım yorum bu işte .

Şöyle ki eğer ayrilmazsan seni mahvedecek bir ilişki tipidir emin ol. Ben bu cehennemi 2 buçuk sene yaşadım. Hep benim mücadelemle süren bir ilişkiydi. Karşımdaki kişi sürekli her davranisimin altında bir yanlış arama durumundaydı. Guvenilir, sadık bir insan olmama rağmen kendine biseyleri sürekli sebep yapardı huzursuzluk çıkarırdı. Bense onunla aramız iyi olsun diye suçlu olmadığım halde hep alttan aldım. Yaşadıklarımı kamera kaydı olsa da görseniz. Bu kız kendine niye yaptı bunları dersiniz. O davranışları tavırları hiç haketmedim. Düşünün gününüz çok güzel geçiyor diyorsunuz ki bugün huzursuzluk olmadı ailemle konuşuyorum ülkenin bir ucundayim sürekli konuşuyoruz. Sonra onlarla konuşurken erkek arkadaşım arıyor. Telefon meşgul caliyor aradığını görüyorum ve sırf şüphe etmesin diye hemen telefonu kapatıp onu arıyorum. Telefonu açınca tavırlı konuşuyor. Annemle konuşuyordum diyorum. Bana ne oğlum kimle konuşursan konuş diyor. İçim rahat etmiyor çağrı kaydının görüntüsünu atıyorum mesaja bakiyor cevap vermiyor. Benim içim içimi kurt yiyor. Böyle stres yapa yapa dünyadaki belki en iğrenç hastalığa sahip oldum yoğun anksiyete ve panik atak yaşıyorum. Bu verdiğim çok küçük örnek. Ben derdim ki asla gururumu ezmem ezdirmem aşk için. Büyük konuşmusum. O dönem yaşadığım en zor dönemdi. Çok mutlusunuz ama bir anda sizi yere çekiyor ve ayrilamiyorsunuz çünkü çok seviyorsunuz(!) Hep herkesin ilişkisine ozenirdim onunlayken. Biz niye böyle değiliz diye. Sürekli tayin isticem gidicem burdan diye konuşurdu onu çok sevdiğim için aklı sıra beni üzmeye çalışıyordu. Sırf blöf yapıyordu. Neden beni üzmek için. Şimdi diyorum ki neden o koskoca 2 buçuk sene bunu yasatmisim kendime onunla tanistigimda zaten depresyonu yeni atlatmistim sonra daha beter oldum. Şimdi başka biriyle evliyim Allah'a her gün şükrediyorum. Bana o günlerden panik atak kaldı. En küçük şeyde stres yaşıyorum. Çok uzattım ama diyeceğim sadece kendine zarar veriyorsun hiç kimse vazgecilmeyecek biri degil

Evet , hem de toksiğin dibiydi.
Son zamanlarda bir soğuma gelmişti. O zaman nedenini anlayamıyordum ama daha sonradan ve düşündükçe taşlar yerine oturdu.
Çok dua ettim, en hayırlısı istedim yaratandan.
Çevremde bilgili gördüğüm kişilerle istişare yaptım. Bu karara varmam kolay olmadı.
Ama sanırım, bu olayı karara bağlamaya sebep olan en önemli şey: duyguların zamanla soğuması.
En sonunda o adımı attım. Her şeyi açıkça söyledim. O çok diretti. Ama ben kararımı vermiştim bi kere.
(Bu arada verdiğim en doğru karardı) lütfen kişiliğiniz ve gerçek aşkınızı ileride bulmanız için bu adımı atın.

Aradan 6 sene geçmiş olmasına rağmen hala izlerini taşıyorum..
Karanlık bir kuyuda debelenip duruyorsun ama çıkamıyorsun..
Şimdiki aklım olsaymış hemen koşa koşa psikoloğa giderdim.
Çok aşıktım, duygularım aşırı yoğundu ve aslında kendisi mükemmel bir insandı.
Ama ilişkimiz yürümüyordu ve hayattan izole olmuştum sorunları düşünmekten.
Ben eşimle tanıştığımda tamamen kurtuldum. Ve malesef eşimle olan ilişkimin ilk 2 senesini bile berbat ettim bu yüzden.
Depresiflik umutsuzluk o kadar içime işlemişti ki.. Eşim çok sabır gösterdi. İyi bir dost oldu.
Benim gibi yapıp bir kurtarıcı beklemeyin lütfen.
Gerekirse yardım alın.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…