Üstün Zekalı Çocuklar Eğitim Sisteminin Neresinde?

Bazı iller destek eğitim odasında görev vermek için "ozel egitim sertifikasi" olan öğretmen istiyor.Yoksa ücret filan ödeniyor canım.Konu sahibinin oğlunun okulu da bu yönde bilgi vermiş.Cocuk bilsem sınavına girmek istememiş ve ya girip bilerek yapmamış sanırım(paylaşımdan öyle anladım) .
Bize de sertifikasi olmasa da kendi sinif ogretmeni destek egitim yapabilir dendi, kendi ogretmeni zaten boyle bir egitim actigi icin ayrica bunu acamazdi o yuzden ben aldim. Yonetmelige bir bakmak lazim.
Cocuk muhtemelen okuldan sogudugu icin baska bir okul daha fikri cazip gelmemistir.

Çocuğunuz BİLSEM sınavına girmeyi mi reddetti yoksa sınava girdi ve de geçemedi mi? Bu ikisinin arasındaki fark oğlunuz ile ilgili çok önemli bir bilgi verir aslında.
Ben de eski bir BİLSEM' li olarak oğlunuza çok faydalı olacağını düşünüyordum.
Kendi ailemin yaptığını da yazayım. Ben bir dönem yaşıtlarımla iletişim kurmayı reddetmiştim. Bizim bahçeli bir evimiz ve büyük bir garajımız vardı ben küçükken. Orayı ilgi alanlarıma göre düzenlememe izin verdiler. Her hafta 1 gün benimle benzer ilgi alanlarını paylaşan, çoğu BİLSEM' den olan arkadaşlarımı garaja davet etmeme izin verdiler. Biz de kendi aramızda projeler yapmaya başladık. Bu arada bahçeye kum havuzu, su havuzu, kaydırak salıncak koymuşlardı. Biz projemizi yapıp bahçede vakit geçirmeye, uçurtma uçurmaya gitmeye başladık. Bahçeyi güzel düzenledikleri için çevredeki çocukların ilgisini çekiyordu annem de (kendisi pediatrist bu arada) bana istersen oynamaya arkadaş davet edebileceğimi söyledi, ben de zamanla kabul ettim ve insanlarla eğlenmeyi öğrenmeye başladım. Böylelikle benim diğer insanlarla da iletişim kurma tarafım güçlenmeye başladı ve şu an hiç zorluk çekmiyorum.

Şimdi 25 yaşındaki halimle annemle konuştuğum zaman senin akademik başarından çok sosyal eksikliğinin güçlenmesi bizim için daha önemliydi. Zeki, başarılı ama yalnız, kimseyle anlaşamayan bir insan olmanı istemedik. Çabalarımız hep bu yönde yoğunlaştırdık diyor. Bu arada benim yanımda üstün zekalı tanımı hiç geçmedi, ben hala kendimi öyle görmem. Her çocuk farklı alanlarda özeldir denildiğini hatırlıyorum. Zaten durumu sebebiyle doğal olarak egosu yüksekte olan çocuğa, üstün zekalısın süpersin vs diyerek iyice izole etmenin anlamı olduğunu düşünmüyorum.

Son olarak beni en çok zorlayan obsesyonlarımdı (özel çocukların birçoğunda çeşitli obsesyonlar olur). Çoğunu atlattım ama hala bazıları bana eşlik ediyor. Çocuğunuz da varsa onun tedavisine odaklanmanızı tavsiye ederim.

Sınıf atlama var canım.Egitim hayatında bir kerelik sınıf atlayabilir.Orta öğretimde de uygulanması için tasarı vardı.(böylelikle öğrenci 15 yaşında liseyi bitirebilecekti).Ama burada görülen problemler çocuğun bir sınıf üste geçmesi ile çözülecek türden değil bence

çocuğum henüz okul çağında olmadığından sıradan hatta biraz geç geliştiğinden çok fikrim yok şu an.
ama bizim zamanımızda da vardı atlama falan.

Okullarda talep olmadigi icin yok. Ustun zekalilar ogretmeni olmaya gerek yok. Ben daha once egitime gitmistim, 3-5 gunluk bir egitimden sonra sertifika veriliyor ve sertifika alan ogretmen acabiliyor. Sertifikasi olmayan kendi ogretmeni de acabiliyor diye biliyorum.
Yanlış anlattım şöyle anlatayım açılan 2 saatlik derslikte çocukla yapılan etkinlik bizim çocuklarımızı memnun etmiyor. Benim oğluma değişik oyunlarla başladılar hepsini anında bitirip yenisini talep etti. En son robotik yapıldı 2 ay öğretmen onu da bitirdi elimden gelen bu kadar dedi bir kuruma yönlendirildik aylık ücret çok iyiydi:deli:

Bu sene oğlumun gideceği devlet okulunda aylık 200 lira karşılığında robotik sınıfı olacakmış yollayacağım inşallah. Sonucu buraya yazarım :KK200:

Evet rapor işlenirse kaynaştırma öğrencisi olur ve destek eğitimi alır.zep dediğiniz ney anlamadım.bep(bireyselleştirilmiş eğitim planı)ten bahsediyorsanız eğer o yıllık plan gibidir.yani izlenilecek yolu,kazanımları davranışları içerir.aklınız karışmış anlaşılan ve çocuğunuz için endişeleniyorsunuz haklı olarak.size kendimden örnek vereyim belki bir anne ve öğretmen olarak fikir verebilirim.2 yaşında ki kzımın 4-5 kelimeden oluşan “eğer”li “çünkü”lü cümleler kurmasından 1-15e kadar 1er 1er ve 2şer 2şer saymasından(ileri ve geri),duygularını ifade etmesinden(öyle söyleme üzülüyorum gibi)vs vs ve en önemlisi her anne gibi”benim çocuğum acaba üstün zekalı mı”düşüncesinden gelişim envanteri uygulattım.bilişssel-sosyal,dil gelişimi,Kaba motor da 4 yaşına uygun,ince motorda yaşıyla uyumlu çıktı üstün zekalı olabileceği 6 yaşından sonra belgelenebileceği söylendi.inanın o Gelişim testini uygulattığıma pişman oldum.çünkü çocuktan beklenti çoğalıyor,özel gereksinime ait olduğunu düşündükçe kaygı artıyor,çocuk bunun farkına varırsa gereksiz zarar verici bi özgüven oluyor.ayrıca kaynaştırma eğitiminde de ne yazık ki şahit oluyorum çocuk 1.sınıfta kaynaştırma alıyorsa 3. Sınıf testi çözüyor.!ama nihayetinde test çözüyor!!araştırma-incelemeye yönelik,ilgi alanına yönelik,enerjisini ve zekasını doğru yöne kanalize edici çalışmalar yapılıyor mu bilemiyorum ben denk gelmedim.kendi gerçeğinin bu denli farkında olan çocukta haliyle sıkılıp yalnızlaşıp zeka kapasitesine rağmen akademik başarısı düşüyor.kızıma 6 yaşında zeka testi yaptırır mıyım.hayır.meraktan yaptırdım diyelim rapor alıp kaynaştırma eğitimi aldırır mıyım?kesinlikle hayır.

Okullarda talep olmadigi icin yok. Ustun zekalilar ogretmeni olmaya gerek yok. Ben daha once egitime gitmistim, 3-5 gunluk bir egitimden sonra sertifika veriliyor ve sertifika alan ogretmen acabiliyor. Sertifikasi olmayan kendi ogretmeni de acabiliyor diye biliyorum.
Bir de şunu ekleyeyim bizim çocuklarımızın karşısında da IQ su yüksek öğretmenler olması gerekiyor yoksa çocuklarımızın sorularına cevap vermeden ve hatta azarlayarak geçiyorlar ,bu da çocuklarda öğretmen zaten bilmiyor ya da parmak kaldırıyorum benim soruma cevap vermiyor bir daha da soru sormayacağıma kadar gidiyor.

Bize de sertifikasi olmasa da kendi sinif ogretmeni destek egitim yapabilir dendi, kendi ogretmeni zaten boyle bir egitim actigi icin ayrica bunu acamazdi o yuzden ben aldim. Yonetmelige bir bakmak lazim.
Cocuk muhtemelen okuldan sogudugu icin baska bir okul daha fikri cazip gelmemistir.
İl il uygulamalarda farklılık var.Ben bu sene izinliyim ama geçen yil benim okulda da acildi.Ama bu çocukla çalışılması gereken salt ust siniftan müfredat değil yaşam becerileri eğitimi.

Bir de şunu ekleyeyim bizim çocuklarımızın karşısında da IQ su yüksek öğretmenler olması gerekiyor yoksa çocuklarımızın sorularına cevap vermeden ve hatta azarlayarak geçiyorlar ,bu da çocuklarda öğretmen zaten bilmiyor ya da parmak kaldırıyorum benim soruma cevap vermiyor bir daha da soru sormayacağıma kadar gidiyor.
Bilsemlerin kuruluş amacı buydu zaten.Ozel çocuklara özel öğretmenlerin kılavuzluk etmesi burada adeneyler ve araştırma yaparak öğrenmenin gerçekleşmesi.Su an bazı illerde görevlendirme öğretmen ile,interneti olmayan derslikte ,başka bir ilkokulun binasını ortak kullanarak hizmet veren bilsem var

Yanlış anlattım şöyle anlatayım açılan 2 saatlik derslikte çocukla yapılan etkinlik bizim çocuklarımızı memnun etmiyor. Benim oğluma değişik oyunlarla başladılar hepsini anında bitirip yenisini talep etti. En son robotik yapıldı 2 ay öğretmen onu da bitirdi elimden gelen bu kadar dedi bir kuruma yönlendirildik aylık ücret çok iyiydi:deli:

Bu sene oğlumun gideceği devlet okulunda aylık 200 lira karşılığında robotik sınıfı olacakmış yollayacağım inşallah. Sonucu buraya yazarım :KK200:
Bizim 2 kisi ve haftada 8 saat mesela. Evet cok cabuk bitiriyorlar her seyi ama bu beklenen zaten. 2. Sibif ogrencim vardi mesela hic sudoku nedir bilmiyor. Bir dersi ona ayirdim ama alternatif etkinlikler de goturdum. Nasil yapilacagini anlattim, digerini kendisinin yapmasi 30 saniye falan surdu. Yapacagim bir sey yok diyip birakirsam haliyle sikilir:KK70:
Bizde ders ders yok bireysel veya ikili egitim yapiyoruz cocuklarin talebine gore.

İl il uygulamalarda farklılık var.Ben bu sene izinliyim ama geçen yil benim okulda da acildi.Ama bu çocukla çalışılması gereken salt ust siniftan müfredat değil yaşam becerileri eğitimi.
Ben hic ust sinif mufredati vermedim.daha dogrusu ders adina bir sey yapmadim bulundugu sinifla ilgili ir problemi yoksa. Zeka oyunlari, deneyler, zeka sorulari, kibrit copu etkinlikleri, yap boz yapma, kayip esya bulmaca, yaratici drama gibi etkinlikler yaptim hep.

Bilsemdeki ogretmenlerin hicbiri iq testinden gecerek gitmiyor oraya yalniz veya diger egitim kurumlarinda. Lise icin falan evet ogretmen yetemeyebilir ama ilkokul icin ortaokul icin zeka puanindan ziyade anlayis ve yaklasim onemli. Cocugun merak duygusunu bastirmak yerine bunun onunu acmali bilmedigi bir seyse bile beraber arastirip bakmali. Cok zor seyler degil bu bile cesaret kazandiriyor.

Bilsemdeki ogretmenlerin hicbiri iq testinden gecerek gitmiyor oraya yalniz veya diger egitim kurumlarinda. Lise icin falan evet ogretmen yetemeyebilir ama ilkokul icin ortaokul icin zeka puanindan ziyade anlayis ve yaklasim onemli. Cocugun merak duygusunu bastirmak yerine bunun onunu acmali bilmedigi bir seyse bile beraber arastirip bakmali. Cok zor seyler degil bu bile cesaret kazandiriyor.
Keşke bu sabrı gösterecek öğretmen çıksaydı karşıma. Sadece yüksek puan alan öğrenci isteyen öğretmene denk geldim maalesef. İnşallah bizim çocuklarımız iyi yerlere gelir de eksiklikleri onlar tamamlar.

Çocugun yaşına bağlı fiziksel ve motor gelişiminin yaşına uygun/yakın olmasını önemsiyorum diyeyim :)
Kendi adıma, çocugun 5 basamaklı sayıları çarpıyor ama basit fiziksel becerileede geri ise, 6 basamaklı sayıları çarpsın diye düşünmeyebilirdim.
Önceliğim yaşıtları arasında mutlu ve nornal bir sosyal hayat olurdu.
Bir de etiket meselesi var. Ben bir çocuga yuksek sesle ustun zekalı demeye korkarım :)
Çocuk kendini kucuk yaşta bir çok beklentinin içinde buluyor. Bu sureci doğru yoneten ebeveyn de egitimci de çok az gözlemledigim.
Sizin veya konu sahibi için söylemiyorum :) genel bir kanı.
yok be canim ne yuksek sesle ustun zekali demesi cocugun cocugun haberi bile yok.
hatta beni sinirlendirince olum sen nasil bir gerizekalisin bile diyorum :):)

Kızımın okuduğu okuldaki bilsem öğretmenleri ile bir seminerde tanışma fırsatı buldum . Bayağı sohbet ettik .
Bilsem öğretmeni olmak zor mu dedim

Bir tanesi doktora mezunu . Özel eğitim alanında eğitim almamış. Tüm eğitimleri Türk dili ve Edebiyatı ile ilgili.
İngilizce öğretmeni öğretmenlik mezunu değil. Tercümanlık mezunu ve meslekte ilk yılı. Uluslar arası projelerde dil konusunda işlerine yararım diye beni aldılar dedi. Tabi özel eğitim alanında o da eğitim almamış.

Doktora, yüksek lisans yapmak , bildirisi , projesi vs birseyi olmak , dil bilmek Bilsem öğretmeni olmak için başvuruda gerekli puanlar .
Bir de komisyon sınav yapıyor. Sınavında verilen puan .
Diğer envanterlerin %30'u komisyonun verdiği puanın %70 'i esas alınıyor sınavda.
60 puan üstü alanlar bi okulda öğretmen olabiliyor. Varın siz düşünün. Bilsem'e nasıl öğretmen seçiliyor.
Oradaki öğretmenler cezası olduğu için eksi puanı olan öğretmenler bile başvuru yaptığını soyledi

Ben sınıf atlama mı var demişim? Orada üstün zekalı ve sosyal becerileri zayıf bir çocuğu işlemişler. Çocuğu en azından bu durumu yaşayan başkalarının da olduğunu görsün diye tavsiye ettim. Eğitimini birebir taklit edin mi demişim anlamadım.
Arkadaslık kurma sosyallik durumu cok üst düzeyde ikisindede .Özel okulda kendisi okumak istemedi küçük .Büyük lise özelde su an .
Küçügün istememe sebebi şu kendi cümlesi .3.sınıfken ;ilerde siyasetci olacakmıs ,halkın arasında yetismezse onları nasıl anlayabilirmiş .Bizde tamam dedik .:KK70:
yerim ben onu lutfen opun benim yerime masallah nasil guzel bir dusunce hedefine kitlenmis olur olmaz bilemem ama sizin gibi aileleri gorunce icime bir umut doguyor cok sumur diyorum dogru duzgun idealist ahlakli yavrularimizda var buyuyor ve gelecege isik olucaklar insallah tek duam bu evlatlarinizin yolu bahti hep acik olsun :KK200:

Kızımın okuduğu okuldaki bilsem öğretmenleri ile bir seminerde tanışma fırsatı buldum . Bayağı sohbet ettik .
Bilsem öğretmeni olmak zor mu dedim

Bir tanesi doktora mezunu . Özel eğitim alanında eğitim almamış. Tüm eğitimleri Türk dili ve Edebiyatı ile ilgili.
İngilizce öğretmeni öğretmenlik mezunu değil. Tercümanlık mezunu ve meslekte ilk yılı. Uluslar arası projelerde dil konusunda işlerine yararım diye beni aldılar dedi. Tabi özel eğitim alanında o da eğitim almamış.

Doktora, yüksek lisans yapmak , bildirisi , projesi vs birseyi olmak , dil bilmek Bilsem öğretmeni olmak için başvuruda gerekli puanlar .
Bir de komisyon sınav yapıyor. Sınavında verilen puan .
Diğer envanterlerin %30'u komisyonun verdiği puanın %70 'i esas alınıyor sınavda.
60 puan üstü alanlar bi okulda öğretmen olabiliyor. Varın siz düşünün. Bilsem'e nasıl öğretmen seçiliyor.
Oradaki öğretmenler cezası olduğu için eksi puanı olan öğretmenler bile başvuru yaptığını soyledi
Canım bir sekilde gorevlendirmeyle bilsemde çalışan da var.Hicbir mülakata da girmemiş oluyor

yerim ben onu lutfen opun benim yerime masallah nasil guzel bir dusunce hedefine kitlenmis olur olmaz bilemem ama sizin gibi aileleri gorunce icime bir umut doguyor cok sumur diyorum dogru duzgun idealist ahlakli yavrularimizda var buyuyor ve gelecege isik olucaklar insallah tek duam bu evlatlarinizin yolu bahti hep acik olsun :KK200:
Cok tesekkür ederim .İnsaallh sizin cocuklarınızda iyi yerlere gelir .Size tavsiyem nerde oldugu önemli degil iyi bir ögretmen bulun ,bu önemli .Ve derse boğmayın cocugunuzu kurslara götürün ,sevdigiyle devam etsin.Müzik ,resim ,yüzme ,spor kursları .Öpüyorum sizi ve cocugunuzu sağlıcakla kalın.

Fikrini beyan eden herkese çok teşekkür ederim. Bazı bilgiler çok Ufuk açıcı onları araştıracağım mutlaka. Okullarda zep yani zenginleştirilmiş eğitim planı uygulanabiliyor . Yada en azından öyle birşey var diyelim. Bunu yapanın sertifikalı bir öğretmen olması gerekiyormuş . Yada başka herhangi bir öğretmenin de yardımcı olabileceği söyleniyor . Oğlum 1 günde bu duruma gelmedi ki , sonuçta öğretmeni de idare de rehberlik de durumu biliyor. Ama bu alanda kimse bize yardımcı olmak istemedi . Sorun da ordan kaynaklanıyor zaten . Eğitim alsa aldığı eğitimi de yazarım yada bu kader yakınmamı gerektirecek birşey kalmaz herhalde . Oğlumun özellikle 1. Sınıfı okumasına hiç gerek yoktu. Ama sınıf öğretmeni sınıf atlama gibi bir karar almadı. Şu an zaten sınıf atlama söz konusu olamaz sınıf atlama kurum içinde yapılan birşey , sınıf atlasa ortaokula başlaması lazım.

Bir de oğlumun kararlarını ve Benim tutumumu eleştirenler olmuş. Kimyada normal şartlarda diye bir kural vardır onu formülün başına ekleriz. şu anki durumumuz normal şartlarda değil. Siz çocuğunuza birşey söylediğinizde kabul edebilir ama benimki etmiyor ve sorguluyor zorla herhangi birşey yaptıramam. Sonuçta o da bir birey aldığı kararların olumlu olumsuz etkilerini yaşayarak görecek. Ben sadece olması gerekeni söylüyorum ve eğer kafasında o olayı çözersr kabul ediyor. Boyu uzun olduğu için basketbola daha yatkın olabileceğini düşündüm isteyip istemediğini sordum istemediğini söyledi. Ben belki sever diye kursa götürdüm ama topa dokunmadı mesela . Oyna diye zorlayamam ki?

Bir de bunu anlatmaktan gerçekten yoruldum okula başladığımızda diğer veliler de neden okumayı öğrettin vs diye Benimle çok konuşmuşlardı . Erken okuyan çocukları olan varsa bilirler bu süreçte benim hiçbir katkım olmadı esasında . Kendi kendine öğrendi . 2 yaşındaki çocuğunuz siz sayılar şarkısını söylerken 3-5 söylemeden sonra sayıları saymaya başlıyor , yada renklerle ilgili oyun oynuyorsunuz pat diye renkleri öğreniyor . İzlediği bir çizgi filmde gördüğü şekilleri hemen öğreniyor . Eğer ben öğretseydim şu an 5 ve 3 yaşında iki kızım daha var onlara da öğretirdim. Her çocuğun gelişimi farklı. Ortanca kızım resim çizmeyi küçük kızım şarkı söylemeyi seviyor . Ortanca kızıma bol bol boyama kitabı kalem resim defteri alıyorum . Küçük kızıma mikrofon aldım bir de radyo aldım bazen radyo açıyorum şarkı dinliyor bazen de çocuk şarkılarını kaydedip dinlettiriyorum hem dinliyor hem eğleniyor. Ama mesela oğlumun bu alanlarda bir merakı yok sadece 3 boyutlu makina araba vs çizer. İlla bir yetenek yada üstün zeka gibi görünmemeli çocuğun sevdiği şeyi desteklemek lazım.

Ailecek dışarda aktivitelerimiz oluyor . Mesela eşim oğlum çok istiyor diye dron aldı beraber uçuruyorlar . Rüzgarlı havalarda uçurtma güzel bir seçenek oluyor , hafta sonları açık havada dolaşıyoruz bazen piknik yapıyoruz. Oğlum değişik taş ve düz ağaç dalı toplamayı seviyor kızlarım da yaprak topluyor ev vs yapıyoruz mesela . Takdir edersiniz ki artık sokaklar çocuklar için uygun değil. Biz apartmanda oturuyoruz ayrıca apartmanımızın bahçesi de yok. Oğlum küçükken taşınmıştık bu eve daha kızlar yoktu, aslında bizim için Bahçeli bir eve geçmek daha iyi bir seçenek gibi gözükse de maddi imkanlardan dolayı bir süre beklemeliyiz . Umarım şartları daha da iyileştirebiliriz.

Sosyal yönü geliştirmek sanıldığı kadar kolay birşey değil bu oğlum için olduğu kadar benim için de çok zor bir olay . Matematikte çarpım mı yapsın sosyal becerisi mi olsun bu ne bizim ne de çocuğun seçebileceği birşey . Herkes her alanda iyi olmayabiliyor . Bir de yaşanılarak öğrenilmiş şeyler var olumsuz durumlarla karşılaşınca kendini geri çekmek gibi mesela . Acımasız eleştiri yapanlar burda olduğu gibi hayatta da karşıma çıkıyor uğraşmak yerine hiç iletişime geçmemeyi tercih ediyorum. Her seferinde hayal kırıklığına uğramaktansa hiç hayal kırıklığı olmuyor. Ben bunu küçük yaşta çözmüştüm maalesef oğlum da öyle. Umarım bütün yavrular için en güzel kapılar açılır ..

hic ust sinif mufredati vermedim.daha dogrusu ders adina bir sey yapmadim bulundugu sinifla ilgili ir problemi yoksa. Zeka oyunlari, deneyler, zeka sorulari, kibrit copu etkinlikleri, yap boz yapma, kayip esya bulmaca, yaratici drama gibi etkinlikler yaptim hep.
Çok iyiymiş .Evrak işlerinde sorun çıkmadı mı?Öğrencinin değerlendirilmesi bep toplantısı ,zep ler, dosya oluşturma.... malum kamuda ne yaptığından çok hangi evrakta neyin altında imzan var o göz önünde bulunduruluyor.

Şimdi 25 yaşındaki halimle annemle konuştuğum zaman senin akademik başarından çok sosyal eksikliğinin güçlenmesi bizim için daha önemliydi. Zeki, başarılı ama yalnız, kimseyle anlaşamayan bir insan olmanı istemedik.

Çok güzel bir örnek yazmışsınız. :) özellikle bu kısmı alıntıladım ki ben de tam olarak böyle düşünüyorum. Ve nasıl yapıldığı hakkında bir yol göstermiş oldunuz :)

Fikrini beyan eden herkese çok teşekkür ederim. Bazı bilgiler çok Ufuk açıcı onları araştıracağım mutlaka. Okullarda zep yani zenginleştirilmiş eğitim planı uygulanabiliyor . Yada en azından öyle birşey var diyelim. Bunu yapanın sertifikalı bir öğretmen olması gerekiyormuş . Yada başka herhangi bir öğretmenin de yardımcı olabileceği söyleniyor . Oğlum 1 günde bu duruma gelmedi ki , sonuçta öğretmeni de idare de rehberlik de durumu biliyor. Ama bu alanda kimse bize yardımcı olmak istemedi . Sorun da ordan kaynaklanıyor zaten . Eğitim alsa aldığı eğitimi de yazarım yada bu kader yakınmamı gerektirecek birşey kalmaz herhalde . Oğlumun özellikle 1. Sınıfı okumasına hiç gerek yoktu. Ama sınıf öğretmeni sınıf atlama gibi bir karar almadı. Şu an zaten sınıf atlama söz konusu olamaz sınıf atlama kurum içinde yapılan birşey , sınıf atlasa ortaokula başlaması lazım.

Bir de oğlumun kararlarını ve Benim tutumumu eleştirenler olmuş. Kimyada normal şartlarda diye bir kural vardır onu formülün başına ekleriz. şu anki durumumuz normal şartlarda değil. Siz çocuğunuza birşey söylediğinizde kabul edebilir ama benimki etmiyor ve sorguluyor zorla herhangi birşey yaptıramam. Sonuçta o da bir birey aldığı kararların olumlu olumsuz etkilerini yaşayarak görecek. Ben sadece olması gerekeni söylüyorum ve eğer kafasında o olayı çözersr kabul ediyor. Boyu uzun olduğu için basketbola daha yatkın olabileceğini düşündüm isteyip istemediğini sordum istemediğini söyledi. Ben belki sever diye kursa götürdüm ama topa dokunmadı mesela . Oyna diye zorlayamam ki?

Bir de bunu anlatmaktan gerçekten yoruldum okula başladığımızda diğer veliler de neden okumayı öğrettin vs diye Benimle çok konuşmuşlardı . Erken okuyan çocukları olan varsa bilirler bu süreçte benim hiçbir katkım olmadı esasında . Kendi kendine öğrendi . 2 yaşındaki çocuğunuz siz sayılar şarkısını söylerken 3-5 söylemeden sonra sayıları saymaya başlıyor , yada renklerle ilgili oyun oynuyorsunuz pat diye renkleri öğreniyor . İzlediği bir çizgi filmde gördüğü şekilleri hemen öğreniyor . Eğer ben öğretseydim şu an 5 ve 3 yaşında iki kızım daha var onlara da öğretirdim. Her çocuğun gelişimi farklı. Ortanca kızım resim çizmeyi küçük kızım şarkı söylemeyi seviyor . Ortanca kızıma bol bol boyama kitabı kalem resim defteri alıyorum . Küçük kızıma mikrofon aldım bir de radyo aldım bazen radyo açıyorum şarkı dinliyor bazen de çocuk şarkılarını kaydedip dinlettiriyorum hem dinliyor hem eğleniyor. Ama mesela oğlumun bu alanlarda bir merakı yok sadece 3 boyutlu makina araba vs çizer. İlla bir yetenek yada üstün zeka gibi görünmemeli çocuğun sevdiği şeyi desteklemek lazım.

Ailecek dışarda aktivitelerimiz oluyor . Mesela eşim oğlum çok istiyor diye dron aldı beraber uçuruyorlar . Rüzgarlı havalarda uçurtma güzel bir seçenek oluyor , hafta sonları açık havada dolaşıyoruz bazen piknik yapıyoruz. Oğlum değişik taş ve düz ağaç dalı toplamayı seviyor kızlarım da yaprak topluyor ev vs yapıyoruz mesela . Takdir edersiniz ki artık sokaklar çocuklar için uygun değil. Biz apartmanda oturuyoruz ayrıca apartmanımızın bahçesi de yok. Oğlum küçükken taşınmıştık bu eve daha kızlar yoktu, aslında bizim için Bahçeli bir eve geçmek daha iyi bir seçenek gibi gözükse de maddi imkanlardan dolayı bir süre beklemeliyiz . Umarım şartları daha da iyileştirebiliriz.

Sosyal yönü geliştirmek sanıldığı kadar kolay birşey değil bu oğlum için olduğu kadar benim için de çok zor bir olay . Matematikte çarpım mı yapsın sosyal becerisi mi olsun bu ne bizim ne de çocuğun seçebileceği birşey . Herkes her alanda iyi olmayabiliyor . Bir de yaşanılarak öğrenilmiş şeyler var olumsuz durumlarla karşılaşınca kendini geri çekmek gibi mesela . Acımasız eleştiri yapanlar burda olduğu gibi hayatta da karşıma çıkıyor uğraşmak yerine hiç iletişime geçmemeyi tercih ediyorum. Her seferinde hayal kırıklığına uğramaktansa hiç hayal kırıklığı olmuyor. Ben bunu küçük yaşta çözmüştüm maalesef oğlum da öyle. Umarım bütün yavrular için en güzel kapılar açılır ..

Ben motor becerileri açısından yeterince teşvik edilmediğini düşünenlerdenim. Ama bunu bu şekilde yazmadım, çünkü yapılan bazı yorumlar bana da acımasız geldi.
Bu teşvik çocuktan çocuğa değişebilir.
Bunu henüz keşfedememiş olabilirsiniz.
Topu eline verip basketbol oynamasını beklemek bana biraz fazla geldi mesela.
Onun yerine belki ‘matematik sekseği’ gibi bir oyun uydurabilirsiniz.
Sekseğin içine işlemler yazıp kendinizce bir oyun kurmak gibi...
yada ince motor becerisi için değişik maketler olabilir.
Kibrit çöplerinden maketler yapılır bilirsiniz, onlardan gösterip kendi tasarımını yapmasını isteyebilirsiniz. Büyükçe bir şeye başlarsa tüm vücut çalıştırır :) hem kaba hem ince motor..

3 yaşındaki oğlumun üstün zekalı olduğunu düşünmüyorum ama kolay öğrenen ve ilgili bir çocuk.
harfleri öğrendi, basit kelimeleri yeni yeni okumaya başlıyor.
Sayıları tanıyor ve sayıyor.
Bir de babasının ilgi duyduğu seylere fazla meraklı.
Biz de ona bu şekilde destek çıkıyoruz.
Yıldızları ilk teleskopla gösterdiğimizde bir şey ifade etmedi. Ama sonra drone ucururken uzay aracı demeye başladı :)) sonra o uzay aracı ile gideceğimiz yerleri konuştuk, sonra gezegenleri. Sonra güneş sisteminin bir resmini çizdik, o karaladı, bir tane daha çizdik, birlikte boyadık.
(Boyaması gerçekten felaket :) )
Sonra babası ile 3 boyutlu bir maketini yapmaya başladılar. O sıra sıkıldı.
Sonra kaldırdık bir süre.
Şimdi geçenlerde yine sordu. Anne Jüpiter mi büyüktü? Diye. Sonra sorular devam edince yine meydana çıktı bizim maket :) meraklandıkça şimdi cevap vermek kolay. İlerisi için nasıl işler bilmiyorum.
Çırak falan veririz arrık sağa sola :)

Çok iyiymiş .Evrak işlerinde sorun çıkmadı mı?Öğrencinin değerlendirilmesi bep toplantısı ,zep ler, dosya oluşturma.... malum kamuda ne yaptığından çok hangi evrakta neyin altında imzan var o göz önünde bulunduruluyor.
Yoo hic bir sorun cikmadi hatta mudur benden zeka oyunlari istesi istedi. Sponsor bulmus baska bir sey icin arada aldirabilirsek de oyun aldiralim dedi.

X