Üstün Zekalı Çocuklar Eğitim Sisteminin Neresinde?

Merhabalar,
Çok doluyum söze nasıl başlayacağımı bilemiyorum. Belki aynı durumda olup çocukları küçük olup şüphelenen arkadaşlar için en baştan yazayım. Oğlumun 1,5 yaşından beri bitmek bilmeyen bir matematik aşkı var. Daha ismini bile söyleyemezken “düçen” (üçgen) diyerek üçgenleri tanırdı. 2 yaşında 1den 10a kadar hem İngilizce hem Türkçe saymaya başladı. Bu işler tabi kendiliğinden olmadı izleyeceği çizgi filmleri ve oynayacağı oyunları hep eğitici oyunlardan seçtim. Ama oğlum sünger gibi aldıkça aldı , 4 yaşında hecelemeye akıcı okumaya da 4,5 yaşında başladı. Okumayla beraber matematik becerileri de gelişti tabi 1. Sınıfta yaptıkları toplama çıkarma işlemlerini yapabiliyordu . İlkokula başladığında ise konunun çarpım olmadığını bilmeden çarpma (3 tane 5 kaç eder gibi) bölme olduğunu bilmeden bölme (20nin içinde kaç tane 4 var gibi) yapmaya başladı. İkinci sınıfa geçtiğinde artık çok sıkıldığını söylemeye başladı. Çünkü herşeyi önceden biliyordu ve dersler ona hafif geliyordu . İngilizceye olan merakı sebebi ile dil okuluna yazdırmıştık . Orda da yine sınıftaki öğrencilerden üstün performans sergiliyordu ama bu süreç onu çok yoruyordu çünkü o 10 dkda anlarken öğretmeni 1-2 ders dinlemek zorunda kalıyordu. Bu durum zamanla hırçınlaşmaya döndü. Sosyal anlamda durum maalesef diğer şeyler gibi iç açıcı değil. Ayakkabı bağlayamayan düğme ilikleyemeyen motor becerileri zihinsel performansına göre çok daha az olan bir çocuk oğlum. Bu sebepten oyunlara katılmasına müsade edilmeyen , köşede yalnız kitap okuyan gözlüklü çocuk işte benim oğlum. Üçüncü sınıfta işler daha da karışmaya başladı çünkü oğlum herşeyi sorgular olmuştu . Sınavları , dersleri , hayatı ... niçin bunu yapıyoruz , bu gerekli mi , bunu yapmak zorunda değilim vs gibi herşeye karşı çıkan asi bir çocuk oldu . Okuldan felaket sıkıldı çünkü onu anlayan bir arkadaşı yok ve öğretmenlerinin de anladığını zannetmiyorum. Onlara göre her çocuk aynı şeyi yapmak zorunda aynı tepkiyi vermek zorunda . Oğlumun olaylara farklı bir bakış açısı var onun o penceresini seviyorum esasında. Oğlumun raporunu da aldık fakat ramla da görüşmeye gittiğimde raporu işlerlerse kaynaştırma öğrencisi olabileceğini okulda bulunan destek odasında zep ile ders alabileceğini söylediler . Ama sonradan öğrendim ki zepi uygulamak için de sertifikalı öğretmen olması gerekiyormuş . Çok eksik bilgi var maalesef konunun doğrusunu nerden öğreneceğimi şaşırdım . Hem destek odası hem de sertifikalı öğretmenin bulunduğu okulu sordum biz bilmiyoruz dediler. Peki ram bilmezse kim bilecek ? Bilsemler bu çocuklar için destek eğitimi olarak düşünülen ilk yerler ama oğlum kendimi kanıtlamak zorunda değilim diyerek sınavda tam performans göstermedi . Bunun önemi üzerine defalarca konuştum ama belki de oğlum haklıdır çoğu zaman onun aklını karıştırmamak için birşey demesem de söylediklerinde haklı olduğunu düşünüyorum . Bu çocuklar nerelerde eğitim alabilir sizler çocuklarınızı doyurmak için neler yapıyorsunuz bu çocuklar eğitim sisteminin neresinde fikri olan olmayan herkesten can-ı gönülden yardım istiyorum .

Çocuklar geleceğimizdir her alanda çocukların ihtiyacı olan eğitimi alması bir haktır. Bu kadar üstün zekalı öğrenci varken neden daha fazla fayda sağlamak adına sistem iyileştirilmiyor aklım almıyor doğrusu ...

Türkiye'de Eğitim sistemi var mı sizce ?

"irite" olmak çok keskin bir cümle.Keşke bütün çabalarım emeklerim iki paragrafta özetlenebilecek birşey olsaydı.Sosyal olamıyor sorun burda zaten.Ben bu sorunu görüyorum yazdıklarımın tümünü okursanız buraya sadece oğlum zeki demeye gelmedim.Sosyal olunmak konuşularak yapılacak birşey değil.Karşıdakinin de bunu istemesi gerekir.Oğlum arkadaşlık kurmak istemiyorsa ben ne yapabilirim?Yada biriyle arkadaşlık kurmak istediğinde gerizekalı diye yaftalanıyorsa gidip o çocuklarla mı görüşmem gerekir? Kendi özbakım becerilerini zaten yapıyor oğlum 9 yaşında.
Ben de aynı dertlerden muzdaribim.o yüzden sizi çok iyi anlıyorum.benim oglumunda matematiğe özel bı ilgisi var.okuldaki öğretmeni özel bir çocuk olabileceğini söylediler.test için tuzdeve yönlendirdiler.
Aynı sosyalleşme sorunları oğlumda da var.arkadssim yok diye okula gitmek istemiyor.o kadar çaresiz kalıyorum.ki.
Ben akademik başarıdan ziyade sosyalizme daha çok önem veriyorum ama dediğiniz gibi olmayınca olmuyor.karakteri böyle diyorum.
Ben de biraz sosyalleşme konusunda sıkıntılı olduğum.ivin oglumu anlatabilirim.
O yüzden sizi de çok iyi anlıyorum.indallah mutlu olmayı başarabilirler.

Bu konuyu takip ediyorum ilgiyle keşke herkes görüşlerini yazsa.Üstun zekalı cocuklar konusu ülkemizde hem yanlış biliniyor hem de bu konuda yapılan pek de birşey yok.Tek bildiğim çaresiz anneler.Sizde bu konuda ne yapabilirimin arayışindasınız.Ben size cevap yazan arkadaşlarımın çok güzel önerileri oldugunu düşünüyorum örnegin bir arkadaşımiz önüne basketbol topu koymakla olmaz demiş.Çok da doğru söylemiş.Benim oglumda bedensel olarak zayıftı topu kontrol edemiyodu koşması bile bir tuhaftı öyle söyleyim.Bunun uzerine ben gittim ikeadan yumuşak toplardan aldım ve istinasız her gece koridorda ben top attım o karsıladı.Önce ayak calıştık sonra el.ilk zamanlar topun tersi yöne giden oglum zamanla topa dogru karsilik vermeye başladı.Sonrasında da masa tenisi ile ilgilenmek istedi ve şimdi güzelde oynuyor.Bana o zamanlar oğlun masa tenisi oynayacak deseler koca topu karsilayamıyor küçücük topu hayatta yapamaz derdim..Belki üstün zeka kelimesi ile aynı kareye oturmasada bu cocuklarında cok geriden başlamaları gereken yönleri var buna dikkat etmek lazim.Ayrica özgürlük cok güzel birsey ne mutlu size fakat onun hayatini degistirecek noktalarda özgürlüğüne zarar vermeden ikna etmeniz gerekir.Benim ogluma ben ne zaman onunla ilgili bir talepte gitsem bana dedigi şu.Anne iki gözümüz iki kulagımiz var ama bir beynimiz var.Neden acaba hic düsundün mü diye sorar.Bende neden derim birden fazla beynimiz olsaydı catışma yaşardik o yüzden benim beynim bana yetiyor kendim karar alabiliyorum.Senin beynin devreye girince catısma yaşiyoruz karısma der.Ben buna ragmen oglumu ikna ederim bir yolunu bulurum.Onun için yaparim bunu.Yazdıklarım da yanlış anlasilmasin kendi hayatımdan ornek vermek adina yazdım ,oglumun bu sayede ilerleyebildigine sahit oldugum icin yazdim.

Bulundugunuz ildeki RAM 'a götürüp bir fikir alın .
Hem zeka testi de yaparlar .
Birde evcil hayvan edinin bu cocuklar aşırı merhametli ve ilgili oluyor zaten özellikleri bu .Bir dost ona iyi gelir .

Konunuza baska bir bakis açısı getirmek istiyorum . Hem bir egitimci hemde zeki ogrenci olarak nitelendirilen biri olarak.Cogu cocuk gerekli ortamlarda dediklerinizi yapabiliyor.Kardesim de bende olimpiyat soruları ile yetinmeyen matematik yatkinligi muhtesem olan ogrencilerdik.Anne babamiz cokta bu konuya takılmadi .Nitekim bizde takilmadik hic.İlce okullarinda okuduk.İstedigimiz meslegi sectik .İleri derecede carpma ve bolme yapabiliyorum ama inanın hic bir getirisi yok.iyi ki de ozel egitim gormemisiz diye seviniyorum inanin doyasiya yasadim cocuklugumu.Cocuklarim da gene var boyle seyler görmüyorum .Bir eğitimci olarak ozel demek icin cok sarti var bunu da biliyorum.Yasindan yukari cizgi film izletmiyorum.3dil biliyoruz evde konusurken baska dilde ifade ediyoruz kendimizi kursa falan asla yollamayi düşünmüyorum.Cocuk cocuk olarak kalsin birakin yükü ağır olmasın.

Konu sahibi , cocugunu karar verme yetisi/yetkisi olan bir yetiskin gibi yetistiriyor ve aslinda kendi dusuncelerini bilincli ya da bilincsiz olarak cocuguna empoze ediyor. Yine ayni baslikli baska bir konusunda cocugunun odev yapmayi sevmedigini soylemis. Ben olsam ben de yapmazdim diye eklemis.

Her cocuk ozeldir , her cocugun kavrama kapasitesi genistir . Onlara yabanci dil ya da matematik ogretmek bu yaslarda zor degil . Su aralar ona kolay gelen seyler, ileride belki zor gelecek. Bunalima girmesine neden olacak ve asosyal bir cocuk olacak. + Cocuklugunu yasayamayan. yasitlariyla iletisim kurmakta zorlanan cocuk ileride yaptigi her seyden cabuk sikilacak , zamanla hircinlasacak. Pedagoga goturun dedik diye suclu olduk. Aslinda pedagogdan cocuguna nasil davranilmasini ogrenenmesi gereken kisi kendisi. :KK51:

Tanı kelimesini araştırmanızı öneriyorum, sadece hastalık için kullanılmaz:KK39:

Siz de arastirin.

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_bts&view=bts&kategori1=veritbn&kelimesec=302624

tanı koymak

hastalığın ne olduğunu araştırıp ortaya koymak.

Bulundugunuz ildeki RAM 'a götürüp bir fikir alın .
Hem zeka testi de yaparlar .
Birde evcil hayvan edinin bu cocuklar aşırı merhametli ve ilgili oluyor zaten özellikleri bu .Bir dost ona iyi gelir .

Wiscr yapıldı zaten , rama görüşmeye gittiğimi de söylemiştim . Onlar da fazla yardımcı olamadılar . Eskiden bir kuşumuz vardı ama oğlum pek ilgilenmedi aç
Çok güzel bir örnek yazmışsınız. :) özellikle bu kısmı alıntıladım ki ben de tam olarak böyle düşünüyorum. Ve nasıl yapıldığı hakkında bir yol göstermiş oldunuz :)

Ben motor becerileri açısından yeterince teşvik edilmediğini düşünenlerdenim. Ama bunu bu şekilde yazmadım, çünkü yapılan bazı yorumlar bana da acımasız geldi.
Bu teşvik çocuktan çocuğa değişebilir.
Bunu henüz keşfedememiş olabilirsiniz.
Topu eline verip basketbol oynamasını beklemek bana biraz fazla geldi mesela.
Onun yerine belki ‘matematik sekseği’ gibi bir oyun uydurabilirsiniz.
Sekseğin içine işlemler yazıp kendinizce bir oyun kurmak gibi...
yada ince motor becerisi için değişik maketler olabilir.
Kibrit çöplerinden maketler yapılır bilirsiniz, onlardan gösterip kendi tasarımını yapmasını isteyebilirsiniz. Büyükçe bir şeye başlarsa tüm vücut çalıştırır :) hem kaba hem ince motor..

3 yaşındaki oğlumun üstün zekalı olduğunu düşünmüyorum ama kolay öğrenen ve ilgili bir çocuk.
harfleri öğrendi, basit kelimeleri yeni yeni okumaya başlıyor.
Sayıları tanıyor ve sayıyor.
Bir de babasının ilgi duyduğu seylere fazla meraklı.
Biz de ona bu şekilde destek çıkıyoruz.
Yıldızları ilk teleskopla gösterdiğimizde bir şey ifade etmedi. Ama sonra drone ucururken uzay aracı demeye başladı :)) sonra o uzay aracı ile gideceğimiz yerleri konuştuk, sonra gezegenleri. Sonra güneş sisteminin bir resmini çizdik, o karaladı, bir tane daha çizdik, birlikte boyadık.
(Boyaması gerçekten felaket :) )
Sonra babası ile 3 boyutlu bir maketini yapmaya başladılar. O sıra sıkıldı.
Sonra kaldırdık bir süre.
Şimdi geçenlerde yine sordu. Anne Jüpiter mi büyüktü? Diye. Sonra sorular devam edince yine meydana çıktı bizim maket :) meraklandıkça şimdi cevap vermek kolay. İlerisi için nasıl işler bilmiyorum.
Çırak falan veririz arrık sağa sola :)

Önerileriniz için teşekkürler fakat yanlış anlaşılıyorum sanırım . Oğlumun eline topu verip oyna demedim . Gittiğimiz basketbol kursu idi ve ilk ders olduğu için çocuklar oynamaya bir şekilde dahil olmaya çalışıyorlardı . Ama oğlum bırakın oynamayı grubun içine girmedi bile . Bu durumda sahaya inip şöyle yapacağız diye göstermemi gerekecek bir durum yok başlarında spor hocası var nihayetinde . Kimse istemediği birşeyi başka birine yaptıramas ne kadar eğlenceli Hale getirmeye de çalışsak . Motor beceriler derken herkes oraya takıldı düğme ilikleyemez dedim mesela pekala ilikler ama aynı yaştaki bir çocuk 1 dkda ilikliyorsa oğlum 2 dkda ilikler . Beceriksizlik var öyle söyleyeyim . Maket vs pek ilgisi yok maalesef bir ara helikopter vs olabilen ufak parçalı legolara merak salmıştı şimdi pek uğraşmak istemiyor . Kolay öğrenen çocuk olsun parlak çocuk olsun üstün zeka olsun fark etmiyor bana göre . Dengeli olabilmesi önemli birşeyde aşırı iyiyken diğer konularda Yaşıtlsrı kadar performans gösterebilmeli. Çok üstüne gidildiği zaman kendini iletişime kapatıyor oğlumu o hale getirmek istemiyorum . Konuşmakla yada yönlendirmekle olabilseydi keşke her çocuğun mizacı farklı o yüzden sisin çocuğunuzda işe yarayan şey benimkinde yaramıyor olabilir . Meraklı ve sorgulayan çocuklar genelde üstün zekalı oluyorlar bu tanıyı alması aile açısından birşey değiştirmiyor ama çocuk yanında uyum problemleri de yaşıyorsa o zaman sorun oluyor . Ben 30 yaşındayım oğlumun zamanında iken de zeki çocuklar vardı ama bu şekilde problem yaşayan yoktu . Çoğu aile bu problemi yaşıyor aslında çocuklar kendi içlerinde normal ama diğer çocuklarla karşılaştırınca arada olmaması gereken şeyler oluyor ama bu durumdaki bir çocuğa göre durumu normal oluyor . Mesela ramda biri örnek vermişti çocuk kalemi yere düştü diye yerden almak istemediği için sınava devam etmemiş ve haliyle kazanamamış . Halbuki kolayca kazanacak kapasitedeymiş. Bir sonraki sene tekrar girmiş bir aksilik yaşanmamış olacak ki sınavı kazanmış. Çoğu kişiye basit gelebilen bir şey bazıları için büyük bir engel oluşturabilir .

Konu sahibi , cocugunu karar verme yetisi/yetkisi olan bir yetiskin gibi yetistiriyor ve aslinda kendi dusuncelerini bilincli ya da bilincsiz olarak cocuguna empoze ediyor. Yine ayni baslikli baska bir konusunda cocugunun odev yapmayi sevmedigini soylemis. Ben olsam ben de yapmazdim diye eklemis.

Her cocuk ozeldir , her cocugun kavrama kapasitesi genistir . Onlara yabanci dil ya da matematik ogretmek bu yaslarda zor degil . Su aralar ona kolay gelen seyler, ileride belki zor gelecek. Bunalima girmesine neden olacak ve asosyal bir cocuk olacak. + Cocuklugunu yasayamayan. yasitlariyla iletisim kurmakta zorlanan cocuk ileride yaptigi her seyden cabuk sikilacak , zamanla hircinlasacak. Pedagoga goturun dedik diye suclu olduk. Aslinda pedagogdan cocuguna nasil davranilmasini ogrenenmesi gereken kisi kendisi. :KK51:

Siz de arastirin.

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_bts&view=bts&kategori1=veritbn&kelimesec=302624

tanı koymak

Araştırma anlayışınıza hayran kaldım. Sözlük açıp bakmayı kastetmemiştim. Çünkü Türkçe ve aslında hiçbir dil sözlükten ibaret değildir.

Siz de arastirin.

tanı koymak

Hanımefendi , ödev yapmak sorumluluk bilincinin gelişmesini sağlar. Ama oğlum 6 yaşında öğrendiği birşeyi 9 yaşında ödev olarak yapmak istemiyor . Belki onun hoşlanacağı tarzda ödevler verilse tabi yapar . Onun seviyesine göre ama . Çocukluğunu yaşayamamaktan kastınız nedir acaba neden bu kanıya kapıldınız onu anlamadım . Çocuk benim olduğu için mantık çerçevesinde tabi ki kendi düşüncelerimi empoze edeceğim . Kime göre yetiştireyim evladımı? Sorgulayan , araştıran, öğrenen , meraklı , kitap okuyan , kendi özel zevklere sahip olan bir çocuk yetiştirmeye çalışıyorum . Siz sadece genele bakıp ödev yapmadığını söylüyorsunuz , neden ödev yapmadığı konusunda sorgulama yapmıyorsunuz. Çünkü herkes ödev yapmalı değil mi? 1. Sınıfta üç basamaklı sayıları eldeli toplama işlemi yapan bir çocuğun verilen ödevde 1+1i yapması normal de mi size göre ???

Ben size birşey sorayım pedagog nedir ve kimdir ? Pedagog nasıl olunur ? Bunun cevabını istiyorum . Yazılanları tam okumuyorsunuz sanırım psikiyatriste gittiğimizi zaten yazmıştım. Bu ısrar neden ??? Ayrıca tanı konusunda hiç polemiğe girmeyeceğim , nasıl algılarsanız algılayın . Ben bu tarz şeyleri tartışmak için burda başlık açmadım benimle aynı durumda olan ve bu topiği takip eden onlarca anne var saçma bilgilerle doldurmazsak yüzlerce belki binlerce anne babaya kaynak oluşturabilecek bir arşiv hazırlayabiliriz . Sandığınızın aksine işler o kadar kolay değil çünkü.

Ben de aynı dertlerden muzdaribim.o yüzden sizi çok iyi anlıyorum.benim oglumunda matematiğe özel bı ilgisi var.okuldaki öğretmeni özel bir çocuk olabileceğini söylediler.test için tuzdeve yönlendirdiler.
Aynı sosyalleşme sorunları oğlumda da var.arkadssim yok diye okula gitmek istemiyor.o kadar çaresiz kalıyorum.ki.
Ben akademik başarıdan ziyade sosyalizme daha çok önem veriyorum ama dediğiniz gibi olmayınca olmuyor.karakteri böyle diyorum.
Ben de biraz sosyalleşme konusunda sıkıntılı olduğum.ivin oglumu anlatabilirim.
O yüzden sizi de çok iyi anlıyorum.indallah mutlu olmayı başarabilirler.

İnşallah en büyük temennim o yönde . Siz ne yaptınız peki wiscr için randevu mu aldınız ne durumdasınız ?

Wiscr yapıldı zaten , rama görüşmeye gittiğimi de söylemiştim . Onlar da fazla yardımcı olamadılar . Eskiden bir kuşumuz vardı ama oğlum pek ilgilenmedi aç

Önerileriniz için teşekkürler fakat yanlış anlaşılıyorum sanırım . Oğlumun eline topu verip oyna demedim . Gittiğimiz basketbol kursu idi ve ilk ders olduğu için çocuklar oynamaya bir şekilde dahil olmaya çalışıyorlardı . Ama oğlum bırakın oynamayı grubun içine girmedi bile . Bu durumda sahaya inip şöyle yapacağız diye göstermemi gerekecek bir durum yok başlarında spor hocası var nihayetinde . Kimse istemediği birşeyi başka birine yaptıramas ne kadar eğlenceli Hale getirmeye de çalışsak . Motor beceriler derken herkes oraya takıldı düğme ilikleyemez dedim mesela pekala ilikler ama aynı yaştaki bir çocuk 1 dkda ilikliyorsa oğlum 2 dkda ilikler . Beceriksizlik var öyle söyleyeyim . Maket vs pek ilgisi yok maalesef bir ara helikopter vs olabilen ufak parçalı legolara merak salmıştı şimdi pek uğraşmak istemiyor . Kolay öğrenen çocuk olsun parlak çocuk olsun üstün zeka olsun fark etmiyor bana göre . Dengeli olabilmesi önemli birşeyde aşırı iyiyken diğer konularda Yaşıtlsrı kadar performans gösterebilmeli. Çok üstüne gidildiği zaman kendini iletişime kapatıyor oğlumu o hale getirmek istemiyorum . Konuşmakla yada yönlendirmekle olabilseydi keşke her çocuğun mizacı farklı o yüzden sisin çocuğunuzda işe yarayan şey benimkinde yaramıyor olabilir . Meraklı ve sorgulayan çocuklar genelde üstün zekalı oluyorlar bu tanıyı alması aile açısından birşey değiştirmiyor ama çocuk yanında uyum problemleri de yaşıyorsa o zaman sorun oluyor . Ben 30 yaşındayım oğlumun zamanında iken de zeki çocuklar vardı ama bu şekilde problem yaşayan yoktu . Çoğu aile bu problemi yaşıyor aslında çocuklar kendi içlerinde normal ama diğer çocuklarla karşılaştırınca arada olmaması gereken şeyler oluyor ama bu durumdaki bir çocuğa göre durumu normal oluyor . Mesela ramda biri örnek vermişti çocuk kalemi yere düştü diye yerden almak istemediği için sınava devam etmemiş ve haliyle kazanamamış . Halbuki kolayca kazanacak kapasitedeymiş. Bir sonraki sene tekrar girmiş bir aksilik yaşanmamış olacak ki sınavı kazanmış. Çoğu kişiye basit gelebilen bir şey bazıları için büyük bir engel oluşturabilir .

Oğlunuzun eline topu verip oyna dediğinizi düşünmedim yahu :)
Az çok anladım kurs ortamı olduğunu.
Demek istediğim böyle bir aktivite çocuğa uygun degil çünkü,
Çocuğun iki zorlandığı durum bir araya geliyor.
Çocuk zaten sosyal ortamlarda zorlanıyor, fiziksel beceriler konusunda da zorlanıyor yada isteksiz.
İkisini aynı anda önüne koyup hadi bakalım dediğinizde bir çözüm olur mu emin degilim.
Takım oyununa yatkın olmayan çocuk için o ortam sadece durumunu zorlaştırır, ısrar etmediğinize ve duyarlılığınıza ayrıca sevindim :)

İmkanınız varsa evcil hayvan edinin. (Sonradan vazgeçmeyecekseniz) yada evcil hayvanı olan bir tanıdığınızla rutin zaman geçirsin.
Mesela köpegi dışarıya çıkarıp dolaştırmak onun görevi olsun.
Köpekle oynamak vs...
Bunun gibi şeyler çocuğunuz için daha uygun diye düşünüyorum.
Maket bir örnek sadece. Düzenek hazırlayın birlikte. İllaki ya makaraya, ya kaldıraça ya mancınığa, ya çarklara ilgilidir :) saatin içini taklit etsin mesela. Ne bileyim. Ya akıl veriyor gibi oluyor tabiki siz bunların çok fazlasını zaten düşünürsünüz. Söylemek istediğim ilgi alanı ile becerilerini geliştirecek ortak noktaları arttırmanız.
Çocuğu sosyal olarak bu beceriksizlik durumu da aşağı çeker. Çekinir akranları ile oynamaktan.

RAM örneğinde de çocuk istediği kadar her şeyi yapabilen zekada olsun, işlevsel olması gerektiğini anlıyorum. Bence pedagog yardımı diyen arkadaşlar da bunu kast ediyor.
Hayata adaptasyonu olmadan, yeteneği işlevsel olmuyor.

Bir de yaşıt mevzusuna çok takılmayın. Ben çocukların karma yaş grupları olarak bir araya geldiğinde daha çok eğlendiğini ve öğrendiğini düşünüyorum.
Burada sizin arkadaş ve aile çevreniz devreye girer.
Oğlum 3 yaşında. En sevdiği arkadaşı 8 yaşında. 1 yaşındaki kardeşi ile de yeni yeni oyun kurmaya başladı. Komşu çocuklarımız 5-6-7 yaşlarında. Kendi yaşıtı olan arkadaş çocukları da var. Hepsi ile bir şekilde iletişim kurmayı başarıyor.

Örneğin su an oturduğum yere ilk taşındığımda. Çocuklar bahçede oynarken izledi.
Sonra biraz yaklaştı, sorular sordu.
Aralarından birini gözüne kestirdi(6 yaş) Onun peşinden taklit etti bir süre.
Sonra diğerleri ile biraz daha iletişim kurdu.
Sonra o da aralarına karıştı.
Bunu ona istesekte öğretemezdik.
Ama izledi, kendi buldu yolunu.
5-6 gün her gün 2-3 saat çocukları izledi :) sorular sordu. Kendini güvende hissedene kadar adım atmadı.
Biraz kendi yolunu bulması için fırsat vermekte önemli.
Basketbol sevmez çocuk ama yorumculuğunu sever, futbol beceremez ama ilgilidir menajerliğini becerir.
Enstrümana yetenegi olmaz, tasarımını yapar, tasarıma yetenegi olmaz, işçiliğini yapar, işçiliğini beceremez, hammaddesi için çalışır, kimyasına bakar. Yani hiç bir şeyin sonu yok :) ilgilendiği alanları sosyalleşmesi için kullanmak adına geniş düşünmekte fayda var.

75C926BF-D3C3-4B47-8945-B68D0D60DA59.jpeg 8F977276-A9E4-446E-8AFE-22F719F5BCBC.jpeg

Bu 2 kitabı da tavsiye ederim :)
Senkronize olamayan çocuk direkt olarak sizinle alakası olmasa da faydalı bulacağınızı düşünüyorum.

"irite" olmak çok keskin bir cümle.Keşke bütün çabalarım emeklerim iki paragrafta özetlenebilecek birşey olsaydı.Sosyal olamıyor sorun burda zaten.Ben bu sorunu görüyorum yazdıklarımın tümünü okursanız buraya sadece oğlum zeki demeye gelmedim.Sosyal olunmak konuşularak yapılacak birşey değil.Karşıdakinin de bunu istemesi gerekir.Oğlum arkadaşlık kurmak istemiyorsa ben ne yapabilirim?Yada biriyle arkadaşlık kurmak istediğinde gerizekalı diye yaftalanıyorsa gidip o çocuklarla mı görüşmem gerekir? Kendi özbakım becerilerini zaten yapıyor oğlum 9 yaşında.

Merhaba, öncelikle sizi tebrik ediyorum, her ne kadar yazdıklarınızdan az önceki üye gibi hafiften irrite olsam da çünkü zekası sosyallikten önemli diye düşünüyorsunuz gibime geldi. Tebrik kısmı ise bilinçli olmanız ve çabalamanız. Çünkü ben de kardeşim de oğlunuz gibi üstün zekalıydık, ve bunu ne öğretmenlerimiz ne ebeveynlerimiz ne etrafımızdakiler farketti, sadece çok zeki , sessiz ve çekingen çocuklardık. Fiziksel olarak çok yetenekli değildik, dolayısıyla yüzme gibi aktivitelere annem bizi götürmek isterken babam hep karşı çıkardı. Üniversiteye kadar aşırı özgüvenliydim, arkadaşlarımı kullanırdım (kötü manada değil yanlış anlaşılmasın düşüncelerini anlar ve ona göre davranırdım), çok sık arkadaş değiştirirdim çünkü hepsi bana bir süre sonra boş gelirdi. Üniversiteye gelince sıkıntı iyice ortaya çıktı çünkü insanlara uyum sağlamada zorluk yaşıyordum, iş hayatı desen ayrı mesele. Hep kendimi suçlardım niye böyleyim, insanlara karşı hep öfkeliydim, sonra durumumu öğrendim.

Neyse kısa keseyim, oğlunuzun durumunu anlıyorum, fakat oğlunuz bir istisna ve insanların çoğu oğlunuz gibi değil. Çok çok iyi bir eğitim alıp kendi gibi insanların arasında yaşamayacaksa normal topluma ayak uydurmayı öğrenmesi gerekecek, çünkü hep dışlanan o olacak diğer türlü. Benzer yorum yapılmış katılıyorum, kardeşim nispeten bana göre daha kendinin farkında idi belki ya da öğretmeni yönlendirdi sanırım çok hatırlamıyorum, fen lisesinde ve iyi bir okulda okudu, çevresinde benzer insanlar vardı ve sıkıntı çekmedi. Ben ise çalışmadım ve Anadolu lisesi dediğimiz okula 1. girdim ve nerdeyse sonuncu olarak bitirdim...

Çok karışık yazdım sanırım ama belki biraz size fikir olur diye yazdım, çünkü hala sıkıntı yaşıyorum, az arkadaşım var, insanlar bana boş geliyor, kendimi kitaplara hayvanlara adıyorum, bu evliliğimde bile bana sıkıntı yarattı, kv tarafından asosyal olarak etiketlendim, sırf "normal" biri olabilmek adına aşırı sıkıldığım ve bana çok boş gelen aktivitelere, akraba ziyaretlerine vs katılıyorum, ki bunların yerine kitap okumayı, doğada olmayı, spor yapmayı, hayvanlara yardım etmeyi vs tercih ederim.

Eki Görüntüle 2152767 Eki Görüntüle 2152768

Bu 2 kitabı da tavsiye ederim :)
Senkronize olamayan çocuk direkt olarak sizinle alakası olmasa da faydalı bulacağınızı düşünüyorum.

Diğer kitabı aldım şu an beklemedeyim,senkronize olamayan çocuğu ise yeni gördüm bir sonraki kitap alışverişimde mutlaka listemde olacak.Çok teşekkür ederim.

Merhaba, öncelikle sizi tebrik ediyorum, her ne kadar yazdıklarınızdan az önceki üye gibi hafiften irrite olsam da çünkü zekası sosyallikten önemli diye düşünüyorsunuz gibime geldi. Tebrik kısmı ise bilinçli olmanız ve çabalamanız. Çünkü ben de kardeşim de oğlunuz gibi üstün zekalıydık, ve bunu ne öğretmenlerimiz ne ebeveynlerimiz ne etrafımızdakiler farketti, sadece çok zeki , sessiz ve çekingen çocuklardık. Fiziksel olarak çok yetenekli değildik, dolayısıyla yüzme gibi aktivitelere annem bizi götürmek isterken babam hep karşı çıkardı. Üniversiteye kadar aşırı özgüvenliydim, arkadaşlarımı kullanırdım (kötü manada değil yanlış anlaşılmasın düşüncelerini anlar ve ona göre davranırdım), çok sık arkadaş değiştirirdim çünkü hepsi bana bir süre sonra boş gelirdi. Üniversiteye gelince sıkıntı iyice ortaya çıktı çünkü insanlara uyum sağlamada zorluk yaşıyordum, iş hayatı desen ayrı mesele. Hep kendimi suçlardım niye böyleyim, insanlara karşı hep öfkeliydim, sonra durumumu öğrendim.

Neyse kısa keseyim, oğlunuzun durumunu anlıyorum, fakat oğlunuz bir istisna ve insanların çoğu oğlunuz gibi değil. Çok çok iyi bir eğitim alıp kendi gibi insanların arasında yaşamayacaksa normal topluma ayak uydurmayı öğrenmesi gerekecek, çünkü hep dışlanan o olacak diğer türlü. Benzer yorum yapılmış katılıyorum, kardeşim nispeten bana göre daha kendinin farkında idi belki ya da öğretmeni yönlendirdi sanırım çok hatırlamıyorum, fen lisesinde ve iyi bir okulda okudu, çevresinde benzer insanlar vardı ve sıkıntı çekmedi. Ben ise çalışmadım ve Anadolu lisesi dediğimiz okula 1. girdim ve nerdeyse sonuncu olarak bitirdim...

Çok karışık yazdım sanırım ama belki biraz size fikir olur diye yazdım, çünkü hala sıkıntı yaşıyorum, az arkadaşım var, insanlar bana boş geliyor, kendimi kitaplara hayvanlara adıyorum, bu evliliğimde bile bana sıkıntı yarattı, kv tarafından asosyal olarak etiketlendim, sırf "normal" biri olabilmek adına aşırı sıkıldığım ve bana çok boş gelen aktivitelere, akraba ziyaretlerine vs katılıyorum, ki bunların yerine kitap okumayı, doğada olmayı, spor yapmayı, hayvanlara yardım etmeyi vs tercih ederim.

Yazdıklarınız beni çok etkiledi sizin adınıza çok üzüldüm çünkü.Oğlumun sosyal olması için tabii uygun ortamlara girmesine çalışırım ama arkadaş olayı bambaşka birşey.Sanırım herkes yazılanlardan oğlumun hiçbir görüştüğü kişi olmadığını çıkardı.Bazı ortamlarda bulunup oradaki kişilerle etkileşime girmek bana göre arkadaşlık sayılmaz.Oğlumun onu anlayabilecek aynı telden çalabileceği aynı şeylerden hoşlanan birine ihtiyacı var takdir edersiniz ki bunu bulmak çok zor.Bu sebeple ben de arkadaşım yok diyorum mesela.Halbuki görüştüğüm birçok kişi var.Ama tamamiyle beni anlayan ve "ben gibi" olan bir arkadaşım dostum yok.İnsanların sevdiği beğendiği şeyleri paylaşmaya ihtiyacı var.Aynı telden çalmak bu yüzden önemli.Oğlumun zamanla o arkadaşı bulacağına inanıyorum.İnsan sadece birşeyden oluşmuyor.Karakterimiz,kişiliğimiz,sevdiğimiz şeyler,davranışlarımız,düşüncelerimiz,ilişkilerimiz,tepkilerimiz, ne bileyim daha bir sürü şey var bizi oluşturan.Birisi ne kadar önemliyse diğeri de aynı ölçüde önemli.Zaten zeki sosyal yönü olmasa gibi bir düşüncem de yok.Aslında oğlum çabuk iletişim kurabilen biri.Büyüklerle çok iyi anlaşır.Sadece anlaşılamadığı için iletişim kurmamayı tercih ediyor. Tatile gittiğimizde yabancı bir çocukla arkadaşlık kurmuştu. 3-4 gün boyunca çok eğlendiler.Büyüklerle de güzel iletişim kurabiliyor.Belki de yargılamayan ve ortak ilgi alanlarına sahip bir arkadaşı olsa yakınlık kurabilir..

Size nacizane önerim birilerine ayak uydurmak için hiç olmadığınız biri gibi davranmak yerine kendi ilgi alanlarınıza yönelin.Ancak öyle mutlu olursunuz. Mutluluk bir başkasının elinde olan birşey olmamalı,nitekim şu an da mutlu değilsiniz anladığım kadarı ile. Her zaman tercih hakkımız var ve çevremizdeki insanlar da bizi ona göre sevmeli kabullenmeliler.Kayınvalideniz psikiyatrist yada psikolog mu asosyal olduğunuz kanısına varmış?Kimsenin düşüncelerini engelleyemezsiniz ne şekilde yaparsanız yapın farklı düşünen çıkacaktır herkese göre bir hayat yaşayamacağımıza göre en iyisi size "hediye" edilen yaşamınızı kendinize göre düzenlemek bence.Sevgiler.

1 den 10 a kadar ıngılızce ve turkce sayabılmesı gayet normal bunu bırcok cocuk yapıyor
o ucgen kare gıbı terımlerı de
yanı benım kızım komsunun cocukları hepsı ortalama 1-2 yas arası hepsı bunları bahsettıklerınızı yapıyor
benım kızım ısmını falan da yazıyor 2 bucuk yasında
ısmını gordugu zaman seslı soyluyor tanıyor okuyor yanı benım ısmımı babasının ısmını

bu ustun zekalı oldugunu gostermez kı...
yanı bunlar normal degıl mı ?

bunu sıze bilir kısı mı soyledı emın olmak ıstıyorum ?

sosyal becerılerının zayıf oldugunu dugmesını bıle ılıkleyemedıgını soylemıssınız bence bunun ustunde durmak gerekır sosyal ortamdan uzak durdugunu soylemıssınız bunlar daha onemlı geldı bana

Dediklerinizin çoğunu benim oğlumda yaptı. Ama üstün zekalı değil.Bi uzman mı koydu tanıyı. Eğer koymadı ise bi çocuk gelişimci olarak bana normal geldi çünkü.Ayrıca sadece bilişsel değil diğer anlamlarda da desteklemenizi öneririm bir de kendini diğer çocuklarla kıyaslamasına izin vermeyin sizde, oğlum sen diğerlerine göre çok iyisin vs vs demeyin

1 den 10 a kadar ıngılızce ve turkce sayabılmesı gayet normal bunu bırcok cocuk yapıyor
o ucgen kare gıbı terımlerı de
yanı benım kızım komsunun cocukları hepsı ortalama 1-2 yas arası hepsı bunları bahsettıklerınızı yapıyor
benım kızım ısmını falan da yazıyor 2 bucuk yasında
ısmını gordugu zaman seslı soyluyor tanıyor okuyor yanı benım ısmımı babasının ısmını

bu ustun zekalı oldugunu gostermez kı...
yanı bunlar normal degıl mı ?

bunu sıze bilir kısı mı soyledı emın olmak ıstıyorum ?

sosyal becerılerının zayıf oldugunu dugmesını bıle ılıkleyemedıgını soylemıssınız bence bunun ustunde durmak gerekır sosyal ortamdan uzak durdugunu soylemıssınız bunlar daha onemlı geldı bana
+1

X