Uzun ömürlü yaşlı bakımı

Eğer imkan varsa yasli bakım evine yatırın biz babanem için araştırdık nerde yasiyorsunuz bilmiyorum ama kartal da bir bakım evine yerleştirdik aylık bes bin liraya ekstra masraflar haric.devletin bakım evlerj de var ayrıca biz yer bulamamistik ama orayı da bir arastirin derim.

Maalesef onu kimse kabul etmez bizim ailede., en başta annem. O kadar merhametli ve vicdani tarafı ağır basıyor ki eğer bırakırsak kendisi uyku uyuyamaz. :KK43:((

açıkçası konuyu hatırlıyorum biz anneanneye iki sene baktık. iki senede resmen ailemiz parçalanıyordu allahım sabır ve güç versin sizlere diyorum. o kadar büyük bir sınav ki atsan atılmaz satsan satılmaz... allah emanetini tez vakit alsın inşallah çok çok zor

Maalesef onu kimse kabul etmez bizim ailede., en başta annem. O kadar merhametli ve vicdani tarafı ağır basıyor ki eğer bırakırsak kendisi uyku uyuyamaz. :KK43:((

Bu kadar vicdan iyi değil malesef.
Annemler 8 kardeş olmasına rağmen ananeme annem baktı ara ara, en son 6 aydır yanındaydı, 4 gün önce evine geçmek durumunda kaldı.
Niye mi, annem bitti artık, ayağından ameliyat oldu ayağa kalkamıyor, hastalığı bununla da kalmıyor, çok daha sıkıntılı zamanlar bekliyor annemi de bizi de. Annem artık ameliyat olunca annane mi alıp evine götürmek zorunda kaldılar, yardımcı bakacaklar göya.
Anneme zamanında da , şimdi de çok kızıyorum, kendini bitirmiş durumda, şuanda ağır hastalıklarıyla uğraşmak zorunda, biz de tabi.
Ben bir insanın başka çocukları varken özellikle, kendini bu kadar perişan etmesini anlamıyorum, bu vicdan olamaz, yükü paylaşmak denen birşey var.

Hala aynı durum sürüyor çünkü. Bunu sormak için yorum yapmaya üşenmediniz mi ,ilginç
Nesi ilginç arkadaşım? Eski olmuş bitmiş konuları keyfi olarak hortlatanlar da çok oluyor siteden haberin yok herhalde hayret bir şey.Ona göre yorum yapacaktım.Üşenmedim evet niye rahatsız oldun?

Nesi ilginç arkadaşım? Eski olmuş bitmiş konuları keyfi olarak hortlatanlar da çok oluyor siteden haberin yok herhalde hayret bir şey.Ona göre yorum yapacaktım.Üşenmedim evet niye rahatsız oldun?

bu keyfi bir duruma mı benziyor sizce.? Neyse hamilelik gerginliğinize veriyorum. iyi günler

Babaannem kesinlikle çok şanslı. Annem bebek gibi bakıyor, ne yumurtasını ne muzunu meyvesini eksik eder.
Emekli maaşı var 1500 tl kadar tabiki yetmez biliyorum ama bizler tamamlarız.
Diğer çocukları adım dahi atmaz. Babam laf arasında çıtlatmış birini bakacağız diye, duymazlıktan gelmişler.
Bir de dinden bahseden insanlar bunlar annelerine saygı ilgi sıfır. Dinden soğutuyorlar insanı
Maalesef böyleler bu insanlar annelerine bakmaz. Benim annem ananeme bakmıştı, maaşını yengem yiyordu. Bir katkısı dahi olmadı yemek yapmak dışında. Allah annenize ve size sabır versin. Bir bakıcı bulun, onun parasını da diğerlerinden paylaştırarak alırsınız. Annenizin yükü de hafiflemiş olur. Bakıcıyı da boş bırakmayın. Bizim dayımın tuttuğu bakıcı telefon kurcalamaktan başka bir halt etmiyordu :KK43:

bu keyfi bir duruma mı benziyor sizce.? Neyse hamilelik gerginliğinize veriyorum. iyi günler
Okuduğunu anlamıyorsun herhalde keyfi olarak yapanlar oluyor dedim sana bir şey demedim.Gergin olan ben değilim sensin.Ben gayet iyi niyetli sordum tersleyen sensin senin sinirlerin bozulmuş.Benden çok sen hamile gibisin neyse ben de senin derdine vereyim bari

Okuduğunu anlamıyorsun herhalde keyfi olarak yapanlar oluyor dedim sana bir şey demedim.Gergin olan ben değilim sensin.Ben gayet iyi niyetli sordum tersleyen sensin senin sinirlerin bozulmuş.Benden çok sen hamile gibisin neyse ben de senin derdine vereyim bari

İstediğine verebilirsin. İyi doğurmalar

Cok yakin bir zamanda babaennemi kaybetyik ayni sekilde birlikte yaşıyorduk 1 halam var degil evine almak babennemi ziyarete bile gelmezdim üstüme kalacak diye. Babannem annemi cok severdi hep dua etti ALLAH im nolur beni yatırma diye . Herkes anneme söylerdi yatar kalirsa sen nasil bakarsin diye annem Allah yardım eder derdi. Babannem gayet iyi iken seker komasina girdi ve hic yatmadan vefat etti Allah im onun dualarini kabul etti diyoruz. Ama son nefesine kadar anneme hep dua etti. Annem omru boyunca baska bir seyden bu kadar dua alamazdi herhelde. Sizde uzulmeyin bu zamana kadar anneni bakmis zaten Rabbim mukafatini verir.

Cok yakin bir zamanda babaennemi kaybetyik ayni sekilde birlikte yaşıyorduk 1 halam var degil evine almak babennemi ziyarete bile gelmezdim üstüme kalacak diye. Babannem annemi cok severdi hep dua etti ALLAH im nolur beni yatırma diye . Herkes anneme söylerdi yatar kalirsa sen nasil bakarsin diye annem Allah yardım eder derdi. Babannem gayet iyi iken seker komasina girdi ve hic yatmadan vefat etti Allah im onun dualarini kabul etti diyoruz. Ama son nefesine kadar anneme hep dua etti. Annem omru boyunca baska bir seyden bu kadar dua alamazdi herhelde. Sizde uzulmeyin bu zamana kadar anneni bakmis zaten Rabbim mukafatini verir.
Mükafat kısmını düşündüklerini hiç sanmam. Biz de büyüğümüze baktık ve bazı şeylerde Allah o günlerin mükafatı olarak yolumu aydınlatıyor diye düşündüğüm oluyor. Bu hazzın kıymetini bilenlerden olur inşallah konu sahibi çok geç olmadan.
Konu ilk açıldığında görüşümü bildirmiştim, neyse susayım. 🙄

Sizi çok iyi anlıyorum. Babaannem ve dedemle yaşadık senelerce. Diğer çocuklar hiç bakmazdı artı olarak maaşlarını almak için bize gelirlerdi.

Önce dedem vefat etti. Çok uzun yıllar sonra da babaannem. Annem de çok merhametliydi. Diğer çocukları ölümünden sonra mezarı başında mezar taşını ağlayarak siliyorlar falan iyice çıldırmıştım. Hatta babam, onu yaşarken yapacaktınız mezar taşını sevmenin bir anlamı yok deyince hepimize küsmüşlerdi.

Aslında bence tüm çocuklarını toplayıp toplantı yapılmalı. Her şey masaya dökülmeli. Yok öyle bir kişiye yıkmak.

Allah sabır versin size çünkü ne kadar ihtiyacınız olduğunu biliyorum. Umarım kardeşler dönüşümlü bakacak şekilde vicdana gelirler.

Merhaba,
Babaannem 90 yaşında, yaklaşık 20 yıldır dedem vefat ettiğinden beri bizimle yaşıyor. Annem çalıştığı için beni ve kardeşimi o büyüttü.
Kaynana gibi değildir, çok bir şeye karışmaz namazında kuranında bir kadındır. Ama zordur kaynana ile yaşamak. Misafiri bitmez bir de.
Diğer yandan halam ve amcam olmasına rağmen bunca sene misafir olarak bile evine asla çağırmamaları, annemin hiç nefes almasına yardımcı olmamaları, bakmak zorundaymışız gibi bir izlenim vermeleri hepimizi çileden çıkarıyor. Mesela şehir dışına çıkacağımız zaman yine çağırmıyorlar, gelip bizde bakıyorlar. Sonra amcamın kızı bizi arayıp trip atıyor, böyle de saçma insanlar. Zaten bu olaylardan dolayı hem amcam hem de halamdan nefret ediyorum. Babaaanem vefat ettikten sonra hiçbirini görmek istemiyorum. Arayıp sormam bile.

Yaklaşık 5 yıldır falan sadece yürüteçle tuvalete gidecek, abdest alacak kadar hali var. Diğer tüm hizmetleri (yeme içme, bazen altına kaçırır, geleni gideni misafiri olur ) hepsi annemde. Son birkaç haftadır artık tuvalete dahi gidemeyecek duruma geldi. İltihaplı romatizma var, bacakları inanılmaz ağrıyor ve adım atarken sanki kırılıp düşecek gibi titreyerek yürüteçle gitmeye çalışıyor ama o ona bile hali yok artık.

Ben normalde ailemle yaşamıyorum bu covid-19 nedeniyle buradayım. Evimiz iki katlı ben babaannemle aşağıdayım. Tuvalette düşüyor bizimkileri uyandırıyorum kaldırıyoruz veya odasına gitmeye çalışırken bacağı kilitleniyor bana bağırıyor. 1 haftadır sabah ismimle bana bağırıyor ve öyle uyanıyorum , zaten sahura kadar uyumuyorum tam birkaç saat dalıyorum sabah 7-8 gibi bağırtıyla uyanıyorum. Haftaya işe döneceğim. Annem sabırlı ve inanılmaz merhametlidir ama ne düşen babaannemi kaldırabilir, ne de günde 10 kere tuvalete giden bir insanın başında bekleyebilir, ne de alt temizleyebilir. Bir yardımcı bakalım diyoruz çünkü böyle giderse kısa bir süre sonra tamamen yatacak ama saatleri nasıl ayarlanır, hsonu ne olur? Hep başında beklemesi gerekemez yardımcının, annem de tamam diyor ama diğer yandan ben evde bir kadınla ne yapıcam nasıl rahat edicem üstelik onun yemesi, içmesi ayrı bir hizmet diyor. Ama çok iyi biliyorumki annem yatalak yaşlı bakımına girerse depresyonu bozulur. Üstelik annneannem var bir de. Yakınımızda yalnız yaşıyor. Onun da en büyük destekçisi annem. Hergün oraya gidiyor.

Belki insafsız olmakla suçlarsınız beni ama yıllarca yatalak olmasından, yanında annemin de daha fazla yıpranmasından çok korkuyorum.
Çok uzun yıllar çalıştı annem artık rahat etmesi gerekirken başka sorunlar çıkıyor. Hoş biliyorum insana rahatlık yok, hepsi birer sınav. Bu da bizim sınavımız Allah bizlere başka dert vermesin diyorum. Diğer yandan insan eti çok ağır biliyorum. Çok uzun ömür inanın bana sinir bozucu boyuta geliyor.. 100 yaşına kadar böyle yaşarsa mesela diyorum, korku sarıyor. Diğer yandan tabiki acıyorum, yaşamaya hali yok, canı yanıyor o da yaşamak istemiyor, sıkıldım artık diyor. İşimiz çok zor. Benzer durumları gözlemlemiş olanlar anlayabilir belki sadece.
Bilmiyorum.

*Bacak dışında kalp, şeker vs gibi bir hastalığı yok, ilaç kullanmıyor hiç. Bu yüzden yatalak kalacak gibi gözüküyor

Kısacası hem konuyla ilgili yorumunuza hem de bakıcı konusunda fikrinize ihtiyacım var.
Şimdiden teşekkürler.

Güncelleme: Bu akşam bir de üstüne anneannem rahatsızlandı. Yanına gittik. 6 çocuğu olmasına rağmen bizden başkasının evine uzun yıllardır ayak basmaz. Her hastalandığında bize gelir, ayda 1 bize gelir 1 hafta kalır.
Sabrımın o kadar sınırındaydım ki gittim dayımı aldım evinden, anneannemin yanında kalması için. Yoksa annem kalacaktı. Anneannem de dünyanın en inatçı insanı, ,istemem ihtiyacım yok kimse kalmasın dedi durdu. İster istemez orada kırıcı laflar ettim. Kendimden nefret eder oldum nefesim daralıyor

Güncelleme : durum hala aynı hayatımızı babaannemin tuvalet saatlerine göre planlar olduk. Sinirler alt üst. Uzun yıllar bu şekilde sürer annemin hayatı biterse diye çok endişeleniyorum. Allahım sabır ver
Sizi cok iyi anlıyorum anneanneme annem baktı bende bekardım ayni sizinki gibi tuvalete zor gidiyordu tuvalette düşünce zor kaldırıyorduk çalışıyordum birde her sabah bana seslenir su isterdi sonra bi aksam aniden kan kusmaya basladi 1 hafta hastanelerde gecti eve getirdik snra ben yine suyunu verip ise gittim ogun kardeşim almaya geldi beni anneannem vefat etti diye yine benim adımı söylemiş su isterken okadar kotu oldumki yetişemedim inanın en doğrusunu yapiyosunuz bakmakla evet anneniz icinde cok zor ama hicbisey sonsuza kadar sürmüyor rabbim sabır güç kuvvet versin merhametini esirgemesin

Huzurevleri gerçekten kötü yerler mi ? Orada rahat etmiyor mu yanlışlar? Bilmediğimden soruyorum yanlış anlamayın.Yaşlısını yatıran ya da orada çalışan varsa cevaplasın lütfen.
Benim kardeşim özel bir bakımevinde çalışıyor aslına bakarsanız hiç kötü yerler değil 24 saat hemşireleri,sosyal hizmet uzmanları yanlarında oluyor el,ayak bakımları sac kesimleri düzenli yapılıyor yatalak durumda olanlara ona göre yatak veriliyor durumu iyi olanlarla sosyal aktiviteler yapılıyor eksik olan ne derseniz ev ortamı sıcaklığı birde bazıları çok ziyarette bulunmuyormuş(ilgisizlik yaşlıların kötü hissetmeesine neden oluyor) bazıları düzenli gelip ziyaret ediyormuş durum bu aslında kötü yerler değil.ama öyle bir algı oluşmuş eli ayağı tutan yaşlılar için demiyorum ama altı bezlenen,coklu hastaligi bulunan evde bakimi zor yaslilar icin iyi bir ortam

Huzurevleri gerçekten kötü yerler mi ? Orada rahat etmiyor mu yanlışlar? Bilmediğimden soruyorum yanlış anlamayın.Yaşlısını yatıran ya da orada çalışan varsa cevaplasın lütfen.
Asla değil, belki eskiden kötü örnekler vardır ama şuan öyle denetimli işliyor ki her şey. Birden çok huzurevi görmüş biriyim. Misler gibi bakılıyorlar orada.
Bir insana "hayatımızı tuvalet saatine göre planlıyoruz sinirlerim bozuluyor" deniyorsa kesinlikle huzurevi bu duruma kıyasla kesinlikle huzur evi.

Benim dedemde aynı durumdaydı bacağı kırıldı yatağa yattı birdaha da kalkamadi bizde eşyalı ev tuttuk 1 er hafta bütün çocukları baktı herkes kendi yemeğini bardağını tabağını getirdi bezi içinde devlet e başvurduk devlet rapor çıkardı o şekilde devletten temin ettik kimseye de zor gelmedi bu durum kirayı elektrik suyu da herkese ortak bölündü o şekilde ödendi

Aynen bizim de öyle, korkudan ne arıyorlar ne geliyorlar. Maşallah hepsinin canı kıymetli.
Babaannem de anneme sürekli dua ediyor, ağlıyor hatta sen bana çok bakıyorsun diye. Bizimkisi yarı yatalak durumda , Allah uzun yıllar yatırmasın. Annelerimiz mükafatını hem bu dünyada hem öbür dünyada görsün inşallah

X