Uzun ömürlü yaşlı bakımı

Aslında zor tabii. Yaşlılarımızın tek sorunu fiziksel de olmuyor. Genelde cimrilik, herşrye müdahale, gelene gidene karışma, yanında kaldığı kişiyi diğerlerine kesme vs. Ama herşey bir yana o size bakmış. Diğer çocuklarının çocuklarına da baktı mı? Evetse paylaşmalılar ama bakmadıysa :KK43:(

Yaşamayan bilmez ama üniversitedeki oda arkadaşım önce kanser olan annesine, sonra kanser olan 90 yaşindaki dedesine ve en son yatalak 90 yaşına yakın babaannesine yıllarca gül gibi baktı...Bir kere bu yaş çok fazla dediğini duymadım. Ufacık bedeni ile nelerin nelerin üstesinden geldi...onlar bu evin bereketi, Allah basimizdan eksik etmesin der dururdu. Yargılamıyorum ama bakıcı ile nispeten çözülecek iken resmen babaanneniz ölsün diye bakıyorsunuz...Allah evlat dahi olsa kimseye muhtaç etmesin...
Dediğiniz gibi yaşamayan bilmez ama başkasının hayatı üzerinden bir başkasına akıl verilebiliyor herhalde. Gelinler evladı olan kayınvalideye bakmak zorunda değiller konu sahibinin annesi merhametli kadınmış ki bakıyor. Konu sahibi de hayırlı evlat olarak annesini düşünüyor. Aman ona iyilik aman buna iyilik diye diye kendini düşünmeyen kadınlar en çok nerdeler biliyor musunuz onkolojide. Hepsi kendisini o kadar ihmal etmiş ki başkasını düşünmekten kendilerine anca hasta olunca sıra geliyor. O düşündükleri de el oluyor bu durumlarda. Herkes önce kendini düşüncek siz de vicdanınızı kendinize saklayın yargılamıyorum ama deyip bilmediğiniz hayatları yargılamayın.

Sevgili konu sahibi annene bu kadar yük yüklemelerine izin verme. Bi yardımcı bul getir eve annen mırın kırın etse de bakıcı bir gün bakınca anlar yorgunluğunu. Annen kendini düşünmüyor belli ki sen düşünüp bi şeyler yap mutlaka. Parasını da eşek gibi versin halanla amcan. O kadar sinirlendim ki herkesin canı kıymetli bi senin annenin ki kıymetsiz herhalde ne münasebet ya. Evet sevap evet imtihan ama bu çektikleri annene allah korusun dönerse kıymeti kalmıyor hiçbirinin. Ezdirme anneni buradaki bazı çok bilmiş yorumlara da bakma. Sen gayet iyi bir evlatsın

Şu durumda anneniz rahatsızlansa ne olacak peki? Mecbur diğer aile vatandaşları ya da bakıcı devreye girecek. Anneniz güçten düşüp kendini kaybetmeden bakıcı ayarlamaya çalışın bence. Tam zamanlı olmasa bile haftanın belli günleri bile gelse hepinizi rahatlatacaktır.

Evet ne kadar benzer şeyler yaşıyoruz. Bizimkinin evi olmaması, 25 yıldır bizimle yaşamadı hariç :KK43:(( bacaklarında iltihaplı romatizma var yürüteçle bile yanında 2 kişiye daha ihtiyaç duyuyor bacaklarından kalçasından sürekli takır takır sesler geliyor. Defalarca düştü ama kırılmadı maşallahı var. Çok korkuyorum annemin hayatının bu şekilde eriyip gitmesinden. 97 yaş çok fazla :KK43:( allah yardımcımız olsun sizlerin de bizim de
Amin gercekten zor. Allah'tan hepsine acil şifalar..

Huzurevleri gerçekten kötü yerler mi ? Orada rahat etmiyor mu yanlışlar? Bilmediğimden soruyorum yanlış anlamayın.Yaşlısını yatıran ya da orada çalışan varsa cevaplasın lütfen.
Hepsi mahzun kırmızıgül ün haltı. İğrenç filmleriyşe milletin aklını bulandırdı. Keşke param çok olsa gözüm darüşşafaka nın huzurevlerinde:)) tabi şaka bir yana inşallah her huzurevi o ayar olur. Olmasa da bence çok kötü değildir.

Huzurevleri gerçekten kötü yerler mi ? Orada rahat etmiyor mu yanlışlar? Bilmediğimden soruyorum yanlış anlamayın.Yaşlısını yatıran ya da orada çalışan varsa cevaplasın lütfen.

Nitelikli olanların yani hasta yaşlılara bakanların maliyetleri çok yüksek

4500-5000 ile ağızlar açılıyor ki ülke şartlarında bir çok aile için çok yüksek rakamlar

Hasta olmayan memur emeklilerine maaşları ile bakan yerler var babamın arkadaşları vardı memnundu babam giderim ben de diyordu

Lakin hasta olunca yaşlı hasta anası huzurevi köşesinde öldü cümlesi ağır geldiği için bu da çok mümkün değil

Konuda tek çözüm bakıcı evde yabancı ile olmaz takıntısı aşılmalı

Oğlum bebek iken bakıcımız vardı eşim evde çalışırdı hiç sorun yaşamadık

Konu sahibi arkadaşım tek çözüm annenin bakıcıya alışması temizlikçi ile başlayın sadece annen bir yere gidecekken gelen birime geçin ve tam zamanlı ayarlayın

Benzer bir durum Kv dem de yaşıyor o bakıcı kabul etmiyor ama o da baktığı hasta da 70 üstü eskiden de dışarı hayatı yoktu hasta olsa da olmasa da evde idi halen bakıcıyı kabul etmiyor ama ona bir şey olsa tamamen ortada kalıcak hasta da

Bizim ev hep hastane gibiydi.
Önce anneanneme, sonra dedeme, sonra annem kendi teyzesine, sonra babaanneme bakarak devam etti.
Çok zordur yatalak hasta bakmak bilirim.
Annem de zaman zaman yorulur, yüzü düşerdi.
Yorgunlukla tatsız bir şey dese sonra vicdanı sızlar günlerce üzülürdü.
Bu işi hakkıyla yapması zordur.
Kimse tatmadan konuşmasın. Akıl vermek kolaydır.

Ben sizi yargılamayacağım.
Anlıyorum.

Ama hepsi öldükten sonra ne oldu onu söylemek istedim.
Annem yine çok yorgun. Çünkü evlatları için yoruluyor. Rahatını düşünmeyen insana bu dünyada rahat yok
Hiç değilse yaşlıların duasını alıyordu, cennet kapısı açıldı kendine belki. Evlatlar iyilik bile bilmiyor çoğu zaman :/

Ve yaşlılar gittikten sonra annem mutsuzlasti sanki.
Hayat amacım kalmadı sanki hayatın hiç tadı yok der durur. O yorucu günleri bile özlediğini söylüyor.
Daha gençtim gücüm vardı yine diyor.
Belki de kendi yaşlandigi için elden ayaktan düşmekten korktuğu için bu ruh hali..

Rabbim hep sağlık versin.
Hepimiz bir gün yaşlanacağız.
Kimseyi kimseye muhtaç etmesin.

Bizim ev hep hastane gibiydi.
Önce anneanneme, sonra dedeme, sonra annem kendi teyzesine, sonra babaanneme bakarak devam etti.
Çok zordur yatalak hasta bakmak bilirim.
Annem de zaman zaman yorulur, yüzü düşerdi.
Yorgunlukla tatsız bir şey dese sonra vicdanı sızlar günlerce üzülürdü.
Bu işi hakkıyla yapması zordur.
Kimse tatmadan konuşmasın. Akıl vermek kolaydır.

Ben sizi yargılamayacağım.
Anlıyorum.

Ama hepsi öldükten sonra ne oldu onu söylemek istedim.
Annem yine çok yorgun. Çünkü evlatları için yoruluyor. Rahatını düşünmeyen insana bu dünyada rahat yok
Hiç değilse yaşlıların duasını alıyordu, cennet kapısı açıldı kendine belki. Evlatlar iyilik bile bilmiyor çoğu zaman :/

Ve yaşlılar gittikten sonra annem mutsuzlasti sanki.
Hayat amacım kalmadı sanki hayatın hiç tadı yok der durur. O yorucu günleri bile özlediğini söylüyor.
Daha gençtim gücüm vardı yine diyor.
Belki de kendi yaşlandigi için elden ayaktan düşmekten korktuğu için bu ruh hali..

Rabbim hep sağlık versin.
Hepimiz bir gün yaşlanacağız.
Kimseyi kimseye muhtaç etmesin.

Ne kadar iyi annelerimiz var. Gurur duyuyorum aslında ama bir yandan üzülüyorum işte neden diğer evlatlara hayatı biz kolaylaştırıyoruz bu kadar diyorum. Herkes üzerine düşeni yapsa keşke.
Hayatın dengesi yokki işte. Yaşlılar öldüğünde kendi sağlık problemleri gün yüzüne çıkacak bu defa.
Benim annem zaten 30 yıla yakın süre çalıştı. Emeklilikte yaşlı bakımı. Ne zaman rahat edecek diye düşünmekten kendimi alamıyorum.
Bakıcı araştırıyoruz şimdi, hafta sonu gelmem hafta içi saat 17'de giderim tribinde çoğu. Yani bakıcı tut , baktır ile çözülmüyor.

Allah sabır ve sağlık versin. Annelerimiz inşallah mükafatını hem bu hem öbür dünyada alır.

Nitelikli olanların yani hasta yaşlılara bakanların maliyetleri çok yüksek

4500-5000 ile ağızlar açılıyor ki ülke şartlarında bir çok aile için çok yüksek rakamlar

Hasta olmayan memur emeklilerine maaşları ile bakan yerler var babamın arkadaşları vardı memnundu babam giderim ben de diyordu

Lakin hasta olunca yaşlı hasta anası huzurevi köşesinde öldü cümlesi ağır geldiği için bu da çok mümkün değil

Konuda tek çözüm bakıcı evde yabancı ile olmaz takıntısı aşılmalı

Oğlum bebek iken bakıcımız vardı eşim evde çalışırdı hiç sorun yaşamadık

Konu sahibi arkadaşım tek çözüm annenin bakıcıya alışması temizlikçi ile başlayın sadece annen bir yere gidecekken gelen birime geçin ve tam zamanlı ayarlayın

Benzer bir durum Kv dem de yaşıyor o bakıcı kabul etmiyor ama o da baktığı hasta da 70 üstü eskiden de dışarı hayatı yoktu hasta olsa da olmasa da evde idi halen bakıcıyı kabul etmiyor ama ona bir şey olsa tamamen ortada kalıcak hasta da

Evet, öyle yapacağız ama yeterli olmayacaktır her konuda, her işte ayak bağı maalesef . Hayatınızı ona göre planlamak zorundasınız

Evet, öyle yapacağız ama yeterli olmayacaktır her konuda, her işte ayak bağı maalesef . Hayatınızı ona göre planlamak zorundasınız

ama işte çözüm bu, yatılı bakıcı olunca hayatınızı ona göre planlama oranınız azalıyor

bir de tersinden düşünün siz bebekken de, kardeşiniz bebekken de hayatı size göre planladılar uyku saati, yemek saati, okul saati, kurs saati vs vs

çocuk işte ayak bağı maalesef demediler

ama işte çözüm bu, yatılı bakıcı olunca hayatınızı ona göre planlama oranınız azalıyor

bir de tersinden düşünün siz bebekken de, kardeşiniz bebekken de hayatı size göre planladılar uyku saati, yemek saati, okul saati, kurs saati vs vs

çocuk işte ayak bağı maalesef demediler

Yatılı bakıcı annem kesinlikle istemiyor. Akşam gidip sabah gelecek şekilde ayarlayacağız bakalım

Yatılı bakıcı annem kesinlikle istemiyor. Akşam gidip sabah gelecek şekilde ayarlayacağız bakalım

ben aslında anneni anlıyorum ama gündüzlü bakıcı hayatını yeterince kolaylaştırmayacak istemiyorum diyecek

çünkü kadına düzeni öğretecek ev işi yaptırsın mı yaptırmasın mı bilemeyecek

ev annenin, düzen annenin, yemek bulaşık annende

çamaşırlar yıkandı çıktı kadına as dese mi demese mi sorun vs vs

yatılı olduğunda tüm ev bakıcının oluyor iş bölümü de daha keskin oluyor

mesela kv dem gündüz gelsin bakıcı dedi önce gece zaten uyuyoruz biz hasta da ben de erken yatıyorum dedi

gündüz gelecek bakıcı adayları biz erkek hastayı yıkamayız dediler

eee geriye ne kalıyor kahvaltı hazırla, yemek yap

kv zaten başkasının, ben dahil yemeğini yemez

o zaman dedi ki gereksiz hem evin içinde bir yabancı olacak hem hizmetleri ben yapacağım o ne yapacak

arada temizlikçi çağırsa bile ondan da memnun değil ömrü yettiğince uğraşıyor

lakin annen bir an önce başlasın zira onun giden yılları geri gelmiyor

ben aslında anneni anlıyorum ama gündüzlü bakıcı hayatını yeterince kolaylaştırmayacak istemiyorum diyecek

çünkü kadına düzeni öğretecek ev işi yaptırsın mı yaptırmasın mı bilemeyecek

ev annenin, düzen annenin, yemek bulaşık annende

çamaşırlar yıkandı çıktı kadına as dese mi demese mi sorun vs vs

yatılı olduğunda tüm ev bakıcının oluyor iş bölümü de daha keskin oluyor

mesela kv dem gündüz gelsin bakıcı dedi önce gece zaten uyuyoruz biz hasta da ben de erken yatıyorum dedi

gündüz gelecek bakıcı adayları biz erkek hastayı yıkamayız dediler

eee geriye ne kalıyor kahvaltı hazırla, yemek yap

kv zaten başkasının, ben dahil yemeğini yemez

o zaman dedi ki gereksiz hem evin içinde bir yabancı olacak hem hizmetleri ben yapacağım o ne yapacak

arada temizlikçi çağırsa bile ondan da memnun değil ömrü yettiğince uğraşıyor

lakin annen bir an önce başlasın zira onun giden yılları geri gelmiyor

Çok haklısınız, şimdilik böyle deneyip sonrası için yatılı bakıcıya ikna ederim artık

Evet zor bı ınsanın yuku ama yapılacak bısey yok alısmaya calısın dusundukce daha cok takarsınız bakıcı bulun az parayla bakanlarda var 1500 maası varmıs 500 daha ayarlayın 2000 bakan bulunurs bence. Annenız bu dunyada ceksede ahırette alacaktır mukafatını dunyada cekmek daha ıyıydır. Sokaga atamayacagınıza gore yapılacak cokta bısey kalmıyor zaten. Allahm annenıze guc kuvvet versın saglık versın ınsallah

Merhaba,
Babaannem 90 yaşında, yaklaşık 20 yıldır dedem vefat ettiğinden beri bizimle yaşıyor. Annem çalıştığı için beni ve kardeşimi o büyüttü.
Kaynana gibi değildir, çok bir şeye karışmaz namazında kuranında bir kadındır. Ama zordur kaynana ile yaşamak. Misafiri bitmez bir de.
Diğer yandan halam ve amcam olmasına rağmen bunca sene misafir olarak bile evine asla çağırmamaları, annemin hiç nefes almasına yardımcı olmamaları, bakmak zorundaymışız gibi bir izlenim vermeleri hepimizi çileden çıkarıyor. Mesela şehir dışına çıkacağımız zaman yine çağırmıyorlar, gelip bizde bakıyorlar. Sonra amcamın kızı bizi arayıp trip atıyor, böyle de saçma insanlar. Zaten bu olaylardan dolayı hem amcam hem de halamdan nefret ediyorum. Babaaanem vefat ettikten sonra hiçbirini görmek istemiyorum. Arayıp sormam bile.

Yaklaşık 5 yıldır falan sadece yürüteçle tuvalete gidecek, abdest alacak kadar hali var. Diğer tüm hizmetleri (yeme içme, bazen altına kaçırır, geleni gideni misafiri olur ) hepsi annemde. Son birkaç haftadır artık tuvalete dahi gidemeyecek duruma geldi. İltihaplı romatizma var, bacakları inanılmaz ağrıyor ve adım atarken sanki kırılıp düşecek gibi titreyerek yürüteçle gitmeye çalışıyor ama o ona bile hali yok artık.

Ben normalde ailemle yaşamıyorum bu covid-19 nedeniyle buradayım. Evimiz iki katlı ben babaannemle aşağıdayım. Tuvalette düşüyor bizimkileri uyandırıyorum kaldırıyoruz veya odasına gitmeye çalışırken bacağı kilitleniyor bana bağırıyor. 1 haftadır sabah ismimle bana bağırıyor ve öyle uyanıyorum , zaten sahura kadar uyumuyorum tam birkaç saat dalıyorum sabah 7-8 gibi bağırtıyla uyanıyorum. Haftaya işe döneceğim. Annem sabırlı ve inanılmaz merhametlidir ama ne düşen babaannemi kaldırabilir, ne de günde 10 kere tuvalete giden bir insanın başında bekleyebilir, ne de alt temizleyebilir. Bir yardımcı bakalım diyoruz çünkü böyle giderse kısa bir süre sonra tamamen yatacak ama saatleri nasıl ayarlanır, hsonu ne olur? Hep başında beklemesi gerekemez yardımcının, annem de tamam diyor ama diğer yandan ben evde bir kadınla ne yapıcam nasıl rahat edicem üstelik onun yemesi, içmesi ayrı bir hizmet diyor. Ama çok iyi biliyorumki annem yatalak yaşlı bakımına girerse depresyonu bozulur. Üstelik annneannem var bir de. Yakınımızda yalnız yaşıyor. Onun da en büyük destekçisi annem. Hergün oraya gidiyor.

Belki insafsız olmakla suçlarsınız beni ama yıllarca yatalak olmasından, yanında annemin de daha fazla yıpranmasından çok korkuyorum.
Çok uzun yıllar çalıştı annem artık rahat etmesi gerekirken başka sorunlar çıkıyor. Hoş biliyorum insana rahatlık yok, hepsi birer sınav. Bu da bizim sınavımız Allah bizlere başka dert vermesin diyorum. Diğer yandan insan eti çok ağır biliyorum. Çok uzun ömür inanın bana sinir bozucu boyuta geliyor.. 100 yaşına kadar böyle yaşarsa mesela diyorum, korku sarıyor. Diğer yandan tabiki acıyorum, yaşamaya hali yok, canı yanıyor o da yaşamak istemiyor, sıkıldım artık diyor. İşimiz çok zor. Benzer durumları gözlemlemiş olanlar anlayabilir belki sadece.
Bilmiyorum.

*Bacak dışında kalp, şeker vs gibi bir hastalığı yok, ilaç kullanmıyor hiç. Bu yüzden yatalak kalacak gibi gözüküyor

Kısacası hem konuyla ilgili yorumunuza hem de bakıcı konusunda fikrinize ihtiyacım var.
Şimdiden teşekkürler.

Güncelleme: Bu akşam bir de üstüne anneannem rahatsızlandı. Yanına gittik. 6 çocuğu olmasına rağmen bizden başkasının evine uzun yıllardır ayak basmaz. Her hastalandığında bize gelir, ayda 1 bize gelir 1 hafta kalır.
Sabrımın o kadar sınırındaydım ki gittim dayımı aldım evinden, anneannemin yanında kalması için. Yoksa annem kalacaktı. Anneannem de dünyanın en inatçı insanı, ,istemem ihtiyacım yok kimse kalmasın dedi durdu. İster istemez orada kırıcı laflar ettim. Kendimden nefret eder oldum nefesim daralıyor

Güncelleme : durum hala aynı hayatımızı babaannemin tuvalet saatlerine göre planlar olduk. Sinirler alt üst. Uzun yıllar bu şekilde sürer annemin hayatı biterse diye çok endişeleniyorum. Allahım sabır ver
Eğer imkan varsa yasli bakım evine yatırın biz babanem için araştırdık nerde yasiyorsunuz bilmiyorum ama kartal da bir bakım evine yerleştirdik aylık bes bin liraya ekstra masraflar haric.devletin bakım evlerj de var ayrıca biz yer bulamamistik ama orayı da bir arastirin derim.

X