Weight Watchers Beslenme Programı (Amerikan diyeti) Deneyimlerimiz

selam arkadaşlar 1 yıla yakındır siteyi takip ediyorum ve çok seviyorum üye olmaya karar verdim.zayıflamayla ilgili baya birşeyler okudum.aşırı kilom olmasada senelerdir zayıfta olamadımve bundan dolayı sürekli diyetlerle iç içeyim.arkadaşımızın çevirisini yaptığı diyet gerçekten çok mantıklı.çeviri için çok teşekkürler ben bugün başlıyorum umarım istikrarlı olabilirim ve sonuçları sizlerle paylaşabilirim:)

merhaba arkadaşlar bugün çok mutlu oldum gerçekten:)
çünkü geçen perşembe tartıldığımda 69.7kg çıkmıştım tartıda.çok moralim bozulmuştu biraz dikkat etmeye çalışıp edememiştim pek.sonra pazartesi günü burda bu diyet yöntemini görüp başlamıştım ve 3 gündür tam olarak olmasada yapmaya çalışıyorum.puanlarla uğraşmak biraz sıkıcı gelsede bana iyi geldi sanırım.azönce tartıldım ve 68kg olmuşum.hastalanıcak olmama rağmen 68kg çıkmış olmak beni çok mutlu etti ve şuan daha çok motive oldum kesin tam olarak yapmaya çalışıcam.1hafta sonra 67 çıkmayı planlıyorum ama size yazarım tekrar:)

bu diyet okadar süper bir diyetki anlatamammm ben bununla 1-2 yil önce 15-20 kiloya yakin kilo vermistim ama tabi dikkat etmeyince zamanla geri aldim..yoksa bu diyet süper hersey yiyebiliyorsun cikolata bile ama puanlarla herseyin ayri puani var ve sen kendi puanin kacsa onu butün gün bitiriyorsun ben puanimi bitiremiyordum bile bazen bende hala kitaplari duruyor..

kitabın adı ne arkadaşım öğrenebilirmiyiz acaba alırsak daha teferruatlı bilgi alabiliriz ayrıca türkçemi kitap

kitabın adı ne arkadaşım öğrenebilirmiyiz acaba alırsak daha teferruatlı bilgi alabiliriz ayrıca türkçemi kitap

kitap almanca ve ben burda o kulübe üyeydim her hafta gidip tartiliyorduk yani grup halinde o kitaplari öyle verdiler yani satin almadim türkiyede varmidir hic bilmiyorum simdi evde degilim ama adina bakar yazarim buraya

arkdaşlar bu diyette
mesela suböreği ne bileyim lahmacun kebap kahvaltılık sucuk gibi şeylerin puanı kaç acaba
etli dolma
mantı
vb.... gibi???
bileniniz var mı acaba?

1. GÜN

* Kahvaltı: 250 ml. Yağsız süt. 2 etimek. Çay veya kahve.

* Hafif öğün: 4 dilim yağsız füme et (60 gr.). 2 dilim kavun. 1 çay kaşığı zeytinyağı ve 2 çay kaşığı rendelenmiş peynirle tatlandırılan haşlanmış kuşkonmaz. Yarım sandviç ekmeği. (30gr.)

* Esas öğün: Ton balıklı makarna (40 gr. makarnayı haşlayın. 120 gr. ton balığı, 100 gr. haşlanmış bezelye, 1 kasık domates salçası, 2 çay kaşığı zeytinyağı ile hazırladığınız sosu makarnaya karıştırın.) Izgara sebze (patlıcan, biber, kabak). 1 küçük kase çilek.

* Arada: 1 küçük kase yağsız yoğurt (125 ml)

2. GÜN

* Kahvaltı:
1 küçük kase yağsız yoğurt. Çay veya kahve.

* Hafif öğün:
Sebzeli omlet (l yumurta, 30 gr. peynir, 100 gr. haşlanmış ıspanakla hazırlanır). 1 çay kaşığı zeytinyağı ile tatlandırılmış salata. 1 kivi.

* Esas öğün: Pilav (1 çay kaşığı margarinle pişirdiğiniz pilavı haşlanmış sebze ile karıştırın). 2 dilim rosto. 1 çay kaşığı zeytinyağı ile tatlandırılmış haşlanmış fasulye. Şekersiz meyve salatası (1 küçük kase).

* Arada: 1 fincan yağsız süt. 1 dilim kek.

3. GÜN

* Kahvaltı:
1 fincan yağsız süt. 1/2 sandviç ekmeği. 2 tatlı kaşığı marmelat. Çay veya kahve.

* Hafif öğün:
2 dilim peynir, 2 dilim füme et ile hazırlanmış tost. 1 çay kaşığı zeytinyağı ile tatlandırılmış patlıcan salatası. 1 bardak portakal suyu.

* Esas öğün: 60 gr. ekmek (ekmek dilimlerini kızarttıktan sonra üzerlerine 2 çay kaşığı zeytinyağı gezdirin). 2 küçük tavuk kanadı (ızgara). Limonlu havuç salatası. 1/2 muz veya 1 küçük şeftali.

* Arada:
1 küçük kase yağsız yoğurt.

Mönüyü değiştirebilirsiniz

* Makarna, pilav ve hububatlar eş değerdedir. Biri yerine bir diğerini yiyebilirsiniz.

* Et dana, tavuk veya hindi eti olabilir. Yeter ki yağsız olsun.

* Füme etler arasında yağsız olanları seçebilirsiniz.

* Et yerine balık yiyebilirsiniz. Ama yağlı balıklardan uzak durmaya çalışın.

* Patates sebze değildir; patatesi ekmek yerine yiyebilirsiniz.

* Çiğ ve pişmiş sebzeleri dilediğiniz kadar yiyebilirsiniz. Karnınız çok açsa mönüde öngörülen salata porsiyonunu artırabilirsiniz.

!!4 ana kural !!

1. Ölçüleri asla göz kararı yapmayın. Zeytinyağı, şeker ve peynir ölçülerindeki en ufak bir sapma günün kalori hesabını alt üst eder.

2. Yemekleri tatlandırmak için bir çay kaşığı sirke, limon, hardal, soya sosu ve ketçap kullanabilirsiniz. Fesleğen, maydanoz, nane gibi otlar da şişmanlatmadan tat verir.

3. Asla ayakta veya hareket halindeyken yemek yemeyin. Sofrayı kurup, rahatça oturup ve acele etmeden yemeklerinizi bitirin.

4. Aniden canınız yemek mi çekti? Hemen tuzağa düşmeyin. Önce gerçekten karnınızın acıkıp acıkmadığını kendinize sorun. Eğer yeme isteğinin stresten, sinirden kaynaklandığını fark ederseniz gevşemeye çalışın. Sevdiğiniz birine telefon edin, yürüyüşe çıkın, ya da iş yerindeyseniz bir arkadaşınızla sohbet edin.

Yeni Trend Weıght Watchers International Diyeti

Kilo vermek deyince Weight Watchers diyetinden bahsetmemek olmaz. Çünkü popüler diyetler yerine bu sağlıklı düşük enerjili diyet sistemi ile kilo vermek çok daha uygun olmaktadır. Çünkü bu sistemin çok önemli bir özelliği var. Çeşitlilik, denge ve aşırıya kaçmama bunun sonucunda da yaşam biçimi yeni beslenme düzeni elde etmektir.

ılk önce Weight Watchers'ları tanıyalım. Adından da anlaşılacağı gibi ağırlık gözlemcileri anlamına gelen bu sosyal kuruluş zayıflama sorunu ile ilgili olarak faaliyet gösteren bir dernektir. Bu dernek, 1961 yılında kendisi de şişman olan ev kadını Jean Niedick tarafından New York'ta kurulmuştur. Bugün Amerika'nın her şehrinde ve 23 yabancı ülkede şubesi bulunmaktadır. Bu derneğe 10 yaş üstü ve 5 kilo ağırlık fazlası olanlar üye kabul edilmektedir. Amacı sadece üyelere diyet planı uygulatmak değil aynı zamanda bir yaşam biçimi benimsetmektir.

Son günlerde aşırı kilo vermenin getirdiği sağlık sorunları ve daha acısı ölümlerin bildirilmesi doğru seçim yapmanın önemini gündeme getirdi. ışte bu sistemle sağlığı koruyucu diyet programı ile birinci haftada 1.5-2 kg daha sonraki haftalarda 0.5-1 kg verilmesi amaçlanmaktadır. Her üye programa başladığında ulaşmak istediği ağırlığı ve bu ağırlığa ulaşacağı süreyi belirledikten sonra uygulamaya başlamaktadır. Dernek 3 değişik diyet geliştirmiştir. Üyeler bu diyetlerden kendileri için uygun olanı seçerler. Günde 3 öğün yemeleri ve 6-8 bardak su içmeleri önerilir. Üyeler her hafta en az 45 dakikalık toplantılara katılmakla yükümlüdürler. Bu toplantılarda üyelere çeşitli basılı notlar dağıtılır ve yemek tarifeleri verilir. Toplantılarda başkan yönetiminde sorunlar ve son gelişmeler tartışılır. Toplantıya üyelerden biri başkanlık eder. Üyenin başkanlık yapabilmesi için en az 5 kilo vermiş olması, bu kiloyu 6 hafta korumuş olması ve 8 haftalık eğitim workshoplarına katılmış olması gerekmektedir. Amaçladığı ağırlığa ulaşan üyeler bu ağırlığı 6 hafta koruduklarını belgelerlerse ömür boyu ücretsiz üyelik sıfatı kazanmaktadırlar. Ancak her ay tartılmak zorundadırlar. ışte bu muhteşem sistemde neler nasıl yenilmeli?

1. Bu sistemde mutlaka düşük kalorili beslenmenin önemi vurgulanmaktadır. Çünkü düşük kalorili beslenme yaşlanma sürecini yavaşlatmakta uzun vadede yemek yemede midenin adaptasyonunu sağlayarak az miktarlarda doyum sağlanmasına olanak sağlanmaktadır.
2. Mutlaka günde 6-8 su bardağı sadece sıvı kaynağı olarak su tüketmeyi önermektedir. Çünkü su vücudun normal metabolizmasını sağlayarak yağların daha kolay enerji olarak kullanılmasını hızlandırmaktadır.
3. Günde 5 fincan sadece açık ve limonlu veya yeşil çay içmeye izin vermektedir. Çünkü limonlu ve yeşil çay rahatlatıcı etkisiyle beraber diyete uyumu kolaylaştırmaktadır. Daha önemli öneri yemek sonrası kesinlikle çay içmeyi istemeyen bu sistemde yemek öncesi en az 1 saat önce çay içimine izin vermektedir.
4. Yemek pişirme teknikleri oldukça önemlidir. Bu zayıflama sisteminde her birey daha az kalori içeren yemek, tatlı veya pasta tarifi geliştirmek zorundadır. Ayrıca bu tarifleri birbirine önererek kilo verimine destek vermektedir.
5. Gazlı, kolalı, şekerli içecekler kesinlikle tüketilmemektedir. Çünkü vücuda boş kalori sağlayıp yağlanmayı önleyerek barsak sisteminin de zorlanmasını önlemektedir.
6. Sistemde öğün sayısı 3 öğün olup, öğünler arası en az 4-5 saat ara verilmelidir. Bu durum normal metabolizmanın devamlılığı için oldukça önemlidir.
7. Weight Watchers'lar kesinlikle bilimselliği kanıtlanmamış, kesin sonuçlar alınmamış diyet destekleyicisi kullanmamaktadır. Çünkü yıllardır kullanılan bu ürünlerin vücut sağlığı için olumsuz etkilerinin daha fazla olduğuna inanmaktadırlar. Hatta bazılarının vücutta doğal olarak üretildiği ve dışarıdan alınmasının mantıklı olmadığını düşünmektedirler. L-carnitin gibi.
8. Mümkün olduğunca kalori değeri yüksek besinleri beslenmelerinden çıkarmaktadırlar. Bunlar; patates cipsi, kremalı soslar, makarnalar ve katı yağlar.
9. Porsiyonları mutlaka küçük tabaklarda yemek yemek en önemli özellikleri olup, iyice çiğneme, yenecek kadar yemek koyma kurallar arasında bulunmaktadır.
10. Dışarıda, restaurantta mümkün olduğunca sipariş verdikleri yiyeceklerin yarısını yemektedirler.
11. Besinler ya haşlanarak ya da fırınlanarak hazırlanmaktadır.
12. Mutlaka her gün kahvaltı, öğle ve akşam yemeklerinden sonra 30 dakika tempolu yürüyüş yapmaktadırlar.
13. Diyetlerinin %21'i proteinlerden, %55'i karbonhidratlardan ve %24'ü yağlardan gelmektedir.

Weight Watchers Diyeti

Bu diyet 1265 kalori, 174 gram karbonhidrat, 68 gram protein, 26 gram yağ içermektedir.

Kahvaltı:
1 kase yağsız süt
½ su bardağı taze sıkılmış portakal suyu
¾ kase kahvaltılık şekersiz tahıl gevreği
1 ince dilim tost ekmeği
½ adet domates, ½ adet salatalık

Öğle:
2 köfte kadar yağsız ve derisiz tavuk eti
2 ince dilim beyaz ekmek
½ adet domates
1 adet elma
1 su bardağı taze limonla hazırlanmış limonata

Akşam:
2 köfte kadar yağsız haşlanmış kırmızı et
½ kase havuç rendesi az yağlı
4 adet bürüksel lahanası
Marul, roka ve maydanoz karışımı
½ kase taze çilek
1 ince dilim tost ekmeği
½ kase yağsız yoğurt

Ara:

2 adet grissini

Yüksek kalorili gıdaların tamamen yasaklandığı, kısa sürede hızlı kilo vermeyi vaat eden sihirli diyetlerin, belli gıda türlerinin tamamen yasaklandığı formüllerin hem gerçek dışı, hem de sağlığa zararlı olduğu artık biliniyor.

Beslenme uzmanlarının kilo kaybetmek için önerdiği en etkili formül ise yanlış beslenme alışkanlıklarını terk edip dengeli ve sağlıklı beslenmeyi öğrenmek. Bunu hayata geçirmek de ancak kişiye özel yöntemlerle başarılabiliyor. Obezite ( aşırı şişmanlık) oranının yüzde 40'a ulaştığı Amerika'da yaygın olarak uygulanan Weight Watchers adlı diyetsiz kilo verme programında kişiye özel beslenme düzeni oluşturularak kalıcı zayıflık sağlanıyor. Amerika'da 17 yıldır beslenme, sağlıklı kilo kontrolü ve form koruma konularında uzman olarak çalışan Dr. Nilgün Görken, bu yöntemi kendi üzerinde uygulayıp 13 kilo verdi ve kaybettiği kiloları geri almadı. Görken, hiçbir yiyeceğin yasaklanmadığı, sihirli diyet formülleri gibi kısa sürede büyük oranda kilo kaybı vaat etmeyen Weight Watchers sistemini anlattı.

İnsanların en çok sevdiği gıdaları yasaklayan diyet formüllerinin gerçekçi olmadığını belirten Dr. Nilgün Görken, kısa süre uygulandıktan sonra bırakılan bu diyetler yüzünden daha fazla kilo almanın kaçınılmaz olduğunu ifade ediyor. Weight Watchers yöntemine göre, istediğiniz her şeyi yiyip içtiğiniz halde kalıcı kilo vermenin püf noktası dengeli ve kontrollü beslenmek. En az üç ay olan programa başlarken öncelikle kişinin yaşına ve boyuna göre ideal kilosu belirleniyor. İnsanların yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, hastalıkları dikkate alınarak herkese ayrı günlük hedef puan tespit ediliyor. Bütün yiyecek ve içeceklerin kalori oranlarına göre tespit edilmiş puanları var. Örneğin, bir elma 2, bir dilim baklava 4, bir küçük kâse yoğurt 4 puan. Günlük 24 puanı olan bir kişi tükettiği gıdalara göre puanlarını akşama kadar bitiriyor. İsterse 4 puanlık tam yağlı peynirden, isterse 2 puanlık az yağlı peynirden yiyor. Bazı sebzeler ise 0 puan. 45 dakika yürüyüş yapmak 3 puan kazandırıyor. Dr. Görken, üyelerine otokontrol yapabilmeleri için günlük kartlar veriyor. Herkes ne yediğini ve kaç puan kaybettiğini yazıyor. Programa başlarken başlangıç kilosu yazılıyor ve ilk hedef olarak yüzde 5 veya 10 kilo kaybı belirleniyor. Her adımda yeni hedefler belirleniyor. İdeal kilosuna ulaşan kişiye 6 haftalık kilo koruma programı uygulanıyor. Doğru beslenmeyi ve sevdiği şeyleri dengeli tüketmeyi öğrenen kişi tekrar kilo almıyor.

Dr. Nilgün Görken: İrade gücünü keşfeden kişi kilo verir ve geri almaz

Diyetsiz Kilo Kontrol programının uygulandığı merkezlerde düzenlenen haftalık sohbet toplantılarında, alışveriş yaparken yiyeceklerin neye göre seçilmesi gerektiği, gıdaların nasıl daha sağlıklı hazırlanacağı, fazla kiloların sebep olduğu rahatsızlıklar hakkında bilgi veriliyor. Psikolojik destek sağlanıyor. Şişmanlığın temelinde psikolojik faktörlerin de olduğunu belirten Görken şöyle konuşuyor: "Programın başarılı olmasının en önemli sebeplerinden biri insanı çok boyutlu ele alması. Her insanın içinde Allah'ın verdiği bir güç vardır. Bu irade gücünü keşfeden kişi, kilo veriyor ve tekrar almıyor. Bunun için motive ediyoruz. Kendi kendine inanması için destekliyoruz. Birçok kişi kilo kaybettikten sonra kendine güveni arttığı için hayatında başka değişiklikler de yapıyor. Nefsin yeme isteğinin nasıl dengeleneceğini öğretmeye çalışıyoruz. Tamamen yasaklamak nefsi öldürmektir ve ters teper."

ilginç dogrusu ilk defa duydum.. cevirmenlik yapan arkadaşlkara tşk ler ama hiç birinizde artık ugramamışsınız.. acaba sonuclar noldu merak ettim.. baya uygulanabilir bişeye benziyo..

evet bende merak ettim sonuçları
ama kimse uğramamış yaaa

selam bana bu diyet konusunda yardımcı olurmusun duymuştum ama burda böyle bir sistem yok yanıtını bekliyorum by

bu bana çok mantıklı geldi ama sitesine girdim baktım paralıydı burdaki bilgilerle yapmaya çalışıcaz artıkın

malesef bu beslenme programı türkiyede çok bilinmiyor
gerçekten çok sağlıklı
herşeyi yiyebiliyorsunuz ama azar azar puana göre
ve 1 ayda yaklaşık 5 - 6 kilo verdiriyor
tabi spor şart!!!

çevirenlerin ellerine sağlık sibel candan duydum onu araştırıyordum ben de süper süper:)başlayacağım gelişmeleri yazarımmmm :)

Son düzenleme:
başla canım hemen
kolay gelsin şimdiden
benim yarın tam 1 hafta olacak başlayalı yarın tartılacağım inşallah bi değişiklik olmuştur
çünkü ben spor yapmıyorum

tatlım hemen sonucu yaz emi?:)ona göre ben de başlayayım :)ben spora da gitmeyi düşünüyorum bakalım taktım feci bu kiloları 2 yıldır onlardan kurtulamadım ayyyyyyyyklava:

Bir de şey diyeceğim sebzeler kaç puan ? ayrıca mesela 1 adet şeker 0 puan 10 adette mi 0 puan yoksa 1adetten sonrası artı puan mı demek? bir de acaba elinde kitap olan fotokopi çektirip bana yollayabilir mi acaba ya da tarayıcısı varsa mail yoluyla gönderebilir mi?

:)çok soru sordum öptüm siziii bye bye:asigim::1hug:

canım tartıldım ben bugün 1 haftada 2 kilo vermişim opuyorumnanaktan
zaten ilk etapta 1. hfta 2 kilo diğer haftalar 1 er kilo verdiriyor
çok sevindirik oldum benim 8-10 kilo bi fazlam var inş. 2aya kadar düzenli kilo verirsem kurtulacağım:Saruboceq:

günlük bi tatlı kaşığı şeker hakkın var bu ister bal pekmezle kullan ister çay şekeri ile ama sonrası puanlı;
toz seker 2 cay kasigi.....0.5 puan
1 yemek kasigi.... 1 puan
1 cay bardagi ....6 puan gibi...

ben spor yapsam daha çabuk veririm belki ama topuk dikeni var bende ayağımın üzerinde çok duramıyorum
:sinifsinif:

birde sebzeler genellikle puansız domates biber kabak patlıcan vs..
ama bunları nasıl pişirdiğin önemli
patates kızartmasında çok puan var
haşlaması doyana kadar istediğin kadar ye 4 puan yağ döküyorsan onuda hesaplıyorsun

bende gecenlerde sibel can dan duydum bu yaşıma kadar en etkili kilo vermemi sağlayan sistem puan toplama sistemi oldu diyordu. benden ondan duyup merak etmiştim. çeviri yapan arkadaşın ellerine sağlık cok teşekkür ederim.. hemen yazdıklarını word de toparlayıp çıktısını alıcam.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…