yemek seçen ev halkı ve bana güzel davranmayan cocuk

Bahsettiğim kitapta çocukla hiç bir şeyi savaşa çevirmeyin diyor. Şiddet, baskı, zorlama, şantaj ve tehdit yöntemlerini kullanırsanız o da size gücü yettikçe bu yöntemleri kullanır diyor. Yani siz yemeğini yemezsen şu yok derseniz o da yemek yemeği size karşı kullanmayı öğrenir.
Bunun yerine önce etkin dinleme yaparak onu anladığınızı belli etmeniz gerekiyor. Sabahları hemen yemek yemek istemiyorsun? Biraz beklemek mi istiyorsun yoksa sevmediğin bir yiyecek mi var? Sonrasında sizin neden kahvaltısını güzel yapmasını istediğinizi anlatmanız gerekiyor. Suçlamadan sen dili kullanmadan. Sen yemek yemediğinde ben büyüme çağında beslenmediğini düşünüp endişe ediyorum gibi. Neden sabah kahvaltısına direndiğini size anlatacaktır. Bundan sonrasında çözümü beraber bulmayı teklif edeceksiniz. Ben yemek yemeni istiyorum sen de kahvaltıyı uyanır uyanmaz yapmıyorsun. Bunu nasıl ortak bir çözüme kavuştururuz gibi. Mesela benim oğlum da haşlanmış yumurta yemezdi ama benim işe gittiğim günlerde omletle uğraşacak halim olmazdı. Kayısı kıvamı sevdiğini bu yöntemle keşfettik, daha az haşlıyorum ikimiz de mutlu oluyoruz. Çocuğunuzla uzlaşın, karşılıklı inatlaşmanız savaşa çeviriyor, kazanan olmuyor

Dayak cennetten çıkmadır diye boşuna dememişler, öğretmenim eğitim psikolojisini de iyi bilirim ama kızınızın şu anda en büyük ihtiyacı ağzının ortasına inecek bir tokat.
Kızınız evde otoritenin kim olduğunu bilmiyor, hatta otoriteyi kendisi sanıyor, koyun önüne yemezse aç kalsın, susamış mı kendi almazsa susuz kalsın hiç oralı olmayın, 1 yıl daha kontrol altına alamazsanız bir daha hiç kabul etmez otorite olmanızı
Bu bilen halinizse vah ki ne vah. Çocuk böyle eğitilmez. Çocuğa dayakla, korkutmakla, şiddetle bir şey öğretemezsiniz. İleride o da gücü yettikçe size karşı benzer bir iletişim kuracaktır. Sizden küçük, size muhtaç bir canlıya hiç bir şekilde hiç bir yerine yumuşak yada sert vuramazsınız.

Benim çocukluğum çok farklı geçti. Böyle şeyler talep edebileceğim bir ortamda değildim. Bu konuları okuyunca şaşırıyorum.
ev halkı size eziyet ediyor. Hepsi birbirinden görmüş aynı davranışı sergiliyor.
her öğün mükemmel bir yemek deneyimi olmak zorunda değil. Sanırım bunu anlatmak lazım. İnsan hangi yaşta olursa olsun müsade edilince böyle davranıyor. Şımarıyor demek istemiyorum ama öyle oluyor. Kimseyi hor görmüyorum. Hepimize oluyor bu durum. Hepimiz insanız.
Yeni sınırlar koymaya çalışın. Sorununuz çözülür umarım.

Madem sordunuz soyleyeyim, her yemek yemeyen cocuk sizin gibi buyuyup serpilemiyor. Yemezse yemesin yea diyerek buyumeyebiliyor, bu yontem her cocukta ise yarayamayabiliyor. Iskembeden sallamakla olmuyor yani. Bu kadar kesin ve net konusmanizi begenmedim. Oldu mu?
Saygisizlik ediyorsunuz.
Insandakine "mide" diyoruz ya hani,iskembe baska tur canlilarda bulunur :işsiz:

Oyun çok önemliymiş, geç fark ettim ben.
Oyuna vurmaya başladıktan beri çatışmalar biraz azaldı.
Aylardır bana gına geldi ama el yıkamayı oyunla yapıyoruz biz de hep mesela.
Günde milyon kez ellerindeki mikropların rolüne bürünüyorum.
Sonuç olarak oyun demek çocukların dünyası demek.
Birçok sorunun oyunla çözülebileceği çok doğruymuş.
Bu da sabır istiyor tabii her şey gibi.

Hemde çok .. Moral istiyor, sabır istiyor , enerji istiyor ama çok işe yariyor.

Çocukluklarını besledikçe gerçekten güzel geri dönüşler oluyor.

Unutmamak lazım gerçekten çabuk büyüyorlar. Bu günleri çok özleyeceğiz.

Büyüdükçe her şey daha zor der büyükler. Şimdi evdekiler büyümeye başladıkça daha iyi anlıyorum ne demek istediklerini.

Şimdi kanatlarımızın altındalar. İki kaş Cat , hayır de senin dediğin oluyor ama büyüyüp evden çıkmaya başladıklarında işler değişiyor.

Tadını çıkarmak lazım.

Çok iyi bir eğitimci olarak bilinirim çevremde kolay kolay da çocuk dövmem rahat olun. Ayeıca halen eğitim alıp kendimi geliştirmeye de devam ediyorum. Yalnız bu durum normal sınırların çok çok üzerinde, hepimiz insanız, benim çocuğum karşıma geçip bana su getir, benimle oyun oyna, onu yemem şunu yap diye emir vermeye kalkarsa kesinlikle dayak yer. Ki diyemez çünkü asla o kadar taviz vermedim. Ha bu söylediğim de sabah akşam dövün falan demek değil. Sadece şoka girsin karşındakinin kim olduğunu hatırlasın diye olur.
Konu sahibi çok sabırlı allahtan, pedagoğa gidecek.
Siz mi,kendinizi mi gelistiriyorsunuz:KK70:
Ne yapiyorsunuz mesela,tekwando,aikido mu ogreniyorsunuz:KK70:
Tabii gelisin gelisin,belki cocugunuz ve en kotusu baskasinin cocugu bir hata yapar Allah muhafaza,nasil duzelteceksiniz sonra,hani diyalog,iletisim,yanlisi gosterme,ornek olmak gibi seyler vardi ama bosverin sizin anlamini bilmediginiz kelimeler bunlar..
Hee aman dikkat edin de bir hata yapmayin,kocaniz ne yapsin,iyiliginiz icin kemiklerinizi kirmak zorunda kalir,malum,terbiye anlayisiniz bu sizin cunki...

Yazinizin cogu kısmında kendimi gördüm ve benim de çıkmazda oldugum konularla ilgili takipteyim.
6 yasinda kizim, dogdugundan beri yemekle arasi yok..
Bebekken piyasadaki bütün mamalari denemiştik icirememistik
Erken doğduğu ve cok üzüldüğüm icin sütüm de kesilmisti
Beslemem gerek ama 3 günde 50cc mama iciremedim
Suda pirinç kaynatip suyunu vermistim en son care de cok şükür öyle öyle besleyebildim
Ek gida dönemi kabuslar büyüdü
Bu arada zaten premature oldugu icin sürekli dr gozetiminde, dr istahsiz oldugu icin vitaminler cinkolar vs yazıyor ama ise yaramiyor
Hani çocuğum sadece pilav, makarna yiyor diyen anneler var ya ben onlara giptayla bakardim keske bir sey yese de ama güzelce yese diye
Agzina bir lokma yemek verirdim sonra meyve suyunun pipetini alırdı onu içerken yemegi de yutardı
Aslinda uysal uyumlu bir çocuktur
Saygisiz değildir arada olan bir kac tartisma haric
Inanin evde kuralciyim aslinda her seyim saatlidir
Bu saatleri bilir ve uyum gösterir..
Hey gidi günler
Kac cesit yemek yapardim yesin diye
Simdi geldiğimiz noktada yemekleri saatlerinde az da olsa yiyor ama hep benim yedirmemi istiyor
Kasad zeytin peynir hala yemez
Düzeni cok seviyor ama benim toplamami bekliyor
Afedersiniz hala poposunu silmem icin beni çağırıyor
Biraz otoriter davraninca aglayip bagiriyor
Yemek olayi o kadar kabustu ki cogu konuda sanirim simarik oldu ve ben nasil davranacagimi bilemiyorum bazen

6 yaş biraz dönüm noktası. Seneye biraz daha toparlanır , az daha sabır.
Okula gitmeye başlayınca daha da değişecek.

Aile hekimimiz siz çocuğa değil çocuk size ayak uyduracak demişti. O inadı kırabilirsiniz ama pedagog eşliğinde.

Ben de yeni doğum yaptım. Bebekten çok, 4 yaşındaki oğlum yordu beni. Sürekli ilgi uzerinde olsun ister. Bir bagiris, bir cagiris gider evin icinde. Darlandim resmen. Bu konuyu okuyunca icimi dokesim geldi.

Çocuğun ağzına bir tane yapıştır diyenler , ondan daha güçlü birine saygısızlık yapıldığında o kişi de sizi bu şekilde sözde terbiye etsin öyle mi ?

Çocuğa , kadına , insana , canlılara yapılan her türlü şiddet caniliktir.

İnsan olarak ortada dolaşmayin.

sabah başlıyor stres ...kızım özellikle ..her sabah sormam lazım ne istersin diye ve bir saat düşünme süresi var neredeyse ..bu esnada ben ek gıdaya geçen bebegimi yedirmeye çalışıyorum o da oldukça memnuniyetsiz ek gıdalardan devam sütü bile içmiyor o ayrı bir uğraş ..kızım yumurta sevmiyor senelerdir zaten bununla ugrastim her sabah tost yemesini de ben istemiyorum..peynir falan koyulur içine buğday ekmeği ile belki faydalı olur ama peynir zeytin bile asla yemez ..çok uğraştım bebekken kapattı ağzını almadı daha ..melemen ister yaparım yumurta koktu der yumurtasız yaparım çok sade tatsız der ..tereyağ koktu der ..öylece kalkar ..bende kızarım yeme ozaman der kalkdiririm sonra aç diye vicdan yaparım yeniden sorarım ne istersin diye ..ama bu esnada benim biten psikolojimi soyleniyorum ..hazırlaması yıkaması topmasi tam oturacakken yeniden acıkan çocuklar ..bir bardak suyu bile benden ister ...konuştum artık sekiz yaşındasın suyunu alabilirsin ben getirmeyecegim istersen içme diye ..benimle kavga yapıyor bir laflar bir laflar sürekli tartışma halindeyiz ...ağlıyorum sinirden sonra ...bu şekilde yetiştirmedim hep görevler verdim hep istemedi yapmak hep geri cevaplar verdi ...iyice saldı ..ben gerçekten sorumsuz bir anne değilim...yapması gereken herşeyi biliyorum ama yaptiramiyorum..yatağını asla toplamaz arada tabağını tezgahın üstüne koyar o da bazen halimi görüp vicdana geliyor galiba ..bende çok teşekkür ettiğini söylerim ..bidahakine kaldırmaz falan...gerçekten çok bunaliyorum en çok da büyük kızımdan..bebek bile okadar bunaltmiyor ..minik bir kayınvalide gibi başımda ne yaparsam soyleniyor herşeye karışıyor ..duşa girmeme bile karışır oldu..az bir otursam benimle oynaman gerekiyor diye dadaniyor resmen ..biraz dinleneyim diyorum elleri belinde söylenmeye başlıyor o söyledikcr bende başlıyorum söylenmeye ..ilişkimiz berbat bir hal almaya başladı ...bazen diyorum Allah korusun ama düşman yetiştiriyorum sanki diyorum ..bazen çok iyidir gelir sarılır ama çoğunlukla anlattığım gibi ....keşke çalışan anne olsaydım değerim biraz daha anlasilirdi belki..fazla görmezdi beni ozlerdi...çok doluyum ya ..sebze yemez yumurta yemez peynir yemez varsa yoksa makarna hamur işi ...uzun zamandır yapmıyorum ıspanak brokoli takılıyorum ama yemiyor sevmedigi yemek olunca aç değilim diyor ..yasaklar kalksın ..verebildigim bütün kurslara verecem insalah düzelme olur...bu gidişle kurslarda pek olmaz gibime geliyor ..sizin aynı yaşta çocuklarınız varmı nasıl aranız ??

not; eşim pek fazla yemek seçmez ama o da sebze yemez ...birde hep hizmet bekler ben artık hayat müşterek lütfen birlikte yapalım en azından çayını corbani kendin al diye konuştum çayını demler alır bazen bana da verir saolsun ama o da genel anlamda hizmet bekliyor ..mesela ceviz kırıp getirirmisin diyor önüne koyuyorum kendin kır ye lütfen veya balkonda diyorum gidip alirmisin diyorum tamam yemiyorum ozaman diyor aynı kızımda ona çekmiş işte ...ben hizmet etmeyince yemiyor içmiyorlar cidden eşimin gunlerce eve gelip yemek yemedigini bilirim ..benim sofra kuramadigim durumlarda ...kızımla azonce oynayıp oturdum su konu yazarken bile onunla uğraşıyorum ne yazıyorsun bana da söyle bakim biraz daha oyna benle diye bagriyor ufacık bir kahve molası yapmıştım halbuki :KK43:
Okurken ben bunaldim.
Yatağını toplamiyor mu? Odasindan cikamaz.
Tabağını kaldirmiyor mu? Oyuna devam edemez. Yaptigi veya yapmadiklarinin bir sonucu olmasi ve onun bu sonuca katlanmasi lazim. 8 yaşında sağlığı yerinde bir çocuk anneyi bu kadar perişan etmemeli .

6 yaş biraz dönüm noktası. Seneye biraz daha toparlanır , az daha sabır.
Okula gitmeye başlayınca daha da değişecek.
Tesekkur ederim nasil mutlu oldum degisecek yazmaniza..
Benim de cok hatalarim var elbet ama sanirim cocuklarim oldugundan beri ben beni unuttum sadece anne oldum
Kaygili, panik, her an her seye yetmeye calisan, cocuklariyla küçücük evinde küçücük hayatinda cok mutlu, cocuklar hasta oldugunda dunyanin en mutsuzu yetersizi, cocuklari icin 7/24 cirpinan ama en son aynaya ne zaman dikkatlice baktigini hatirlamayan kadin degil sadece anne..

Tesekkur ederim nasil mutlu oldum degisecek yazmaniza..
Benim de cok hatalarim var elbet ama sanirim cocuklarim oldugundan beri ben beni unuttum sadece anne oldum
Kaygili, panik, her an her seye yetmeye calisan, cocuklariyla küçücük evinde küçücük hayatinda cok mutlu, cocuklar hasta oldugunda dunyanin en mutsuzu yetersizi, cocuklari icin 7/24 cirpinan ama en son aynaya ne zaman dikkatlice baktigini hatirlamayan kadin degil sadece anne..

Bunun farkında olmakta bir başlangıç aslında. Ne olur bir kadın da olduğunuzu unutmayin.

Fedakar kişi hep öyledir, değişmek istese de değişemez ama kendine vakit mutlaka ayırabilir.

Evet gerçekten değişecek yavrunuz. Şöyle oturup yüzüne baktığınızda ne çabuk geçti o günler diyeceksiniz.

Hele okula başladıklarında çok degisiyorlar. Değişmeyen yönleri de zaten onları oluşturan özellikleri.

Kendinize bakın önceden ne yemiyordunuz , yapmıyordunuz şimdi neler neler değişti.

Yani kısacası her şey değişecek, yerine oturacak , zaman geçecek. Kendiniz birazda olsa kalsın size.

Okurken ben bunaldim.
Yatağını toplamiyor mu? Odasindan cikamaz.
Tabağını kaldirmiyor mu? Oyuna devam edemez. Yaptigi veya yapmadiklarinin bir sonucu olmasi ve onun bu sonuca katlanmasi lazim. 8 yaşında sağlığı yerinde bir çocuk anneyi bu kadar perişan etmemeli .

İyi de onunla inatlaşarak bu sorun çözülemez ki.

Odaya ne zamana kadar kilitleyecek. 3 gün toplamazsa 3 gün içeri de mi kalacak ?

Şimdi aralarında inatlaşma başlamış , dolayısıyla her şey daha kötüye gider daha da rest çekerse.

O yatağı toplatmanin 50 tane çözümü var inanın.

İlkinde ikincisinde işe yaramaz sonra rayına oturur.

İyi de onunla inatlaşarak bu sorun çözülemez ki.

Odaya ne zamana kadar kilitleyecek. 3 gün toplamazsa 3 gün içeri de mi kalacak ?

Şimdi aralarında inatlaşma başlamış , dolayısıyla her şey daha kötüye gider daha da rest çekerse.

O yatağı toplatmanin 50 tane çözümü var inanın.

İlkinde ikincisinde işe yaramaz sonra rayına oturur.
aynen ben inatlasmayi da denedim zaten inat bir çocuk aramızdaki bağ daha bir kötü hale geldi .

hayır bukadar değildi ...ama kardeşi olmadan önce korona yoktu sosyaldi ..ben kardeşini kiskandigibi düşünmüyorum eminim korona ve karantinaya bağladım
Doğrudur anne olarak en iyi siz gözlemler siz bilirsiniz. Yakında bir komşu çocuğu veya kuzen vs yok mu peki?

Doğrudur anne olarak en iyi siz gözlemler siz bilirsiniz. Yakında bir komşu çocuğu veya kuzen vs yok mu peki?
komşu konusunda ikimiz çok sanssiziz kendimize komşu edinemedik valla binaya onun yaşında kız çocuğu tasinsa diye dua ediyorum ..benimde oek komşuluk iliskilerim iyi olmuyor ..olduğu da oldu kızımın şansına hiçbirinin yaşıt çocuğu olmadi aksi gibi hepsi de küçük erkek çocukları oldu bu konuda ona üzülüyorum...kuzeni var birtane korona yüzünden pek gorusemiyorlar ..bazen canlı yayın da görüşüyorlar telden bukadar ..

X