yemek seçen ev halkı ve bana güzel davranmayan cocuk

hayır bukadar değildi ...ama kardeşi olmadan önce korona yoktu sosyaldi ..ben kardeşini kiskandigibi düşünmüyorum eminim korona ve karantinaya bağladım
Ha bu arada yeme olayını kafanıza takmayın. Kabullenmek işinizi kolaylaştırır. Ama yapacağınızı şey istediğini yaptığınız zaman bahane bulursa yenisini yapmamak olsun. Benim oğlum da 5 yaşında ve dediğiniz gibi sabah kalkımca ne yersin sorusuna bi düşüneyim de daha acıkmadım daha düşünmedim diye 1 saat oyalar. Ben de hamileyim ve artık dayanamıyorum uzun açlığa. Ben şunu yapıyorum farklı birşey isityorsn derhal söyle yoksa onu yemek zorunda kalırsın diyorum çünkü benimki de asla peynir zeytin salatalık domates reçel bal kaymak pekmez vs yemez. Hemen söylüyor istediğini yapıyorum ondan sonra ister yesinnn ister yemesin keyfi bilir.

komşu konusunda ikimiz çok sanssiziz kendimize komşu edinemedik valla binaya onun yaşında kız çocuğu tasinsa diye dua ediyorum ..benimde oek komşuluk iliskilerim iyi olmuyor ..olduğu da oldu kızımın şansına hiçbirinin yaşıt çocuğu olmadi aksi gibi hepsi de küçük erkek çocukları oldu bu konuda ona üzülüyorum...kuzeni var birtane korona yüzünden pek gorusemiyorlar ..bazen canlı yayın da görüşüyorlar telden bukadar ..
Yazık üzüldüm çünkü gerçekten 1yıldır eve hapsolmak o yaştaki çocuk için çok zor.

Ohooo benim oglanlar sizin kizinizdan kucuk ama yemeklerin hazirlik kismiyla haha hasir nesirler ve evde daha fazla isbolumu var. Kendilerine, birbirlerine ve bana su alabilirler (bardaklar cam olmayacak), aciktiklarinda corbalarini koyarim ister yerler ister yemezler, abur cubur yasak. Kimse evde onlarin hizmetcisi degil, yemedikleri zaman da onlerinden alirim yemegi. Bir deneyin derim; disiplin, kararlilik bu sekildeki simarikliklari cozuyor

aynen ben inatlasmayi da denedim zaten inat bir çocuk aramızdaki bağ daha bir kötü hale geldi .

Tabiki öyle olur. Bir çocukla inatlaşmak kadar mantık dışı bir şey olamaz.

Hatta öyle ki, hayır denildiğinde asla kabul etmeyeceğini sorun çıkaracağını bildiğimiz konularda da hayır dememek lazım, esnetmek lazım biraz .

Ne olur ki biraz çocuk olsak, biraz çocukluğumuzu hatirlasak , biraz onların kalplerini beslesek.

Çabucak buyuyecekler zaten. Bir bakacağız ki hazırlanıp evden çıkan bir genç kız / erkek olmuş.

Tesekkur ederim nasil mutlu oldum degisecek yazmaniza..
Benim de cok hatalarim var elbet ama sanirim cocuklarim oldugundan beri ben beni unuttum sadece anne oldum
Kaygili, panik, her an her seye yetmeye calisan, cocuklariyla küçücük evinde küçücük hayatinda cok mutlu, cocuklar hasta oldugunda dunyanin en mutsuzu yetersizi, cocuklari icin 7/24 cirpinan ama en son aynaya ne zaman dikkatlice baktigini hatirlamayan kadin degil sadece anne..
Degisiyorlar, üzülmeyin.
Bir arkadasima doktor,su ayda şunu yemezse asslaaa yemez,şöyle yap böyle yap demiş,ama çocuk zorlamaya gelmiyordu,didisip duruyorlardı.
O kadar yıprandı ki,sinirleri bozuldu artık.
Çocuğa zaman tanı dedim.Hepsi zamanla olacak,inatlaşma,her çocuğun iç saati farkli,arada teklif et,gözü alışsın,ama ısrar etme.
Şimdi maşallah yemediği yok,degisik tatlara açık bir cocuk, çin yemeği getirseniz tadımlık alır :nazar:
Ben çocuklarımda böyle davrandım,esnek olmak gerek, sınırları hissettirerek...

İyi de onunla inatlaşarak bu sorun çözülemez ki.

Odaya ne zamana kadar kilitleyecek. 3 gün toplamazsa 3 gün içeri de mi kalacak ?

Şimdi aralarında inatlaşma başlamış , dolayısıyla her şey daha kötüye gider daha da rest çekerse.

O yatağı toplatmanin 50 tane çözümü var inanın.

İlkinde ikincisinde işe yaramaz sonra rayına oturur.
Aynen,grinin 50 tonu gibi😄
Değmez germeye de gerilmeye de.
Çocuklarla işbirliği yapmak gerek,karşı karşıya gelip cekismektense aynı safta yardımlaşmak en iyisi :KK19:

Babasından yüz buluyor. Eşiniz size nasıl davranırsa çocuklar da öyle davranıyor. Eşinizle konuşun, çocuğuna düzgün örnek olmak için biraz çaba sarfetsin.
Yemek yemiyorsa aç kalsın, ölmez 2 öğün atlayınca. O kadar acımayın. Sizin anne olarak disipline edici rolünüz ortadan kalkmış. Bunda babanın da payı vardır diye tahmin ediyorum. Çocuğunuza patronun kim olduğunu göstermeniz lazım. Bu çocuk psikolojisi için de önemli imiş. Çocuklar ebeveynlerine güvenmek ister, anne-babalarının onlardan daha fazla bildiğini, işleri ona bırakabileceğini hissetmek ister. Çocuğunuz sizin patronunuz olduğunda içinde bu güven duygusunu kaybediyor ve sonu mutsuzluk.

20 yaşına kadar bamya görsem iyy ac kalsam yemem diyordum... bir gun Evde sadece bamya var dışarıdanda gelmişim açlıktan ölücem diye önce bir minik çatal sonrada bir tencere bamyayı yedim resmen. Şimdi de bamya bamya diye gezinirim ortalıkta. Açlıktan insan yemediğini bile yiyor. Sizin kizinizda ufak daha, alternatif yiyebileceği şeyleri bir süre ortadan kaldırın. Yemiyor mu bırakın ac kalsin. Illa ki yiyecek. Ama genel olarak kucuklukten itibaren gorev ve sorumluluk vermek harici yapmadiklari, eksik yaptiklari seyleri siz yapmissiniz. Yememiş alternatifi vermişsiniz. Sonuçta makarna ve hamur isini de siz verdiniz. Vermeseniz nereden bilecekti. Siz vazgeçip başka seyler yapıncada cocuk alışmış. Eşinizde üstüne tuz biber ekmiş. Bu saatten sonra kararlı durup ne kadar degistirirseniz artik

sabah başlıyor stres ...kızım özellikle ..her sabah sormam lazım ne istersin diye ve bir saat düşünme süresi var neredeyse ..bu esnada ben ek gıdaya geçen bebegimi yedirmeye çalışıyorum o da oldukça memnuniyetsiz ek gıdalardan devam sütü bile içmiyor o ayrı bir uğraş ..kızım yumurta sevmiyor senelerdir zaten bununla ugrastim her sabah tost yemesini de ben istemiyorum..peynir falan koyulur içine buğday ekmeği ile belki faydalı olur ama peynir zeytin bile asla yemez ..çok uğraştım bebekken kapattı ağzını almadı daha ..melemen ister yaparım yumurta koktu der yumurtasız yaparım çok sade tatsız der ..tereyağ koktu der ..öylece kalkar ..bende kızarım yeme ozaman der kalkdiririm sonra aç diye vicdan yaparım yeniden sorarım ne istersin diye ..ama bu esnada benim biten psikolojimi soyleniyorum ..hazırlaması yıkaması topmasi tam oturacakken yeniden acıkan çocuklar ..bir bardak suyu bile benden ister ...konuştum artık sekiz yaşındasın suyunu alabilirsin ben getirmeyecegim istersen içme diye ..benimle kavga yapıyor bir laflar bir laflar sürekli tartışma halindeyiz ...ağlıyorum sinirden sonra ...bu şekilde yetiştirmedim hep görevler verdim hep istemedi yapmak hep geri cevaplar verdi ...iyice saldı ..ben gerçekten sorumsuz bir anne değilim...yapması gereken herşeyi biliyorum ama yaptiramiyorum..yatağını asla toplamaz arada tabağını tezgahın üstüne koyar o da bazen halimi görüp vicdana geliyor galiba ..bende çok teşekkür ettiğini söylerim ..bidahakine kaldırmaz falan...gerçekten çok bunaliyorum en çok da büyük kızımdan..bebek bile okadar bunaltmiyor ..minik bir kayınvalide gibi başımda ne yaparsam soyleniyor herşeye karışıyor ..duşa girmeme bile karışır oldu..az bir otursam benimle oynaman gerekiyor diye dadaniyor resmen ..biraz dinleneyim diyorum elleri belinde söylenmeye başlıyor o söyledikcr bende başlıyorum söylenmeye ..ilişkimiz berbat bir hal almaya başladı ...bazen diyorum Allah korusun ama düşman yetiştiriyorum sanki diyorum ..bazen çok iyidir gelir sarılır ama çoğunlukla anlattığım gibi ....keşke çalışan anne olsaydım değerim biraz daha anlasilirdi belki..fazla görmezdi beni ozlerdi...çok doluyum ya ..sebze yemez yumurta yemez peynir yemez varsa yoksa makarna hamur işi ...uzun zamandır yapmıyorum ıspanak brokoli takılıyorum ama yemiyor sevmedigi yemek olunca aç değilim diyor ..yasaklar kalksın ..verebildigim bütün kurslara verecem insalah düzelme olur...bu gidişle kurslarda pek olmaz gibime geliyor ..sizin aynı yaşta çocuklarınız varmı nasıl aranız ??

not; eşim pek fazla yemek seçmez ama o da sebze yemez ...birde hep hizmet bekler ben artık hayat müşterek lütfen birlikte yapalım en azından çayını corbani kendin al diye konuştum çayını demler alır bazen bana da verir saolsun ama o da genel anlamda hizmet bekliyor ..mesela ceviz kırıp getirirmisin diyor önüne koyuyorum kendin kır ye lütfen veya balkonda diyorum gidip alirmisin diyorum tamam yemiyorum ozaman diyor aynı kızımda ona çekmiş işte ...ben hizmet etmeyince yemiyor içmiyorlar cidden eşimin gunlerce eve gelip yemek yemedigini bilirim ..benim sofra kuramadigim durumlarda ...kızımla azonce oynayıp oturdum su konu yazarken bile onunla uğraşıyorum ne yazıyorsun bana da söyle bakim biraz daha oyna benle diye bagriyor ufacık bir kahve molası yapmıştım halbuki :KK43:
Annem bize hiç sormazdı siz çok tatlısınız yedin yedin yemedim keyfin bilir ya da dayak 😵

Bu kadar tavizkar olmayın anne sizsiniz o değil yemedimi bırakın biraz aç kalsın önüne geleni yemedimi sen bilirsin deyin kendi kıymetinizi bilin hizmetçi değil eş ve annesiniz

Yemek yemiyorsa kalksın. Üstüne hic düşme. Arada bir şey yemesine izin vermeyin. Acıkınca mutlaka yicektir sabırlı olun.

Çocuğa ne yemek istersin diye sormak ve bir saat karar vermesini beklemek :KK57:
Ben lütfedicem,emek verip yapıcam da ev halkı beğenmecek olduu,aç kalsınlar keyifleri bilir.
Çocuğu tepenize çıkarmışsınız,o anne olmuş siz çocuk.Ne vermişseniz onu alıyorsunuz.
Yemek bu yiyor musun? Hayır mı dedi,söylenmeden uzatmadan canın isterse,diğer öğüne kadar yemek yok,bitti.İstediği kadar konuşsun.
8 yaşında suyunu alacak,yatağını düzeltecek,kız erkek farketmez o onun sorumluluğu.Karşında ağlamak,kendinizi acındırmak nedir.
Hiç bir zaman aman yavrum aç kaldı diye peşlerinde yemekle gezen bir anne olmadım,o yüzden de ben onu yemem bunu yemem diye dolanmazlar,söylerlerse de aç çocuklar var kıymet bilin derim bitti gitti.

Ne istersin diye sormayın.
Kendisi yerse yesin
Aç kaldi diye üzülmeyin . Henüz wclikktan ölene rastlamadım..
Ekstra yardım alacağınız dönemde bebek gibi onu da besliyosunuz.
Bizim oğlan da önceleri sadece yumurta yerdi bu aralar yemiyor diye
Tost yapıyorum içine sucuklu salamlı yumurta koyuyorum yemediği kaşarı da ekliyorum. Yiyo

Dayak cennetten çıkmadır diye boşuna dememişler, öğretmenim eğitim psikolojisini de iyi bilirim ama kızınızın şu anda en büyük ihtiyacı ağzının ortasına inecek bir tokat.
Kızınız evde otoritenin kim olduğunu bilmiyor, hatta otoriteyi kendisi sanıyor, koyun önüne yemezse aç kalsın, susamış mı kendi almazsa susuz kalsın hiç oralı olmayın, 1 yıl daha kontrol altına alamazsanız bir daha hiç kabul etmez otorite olmanızı
Dayak ne zamandan beri otorite kaynağı,disiplin sağlama aracı öğretmen hanım? Çocuklarınıza ve öğrencilerinize böyle mi otorite sağlıyorsunuz?

15 yaşındaki ergenlik çağında coguga bu denebilir denemeli de ..insalah o yaşa geldiklerinde bende öyle olacağım şuan mesela tabağı terekten alamıyor tencereden alirkende yanma tehlikesi v.s ben önüne veriyorum yinede hatamı bu bilmiyorum ..ama şimdiden yetiştirmem lazım...ama mesela puding yapabiliyor ve hep kendi yapar seviyor onu yapmayı ..büyük cezveyi uzanabildigi yerden alıyor ben sadece ocağı açıyorum sütü pudungi pişirme yapıyor hatta cezve ile işi bitince içini su ile doldurup bırakıyor bunu dinliyor öğrendi hayrett yaniii...bilemiyorum umarım buradan güzel şeyler öğrenirim aynı yaş grubu veya tecrübeli annelerden ..
Size 6 ve 10 yaşında erkek çocuklarımın yaptıklarını söyleyeyim.Yataklarını düzeltirler,küçük süpürge ile ev süpürürler,bulaşık makinesini doldururlar,temizleri tezgaha boşaltırlar,toz alırlar,çamaşır katlarlar,sofra kurmaya toplamaya yardım ederler.Bunları kendi kendilerine öğrenmediler,küçük sorumluluklar vererek öğretmeye başladım.
Yapamaz derseniz,sorumluluk vermezseniz yapmazlar,bu kadar.

Yemesin. Ne olur ki? Ölmez. O tek tarafli beslenecek diye evdeki herkeste mi tek tarafli besleniyor? Yoksa ona ozel yemek mi yapiyorsunuz? Size yazik degil mi?
Ölmüyor,kendimden biliyorum.Evlenene kadar yediğim şeyler sınırlıydı,yemediklerimi yazsam ne yiyerek yaşıyordun derler:) hiç de ye diye peşimden koşulmadı,nerde koşacak anacım onca nüfusa yemek yapıyormuş üç öğün daha ne olsun:)
Şimdi her şeyi yiyorum maalesef,keşke eskisi gibi olsam🤣

Dayak cennetten çıkmadır diye boşuna dememişler, öğretmenim eğitim psikolojisini de iyi bilirim ama kızınızın şu anda en büyük ihtiyacı ağzının ortasına inecek bir tokat.
Kızınız evde otoritenin kim olduğunu bilmiyor, hatta otoriteyi kendisi sanıyor, koyun önüne yemezse aç kalsın, susamış mı kendi almazsa susuz kalsın hiç oralı olmayın, 1 yıl daha kontrol altına alamazsanız bir daha hiç kabul etmez otorite olmanızı
Yapmayın lütfen ya. Hiç dayanamıyorum böyle çocuklara vurma düşüncesine. İçinizde büyüttüğünüz bir canlıya nasıl vurmayı düşünebilirsiniz? Canını yakmanız, gururunu incitmeniz, yaşça küçük olduğu için size karşı koyamaması... Dayak hiçbir şeyi çözmez gerçekten hiçbir şeyi. Eğitim psikolojisi bunun neresinde Allah aşkına?

Konu sahibi iştahsız çocuk çok zor, kendimden biliyorum. Annemle babam nasıl uğraşırlardı bana yedirebilmek için. O kadar yemiyordum ki bağışıklık sistemim berbattı sürekli hasta oluyordum. Çocukluğum iğnelerle ilaçlarla geçti. En sonunda yemek yapmaya beni de dahil ederek yememi sağlamışlardı.

Benim oğlum da çok yemek seçiyor. 4yaşında. Çok da minnoş kıyamıyorum, yemek istemiyorsan kalkabilirsin diyorum asla burnunu indirmiyor, peki deyip öylece gidiyor. Ne zaman geçecek bilmiyorum çok zor oluyor. Eylül de okul açılınca umarım okulda aşar artık bazı şeyleri.
Ama sizin çocuğunuzun yaptığı muameleyi asla yaptırmam, kim anne kim çocuk belli olsun, bir höt dememe bakar mesele.

sabah başlıyor stres ...kızım özellikle ..her sabah sormam lazım ne istersin diye ve bir saat düşünme süresi var neredeyse ..bu esnada ben ek gıdaya geçen bebegimi yedirmeye çalışıyorum o da oldukça memnuniyetsiz ek gıdalardan devam sütü bile içmiyor o ayrı bir uğraş ..kızım yumurta sevmiyor senelerdir zaten bununla ugrastim her sabah tost yemesini de ben istemiyorum..peynir falan koyulur içine buğday ekmeği ile belki faydalı olur ama peynir zeytin bile asla yemez ..çok uğraştım bebekken kapattı ağzını almadı daha ..melemen ister yaparım yumurta koktu der yumurtasız yaparım çok sade tatsız der ..tereyağ koktu der ..öylece kalkar ..bende kızarım yeme ozaman der kalkdiririm sonra aç diye vicdan yaparım yeniden sorarım ne istersin diye ..ama bu esnada benim biten psikolojimi soyleniyorum ..hazırlaması yıkaması topmasi tam oturacakken yeniden acıkan çocuklar ..bir bardak suyu bile benden ister ...konuştum artık sekiz yaşındasın suyunu alabilirsin ben getirmeyecegim istersen içme diye ..benimle kavga yapıyor bir laflar bir laflar sürekli tartışma halindeyiz ...ağlıyorum sinirden sonra ...bu şekilde yetiştirmedim hep görevler verdim hep istemedi yapmak hep geri cevaplar verdi ...iyice saldı ..ben gerçekten sorumsuz bir anne değilim...yapması gereken herşeyi biliyorum ama yaptiramiyorum..yatağını asla toplamaz arada tabağını tezgahın üstüne koyar o da bazen halimi görüp vicdana geliyor galiba ..bende çok teşekkür ettiğini söylerim ..bidahakine kaldırmaz falan...gerçekten çok bunaliyorum en çok da büyük kızımdan..bebek bile okadar bunaltmiyor ..minik bir kayınvalide gibi başımda ne yaparsam soyleniyor herşeye karışıyor ..duşa girmeme bile karışır oldu..az bir otursam benimle oynaman gerekiyor diye dadaniyor resmen ..biraz dinleneyim diyorum elleri belinde söylenmeye başlıyor o söyledikcr bende başlıyorum söylenmeye ..ilişkimiz berbat bir hal almaya başladı ...bazen diyorum Allah korusun ama düşman yetiştiriyorum sanki diyorum ..bazen çok iyidir gelir sarılır ama çoğunlukla anlattığım gibi ....keşke çalışan anne olsaydım değerim biraz daha anlasilirdi belki..fazla görmezdi beni ozlerdi...çok doluyum ya ..sebze yemez yumurta yemez peynir yemez varsa yoksa makarna hamur işi ...uzun zamandır yapmıyorum ıspanak brokoli takılıyorum ama yemiyor sevmedigi yemek olunca aç değilim diyor ..yasaklar kalksın ..verebildigim bütün kurslara verecem insalah düzelme olur...bu gidişle kurslarda pek olmaz gibime geliyor ..sizin aynı yaşta çocuklarınız varmı nasıl aranız ??

not; eşim pek fazla yemek seçmez ama o da sebze yemez ...birde hep hizmet bekler ben artık hayat müşterek lütfen birlikte yapalım en azından çayını corbani kendin al diye konuştum çayını demler alır bazen bana da verir saolsun ama o da genel anlamda hizmet bekliyor ..mesela ceviz kırıp getirirmisin diyor önüne koyuyorum kendin kır ye lütfen veya balkonda diyorum gidip alirmisin diyorum tamam yemiyorum ozaman diyor aynı kızımda ona çekmiş işte ...ben hizmet etmeyince yemiyor içmiyorlar cidden eşimin gunlerce eve gelip yemek yemedigini bilirim ..benim sofra kuramadigim durumlarda ...kızımla azonce oynayıp oturdum su konu yazarken bile onunla uğraşıyorum ne yazıyorsun bana da söyle bakim biraz daha oyna benle diye bagriyor ufacık bir kahve molası yapmıştım halbuki :KK43:
Gözümde çok çirkef bir çocuk canlandı.. Şöyle büyümüş küçülmüşünden hemde okurken katlanamazdım resmen. Okadar yapmayın istediğini oda sizin istediğinizi yapsın empati kurmayı öğrenmeli öyle çok küçük değil 8 yaş 3 yaşında kızım bile çoğu işini kendisi görmek ister, desteklerim mutlu olur daha çok yapar. Size üzüldüm resmen.

X