Yeni ev düzenine nasıl alışmalıyız?

Ben bunun pazarlıkla, okulda görev dağılımı yaparcasına yapılmasını sürdürülebilir bulmuyorum.
İki taraf da hayatın ortak olduğunun farkındaysa iş bitiyor zaten. Otomatik dönüyor işler bizim evde. Kimse kimseye şu senin görevin yap , bu benim görevim yapayım demiyor. Kim daha enerjikse kim müsaitse kalkar yapar, ya da birden fazla iş varsa birimiz onu alırız birimiz onu alırız paslaşa paslaşa yapar birlikte tamamlar otururuz sonra. Biri otururken öbürü devam etmez. Ya da ben geç geliyorum işten diyelim, evde yemeği yapar masayı hazırlar yeriz sonra bitince yemek ben makinaya dizerim tabakları gibi.

Kızlar 20 gün sonra evleniyorum. Nişanlım da ben de ailemizle yaşıyorduk yaşlar 28-30.
İkimizde de ev işi-temizlik-yemek konuları zayıf maalesef. İkimiz de aslında temiz insanız hatta o bana nazaran düzenli de bir insan, ben dağınığım.

Elimden geleni yaparım diyor ev ile ilgili her şeyde ama süpürge beceremem, cam silemem, ütü yapamam eee ne kaldı?
Haftada 3 gün ben yemek yaparım kalan günler de yardım ederim diyor ama bu bana normal geliyor hatta yetersiz kalıyor ve ben yemek yapmayı seviyorum zaten yapabildiğim kadarıyla :işsiz:

Ben tatlı dille, baskıcı olmadan, ona ev işleri rutinini birlikte yapmamız gerektiğini nasıl aşılarım?
Hani diyorsunuz ya "alıştırma", işte onu nasıl yapacağım? Hangi cümlelerle onun da isteyerek işleri bölüşmesini sağlarım.

Şimdiden gözlemlerim; evi dağıttıysak ben diğer işleri yapıyorsam salonu toplar, mutfağı toplar ama silme süpürme, bulaşık, çamaşır bunları yapmaya hazır olması lazım...
Bu güne kadar annesi her ev işini yemeğini, temizliğini yapmış bir insan, uyumlu, anlayışlı ama gerçekten neyi nasıl yapacağı konusunda fikri yok ve zor geliyor gözüne sanırım.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.. Özellikle "hiç bi iş yapmak istemezdi, böyle böyle yaptık alıştı gibi" tavsiyeler..

Teşekkürler..
Evliliğin başlarında sadece 2 kişi olunduğundan ev çok kirlenmiyor. Eşiniz de dağınık biri değilse çok zorlanmazsınız. Bu işin püf noktası şu: temizliğin kolay olmasını istiyorsanız, evi kirletmeyeceksiniz 😅 Bulaşıklar anında makineye konursa, çamaşırlar hemen sepete atılıp çok birikmeden yıkanırsa, 2 haftada bir de ince işler için birini çağırırsanız çok rahat edersiniz. Eşiniz de evi süpürür siz silersiniz. Zaten bir süre sonra eşinizin yaptığı şeyi beğenmeyip, herşeyi siz yapmak isteyeceksiniz 😅🌹

Evet çalışıyorum, hatta mesaim ondan 1 saat sonra bitiyor.
gerçekten seven değer veren erkeğe bir şey demenize gerek yok. biraz zaman tanıyın sadece. sizin yorgunluğunuzu görecek ve kendi yapmaya başlayacak.

bizde temizlik eşimden yemek ıvır zıvır işler benden. ütüyüde kimin zamanı varsa o yapar. zamanla herşey bir düzene girer

Oturup bunu düşünecek ve konuşacak evredeyseniz işiniz zor. Çünkü akışına bırakılması gereken konulardan biri. O anda kim müsaitse o yapar,beraber de yapılır,gün gelir herkes yan gwlir yatar,bunun da bir kuralı olmaz ki.

Ben bunun pazarlıkla, okulda görev dağılımı yaparcasına yapılmasını sürdürülebilir bulmuyorum.
İki taraf da hayatın ortak olduğunun farkındaysa iş bitiyor zaten. Otomatik dönüyor işler bizim evde. Kimse kimseye şu senin görevin yap , bu benim görevim yapayım demiyor. Kim daha enerjikse kim müsaitse kalkar yapar, ya da birden fazla iş varsa birimiz onu alırız birimiz onu alırız paslaşa paslaşa yapar birlikte tamamlar otururuz sonra. Biri otururken öbürü devam etmez. Ya da ben geç geliyorum işten diyelim, evde yemeği yapar masayı hazırlar yeriz sonra bitince yemek ben makinaya dizerim tabakları gibi.
Aslında elbette olması gereken bu. Belki bizde de öyle olacak daha aynı evde yaşamaya başlamadık bilmiyorum. Ama böyle olmadığını farkedersem nasıl başlarsa öyle devam eder diye düşünüp ufak ufak yönlendirme yapabilir miyim diye merak ettim. Yoksa doğrusu o şekilde bence de.

ben hiç bişey bilmiyordum evlendiğimde..
yemegim de hiç iyi olmazdi..
aslında çok agir biriyim... elim agir yapmaya çok zor gelirdi..
zamanla yapa yapa öğrendim..
bi şekilde öğreniliyor..
bi şekilde yapılıyor..
bilmediklerimi burda KK de çok şey var takip ediyorum..
yemek var.
temizlik var...
herşey var.:)
bi şekilde gaza gelip öğreniliyor insan:KK70:

Kendin bi is yaparken ona da baska bir isi yapmasini soyleyebilirsin. Ben supureyim, sen sil veya toz al gibisinden. Iki kisi birlikte yaparsa isler cabuk biter vaktiniz size kalir.
Esinin uyumlu olmasi lazim. Inatci, kıl biriyse yapma demeden yapmaz, yap deyince de inat eder yapmaz. Hicbir turlu yapmaz yani

cam/ütü için ayda bir de olsa bir yardımcı alırsanız çok iyi olur. gerçekten çok zorlayıcı işler çalışan insanlar için. ikisinde de beceremeyecek bir şey yok o ayrı.

süpürgede de beceremeyecek bir şey yok. her pazar ortaklaşa yarım günde toparlarsınız evi. normal zamanda da herkes aldıgını yerıne koyacak, gören ara işleri halledecek. bulaşık makinesi dolmuş gören calsıtırsın, temiz goren bosaltsın, çamaşırı birikmiş goren yıkasın. bizde işler böyle bir bölüştürme yok o zaman iyice görev gibi oluyor bence

3.5 ay oldu evleneli, annemin evinde pek bir şey yapmazdım doğrusu:) kendisi de eve yatmadan yatmaya giderdi. evlendik, sofradan kalkınca tabağını mutfağa götürür ancak makineye koymazdı. makineye yerleştirir misin su tutup dedim, "nasıl yerleştireceğimi bilmiyorum" gibi saçma bir cevap verdi. boş bulduğun yere içinden geldiği gibi koy dedim :) küçük bir örnek ancak "bilmem, yapmamam, edemem" seçenekleri yok bizde. Çok bunaltıp sürekli direktifle söylenmeyin. Ancak ufak ufak "hayatım yapar mısın, hayatım yardımcı olur musun" gibi ricalarda bulunun. Ufak ufak alışacaktır. Teşekkür muhakkak arada edin ancak sürekli her yaptığını da abartmayın bu sefer lütuf gibi algılar. Ev ikinizin, ikinizin de görevi olmalı hele kadın da çalışıyorsa. Dengeyi sağlamaya dikkat etmeli :)

Burada önemli ayrım iki tarafta çalışacak mı?
Eğer öyleyse kolay zaten. İşten geldikten sonra siz mutfağa girersiniz eşiniz o esnada ortalığı toplar, çamaşırları en azından makineye atabilir, sofrayı kurar. Yemek sonrası sofrayı toplayıp bulaşıkları makineye o yerleştirir siz de onun yapmadığı/yapamadığı işlere bakarsınız. Haftanın bir günü temizlik için ayrılır. Yine yapabileceği bulaşık, toz alma, çamaşır katlama ya da katlananları yerleştirme,nevresim değiştirme gibi şeyleri eşinize bırakırsınız. Mesela siz süpürün o arkanızdan vileda geçsin vs vs..
Ancak sadece eşiniz çalışacak ve siz evde olacaksanız üzgünüm ama bir süre sonra haftaiçi pek ellerini sürmüyorlar

Kızlar 20 gün sonra evleniyorum. Nişanlım da ben de ailemizle yaşıyorduk yaşlar 28-30.
İkimizde de ev işi-temizlik-yemek konuları zayıf maalesef. İkimiz de aslında temiz insanız hatta o bana nazaran düzenli de bir insan, ben dağınığım.

Elimden geleni yaparım diyor ev ile ilgili her şeyde ama süpürge beceremem, cam silemem, ütü yapamam eee ne kaldı?
Haftada 3 gün ben yemek yaparım kalan günler de yardım ederim diyor ama bu bana normal geliyor hatta yetersiz kalıyor ve ben yemek yapmayı seviyorum zaten yapabildiğim kadarıyla :işsiz:

Ben tatlı dille, baskıcı olmadan, ona ev işleri rutinini birlikte yapmamız gerektiğini nasıl aşılarım?
Hani diyorsunuz ya "alıştırma", işte onu nasıl yapacağım? Hangi cümlelerle onun da isteyerek işleri bölüşmesini sağlarım.

Şimdiden gözlemlerim; evi dağıttıysak ben diğer işleri yapıyorsam salonu toplar, mutfağı toplar ama silme süpürme, bulaşık, çamaşır bunları yapmaya hazır olması lazım...
Bu güne kadar annesi her ev işini yemeğini, temizliğini yapmış bir insan, uyumlu, anlayışlı ama gerçekten neyi nasıl yapacağı konusunda fikri yok ve zor geliyor gözüne sanırım.

Tavsiyelerinizi bekliyorum.. Özellikle "hiç bi iş yapmak istemezdi, böyle böyle yaptık alıştı gibi" tavsiyeler..

Teşekkürler..
İmkanınız varsa haftada bir yarım gün kadın alın sil süpür ütü yapar.
Çamaşır atmak kolay iş, mesele ütü.
En baştan birlikte toplayıp yorulalım birlikte dinlenelim deyin.
Ben bi ara işe ara verip evdeyim diye gündüz her işi yapıyordum baktım işe başladığımda el sürmez oldu.
O an kim neye müsaitse onu yapar.
Ama herkes her şeyi öğrenebilir.
Yemek haftalık yapardım ben çoğunlukla. Buzlukta köfte bulunur yanına makarna gibi. Pişeni 2 gün yersiniz. Bunun alışverişi var, banyo tuvalet temizliği var, nevresim değişmesi var.
En temelde pisletme ve dağıtma ki toplama mantığı olmalı. Sonra gün belirleyin çarşamba ütü ve banyo, cuma sil süpür gibi.
Ben haftasonu komple tatil sevdiğimden cumayı tercih ediyorum.

Teşekkürler..

Daha evlenmeden, aynı evin içine girmeden neyin pazarlığı bu
Ev işi dediğiniz atla deve değildir, insan olan ucundan tutuyor zaten
Bunu gözünüzde büyütür, yaptı yapmadı şartlanırsanız huzurunuz kaçar yok yere mutsuz olursunuz
Orası ikinizin evi önce birlikte yaşayacağınız güzellikleri düşünün bence, bir arada yaşayınca zaten şekillenir, erkekler evcil pet hayvanı değil, alıştırmak, öğretmek, komut almasını sağlamaya çalışmak falan çirkin şeyler yapmayın. O sizin hayat arkadaşınız, elbette ki seçerken huyunu suyunu görmüşsünüzdür ona göre tatlılıkla birlikte iş yapın, askeriye gibi bu görev senin bu görev benim olmaz. Biz de eşimle birlikte yaparız, kim neye ihtiyaç varsa onu yapar, mesela onun yoğun mesaileri olduğu zaman asla iş yaptırmam ona ya da benim bir yoğunluğum varsa o hiç söyletmez ne gerekiyorsa yapar. Bazen nazlanırız aşkım şunu sen yapar mısın diye olur biter, bazen hepten tembellik yaparız koca hafta salarız ortalığı dağılır, bizim keyfimiz evden önemlidir yani. Evlilik bu önce keyfini çıkarmaya bakın, gençliğinizi kaçırmayın mutluluklar dilerim :KK200:

Bence heves kırmamak gerekiyor. Eşim salonu toplar yastıklar hep ters ve yamuk. Ertesi gün ben o görmeden düzeltirim ama ona yamuk bu desem tekrar yapmayacağını biliyorum. Yaptıkça öğrenir diye düşünüyorum.

Onun dışında bizimki anyaya giderken ona anyaya git derseniz Konya'ya doğru yolunu değiştirir. O yüzden genelde şunu yapacaktın vs demiyorum ben. Bugün ben bunu yapsam sen de şunu yapar mısın yetiştiremedim diyorum, yapıyor.

Asla yapmayın dediğim şeyi daha az önce yaptım. Banyo temizlenecek hiç halim yok. O da yorgun farkındayım ama birkaç gündür yapıcam yarın yapcam akşam yapcam falan diyordu. Dayanamadım bugün ben temizledim. Maalesef işi ertelediği zaman o işi benim yapacağımı düşünüyordur muhtemelen artık :)) onu yapmayın siz. Ben ettim siz etmeyin 😅 yapıcam dediyse siz de temizlik takıntılı değilseniz birkaç gün beklesin.

Teşekkürler..
Bu adam tipi emin ol hiçbir işe el sürmez.
Ben kırk metr öteden tanırim bu insanı benim eşimde böyleydi hicbirsey yapmaz hala 14 yıllık evliyiz

Aileler yardım ne zamana kadar edecek. Siz kendi ayaklarınızın üstünde durmadan neden evleniyorsunuz ki? Bir işlerinizi düzeltin öyle evlenin. Kimse bir yere kaçmıyor. Hepsini okuyamadım okuduğum kadarı ile yanıtladım.

X