Yeniden Kilo Vermek ve Sağlıklı Olmak İstiyorum

Kalori kontrolü + gün aşırı fiziksel aktivite + on günde bir gün mola ile düzgün ve istikrarlı bir şekilde devam ediyor kilo verme sürecim. Proteince yeterli bir beslenme olmasına ve çinko eksikliğine mahal vermemeye, yeteri kadar su tüketmeye de önem veriyorum ki bunların kilo vermeyi kolaylaştırmaktaki etkisi artık tartışılmaz gerçekler. Tüm bunların yanı sıra son yıllarda bazı yayınlarda C vitaminini yükseltmenin de kilo vermeyi kolaylaştırdığına dair yazılar yer almaya başladı. Bu nedenle ülkemizde de bazı diyetisyen arkadaşlar diyet programlarına C vitaminince zengin gıdalar eklemeye başlamışlar bile. Hoppa

Kalori kontrolü + gün aşırı fiziksel aktivite + on günde bir gün mola ile düzgün ve istikrarlı bir şekilde devam ediyor kilo verme sürecim. Proteince yeterli bir beslenme olmasına ve çinko eksikliğine mahal vermemeye, yeteri kadar su tüketmeye de önem veriyorum ki bunların kilo vermeyi kolaylaştırmaktaki etkisi artık tartışılmaz gerçekler. Tüm bunların yanı sıra son yıllarda bazı yayınlarda C vitaminini yükseltmenin de kilo vermeyi kolaylaştırdığına dair yazılar yer almaya başladı. Bu nedenle ülkemizde de bazı diyetisyen arkadaşlar diyet programlarına C vitaminince zengin gıdalar eklemeye başlamışlar bile. Hoppa
Diyet sürecinde (ve aslında yaşam boyu) B ve D vitaminlerini düşürmemek de hem kilo vermeyi kolaylaştırmakta hem bağ dokuyu kuvvetli tutmakta (böylece kilo verdikçe ortaya çıkan sarkma buruşmalara da engel olma anlamında) hem de ımmun sistemi destekleyerek kilo verdikçe kolay hastalanır hale gelmemeyi sağlamakta önemli ve gerekli tabii. Bunları da eklemiş olayım. Dediğim gibi C vitaminini katkısı en yeni bilgidir

Dün istem dışı fazla kalori almak zorunda kaldım sevgili Günlükçüğüm. Daha yeni mola vermiş olduğum için hiç yapmayı düşündüğüm bir şey değildi. Ama çok sevdiğim ve yüksek kalorisi nedeniyle tüketmeyi ertelediğim bir gıdayı sırf ramazanda atarak israf etmemek uğruna yemek durumda kaldım. Ertesi güne kalamazdı kullanım süresi dolmuştu. Dediğim gibi ya yemek ya da imha etmek zorundaydım. Ramazan hatırına israftan kaçındım. Ve bunu yaptığımda günlük kalori hakkımı zaten doldurmuştum :KK51:

Pişman değilim ama hüzünlüyüm azıcık. Ama bu kadar zamanda bu kadarcık hata olur diyorum. Öyle kendimi cezalandırıp dövesim filan yok açıkçası :KK39:

Bugün istikrarlı bir şekilde yeniden yola devam sevgili Günlükçüğüm. Günlük kalorimi akşam yazarım

7500 adım tempolu yürüdüm. Hoppa Birazdan da göbiş eritme hareketleri yapacağım. Çok yorgunum şu an Daha ne yapsın bu bendeniz di mi ama yaaanii :-)

Biraz önce TV de de değinilen önemli bir konu var. Ki yıllardır endokrinoloji biliminin de değindiği önemli bir bilgidir. Ciddi miktarlarda kilo veren kişilerde ideal kiloya indikten sonra da en az bir yıl kadar yeme düzenini ve alınan kaloriyi sabit tutmak önemli. Hem verilen kiloların hızlı bir şekilde geri alınmaması için, hem de aşırı ve hızlı kilo alıp vermeler sonucu haşimato troidiye yol açmamak için çok çok önemli. Hoppa

İdeal kiloya inip en az bir yıl aynı düzende kiloyu sabit tutmak ve devamında da elbette konuyu tamamen sağlıklı beslenme olarak yerleştirip aralardaki kaçamakları da kontrol altında tutmak özellikle yüksek miktarda kilo veren ve sağlık sorunları ile çok kolay kilo alanlarda oldukça önemli diyerek tekrar özetlemiş olayım.. Hoppa.

:dua::KK200: _1,1 kg (bir kaç gündür bayram telaşından yazamamıştım +dün çok özleyip bolca içtiğim çay ve kahve ödemleri attı şükürler olsun :nazar:

Selammm sevgili günlükçüğüm. Ramazan beslenmesinden normal düzene geçişte büyük bir bocalama yaşadı bünyem. Önce durup dururken ödemler, konstipasyonlar filan yaşadım. Ödemlendim, neredeyse kilo almışcasına 2 kiloya yakın artışlar gördüm baskülde, alerji ve kaşıntılarım arttı, almak zorunda kaldığım ilaçlar ödemi daha da artırdı falan filan. Neyse özetle bu dönemde bir şey yazıp paylaşmak doğru bir gelişme olmayacaktı

Şu an çok şükür ki daha iyiyim. Bu süreçte kilo almadım ama direnci iyice düşürmemek için de diyeti ve kaloriyi fazlaca kasmadım. Sadece 500 gram kadar ödemim var, zamanla atacaktır vücut. Yürüyüş ve egzersizlere devam ediyorum. Ve kalorimi 980 üzerine çıkmama konusunda yeniden düzenleme yaptım. Metabolizmam bu hafta kilo vermeye direnebilir çünkü mevsim nedeni ile kullanmakta olduğum ilaçlarım da bunda etkili. Devamında yeniden ve sağlıkla verdiğim kiloları paylaşacağım inşAllah 💕

Geldim Sevgili Diyet Günlüğüm. Allaha şükürler olsun bugün daha iyiyim. Ödemler gitmeye, sindirim sistemim yeniden yoluna girmeye başladı. Asıl bilgi olarak naçizane sunmak istediğim malum Pandemi döneminde ve kronik otoımmun rahatsızlıkların varlığında kaloriyi düşürüp ağır egzersiz yaparak kilo verme direncini kolayca kırabilirdim. Fakat toplamda 12 kiloya yakın kilo vermişken bunu yapmak ımmun sistem direncini de kıracak ve Allah korusun hastalıklara tüm kapıları açmak olacaktı. Bilinçli kilo vermenin ilk şartı ise sağlığı korumak, kilo verdikçe sağlık kazanmak olmalıdır kesinlikle Hoppa

X