Yetişkin Dikkat Eksikliği: DEHB Tanısı

Ben insanlara candy crush oynarken onları daha iyi dinleyebildigimi anlatıp izin istiyorum. Beni iyi tanıyanlar kızmıyor. Toplantılarda da elim meşgul olsun diye her duyduğumu yazıyorum ki toplantıdan kopmayayim. Sadece bu sebepten herkes cok iyi not tuttuğumu zannediyor. 😝
Ahaha aynı ben. Ben sayfada boşluk kalmayana kadar imza atıyorum. Hocalar ve arkadaşlar ben inekliyorum, hocanın ağzından çıkan her şeyi yazıyorum sanıyorlar.
😂

Ben bazen gazla topluyorum onu da taktik yapmistim. 5-5-5 diye mesela 5 esyanin yerini duzeltip baska bisey yapiyorum sonra hemen 5 esya daha ama genelde daginik. hatta bir ara odamda cay kuflendi. bu konuda berbatim 😶 kilo icin taktik yok mudur? benim ilaca baslayinca disardan yemek soyleme durtum azaldi ama hala cok yiyorum 🤦🏻‍♀️

oyle ya... ogretmenlerim de cok severdi beni, bayramda onlar beni ariyordu en son sonra kustuler sanirim... arada ariyordum ama istedikleri siklikta degil.
5 5 5 güzel taktikmiş.
Bizde gözümüzde büyüyen işleri küçük parçalara bölüp yapıyorduk.
Mesela bir evi temizleyeceğim. Tek bir odada tek bir iş yaparak başladık. Takip eden her gün başka odada aynı işi yaptık. Düzene girince, komple bir bölgeyi a dan z ye temizliğe geçtik. Şimdi bütün evi belli bir düzende tutup işleri bölüyoruz. :)
Normalleştik ama bir rutin gibi otomatikleştiremiyorum. Bazen işin ucu yine kaçıyor.
Mesela ailem başka şehirde, onları ziyaret ettim, tamam evdeki istikrarlı rutinim bitiyor.

Kilo problemine en iyi çözüm hayatına sporu eklemek. Psikolojik olarakta aşırı olumlu etkisi var bence.

Müzik diyeceğim ben yine. Takıyorum kulaklığı hayal kura kura parkurun tozunu kaldırıyorum. Çokta zevkli oluyor:)
Yeme bozukluğunun destekleyici problemlerin üzerine ayrıca gitmek gerek. Son 1 yıldır terapilerim yeme bozukluğuna yönelik.
Kilo için ben şuan sezgisel beslenmeyi odak alıyorum. Doktorun tavsiyesi ile.
Yasak, krallara uy, cezalısın, kaçamak, ödül, başarılısın/başarısızsın diyenlerden uzak durmak gerek.
Yargılayacak birini değil mentor olacak birini bulmak lazım. Henüz bulamadım.
Neyse şuan için 10 kilo verdim. Bundan 6,7 yıl önce 35 kilo verip geri almıştım., 🤦‍♀️ hiç hatırlamak istemiyorum.
Şuan diyet ve spora devam etmem gerek.
Bir diyetisyen tecrübesiyle ayarlarım bozuldu. Henüz tekrar başlamadım.
Bu son verdiğim 10 kiloyu geri almamayı başardığım için çok mutluyum.
Zaten kilo vermek değil mesele, verirsin. Önemli olan verdiğini almamayı başarmak.

Dehbli birine onu yeme, cız, bunu içme yooo demek bir işe yaramıyor.
Mümkün olduğunca alternatife yönelmek, bazende canının çektiği neyse onu miktara dikkat ederek tüketmek gerek.
Bu kafa yapısında diyetisyen bulan paylaşsın lütfenn:)

Hayirli geceler arkadaşlar. Ben de galiba dehb liyim. Bir süredir şüpheleniyorum ama maalesef bir sey yapmiyorum. En başta vitaminlerime bakitmam lazım ona bile gidemiyorum hep bir bahanem var hep erteliyorum bugun yarin diye diye.
Son 2 senedir başladı galiba. Beni çok rahatsız ediyor. Mesela ben nakış yapiyorum bir süre yapiyorum yarım bırakıyorum.Bir türlü elime alamiyorum aylar sonra tamamliyorum. Dikiş kursuna gidiyorum hocanın anlattıklarını zor anlıyorum bir süre dinliyorum sonra konudan kopuyorum. Elimde yarım islerim çok var. Ve bunlar beni çok rahatsız ediyor ama yapmaya da bir türlü baslayamiyorum. Mesela anlik unutkanliklarim arttı.biri bir sey dediği zaman onu bir süre sonra hatırlayamıyorum başka bir şeyle karıştırıyorum. Acaba böyle miydi şöyle miydi diyorum. Ve çoğunlukla da yanlış hatırlıyorum.
Temizlik konusu arkadaşların da dediği gibi kafamda ayarliyorum yarın yapacağım vs diye ama bir türlü yapamıyorum. Hep erteliyorum.
Spor mesela 2 yıl oncesine kadar yapiyordum su son 1.5 yıldır hiç yapmiyorum. halbuki spor da iyi hissettiriyor.
Kafamda çok düşünceler var. Bazen uygulamaya yetisemiyorum.
Ozguvensizlik var.
Sabahları cok zor kalkıyorum. Geceleri gec yatıyorum.
Bu hastalığın tedavisi sadece ilaç mi ben ilaç kullanmaya sıcak bakmıyorum. Bağımlılık yapıyor.
Şöyle bakınca ben de baya yazmışım.Belki unuttuklarim bile vardir.
Hakkınızı helal edin Rabbim hepimize acil sifalar versin insaallah.

Yıllardır aradığım sorularımın cevapları 2 gündür teker teker önüme düşüyor, her defasında şok oluyorum.

çocukken özellikle okul dönemlerim de dibine kadar akran zorbalığı yaşadım. bende ne vardı da bu kadar acımasızlıklıklara maruz kaldım hala bilmiyorum. Aynı sekilde okul hayatımda genel olarak başarılı olamadım. ne matematik ne fen aklınıza gelebilecek her derste kısmen başarısızdım. bombos bakıp dinlerdim odaklanamazdım hatta din kulturu hocam isim takmıstı romantik aşık diye :KK37: sürekli camdan baska dusuncelere giderdim dikkatim sıfırdı. işin içine bir ara dürtüsellikte girdi saçımla tırnağımla oynamaya basladım bomboş geçerdi öyle, sınava çalışmayı ödevleri son güne bırakırdım. başarılı olduğum alanlarda var tabi sanatın neredeyse her dalıyla iç içeyim prof, resimle çizimle ilgileniyorum odaklandığım zaman gerçekten hic bişeyi görmem aynı zamanda yazı yazarken de saatlerce yazarım hic sıkılmam ama bunun yanında mükemmeliyetciliğimde var, istediğim gibi gitmezse bırakıyorum sonra yaparım diye, aylarca elimi sürmüyorum belki. yaptığım seylerde genelde ya eksiklik ya yanlıslık oluyor

gecen cv hazırlıyorum kaydederken dedim yanı hesti kesin bişey çıkacak kızım bundan, gerçektende kaydettikten sonra fark ettim ufak bir yazım hatam olmuş, aldım baştan duzenledim.. Alıştım artık ama gerçekten yoruluyorum bazen.

ve birdee inanılmaz erteleme huyum var, ölümüne ertelerim yani ve bunun çözümünü de başak kablanın bir videosunda duyduğum taktikle hallettim. yapacağım şeyleri istem dışı düşünürken bile kendime gelip konuyu dağıtıyorum hemen.
üstünde fazla dusundukce ertelemek iptal etmek için hiç susmadan mantıklı mantıksız açıklamalar üretiyo beynim cunku :') üstünde dusunmedikce artık bunu kısmen halletmeye basladım. size de tavsiye ederim. planlarımı yazmakta bana iyi geldi atlamadan gerçeklestirebiliyorum gun içinde.

aslında tedavi olmayı da istiyorum, ama kullanacağım ilaçların günlük hayatımı işimi etkilemesinden korkuyorum. Buyuzden olabildiğince videolarla kitaplarla desteklemeye calısıyorum. dunden beri özellikle bu konuyla alakalı özlem toksöz ün videolarını izliyorum sizede tavsiye ederim

Hayirli geceler arkadaşlar. Ben de galiba dehb liyim. Bir süredir şüpheleniyorum ama maalesef bir sey yapmiyorum. En başta vitaminlerime bakitmam lazım ona bile gidemiyorum hep bir bahanem var hep erteliyorum bugun yarin diye diye.
Son 2 senedir başladı galiba. Beni çok rahatsız ediyor. Mesela ben nakış yapiyorum bir süre yapiyorum yarım bırakıyorum.Bir türlü elime alamiyorum aylar sonra tamamliyorum. Dikiş kursuna gidiyorum hocanın anlattıklarını zor anlıyorum bir süre dinliyorum sonra konudan kopuyorum. Elimde yarım islerim çok var. Ve bunlar beni çok rahatsız ediyor ama yapmaya da bir türlü baslayamiyorum. Mesela anlik unutkanliklarim arttı.biri bir sey dediği zaman onu bir süre sonra hatırlayamıyorum başka bir şeyle karıştırıyorum. Acaba böyle miydi şöyle miydi diyorum. Ve çoğunlukla da yanlış hatırlıyorum.
Temizlik konusu arkadaşların da dediği gibi kafamda ayarliyorum yarın yapacağım vs diye ama bir türlü yapamıyorum. Hep erteliyorum.
Spor mesela 2 yıl oncesine kadar yapiyordum su son 1.5 yıldır hiç yapmiyorum. halbuki spor da iyi hissettiriyor.
Ozguvensizlik var.
Bu hastalığın tedavisi sadece ilaç mi ben ilaç kullanmaya sıcak bakmıyorum. Bağımlılık yapıyor.

Şüpheniz varsa bir profesyonele danışmanızda fayda var.
Eğer dehb iseniz bunu öğrenip farkındalığın artmasıyla belki ilaç tedavisi ile hayat kalitesinizi yükseltebilirsiniz.
Öte yandan depresyondaki bir insan da benzer semptomlar yaşıyor.
Son 2 senedir başladı ifadenizden dolayı bu fikre kapıldım. Sadece depresyonda olabilir. Çünkü dehb iseniz ezelden beri böylesiniz demektir.
Yeni fark ediyor oluşunuzun sebebi geçmişte sorun yaşamazken bugün başa çıkamıyor olmak olarak ifade edilebilir.

Yıllardır aradığım sorularımın cevapları 2 gündür teker teker önüme düşüyor, her defasında şok oluyorum.

çocukken özellikle okul dönemlerim de dibine kadar akran zorbalığı yaşadım. bende ne vardı da bu kadar acımasızlıklıklara maruz kaldım hala bilmiyorum. Aynı sekilde okul hayatımda genel olarak başarılı olamadım. ne matematik ne fen aklınıza gelebilecek her derste kısmen başarısızdım. bombos bakıp dinlerdim odaklanamazdım hatta din kulturu hocam isim takmıstı romantik aşık diye :KK37: sürekli camdan baska dusuncelere giderdim dikkatim sıfırdı. işin içine bir ara dürtüsellikte girdi saçımla tırnağımla oynamaya basladım bomboş geçerdi öyle, sınava çalışmayı ödevleri son güne bırakırdım. başarılı olduğum alanlarda var tabi sanatın neredeyse her dalıyla iç içeyim prof, resimle çizimle ilgileniyorum odaklandığım zaman gerçekten hic bişeyi görmem aynı zamanda yazı yazarken de saatlerce yazarım hic sıkılmam ama bunun yanında mükemmeliyetciliğimde var, istediğim gibi gitmezse bırakıyorum sonra yaparım diye, aylarca elimi sürmüyorum belki. yaptığım seylerde genelde ya eksiklik ya yanlıslık oluyor

gecen cv hazırlıyorum kaydederken dedim yanı hesti kesin bişey çıkacak kızım bundan, gerçektende kaydettikten sonra fark ettim ufak bir yazım hatam olmuş, aldım baştan duzenledim.. Alıştım artık ama gerçekten yoruluyorum bazen.

ve birdee inanılmaz erteleme huyum var, ölümüne ertelerim yani ve bunun çözümünü de başak kablanın bir videosunda duyduğum taktikle hallettim. yapacağım şeyleri istem dışı düşünürken bile kendime gelip konuyu dağıtıyorum hemen.
üstünde fazla dusundukce ertelemek iptal etmek için hiç susmadan mantıklı mantıksız açıklamalar üretiyo beynim cunku :') üstünde dusunmedikce artık bunu kısmen halletmeye basladım. size de tavsiye ederim. planlarımı yazmakta bana iyi geldi atlamadan gerçeklestirebiliyorum gun içinde.

aslında tedavi olmayı da istiyorum, ama kullanacağım ilaçların günlük hayatımı işimi etkilemesinden korkuyorum. Buyuzden olabildiğince videolarla kitaplarla desteklemeye calısıyorum. dunden beri özellikle bu konuyla alakalı özlem toksöz ün videolarını izliyorum sizede tavsiye ederim
Az önce başka bir arkadaşa daha aynı tavsiyeyi verdim şüpheniz varsa mutlaka o şüpheyi giderin ya da netleştirin.

Ne yazık aslında öğretmeniniz bir sorun olduğunun farkında ama bunu anlayıp ailenizi uyarıp belki ihtiyacınız olan yardımı almanıza yardımcı olamıyor.

İlaç konusuna gelirsek, benim en büyük pişmanlığımdır.
Konuşmak problemlerimi çözmez, ilaç beni uyutur yine problemler aynı kalır kafasındaydım.
İhtiyaç söz konusuyken sürünmek problemleri derinleştirir, tedavi süresini uzatır, benim deneyimim bu yönde oldu.

Ben ADDyim yani sizin dediginiz hastalik. Telefonu sacma sapan yerlerde unutabiliyorum mesela. Bazi esyalarim kayboluyor cok sonradan fark ediyorum. Cogu seyi dinlemekte gucluk cekiyorum eger ilgimi cekmiyorsa. Bazen tekrar anlattiriyorum yakin arkadaslarima anlattiklari hikayeyi. Yakin degilse de dinlemis gibi kafa salliyorum. Doktora gittim kirmizi receteli ilac da aldim. Ritalin bende mucizeler yaratmadi. Yani duzenli de almadim belki de ondandir. Herkeste ise yaramiyormus. Bir de sorunumu cok buyuk gormuyorum ben. En son ritalin almaya gittigim doktor "ben ADD diye bir hastalik olduguna inanmiyorum" dedi. Resmen rezillik. Tabi ki ikna etmeye calismadim. Aptal ve cahil insanlarla vakit kaybedemem. Daha onceden de baska cahil bir doktor bende boyle bir hastalik olsaydi yuksek lisans yapamayacagimi dusundu. Yani sinifta falan kalmam gerekiyormus sozde. Halbuki bu hastaligin zekayla ilgisi yok. Ben dersleri tek basima gece yarisi calisirken gectim hep. Dikkat eksikliginden dolayi derste ogrenmem mumkun degildi. Bir de bu hastalik kalitsal. Benim annemde var ayni durum. Size google takvim gibi uygulamalar kullanmanizi oneririm. Benim gittigim psikolog da ADHD idi. aile akraba uyelerinin adlarini bile unutuyormus. Bana bazi bilgisayarinda kullandigi notlari gosterdi. Ilac kullanmiyormus, alismis o sekilde yasamaya.

Bende de bulunan semptomlar: yol bulamama, yollarda kaybolma, mukemmeliyetcilik, bazi seyleri cok kafaya takma, cogu zaman dusuncelerin icinde kaybolmak. Kafama ille bir anim gelir gelmedigi bir zaman cok nadirdir. Bu da duygu durumumu surekli degistiriyor. Calismaya odaklanmami zorlastiriyor. Disarida bisiklet surerken mesela bir araba bana carpsa nasil olur yere dussem ellerim ne kadar acir, kafam nereye carpar gibi kaza anlarini hayalimde canlandiriyorum. Ice kapanik biraz asosyal bir tiptim lise ve universite boyunca. Simdi daha sosyal oldum ama evden disari mumkun oldugunca cikmiyorum hala. Disaridaki insanlari cogunlukla fark etmiyorum. Bu yuzden tanidik kisileri gormeden gectigim cok olmustur. Ilkokulda hatirliyorum neredeyse her hafta beden egitimi dersi icin esofmanlarimi yanimda getirmeyi unuturdum. Bazen sinifta hoca bir aktivite yaptirirken ne oldugundan cogu zaman habersiz olurdum. Yine de universiteye kadar zorlanmadim, cunku dersler basitti ve kolay ogrenirim ben aslinda odaklaninca. Bir de bu hastaligin seviyeleri var. Benimkisi o kadar kotu olmasa gerek. Ama sunu da soyleyeyim. Beni taniyan herkes cok saf birisi oldugumu dusunuyor ve bence bu dikkat eksikliginden dolayi. Ama ayni zamanda benim cok zeki oldugumu da dusunenler var. Yani aslinda sosyal olarak ben burada yazanin aksine cok iyi aninda anlarim baskalarinin bana kusup kusmedigini, beni sevip sevmedigini falan. Dolandiricilari gozunden tanirim. Testlerde ve sinavlarda cok basariliyim ama bu saf gorunmeye engel olmuyor.

su an dehb’in tam yerinde duramama anindayim sonra uzun uzun cevap yazicam size 😂 ben de cok basarili bir cocukluk gecirdim, ders de calisabiliyordum. universiteye derece yaparak girdim ancak universitede kirilma yasadim ders dinlemem ders calismam berbat hale gelmisti. sonradan nasil bu kadar artti anlamadim. cocukken de vardi ama universitede dehset artti. son gunlerde artik gunluk islerimi bile halledemiyorum.telefon ve bilgisayarin sebep oldugunu dusunmeye basladim. dopamin diyeti yaptim bir ara telefon ve bilgisayara bakmayi bayagi azalttim ve odak surem uzamisti o ara.

Dopamin diyetini nasıl ve neden yaptınız

Bende de bulunan semptomlar: yol bulamama, yollarda kaybolma, mukemmeliyetcilik, bazi seyleri cok kafaya takma, cogu zaman dusuncelerin icinde kaybolmak. Kafama ille bir anim gelir gelmedigi bir zaman cok nadirdir. Bu da duygu durumumu surekli degistiriyor. Calismaya odaklanmami zorlastiriyor. Disarida bisiklet surerken mesela bir araba bana carpsa nasil olur yere dussem ellerim ne kadar acir, kafam nereye carpar gibi kaza anlarini hayalimde canlandiriyorum. Ice kapanik biraz asosyal bir tiptim lise ve universite boyunca. Simdi daha sosyal oldum ama evden disari mumkun oldugunca cikmiyorum hala. Disaridaki insanlari cogunlukla fark etmiyorum. Bu yuzden tanidik kisileri gormeden gectigim cok olmustur. Ilkokulda hatirliyorum neredeyse her hafta beden egitimi dersi icin esofmanlarimi yanimda getirmeyi unuturdum. Bazen sinifta hoca bir aktivite yaptirirken ne oldugundan cogu zaman habersiz olurdum. Yine de universiteye kadar zorlanmadim, cunku dersler basitti ve kolay ogrenirim ben aslinda odaklaninca. Bir de bu hastaligin seviyeleri var. Benimkisi o kadar kotu olmasa gerek. Ama sunu da soyleyeyim. Beni taniyan herkes cok saf birisi oldugumu dusunuyor ve bence bu dikkat eksikliginden dolayi. Ama ayni zamanda benim cok zeki oldugumu da dusunenler var. Yani aslinda sosyal olarak ben burada yazanin aksine cok iyi aninda anlarim baskalarinin bana kusup kusmedigini, beni sevip sevmedigini falan. Dolandiricilari gozunden tanirim. Testlerde ve sinavlarda cok basariliyim ama bu saf gorunmeye engel olmuyor.
Ya bu saf görünme benim en büyük dertlerimden birisi. İnsanları gözünden tanırım, asla hakkımı yedirmem sınırlarım çok nettir ama beni gören kesin salak bu diye yaklaşıyor sonra zamanla öyle olmadığımı anlayınca da sen iki yüzlüsün veya çok değiştin oluyor :işsiz:
Böyle görünmemden dolayı narsist, manipülatif tipleri kendime çekiyorum. Geldikleri gibi gidiyorlar gerçi ama çok gıcık bir durum. En son flört ettiğim kişi de böyleydi red flagleri hemen fark ediyorum neyse ki bana böyle davranamazsın diye çemkirince ben seni saf sanıyordum sen çok tehlikelisin beni korkutuyorsun diyip beni engelledi :deli:

Merhaba ilaç ismi vermek yasak sanırım ama ilacınızı bulmak konusunda sıkıntı yaşıyor musunuz sizler de? Ankaradayım ilaç hiçbir yerde yok ecza depolarında da yokmuş çıldırmak üzereyim

Ya bu saf görünme benim en büyük dertlerimden birisi. İnsanları gözünden tanırım, asla hakkımı yedirmem sınırlarım çok nettir ama beni gören kesin salak bu diye yaklaşıyor sonra zamanla öyle olmadığımı anlayınca da sen iki yüzlüsün veya çok değiştin oluyor :işsiz:
Böyle görünmemden dolayı narsist, manipülatif tipleri kendime çekiyorum. Geldikleri gibi gidiyorlar gerçi ama çok gıcık bir durum. En son flört ettiğim kişi de böyleydi red flagleri hemen fark ediyorum neyse ki bana böyle davranamazsın diye çemkirince ben seni saf sanıyordum sen çok tehlikelisin beni korkutuyorsun diyip beni engelledi :deli:

Ahaha evet ben seni saf sanıyordum veya salağa yatıyorsun hayatımda duyduğum cümlelerde ilk 10a girer.

Kizlar dehbyle atipik otizmin farki ne onda da duz mantik olma imalari anlamama bazen dehbye kaygi bozuklugu da eslik edebiliyor aradaki fark ne acaba atipik otizm derken boyle en hafif versiyonunu kastediyorum

5 5 5 güzel taktikmiş.
Bizde gözümüzde büyüyen işleri küçük parçalara bölüp yapıyorduk.
Mesela bir evi temizleyeceğim. Tek bir odada tek bir iş yaparak başladık. Takip eden her gün başka odada aynı işi yaptık. Düzene girince, komple bir bölgeyi a dan z ye temizliğe geçtik. Şimdi bütün evi belli bir düzende tutup işleri bölüyoruz. :)
Normalleştik ama bir rutin gibi otomatikleştiremiyorum. Bazen işin ucu yine kaçıyor.
Mesela ailem başka şehirde, onları ziyaret ettim, tamam evdeki istikrarlı rutinim bitiyor.

Kilo problemine en iyi çözüm hayatına sporu eklemek. Psikolojik olarakta aşırı olumlu etkisi var bence.

Müzik diyeceğim ben yine. Takıyorum kulaklığı hayal kura kura parkurun tozunu kaldırıyorum. Çokta zevkli oluyor:)
Yeme bozukluğunun destekleyici problemlerin üzerine ayrıca gitmek gerek. Son 1 yıldır terapilerim yeme bozukluğuna yönelik.
Kilo için ben şuan sezgisel beslenmeyi odak alıyorum. Doktorun tavsiyesi ile.
Yasak, krallara uy, cezalısın, kaçamak, ödül, başarılısın/başarısızsın diyenlerden uzak durmak gerek.
Yargılayacak birini değil mentor olacak birini bulmak lazım. Henüz bulamadım.
Neyse şuan için 10 kilo verdim. Bundan 6,7 yıl önce 35 kilo verip geri almıştım., 🤦‍♀️ hiç hatırlamak istemiyorum.
Şuan diyet ve spora devam etmem gerek.
Bir diyetisyen tecrübesiyle ayarlarım bozuldu. Henüz tekrar başlamadım.
Bu son verdiğim 10 kiloyu geri almamayı başardığım için çok mutluyum.
Zaten kilo vermek değil mesele, verirsin. Önemli olan verdiğini almamayı başarmak.

Dehbli birine onu yeme, cız, bunu içme yooo demek bir işe yaramıyor.
Mümkün olduğunca alternatife yönelmek, bazende canının çektiği neyse onu miktara dikkat ederek tüketmek gerek.
Bu kafa yapısında diyetisyen bulan paylaşsın lütfenn:)
Kesinlikle korumak sıkıntı. Ben 3 sene diyetisyenle 20 kilo verdim ve o düzene o kadar alışmıştım ki. Spor da harika gidiyordu. Sonra moralimi bozacak bazı şeyler yaşadım, canım istememesine rağmen 1 kereden bir şey olmaz diyip dışardan yemek söyledim. Sonra yarın diyete başlarım diye diye durmadan dürtüsel bir şekilde dışardan farklı farklı yiyecekler söyleye söyleye bugünlere geldim...
Ben müziği kendi odamda döne döne dinliyordum ancak deneyeceğim teşekkürler :)
Ozguvensizlik var.
Ben de bu noktadaydım. Her şeyi erteleye erteleye tıkanmıştım. Sonra randevuyu aldım ve gitmeye zorladım kendimi. 6-7 senedir ben kendi kendime videolar izleyerek, taktikler geliştirerek aşmaya çalıştım bu erteleme huyunu. Başlarda ADHD olduğumu bilmiyordum, son aylarda net oturdu, 2 sene önce öyle şüphelenmiştim sadece. Olmadı ben kendi kendime başaramadım. İlaçların uzun vadeli etkisini ben de göze alamıyorum ancak şu an ilaç kullanmadan atlatamayacağımın farkındayım, bir 6-7 sene daha gitsin istemiyorum. Kendi kendime mekanizmalar geliştirip adhd ile yaşamayı öğrenince doktor kontrolünde azaltmayı ya da bırakmayı düşünüyorum.

Hayal kurma bende de çok olurdu. Ana sınıfında bile hatırlıyorum dolaplara bakarak hayallere dalardım :) Mükemmeliyetçilik bende de fazlasıyla var, bu yüzden ders çalışamadım üniversitede pek. Bir plan yapardım illa ki ona uymam lazım, uymuyorsam 0 çalışma bu sefer.
Yüzümle oynama, dudağımı parçalama, elime bi nesneyi alıp onla oynama ya da onu parçalama vardı bende. Dışardan hoş bir görüntü de olmuyor maalesef.
Yukardaki arkadaşa dedim, ben video taktikle halledemedim, senelerim boşu boşuna gitti. Bu konuda ne yapacağım bir üst arkadaşa cevapta, bu aynı cevap metni içinde.

Doktora gidip gitmemekte şüphesi olan arkadaşlara ortak söyleyeyim. Açıkçası ben de gitmeyecektim başlarda. Hatta 1-2 sene önce şüphelendim yine gitmedim. Zaten hepimizde sonsuz erteleme huyu malum ve adhd tedavisinde kullanılan ilaçlara olan önyargı da malum.

Neyse son zamanlarda geçmişle alakalı çok pişmanlıklarım var. Kendi kendime pişmanlık bir işe yaramaz, o zamanlardan ders al dedim. Üniversitenin başlarında neden yurtdışında staj yapmadım, neden CV'mi güçlendirmedim diye kendime kızıyordum. Sonra fark ettim ki o zamanlara dönsem ve o zamanki psikolojide olsam yine yapamazdım hiçbirini çünkü ciddi bir depresyon içindeydim ve ısrarla doktora gitmeyi ve ilaç kullanmayı erteledim. Üniversitenin sonlarına doğru gittim ama bu seferde ilaçları bıraktım bir süre sonra. Ve esas burdan ders çıkarmam gerektiğini, doktora gidip yardım almam gerektiğini fark ettim, sonrasında vazgeçmemek için de ertelemeden o an randevuyu aldım. Her ne kadar adhd oldugumu dusunsem de tamamen emin değildim ve kendi kuruntum olduğunu düşünüyordum biraz da. Doktor evet sen de adhd var dedi ve kendi adhd hastalarından örnekler verdi, onların başardığını örnekleri anlattı ve benim de başaracağımı söyledi ve bu beni çok iyi hissettirdi.

Şu an kesin olarak sorunumun ne olduğunu ve neden olduğunu (reseptörlerimizin sürekli uyarılmaya ihtiyacı olması ve normal bir insanda tatmin duygusu yaratan şeylerin bizde yetersiz kalması) anladığım için çok mutluyum. İlaç kullanmaya devam edicem, ilerde bırakabilirim duruma göre ama şu an ihtiyacım var ve yine doktoru dinlemeyip 6-7 senemi pişmanlıklarla doldurmicam. Bu süreçte taktikler de geliştirmeyi düşünüyorum.

Hatta buraya bir adhd günlük ya da topik açalım hep beraber taktiklerimizi, başarılarımızı anlatır birbirimizi gazlarız. Dertlerimizi paylaşır destek oluruz. Ne dersiniz?

Bence geyik sohbet kısmına bir topic açıp işgal edebiliriz. :)
Bence de ya günlük gibi olabilir ya da geyik sohbet de olur. Yukarda yazdığımı okumaz ya da görmezsen diye buraya da kopyalayayım:
Bir adhd günlük ya da topik açalım hep beraber taktiklerimizi, başarılarımızı anlatır birbirimizi gazlarız. Dertlerimizi paylaşır destek oluruz.

Kizlar dehbyle atipik otizmin farki ne onda da duz mantik olma imalari anlamama bazen dehbye kaygi bozuklugu da eslik edebiliyor aradaki fark ne acaba atipik otizm derken boyle en hafif versiyonunu kastediyorum
atipik otizmi detaylı bilmiyorum, şu an internetten baktığım kadarıyla bende olmayan ama atipik otizmde olan özellikleri sıralayayım:
-Dil ve konuşmada gecikmeler
-gelişimde bozukluklar
-tekrarlayıcı konuşmalar
-tat, ses, koku, görme ve dokunmaya karşı artan ya da azalan hassasiyetler
-soyut kavramları anlamada zorluklar
-tekrarlayan takıntılı davranışlar

Ben ADDyim yani sizin dediginiz hastalik. Telefonu sacma sapan yerlerde unutabiliyorum mesela. Bazi esyalarim kayboluyor cok sonradan fark ediyorum. Cogu seyi dinlemekte gucluk cekiyorum eger ilgimi cekmiyorsa. Bazen tekrar anlattiriyorum yakin arkadaslarima anlattiklari hikayeyi. Yakin degilse de dinlemis gibi kafa salliyorum. Doktora gittim kirmizi receteli ilac da aldim. Ritalin bende mucizeler yaratmadi. Yani duzenli de almadim belki de ondandir. Herkeste ise yaramiyormus. Bir de sorunumu cok buyuk gormuyorum ben. En son ritalin almaya gittigim doktor "ben ADD diye bir hastalik olduguna inanmiyorum" dedi. Resmen rezillik. Tabi ki ikna etmeye calismadim. Aptal ve cahil insanlarla vakit kaybedemem. Daha onceden de baska cahil bir doktor bende boyle bir hastalik olsaydi yuksek lisans yapamayacagimi dusundu. Yani sinifta falan kalmam gerekiyormus sozde. Halbuki bu hastaligin zekayla ilgisi yok. Ben dersleri tek basima gece yarisi calisirken gectim hep. Dikkat eksikliginden dolayi derste ogrenmem mumkun degildi. Bir de bu hastalik kalitsal. Benim annemde var ayni durum. Size google takvim gibi uygulamalar kullanmanizi oneririm. Benim gittigim psikolog da ADHD idi. aile akraba uyelerinin adlarini bile unutuyormus. Bana bazi bilgisayarinda kullandigi notlari gosterdi. Ilac kullanmiyormus, alismis o sekilde yasamaya.
Doktorun bunu söylemesi tam bir rezillik zaten böyle birinden uygun tedavi nasıl alınabilir ki? Öncelikle psikiyatride doktora güven çok çok önemli. Ritalinin etki etmediği concerta'nın etki ettiği kişiler de çok duydum bence tekrar gidin ama dehb ile alakalı çalışma yapan bir doktora. Bir de tavsiyem uzman doktora gidin, asistana değil.
Ben de dikkat eksikliğinden şüphelendiğimi tecrübeli ve adı duyulmuş bir psikolog tanıdığımıza söylediğimde bana kahkahalarla gülmüştü. Dikkat eksikliği olan birinin benim okuduğum okulu bitiremeyeceğini, kuruntum olduğunu söyledi. Ama ben şu an öğreniyorum ki benim okuduğum okulda da benim gibi dehb olan kişiler varmış. O psikologu dinlesem şu an hala bendeki sorunu anlamayıp acı çekiyor olacaktım. Kendimi tembel ve işe yaramaz hissedecektim.

Ay bu yazı bi anda kalınlaştı noldu anlamadım arkadaşlar kusura bakmayın düzeltemedim de :KK70: Söylediklerinizin %90'ı bende de var. Ah bu saflık şeyinden çok çektim. Herkes ilk tanıdığında çok saf sanıyor, sonra saf olmadığımı görünce saf rolü yaptığım için sinsi olduğumu iddia ediyor. En az 10-15 kişiden duydum bunu. Yeni bir ortama girince de hep olmasa da %70 saf, gerizekalı görünürüm, tanıdıkça da zeki olduğumu düşünürler.​

Dopamin diyetini nasıl ve neden yaptınız

Telefon ve bilgisayardan uzak durmam, odaklanma süremi uzatmıştı.

X