Yıllardır içinden çıkamadığım aile sorunlarım

Bırakın bizle yaşamayı o işten geldiğinde evde olmazsa panikliyor. Mutlaka evde olur zaten. Onu tedavi ettirecek maddi manevi gücümüz yok. Artık uğraşmak da istemiyorum şahsen. Çok ciddi bir emek ve çaba sergiledim zamanında. O asla iyileşmek istemiyor. İnanın gördüğü tedaviyi görebilen çok az kişi vardır.

Ben kötü evlat mı olacağım desteği kestiğimde bilmiyorum. Annem ona böyle dezavantajlı grup falan gibi bakıyor. Pozitif ayrımcılık yapıyor. Ben evladı değil miyim diye kafaları yiyorum. Halbuki annem ondan hiç evlatlık görmedi. Varsa yoksa bela. Bunca sene yaşananları anlatsam roman olur.
Ya anneniz bencil davranıyor biraz bence ben annemden babamdan değil sigara parası kitap için bile para isteyemedim sınava hazırlandığım işsiz dönemim boyunca ancak soracak bişey lazım mı diye o zaman söylerdim. Yani her şey bitti de sigara kaldı kaç lira oldu kim bilir bir değil iki değil herkes bırakıyor bi zahmet o da bıraksın ayıp ya kendi evi yuvası olan kadınsınız, bilmiyorum çok hor kullanıyor sanki sizi allah sabır versin

Günaydınlar herkese,

Ne bir iyi geceler ne de günaydın dedik annemle. Anladım ki gerçekten bana sırt dönmüş. Abimin sinirinden çekinse o sabah işe gittiğinde mutlaka bana yazardı çünkü. Gerçekten kocaman bir kıymet bilmezlik ile sınanıyorum. Söylediklerinizde çok haklısınız. Anneme verdiğim söz geliyor aklıma, “nefes aldığım sürece yanında olacağım” demiştim. Sanırım o sözü tutmamam gerekiyor.
Bu durumlarda eninde sonunda kötü olan siz olursunuz. Aklıma şu geldi, annenize aylık 500 TL gibi bir meblağ sabitleyin, gerisine karışmayın.

Bu konuyu yıllardır çözüme kavuşturamıyorum. Kavuşturabileceğimi de sanmıyorum.

Annemle babam ayrı, ben 1 yaşındayken ayrılmışlar. 19’uma kadar annem abilerim anneannem yaşıyorduk. Sonra küçük abimin uyuşturucu bağımlılığı alkol sorunları nedeniyle babam abimi yanına aldı. Anneannemi kaybettik, büyük abim çalışmaya gitti şehir dışına, evlendi. Kaldık annemle baş başa.

20 yaşından beri çalışıyorum, kendi işimi yapıyorum, annemle beraber çok güzel zamanlar geçirdik. Gayet mutluyduk maddi manevi hiçbir sorunumuz olmazdı. Sonra ben hayatımın hatasını yaparak berbat bir adam ve ailesi ile evlendim 2019’da. Küçük abim yeniden annemin yanına taşındı. Her şey de burada başladı.

Ben boşandım, birkaç ay beraber yaşadık üçümüz, kavga ettik abimle tek yaşadım bir süre de, sonra yeniden evlendim. Konuyu da çok uzatmadan güncel durumu anlatayım en iyisi, aklınıza takılan durum olursa cevaplayayım çünkü çook karmaşık hikaye.

Şu an annemle yakın oturuyorum. Ben eşimle, annem abimle yaşıyor. Abim 32 yaşında ve son 6 aydır çalışıyor. Öncesinde babamın şirketinde çalışıyordu ama ofise gidip geliyordu, yazları babamın şehir dışında işleri yoğunlaştığı zamanlar onunla beraber şehir dışına gidiyordu.

Abimin bağımlılık sorunu için vesayetini aldım 2 sene önce. Türkiye’de verilen en iyi bağımlılık tedavisini gördü. Maddi külfetinin büyüğünü (tedavi ücreti vs) babam, gidiş geliş masrafları götürülen yemek vs. ufak yükleri de ben üstlendim. Aldığı maddelerden kalbi durduğu günün ertesinde mahkemeye gidip dava açmıştım, artık yeter diyerek. Kendisinin tedavi niyeti yoktu çünkü. Yapmasaydım ölecekti.

Tedaviden sonra bir süre iyi devam etti. Gerçekten her şeyin düzeldiğine inandık. Sonra eskisi kadar olmasa da alkol ve madde sorunları yeniden başladı. Bu konuda hiçbirimiz hiçbir şey yapamıyoruz. Babam zaten hastalandı yatalak gibi bir şey oldu, 1.5 sene hastanede yattı, babamdan çok ama çok korkardı eskiden ama babamın durumundan sonra öyle bir unsur da kalmadı ortada.

Arada içki içer, sıklıkla madde kullanır (ot kullanıyor). Alkol aldığı zamanlar hepimiz için kabustur. Saldırganlaşır, inanılmaz güçlü kuvvetlidir, korkarız hepimiz. Bense dayanamayıp söylenirim, mutlaka kavga ederiz ve ortamı terk ederim. Uzun zamandır böyle.

Gelin görün ki ben yıllardır zaten ailesi ve eski lanet evliliği için çalışmış biri olarak, artık kendim için yaşamak istiyorum.

Annemin maaşı kesintiler sonrası evlerinin kirası ve ufak tefek faturalara gidiyor. Abim de asgari ücretle çalışıyor (son 6 ayda eline bir kere düzgün para geçmedi, işyerindeki sorunlardan kesintiler oldu, telefonunu torbacılara kaptırdı gidip idareten bir telefon alan yine ben oldum, çünkü annemin telefonunu alıp işe gidiyordu).

Büyük abim ve ben diyoruz ki bu evin geçiminden sen sorumlusun. Ancak aylardır hiçbir şey yapmadığı gibi ikisinin de sigarasını ben alıyorum (anneme harcadığım para beni asla rahatsız etmiyor, zaten her zaman teşekkür eden ve azla yetinen, zorla destek olduğum biridir annem). Eve alışveriş vs. ben yapıyorum, iki aydır büyük abim de ben kafayı yemiş halde olduğum için destek atıyor.

Taşınma masrafları var, evden çıkmaları gerekiyor, abimin aldığı paralardan hiçbir ses soluk yok. “Önceki işimden alacağım vardı” diyor, alacağı tutar her görüşmemizde daha da azalmış oluyor. “Ya zaten 300 lira bişeydi” diye diye para harcandı gitti mesela.

Sık sık para istiyor. Bugün de para istedi. Gönderemeyeceğimi söyledim. Babamdan da hemen her gün, en kötü gün aşırı günlük masraflarını karşılayacak parayı alıyor çünkü. Vereceğim paranın gideceği yer belli. Göndermedim. Bana “kendim için değil ama annem için evde bir şeyler yok annem aç kalıyor” dedi. Annemi aradım, böyle diyor diye, annem de yok tabii öyle bir şey falan dedi. Abim de mesajlarımızı okumuş benim “esrar parası için çalışamam” dediğimi falan görmüş, bana küfürler dolusu mesajlar gönderdi. Evime gelip eşimi de beni de dövmekle tehdit etti, kapıyı açmazsanız kırarım dedi. Babamı aradım ve babam tuttu onu.

Ya konuyu çok dağınık anlatıyorum berbat ötesi haldeyim kusura bakmayın. Toparlamaya çalışacağım.

Konu özetle şöyle. Ben annemi mahrum bırakmak istemiyorum. Ama ona gıda sigara vs. alsam abime yok diyemediği için kendisine kalmayacak şekilde abim tüketiyor bunları, mecburen ona da alıyorum. Mesela anneme sigara götürüyorum biliyorum ki abime almazsam o içecek, annem yine sigarasız kalacak (keşke sigara içmesek bu arada, o başka bir konunun detayı olsun. bu kadar çok sigara lafı geçince rahatsız edici oldu afedersiniz).

Alkol aldığı zamanlar saçma saçma şeyler yapıyor, olay çıkarıyor, insanlarla kavgaya karışıyor, evde huzur bırakmıyor. Anneme büyük abim de ben de defalarca teklif ettik bizle yaşa diye, bizzat eşim de söyledi gel bir süre de olsa kal, sensizliği anlasın, aklı başına gelsin.

Annem asla ona kıyamıyor. Onunla ilgili söylendiğim zaman “benim ne suçum var” diye hemen üste çıkıyor. “Nasıl bırakayım nereye gidecek sanki” diyor mesela. Onla bu şekilde yaşamayı gerçekten seviyor mu yoksa çaresizlik içinde mi anlayamıyorum. Biz büyük abimle taşınma masrafını toparlamaya çalışırken canla başla, anneme bir maaş farkı yatmış güzel de bir tutar, hiçbirimizin haberi olmadı mesela. Ben sürüne sürüne çalıştığım esnalarda annemde o para vardı ve ben bunu tesadüfen öğrendim. Hüngür hüngür ağlayıp anneme “sen beni hiç sevmiyor musun, neden asla acımıyorsun bana, bu masraf bu eve ait neden sen eline geçen parayla katkı sağlamıyorsun” dedim. Özür diledi, haklısın dedi, kalbim parçalandı dedi…

Abimden asla vazgeçmiyor, “ben ne yapayım çarem yok” diyor. Babam da abimi evinde istemiyor, tedavi öncesi en berbat olayları babamın evinde yaptı çünkü. Anlatamayacağım kadar iğrenç şeyler.

Bana bugünkü tartışmadan sonra iğrenç küfürlerle dolu şekilde annemi de beni de rahatsız etme yazmış. Eşime ağza alınmayacak küfürler yazıyor, bana “senin önceliğin kocan olmuş” diye suçlayıcı şeyler söylüyor. Ne yazık ki önceliğim abimin rahatça içmesi olamaz, bunu algılamıyor. Daha önce de içip içip eşime (sevgiliydik o zamanlar) küfürler ettiği mesajlar attı. Babamın eşimi “o ciddiye alınacak biri değil” diye sakinleştirmesiyle duruldu ortalık.

Her kavgamızda “paranın da ….”, “yedi kocalı hürmüz” (ikinci evliliğimi yaptım), sen şöyle para yedirdin, eski kocana şunu harcadın, şimdi annemin şu masrafı mı gözüne geliyor gibi şeyler söylüyor. Ama ben anneme destek vermekten rahatsız olmuyorum ki. Abimin yapması gerekenleri yapmaya mecbur bırakılmaktan rahatsız oluyorum.

Nankörlükte sınır tanımadığı gibi annemin bana sırt dönmüş olması durumuna da şok geçiriyorum.

Abim eve yapılması gereken masrafların tutarlarını içkiyle ortamlarla harcıyor, ben hep yerine koymak zorunda kalıyorum. Gasp edilmiş gibi hissediyorum. Doğalgaz kesilecek, sigara yok, evde yiyecek ekmek yok… yapmamaya dayanamıyorum, yıllardır bu şekilde çürüyorum. Yaptığım şey abimin iğrenç hayat tarzının masraflarını karşılamak aslında.

Çok dağınık ve uzun bir yazı oldu. Özür diliyorum. Temel sorum ben bu durumda nasıl davranmalıyım, desteğimi tamamen kesmeli miyim, anneme de gıda sigara vs. için destek olmamalıyım? Yarın öbür gün anneme bir şey olursa çok acı çekeceğim, onu böyle çaresiz bıraktım diye hissedeceğim, anneme olan duygularım yüzünden kendimi abime kullandırtmaktan nasıl kurtulabilirim?

Teşekkürler…
Çok üzgünüm. İçim rahat etsin, anneme yardım etmek istiyorum diyorsanız getir-Migros- A101 gibi online marketlerden ödemeyi online yaparak yiyecek yollayabilirsiniz. Sigara falan almayın. Sigara birincil ihtiyaçlardan değil. Siz bu zamana kadar elinizden gelenin fazlasını zaten yapmışsınız. Abiye karşı tehdit mesajlarını gösterip koruma kararı aldırın.

Annem emekli, 63 yaşında. Şimdi bu tartışmamız yüzünden büyük abime çalışacağım falan diyormuş. Beyefendinin içkisi yüzünden düştüğümüz hallere bakın.
tamam çalışsın bırakın çalışsın valla bak
onu ve diğer çocuklarını mahveden çocuğu için yazık nereye bırakayım diyorsa o zaman çalışıp baksın çocuğuna

sağlam destek alın ve yaptığınız hatanın farkına varın
yapmanız gerekenleri fazlalıkla yapmışsınız çünkü

eşiniz de iyi adammış gerçekten

Günaydınlar herkese,

Ne bir iyi geceler ne de günaydın dedik annemle. Anladım ki gerçekten bana sırt dönmüş. Abimin sinirinden çekinse o sabah işe gittiğinde mutlaka bana yazardı çünkü. Gerçekten kocaman bir kıymet bilmezlik ile sınanıyorum. Söylediklerinizde çok haklısınız. Anneme verdiğim söz geliyor aklıma, “nefes aldığım sürece yanında olacağım” demiştim. Sanırım o sözü tutmamam gerekiyor.
Günaydın louder,
Kıymet bilmiyor evet doğru dediniz
Bir arkadaş yazmış aşağıda her ay belli miktar para ver gerisine karışma diye, bana da mantıklı geldi

senin durumundan tabii ki çok farklı zira sende bağımlılık falan var ama aynı asalak, faydasız kardeş olayını biz de yaşadık.
biz senelerce anneannemle oturduk, bende de dayı sorunu vardı. çalışmaz etmez, okulu sakız gibi uzatır, eve bir kuruş katkı yok, biz çalışalım o yesin, kira denkleşmemiş umurunda değil. fatura günü gelmiş umurunda falan değildi yani. tamam alkolik ya da bağımlı değildi ama aşırı faydasız ve asalaktı. burada suç annemdeydi çünkü elinde avucunda ne varsa hep onlara verdi ve bir gün bir kavga sırasında annesinin hala ısrarla oğlunu savunması sonucu evlerimizi ayırdık. evler ayrılınca bütçeler de ayrıldı doğal olarak, annem her türlü desteği yardımı bıçak gibi kesti. böyle çat diye kesince o asalak eşşek gibi mezun oldu fellik fellik iş aramaya başladı. destek devam etseydi o hala evde kıçını yayıp yatmaya devam edecekti. yani çözüm desteği kesmek. ne olursa olsun ben bittim artık kalmadım diyeceksin ve bu desteği noktalayacaksın. kime ne olursa olsun demen lazım.

Annemle konuştuk sabah. Kavga gürültü, bağırdı çağırdı ağladı. Abin yüzünden bana sarıyorsun dedi (ona sarmam da abim yine para istedi of bıktım demeler falan). E anne dedim kime anlatacağım ben derdimi? Ben aldığım paranın hesabını vermeyeceğim falan dedi, dedim kusura bakma ama tüm masraflar bana yıkılıyorsa “elime para geçti hesap vermem” diyemezsin, kendi giderlerinizi karşılayabiliyor musunuz da böyle bir tavır içine giriyorsun, kırk yılda bir eline para geçiyorsa kırk yılda bir kızımın yüküne destek olayım demiyorsun dedim. Bir ton bağırıp çağırdı, kendini haklı görüyor. Bana nankör falan dedi. Besleme gibi yaşamayacakmış, başarırsa başarırmış başaramazsa da o zaman düşünürmüş. Ben gerçekten anlamıyorum annemi. Bu kadar üste çıkılmaz gerçekten.

Bir de bana “kocanla mutlu mesut yaşa” falan diyor. Suç mu bu cidden? Kocamla mutlu mesut yaşamak bir hata mı, aileme ihanet mi yani?

Günaydın louder,
Kıymet bilmiyor evet doğru dediniz
Bir arkadaş yazmış aşağıda her ay belli miktar para ver gerisine karışma diye, bana da mantıklı geldi

senin durumundan tabii ki çok farklı zira sende bağımlılık falan var ama aynı asalak, faydasız kardeş olayını biz de yaşadık.
biz senelerce anneannemle oturduk, bende de dayı sorunu vardı. çalışmaz etmez, okulu sakız gibi uzatır, eve bir kuruş katkı yok, biz çalışalım o yesin, kira denkleşmemiş umurunda değil. fatura günü gelmiş umurunda falan değildi yani. tamam alkolik ya da bağımlı değildi ama aşırı faydasız ve asalaktı. burada suç annemdeydi çünkü elinde avucunda ne varsa hep onlara verdi ve bir gün bir kavga sırasında annesinin hala ısrarla oğlunu savunması sonucu evlerimizi ayırdık. evler ayrılınca bütçeler de ayrıldı doğal olarak, annem her türlü desteği yardımı bıçak gibi kesti. böyle çat diye kesince o asalak eşşek gibi mezun oldu fellik fellik iş aramaya başladı. destek devam etseydi o hala evde kıçını yayıp yatmaya devam edecekti. yani çözüm desteği kesmek. ne olursa olsun ben bittim artık kalmadım diyeceksin ve bu desteği noktalayacaksın. kime ne olursa olsun demen lazım.
Zaten artık istemiyormuş benden hiçbir şey kabul etmeyecekmiş. Yukarıdaki 2 mesajda anlattım son konuşmamızı. Çok çaresiz hissediyorum gerçekten :KK43:

Çoğunluğun aksine annenize acıyamayacagim kusura bakmayın. O da ayrı bir toksik kişilik. Ikisini de kesip atmaniz gereken bir kangren olarak görüyorum. Size ise ciddi bir terapi şart. Hâlâ annenizde "hayırlı evlat" etiketi alabilmek için bu manipulatif ve toksik durumun içindesiniz. Üzgünüm ama asla alamayacaksınız. O tip insanlar asla ama asla, ölüm döşeğinde dahi o pembe gözlüklerini atmazlar. Benim büyük halam kendi için kariyerini feda eden oğluna küfrederek, cebinden emekli maaşını çalan 16 yaşında evden kaçıp 23 yaşında 2 çocuk ve ayyaş eşiyle evine çöreklenen kızının adını sayıklayarak göçtü gitti. O hastanedeyken tatile çıkan kızının.

Biraz kaba olacak ama resmen sizi sagiyorlar. Tamam annedir, başta indir o başka. Ama annenizde anınızı düşünse ona o parayı temin etmez.
Siz annenize bu konuda destek olmaya devam ettikçe hiç birşey değişmeyecek. Ne güzel onlar kendileri istiyor şuan sizin onlardan uzak durmanızı. Bırakın bakalım kendi hallerine ne yapacaklar. Kendi başlarının çarelerini bakmayi öğrensinler. Küçük çocuk değiller ki hep birinin sirtlamalariyla.bu hayatı devam ettirsinler.
Sizin de bir hayatınız var, hayatınıza bakın. Ne yazikki biyolojik ailelerimizi biz sevmiyoruz.

Parayı kesmeniz lazım başka yolu yok.
Annenize de üzülmeyin abiniz eşek kadar adam gidip çalışabilir ve kendine bakabilir bunu yapmıyorsa önce kendi sonra annenizin suçu ki anneniz hala alttan alttan onu desteklediği için abiniz kendi sorumluluğunu dahi almaktan aciz.
Siz abinizin hamalı değilsiniz bırakın onun hayatını taşımayı ve kendi hayatınıza bakın.

Eğer bu durumda anneniz size tavır alırsa bir müddet uzaklaşın.

Parayı kesmeniz lazım başka yolu yok.
Annenize de üzülmeyin abiniz eşek kadar adam gidip çalışabilir ve kendine bakabilir bunu yapmıyorsa önce kendi sonra annenizin suçu ki anneniz hala alttan alttan onu desteklediği için abiniz kendi sorumluluğunu dahi almaktan aciz.
Siz abinizin hamalı değilsiniz bırakın onun hayatını taşımayı ve kendi hayatınıza bakın.

Eğer bu durumda anneniz size tavır alırsa bir müddet uzaklaşın.
Hem de ne tavır almak, beni suçluyor hala. O ay başında eline geçen farktan babama ve abime bahsettiğim için. Güya yani. Esas sebep oğluna bir anne gibi yaklaşmadığım için bence.

Annemle konuştuk sabah. Kavga gürültü, bağırdı çağırdı ağladı. Abin yüzünden bana sarıyorsun dedi (ona sarmam da abim yine para istedi of bıktım demeler falan). E anne dedim kime anlatacağım ben derdimi? Ben aldığım paranın hesabını vermeyeceğim falan dedi, dedim kusura bakma ama tüm masraflar bana yıkılıyorsa “elime para geçti hesap vermem” diyemezsin, kendi giderlerinizi karşılayabiliyor musunuz da böyle bir tavır içine giriyorsun, kırk yılda bir eline para geçiyorsa kırk yılda bir kızımın yüküne destek olayım demiyorsun dedim. Bir ton bağırıp çağırdı, kendini haklı görüyor. Bana nankör falan dedi. Besleme gibi yaşamayacakmış, başarırsa başarırmış başaramazsa da o zaman düşünürmüş. Ben gerçekten anlamıyorum annemi. Bu kadar üste çıkılmaz gerçekten.

Bir de bana “kocanla mutlu mesut yaşa” falan diyor. Suç mu bu cidden? Kocamla mutlu mesut yaşamak bir hata mı, aileme ihanet mi yani?

Anneniz tarafından korkunç bir şekilde manipüle ediliyorsunuz. Klasik 2 taktiği uyguluyor anneniz üzerinizde. Önce mağdurmuş gibi yapıyordu, anlattıklarınıza göre. Güya sizden hiçbir şey istemiyordu, ama ne yapsındı, o da evladıydı filan safsataları. Artık baktı ki sizin gözünüz açıldı ve bu kart işe yaramıyor hemen "dışlama" kartını çıkardı, yani sizin kaybetme korkunuzu tetiklemeye çalışıyor şu anda. Muhtemelen annenizin, siz küçük bir kızken de küsme huyu vardı. Onun istemediği bir şeyi yaptığınızda ya da size sizin istemediğiniz bir şeyi yaptırmaya çalıştığında bu "küsme" kartını çıkarıyordu. Sizin artık onların yarattığı bu ucube sistemin içinde yer almayacağınızı sizden bile önce anlamıştır o. Bir anlamda "Eğer bana, dolayısıyla oğluma para akışını kesersen senin annen olmam" mesajı veriliyor şu anda. Besleme gibi yaşamayacakmış, yaşamasın efendim. Bunu size değil bağımlı oğluna söylesin.

Bir de kocanızla mutlu olduğunuz için sakın suçluluk hissine kapılmayın. Böyle, rollerin değiştiği, ailelerde sürüden ayrılıp mutlu olanları ve bir şeyler başarmış olanları suçlu hissettirmek ata sporudur. Biz yapamadık, sen de yapamazsın demek isterler aslında, sakladıkları hasetleriyle. Daha uzun yazacağım, biraz işim var.

Şu video'ların size çok faydasının dokunacağını düşünüyorum, izlemek isterseniz diye ekliyorum:

Hem de ne tavır almak, beni suçluyor hala. O ay başında eline geçen farktan babama ve abime bahsettiğim için. Güya yani. Esas sebep oğluna bir anne gibi yaklaşmadığım için bence.
Yaklaşmayın da zaten siz abinizin ve annenizin annesi değilsiniz.
Her şeye yetmek zorunda değilsiniz.
Gerçekten iş bulamıyor olsa, aç ve açıkta olsa amenna ama kimsenin bağımlılığı yüzünden kendi emeğinizi, paranızı vermek ve bunun sorumluluğunu hissetmeniz gerekmiyor.
Anneniz abinizi koruyacağım derken sizi sömürmesine müsaade ediyor ve bu adil değil.
O yüzden bırakın ne düşünürlerse düşünsünler, biraz kendi başlarına kalmaları lazım ki anneniz bir şeyleri görsün ve buna bir dur desin.
Evet anne yüreği kötü olsun istemiyor ama aynı düşünceyi sizin içinde yapmıyorsa bir adaletsizlik var demektir.

Ayrıca bu şekilde oğluna sorumluluk vermeyip sürekli arkasını toplayarak abinize de kötülük yapıyor böyle yapmaya devam ederse abiniz bir asalak gibi (çok af edersiniz) başkalarının sırtından geçinmeye devam edecek.

Öncelikle arkası toplanan hiçbir bağımlı, bağımlılığından kolay kolay kurtulamaz. Hele ki abiniz gibi, artık neredeyse kişilik bozukluğu geliştirmiş biri dibin de dibini görmezse bu işten kurtulamaz. Aslında bir kere görür gibi olmuş, kalbi durmuş dediniz. Zaten o zaman tedaviye de o yüzden yanaşmış sanırım. Bundan sonra da hapis, ölümden dönme, ağır dayak yeme gibi böyle bir dip olmazsa bu adam bunu bırakmaz. Bağımlı yakınlarına ısrarla tavsiye edilir, sakın kurtarmaya çalışmayın diye. "Dayak mı yiyecek, bırakın ağzını burnunu dağıtsınlar. Borç yüzünden hapse mi girecek, bırakın girsin. Akşam altına işeyip mıçtı mı, sakın temizlemeyin sabah kendini o halde bulsun" gibi öğütler verilir bağımlı yakınlarına. Yani annenizin ona iyilik değil de çok büyük bir kötülük yaptığını söyleyen arkadaşlara ben de katılıyorum.

Burada 3 tane ilişki var:
1- Anneniz ile abiniz arasında olan: Bu sizi hiç ilgilendirmiyor, ne yaparlarsa yapsınlar, hiçbir şekilde karışmayın. Annenizin bu konuda sizinle konuşmasına izin bile vermeyin. Burada anne olan o, siz değil. O ilişkide bir sorun varsa, yetişkin gibi çözmesi gereken kişi de o iki yetişkin. Annenizin bu konuda size dert anlatmasına müsaade etmeyin.

2- Sizinle abiniz arasındaki ilişki: Yapmanız gerekenden fazlasını bile yapmışsınız. Bu ilişkiyi direkt kesebilirsiniz, her yerden engelleyerek ve bundan sonra sıfır iletişim kurarak. Abiniz berbat bir hal almış. Size karşı ettiği küfürler bir abinin kız kardeşine edebileceği türden değil. Bu adam artık sizin birlikte büyüdüğünüz abiniz değil, bir bağımlı, değişti, dönüştü. Dönüştüğü yaratık da gerçekten korkutucu, bu adamdan her türlü kötülük gelebilir, sadece fiziksel şiddet olsa gene iyi. Kız kardeşine o küfürleri edebilen birinin, alkol-madde etkisi altındayken herhangi bir sınırının olacağını zannetmiyorum. O sizin abiniz değil artık, o da sizi kardeşi olarak görmüyor, ona karşı da hiçbir borcunuz yok.

3- Zurnanın zırt dediği yer, annenizle sizin aranızdaki ilişki: Annenizle roller değişmiş. Annenize annelik yapıyorsunuz ve bu çok uzun zaman önce başlamış belli ki. Anneniz kaotik ortamlara alışkın bir kadın, babanızla da böyle bir ilişki ve olaylı uzun süren bir boşanma yaşamış. Muhtemelen kendi kök ailesi de huzurun olmadığı hır gür içinde bir aileydi. Dolayısıyla abinizin bu halleri annenizi yormuyor bile çünkü alışkın olduğu, bildiği, tanıdığı bu. Sadece sizden para akışını sağlayabilmek için mağdurmuş ve bu durumdan rahatsızmış gibi davranıyor. Ama siz biraz hoşnutsuzluğunuzu belli edince tırnaklarını nasıl da çıkardı. Çünkü o bu sistemin devamını istiyor. Kendi bile farkında değil belki ama böyle maalesef. Sizin yapacağınız annenize annelik yapmayı ve ondan asla gelmeyecek olan onayı beklemeyi bırakmak. Evet, o sözleri duymayı çok istediğinizi biliyorum, ama asla söylemeyecek, sizi ciğercinin kapısındaki kedi gibi hep bekletecek. Çünkü sizin beklemeniz onun işine geliyor, beklentileriniz sizi verici olmaya zorluyor çünkü. Peki ne yapmak lazım? Annenizle ilişkinizi tamamen kesmeyin. Bunun verdiği suçluluğu kaldıramazsınız, aklınız sürekli onda kalır. Ama annenizi artık anneniz gibi değil de bir arkadaş, sıradan bir tanış gibi görün, asla derin sohbetler yapmayın. Havadan sudan, siyaset, pahalılık, pişirdiğiniz yemekler, akşam izlediğiniz diziler vs... Abinizin ismini bile zikretmeyin bu konuşmalarda, o konu sizin için kapandı. Anneniz konuşmaya çalışırsa da "Bu konu hakkında konuşmak istemiyorum" deyip kestirip atabilirsiniz. Anneniz ilk etapta bozulacak, size küsecek, kaybetme korkunuzu tetiklemeye çalışacak şu anda yaptığı gibi. Hiiiiç takmayın, farkında değilmiş gibi davranın ne "neden surat asıyorsun?" diye kavga edin, ne de onu güldürmeye-yumuşatmaya çalışın. Siz hiçbir şey yapmadınız, kendi kendine surat asan kendi kendine de gülsün. Herkes kendi mutluluğundan kendi sorumlu. Maddi yardımı tamamen kesebilir ya da sizi yormayacak sabit bir miktarı her ay hesabına gönderebilirsiniz. Her ay aynı miktar, ne 1 lira eksik, ne 1 lira fazla. 63 yaşında kadın, bütçesini ona göre yapacak, bu sizin probleminiz değil, ister karnını doyursun o parayla, isterse bağımlı oğluna verip aç kalsın. Annenizle görüşmelerinizi de uzun bir süre o eve giderek değil de dışarıda bir şeyler içerek gerçekleştirin. O eve gitmeyin yani. Şimdilik yazacaklarım bu kadar. Buraya kadar okuyan varsa, umarım kör olmamış gözlerinden öperim :confused:.

Abinin sana dedikleri, annenin düşündükleri louder.
Derhal maddi yardımı kesmelisin.
Sen kesmedikçe bu şekilde devam edecek, senin görevin gibi algılanmış.

Sizin anneniz o. Siz onun annesi değilsiniz. Bu cepte dursun. Ben yeri geldi mi çok acımasız bir insan oluyorum galiba bilmiyorum. Sizin yerinizde olsam annemle de abimle de gerekirse tüm ailemle bütün irtibatı keserdim. Kendilerini düzeltip pişman mı oldular amenna o zaman tekrar konuşurdum ki yaptım zamanında. Yeni hamileyken annem kardeşim yüzünden beni arayıp arayıp bağırıp, hakaret edip küfrediyordu. Uzun süre arayıp sormadım. İşte hastalığı çıkmış babam araya girdi etme konus annenle diye öyle arayıp nabız yokladım. O günden sonra da bir daha öyle küfürmüş hakaretmis işitmedim. Sizin durumunuza göre çok basit bir şey tabii. Sizin yerinizde olsam zırnık koklatmam, telefon numaramı değiştirir gerekirse evden taşınır kimseye de bilgi vermezdim.
Eşinizle mutluysaniz artık önceliğiniz o. Enerjinizi ona ayırın. Psikopat abi, evlat kayiran anne kahrı çekmek zorunda değilsiniz.

X