Yıllardır içinden çıkamadığım aile sorunlarım

Anneler oğullarına asla kıyamıyorlar, o yüzden onlar da böyle sorumsuz, boş beleş insan oluyorlar. Siz destek verdikçe bu böyle devam eder. Siz annenizin ebeveyni değilsiniz. Ona yada abinize bakmak zorunda değilsiniz. Ama sanki sizin görevinizmiş gibi olmuş. Yapmayın, yapınca değeri olmuyor.
Siz içiyor musunuz bilmiyorum ama 2 kişinin sigara parasını karşılamak hele bu zamlardan sonra hiç mantıklı değil. Alkol tüketmiyorum ama birkaç yıl öncesine kadar sigara içiyordum. Sigara ve alkol keyfi harcamadır bence, paran varsa içersin yoksa içmezsin, paran azsa az içersin. Annen de içmesin emin ol sigara almak iyilik değil. Parası olmasa belki azaltacak belki bırakacak.
Allah yardımcınız olsun. Uzaklaşabiliyorsanız uzaklaşın, başka şehre tayin isteyin. Onlarla uğraşmaktan kendi hayatınızı yaşayamıyorsunuz. Henüz bu yaşta bu kadar sorumluluk almışsınız. Kendinizi düşünün biraz. Abin hiçbir zaman düzelmez annen de onu bırakmaz.

Siz artık evlisiniz ve keseler ayrı şimdi birşey söylemiyorsada çokta uzak olmayan bir zamanda eşiniz abine yardımlarından dolayı şikayet edecek. Bence artık yardımı kesip kendi çekirdek ailene bakman gerek yoksa bu evliliğinde kötüye gidecek ve belki bitecek. Abin artık bir birey oturup konuş tedavi olmazsa tüm yardımı keseceğini söyle. Annenede aynı şekilde bir süre tüm bağlantını kes yoksa seni kasa olarak görmeye devam edecekler. İlk evliliğindeki duruma düşmüşsün sadece şuan ailen tarafından sömürülüyorsun. Annen için üzülüyorsan yanına al yada abine gitmesini söyle yarın öbürgün abin para bulamadığında annene saldırabilir ona bunu söyle ve kendi canını düşünüyorsa abine yardımı kesmesini ve tedavi ettirmesini söyle polis yoluyla...

Kimseyi zorla o kurban ucgeninden cikaramazsiniz.
Anneniz belli ki kalan ömrünü abinizle geçirmek onun için heba etmek istiyor.
Siz elinizden geleni fazlasıyla yapmışsınız.
Bu insanların öyle veya böyle maaşı var mı var gerisi artık onların bileceği iş.
Sigara masrafı vs sizin düşüneceğiniz şeyler değil.
Annenizi de abinizi de bırakın kendi hallerine yaşasınlar ana oğul.
Bence artık sizin kendinizi korumayı öğrenmeniz lazım gidip destek alın derim.
Evet belki abiniz madde bağımlısı ama siz de annenize adamissiniz tüm hayatınızı bu da sağlıklı değil.Annenizde oğluna adamış bu da çok sağlıksız.
Bağımlılıklar farkli farkli türde yani onu anlatmaya çalışıyorum.

Anneniz tarafından korkunç bir şekilde manipüle ediliyorsunuz. Klasik 2 taktiği uyguluyor anneniz üzerinizde. Önce mağdurmuş gibi yapıyordu, anlattıklarınıza göre. Güya sizden hiçbir şey istemiyordu, ama ne yapsındı, o da evladıydı filan safsataları. Artık baktı ki sizin gözünüz açıldı ve bu kart işe yaramıyor hemen "dışlama" kartını çıkardı, yani sizin kaybetme korkunuzu tetiklemeye çalışıyor şu anda. Muhtemelen annenizin, siz küçük bir kızken de küsme huyu vardı. Onun istemediği bir şeyi yaptığınızda ya da size sizin istemediğiniz bir şeyi yaptırmaya çalıştığında bu "küsme" kartını çıkarıyordu. Sizin artık onların yarattığı bu ucube sistemin içinde yer almayacağınızı sizden bile önce anlamıştır o. Bir anlamda "Eğer bana, dolayısıyla oğluma para akışını kesersen senin annen olmam" mesajı veriliyor şu anda. Besleme gibi yaşamayacakmış, yaşamasın efendim. Bunu size değil bağımlı oğluna söylesin.

Bir de kocanızla mutlu olduğunuz için sakın suçluluk hissine kapılmayın. Böyle, rollerin değiştiği, ailelerde sürüden ayrılıp mutlu olanları ve bir şeyler başarmış olanları suçlu hissettirmek ata sporudur. Biz yapamadık, sen de yapamazsın demek isterler aslında, sakladıkları hasetleriyle. Daha uzun yazacağım, biraz işim var.

Şu video'ların size çok faydasının dokunacağını düşünüyorum, izlemek isterseniz diye ekliyorum:

Çok teşekkür ederim, sabırsızlıkla bekliyorum yazacaklarınızı. Eğer terapist iseniz özelden bilgi gönderirseniz görüşmek de isterim. Videoları izleyeceğim, rahmetli psikoloğum ile çok yol kat etmiştik. Kendini feda şeması ile ilgili çalışıyorduk. Yarım kaldık :KK43:
Edit: ben yeni mesajları okurken yazmışsınız bile ❤️

Yaklaşmayın da zaten siz abinizin ve annenizin annesi değilsiniz.
Her şeye yetmek zorunda değilsiniz.
Gerçekten iş bulamıyor olsa, aç ve açıkta olsa amenna ama kimsenin bağımlılığı yüzünden kendi emeğinizi, paranızı vermek ve bunun sorumluluğunu hissetmeniz gerekmiyor.
Anneniz abinizi koruyacağım derken sizi sömürmesine müsaade ediyor ve bu adil değil.
O yüzden bırakın ne düşünürlerse düşünsünler, biraz kendi başlarına kalmaları lazım ki anneniz bir şeyleri görsün ve buna bir dur desin.
Evet anne yüreği kötü olsun istemiyor ama aynı düşünceyi sizin içinde yapmıyorsa bir adaletsizlik var demektir.

Ayrıca bu şekilde oğluna sorumluluk vermeyip sürekli arkasını toplayarak abinize de kötülük yapıyor böyle yapmaya devam ederse abiniz bir asalak gibi (çok af edersiniz) başkalarının sırtından geçinmeye devam edecek.
İnanın 6 aydır “maaşa kadar sigara yol parası sonra zaten maaş var” diye destek alıyor abim benden. Öncesinde tedavisiydi hayata karışmasıydı hiç ses etmeden karşıladım masraflarını. Beni az çok anladınız sağlık olsa işsizlik olsa ağzımı açmam istenmeden paylaşırım. Ama bu durum gücüme gidiyor. Ben ticaret de yapmıyorum. Üretiyorum sabahlara kadar çalışıp öyle kazanıyorum. Ne zaman konu açılsa abim “sen de parasızsan biz ne yapalım” diyor. Bilmiyor ki sırtımda kaç yük var, en gereksizi de kendisi…

" Yaptığım şey abimin iğrenç hayat tarzının masraflarını karşılamak aslında" ozetle aynen bunu yapiyorsunuz.
Anneniz konusundaki hassasiyetinizi anliyorum. Ama belki de en azindan bir kac ay sifir destekle yasayip neler oldugunu gorsunler. Bir musibet bin nasihatten iyidir.

Siz nasıl elinizi annenizin üzerinden çekemiyorsanız annenizde oğlunun üzerinden çekemiyor. Çünkü size göre anneniz yardıma muhtaç, annenize göre de oğlu muhtaç. Annenizin kaderini yaşıyorsunuz anlayacağınız. Bu saçma denklemden çıkmanın tek yolu var elinizi ayağınızı onlar üzerinden çekmeniz. Çünkü abinizin annesi de var babasida. Siz annelik yapmaya çalışmayın.
Herzaman söylerim yardım ihtiyaç sahibine yapılır. Kendi aileni mağdur edip psikolojini bozarak yardım olmaz.
Bizde aynı şeyleri yaşadık. Madde bağımlısı abiye tüm kardeşler anne baba destek olduk. Yok tedavisiydi yok ailesine cocuklarina maddi manevi yardımdi filan derken sonra bu baktık yaptığımız yardım değil mecburiyet oldu. Karşımızda bizi sömürmeye alışmış bı abi ve yenge bulduk. Bunu da kendimiz yaptık sözde merhamet gösterdik filan. Sonra karar aldık hepimiz çektik elimizi ayağımızı. Babamda çekti. Çünkü en çok yıkımı babam yaşadı (burası anlatsam roman olur. Kısaca oğluyla karakolluk bile oldu). Annem tabi hâlâ hepimize ısrarcı yardım etmemiz konusunda. Ama biz karar alıp rest çektik. Annemde babamdan da destek alamayınca mecbur maddi yardım yapamadı çünkü kendine ait maaşı yok babamın var.
Sonra ne mi oldu? Abim maddeyi bırakmadı tabikide ama artık çalışıyor en azından ailesini gecindiriyor.
Faturası bı kesildi iki kesildi sonra mecbur çalışıp ödemek zorunda olduğunu dank etti. Çünkü evde küçük çocuklarda var. Evlenip çoluk çocuğa karışmasını biliyorsa bı zahmet bakmayı da bilsin.

Sizde ne kadar kendinizi yipratsanizda donduremezsiniz anneniz kendini adamış oğluna. Bile bile kurban yani. O konuda da bişey diyemiyorum mevlam evlatlarımızı muhafaza etsin. Çok zor çünkü eşle çocukla imtihan olmak. Binbir zorlukla büyüttüğün yavrunun bataklıkta debelendigini görmek ne bileyim ...
Sizin şuan yapacağınız abinizle karar alıp elinizi ayağınızı kesmek. Tabikide zorlanacaklar ama bı yerden sonra küçük abiniz mecbur kalacak çalışmaya.

Abim eline geçen her paranın kendi hakkı olduğuna inanıyor ve bunları bu alkol/madde dolu hayat tarzında kullanmak istiyor. Bense ondan fazla kazandığım için o parasını eve harcamadığında annesini abisini mağdur duruma düşüren kötü evlat oluyorum. Özet buymuş aslında da iyi değilim, yazamamışım.
Çok üzüldüm yaa sizin de hayatınız var hiç biriniz ona bakmak zorunda değilsiniz ki...Bende de var boyle sorumsuz bir ev parası yiyen abi bendeki bağımlı da değil....Ben 4 yıldır görüşmüyorum bazen vicdan yapıyorum insan abisiyle görüşmezmi diye ama böyle kafam daha rahat maalesef acı ama gerçek

Bakın Louder, dostunuz olacak kadar yakın değiliz; ama yine de bir dost kadar acı olacak tavsiyelerim. Size bir şey olmadan uyarmak bir hemcinsiniz olarak görevim. Karşınızdaki şahıs bir bağımlı. Bunu iyice bir idrak edin. Bağımlıların mantığı devre dışı kalabiliyor malumunuz. En kibar böyle ifade edebildim. Çok üzgünüm, ama saatli bir bombayla yaşıyorsunuz. Aklıma türlü kötü senaryolar geliyor. Yani sizin sorununuz şu anda bir annenin evlat ayrımı yapmasından çok daha derin, ürkütücü ve aciliyeti olan bir sorun maalesef. Ha tabi annenizin tavrı da inanılmaz yersiz, eksik, üzücü. Sizin şiddete uğrama ihtimalinizi bile bile mesajları okutmalar, oğluyla sizin aranıza bariyer olmak yerine resmen açık hedef haline getirmeler vs. kabul edilemez. Ya babanız durdurmasaydı bugün? O zaman ne olacaktı?
Lütfen bunları bir düşünün, önleminizi alın derim. Nedense belanın geldiğini iyi görürüm çoğu zaman. Uyarmak istedim sizi de.
Katılıyorum, yazmak yorum yapmak istememiştim ama ben de endişelendim Louder için. Bunlar kriz anında anne falan görmüyorlar. Gazetede az haber okumadık bağımlı genç annesini dövdü veya öldürdü diye.

Louder kardeşiniz nasıl madde alkol bağımlısıysa, anneniz de sigara bağımlısı. Her alışveriş kısmında annemin sigarasını da aldım - alıyorum lafı geçiyor farkında mısınız? Yani annenizin eline hiç para geçmezse, o da sigarasızlıktan saracak sağa sola. Anne işte dayanamıyor deniyor ama kızına niye dayanıyor? Evladı için yapıyormuş, diğeri evlat değil mi? Üstelik aile kurmuş; bir eşi düzeni falan var. Eşinizin sabrına şükredin ama onun da bir sınırı var. Yarın bir gün bu adam belki baba olmak isteyecek, böyle saldırgan kapıya dayanan bağımlı biriyle nasıl aynı ortama soksun çocuğunu?

Annenizi bu kadar gözünüzde büyütmeyin, kardeşiniz en sonunda sizi soyup soğana çevirse hatta evliliğinizin bitmesine sebep olsa bile bir gün oğluna "yeter senden çektiğimiz" demeyecektir. Hepinizin elindeki tüm imkanlar kardeşiniz için seferber edilse "durun" demeyecektir. Siz batsanız bile kardeşinizin su üstünde kalmasına çalışacaktır. Eğer istese, kesinlikle yumruğunu masaya vurur ve artık kızkardeşini aramayacaksın ve ondan para falan istemeyeceksin, eğer yaparsan ben de çeker giderim yalnız başına kalırsın derdi. Onun yerine tüm kaynakları oğluna akıtıyor.

Hastalık olsa herkes elinden gelenin fazlasını yapmak ister ki daha sonra vicdanı rahat etsin. Ama bağımlılık dipsiz kuyu gibi. Yapmanız gereken şey derhal yardımı kesmek. Bırakın kendi başlarına dayansınlar. Şundan eminler, iş b.ka sarınca nasıl olsa Louder gelir halleder. Bağrınıza taş basın ve anneniz eğer oğlum da oğlum diye diretmeye devam ederse bırakın ne hali varsa görsün. Ben yaptığınız yanlış evlilikte de annenizin bir payı olduğunu düşünüyorum.

Bu güne kadar tamamen düzelen bir bağımlı duymadım ben. Bir süre bırakmış temiz gibi oluyorlar ama sonra tekrar başlıyorlar ve daha da şiddeti artıyor bağımlılıklarının.

Olayın özeti bu maalesef ki aile işte ne yapılabilir ki
Konu sahibi de aile üyesi ama annesi onu feda edebiliyor. Oğlu evlatsa kızı da evlat. Kızı gidip hırsızlık yapsa, onu bunu soyup abisinin alkolüne maddesine para getirse yapma demeyecek bir tip anne. İki çocuğunu da suyun üstünde tutmaya çalışırsın, gerekirse de çocukların için kendini feda edersin ama kadın oğlunu yukarıda tutmaya çalıştığı gibi bir de trip atıyor kızına. Kızım haklısın senin de bir düzenin kocan var, çok haksızlık yapıyorum sana, sen bizden elini çekemiyorsun ama ben artık kesinlikle daha fazla yardımı kabul etmiyorum demiyor.

Çok teşekkür ederim, sabırsızlıkla bekliyorum yazacaklarınızı. Eğer terapist iseniz özelden bilgi gönderirseniz görüşmek de isterim. Videoları izleyeceğim, rahmetli psikoloğum ile çok yol kat etmiştik. Kendini feda şeması ile ilgili çalışıyorduk. Yarım kaldık :KK43:
Edit: ben yeni mesajları okurken yazmışsınız bile ❤️

Yok, terapist değilim, olsaydım seve seve yardımcı olurdum :KK200:. Damdan düşen biriyim sadece, kendini feda şemanız olduğunu anladım zaten, bende de var, olanı da 100 metre öteden tanırım maalesef. Burada diğer arkadaşlardan da çok çok güzel yorumlar gelmiş, hepsinden istifade etmeniz dileğiyle...

Yok, terapist değilim, olsaydım seve seve yardımcı olurdum :KK200:. Damdan düşen biriyim sadece, kendini feda şemanız olduğunu anladım zaten, bende de var, olanı da 100 metre öteden tanırım maalesef. Burada diğer arkadaşlardan da çok çok güzel yorumlar gelmiş, hepsinden istifade etmeniz dileğiyle...
Kendini feda semasini acayip merak ettim, benim annem de kendi ailesine acayip fedakar, bizi de kullanıyor, 65 yaşında hala öyle.

Konu sahibi de aile üyesi ama annesi onu feda edebiliyor. Oğlu evlatsa kızı da evlat. Kızı gidip hırsızlık yapsa, onu bunu soyup abisinin alkolüne maddesine para getirse yapma demeyecek bir tip anne. İki çocuğunu da suyun üstünde tutmaya çalışırsın, gerekirse de çocukların için kendini feda edersin ama kadın oğlunu yukarıda tutmaya çalıştığı gibi bir de trip atıyor kızına. Kızım haklısın senin de bir düzenin kocan var, çok haksızlık yapıyorum sana, sen bizden elini çekemiyorsun ama ben artık kesinlikle daha fazla yardımı kabul etmiyorum demiyor.
İnanın aslında öyle değil, savunmaya geçmek için değil de durumu net anlatayım tavsiyelerinizden faydalanayım diye açıklamak istedim

Yaşadığın durum çok adaletsiz, hakkını helal et, hakkını ödeyemem, sen hiçbir şeye mecbur değilsin bir evin yuvan var olmasaydı yine değildin der hep. Ama bu son olayda cidden çok farklı davrandı. Son konuşmamızda yine mecbur değilsin’i vurgulasa da abimin durumuyla ilgili hala savunmada. Artık benden destek de kabul etmeyecekmiş.

Asla anlamadı abim yüzünden ona olan hassasiyetimin kullanıldığını.

İnanın aslında öyle değil, savunmaya geçmek için değil de durumu net anlatayım tavsiyelerinizden faydalanayım diye açıklamak istedim

Yaşadığın durum çok adaletsiz, hakkını helal et, hakkını ödeyemem, sen hiçbir şeye mecbur değilsin bir evin yuvan var olmasaydı yine değildin der hep. Ama bu son olayda cidden çok farklı davrandı. Son konuşmamızda yine mecbur değilsin’i vurgulasa da abimin durumuyla ilgili hala savunmada. Artık benden destek de kabul etmeyecekmiş.

Asla anlamadı abim yüzünden ona olan hassasiyetimin kullanıldığını.
O zaman durumunuz çok zor ne diyeyim bilemedim. Ama bu işin iyiye gitmeyeceğinin, sizin de evliliğinize mal olabileceğinizin farkındasınız değil mi?

Bu konuyu yıllardır çözüme kavuşturamıyorum. Kavuşturabileceğimi de sanmıyorum.

Annemle babam ayrı, ben 1 yaşındayken ayrılmışlar. 19’uma kadar annem abilerim anneannem yaşıyorduk. Sonra küçük abimin uyuşturucu bağımlılığı alkol sorunları nedeniyle babam abimi yanına aldı. Anneannemi kaybettik, büyük abim çalışmaya gitti şehir dışına, evlendi. Kaldık annemle baş başa.

20 yaşından beri çalışıyorum, kendi işimi yapıyorum, annemle beraber çok güzel zamanlar geçirdik. Gayet mutluyduk maddi manevi hiçbir sorunumuz olmazdı. Sonra ben hayatımın hatasını yaparak berbat bir adam ve ailesi ile evlendim 2019’da. Küçük abim yeniden annemin yanına taşındı. Her şey de burada başladı.

Ben boşandım, birkaç ay beraber yaşadık üçümüz, kavga ettik abimle tek yaşadım bir süre de, sonra yeniden evlendim. Konuyu da çok uzatmadan güncel durumu anlatayım en iyisi, aklınıza takılan durum olursa cevaplayayım çünkü çook karmaşık hikaye.

Şu an annemle yakın oturuyorum. Ben eşimle, annem abimle yaşıyor. Abim 32 yaşında ve son 6 aydır çalışıyor. Öncesinde babamın şirketinde çalışıyordu ama ofise gidip geliyordu, yazları babamın şehir dışında işleri yoğunlaştığı zamanlar onunla beraber şehir dışına gidiyordu.

Abimin bağımlılık sorunu için vesayetini aldım 2 sene önce. Türkiye’de verilen en iyi bağımlılık tedavisini gördü. Maddi külfetinin büyüğünü (tedavi ücreti vs) babam, gidiş geliş masrafları götürülen yemek vs. ufak yükleri de ben üstlendim. Aldığı maddelerden kalbi durduğu günün ertesinde mahkemeye gidip dava açmıştım, artık yeter diyerek. Kendisinin tedavi niyeti yoktu çünkü. Yapmasaydım ölecekti.

Tedaviden sonra bir süre iyi devam etti. Gerçekten her şeyin düzeldiğine inandık. Sonra eskisi kadar olmasa da alkol ve madde sorunları yeniden başladı. Bu konuda hiçbirimiz hiçbir şey yapamıyoruz. Babam zaten hastalandı yatalak gibi bir şey oldu, 1.5 sene hastanede yattı, babamdan çok ama çok korkardı eskiden ama babamın durumundan sonra öyle bir unsur da kalmadı ortada.

Arada içki içer, sıklıkla madde kullanır (ot kullanıyor). Alkol aldığı zamanlar hepimiz için kabustur. Saldırganlaşır, inanılmaz güçlü kuvvetlidir, korkarız hepimiz. Bense dayanamayıp söylenirim, mutlaka kavga ederiz ve ortamı terk ederim. Uzun zamandır böyle.

Gelin görün ki ben yıllardır zaten ailesi ve eski lanet evliliği için çalışmış biri olarak, artık kendim için yaşamak istiyorum.

Annemin maaşı kesintiler sonrası evlerinin kirası ve ufak tefek faturalara gidiyor. Abim de asgari ücretle çalışıyor (son 6 ayda eline bir kere düzgün para geçmedi, işyerindeki sorunlardan kesintiler oldu, telefonunu torbacılara kaptırdı gidip idareten bir telefon alan yine ben oldum, çünkü annemin telefonunu alıp işe gidiyordu).

Büyük abim ve ben diyoruz ki bu evin geçiminden sen sorumlusun. Ancak aylardır hiçbir şey yapmadığı gibi ikisinin de sigarasını ben alıyorum (anneme harcadığım para beni asla rahatsız etmiyor, zaten her zaman teşekkür eden ve azla yetinen, zorla destek olduğum biridir annem). Eve alışveriş vs. ben yapıyorum, iki aydır büyük abim de ben kafayı yemiş halde olduğum için destek atıyor.

Taşınma masrafları var, evden çıkmaları gerekiyor, abimin aldığı paralardan hiçbir ses soluk yok. “Önceki işimden alacağım vardı” diyor, alacağı tutar her görüşmemizde daha da azalmış oluyor. “Ya zaten 300 lira bişeydi” diye diye para harcandı gitti mesela.

Sık sık para istiyor. Bugün de para istedi. Gönderemeyeceğimi söyledim. Babamdan da hemen her gün, en kötü gün aşırı günlük masraflarını karşılayacak parayı alıyor çünkü. Vereceğim paranın gideceği yer belli. Göndermedim. Bana “kendim için değil ama annem için evde bir şeyler yok annem aç kalıyor” dedi. Annemi aradım, böyle diyor diye, annem de yok tabii öyle bir şey falan dedi. Abim de mesajlarımızı okumuş benim “esrar parası için çalışamam” dediğimi falan görmüş, bana küfürler dolusu mesajlar gönderdi. Evime gelip eşimi de beni de dövmekle tehdit etti, kapıyı açmazsanız kırarım dedi. Babamı aradım ve babam tuttu onu.

Ya konuyu çok dağınık anlatıyorum berbat ötesi haldeyim kusura bakmayın. Toparlamaya çalışacağım.

Konu özetle şöyle. Ben annemi mahrum bırakmak istemiyorum. Ama ona gıda sigara vs. alsam abime yok diyemediği için kendisine kalmayacak şekilde abim tüketiyor bunları, mecburen ona da alıyorum. Mesela anneme sigara götürüyorum biliyorum ki abime almazsam o içecek, annem yine sigarasız kalacak (keşke sigara içmesek bu arada, o başka bir konunun detayı olsun. bu kadar çok sigara lafı geçince rahatsız edici oldu afedersiniz).

Alkol aldığı zamanlar saçma saçma şeyler yapıyor, olay çıkarıyor, insanlarla kavgaya karışıyor, evde huzur bırakmıyor. Anneme büyük abim de ben de defalarca teklif ettik bizle yaşa diye, bizzat eşim de söyledi gel bir süre de olsa kal, sensizliği anlasın, aklı başına gelsin.

Annem asla ona kıyamıyor. Onunla ilgili söylendiğim zaman “benim ne suçum var” diye hemen üste çıkıyor. “Nasıl bırakayım nereye gidecek sanki” diyor mesela. Onla bu şekilde yaşamayı gerçekten seviyor mu yoksa çaresizlik içinde mi anlayamıyorum. Biz büyük abimle taşınma masrafını toparlamaya çalışırken canla başla, anneme bir maaş farkı yatmış güzel de bir tutar, hiçbirimizin haberi olmadı mesela. Ben sürüne sürüne çalıştığım esnalarda annemde o para vardı ve ben bunu tesadüfen öğrendim. Hüngür hüngür ağlayıp anneme “sen beni hiç sevmiyor musun, neden asla acımıyorsun bana, bu masraf bu eve ait neden sen eline geçen parayla katkı sağlamıyorsun” dedim. Özür diledi, haklısın dedi, kalbim parçalandı dedi…

Abimden asla vazgeçmiyor, “ben ne yapayım çarem yok” diyor. Babam da abimi evinde istemiyor, tedavi öncesi en berbat olayları babamın evinde yaptı çünkü. Anlatamayacağım kadar iğrenç şeyler.

Bana bugünkü tartışmadan sonra iğrenç küfürlerle dolu şekilde annemi de beni de rahatsız etme yazmış. Eşime ağza alınmayacak küfürler yazıyor, bana “senin önceliğin kocan olmuş” diye suçlayıcı şeyler söylüyor. Ne yazık ki önceliğim abimin rahatça içmesi olamaz, bunu algılamıyor. Daha önce de içip içip eşime (sevgiliydik o zamanlar) küfürler ettiği mesajlar attı. Babamın eşimi “o ciddiye alınacak biri değil” diye sakinleştirmesiyle duruldu ortalık.

Her kavgamızda “paranın da ….”, “yedi kocalı hürmüz” (ikinci evliliğimi yaptım), sen şöyle para yedirdin, eski kocana şunu harcadın, şimdi annemin şu masrafı mı gözüne geliyor gibi şeyler söylüyor. Ama ben anneme destek vermekten rahatsız olmuyorum ki. Abimin yapması gerekenleri yapmaya mecbur bırakılmaktan rahatsız oluyorum.

Nankörlükte sınır tanımadığı gibi annemin bana sırt dönmüş olması durumuna da şok geçiriyorum.

Abim eve yapılması gereken masrafların tutarlarını içkiyle ortamlarla harcıyor, ben hep yerine koymak zorunda kalıyorum. Gasp edilmiş gibi hissediyorum. Doğalgaz kesilecek, sigara yok, evde yiyecek ekmek yok… yapmamaya dayanamıyorum, yıllardır bu şekilde çürüyorum. Yaptığım şey abimin iğrenç hayat tarzının masraflarını karşılamak aslında.

Çok dağınık ve uzun bir yazı oldu. Özür diliyorum. Temel sorum ben bu durumda nasıl davranmalıyım, desteğimi tamamen kesmeli miyim, anneme de gıda sigara vs. için destek olmamalıyım? Yarın öbür gün anneme bir şey olursa çok acı çekeceğim, onu böyle çaresiz bıraktım diye hissedeceğim, anneme olan duygularım yüzünden kendimi abime kullandırtmaktan nasıl kurtulabilirim?

Teşekkürler…
abinizle baginizi koparmaniz gerekiyor, annenizin de bagini koparmasi gerekiyor ama o onun bilecegi is. bence siz de psikolojik destek alin.

Bu konuyu yıllardır çözüme kavuşturamıyorum. Kavuşturabileceğimi de sanmıyorum.

Annemle babam ayrı, ben 1 yaşındayken ayrılmışlar. 19’uma kadar annem abilerim anneannem yaşıyorduk. Sonra küçük abimin uyuşturucu bağımlılığı alkol sorunları nedeniyle babam abimi yanına aldı. Anneannemi kaybettik, büyük abim çalışmaya gitti şehir dışına, evlendi. Kaldık annemle baş başa.

20 yaşından beri çalışıyorum, kendi işimi yapıyorum, annemle beraber çok güzel zamanlar geçirdik. Gayet mutluyduk maddi manevi hiçbir sorunumuz olmazdı. Sonra ben hayatımın hatasını yaparak berbat bir adam ve ailesi ile evlendim 2019’da. Küçük abim yeniden annemin yanına taşındı. Her şey de burada başladı.

Ben boşandım, birkaç ay beraber yaşadık üçümüz, kavga ettik abimle tek yaşadım bir süre de, sonra yeniden evlendim. Konuyu da çok uzatmadan güncel durumu anlatayım en iyisi, aklınıza takılan durum olursa cevaplayayım çünkü çook karmaşık hikaye.

Şu an annemle yakın oturuyorum. Ben eşimle, annem abimle yaşıyor. Abim 32 yaşında ve son 6 aydır çalışıyor. Öncesinde babamın şirketinde çalışıyordu ama ofise gidip geliyordu, yazları babamın şehir dışında işleri yoğunlaştığı zamanlar onunla beraber şehir dışına gidiyordu.

Abimin bağımlılık sorunu için vesayetini aldım 2 sene önce. Türkiye’de verilen en iyi bağımlılık tedavisini gördü. Maddi külfetinin büyüğünü (tedavi ücreti vs) babam, gidiş geliş masrafları götürülen yemek vs. ufak yükleri de ben üstlendim. Aldığı maddelerden kalbi durduğu günün ertesinde mahkemeye gidip dava açmıştım, artık yeter diyerek. Kendisinin tedavi niyeti yoktu çünkü. Yapmasaydım ölecekti.

Tedaviden sonra bir süre iyi devam etti. Gerçekten her şeyin düzeldiğine inandık. Sonra eskisi kadar olmasa da alkol ve madde sorunları yeniden başladı. Bu konuda hiçbirimiz hiçbir şey yapamıyoruz. Babam zaten hastalandı yatalak gibi bir şey oldu, 1.5 sene hastanede yattı, babamdan çok ama çok korkardı eskiden ama babamın durumundan sonra öyle bir unsur da kalmadı ortada.

Arada içki içer, sıklıkla madde kullanır (ot kullanıyor). Alkol aldığı zamanlar hepimiz için kabustur. Saldırganlaşır, inanılmaz güçlü kuvvetlidir, korkarız hepimiz. Bense dayanamayıp söylenirim, mutlaka kavga ederiz ve ortamı terk ederim. Uzun zamandır böyle.

Gelin görün ki ben yıllardır zaten ailesi ve eski lanet evliliği için çalışmış biri olarak, artık kendim için yaşamak istiyorum.

Annemin maaşı kesintiler sonrası evlerinin kirası ve ufak tefek faturalara gidiyor. Abim de asgari ücretle çalışıyor (son 6 ayda eline bir kere düzgün para geçmedi, işyerindeki sorunlardan kesintiler oldu, telefonunu torbacılara kaptırdı gidip idareten bir telefon alan yine ben oldum, çünkü annemin telefonunu alıp işe gidiyordu).

Büyük abim ve ben diyoruz ki bu evin geçiminden sen sorumlusun. Ancak aylardır hiçbir şey yapmadığı gibi ikisinin de sigarasını ben alıyorum (anneme harcadığım para beni asla rahatsız etmiyor, zaten her zaman teşekkür eden ve azla yetinen, zorla destek olduğum biridir annem). Eve alışveriş vs. ben yapıyorum, iki aydır büyük abim de ben kafayı yemiş halde olduğum için destek atıyor.

Taşınma masrafları var, evden çıkmaları gerekiyor, abimin aldığı paralardan hiçbir ses soluk yok. “Önceki işimden alacağım vardı” diyor, alacağı tutar her görüşmemizde daha da azalmış oluyor. “Ya zaten 300 lira bişeydi” diye diye para harcandı gitti mesela.

Sık sık para istiyor. Bugün de para istedi. Gönderemeyeceğimi söyledim. Babamdan da hemen her gün, en kötü gün aşırı günlük masraflarını karşılayacak parayı alıyor çünkü. Vereceğim paranın gideceği yer belli. Göndermedim. Bana “kendim için değil ama annem için evde bir şeyler yok annem aç kalıyor” dedi. Annemi aradım, böyle diyor diye, annem de yok tabii öyle bir şey falan dedi. Abim de mesajlarımızı okumuş benim “esrar parası için çalışamam” dediğimi falan görmüş, bana küfürler dolusu mesajlar gönderdi. Evime gelip eşimi de beni de dövmekle tehdit etti, kapıyı açmazsanız kırarım dedi. Babamı aradım ve babam tuttu onu.

Ya konuyu çok dağınık anlatıyorum berbat ötesi haldeyim kusura bakmayın. Toparlamaya çalışacağım.

Konu özetle şöyle. Ben annemi mahrum bırakmak istemiyorum. Ama ona gıda sigara vs. alsam abime yok diyemediği için kendisine kalmayacak şekilde abim tüketiyor bunları, mecburen ona da alıyorum. Mesela anneme sigara götürüyorum biliyorum ki abime almazsam o içecek, annem yine sigarasız kalacak (keşke sigara içmesek bu arada, o başka bir konunun detayı olsun. bu kadar çok sigara lafı geçince rahatsız edici oldu afedersiniz).

Alkol aldığı zamanlar saçma saçma şeyler yapıyor, olay çıkarıyor, insanlarla kavgaya karışıyor, evde huzur bırakmıyor. Anneme büyük abim de ben de defalarca teklif ettik bizle yaşa diye, bizzat eşim de söyledi gel bir süre de olsa kal, sensizliği anlasın, aklı başına gelsin.

Annem asla ona kıyamıyor. Onunla ilgili söylendiğim zaman “benim ne suçum var” diye hemen üste çıkıyor. “Nasıl bırakayım nereye gidecek sanki” diyor mesela. Onla bu şekilde yaşamayı gerçekten seviyor mu yoksa çaresizlik içinde mi anlayamıyorum. Biz büyük abimle taşınma masrafını toparlamaya çalışırken canla başla, anneme bir maaş farkı yatmış güzel de bir tutar, hiçbirimizin haberi olmadı mesela. Ben sürüne sürüne çalıştığım esnalarda annemde o para vardı ve ben bunu tesadüfen öğrendim. Hüngür hüngür ağlayıp anneme “sen beni hiç sevmiyor musun, neden asla acımıyorsun bana, bu masraf bu eve ait neden sen eline geçen parayla katkı sağlamıyorsun” dedim. Özür diledi, haklısın dedi, kalbim parçalandı dedi…

Abimden asla vazgeçmiyor, “ben ne yapayım çarem yok” diyor. Babam da abimi evinde istemiyor, tedavi öncesi en berbat olayları babamın evinde yaptı çünkü. Anlatamayacağım kadar iğrenç şeyler.

Bana bugünkü tartışmadan sonra iğrenç küfürlerle dolu şekilde annemi de beni de rahatsız etme yazmış. Eşime ağza alınmayacak küfürler yazıyor, bana “senin önceliğin kocan olmuş” diye suçlayıcı şeyler söylüyor. Ne yazık ki önceliğim abimin rahatça içmesi olamaz, bunu algılamıyor. Daha önce de içip içip eşime (sevgiliydik o zamanlar) küfürler ettiği mesajlar attı. Babamın eşimi “o ciddiye alınacak biri değil” diye sakinleştirmesiyle duruldu ortalık.

Her kavgamızda “paranın da ….”, “yedi kocalı hürmüz” (ikinci evliliğimi yaptım), sen şöyle para yedirdin, eski kocana şunu harcadın, şimdi annemin şu masrafı mı gözüne geliyor gibi şeyler söylüyor. Ama ben anneme destek vermekten rahatsız olmuyorum ki. Abimin yapması gerekenleri yapmaya mecbur bırakılmaktan rahatsız oluyorum.

Nankörlükte sınır tanımadığı gibi annemin bana sırt dönmüş olması durumuna da şok geçiriyorum.

Abim eve yapılması gereken masrafların tutarlarını içkiyle ortamlarla harcıyor, ben hep yerine koymak zorunda kalıyorum. Gasp edilmiş gibi hissediyorum. Doğalgaz kesilecek, sigara yok, evde yiyecek ekmek yok… yapmamaya dayanamıyorum, yıllardır bu şekilde çürüyorum. Yaptığım şey abimin iğrenç hayat tarzının masraflarını karşılamak aslında.

Çok dağınık ve uzun bir yazı oldu. Özür diliyorum. Temel sorum ben bu durumda nasıl davranmalıyım, desteğimi tamamen kesmeli miyim, anneme de gıda sigara vs. için destek olmamalıyım? Yarın öbür gün anneme bir şey olursa çok acı çekeceğim, onu böyle çaresiz bıraktım diye hissedeceğim, anneme olan duygularım yüzünden kendimi abime kullandırtmaktan nasıl kurtulabilirim?

Teşekkürler…
Yazılanları okumadan yazıyorum. Bütün desteğini çek, annenin yardıma ihtiyacı varsa bıraksın hayırsız oğlunu ikinizden birine taşınsın. Kendi düşen ağlamaz. Esoşkirec miydi bir arkadaş vardı burada durumunuzun ondan farkı yok. Annenize sahip çıkmıyorsunuz abinize sponsor oluyorsunuz sadece işin özü bu, yetişkin insanlar kemdi hayatlarından ve geçimlerinden sorumludurlar anneniz bunu kabullenmeyip kardeşinizin arkasını toplamaya devam ediyorsa bu ikisinin sorunu olur sizin değil

Geliyorum zaten, elim ayağım titriyor, buz gibi kesiliyorum, evden çalışan biriyim ve asla çalışamıyorum, her an kapıyı yumruklayıp kırmaya mı çalışacak, apartmana rezil mi olacağız endişesiyle çalışamıyorum. Eşimle ilgili küfürlü konuşmaları eşim duyuyor, rezil oluyorum.
Taşınmanız mümkün değil mi, masraflı olur biliyorum ama evinizi bilmezse biraz olsun rahat olursunuz nasıl olsa telefonla ulaşabiliyor anneniz

O zaman durumunuz çok zor ne diyeyim bilemedim. Ama bu işin iyiye gitmeyeceğinin, sizin de evliliğinize mal olabileceğinizin farkındasınız değil mi?
Eşimi direkt olarak ilgilendiren bir durum olmasa da tabi ki benim mutsuzluğum yüzünden evimizde de huzursuzluk çıkıyor. Küfürler hele. Nefret ediyorum abimden gerçekten. Hayatımdan tamamen çıkardım onu. Bugün gidip vesayetin düşmesi için dilekçe verdim. Ne olursa olsun onunla bir araya gelmeyeceğim yeniden.

Taşınmanız mümkün değil mi, masraflı olur biliyorum ama evinizi bilmezse biraz olsun rahat olursunuz nasıl olsa telefonla ulaşabiliyor anneniz
Onlar yakın zamanda taşınacaklar, bizim ev taşıma durumumuz şu an için askıda. Eşim de ben de çok istiyoruz ama kiramız mucizevi bir kira (gerçekten Türkiye’de bu fiyata oturan yoktur sanırım), biraz daha madden toparlanınca çıkmayı düşünüyoruz. Annemle konuşurken koruma tedbiri çıkaracağımı söyledim. Polisten falan çok tırsar, dün de korkutunca gelmedi ama verdiği huzursuzluk bile yetiyor.

Kendini feda semasini acayip merak ettim, benim annem de kendi ailesine acayip fedakar, bizi de kullanıyor, 65 yaşında hala öyle.
Şema terapi diye bir kitap okutmuştu bana psikoloğum, okurken “yok artık benim bu” diyorsunuz kendi şemanızı okurken. Tavsiye ederim

X