Yüz hafızası ve takıntı.

Çok düşünmeyince biraz daha hafifletirsiniz.
Bakın ben yine yolda birini görmüştüm adam bana tanıdık geldi adam da bana baktı o da beni tanır gibi oldu. Sonra neyse ben o gün baya düşündüm o adam kimdi kimdi dedim bulamadım. Taa aylar geçti birden tanıyıverdim gittiğimiz restorandaki garsonmuş
Demem o ki biraz unutmaya bakın valla beyin sonra birden hatırlayıveriyor :)

Ne güzel , dünya nüfusunun yüzde birinden bile az olan bir özelliğe sahipsiniz.Sizin gibi olanlardan yurtdışında daha dogrusu bazı ülkelerde özel ekip felan olusturuyorlar sucluları tespit edebilsinler diye.Böylesi bir durumun sizi yorması da normal geldi bana.Ne diyim gülü seven dikenine katlanır:))Gerci bu söz pek olmadı farkındayım en güzeli allahta beni böyle yaratmış mı demek lazım bilemedim simdi:)Bu sorun bende de var bırakın dogrudan görmeyi bir vesikalığa bile saniyelik bakmam yeterli artık o insanı nerde görsem ben bunu biliyorum derim .Bazen sizde oldugu gibi işi gücü bırakıp nerde görmüştüm ben bu yüzü diye saplanır kalırım.Gerilirim bulamayınca.Sizi cok iyi anlıyorum ama bu özel bir durum üstesinden gelmek zor gibi..Allah kolaylık versin size bana bizim gibi olanlara zor iş..

Ajsjsjsj dur sakin ol zararsızım ben. Dışarıya yansımıyor yahu. Sesli olarak dile getirmiyorum. Dışarıya yansıyan tek kısmı, o an başka bir işle meşgul olmak zorunda isem (alışveriş gibi) dikkatimi veremiyor, yanlış yapıyor olmam. Ya da en kötü ihtimalle kasiyerin söylediğini duymayıp "efendim" diyorum. Yoksa reyonların arasında "kim bu kim bu Allahım bu yüz bu bakış bu kim" diyerek titreyen ve nöbet geçiren biri değilim ahsjsjjs. Dışarıdan bakınca anlaşılmıyor :)

Ahahs bazen böyle oluyor zaten. Vazgeçince kendiliğinden geliyor. Vazgeçmeyi başarıyorum bir noktada neyse ki.

Reyonlarin arasini okurken sesli güldüm bildigin hayalimde canlandi

Ya zarar verirsin diye degil ama nebileyim sonuçta o kişiler bir işine yaramayacksa bu kadar takıp dunyadan kopmak sıkıntı yahu. Bikac saatte hatirliyorsun ama bu surec uzamaya baslarsa mesela??? Dalginligin da daha farkedilir olur ve sana da zarari olabilir.

Yürüyerek bulma konusunda yine fena sayılmam ama Allah esirgesin arabada, otobüste isem dünyam kayıyor. Asla tarif edemiyorum.
Ah idrak ah:))) evimi rahatça bulurum zaten kaybolma korkum yoktur çünkü hiç bilmediğim bir şehire dahi gitsem geçtiğim sokaklardaki belirgin yerleri hafızama alırım ve oraları kendime pusula yapıp varmam gereken noktaya ulaşırım.

Sen de yüz hafızasına takıntı, bende de isimlere takıntı var, ünlü ünsüz fark etmez, mesela annem ta 40 yıl önce görüştüğümüz birinden bahseder, isminizi hatırlamaz, ben veri bankasıyım ya bana sorar sen bilirsin adı ne'ydi diye:)) tarif eder, kişinin silüeti gözümde belirir, konuşmaları dahi hatırlarım ama ismi aklıma gelmedikçe aklımı zorlarım, resmen beynin ana kartındaki tüm verileri taramaya başlarım:))))
O gün o ismi bulamazsam uyku tutmaz, yatakta bile kadınsa a harfinden başlayarak 29 harften tüm kadın isimlerini, erkekse erkek isimlerini bile sayarım illa bulmam lazım, bulunca da hemen anneme bir mesaj annneee buldum Nebahat teyze

Beynim gereksiz bilgiler ansiklopedisi gibi, anneannemin 35 yıl önce kullandığı ev telefon bilgisi, babamın ilk arabasının plakası gibi hafızamda bir sürü telefon numarası ve plaka kayıtlı, hani ne yapacaksam artık, motorlu taşıtlar tescil memuru değilim, telekom bilinmeyen numaralar da çalışmıyorum, niye aklımda tutuyorum bilmiyorum, istemsiz oluyor üstelik, o yüzden de ailede herkes aklına gelmeyen isim, gbt, numara bilgilerini bana sorar, benim kendime çarem yok ki sana olsun, söyleyeceklerim bu kadar :)))

Anlamanıza sevindim :) Böyle bir sorun yaşamayan insanlar için olabildiğince saçma bir konu zaten ki ben konuyu açarken belki benzer bir durumu yaşayan olursa fikir verir diye açtım.

Kastettiğiniz boyutta olduğunu sanmıyorum. Yani bunun bir testi var mı bilmem araştırmadım ama şimdiye kadar beni bu kadar yormuyordu, üzerinde durmadım pek. Artık yoruyor, niye bilmiyorum.

Valla gayette dert bu yani.
Bendede var.. bende tanidiklara da var. Ornek kiz benim arkadasim okuldan...
Ama hangi okuldan liseden mi ilkokuldan mi ? Düsun düsun kafayi yiyorum sonuc yok. Iyi siz bulabiliyormussunuz ben bulamiyorumda.

İşitsel kısım hariç bu aynı ben.
Gördüğüm bir yüzü unutamıyorum. Şehrin sokaklarında "ehehe ben bunu bir yerden tanıyorum, aha bunu da tanıyorum, bunu kesin tanıyorum, bu kimdi ya" diye geziyorum.
Öğrenciyken sınavlarda da hep ders notlarımı hayal ederdim. Hangi sorunun cevabı hangi sayfanın hangi bölümünde, hangi konunun altında hangisinin üstünde vs bunu düşünerek cevaplardım soruları.

Ama yer-yön bulma kabiliyetim hiç yok. Şu yaşa kadar kaç defa kayboldum bilmiyorum bile.
İşim gereği çok yer geziyorum ama 50 defa gittiğim yeri bulamıyorum.
Yanında yöresinde ne var biliyorum, cephe detaylarına, tabela tasarımına kadar hatırlıyorum ama oraya ulaşamıyorum resmen. Böyle saçma bir şey.

Bu kadar okuduktan sonra benden bir çözüm gelmeyeceğini anlamışsınızdır
Ben usulca tavsiyeleri takip edeceğim. Size de geçmiş olsun :)

Ahahs bazen böyle oluyor zaten. Vazgeçince kendiliğinden geliyor. Vazgeçmeyi başarıyorum bir noktada neyse ki.
Buna odaklanın o zaman daha çok vazgeçin ki bu huy size galip gelmesin :) bence yaşamayı bilince güzel özellik. Yani polis olsak başarıdan başarıya koşardık o derece

2 sene önce markette alışveriş yapan kadını mı tanıdın
eh hadi gözün bir yerden ısırdı oturdun kendine eziyet ettin hatırladın sonuçta, ee ne geçti eline ne kazandırdı hatırlamış olmak, bu bilgi ne işine yaradı?
bir daha ki sefere bu soruları düşün. harcadığın yarım saat sonunda elinde hiç işe yaramayacak bir bilgiyle ne yapacağını düşün.
bende yüzleri anımsarım tabi markette ki kadını değil:)) sohbet ettiğim hatta aynı masada oturup yiyip içtiğim yüzler ama isim hafızam yok yolda mı karşılaştık ayak üstü merhaba vs ben gerisinde yokum zira o esnada neydi bunun ismi diye düşünüyor olurum. ama bu kadar geçip gitti mi bitti. hatırlayana kadar kendimi yemem sende yeme.

Aaa benim annem olabilir misin acaba anneme hiç benzemiyorum zaten sjsks.

Sorma abla, babamın çalıştığı ilk hastanenin telefon numarası ki o zaman beş yaşındaydım. İlk telefon numaramız, tüm tanıdıklarımın bilmem kaç yıl önceki telefon numaraları hepsi aklımda. Lüzumsuz saçma sapan bir depolama alanım var.

Bu alfabetik sıraya göre isim sayma işini benden başka yapanlar da varmış çok sevindim ahsjsjs. Bir kez takıldım mı, tüm harflerle tüm kombinasyonları deniyorum. Şanslı isem ilk harfi hatırlıyor isem yanına tüm sesli harfleri koyar sırayla denerim. Bulunca da afedersin büyük tuvaletinde pırlanta bulmuş çocuk gibi seviniyorum. Deli diyorlar bana desinler sevişemem ahsjsjs.

Yanlız degilsin.Bende bana birisi bana su esyayi kiyafeti arabayi veya bisikleti bulurmusun dedigi anda beynime tumuyle kaydedip heryerde ariyorum pcde disarda onu bulana kadarda isler dag olsa yapmam.Ister antika olsun ister yeni bulurum keske bulmasam beynimi boylesine doldurmasam.Hafiza o kadar doluyor ki bende yonlerde sıkıntılıyım.Zihni bosaltmak lazim dusunmemek o an gordugunu unutman lazim ki yeni seylere yer kalsin harddisc gibi

Ajsjsja haklısın işte o yüzden konu açtım. Benzer ruh hastaları varsa çözüm biliyorlar ise söylesinler diye. Hiçbir işime yaramıyor zaten bulunca ama işte böyle üç saat tutulan idrarı boşaltmış gibi bir rahatlama :)

ek olarak yer yön sıfır bende de.
dur dur sen tarif etme modunda oluyorlar. bende ikna oldum artık.
geçen bir yayınevine gidicem aradım tarif aldım. aynı semtteyiz 10 dk lık yürüme mesafesi sanırım 1 saat kadar yürüdükten sonra adamı tekrar aradım konum attı yarım saat sonra bulmayı başardım.
dönüş çok kolaydı ama

Bunun çaresi üstünde durmamak. Her seferinde hatırlamaya çalışırsanız , her hatirlamadiginizda daha da rahatsız olacaksınız çünkü. Bir şekilde önemsememeniz gerekiyor. Aman ne yapayım nerede gördüysem gördüm demezseniz kurtulamazsiniz bence.

Yer yön konusunda da, benim yer yön duygum çok iyidir. Ama bunu şuna bağlıyorum yürürken ve ya otobusteyken hep etrafa bakarim. Mesela bu marketten sağa döndük, surdaki okuldan sonra düz devam ettik, diğer sokak da şuraya çıkıyor gibi. Bunu farkında olmadan yapıyorum. Küçükken çok kayboldum ondan bu özellik gelişti heralde

Biliyorum hiçbir işime yaramıyor buna sinir oluyorum zaten. O saçma sapan dalgınlık halinde her şey aksıyor ya da yarım yamalak yapılıyor. Manasız bir durum ve aşırı rahatsızım. Bazen üstesinden geliyorum düşünme idrak boşver idrak diye diye vazgeçiyorum ama çoğu zaman bulana kadar düşünüyorum.

bendede yüz körlügü var esim yolda ummadigim anda yanimdan gecse parfümünden yada sesinden taniyorum. cok sacma yürüme sekli kiyafetler hersey ezberimde ama yüz yok. polise yüz cizdirmek zorunda kalsam zirt diye kalirim. milletin bizim is yerine basladiginda ilk gün giydi hatirliyorun ama yüz yok iste yok

Keşke yardımcı olabilsem. Bende de durum tam tersi. Yüz hafızam hiç yok. Arkadaşım biriyle tanıştırır oturur konuşuruz biraz. Ertesi gün gelir naber der ben aval aval bakarım bu kim diye. Hatta bir keresinde bi kız geldi yanıma. Nasılsın dedi. İyiyim sen nasılsın dedim. Ayaküstü epey muhabbet ettik görüşürüz diyerek ayrıldık. Yanımdaki arkadaşım kimdi o diye sordu bilmiyorum dedim ayıp olmasın diye idare ettim. Çok zorluk yaşıyorum bende bu yüzden. Tanıştığım komşumun yanından ertesi gün geçip gidiyorum. Kim bilir neler diyorlardır. Ama senin hafızana nutkum tutuldu. Maşallah

Ben sizi anladım çok geren bir durum bu insan istesede cıkamıyor o düşünceden.Test var mı bilmiyorum ama benim düzeyim cok yuksek yüz tanımada yasadiklarimdan biliyorum.Mesela bir defasında yurtdisindayız ve orda yasayan kardesim bana bir kizin fotosunu göstermisti vesikalık fotosunu.Öylesine bir bakmıstım.Bir kac gün gectikten sonra biz bir alisveris merkezine gittik.Orda ben bu kizi gördüm ve kardesime "Şurda oturan kız senin o vesikalık fotografını gösterdigin kız degil mi(yanındada bir erkek var kızın)bu kızın sevgilisi varmış bosver sen bunu "dedim.Kardesim o an bir sey demedi.Aradan bes dakika felan gecti ve bana dediki"Abla sen bir fotograftan bambaska bir ulkede yasayan yabanci bir kizi nasil tanidin?Yani kizin sevgilisi varmis ona mi yanayim ablamdaki bu yetenege mi sasırayım"Ben ne yetenegi be dedim cünkü ben asla girdugum yuzu unutmuyorum hep boyleydim bana normal geliyor artik..Ama son zamanlarda hafizam beni zorluyor nerde gordum gerginlikleri yasiyorum.Eskiden bu kadar yasamiyordum.Yani sizde yeteneklisiniz belliki.

Ajsjsj aynen ben de sınava öyle çalışırdım. Sayfayı kaydedeyim hafızama kelimeleri değil. Sayfa ile olacak iş değilse de kodlama yapardım. Şu soru şu sayfada şu cümlenin altında şeklinde hatırlarım. Bunun iyi yanı sınav başarısı olsa da, kötü yanı asla bilgiler olması gerektiği gibi kalıcı olmuyor hafızada. Bir şey Biliyoruz ama ne biliyoruz belli değil.

Bana da artık aman sen tarif etme yol diyorlar çok inciniyorum ajsjsj. Dediğin gibi tabela rengine kadar hatırlıyorum ama neredeyim nereden gideceğim o kısım yok. İnşallah çözümler çıkar konuda.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…