Zayıf kardeşlik bağları

Benden 7 yaş küçük erkek kardeşim var ben büyüttüm,annem çalışıyordu (evden uzaklasmak için kendi itirafı ) ona anne oldum, abla oldum, öğretmeni, arkadaşı, sırdaşı oldum...
Ogrendigim- yapabildiğim, yapamadığım- öğrenemediğim her şeyi öğrenmesini ve yapabilmesini sağladim...
Sonuç mu 2 haftada bir 5 dakika göstermelik arayan gorevmis gibi konuşup kapatan derdini halini sormayan bi insan nankör, vefasız samimiyetsiz...
Al sana kardeş, al sana bağ 🙄
Çok acı
Ben de buna benzer şeyler yaşadım
İçim hep yanar
Hem kardeş ile hem ablam ile
Bizde de herkes soğuk ama emeklerime yanıyorum da yanıyorum , içime kazık oturmuş gibi

O yeğenlerine ölen biteni boş ver

Onlar hep gösteriş vayyy ne ilgili ne sevgili densin diye yapılıyor

Oğlum bir yeğen

Yılda bir iki gören arayıp sormayan dahi fotosunu sosyal medyaya koysam olur mu dedi

Şok olup hayır dedim zira çocuğu oynatıyorum modunda paylaşım yapacak gören de hep böyle sanacaktı

Abinize gelince farklı hayatlarınız farklı yaşam gaileleriniz var muhtemelen de ataerkil bir yapı

Örneğin yeğenleri akşam abiden arayın önce bir hal hatır sorun sonra yeğenlerle konuşun siz yenge ile iletişim kurdukça abi ile paylaşım artmaz ki

Bugün yengemle konuşurken yeğenim görüntülü konuşmak için ısrar etti ben telefonda konuşmayı bile sevmiyorum üstüne görüntülü konuşmak eziyet gibi geliyor müsait değilim dedim ama sonra da kötü bi halayım diye düşündüm çocuk çünkü idare edebilirdim oradan esti bu konuda genel olarak soğuk bir yapım var zaten
O bağı istemeyen gelistirmeyen bir taraf da sizsiniz.

O yeğenlerine ölen biteni boş ver

Onlar hep gösteriş vayyy ne ilgili ne sevgili densin diye yapılıyor

Oğlum bir yeğen

Yılda bir iki gören arayıp sormayan dahi fotosunu sosyal medyaya koysam olur mu dedi

Şok olup hayır dedim zira çocuğu oynatıyorum modunda paylaşım yapacak gören de hep böyle sanacaktı

Abinize gelince farklı hayatlarınız farklı yaşam gaileleriniz var muhtemelen de ataerkil bir yapı

Örneğin yeğenleri akşam abiden arayın önce bir hal hatır sorun sonra yeğenlerle konuşun siz yenge ile iletişim kurdukça abi ile paylaşım artmaz ki
Tek taraflı ne kadar olur bilmiyorum abim ben üniversite okurken de hiç aramazdı hayatımın dönüm noktalarında da hiç varlığını hissetmedim şimdi arasam konuşacak konu bulamam o denli uzağız yengem aradığı için onunla iletişim halindeyiz bir de ben yeğenlerimi arayayım göreyim diye aramıyorum onlar arıyor ama yüzyüzeyken her türlü ilgiyi sevgiyi gösterir hediyeler alırım ama doğum günlerinde aramak içimden gelmez mesela , zamanla sevgi ilgi görmedikçe iyice uzaklaştım belki de çünkü çocukken anlaşamayan kardeşler bile evlenince paylaşımları artıyor birbirine bağlılıkları artıyor gibi geliyor , ben ailenin okumuş durumu iyi kızı olmaktan sebep sadece para mevzularında hatırlanan biriyim genelde fakat benim yapım da dediğim gibi mesafeli ve değişmesi çok zor gibi

Kesinlikle anne sağlıyor bunu
Ben esimin ailesinde bunu gördüm
Acayip kadın birbirine bağlamış.
Sabah akşam uzakta olanı ararlar görüntülü.
Yılda bir kez gelmesine ragmen sıfır uzaklik.
Hep yanlarında gibi kızkardeşleri
Aile içi de öyle birbiriyle aşırı samimiler.

Benim abim, babam gibidir. Kaldı ki, babam vefat edince gerçekten babalık yaptı. Eli hep üstümdedir. Yaş farkınız olmasaydı çok çok daha yakın olabilirdik ama yaş farkı olunca 'abi baba' oldu. Allah eksikliğini vermesin, arkamda dağ gibi abim var demek çok güzel bir duydu. Allah uzun ömürler versin. Abim bekar bu arada. Çocukları olsaydı çok ama çok severdim. Abiden gelen sevgiyle. Sizin böyle bir baginiz olmadığı için çocuklarına karşı da soguksunuz haklı olarak, bu sizin suçunuz değil.
Ben abimden asla babalık tarzı bir yaklaşım görmedim aramızda iki üç yaş var ama paylaşım sıfır , babam da soğuk ve mesafeliydi üstelik çocukluğum babamdan korkarak geçti vurmazdı ama asabi ve tahammülsüzdü ihtiyaçlarımı hep anneme bildirdim o da babama, şimdi garip bir şekilde babam çok sevecen ilgili oldu yaşlandıkça ama gene de babama olan soğukluğumu aşamadım çünkü tüm karakterimi o yıllar şekillendirdi şimdi gösterdiği sevgi beni daha güçlü yapmıyor

Benden 3 yaş büyük kız kardeşim var, o bana değil ben ona ablalık yapmışımdır. O yüzden pek anlaşamıyoruz. Cocuk konusunda da anlasamiyoruz. Bence olmuyorsa zorlamanin mantigi yok, kendileri ilgilensinler. Kan bagin var diye toksik iliskilerin icinde bogulmanin anlami yok. Gerektigi gibi davran geresini dusunme.

Son düzenleme:
Kesinlikle anne sağlıyor bunu
Ben esimin ailesinde bunu gördüm
Acayip kadın birbirine bağlamış.
Sabah akşam uzakta olanı ararlar görüntülü.
Yılda bir kez gelmesine ragmen sıfır uzaklik.
Hep yanlarında gibi kızkardeşleri
Aile içi de öyle birbiriyle aşırı samimiler.
Buna kesinlikle katılıyorum yengemin ailesi inanılmaz bağlıdır birbirine kardeşleri için canlarını verirler çünkü aileden almışlar. Bizde ise annem asla arabulucu olmadı çünkü kendisi de sevgisini gösteren biri değil anneme sarılıp öptüğümü bilmem bayramlar dışında, ihtiyaçlarımı karşılar ama bahsettiğim sevgi ve ilgi bağı olmadı hiç şimdi bakıyorum ebeveynler çocukları için yaşıyor her hatasında yanında oluyor varını yoğunu seriyor , bunun da aşırısı zararlı biliyorum ama sevgisiz çocuklar olmasından iyidir öyle kalabalık sofralarda mutlu ailelere özeniyorum çok büyük bir nimet

En basindan beri zayif olsun zaten. Yoksa sömürüyorlar, gerek yok. Bir de miras bolusmeden kimse demesin mukemmel kardesim var diye. Ak koyun kara koyun isin icine para ve mal girince belli olur

Aile bağları sıkı olan insanlara çok özenirim çünkü benim de içimde hep bir uktedir bu sıcak aile ilişkileri. Ailede herkes birbirine karşı soğuk, en basitinden bayramlarda bile el öpmek çok zor gelir bana çünkü zorunluluk olduğunu hissediyorum yani içten gelmiyor :/ benimki ana babadan kaynaklanıyor, sevgilerini asla gösteremediler ve ben ve kardeşlerim de bu şekilde yetiştik :/ Sevgimi kolay kolay gösteremiyorum ve içimdeki duyguları yeterince ifade edemiyorum. Ama elimden geldiğince de törpülemeye çalışıyorum. Siz de dert etmeyin bu şekilde yetişmişseniz ekstra yapacak bir şey yok gibi görünüyor

Aile bağları sıkı olan insanlara çok özenirim çünkü benim de içimde hep bir uktedir bu sıcak aile ilişkileri. Ailede herkes birbirine karşı soğuk, en basitinden bayramlarda bile el öpmek çok zor gelir bana çünkü zorunluluk olduğunu hissediyorum yani içten gelmiyor :/ benimki ana babadan kaynaklanıyor, sevgilerini asla gösteremediler ve ben ve kardeşlerim de bu şekilde yetiştik :/ Sevgimi kolay kolay gösteremiyorum ve içimdeki duyguları yeterince ifade edemiyorum. Ama elimden geldiğince de törpülemeye çalışıyorum. Siz de dert etmeyin bu şekilde yetişmişseniz ekstra yapacak bir şey yok gibi görünüyor
Aynen ben de sizin gibi bir ortamda büyüdüm

Dedelerim kardeşleriyle kötü baba amca kardeşleriyle kötü e valla bizim de kötü olmamamız neredeyse imkansız, küçük yaşta aile bunu aşılamıyorsa buyuyuncede o bağ olmuyor.

Biz birbirimizden hep nefret ettik kardeşlerimizle
Onların zalimliği benim başarı öyküm oldu
Şu an hiçbiri ile konuşmuyor hatta kadinlar kulununda böyle konu acilmadikca aklıma bile gelmiyorlar.

Dediğiniz gibi aile anne baba arasındaki ilişki çok önemli. Sizi birbirinize bağlayan şeyleri aslında gözle görmek, kulakla da duymak gerekirdi.l
İleride evlendiğinizde çocuklarınız da kuzenleriyle yabancı gibi olacak.
Zira biz de kuzenlerimizle çocukken biraraya gelince oynardık. Ama büyürken ve şimdi neredeyse hiç görüşmez olduk. Kandil ve bayram mesajları, yüzyüze gelince sohbet dışında bir yakınlığımız yok.
Çocuğuma bunu yaşatmamak için uğraşıyorum diyebilirim. Benim kardeşlerimle ilişkim iyidir ve oğlumun da kuzenleriyle sürekli görüşmesini isterim..
Bence abinizle bunu konuşun samimi bir şekilde. Eminim anlayacaktır.

Aileden kaynaklialesef,anne baba onlarin kardesleriyle olan iliskileri rol model,malesef bizde ayni durumdayiz ,kim kime dum duma

Benden 7 yaş küçük erkek kardeşim var ben büyüttüm,annem çalışıyordu (evden uzaklasmak için kendi itirafı ) ona anne oldum, abla oldum, öğretmeni, arkadaşı, sırdaşı oldum...
Ogrendigim- yapabildiğim, yapamadığım- öğrenemediğim her şeyi öğrenmesini ve yapabilmesini sağladim...
Sonuç mu 2 haftada bir 5 dakika göstermelik arayan gorevmis gibi konuşup kapatan derdini halini sormayan bi insan nankör, vefasız samimiyetsiz...
Al sana kardeş, al sana bağ 🙄
Okurken aaa ben de diye diye okudum sonuna üzüldüm :KK43:
Benim de 8 yas küçük kardesim hem kardes hem.evlat gibidir
Simdi bile derdi sıkıntısı olsa beni arar abla naber diye baslar sonra dertlenir :) hatta annem ve diger kardesim onu küçük diye aciz gibi gordugunden yakınır hep derim önce beni ara ben seni motive ederim koskoca adamsin elbette yapabilecek yasta ve olgunluktasin (27 yasinda).
Evde ne kadar cocuk gibi görüldüyse ben de onu hep bir birey olarak gördüm, sorunlar yaşadığımızda (ki ergenligi fena geçti) karsima alıp ablacim, oglum neyin var neden böylesin diye sordum konuştum sakinlestirdim. Şimdi de oyleyizdir, hem ablasi hem de annesiyim.
Diger kardeşimle iki yas var aramizda aslinda onunla da çocukken yakindik, hatta arkadas gibiydik yaslar yakin oldugu için. Simdi evli ve ister istemez bağımız koptu. Eşi kardesim anneme gelse sinir krizi gecirir, ben gittiğimde her hizmeti ben görürüm gelin hanim özellikle uzak durmaya çalışır. Yani bazen hayat insani farkli yerlere sürükler, iletisim azalabilir ama önemli olan hislerdir.
Mesela benim.de yegenim oldu fotograflarindan bile keske yanimda olsa da az minciklasam opsem koklasam diyorum. Ama tabii ki mesafe var aramizda ister istemez.
Belki de bu icten gelen bir seydir bir de ne kadar uzak kalsak da cocukken birlikteydik ve mutluyduk. Şu anki iletisimin de çok uzak olmamasi ondandir diye düşünüyorum.
Bir de herkes ne veriyorsa onu alıyor
Konu sahibi abiniz size ne kadar yakin davranır onu da sormak.lazim
O uzak duruyorsa siz de uzak duruyorsaniz aradaki bağ kopuyor bir sekilde
Tavsiyem şu olabilir, hayatta kan bagi sart degil diyenlerdenim. Belki yakin bir arkadasiniz belki komşunuz da sizin icin kardes gibi olabilir çok da dusunup kendinizi uzmeyin

Selamlar öncelikle çevremde gördüğüm abi kardeş bağları o kadar sıcak ki sorun bende mi diye düşünüyorum. Abimle aramızda birkaç yaş fark var o evli çocuklu şu an hayat şartlarından uzaktayız ama aynı evdeyken de hiç kardeş gibi değil iki yabancı gibiydik. Sarılmayı öpmeyi bırakın sohbet edip dertleştiğimizi bilmem. Genel olarak aile ilişkilerimiz soğuktu ben ve abim annem ve babamla da sevgi dolu değildik belki de annem babam bize bu sevgiyi vermediği için böyle yabani olduk. Şimdi ben yeğenlerime karşı da hiç sıcaklık Özlem hissetmiyorum tamam görüştüğümüzde ilgileniyorum oyun oynuyoruz vs ama bir sene aramasam aklıma gelmez, bakıyorum insanlar yeğenlerine ölüp bitiyor ama ben bi el kadar yabancı hissediyorum onlara karşı , genel bi soyutlanmışlık hissediyorum aile ve kardeş bağlarına , içimi dökmek istedim sadece 🙂
canım hiç üzülme. bizde 5 kardeşiz, 4 kız bir erkek. Bizim ailede de hiç bağlılık yok. Ablamın ikisiyle küs değiliz ama yabancı gibiyiz. bayramda seyranda, cenaze, düğün de karşılaşırsak yabancı gibi merhabalaşırız. nasılsan dan sonra sohbet edecek konumuz olmaz. Abim zaten hep bizden soyutladı kendini. onunla bir alakamız yok. sadece şehir dışında olan ablamla telefonlaşırız. Bu durum şundan kaynaklı annemiz, babamiz bize kardeş olmayı öğretmedi. zaten çok anlaşamıyorlardı. evde öyle sıcak bir ortam yoktu. Babam 4 yıl önce vefat etti. eskiden bayramda baba evinde karşılaşırdık. babamın vefatıından sonra annem de artık kalabalık misafire tahammül edemiyorum, yaşlandım dedi. Toplu karşilaşmalar da bitti., babamla beraber. Ama bazı aileleri görünce içim burkuluyor. insan gıpta ediyor. yapacak birşey yok.

Ben bir abla olarak kardeşlerimi sürekli öper sarılırım arada kavga ederiz ama yine de aramızdaki bağ çok kuvvetlidir ki bu adımın ilk önce abi veya abladan gelmesi gerekir. Abiniz size karşı soğuk durmuşsa kendinizi suçlamayın.

X