Araba kullanmak bu kadar mı zordur?

ya arkadaşlar bende yarın direksiyon dersine gideceğim daha ehliyeti almadım. çok heyecan yapıyorum. daha önce bi kaç defa kullandım ama vites değiştirmede falan zorlanıyorum. bana tavsiyeleriniz nelerdir. derste de ben mi kullanacağım yoksa hocamı gösterecek bana hiç bişey bilmiyorum.

canım rahat ol. stres yaparsan elin ayağın dolaşır. araba kullanmak alışkanlık aslında. bisiklet kullanmak gibi. bir kere öğrendikten sonra, refleks olarak yapıyorsun hareketleri. herkes ilk başta vites değiştirmekte zorlanır. pratik yapa yapa alışacaksın. ilk başta hoca göstermiyor, seni trafiğe kapalı bir yerde geçiriyor direksiyon başına. önce sözlü olarak yapacağın şeyleri anlatıyor. sonra sana uygulatıyor. hocayla araba kullanmak çooook kolay. o yüzden hiç yapamam deme....bir de öğrenci arabalarını kullanmak daha basit oluyor :)))) dizelse eğer araba, kalkışta stop etme ihtimali de çok düşük :KK70: aaaah ah keşke bizim araba da dizel olsaydı. ışıklarda bazen stop ediyorum ben arabayı...kendi arabamı kesin dizel alacağım. HERKESE DİZEL ARABA TAVSİYE EDERİM, benzinliye göre kalkışlar daha kolay oluyor :KK66:

canım rahat ol. stres yaparsan elin ayağın dolaşır. araba kullanmak alışkanlık aslında. bisiklet kullanmak gibi. bir kere öğrendikten sonra, refleks olarak yapıyorsun hareketleri. herkes ilk başta vites değiştirmekte zorlanır. pratik yapa yapa alışacaksın. ilk başta hoca göstermiyor, seni trafiğe kapalı bir yerde geçiriyor direksiyon başına. önce sözlü olarak yapacağın şeyleri anlatıyor. sonra sana uygulatıyor. hocayla araba kullanmak çooook kolay. o yüzden hiç yapamam deme....bir de öğrenci arabalarını kullanmak daha basit oluyor :)))) dizelse eğer araba, kalkışta stop etme ihtimali de çok düşük :KK70: aaaah ah keşke bizim araba da dizel olsaydı. ışıklarda bazen stop ediyorum ben arabayı...kendi arabamı kesin dizel alacağım. HERKESE DİZEL ARABA TAVSİYE EDERİM, benzinliye göre kalkışlar daha kolay oluyor :KK66:

çok haklısın rahat olup kendime güvenmem lazım. mesela babamla kullanırken falan çok stres yapardım parlardı hemen çünkü. ama hocayla öyle değil ay inş. iyi geçer dersim. saol cnm tavsiyelerin için.

Bencede ders al derhal.. Keske ehliyetini alir almaz pratik yapsaydin.
Cok cesaretli ve cok emin olmak gerekmiyor ama korkmayada gerek yok sonucta hersey senin elinin altinda.. Kontrol sende :)

Bugün bir güven geldi kendime, Pendik Gebze arası gittim geldim. Birde Pendik cumartesileri olağanüstü kalabalık oluyor, ama sonunda kıvırdım :KK66:
Tek sorunum oldu, katlı otoparka girerken önemdeki dengesiz yokuş kısmında yarıyolda durdu bende arkasındayım, stop ettim ve aşırı yokuş diye zor kaldırdım :KK37: Neyse daha bir güvenir oldum kendime bundan sonra hergün pratik!

Otomatik gibisi yok arkadaşlar.
3,5 ay oldu arabayı alalı.
Aldığımızda ehliyet kursundaki direksiyon derslerinden başka şoför koltuğuna oturmamış ben (o da 7 sene önce) 3,5 ayda 3,500 km yol yaptım.
Gaz fren, gaz fren başka da bir şey yok.
Düz vites tam bir işkence, yok debriyaja bas yok frene bas, yok 1'e at yok 2'ye 3'e vs :KK37:

Son düzenleme:
adana trafıgını bılmem ama istanbul trafıgı tam bir işkence :) eşimle sahurda çıkıyoruz yola e5 te kullanıyorum 3 5 araba geciyor okakadar :) eşimin yanında gayet rahatım şimdi otomatik vites alıcaz ozaman butun yollar benım :))):KK53:

trafikte kadınlar üstünde çok baskı olduğu için ben ki araba konusunda çok cesurumdur. arabayı doblo kullanrak öğrendim yani. kocaman arabayı trafiğe soktum park ettim falan benim için en iyi tecrübeydi :KK1: gerçi arabanın motoru büyük olduğu için kaldırması zor oluyo diesel ama ağır araba yani. kursta accent'e bindim abooo araba kuş gibi gidiveriyo kaçıveriyo :KK1: ama cidden önemli olan rahat olmak. hiç arkadaki adam küfür mü ediyo kornaya mı abanıyo düşünme. sende ona bağır :KK1: bu erkekler işte. her konuda kendilerini çok iyi zannediyolar. kadınlar onlara göre daha dikkatli aslında. sadece onların kabalıkları yüzünden şaşırıyolar. hayıe 2 saniye geç kalk yeşilde nolmuş yani?? öldün mü?? yokk adam daha sarı ışıkta kornaya abanıyo. sonra bakıyosun bi anda kalkem derken hadi bakam stop etsin araba panikle orda bırak direksiyonu.
hiç kızlar. stop mu etti araba. eder ya olur. aaa.. insanız tabiki hata yapıcaz. hiçbişeyi düşünmeden kullanın arabayı.. çok eğlenceli araba kullanmak yoksa :KK55:

Eş, akraba, aile samimiyete güvenerek çok acımasız eleştirilerde bulunabiliyorlar.

Bunu her konu için deneyimlerime dayanarak söylüyorum.
Gitar çalmayı babamdan öğrenmek istedim, bir hafta küs kaldık adamla.
Fransızcayı annemden öğrenmek istedim, kafama kaç kere kitap yedim bilmiyorum, hala gıcığım var kadına.
Araba kullanmayı öğretmek istiyor eşim, evliliğime zarar gelir diye yanaşmıyorum bile :)

Gidip tanışıklığınız olmadığı bir profesyonelden yardım almak en iyisi, rezil oldum diye düşündüğünüz anlar olabilir, saçma sorular sorabilirsiniz, en azından içinizden "bir daha hayatım boyunca görmeyeceğim ben bu adamı nasılsa" diyebilme şansınız var :)

bence de kesinlikle özel ders al heyecanını yenersin bir de insanın kendi arabası olunca daha emin sürüyorsun buda pratiğin için çok faydalı olacaktır ekonomik gücün iyiyse kendine araba almakla başla derim ben :KK66:

bi erkek yanımdayken araba kullanmaktan nefret ediyorum.
çünkü illaki karışıyorlar.sanırım erkeklerin genel özelliği bu.
kadın araba süremez diye bi laf çıkmış hepimizin beynine ister istemez bu düşünce giriyor.
insan telaşlanıyor.
öncelikle cesaretli olup yavaş sürün.güzel araba kullanan birinden işin inceliklerini kapmaya çalışın.
nerde yanlış yapıyorsunuz neden yanlış yapıyorsunuz dikkat edin.
kimse annesinin karnında öğrenmez.
isterseniz eşinizden daha iyi olabilirsiniz.

4. direksiyon dersimi alıcam yarın babam panik yaptırmıyor sagolsun cünkü kapalı alanlarda sürdüyor. Dön dur ne ayna, ne sinyal herkes gider öyle.
Bugünkü derste hoca baya begendi bana göre vasattım ben halbuki tek eksigim, aynaya bakarken direksiyonu kacırmam! En büyük eksik galibaa..
Dur kalkta sorun yok, hızımı ayarlıyorum saga ve sola dönüslerde sorun var ya cok dar, ya da cok acık alıyorum.. :KK59:
İlk kez trafik ısıklarında kullandım sınava kadar ilerletmem lazım.. :KK55:

4. direksiyon dersimi alıcam yarın babam panik yaptırmıyor sagolsun cünkü kapalı alanlarda sürdüyor. Dön dur ne ayna, ne sinyal herkes gider öyle.
Bugünkü derste hoca baya begendi bana göre vasattım ben halbuki tek eksigim, aynaya bakarken direksiyonu kacırmam! En büyük eksik galibaa..
Dur kalkta sorun yok, hızımı ayarlıyorum saga ve sola dönüslerde sorun var ya cok dar, ya da cok acık alıyorum.. :KK59:
İlk kez trafik ısıklarında kullandım sınava kadar ilerletmem lazım.. :KK55:

beniö ehliyetim var ama trafiğe cesaret edemeyenlerdenim, ben de derslere başladım ve o kaçırma bende de var maalesef, aynaya çok kısa göz atmak gerekiyor, seyretmemek lazımmış:) bakalım biraz alıştım gibi göz ucuyla kontrol hemen yine yoluna bak şeklinde:KK1:

bir benim sanmıştım, kalkma viteste falan sorunu olmayan ama neyse ki o sorunlarımız yok bir de:KK1:

bu arada arkadaşlar mutlaka tavsiye üzerine gerek arkadaş gerek burada topic, internet vb bilginiz olsun ders alacağınız hocayla ilgili derim, ben çok memnunum, bu işi başaracağım diyorum artık:KK19:

:) ahh ahh diyesim geliyor,cunki ehliyet yaptigim sure zarfi icinde ,ben hayatta araba surmeyi ogrenemeyecegim dedigim cok olmustur:)hatta birakmaya bile karar vermistim o kadar yani...simdi 5 ay oldu ehliyet alali.aldiktan sonra ben nasil surerim diye karar kara dusundum...hatta araba aldigimizda,gidip kendim almam lazimdi..yok ben nasil surerim diye bayagi bir stres yaptim...ama cok sukur gidip kazasiz arabami alip geldim..ilk sefer sadece park etmekten korkuyordum,simdi surdukce ogreniyorum,esim olmadan bile dogrusunu bulana kadar denyiorum...gecen gun esim masallah artik sollamayada basladin dedi:))

ama ben hep esim yanimdayken araba surdum ..cunku azda olsa acemi oldugum icin korkularim vardi..ama simdi o korkularimi yendim ve kendi basima da,trafige cikabiliyorum...isin ozu cesaretli ve kendinize ozguvenli olmaniz...bu ozguvensizlik nedeniyle ehliyet yaparken bayagi sorun yasadim..o yuzden hep kendine guveni olmali insanain...diyorum ya ,ben araaba surmeyi ogrenemeyecegim diyen ben, simdi gorseniz nasil kullaniyorum....hadi sizde cesaretinizi toplayip ,direksiyona gecin...:)

Valla canım ben hiç vitesli araba kullanmadım hep otomatikti ama bence iş beyinde bitiyor panik olmamak gerekiyor sakin olmak gerekiyor ondan sonra çok rahat kullanırsın ki ben hiç panik değilimdir böyle konularda bir ablam öğretmişti ilk seferde baya iyi kullanmıştım gerçi otomatik ama olsun :KK53: ablam da çok paniktir direksiyona bile oturamıyor otomatik olmasına rağmen arkadaşı öğretim diyor ama yok :KK53: birazda cesaret lazım bu iş için bizimki korkuyor ama bence sürücü kurslarında ki direksiyon derslerinden yararlanabilisin canım bakma sen kocana :KK53:

:) ahh ahh diyesim geliyor,cunki ehliyet yaptigim sure zarfi icinde ,ben hayatta araba surmeyi ogrenemeyecegim dedigim cok olmustur:)hatta birakmaya bile karar vermistim o kadar yani...simdi 5 ay oldu ehliyet alali.aldiktan sonra ben nasil surerim diye karar kara dusundum...hatta araba aldigimizda,gidip kendim almam lazimdi..yok ben nasil surerim diye bayagi bir stres yaptim...ama cok sukur gidip kazasiz arabami alip geldim..ilk sefer sadece park etmekten korkuyordum,simdi surdukce ogreniyorum,esim olmadan bile dogrusunu bulana kadar denyiorum...gecen gun esim masallah artik sollamayada basladin dedi:))

ama ben hep esim yanimdayken araba surdum ..cunku azda olsa acemi oldugum icin korkularim vardi..ama simdi o korkularimi yendim ve kendi basima da,trafige cikabiliyorum...isin ozu cesaretli ve kendinize ozguvenli olmaniz...bu ozguvensizlik nedeniyle ehliyet yaparken bayagi sorun yasadim..o yuzden hep kendine guveni olmali insanain...diyorum ya ,ben araaba surmeyi ogrenemeyecegim diyen ben, simdi gorseniz nasil kullaniyorum....hadi sizde cesaretinizi toplayip ,direksiyona gecin...:)

sizin gibi arkadaşların başından geçenleri okumak gerçekten benim durumumdakilere çok iyi geliyor:KK64:

yalniz kendim cikmam lazim arkadaslar biraz cesaret verin bana lütfen
:KK50::KK50::KK50:

cesaret vermeden önce hiç ders aldınız mı diye sormak istedim:) şahsen ben hocadan ders almadan cesaret almak da istemedim. zaten yanınızda biri varken kullanıyorsunuz bir hocadan birkaç ders alıp hem püf noktalarını öğrenin hem de cesaretinizi toplayın bence :KK34: ben ders aldığıma çok memnunum:KK52:

X