Araba kullanmak bu kadar mı zordur?

ben 19 yasındayım ilk araba kullanmayı babamdan öğrenmiştim ama arayı hıc ıyı kaldıramıyordum süreklı stop edıyordu. ve daha sonra surucu kursunda 6 gunuk eğitimin ardından babam sasırdı araba kullanmama. cunku cok hırs yapmıstım manuel araba kullancam dıye ve sonunda basardım ama ınanın bende hıc manuel kullanamam zannedıyordum fakat suan manuel kullanıyorum ve cok zevk alıyorum manuel araba kullanmaktan bence aıleden oğrenmeyın dıreksıyon öğremenlerınden oğrenın .sahsen benım hocam cok guzel öğretmişti

Benim fırsatım da varken öyle hemen 18 oldum hadi ehliyet alayımcılardan değildim. Ta ki bu yıl hayatımın aşkısı araç kullanırken alkol alıyor baktım dedim ki kızım al ehliyetini bu ehliyet sana lazım olacak adam rahat rahat içsin bari :KK1: Bu arada oldu yaşım 26 . Neyse yazıldım bi kursa derslere gitmedim yazılı sınavı geçtim direksiyon derslerine giderim dedim çok iyi bi iş teklifi gelince direksiyon derslerim de güme gitti mecbur babamın eline kaldım :18: İş çıkışı akşam eve geliyorum akşamları babamla çalışıyoruz ama durum felaket çok sinirleniyor ben de panik oluyorum ve yapamıyoruz. Dedim olmayacak bu iş . Neyse sonunda bi şekilde ayarladık direksiyon derslerine katıldım hocalar gerçekten süperler bu işin ustası onlar bu iş babayla falan olacak iş değil. Direksiyon sınavını geçtim ama henüz trafiğe hazır mıyım değilim bi 10 saat direksiyon dersi alırsam trafiğe bile hazırım :KK16:

ozaman benim durumda vahim :18:
bi ara hevesim vardı eşim çalıştırıyodu falan ama yöntemleri pek iyi değildi fazla asabi kendisi :KK57:
en son bi kamyon arabamızı sıkıştırıp kazaya sebep olduğu için şimdi arabaya binerken bile korkuyorum :KK50:
nasıl geçicek bilmiyorum hala çok heves ediyorum ama kazadan olsa gerek cesaretimi toplayamadım :18:

benim de yaşım oldu 22 daha şoför koltuğuna oturmadım. Bu saatten sonra nasıl olur kullanabilir miyi bilmiyorum. Direksiyon sınavı da zorlaştı:S

öncelikle kocadan hoca olmaz diye bir laf vardır ve kesinlikle doğrudur.. araba kullanma özgüven ve pratik işidir.. kimseye aldırış etmeyin.

bulunduğunuz yerde iyice araştırıp sakin ve pratik öğretebilen bir hoca bulup ondan gerektiği kadar ders alın..

hocanız ne derse harfiyen uygulayın..

arabayı rahatça kaldırmaya başladıktan sonra ben sürüyorum havasına kesinlikle girmeyin..

sinyal vermeyi ve dikiz ve yan aynalarınızı kontrol etmeyi sakın unutmayın..

sağınızda solunuzda ne oluyor sürekli takipte olun.. ani kazaları hafif atlatmanıza çok büyük faydası olacaktır..

hocanız size artık tek başına kullanabilirsin dedikten sonra kimseyi takmayın ve varsa evde arabanız dikkatli bir şekilde kullanmaya başlayın..

hatalarınızı söylediklerinde herkesin dediğinede inanmayın ama aklınızın bi köşesine yinede yazın..

iyi niyetli tavsiyelere daima uyun.. ama herkesi işinize karıştırmayın..

ben çok iyi araba sürerim diyen herkese inanmayın.. herkes kendine göre f1 kullanabilcek seviyede nedense..

sürücülüğünü beğendiğiniz kişilerin trafikte nasıl davrandığını gözlemlemekde işinize çok yarayacaktır...

bide inancınız varsa arabaya binerken ayetelkürsi okuyun faydasını göreceksiniz :)

kendinize inanın gerisi kendiliğinden hallolacaktır...

tüm yeni öğrenen arkadaşlara şimdiden kolaylıklar diliyorum..
rabbim yar ve yardımcınız olsun..

ayy kızlar süpersiniz valla güvenim yerine geldi..Benim de canımın içi eşim bugün paraladı beni:KK19:arabayı kaldıramıyorum allah o debriyajı nası biliyosa öyle etsin :KK50: arabayı hortlattım ...bakalım bende eşimle anlaştım boş biyere gidicez beni yalnız bırakacak hazır bildğimi unutuyorum.bakalım başarırım işaallah yazıcam kızlar:KK14:

Önceki arabamizda denemeler yapmistik esimle ama olmadi biraktim sonra esim arabayi degistirdi ve otomatik vites aldi artik kacisim yoktu ve surmeliydim birkaç kere esimle ciktik sonra mecburen yanliz cikmam gerekti ve gerisi geldi .ama otomatik vites büyük rahatlık. Bazen yolda hava atmak isteyen beyler bile benden once hareket etmek isterken istop ettiriyorlar bende gülüyorum

kızlar merhaba,

dün otomatik vites bir araba aldım. daha önce hiç sürüş deneyimim olmadı ehlyet alma dönemini saymazsak tabi o da 4yıl önce filan. iki gündür birer saat yavaş yavaş kullandım sakin yerlerde fakat hala çok korkuyorum giderken. benim en büyük sıkıntım park etme olayı ve geri geri gitme :KK43: bugün arabayı park ettiğim ( ya da öyle sandığım ) yerden çıkaramadım :KK43: geri gidemedim burucam artık o noktaya geldi babamda yanımda ( onun ehliyeti yok bu arada ) beni iyice panik yaptı. en sonunda biri geldi o çıkardı arabayı sonra aldım gittim sakin yerlerde dolaştım geldik. ama yine park edemedim:KK50::KK50: tekrar biri gelip park etti.

kızlar ben ne yapıcam şimdi, boş arazi bulsam çalışıyım diycem ama öyle bir yerde bilmiyorum. sancaktepe de oturuyorum bu arada bildiğiniz bir yer var mı? off kızlar yardım edin :KK43:

kızlar merhaba,

dün otomatik vites bir araba aldım. daha önce hiç sürüş deneyimim olmadı ehlyet alma dönemini saymazsak tabi o da 4yıl önce filan. iki gündür birer saat yavaş yavaş kullandım sakin yerlerde fakat hala çok korkuyorum giderken. benim en büyük sıkıntım park etme olayı ve geri geri gitme :KK43: bugün arabayı park ettiğim ( ya da öyle sandığım ) yerden çıkaramadım :KK43: geri gidemedim burucam artık o noktaya geldi babamda yanımda ( onun ehliyeti yok bu arada ) beni iyice panik yaptı. en sonunda biri geldi o çıkardı arabayı sonra aldım gittim sakin yerlerde dolaştım geldik. ama yine park edemedim:KK50::KK50: tekrar biri gelip park etti.

kızlar ben ne yapıcam şimdi, boş arazi bulsam çalışıyım diycem ama öyle bir yerde bilmiyorum. sancaktepe de oturuyorum bu arada bildiğiniz bir yer var mı? off kızlar yardım edin :KK43:

Park problemini kafanızın b,ir köşesine koyun. Dert etmeyin.

Ben yaklaşık 4 yıldır aktif olarak kullanıyorum daha yeni yeni profesyonel bir şekilde park ediyorum. Tamamen tecrübe.

Herşeyin birden olmasını beklemezseniz cok yol alırsınız. Yavas yavas. Cıkamadığınız zamanlarda da üzülmeyin, birinden yardım isteyin. En fazla; arabası var parkedemiyor derler, desinler :)

Park problemini kafanızın b,ir köşesine koyun. Dert etmeyin.

Ben yaklaşık 4 yıldır aktif olarak kullanıyorum daha yeni yeni profesyonel bir şekilde park ediyorum. Tamamen tecrübe.

Herşeyin birden olmasını beklemezseniz cok yol alırsınız. Yavas yavas. Cıkamadığınız zamanlarda da üzülmeyin, birinden yardım isteyin. En fazla; arabası var parkedemiyor derler, desinler :)

evet haklısın canım ama çevremde bilen biri olsa destek olurdu ailede ben hariç kimsede ehliyet yok. geri geri gitme olayını çözmem gerek sanırım :KK43:

Merhaba, ben de ehliyetimi alalı 2,5 yıl oldu. Ehliyet kursunda 15'er dakikadan 3 kere sürdürdüler, yani vites atmayı felan doğru düzgün bilmiyordum. 2012 Ağustos ayında sıfır araba aldık. Eşimde acemi ama o ehliyeti Antalya'da almış ve 10 saat direksiyon eğitimi vermişler kursta. Bizde İstanbul'da oturuyoruz, eve en yakın ehliyet kurslarından birine gittim ve beyefendinin birinden ders aldım. Hoca, bana sürekli bağırıyodu yanlış yaptığımda, ben sinyal vermede bile aklı karışacak kötüydüm o zaman. Neyse bu adamdan 6 saat ders aldım, boş yollarda döndürdü beni. Sonra eşinle yavaş yavaş çık dedi ve dersi bitirmiş olduk. Araba alalı 1 yılı geçti ama ben ayda 1 kere trafiği boş yollarda yada şehirlerarası yollarda 1, 2 saat sürmüşümdür. Ama o kadar çok istiyorum ki araba kullanmayı, bir de her konuda çok cesaretliyimdir, eşim hep bana cesur civciv der, ama söz konusu araba kullanmak olunca tırsak biri oldum, kendime yediremiyorum. Kafamda gitgide büyüyor otobüse biniyorum, araba kullananlara bakıyorum bayan sürücü var mı diye, bayan sürücü görürsem kendime kızıyorum:KK4:. Eşim araba kullanıyor, o kullanırken ben niye kullanamıyorum diye kendime kızıyorum yani kendime acı çektiriyorum. Araba kullanınca rahatlıyorum ama aradan 1 ay geçince o korku yeniden başlıyor. Neyse internetten felan araştırdım, trafik korkusu diye, bu topiki gördüm ve bu konunun hepsini okudum, ve özel ders almaya karar verdim, internetten hoca araştırdım, gözüme bi hoca kestirdim, aradım falan bilgi aldım. Sonra o parayı vermek saçma geldi, zaten biliyorum gece geç vakitte eşimle çıkarım trafikte yaşadığım panik sorunumu yenerim diye düşündüm. Eşimle 2 defa gece çıktık, eşimin yüreği ağzında, adam kalp krizi geçirecek ben araba kullanırken, melek olan adam bana bağırmaya beni azarlamaya başladı, eve kavga ederek geldik. Eşim ben parasında felan değilim ders al, ben uğraşamıcam dedi. Neyse bahsettiğim bayan hocadan ders aldım 7 saat, 4 saat onun arabaıyla, 3 saat bizim arabayla son dersim dündü ve ben bugün tek başıma trafiğe çıktım:KK9:. -2. katta olan arabamızı çıkardım ve 15 dakika mesafedeki bir avm' ye gittim ve kapalı otoparkın tenha bir yerine parkettim, biraz dolaştım avmde, sonra aldım arabayı bizim sitenin içindeki spor salonunun yanlarına parketmeye çalıştım, oradakilerden birinden yardım istedim. Dedim ki, ben ilk defa çıkıyorum bana yardım edermisiniz, o da ben parkedeyim dedi, yok sen bana gel gel yap dedim, neyse koydum arabayı ve sporuma gittim. Sporumu yaptıktan sonra arabayı çıkarıcam yanımda duvar var boydan boya ve arabayı düz soktom yani arabayla arka arka çıkmam lazım, güvenlikçiden yardım istedim ben acemiyim arkamda da yol var arabalar geçiyor beni yönllendirirmisin diye, sağolsun o da yardım ettive arabayı çıkardım, evimizin otoparkına soktum sağasalim. Allaha şükür!:KK55:

- Dikiz ve yan ayna kontrolü çok önemli!

-Koltoğu, direksiyona ayağınız debriyaj pedalına tam basıcak kadar yakın olsun, eğer çok yakın olursa gaz ve fren pedallarına tam hakimiyet kuramazsınız, fren ve gaz pedalına ayağınızın ucuyla müdahale edin, eğer bu pedallara ayağınızın tam ortasıyla basarsanız gaz verirken ya da fren yaparken arabada sarsıntı olur.

-Direksiyonu parkettiğiniz zaman düz olarak bırakın. Bazı arabalarda direksiyon 2,5 kez bazılarında ise 3 kez tam tur döner, direksiyonun tam düz olduğunu anlamak için direksiyonunuzun kaç tur döndüğüne bakın. Mesela 3 tam tur dönüyorsa, bir yöne tam kırın sonra 1,5 kere döndürün, direksiyon düz konuma gelecektir. Bu şekilde acemiyken park ettiğiniz yerden geri çıkarken daha kontrollü olursuzuz.

-Asıl araba kullanmada güveninizin gelmesi için, çok yavaş gidebilmeyi bilmeniz gerekir. Mesela, saatte 2 ile 7 ile gibi, bunuda yarı debriyajla yapabilirsiniz.

-Arabaya oturdunuzda ayağınız debriyaj ve frenin özerinde olsun, onda sonra:
1) Kontağı çevirin ve arabayı çalıştırın
2)Vitesi takın
3)El frenini indirin
bu sıralamayı arabadan inerken 3,2,1 olarak uygulayın.

-Dar bir yoldasınız ve yol gidiş geliş. Bu durumda karşıdan gelen arabaya bakmayın, bakarsanız bu yola sığamayacağınızı düşünürsünüz ve karşıdan araba gelirken psikolojik olarak kendinizi sağ yöne çekersiniz ve yoldan çıkabilirsiniz. Bunun yerine önünüzde giden en uzak arabaya bakın, bu şekilde dar yolda daha rahat gidersiniz. Ayrıca, seyir halindeyken yolda görebildiğiniz en uzak noktaya bakın bu sayede keskin kasislere kontrollü girersiniz.:KK55:

İnşallah verdiğim bilgiler işinize yarar arkadaşlar.

inş dediğiniz gibi olur 6. dersim olmasına ragmen halen yamuk kullanıyorum ve 2 hafta sonra sınavım var n eyapcam ben ya :KK43: direksiyonu fazla kırıyorum hoca ufak ufak santim santim diyo ama olmuyo sag sertdeyim bi bakmışım yolu ortaamışım hangi ara orta seite geldim anlıyamaıyorum sonra sag serite gecmek için direksiyo sağa ceviriyorum orda filim kopuyo işte yamuk oluyo resmen arabayı dans ettiriyorum ALLAH ım inş inş inş düz giderim kavramalarıda inş iyice ögrenirim sınavdan gecerim ALLAHım ne olur bana ve tüm sınava gireceklere yardım et Amin...:KK5:

Merhaba, nasılsınız? Çalışmalarınız nasıl gidiyor? Umarım güzel gelişmeler vardır.. Selamlar..

Araba kullanmanın bu kadar zor olduğunu bilmiyordum :KK43: bu kadar insan nasıl becerebiliyor araba kullanmayı!? Bugün sürücü kursundaki ilk direksiyon dersimdi. Çok kötü geçti. Ben hiç direksiyon koltuğuna oturmadım dememe karşın sadece komut verdi ve hepsini kendi yaptı ben hiç bişey anlamadım. Bana sağ sinyal ver diyor ama nasıl diyorum eğilip kendi yapıyor vitesi al bire diyor ama nasıl diyorum hemen kendi yapıveriyor ben hiç bişey anlamadım :KK43: yarın kursla konuşup hocamı değiştirmek istiyorum çok üzgünüm ben bu işi beceremiycem galiba

Araba kullanmanın bu kadar zor olduğunu bilmiyordum :KK43: bu kadar insan nasıl becerebiliyor araba kullanmayı!? Bugün sürücü kursundaki ilk direksiyon dersimdi. Çok kötü geçti. Ben hiç direksiyon koltuğuna oturmadım dememe karşın sadece komut verdi ve hepsini kendi yaptı ben hiç bişey anlamadım. Bana sağ sinyal ver diyor ama nasıl diyorum eğilip kendi yapıyor vitesi al bire diyor ama nasıl diyorum hemen kendi yapıveriyor ben hiç bişey anlamadım :KK43: yarın kursla konuşup hocamı değiştirmek istiyorum çok üzgünüm ben bu işi beceremiycem galiba

6 senelik konuyu bulmayı nasıl başardınız?

Yeni konu açaydınız bari.. Daha 2011 yılında açılmış konuyu nereden buldunuz?
Size ilk etapta daha çalışmaya başlamadan gösterge yerlerini gösterip size kullandırmadı mı? Sinyalleri, far yakmayı, selektör yapmayı gibi..

Ben kadınlar kulübünü yıllardır okurum ama ilk kez üye oldum ve bu konuya yorumda bulundum. hayır bana kesinlikle selektör yapmayı, far yakmayı göstermedi hoca. Hocayı değiştirmek istiycem yarın ama yaşlı ve iyi bir insan acaba böyle mi olmalı onuda bilmiyorum. bende sorun bende mi diye düşünüp buradan danışmak istedim.

X