Arapça tanışma metini

sevgili EL-MUALLİM SANA MSJ yazamıyorum ben rozmarinin annesiyim görüşelim canım

canım ya çok sevındım.....rozmarı nasıl inş iyıdır...memnun oldum ya..tabı göruşelım...ben sana yazabılırsem bakım ..ıyı olur..rabım guzellıkler versın alllaha emanet olun

çokmu yoğunsun bak bı parmak bal çaldın ve gıttın özletıyosun ....

Cok yogunum arkadasım ya,hazırlık yapıyorum Turkıyeye gelecegız ınsallah haftaya..Kusura bakma..
Hem geldııgmde ınsallah arapca turkce bırkac pratık e alıstırma kıtabı daha alıcam,bol bol calısırız bırlıkte nasıpse..ıns Lıbya lehcesıyle yayınlanan arapca kıtabını da bulurum
sevgıler

cnım hadı ıyı yolculuklar...............evET İNŞ DAHA İYİ OLUR .......kendıne ıyı bak allaha emanet ol...fı emanıllahhhhhhhh........ıla eyne tekdımıne fı turkıya..............eyyu medıne.....

okunuşta bazı yanlışlıklar var ahmar, ahdar diye okunmuyo renkler
ahmaru dakinu falan diye okunmuyo mesela e'li okunuyor
ehmer,ehdar tabiki ha harfleri kalın
ve genizden ebyad değil ebyaz ,min fadlik değil min fazlik
deniliyor dat harfi kullanılmıyor
aleykümmesselam değilde aleykümesselam bunlarla çok şey değişiyor bilmiyorum eğitiminiz nedir ama bir kelime ile bir çok anlam değişiyor
mesela müennes müzekker kalıplar göz önüne alınmamış
TEŞERRAFTE BIMAGRİFETİK müzekker
müennesi teşerraftü bimağrifetik vs . vs. yanlış bulmak falan değil amacım ama
bilgiler tam olsun istediğim a.s.

selam arkadaşım bence ıyı yaptın tabı eksıklerımız olabılır ama sen acaba hangı bölgedesın acaba farklılık ondanda olbılırmı dıye duşunuyorum....mesela ahdar ahmar bu şekılde kullandık hep arap hocalarımızda bole kulllandı..yanı bolge şive olabılırmı....muennnslık muzekkerlık olayında haklısın o zaten bellı oluyo ama cmle sonları zaten vurgulu....dat harfı ıse rarplar zaten böyle kullanıyo mekkeye gıdınce bıle çoğyyla bu şekılde konuştum ve dıkkat ettım dat harfı daha çok ....ama sen yaz bı alışalım bakalım ıyı olur ve nerdesın yaz çok teşekkur edrım.yınede sen içlerınde yaşıyosun ..olabılır...eksıklerımız var mutlaka ...ıyı olır canım fı emanıllah...............eşkuru lek kesırannnnn................

okunuşta bazı yanlışlıklar var ahmar, ahdar diye okunmuyo renkler
ahmaru dakinu falan diye okunmuyo mesela e'li okunuyor
ehmer,ehdar tabiki ha harfleri kalın
ve genizden ebyad değil ebyaz ,min fadlik değil min fazlik
deniliyor dat harfi kullanılmıyor
aleykümmesselam değilde aleykümesselam bunlarla çok şey değişiyor bilmiyorum eğitiminiz nedir ama bir kelime ile bir çok anlam değişiyor
mesela müennes müzekker kalıplar göz önüne alınmamış
TEŞERRAFTE BIMAGRİFETİK müzekker
müennesi teşerraftü bimağrifetik vs . vs. yanlış bulmak falan değil amacım ama
bilgiler tam olsun istediğim a.s.

Mrhb iremsu
Ahmer Ahdar gibillerde dediğin gibi baş harf elif ve ince
Ama arkasından gelen HA kalın harf
Öyle olunca aslında E den A'ya kayış oluyor Çünkü arkasından gelen kalın harf
Eğer E il eyazarsak EHMER şeklinde bunu Türkçe okuyan biri HA'nın kalınlığını bilemeden olduğu gibi okuyacak Türkçedeki He gibi okursan demek istediğimi anlayacaksın
Dat harfien gelince Arapçada bütün harflerin çıkış yerleri var (mahareci huruf) Datın söylenişi ne tam zzz sesi vermeli nede d sesi BU çıkışları bilemeyenlerde ya D kullanır yada Z

Ve aleykümmesselam da demek istediğin 2 m yanlışlıkla yazılmamış olursa dediğin gibi yanlış olur
Ama orda asıl yanlış tek kişiye cvp veriliyorsa VE ALEYKÜMÜSSELAM olmalı
MESSELAM olursa o 2 kişiye hitap ederkenki tesniye sığasından dolayıdır

Müzekker müennes konusuda TEŞERREFTE BİMAĞRİFETİKE deki belirttiğin nokta müzekker müennesi değil mütekelim vahde ve muhatab konusudur
TEŞERRAFTE olursa SEN müşerref oldun TEŞERRAFTÜ olursa BEN müşerref oldum

Orda müzekker müennes konusu BİMAĞRİFETİKE nin sonundaki KE müzekkere hitap olur
Müennese hitapta Kİ olur

Yanlışlarımı Düzeltin..

yanlışları düzeltmek değil hani arapların arasında falan yaşamakta değil
sadece ilahiyat 1.sınıf öğrencisiyim ve öğrendiğim kadarıyla pratikteki hata gibi gördüğüm yerleri düzeltmeye çalıştım hanüz daha erken pek bildiğim birşey yok tesniyeler, cemiler,çekimler,fiiller,tanışma diyalokları, vs. vs. bence çok hayırlı bir bölüm olmuş bilenlerden öğreneceğim bilmeyenlere haddimce öğreteceğim şeyler olursa veya benim yetemediğim yerlerde herzaman danışacağım bilgili hocalarımda mevcut herhangi birşey olursa ben hep burdayım
selametle...:)

Bak sen henüz öğrenciymişsin
Bilgilerin taze bizimkileride tazelersin yerimseniben

selamm aleykunne.....keyfelhal...........inş bırlıkte daha ıyı olacak ben erzurum ataturk unv mezunuyum ve yırmı yıldır ders verıyor ve çalışıyorum herkese başaırı bı hayat....allahu yusehhıl agmalekunne...inş.......fı emanıllahhhhh...sozler yazılar yazın tercume edelım beraber.....hıkaye yazmıştım onu yapan varmı...........bısselameh

selamm aleykunne.....keyfelhal...........inş bırlıkte daha ıyı olacak ben erzurum ataturk unv mezunuyum ve yırmı yıldır ders verıyor ve çalışıyorum herkese başaırı bı hayat....allahu yusehhıl agmalekunne...inş.......fı emanıllahhhhh...sozler yazılar yazın tercume edelım beraber.....hıkaye yazmıştım onu yapan varmı...........bısselameh

Hikayeyi gözden kaçırmışmışım el-müallim Şimdi geriye dönüp baktım
Ama çalışmam gerek inan sözlüğğü elime alıp çzöüyorum kelimeleri resmen
Ne çok şeyle runutmuşum Zaten bilmediğim kelimlerde çoktu bildiklerimide unutmuşum
Ama çok hoş Küçük kahraman bni gülümsetti hihoyyyt

şukran ya sadıkatı......entı setefalıne inş..............ene entezırukı..............fı emanıllahhhhhhhhh ya habıbetııııııı

[ı] لن ترتوي يا قلب إلا بنفحة إيمان و لن تكتحلي يا عين إلا برؤية الرحمن
· قول يا الله و أنا أقول يا الله عسى دمعتك ما تنزل إلا من خشية الله
· يكفيك من نعيم الدنيا نعمة الإسلام ومن الشغل الطاعة ومن العبرة الموت
· مالت عليك أغصان الجنة وأسقاك الله من أنهارها
· اللهم اجعلني والقارئ ممن قلت فيهم:وسيق الذين اتقوا ربهم إلى الجنة زمرا
· أخي في الله إن اتقيت الله وأكثرت النوافل أحبك الله ثم الخلق
· لتكن خطواتك في دروب الخير على رمل ندي لا يسمع لها وقع ولكن آثارها بينة [/ı]

Küçük bir ormanda bir kaplumbağa topluluğu onlarca sene mutlu bir hayat yaşadı
Orman çok sessizdi Kaplumbağalar ise oldukça yavaş hareket ediyordu (düne den sonraki kelimeyi çözemedim)
Küçük kaplumbağa susu ormandan çıkıp komşu vadilerde gezinmeyi severdi
Bir seferinde küçük bir tavşan gördü Tavşan sıçrıyor (و ينطبحرية?) ve hızlı ve pratikti
Susu kendisine üzüldü
Annesine "Keşke bende onun gibi hareket edebilseydim Benim evimin ağırlığı buna sebep Aaah keşke ondan kurtulabilsem" dedi
Susu annesine evinin bedeninden ayrılmasını istediğini söyledi
Annesi " Bu kötü bir fikir Bizim evimiz sırtımızda olmadan yaşamamız mümkün değil Biz kaplumbağalar Allahın bizi yarattığından beri bu şekilde yaşarız
O bizi soğuktan sıcaktan ve tehlikelerden korur" dedi
Susu " Ama ben ağır evim olmadan tavşan gibi daha hızlı olurdum Ve normal bir hayat yaşardım" dedi
Annesi dediki " Sen yanlış düşünüyorsun Bu bizim normal hayatımız Bunu değiştirmemiz mümkün değil "
Susu annesinin sözleriyle ikna olmadı
Evini bedeninden zorlada olsa ayırmaya karar verdi
Bir çok denemeden sonra.. ve kendisini birbirine yakın olan iki ağacın arasında (حشرت?).... sonra evini bedeninden koparıp çıkardı İnce ve yumuşak olan sırtı açıldı
Kaplumbağa hafiflik hissetti
Tavşan gibi hızlı olmayı denedi Ancak o her yürüyüş ve sıçrayışında acı hissetti
Susu uzun bir sıçrama denedi ama yere düştü kalkamadı
Az sonra haşerat (sinek böcekler) ona yaklaşıp taze bedeni üzerine konmaya başladı
Susu haşerat sebebiyle çok acı hissetti
Annesinin nasihatlerini hatırladı ancak iş işten geçtikten sonra

İmza: azimli talebe yani bendeniz 2 kelimeyi çıkaramasamda sengözlerimebaksanab

Ey kalp ancak bir iman üflemesi ile kanarsın Ey göz ancak rahmanın ru'yeti ile (cemali ilahiyi görmek ile) sürmelenirsin
YA ALLAH de Bende YA ALLAH diyorum Nerdeyse seni ağlatacaktım (ey göz) Ancak Allah korkusu ile yaş akar
Dünay nimeti olarak sana iman yeter İş olarak taat yeter İbret olarak ölüm yeter
Cennetin dalları sana eğildi Ve Allah seni o cennetin nehirlerinden suladı
Ey Allahım beni ve bunu okuyanı (AYET:وسيق الذين اتقوا ربهم إلى الجنة زمر&#1575:KK66: buyurduğun : "Allahü teala rabblerinden korkan kimseleri topluluk topluluk
cennete sevk edecek" buyurduklarından kıl
Allah yolundaki kardeşim Allahtan korkar ve nafilelere devam edersen seni Allahta sever mahlukatta
Adımların (ندي?) kumu üzerinde hayır (دروب?) -hedefinde?- olsun Onun hiç bir (وقع?) duyulmaz Ancak eseri apaçıktır

X