Ben hiç kendi ailemi kuramayacağım sanırım

Evet aslında bende bundan bahsediyordum. Basit yazdım belki yanlış anlaşılır ama farklı bir hayat yaşayıp mutlu olma ihtimalini kıskanan insan çok gördüm çok güzel yazdınız teşekkür ederim.
Bir ortamda çoğu insan evli az bekar varsa o bekarlardan rahatsızlık duyulabilir mesela bizle aynı hayatı yaşasın mantığıyla evlendirmek isterler, mobbingle de evlendirirler genelde🙄
Benim de çevremde akrabalar da dahil pek çok insan artık evlenmeyecek misin diyor. Onlar verdiğim tek cevap ben aptal mıyım

Bana göre zaten erkek küçük bile olabilir ki ben 21-22 gösteriyorum şu anda hatta geçen gün hangi liseye gidiyorsun diye soruldu kendimden küçük olan erkeğin yanın²da bile küçük durabilirim ileride 😂 Ama Türk toplumunda yetişen erkekler genel olarak kendilerini pek bir şey zannediyorlar benim ona da canım sıkılıyor. Büyük kadınlara sadece cinsel amaçlı yaklaşırlarmış saçma sapan bir sürü can sıkıcı şeyler yazdılar
Sosyal medyada yazılan cizilene bakmayın. Orda asıp kesenler gerçek hayatta ne kadar söyledikleriyle paralel davranıyorlar acaba. O beğenmedikleri kadınlar gel dese kaçı gitmeyecek.
Siz kariyerinize okulunuza bakın. O süreçte de karşınıza birileri çıkarsa degerlendirirsiniz.
Hayatınizda birinin olmasını istemek normal tabi ki ama bunun için telaşa kapılmak, üzülmek hem gereksiz hem faydasız. Hele ki gencecik yaşta geç kaldım diye düşünmeniz üzücü bile.

Hangi erkekler onlar 25 yaş altı kızlarla evlenen? Daha birkaç gün önce kuzenim evlenme teklifi aldı. 34 yaşında. Keyifince takıldı bu yasa kadar. Ablam da aynı şekilde 34 yaşında kendisiyle yaşıt biriyle evlilik yaptı.
Arkadaş grubum 27-28 yaşlarında evlendi hep kendi yaşıtlarıyla. Erken evlendik diye hayıflanıyoruz şu anda. 25 yaş altında daha okul yeni bitmiş oluyor neredeyse.
Konu sahibinin 23 yaşında gelinlik bakan arkadaşına üzüldüm ben:KK70:
Ben de tam tersi hep kadının birkaç yaş büyük olduğu ilişkilere rastlıyorum.o erkek büyük, kadın küçük defterleri kapanalı çok oldu.düsünüyorm şu an çevremde birbiriyle yaşıt olmayan ya da kadının 2,3 yaş büyük olmadığı ilişki yok.haa 40 üstü dersen var.ama onlar da görücü usulü döneminden kalma.

Birine içim en ufak şekilde ısınmadıysa sonradan da asla ısınma olmuyor 😞
Bunlar biraz daha 25 yaş altı cümleler geliyor bana , siz degisiyorsunuz beklentiler değişiyor . O ısınma dediğimiz çok yukseklme halı genelde çok sağlıklı değil . Sevmek daha farklı geliyor bana . Kendisi kasmadan şans verebilirsiniz

Son açtığın konular hep eğitim kariyer üzerine eğitim gibi hayata bu konuda da geç kaldığımı düşünüyorum. Bugün bir arkadaşımla ona düğünü için gelinlik baktık o 23 yaşında sonra kendimi onun yerine koydum bir gün ben de bunları yaşayacak mıyım acaba diye ama çok uzak geldi ben 27’yim bu arada. Şimdi zaten 30’dan önce evlenmek iyi değil falan yazılacak belki şöyle söyleyeyim bugüne dek hiç tam manasıyla bir erkek arkadaşım olmadı. Kimseden doğru düzgün etkilenemiyorum tam birisini gerçekten sever gibi olmuştum sağolsun beni tüm erkeklerden soğuttu. Günün birinde gerçekten karşılıklı sevip sevileceğime olan inancımı yok etti. Bana artık çok imkansız geliyor dünyada bilmem kaç milyar erkek içerisinden birisini seçip ve karşı tarafın da beni seçmesi ile evlenmek üzerine annelik yaşamak… Ne bileyim hala okul kariyer derdindeyim çevrem de pek geniş değil açıkçası mesleki anlamda her şeyimi tamamlayayım derken bir aile kurma ihtimalini de yok mu edeceğim acaba? Belki annelik nasıl bir duygu hiç bilemeyeceğim. Dediğim gibi yaşım 27 artık 30’un sınır kapısındayım çevremdekiler, akrabalar artık akşam pazarına kalanlar karşına çıkar diyip moralimi bozuyorlar. Ne bileyim bence erkekler tam manasıyla 32-33 yaşlarında evliliğe hazır oluyorlar sanki ama o zaman da daha küçüklere mi bakıyorlar? Çevremdekiler doğru mu söylüyorlar yoksa 30’dan sonra evlenilecek “o kişi” ile karşılaşan kimseler gördünüz mü hiç?
zamana bırak her şey bir anda oluyo ne oldu ne bittiye kalamdan bir bakmışsın evlenmişsin :KK70: hayat sürprizlerle dolu valla

İşte ben de diyorum ki bu şekilci, sığ adamlarla zaten neden evlenelim. Yönlendirecek, hakimiyet altına alacak insan arıyorlar. Ee mutlu mu olunacak o evlilikte?
Benim söylediğim insanlar evet aklı başındalar. Burada da heralde kendimizce insanları daha aklı başında olmaya yönlendirmeye çalışıyoruz diye düşünüyorum.
Kesinlikle, onlar zaten bir seçenek değil de Allah'ın bizi kurtardığı kimseler ben de öyle düşünüyorum. Sadece beni konu sahibesiyle benzer bir fikre götüren tek şey son zamanlarda yaşadığım şaşkınlıktı. Benim çevrem hep üst düzey eğitimli/aklı başında görünümlü insanlardan oluşuyordu ve yakın zamanda akademik kariyer yolunda olan ve görüntüde aklı selimliğe dikkat eden çoğu kişinin güzel/toy ve evinin kadını olup sunum yapan cinsten kızlarla evlendiklerini gördüm :KK70: Benim evliliklerinden en mutlu arkadaşlarım ise ünide tanışıp evlenenler oldu gerçekten çok duzgun insanlardı ama onlar da evlendi mesela çoktan.

Nasıl hangi erkekler? Daha şundan birkaç gün önce twitterda (ki twitter diğer sosyal medya sitelerne göre bir tık daha üst seviyede) kadınlar ve erkekler arasında büyük bir tartışma yaşandı çoğu 30’lu yaşlarda erkek kendisine 20’lerin başında kızları layık görüyor hatta bir grafik bulmuşlar kendilerine kadın erkek sağlıklı yaşları farklıymış utanmasalar 40 yaşında adama en uygunu 20 yaşında gencecik kız diyecekler. Sizin çevrenizde istisnalar vardır belki ama maalesef erkeklerin çoğusu bu kafada asıl kendileri 30’dan sonra kadınlardan daha yaşlı görünüyorlar dedim diye linç yedim bir de 😂

Pisikolojik buhranınızın nedeni anlaşıldı. siz o hapçı erkeklerin yorumlarından etkilenmişsiniz.

ben gerçekten biraz nasip kısmet olduğunu düşünüyorum. Sadece bu değil, işe girmek, çcouk sahibi olmak. Hepsinin herkes için bir zamanı var, erken ya da geç olması onu daha iyi veya kötü yapmıyor. Ama sürekli o konuya üzülmek de onu çabuklaştırmıyor sadece beklediğiniz süreci daha da zorlu hale getiriyor. O yüzden biraz kafanızı dağıtın bence düşünmeyin çok. Bir zamanı var ve o zaman gelince istemeseniz de olacak

Vallahi panpa dangalak erkek de çok yukardaki örneklerde olduğu gibi ama onları zaten istemezsin. Liseden çok iyi arkadaşım (erkek), kendinden 8 yaş büyük biriyle beraberdi, kız istemeyip terk etti :KK51: Pekçok önyargı bence yıkılıyor toplumda, modern erkeklerin de sayıısı çoğalıyor. Mutlulluğun da nerden geleceği hiç belli olmuyor, mallum ben Türküm, Almanyada yaşıyorum ama şimdi 2 taraftan da ollmayan biriyle sevgiliyim gayet de mutluyum:KK15:Belli olmuyor yani, insanllara biraz şans ver dangalak çıkarsa da atarsa tekmeyi.

Kesinlikle, onlar zaten bir seçenek değil de Allah'ın bizi kurtardığı kimseler ben de öyle düşünüyorum. Sadece beni konu sahibesiyle benzer bir fikre götüren tek şey son zamanlarda yaşadığım şaşkınlıktı. Benim çevrem hep üst düzey eğitimli/aklı başında görünümlü insanlardan oluşuyordu ve yakın zamanda akademik kariyer yolunda olan ve görüntüde aklı selimliğe dikkat eden çoğu kişinin güzel/toy ve evinin kadını olup sunum yapan cinsten kızlarla evlendiklerini gördüm :KK70: Benim evliliklerinden en mutlu arkadaşlarım ise ünide tanışıp evlenenler oldu gerçekten çok duzgun insanlardı ama onlar da evlendi mesela çoktan.

Benim de bir arkadaşım var. Kendisi doktor, bütün ailesinin kariyeri iyi. Lisede bir sınıf arkadaşımıza aşıktı. Ama arkadaşımız onu pek istemedi. Senelerce sürdü bu git geldi hikaye. Oğlumuz sonunda ailesinin tanistirdiği ev hanımı bir kızla evlendi. İnsanların motivasyonu çok farklı olabiliyor. ODTÜ mezunu başka bir erkek tanıdık da, üniversite okumuş ama pek çalışmakta gözü olmayan ve ilgi alanlarıyla, karakteriyle daha domestik bir kızla evlenmiş vaktiyle. Ama kadını içten içe beğenmiyordu, hissediliyordu dışarıdan.
Erkeklerin kariyeri, aklı selim halleri kadın/erkek rollerine dair algılarila paralel ilerlemiyor her zaman.

Benim de bir arkadaşım var. Kendisi doktor, bütün ailesinin kariyeri iyi. Lisede bir sınıf arkadaşımıza aşıktı. Ama arkadaşımız onu pek istemedi. Senelerce sürdü bu git geldi hikaye. Oğlumuz sonunda ailesinin tanistirdiği ev hanımı bir kızla evlendi. İnsanların motivasyonu çok farklı olabiliyor. ODTÜ mezunu başka bir erkek tanıdık da, üniversite okumuş ama pek çalışmakta gözü olmayan ve ilgi alanlarıyla, karakteriyle daha domestik bir kızla evlenmiş vaktiyle. Ama kadını içten içe beğenmiyordu, hissediliyordu dışarıdan.
Erkeklerin kariyeri, aklı selim halleri kadın/erkek rollerine dair algılarila paralel ilerlemiyor her zaman.

O daha çok toplumun ataerkilliğiylle ilgili diye düşünüyorum. En eğitimli erkek bile bağımsız, güçlü kadın istemiyor, gel diyince gelen , git diyince giden biraz eli yüzü düzgün , ev işi yapacak kız arıyor. Tanııdığım kadınların hepsi aşk arıyor iyi ya da kötü ama erkekllerin kriteri aşk değil bizim toplumda, memur olsun maaş getirsin diyen aslaka tipler, 'geleneksel' ev içi rollere tutunmaya çallışan erkekler ... bizim toplumda son 30 yılda kadınların toplumdaki yeri çok değişti, toplumda yerleri sağlamlaşınca kadınlar da değişti tabi, artık kadınlar da sosyal olarak eşit olmak istiyor, ilişkilerde eşit olmak istiyor, işyerinde eşit olmak istiyor ... erkekler de dedelerimizinki gibi bir evlilik yaomak istiyor hala ama karşılarında babaanneleri gibi eş karşısında, kayınaile karşısında ezik büzük duran kadın yok. Böyle olunca da çatışmalar kaçınılmaz oluyor.

O daha çok toplumun ataerkilliğiylle ilgili diye düşünüyorum. En eğitimli erkek bile bağımsız, güçlü kadın istemiyor, gel diyince gelen , git diyince giden biraz eli yüzü düzgün , ev işi yapacak kız arıyor. Tanııdığım kadınların hepsi aşk arıyor iyi ya da kötü ama erkekllerin kriteri aşk değil bizim toplumda, memur olsun maaş getirsin diyen aslaka tipler, 'geleneksel' ev içi rollere tutunmaya çallışan erkekler ... bizim toplumda son 30 yılda kadınların toplumdaki yeri çok değişti, toplumda yerleri sağlamlaşınca kadınlar da değişti tabi, artık kadınlar da sosyal olarak eşit olmak istiyor, ilişkilerde eşit olmak istiyor, işyerinde eşit olmak istiyor ... erkekler de dedelerimizinki gibi bir evlilik yaomak istiyor hala ama karşılarında babaanneleri gibi eş karşısında, kayınaile karşısında ezik büzük duran kadın yok. Böyle olunca da çatışmalar kaçınılmaz oluyor.
İmzamı atarım. Aynen böyle düşünüyorum. Ama yorumumu uzatmak istememiştim.

Son açtığın konular hep eğitim kariyer üzerine eğitim gibi hayata bu konuda da geç kaldığımı düşünüyorum. Bugün bir arkadaşımla ona düğünü için gelinlik baktık o 23 yaşında sonra kendimi onun yerine koydum bir gün ben de bunları yaşayacak mıyım acaba diye ama çok uzak geldi ben 27’yim bu arada. Şimdi zaten 30’dan önce evlenmek iyi değil falan yazılacak belki şöyle söyleyeyim bugüne dek hiç tam manasıyla bir erkek arkadaşım olmadı. Kimseden doğru düzgün etkilenemiyorum tam birisini gerçekten sever gibi olmuştum sağolsun beni tüm erkeklerden soğuttu. Günün birinde gerçekten karşılıklı sevip sevileceğime olan inancımı yok etti. Bana artık çok imkansız geliyor dünyada bilmem kaç milyar erkek içerisinden birisini seçip ve karşı tarafın da beni seçmesi ile evlenmek üzerine annelik yaşamak… Ne bileyim hala okul kariyer derdindeyim çevrem de pek geniş değil açıkçası mesleki anlamda her şeyimi tamamlayayım derken bir aile kurma ihtimalini de yok mu edeceğim acaba? Belki annelik nasıl bir duygu hiç bilemeyeceğim. Dediğim gibi yaşım 27 artık 30’un sınır kapısındayım çevremdekiler, akrabalar artık akşam pazarına kalanlar karşına çıkar diyip moralimi bozuyorlar. Ne bileyim bence erkekler tam manasıyla 32-33 yaşlarında evliliğe hazır oluyorlar sanki ama o zaman da daha küçüklere mi bakıyorlar? Çevremdekiler doğru mu söylüyorlar yoksa 30’dan sonra evlenilecek “o kişi” ile karşılaşan kimseler gördünüz mü hiç?
İnsan kendi hakkında bu kadar negatif yorum yazmaz elbette olacak herkesin
Zamanı farklı işliyor kimsenin aynı değil
Böyle düşüncelerini kafandan sil

İnsan kendi hakkında bu kadar negatif yorum yazmaz elbette olacak herkesin
Zamanı farklı işliyor kimsenin aynı değil
Böyle düşüncelerini kafandan sil
Bilmiyorum ya şimdiye dek hani en azından bir sevgilim falan olsaydı derdim ki ileride başkasıyla da olur ama hayatım boyunca hep benim istediğim beni istemedi beni isteyeni ben istemedim ya da ne bileyim yaşıtlarım ya da benim baktığım erkekler hala başka şeyler peşinde o yüzden denkleşmiyor sanırım. Ama ne bileyim lisedeyken hep üniversitede birini bulurum uzun bir sevgililik dönemi sonrası evlilik olur heralde falan derdim ama yok o da olmadı 🥲

Bilmiyorum ya şimdiye dek hani en azından bir sevgilim falan olsaydı derdim ki ileride başkasıyla da olur ama hayatım boyunca hep benim istediğim beni istemedi beni isteyeni ben istemedim ya da ne bileyim yaşıtlarım ya da benim baktığım erkekler hala başka şeyler peşinde o yüzden denkleşmiyor sanırım. Ama ne bileyim lisedeyken hep üniversitede birini bulurum uzun bir sevgililik dönemi sonrası evlilik olur heralde falan derdim ama yok o da olmadı 🥲
Denkleşmemesinin arkasında hayatın sizin için başka bi sürprizi vardır belki bilemeyiz... 🥰 Nefes aldığımız sürece hiçbir şey için geç değil... Hayatın zamanlamasına güvenin...

X