Popüler Konu Dukan Diyeti Deneyimlerimiz

Hanımlar,
Vitamin desteğini Dukan da öneriyor. Nedeni basit; meyve tüketmiyoruz.
Meyveler; antioksidan. Yani vücudu her türlü stresten koruyor.
Bu nedenle vitamin desteği bu diyette bence de şart.
Önerim şöyle;
Bir multivitamin (pharmaton, supradyn..vb.)
C vitamini 1000mg (suda eriyenler daha keyifli, ben spor yaparken suyumun içine katıyorum!)
Bir de Ekinesia ya da koenzim Q gibi bir güçlendirici. Ben hergün bir tane koenzim Q alıyorum bu günlerde.
Piyasada anormal sayıda vitamin var, omega 3 yağ asidi ve yukarıda yazdıklarım dışında hiç birinin etkinlikleri bilimsel olarak kanıtlanmamış.
Balığı fazlaca tükettiğim için omega 3 yağ asidi almıyorum ben.
Dünyada en fazla omega içeren balık bizim karadeniz hamsimiz:))
Tıbbi bilgilerle sıktımsa pardon:))
Sevgiler..

canım diyetini bozduğun zamanlardaki sonucu en iyi kendin biliyosun..yerkenki bi anlık haz sonra büyük pişmanlığa dönüşüyo..moral bozukluğu ve stres keşke yemekle düzelcek şeyler olsa ama deil maalesef..sıkıntılarından en kısa zamanda kurtulmanı dilerim cnm...kitapta dukan bu konudanda bahsetmiş biri sizin canınızı sıkabilir yada başka bi üzüntü olabilir die sonuçta insanız öyle durumlarda hemen dışarı çıkıp yürümeyi tavsiye ediyo hem endorfin salgılıyosun hemde kafan dağılıyo nispeten..şurda bi süre bu durumda idare edicez ama bütün evleler bittiğinde istediğimizi yiyip zayıf kalabilicez..bunu düşün ve sabret lütfen:KK59:

sadeca ablacım çok güzel yazmışsın ve ben de gerçekten şunu eklemek istiyorum; Dukan yürüyüş konusunda çok haklı. Ben evde annemle çok sık tartışırım, kendisiyle uyuşamıyoruz maalesef. Erkek arkadaşımla bile birbirlerimizin isteklerine ve beklentilerine alıştık ama annemle birbirimizi tanımamıza rağmen birbirimizin isteklerine saygı duymuyoruz ve sonuç olarak istemediğimiz şeyleri yapmamaya dikkat etmeyince sonuç tartışmalara gidiyor. Ben annemle ne zaman tartışsam çıkar yürürüm. Canımın istediği kadar. O anki sinirime bağlı olarak temposu değişiyor tabii :)
ve eve döndüğümde de bi ılık/soğuk duş alıyorum, tüm bunları dukandan önce de yapardım, sinirim geçiyor. Yürüyüş stres atmakta gerçekten etkili bir silah. Kullanılması gereken ve de :)))

:)) evet babane banane gördün işte ne kaybı olursa olsun dimi:))aslında suda olsa gerçek kilon o en düşük rakam bence..suda tutunup kalmasın bize canım alla allah atmaya uğraşıyoruz yüzsüz gene geri geliyo:)

evet bende bi kere gittim o taraflara acayip karışık benim anadolu yakasından başka yere kafam basmıyo zaten:)karşı yakadada belli başlı yerleri biliyorum adam gibi şişliden ötesi karman çorman...bencede en iyisi kargo yapcek bişi yok :)

evet ablacım yaa su da olsa benim gerçek kilomun o olduğuna inanıyorum ben de :)))
sonuçta yağ açısından bakmak lazım dimi :)))
ben de anadoluya yeni alışıyorm hihihi 2 sene oldu yolanda gibi anca işte azıcık azıcık :)))
bi gün şöyle güzelce kaybolsam da sizin evin orada bulsam kendimi :KK1:

kızlar bu arada bikaç sayfa önceki yazanları hiiiç kaale almayın bence...organize bi biçimde sabote etmeye çalışan kişiler bana göre...tesadüfmü o kadar ki,şi gelip ard arda dukana sallıyolar..bari çaktırmadan yapın bizden kaçarmı :KK34: sizin gibi lahana çorbası içsek kafamız çalışmayabilir ama biz protein yediğimizden cin gibiyiz maşallah..ayrıcada ben gidip aklımın yatmadığı bi sayfaya nasıl sallamıyosam kimseninde insanları rahatsız etmeye hakkı yok..beğenmiyosan sana uymuyosa aklına yatmıyosa silah zoruyla deilya yapmazsın uğraşmazsın olur biter...

bu arada konu dışında bi not düşmek istiyorum:) dün eczaneden vitamin alayım dedim eşim her sebzeyi sevmediğinden eksik beslenmesin kocişim die..neyse bana oneaday in yeni çıkardığı bi vitamini tavsiye etti eczacı...içinde yeşilçay özü varmış hem iştah açmıyomuş hemde zayıflamaya katkı sağlıyomuş..ve tabi bir sürüde vitamin barındırıyo..ismi oneaday weight smart...dün birer tane içtik olumlu bi etkisini görürmüyüm bilemiyorum tabi ama sizlerle paylaşmak istedim canlarım:)

şu vitamin konusuna aslında bi açıklık getirse bi doktor güzel olucak
ben c vitamini almak istiyorum ve de b kompleks vitaminleri, takviye olarak.
Ama b vitaminlerinin iştah açması durumundan korktuğum için almadım.
Senin söylediğin güzelmiş sadeca ablam yeşil çay özü falan olması.
Oruç tutarken insan yeşil çayı içmeyi unutabiliyo ehehe vitaminden alırız.
Bu almamız gereken tüm vitaminleri doğru oranda tek tablet halinde satan bir marka illa ki vardır, solgar, gnc, oneaday..
Bilen, fikri olan var mı?
Hangi vitamini kullanmak gerek?
Ben başlicam artık vitaminlere çünkü en başta protein ağırlıklı beslenme, sonra hem oruç hem iş hem okul hem annem hem babam bi de üstüne erkek arkadaşım ve arada sırada ablam, beni zihnen ve dolayısıyla bedenen çok yoruyolar :)))
yeni bir işe başlayacak olmam da cabası..

protein ağırlıklı diyette kas ve su kaybı nasıl olurmuş bilemedim
benim kas kütlem bu diyetle 1 ayda %3 arttı.
spor yapmadığımı da belirteyim (düzenli olarak)

ay eveeetttt :KK52::KK52::KK52:
akşama iftarda bi porsiyon lüpletmeyi düşünüyorum hocammm :KK1:

canım o kalan kilonu güçlendirmede verebilirsin, şimdi güçlendirmeye geçmek vaktidir bence :)))
o bıngılcıklar spporla gider sporlaaaaa :KK1:

herkese günaydınlar :)))
yasooommm güzel haberlerini dört gözle bekliyorum!

Bebeğim günaydın:KK54:

Sana bir şey sormak istiyorum. Benim son 5 kilom kaldı biliyorsun. Bu hafta sonu da regl olacağım (hem de birikmiş olarak, iki aylık hatırlarsan:KK52:). Reglim bitince biraz da 5+5 çakayım da şu son 5 kiloyu bir çırpıda vereyim diyorum. Sen de 5+5 yapmıştın sanırım. Ne dersin?

günaydın..
regl öncesindeyim..baskül 61.2- 61.4 arası gidip geliyor..bu rakama takılmayayım değilmi ..:26:dünde tatlı krizim tuttu ve helva yedim..akşam eşim sende benlen yemek ye dedi 1 adette biber dolması iki kaşıkta salata yedim..:KK43:( sonuç göbeciğim şiş kocaman ..kazasız atlatamadım..:KK14:bugünde sabah full kahvaltı yaptım bacaklarıma gece boyu kramp giriyor..eşim yarın akşama gelicek iki gün yok bugün yarın saf pro yapacağım yine..
YOLİ 60 altına düşmek hayal gibi geliyor ..:KK59:

günaydın kızlar hepinize benden kucak dolusu sevgiler,bol eksili günler inş.

4-5 gündür giremedim hiç,yani arada girdim de yazamadım,işler çok yoğun.aşırı stres ve sıkıntı içersindeyim,ve bu da hemen kiloma + olarak yansıyor:KK43: moralim bozuk bu yüzden,yani benden haberler iyi değil.
stres ve yorgunluk hat safhada olunca diyet de tam anlamıyla sağlıklı biçimde gidemedi haliyle.
ve haftasonu full yedim itiraf edeyim Berrin in oklavası mı hepinizin tekme tokat yumruğumu gelecek bilemiyorum ama,+ dayıııııımmm:KK52: nezaman hedefime ulaşcam ben yaa,nezaman bozmadan sürdürcem azimle ilk 1,5 ay ne güzel gidiyordum oysaki.

biliyorum sizlerin de moralini bozuyorum ama azıcık destek olun noluuurrrr:KK59: :KK43:

daha önce nasıl becerdiysen yine öyle becericen canım.diyeti bozunca moralin düzeldimi yooooo.o halde bahane yok kimse yarı yolda durmasın tıkamayın bakiim yolu geçecek arkadaşlara.

Haklısın canım. Ben zaten düzenli olarak aynı doktora gidip tahlillerimi yaptırıyorum ve doktorum da kilo verme seyrimi takip ediyor. Zaten o da kilo vermenin zaten vücut için çok sağlıklı olduğunu dşünüyor. eşimin son kontrolünde kolesterolü hafif yüksek ve şekeri de eskiye göre biraz fazla çıkınca "senden hiç bir şey yap demiyorum, ilaç falan da kullan demiyorum. Sadece kilo vermeni istiyorum. Kilo ver de nasıl bir yöntemle verirsen ver" dedi. :KK53: Vücut fazla kilosunun %10'unu bile verdiğinde o kadar olumlu gelişmeler yaşıyor ki sürekli kilo verip almadığımız taktirde o bile sağlık için çok önemli bir avantaj zaten.

Ay sabah sabah kafanızı şişirdim di mi?:KK30:

Elbette şişirmedin. Bu diyet sağlıksız da obezite mi sağlıklı?
Her diyetin sağlıksızlıkları var, obez olmanın riskleri az mı?
Diyetin bir ayından sonra hem kolesterol hem de TG'im düştü benim.

çok tşkler cnm:) senin durumunda benden farklı değil..nerden nereye gelmişsin azıcık bişi kalmış.:nazar:.eminim en kısa zamanda eski konsatrene kavuşacaksın canım:)

ama o 92 benim doğumdan hemen sonraki kilomdu zaten,idealim 67-68 falanmış daha yolum uzun
hatta böyle bozdukça daha da uzuyor.
ben de hedefe 1-2 kilom kaldığını görercekmiyim acaba,ya da diğer bir deyişle 70 in altına indiğimi:))

Hanımlar,
Vitamin desteğini Dukan da öneriyor. Nedeni basit; meyve tüketmiyoruz.
Meyveler; antioksidan. Yani vücudu her türlü stresten koruyor.
Bu nedenle vitamin desteği bu diyette bence de şart.
Önerim şöyle;
Bir multivitamin (pharmaton, supradyn..vb.)
C vitamini 1000mg (suda eriyenler daha keyifli, ben spor yaparken suyumun içine katıyorum!)
Bir de Ekinesia ya da koenzim Q gibi bir güçlendirici. Ben hergün bir tane koenzim Q alıyorum bu günlerde.
Piyasada anormal sayıda vitamin var, omega 3 yağ asidi ve yukarıda yazdıklarım dışında hiç birinin etkinlikleri bilimsel olarak kanıtlanmamış.
Balığı fazlaca tükettiğim için omega 3 yağ asidi almıyorum ben.
Dünyada en fazla omega içeren balık bizim karadeniz hamsimiz:))
Tıbbi bilgilerle sıktımsa pardon:))
Sevgiler..
Q10 i yıllardır dönüşümlü olarak kullanıyorum. Aslında bütün vitaminleri dönüşümlü kullandım diyebilirim. Ama coenzyme Q nun faydasını bariz hissediyorsun. Bunlara ilaveten bir de spor yaptığımda magnezyum tablet alıyorum suda eriyen.. Diyeti desteklemek lazım bir şekilde.

daha önce nasıl becerdiysen yine öyle becericen canım.diyeti bozunca moralin düzeldimi yooooo.o halde bahane yok kimse yarı yolda durmasın tıkamayın bakiim yolu geçecek arkadaşlara.

haklısın tatlım tam gaz yola devam...
buraya girebildiğim günler ya da paylaşım yapabildiğimiz günler daha iyiyim diyet de iyi
ama işler çok olunca giremeyince kötü,motive için sizler şartsınız.
bu diyet olayı ciddi ve zor bir iş,yalnız olacak iş değil :KK48:

günaydın kızlar hepinize benden kucak dolusu sevgiler,bol eksili günler inş.

4-5 gündür giremedim hiç,yani arada girdim de yazamadım,işler çok yoğun.aşırı stres ve sıkıntı içersindeyim,ve bu da hemen kiloma + olarak yansıyor:KK43: moralim bozuk bu yüzden,yani benden haberler iyi değil.
stres ve yorgunluk hat safhada olunca diyet de tam anlamıyla sağlıklı biçimde gidemedi haliyle.
ve haftasonu full yedim itiraf edeyim Berrin in oklavası mı hepinizin tekme tokat yumruğumu gelecek bilemiyorum ama,+ dayıııııımmm:KK52: nezaman hedefime ulaşcam ben yaa,nezaman bozmadan sürdürcem azimle ilk 1,5 ay ne güzel gidiyordum oysaki.

biliyorum sizlerin de moralini bozuyorum ama azıcık destek olun noluuurrrr:KK59: :KK43:

Günaydın bebiskoo, şimdi ne yapıyoruz: silkeenip kendimize geliyoruz ve 90'lardan 60'lara inmenin dayanılmaz hafifliğini bir an önce yaşamak için diyetimizi hiç bozmuyoruz.:13:

evet canım dal gibi kadındı ne hallere girdi....belkide haberi vardır bu diyetten ama yapmıyordur...halbuki ünlülerin olanakları çok daha fazla....

içkiyi abartınca sonuç kaçınılmaz oluyor:nazar:.tabiiki haberi var emin olun ama işte balon delen yasağı halletmeden olmuyor.:KK50:

sadeca ablacım çok güzel yazmışsın ve ben de gerçekten şunu eklemek istiyorum; Dukan yürüyüş konusunda çok haklı. Ben evde annemle çok sık tartışırım, kendisiyle uyuşamıyoruz maalesef. Erkek arkadaşımla bile birbirlerimizin isteklerine ve beklentilerine alıştık ama annemle birbirimizi tanımamıza rağmen birbirimizin isteklerine saygı duymuyoruz ve sonuç olarak istemediğimiz şeyleri yapmamaya dikkat etmeyince sonuç tartışmalara gidiyor. Ben annemle ne zaman tartışsam çıkar yürürüm. Canımın istediği kadar. O anki sinirime bağlı olarak temposu değişiyor tabii :)
ve eve döndüğümde de bi ılık/soğuk duş alıyorum, tüm bunları dukandan önce de yapardım, sinirim geçiyor. Yürüyüş stres atmakta gerçekten etkili bir silah. Kullanılması gereken ve de :)))

evet ablacım yaa su da olsa benim gerçek kilomun o olduğuna inanıyorum ben de :)))
sonuçta yağ açısından bakmak lazım dimi :)))
ben de anadoluya yeni alışıyorm hihihi 2 sene oldu yolanda gibi anca işte azıcık azıcık :)))
bi gün şöyle güzelce kaybolsam da sizin evin orada bulsam kendimi :KK1:

şu vitamin konusuna aslında bi açıklık getirse bi doktor güzel olucak
ben c vitamini almak istiyorum ve de b kompleks vitaminleri, takviye olarak.
Ama b vitaminlerinin iştah açması durumundan korktuğum için almadım.
Senin söylediğin güzelmiş sadeca ablam yeşil çay özü falan olması.
Oruç tutarken insan yeşil çayı içmeyi unutabiliyo ehehe vitaminden alırız.
Bu almamız gereken tüm vitaminleri doğru oranda tek tablet halinde satan bir marka illa ki vardır, solgar, gnc, oneaday..
Bilen, fikri olan var mı?
Hangi vitamini kullanmak gerek?
Ben başlicam artık vitaminlere çünkü en başta protein ağırlıklı beslenme, sonra hem oruç hem iş hem okul hem annem hem babam bi de üstüne erkek arkadaşım ve arada sırada ablam, beni zihnen ve dolayısıyla bedenen çok yoruyolar :)))
yeni bir işe başlayacak olmam da cabası..

Bununla ilgili bir mesajı üstte yazdım..sevgiler..

kızlar bu arada dün akşam eski iş yerinden arkadaşlarla iftar yaptık, kaldı ki onlarla en son görüştüğümde de 62-63 kilo falandım en fazla, bi de biraz hile yaparak belden oturtmalı dar bir elbise giymiştim :KK1: aman allahımm kapıda karşılaştık bir iltifat bir iltifat ne kadar zayıflamışsın bronzlaşmışsın bu ne güzellik, ne yaptın çabuk anlatlar falan iiyyiceee bir kabardım anlıycağınızz :90: ben diyetteyim dikkat ediyorum falan dedim ama içlerinden bi tanesi zaten ciddi zayıf bir arkadaş sırf canımı acıtmak için biliyorum yani yanıma yaklaştı mıyy mıyyy "ayyyy yasemincimmmmm çok güzel zayıflamışsın amaaa bende bi türlü kilo alamıyorummm sürekli yiyorum amaaa işe yaramıyorrr" dedi, ben hiç altında kalır mıyım :KK1: "evet canımm yaa seninde durumun kötü tabi bak ben ne güzel istediğimde kilo verip alabiliyorum ama senin demek ki böyle bi şansın yok gerçekten de bi kaç kilo alman lazım böyle kötü görünüyor bence" dedim ayrıldım yanından hehehehe eminim sinir oldu bana :KK1::KK1:

Günaydın bebiskoo, şimdi ne yapıyoruz: silkeenip kendimize geliyoruz ve 90'lardan 60'lara inmenin dayanılmaz hafifliğini bir an önce yaşamak için diyetimizi hiç bozmuyoruz.:13:

günaydın canım.
işte süperlerden biri daha:nazar:
sizler benim yol göstericim umut ışığımsınız resmen yaa,örnek aldığım kişilersiniz....iyiki varsınız.
ALlah sizi nazarlardan korusun...

kızlar bu arada bikaç sayfa önceki yazanları hiiiç kaale almayın bence...organize bi biçimde sabote etmeye çalışan kişiler bana göre...tesadüfmü o kadar ki,şi gelip ard arda dukana sallıyolar..bari çaktırmadan yapın bizden kaçarmı :KK34: sizin gibi lahana çorbası içsek kafamız çalışmayabilir ama biz protein yediğimizden cin gibiyiz maşallah..ayrıcada ben gidip aklımın yatmadığı bi sayfaya nasıl sallamıyosam kimseninde insanları rahatsız etmeye hakkı yok..beğenmiyosan sana uymuyosa aklına yatmıyosa silah zoruyla deilya yapmazsın uğraşmazsın olur biter...

bu arada konu dışında bi not düşmek istiyorum:) dün eczaneden vitamin alayım dedim eşim her sebzeyi sevmediğinden eksik beslenmesin kocişim die..neyse bana oneaday in yeni çıkardığı bi vitamini tavsiye etti eczacı...içinde yeşilçay özü varmış hem iştah açmıyomuş hemde zayıflamaya katkı sağlıyomuş..ve tabi bir sürüde vitamin barındırıyo..ismi oneaday weight smart...dün birer tane içtik olumlu bi etkisini görürmüyüm bilemiyorum tabi ama sizlerle paylaşmak istedim canlarım:)

süpersin ,dukanist budur işte:KK71:

Günaydın ben dukana dün başladım. İlk atak günümden sonra bu sabah 800 gram az gösterdi tartı. Tabi su kaybı da olabilir ama dukana devam. Zaten bir kaç günde ani kilo kaybı beklemiyorum, istemiyorum da.....Sizlere sorum şu leslie, pilates, slim in 6 falan yapıyor musunuz kızlar? Metabolizmamın bu diyete olan cevabını bilmediğimden dün sporumu yapmadım. Ama hem spor hem dukan yapan var mı?

Kitabı alıp okumanızı tavsiye ederim. Geçmişte de yazılanlar sizin için çok faydalı olur. Burada ağır spor yapanlar da var, hiç yapamayanlar da. Kolaylıklar dilerim :)

Hanımlar,
Bu mesajım biraz psikolojik bir değerlendirme mesajı olacak. Sıkılanlar lütfen hiç okumasın.
Hayatımızda pek az şeyi kendimiz için yapıyoruz. Yapılması gereken işler, yetişilmesi gereken yerler ya da çocuğumuz için koşuşturmalarla hayatımız doluveriyor.
Rejim yapmak aslında basitçe kilolarımızdan kurtulmak değil; kendimiz için ve sadece kendimiz için bir mücadeleye giriyoruz.
Bu mücadelede başarılı olmak (sanıldığı kadar kolay değil) özgüvenimizi artırıyor ve en önemlisi kendimize daha doğrusu sadece kendimize bir yatırım yapmış oluyoruz.
Demek istediğim; bu çaba sadece fiziksel değil psikolojik bir çaba aynı zamanda.
Şişman kalanlar (Sağlık Bakanımız öyle söylüyor ben de öyle yazacağım) bizim de zaman zaman yaptığımız gibi herhangi bir mücadeleye girmeden bu sorunu kabullenip "böyle mutluyum" tuzağına düşüyorlar. Sonuçta hayatta daha başarısız oluyor sadece bu alanda değil başka alanlarda da mücadele etmekten kaçıyorlar.
En son aşama ise, kendine acımak. Bu hiç bir hanımın hak etmediği olumsuz bir süreç bence.
Aramızda Sadeca gibi bu süreci başarıyla atlatan arkadaşlarımız var.
Zorlandığımızda aklımıza onların başarısını getirelim.
Ve asla biz "böyle mutluyum" tuzağına düşmeyelim.
Size güç verir mi bilmem ama güne bu sözlerle başlamak istedim..
Sevgilerimle..

Hay ağzını öpeyim derler ya :KK53:, ben de hay parmaklarını öpeyim. Çok güzel yazmışsın şekerim.:KK19:

Kitabı alıp okumanızı tavsiye ederim. Geçmişte de yazılanlar sizin için çok faydalı olur. Burada ağır spor yapanlar da var, hiç yapamayanlar da. Kolaylıklar dilerim :)

Teşekkürler. Kitabı netten ısmarladım. Topic o kadar uzun ki, bir kısmını okudum ama oku oku bitecek gibi değil... İki gündür sizi takip edip hem gaza gelmeye hem de birseyler yakalamaya çalışıyorum.

yolimmmm canımm sadece ablada öyle diyor onda da bazı kutuları düzgün bazı kutuları gıcırmış belki bende de öyle olucak ziraa 3 paketim daha var açılmamış, dediğin gibi para veriyoruz yani atmaya da kıyamaz insan elekten falan geçirsen üstte kalmaz değil mi nasıl bişey olduğunu da bilemediğim için :97:

yasemincim elekten geçirirsek kepekler üstte kalır eger kum var ise kumlar un ile beraber aşagı iner yani ayırma şansımız yok.! bulgur gibi kaba bişi olsa su ile süzersin öyle ayıklanır kumlar en altta kalır ama öyle de bişi değil ki. napacamı bilemedim. dünben dukanik ekmek yaptım ama komple bugday kepeginden. bu arada benim ru-sheim bugday kepegim mutfak dolabında kelebeklenmiş hemen dolaba kaldırdım dikkat edin kızlar kepek çok çabuk kelebekleniyor

günaydın..
regl öncesindeyim..baskül 61.2- 61.4 arası gidip geliyor..bu rakama takılmayayım değilmi ..:26:dünde tatlı krizim tuttu ve helva yedim..akşam eşim sende benlen yemek ye dedi 1 adette biber dolması iki kaşıkta salata yedim..:KK43:( sonuç göbeciğim şiş kocaman ..kazasız atlatamadım..:KK14:bugünde sabah full kahvaltı yaptım bacaklarıma gece boyu kramp giriyor..eşim yarın akşama gelicek iki gün yok bugün yarın saf pro yapacağım yine..
YOLİ 60 altına düşmek hayal gibi geliyor ..:KK59:

canımcım üzülme bak sana ne örnek vericem.
geçen pazartesi benim reglimin ikinci günüydü 61,5 geliyordum. gerçi bunlar benim artılarımdı daha önce altını görmüştüm ama .. neyse ben regl ile beraber saf P yaptım.. pat pat pat gitti kilocuklar. dört günde ben 2,8 eksiye gelmişti. dert etme.. bence yakında göreceksin ellileri. regl metoyu hızlandıran bir şans... kaçırma derim:KK52:

X