Eşim mi haklı ailem mi? Ben nasıl davranmalıyım?

Esiniz ile aileniz arasinda denge kurmalisiniz yoksa ilerleyen zamanlarda hem esiniz size karşı hem de ailenize karşı daha sert tepkiler verebilir (ailenizi evden kovmak gibi ne kadar çirkin bir davranış bile olsa) annenizle açık açık konuşun, isterse alınsın , isterse koca buldun degistin desin , senin esinle ve evladinla huzurun önemli olan. bir kez annem ben de kaldığı zaman , yorgan bazanin altındaydı ve esim uyumustu , anneme dolapta olan battaniyeyi vermistim , esimi uyandırmak istemedim . ilerde çok daha büyük sorunlar yaşamamak için simdiden ailen ile konusmalisin
annem o battaniyeyle üşüyecek olsaydı yetmeyecek olsaydı kocamı kaldırırdım illa ki..başka zamana da temkinli olurdum

B
Eşim haklı kendince. Ancak ailemin de yaşam şekillerini düşününce onlara göre normal bir şey yapıyorlar. Erken yatıp düzenli ve planlı yaşayan bizler anormaliz. Takıntılı ve robot Gibiyiz. Eğlenmeyi bilmiyoruz vs.
Aynen benim esimin ailesini anlatmissiniz gece 4 e otururlar oglen kalkarlar kahvalti yapip bir tur daha kestirirler. Onlara gittigimde ne bebegin duzeni ne bizim duzenimiz kalir. Bana geldiklerinde hep alttan almaya cok ugrastim. Gunduz 2 de ararlar birazdan sana gelecegiz diye saat gece 10.30 gelirler cocuk 10 da uyuyor onlar gelince sesten uyuyamaz uykusu var diye aglama nobeti bitmez asagidaki tavana oklava vurur sabah ben ise gidecegim. Onlar 2 ye kadar oturur birde esim icin bizi geri gotursun derler. Bir muddet sabrettim cidden sonra birgun yine gelecegiz dediler tamam dedim saat 10 oldu yine en son baktim esim birsey demiyor bende dedim komsular rahatsiz oluyor. Saat gec oldu en iyisi yarin daha uygun saatte gelin guzelce oturalim dediler. Sitem ettiler belki ama yapacak bisey yok. Ben onlara uymak zorunda degilim yillardir bu yasam sekilleri diye. Evlerinde ne yapar beni ilgilendirmez ki ben gidincede duzenlerine uyarim ama benim evimde benim kurallarimdir. Bana geleceklerse benim duzenime gore gelirler. Iliskilerimde iyidir yani. Simdi sorarlar musaitmisiniz diye kimse kimseye kirilmaz. Olmasi gereken budur. Olayi birde esinizin tarafindan gorun diye yazdim. Esimizi severiz ailesinide sevmeliyiz ama biz yok saydiklarinda degil.

Ben oğlumun özel durumundan dolayı aileme göre fazla pimpirikli ve oğluma tapıyor durumundayım zaten. Her daim bunu eleştirirler. Daha dün annem "ay sanki yıllarca hasret kaldın da öyle kavuştun oğluna, bir rahat bırak" dedi. Batıyor onlara oğluma gösterdiğim hassasiyet. Bu dediklerini desem, demediklerini burakmazlar. Görmemiş dünya oğlunun etrafında mı dönüyor. Biz de çocuk büyüttük bu ne abartı vs.
Benim eşimden dahi duyduğum cümlelerdir bunlar, sonrası zaten hep kavga gürültü.
Sen öyle büyüdün, yok nerde gördün, her şeyin abartı, bir kereden bir şey olmaz vs.

Çocuklarımla alakalı en çok dikkat ettiğim şey öğle ve gece uykularında evde olmaları ve mümkünse misafirin gitmiş olması.
Gitmez ise ben içeri gider bayağı bir süre gelmem.
O sırada da umrumda olmaz içerideki bekliyor mu, oturuyor mu, laf mı ediyor, kapıdan çekip gitmiş mi vs.
Aileniz tuhaf diyemiceyecğim, benim ailemle benzer özellikleti var, rahatlıkları ve hep kendi etraflarında dönen dünya meselesi.
Babam sürekli çok şımarıklar, çok ses çıkarıyorlar niye ağlıyor bu kadar, her istediğini yapıyorsun tarzı konuşur.
Çünkü biz öyle büyüdük ki, çocuk bir yere gitmez, evde oyun oynanmaz, gülünmez, komşulara ses gider, put gibi otur.
Ablam 8 ben 2 yaşındayken bizi evde bırakıp akşam gezmeye giderlerdi, şaka gibi.
Bu insanlar şimdi akıl veriyor...

Kendileri çocuk büyütürken yapmadıklarını kızlarından görünce, tuhaf karşılıyorlar.
Zaten adınız çıkmış, hiç umursamadan uyarın valla.

Ben oğlumun özel durumundan dolayı aileme göre fazla pimpirikli ve oğluma tapıyor durumundayım zaten. Her daim bunu eleştirirler. Daha dün annem "ay sanki yıllarca hasret kaldın da öyle kavuştun oğluna, bir rahat bırak" dedi. Batıyor onlara oğluma gösterdiğim hassasiyet. Bu dediklerini desem, demediklerini burakmazlar. Görmemiş dünya oğlunun etrafında mı dönüyor. Biz de çocuk büyüttük bu ne abartı vs.

Annenizi durdurmalısınız bence bir şekilde. Sizin de kendinize ait bir yaşam alanınız, karakteriniz, istekleriniz var. Bunlar kimseyi ilgilendirmemeli. Sakince güzelce halledeyim dedikçe olmayacak sanki, daha net olmak gerekiyor.

Eşiniz dibine kadar haklı. Ailenizle yüz yüze açıkça konuşma zamanı gelmiş. Sizi zor duruma sokmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Eşiniz ve aileniz arasında objektif olun lütfen. Eşiniz haklıysa haklısın diyebilin. Ve eşinize maşallah.

Bu sabah haklısın dedim sonra bir saat sözde espri yaparak laf soktu ailemle ilgili. Ben de bak böyle yaptığın için haklı olduğun halde haklısın demiyorum. Ben senimle ilgili empati yapıyorum, hak veriyorum. Ama sen ailemle ilgili dalga geçerek beni düşünmüyorsun dedim. Sustu neyse ki ama daim olmayacak. Ara ara "gece kuşu kardeşin napıyor iyi mi" diyecek. "bak erken rezervasyonla otel fiyatımız düşebilir söyle kardeşine" diyecek.

Esiniz ile aileniz arasinda denge kurmalisiniz yoksa ilerleyen zamanlarda hem esiniz size karşı hem de ailenize karşı daha sert tepkiler verebilir (ailenizi evden kovmak gibi ne kadar çirkin bir davranış bile olsa) annenizle açık açık konuşun, isterse alınsın , isterse koca buldun degistin desin , senin esinle ve evladinla huzurun önemli olan. bir kez annem ben de kaldığı zaman , yorgan bazanin altındaydı ve esim uyumustu , anneme dolapta olan battaniyeyi vermistim , esimi uyandırmak istemedim . ilerde çok daha büyük sorunlar yaşamamak için simdiden ailen ile konusmalisin

Ben mümkün değil yapamam öyle bir şey. Eşime daha çok nazım geçiyor sanırım.
Geçen ramazan bana iftara geldi ailem. İftarı yapıp gezmeye gittiler. Bana da sahura geliriz dediler. Sonra arayıp ya muhabbet sardı teyzem sahura çağırdı oraya gideceğiz deyip, sonra pat diye sahura geldiler. Eşimi o saatte ekmek almaya gönderdim evde ekmek yok diye. Zaten o günden beri tahammülü bitti aileme.

Bu sabah haklısın dedim sonra bir saat sözde espri yaparak laf soktu ailemle ilgili. Ben de bak böyle yaptığın için haklı olduğun halde haklısın demiyorum. Ben senimle ilgili empati yapıyorum, hak veriyorum. Ama sen ailemle ilgili dalga geçerek beni düşünmüyorsun dedim. Sustu neyse ki ama daim olmayacak. Ara ara "gece kuşu kardeşin napıyor iyi mi" diyecek. "bak erken rezervasyonla otel fiyatımız düşebilir söyle kardeşine" diyecek.

Olsun, bunlar çok da büyütülecek laflar değil. O kadarı da demek eşinizin hakkı olsun :) kafanıza takmayın eşinizin dediklerini. Kızarak demiyor,takılıyor sadece.

Annem de fazla korumacıydı İdrak.Dayım ve teyzelerim ne yapsa iyiydi, yerindeydi.
Örneğin dayım kötü biri değildi ama çok ilgisizdi.Teyzelerim her ortamda kızlarını kayırır,ki belki bu normaldir,ama annem de onların kızlarını kayırırdı.Bunu dile getirdiğimiz zaman da asla kabul etmezdi.
O zaman bir şey diyemiyorduk fakat zamanla içimde annemi sorguladım,teyzemlerden ve kuzenlerden uzaklaştım,çünki hala aynı ayrıcalık beklentisindeler.
Eşine sessiz kal evet,onu da coşturma,fakat en azından savunma aileni.
Çocuğunu da ezdirme,emin ol hatırlar ileride ve duyacakların seni üzer.

Benim annem de aynıydı. Hep ailesi haklıydı biz önemsizdik. Onlar ne yapsa biz susmalı, saygı göstermeliydik. Ben kendi kendime söz vermiştim anne olursam annem gibi olmayacağım diye. Oluyorum, oldum...

Yani ayda iki kez gelirler mutlaka. Kardeşim haftada bir gelir. Her geldiklerinde aynı durum yaşanır. Sık gelmiyorlar aslında ama biz oraya gittiğimizde de aynı şeyler yaşandığı için rahstsız etmeye başladı artık bu durum.
İyide baya baya sık geliyorlarmış o zaman
Valla görümcelerimden biri her hafta gelse kafayı yerim

Sabirli kadinsin vesselam,
Zorla uyuttugum cocugu biri uyandiracak umugunu sikarim sanirim:)

Cocugu yegenlere ezdirme meselesini anlamadim, ayni yastaysalar mudahale etmeyebilirsin, yas farki varsa muhakkak cocugunu koruman lazim.

Esine cok fazla hak veremedim, o kadar da hassas olmasin, o gitsin yatsin beklemek zorunda degil. Ama bir yandan da surekliligi oldugu icin hakli da sanki, bilemedim.

Ayni sehirdeyseniz yatiya cocuk buyuyene kadar gelmeyin deyin en iyisi.

Fazla sabırlıyım evet :) yatması değil sıkıntı, benim evime gelip sadece yemek yitip yatıyorlar. Saygısızlık bu diyor. Bir de gürültü var tabi.

Yeğenlerimin biri oğlumla yaşıt, diğeri büyük. Yaşıt olanla sıkıntı oluyor genelde. Yahu bir kere kalacak mısınız dedik diye öyle söylenemez deyip küsmüş insanlar. Yatıya gelmeyin desem evlat reddi olur :)

Evden kovmayla ilgili bir yoruma karşılık iki tarafın da birbirine saygısızlık yapmasına müsade etmem demissiniz. Gerçekten farkinda mı değilsiniz?

Evinizi otel gibi kullandırarak
Gece yarısı yorgan alacağım uyan diyerek
Eve geldiklerinde ses etmesine izin vererek
Eşinize saygısızlık ettiriyorsunuz??

Gayet aileniz eşinizi eziyor

Farkındayım sadece ben insan ilişkilerinde her durum ve koşulda "benim haksız olduğum yer var mı" diye o kadar düşünürüm ki illa bulurum bir şeyler. Ya geçmişte, ya o anda. Bundan mütevellit haksız oduklarnı düşünsem de hep ama ile başlayan bir cümlem oluyor kendim ve eşimle ilgili.

Aslında siz de Objektif bakmak için pencereleri açmışsiniz.
Konunuz nezdinde "Şu Esin ailesine aynı durumda verdiniz tepkileri (mesafeli durma,tepkiyi anında verme vs. )kendi ailenize de verseniz sorun kalmayacak.

sende sorun yok idrak sorun tamamen eşinde. seni aşçı evini otel gibi kullanan 34 yaşındaki adamdan kendisiyle iki kelam etmesini bekliyor. kardeşine/ablasına saygısı olmayanının evli olduğu insana neden olsun ki?
konu başındaki ilk yorumunda kardeşlerim dediğinde 19-20 yaşlarında çocuklardan bahsediyorsun sanmıştım. öyle olsaydı bir nebze gençlik idare ediversin eşin gözüyle bakılabilirdi.

Yok yahu küçük olsalar konu bile açmam gençler diye. Zaten eşimin de o durumda beklentisi olmaz bunlar bebe daha diye. Ancak kendi yaşıtı koca adam eve otel gibi gelip gidince zoruna gidiyor haliyle. Elbette çok iyi anlaşmak zorunda değiller. Sevmek zorunda da değiller. Ama o zaman sevmediğin ya da muhabbet etmek istemediğin kişinin evinde daha dikkatli olman gerekmez mi. Ben öyle yapar hiç gitmezdim hatta.

Ailen haklı diyenler in eşlerinin ailesi aynı şeyi yapsa kaynanam görümce lerim kayınlarım dan bıktım böle böle yapıyorlar diye konu açarlar . Artık şu empati yeteneğini kazanmalıyız toplum olarak ..
Ne olursa olsun eşin haklı ortada bi çocuk var ve yapılan şeyler çok düşüncesizce

Eşiniz haklı da siz kardeşlerinize hiç demediniz mi bana mı geliyorsunuz başka yere gezmeye mi? Bana geliyorsanız bu evden çıkmayın... işte o kadar yani bir abla olarak ne bu sabır anlamadım

Evet ailem geliyor. Aile dediğin kızkardeşinin evine geldiğinde onunla muhabbet eder. Bir derdi var mı sorar. Onu önemser mesela. Yemek hazırlasın yiyelim canımız isterse gezip sabaha karşı uyuruz demez. Ailem olduğu için bu durum beni rahatsız ediyor zaten. Her geldiklerinde sadece yemek ve uyku için benimle oluyorlar. Madem ben o ailenin bir parçasıyım, bu birlikteliğin neresindeyim ben? Ya da ben ailemin evine eşimle gittiğimde yine aynı şekilde arkadaşları ile gezip sabaha karşı geldiklerinde bu aile kavramını onlar neden düşünmüyor?

Ben çok direndim ailemden uzaklaşmamak için. Her daim onları savundum. Olur öyle, sonuçta ailem dedim. Lakin artık öyle diyemiyorum. Tek taraflı fedakarlık ile yürümüyor hiçbir ilişki.
Fedakarliktan kastiniz nedir?polemik amacli sormuyorum inanin yani sahsen insan işi kendinden biliyor bende kendimden biliyorum asla eşim bu tepkiyi veremez ne olursa olsun!onlara karşı fazla beklentili olabilirmisiniz?

X