Eşim mi haklı ailem mi? Ben nasıl davranmalıyım?

Ben mümkün değil yapamam öyle bir şey. Eşime daha çok nazım geçiyor sanırım.
Geçen ramazan bana iftara geldi ailem. İftarı yapıp gezmeye gittiler. Bana da sahura geliriz dediler. Sonra arayıp ya muhabbet sardı teyzem sahura çağırdı oraya gideceğiz deyip, sonra pat diye sahura geldiler. Eşimi o saatte ekmek almaya gönderdim evde ekmek yok diye. Zaten o günden beri tahammülü bitti aileme.

Eşiniz çok çok iyi ve sabırlı bir insan....

Idrakyollariiltihabi Idrakyollariiltihabi genelde erkekler böyle olur ailesine karşı,bu durumda konu tersine çevrilmiş şaşırdım öncelikle. Kusura bakmayın ama ben okurken sinirlendim ailenize,eşiniz resmen sabır taşı. Bu işler zor, benim ailem de mesela hata yaptığı zaman direkt uyarıyorum, çünkü zamanında yaptıklarını kv bana tek tek yedirdi, koz olarak kullandı. Eşiniz ve ailesi cidden iyi insanlar. Benim de ailem zamanında küstü bana, çok arada kalıyordum sizin gibi ama anlayana kadar uğraştım, annem yatak odamıza dalardı, eşimin çamaşırlarını düzeltirdi izinsiz falan...

Merhaba hatunlar.
Ailem içeride, ben kendimi tuvalete kapattım konu açıyorum. Sorarlarsa kabız ettiniz beni diyeceğim. Ruhum kabız oldu gerçekten.

Arkadaşlar benim ailem biraz rahattır. En azından bana kıyasla rahatlar. Bir yere gittiklerinde her daim geç kalırlar. Kafalarına göre hareket ederler, pek umursamazlar karşısındaki ne düşünür diye. Bir de üstüne eleştirirler herkesi. En mükemmel onlar çünkü. Bu, ben bekarken de böyleydi evlendim hala böyle.

Velhasılı ailem bana uzak bir semtte oturuyor. Geldiklerinde kalırlar. Bugün öğlen hal hatır sormak için aradım. Bir iki saat sonra oradayız dediler. Güzel, gelsinler tabi de bir telefon açıp söyleseler. En azından ev uygun olur yemek yapılır. Yerinde duramayan oğlumla iki ayağım bir pabuca girmez. Hadi bu duruma alıştım. Bir iki saat diyorsa zaten en az 5 saat sonra gelirler. O yüzden rahattım. Hep de bir bahaneleri vardır gecikme için.

Iki erkek kardeşim var. Bana her geldiklerinde öyle yarım saat laf olsun diye oturur, bu tarafta ikamet eden kuzenlerle plan yaparlar. Burada yemek yiyip çıkarlar sadece. Ben deli gibi hazırlık yaparım, uğraşırım ama onlar gezerler. Hadi buna da alıştım. Kalacağız derler sonra gecenin bir yarısı vazgeçtik gideceğiz derler. Gece 1 den erken gelmezler eve. O da en iyi ihtimal. Eşim de ayıp olmasın diye bekler onları uyumaz. Hoş, en büyük ayıbı eşim ve benim evimize gelip gezmeye giden bir kez bile oturup muhabbet etmeyen, sadece yemek yemek ya da uyumak için evi kullanan kardeşlerim yapıyor ama işte...

Bugün eşim "ben gece ikiye kadar kardeşlerin geziyor diye oturup onları bekleyemem. Uyuyacağım bugün" dedi. Ses etmedim uyudu. Uyudu da bundan sonra olacaklar belli. Gecenin yarısında gürültüler eşliğinde gelecekler. Hadi sigara içelim oturalım ya da acıktık diyecekler. Çıkan seslerden eşim uyanacak, tık sesine uyanan oğlum huysuzluk edip kalkacak. Saatlerce onu uyutmaya çalışacağım. Muhtemelen her zaman olduğu gibi bir iki saat uykuyla sabah erkenden kalkan oğlumla birlikte harabeye dönen evi temizlemeye başlayacağım. Yani ailem bana geldiğinde bana düşen rol iş yapmak, iş yapmak ve yine iş yapmak. Muhabbet, oturup konuşmak hak getire.

Az önce eşim "ben sıkıldım bu durumdan artık. Bize geliyorlar ama bizde değiller. Yine gece 2de gelip kahkaha atıp çocuğu uyandıracak sonra gidecekler. Öğlene kadar uyuyor onlar rahat bu konuda. Biz düzeni olan insanlarız erken kalkıyoruz. Bu kadar saygısızlık olmaz vs" dedi. Her zaman olduğu gibi ailemi savundum. Sus git yat falan dedim.

Gerçekten objektif olamıyorum. Eşim haklı mı bu konuda. Peki ben ne yapmalı nasıl davranmalıyım? Zaten yeğenlerim, oğlum ve annem tüketti beni. Oğlumun oyuncağını paylaşmak istememesi, annemin sürekli onlar yetim, onlara yazık demesi, benim her daim arada kalmam. Oğlum ezilmesin diye çok uğraşıyorum ama gün sonunda ezilen, dışlanan yine oğlum oluyor. Vicdanım rahatsız olsa da annemin gazıyla "evet onlar yetim onların istedikleri olsun" diyorum en nihayetinde.

Lütfen okuyup objektif olarak yorumlar mısınız. Ailem mi anormal davranıyor, eşim mi abartıyor. Şimdiden teşekkürler.
Eşiniz gerçekten çok haklı siz kardeşlerimize anahtarı verin kendi yaşamınıza devam edin onlar gelsinler gitsinler yatsınlar kalksinlar ama eşinizi de olacak sesten rahatsız olduğunu hasta olduğunu söyleyin çocukta sesten uyanıp ağlıyor korkuyor deyin anlarlar zaten yanlış birşey yaptıklarını önceden bende arada çok kalırdım şimdi kim hakliusa haklı diyorum insanın aklı sonradan yerine oturuyor unutmayın siz eşinizle ve çocuğunuzla berabersiniz

Çok düşkün değilim ya :) hani en azından his ve yakınlık olarak değilim. Çok fazla özlem duymuyorum sık görüşmeyince mesela. Benim durumum daha farklı. Kendimi suçluyorum çoğu zaman. Babam hariç hepsi aynı düşünüp davranınca "demek ki ben takıntılı ve aksiyim" diyorum. Konuyu da o yüzden açtım zaten. Dışarıdan bakınca durum nasıl görünüyor, bende mi sorun var diye.

Eşime benzettim biraz sizi, o da öyle duygusal olarak yakın değil, dipdibe oturuyoruz ailesi ve görümcemle ama gidelim , gideyim, canım anam demez, özelini paylaşmaz ama tıpkı sizin gibi aşırı bir savunması vardı gerçi kırıldı son zamanlarda çünkü gördü artık ailesinin bize zarar verdiğini.

Bu duygunun kaynağı ne merak ediyorum, yetiştirilme tarzı mı, ailenizi daha çok sevmeniz mi eşinizden? Çünkü inanın bunun bir de duygusal boyutu var eşim ailesini savununca uğradığım hayal kırıklığı ve soğumayı anlatamam ki, bana haklısın, annem de böyle biliyorum, şu bu dese bile inanın içim soğumuyordu. Ailesinin beni sevmediğini ve istemediğini (beni tanımadan karşı çıkmışlar) bilip bir de bunları yaşayınca iyice nefret eder hale geldim yalan değil.

Eşin haklı İdrak kim olsa aynı tepkiyi verir ama sen de haklısın ailen sonuçta insan kendi laf söylese de başkası söylemesin istiyo. Yeğenlerin için çok üzgünüm daha önceki konundan biliyorum ve inan çok zor bişey onlar için ama oğluna kıyamam neden arada örselenen azarlanan dışlanan o oluyo ailen tarafından? Torunsa o da torun? En az yetim yeğenlerin kadar hakkı var sevilmeye, sayılmaya. Sen arada kalıp tükeniyosun kıyamam. Kardeşlerinle konuşmalısın bence anlamıyolarsa burası otel değil diyip mesafe koyabilirsin naçizane fikrim. Ailen zaten bağları kuvvetli sana eşine evladına çok düşkün değil madem bence onlar için strese girme bi süre. Tabi söylemesi dile kolay aile sonuçta ama arada olan sana evladına ve aile huzuruna oluyo. Eşin haklı ona kızma. Umarım tez zamanda çözersin bu durumu :KK200:

Bi de ben evde öyle bi korku imparatorluğu yaratmışım ki kardeşim, oğlum uyurken salonsa hapşırsa sonra özür diler "abla uyandı mı? Kusura bakma balkona koşacaktım yetişemedim" diye:KK70:

gece 2'de gelip zar zor uyuttuğum oğlumu uyandıran kim olursa olsun zılgıtı yer çünkü çok zor uyutuyorum ve yazık yani el kadar bebelere keyfi olarak uykuları neden bölünsün?

Eşiniz haklı siz ve aileniz haksızsınız.
Bence sadece ailenizi değil kendinizi de sorgulayın suçlayın.
Siz de bu rahatlığı vermişsiniz çünkü benim ailem benim düzenim bu denemişsiniz.
Şurada erkek tarafıyla ilgili buna benzer konular açılsa erkek tarafini tefe koyarız.

Birde aynı şehirlerde yasiyorsaniz neden sizde gelip kalıyorlar mesela bu saçmalık zaten.
Benim ailem şehir dışında gelip 2 gün zor kalırlar onda da mahcup olurlar yani.
Herkes gitsin evinde yatsin sonuçta herkesin evi odası yatağı var değil mi ?

Herhangi bir sorun olduğunda erkek kendi ailesine kadın da kendi ailesine dur diyecek. Evlilikte işler böyle yürür.

Biraz empati yapın lütfen. Aynı şeyi kv görümceleriniz yapsa siz eşinize ama olmuyor böyle deseniz o da size sus git yat dese ne hissedersiniz?

Şu ana kadar açtığınız bütün konularda size hak verdim. Ama bu konu beni şaşırttı açıkcası. Eşinize yapmayın bu kadar.

İdraaak,
Can idrak,
Bir anamin dogurmadigi kadar benzestigim idrak,

Bu ne biliyor musun?
Bu aman da aman idrak aile iliskilerinde basarisiz mi oluyor korkusu
Bu cizdigin guclu gorunumun boyasinin akmasinin tedirginligi
Ailenin yapisini bildigin icin nanköör hayıın fedööcü evlat olmamak, hayatina bir de burdan bir gedik acilip da mucadele etmek zorunda kalmayi istememek

Ama mucadele etmek zorundasin.
Cunku sen sustugunda sustugundan kirginligin anlasilmaz idare ettigin belli olmaz.
Sadece ooo hep birlikte fakat ne eglendik bee sanilir.

Oglumun da pipisi dusmesin ya naparim sonra, ondan bu duskunlugum de geç.
O tahammul kotani cocuguna esine harca, daha makbul.

küçük çocuk yetim mi anlar değişik birisiniz
neyse
eşiniz haklı
kendinizi nötrleyip eşinizin yerine kendinizi koyun ve uyarın ailenizi
siz daha ailenize katlanamıyorsunuz ki gece yarısı gelip evimi dağıtıp oğlumun uykusuz kalmasına sebep olan kişiler koca koca insanlar olduğu için rahatça uyarabilirsiniz
kimse için aile huzurunuzu bozmayın eşiniz haklı

Iyide sileniz sonucta acikca soyleyebilirsiniz..mesela babam benim idi dolagisiyla ayda 1 yada iki gun bende kalir mecburen gece 12 gibi gelir tabi benim kizim uyur o saatte ve kapi sesine hemen uyanir.ama ben babama soyledim ve kspiyi hic calmaz arar bni ben oyle acarim kapiyi.rahatsizliklarinizi soyleyin onlar sizin aileniz yanlis anlamazlar.

Hiç kasmanıza gerek yok, siz 1 den sonra kapalısınız. Yabancı değil, kardeşiniz. Nazınızı da çeker azarınıza yer. El gibi olmaz rahatça kendinizi ifade edin. Benim kardeşim yapıyor varsayalım;

"Ablacım ben çok yoruldum. Yeğenin beni acayip yoruyor. En ufak sese kalkıyor. O uyusun da az bana vakit kalsın diye bütün gün gece olmasını bekliyorum. Harara gürere geliyorsun uyandırıyosun çocugu. Ne oldu, benim günüm yine bitti. Ben habire uykusuz ve yorgunum. Sen beni anlarsın diye anlatıyorum. Kaynanam görümcem değilsin kardeşimsin anlarsın. O yüzden rahat konuşuyorum. Alınıp üzme beni. Ya gece yarısından önce gel, gece yarısıda geliyorsan parmak ucunda sessiz sakin hareket ederek gel ki bende oturayım azcık. Tamam mı ablacım?"

Yemek konusunda evde ne varsa onu yesinler. Gece yarısı gelen kişi ekmek arasına dürüp yesin bir zahmet. Acıktık deyip önüne menü beklemesin. Varsa kendi koysun ısıtsın ya da ekmek arasına ne bulursa koysun yesin yani. Siz misafir gibi düşünüp sanki öyle muamele yapmışsınız. O misafir değil ki kardeş yani.
"Acız biiiz"
"Dürün yeyin muho? Bakın oraya, genç adamsınız aaa ne varmış yabancı yer degil. Az dinlencem canım ben"

Sizin rahatınızı düşünmeyen aileniz için huzurunuzu bozup savunmaya geçmeyin bence, eşiniz kesinlikle haklı. Konularınızdan az çok ben bile çocuğunuzun ne kadar zor olduğunu bilirken ailenizin böyle davranmasına açıkçası şaşırdım. Savunulacak bir tarafları olduğunu düşünmüyorum

Merhaba hatunlar.
Ailem içeride, ben kendimi tuvalete kapattım konu açıyorum. Sorarlarsa kabız ettiniz beni diyeceğim. Ruhum kabız oldu gerçekten.

Arkadaşlar benim ailem biraz rahattır. En azından bana kıyasla rahatlar. Bir yere gittiklerinde her daim geç kalırlar. Kafalarına göre hareket ederler, pek umursamazlar karşısındaki ne düşünür diye. Bir de üstüne eleştirirler herkesi. En mükemmel onlar çünkü. Bu, ben bekarken de böyleydi evlendim hala böyle.

Velhasılı ailem bana uzak bir semtte oturuyor. Geldiklerinde kalırlar. Bugün öğlen hal hatır sormak için aradım. Bir iki saat sonra oradayız dediler. Güzel, gelsinler tabi de bir telefon açıp söyleseler. En azından ev uygun olur yemek yapılır. Yerinde duramayan oğlumla iki ayağım bir pabuca girmez. Hadi bu duruma alıştım. Bir iki saat diyorsa zaten en az 5 saat sonra gelirler. O yüzden rahattım. Hep de bir bahaneleri vardır gecikme için.

Iki erkek kardeşim var. Bana her geldiklerinde öyle yarım saat laf olsun diye oturur, bu tarafta ikamet eden kuzenlerle plan yaparlar. Burada yemek yiyip çıkarlar sadece. Ben deli gibi hazırlık yaparım, uğraşırım ama onlar gezerler. Hadi buna da alıştım. Kalacağız derler sonra gecenin bir yarısı vazgeçtik gideceğiz derler. Gece 1 den erken gelmezler eve. O da en iyi ihtimal. Eşim de ayıp olmasın diye bekler onları uyumaz. Hoş, en büyük ayıbı eşim ve benim evimize gelip gezmeye giden bir kez bile oturup muhabbet etmeyen, sadece yemek yemek ya da uyumak için evi kullanan kardeşlerim yapıyor ama işte...

Bugün eşim "ben gece ikiye kadar kardeşlerin geziyor diye oturup onları bekleyemem. Uyuyacağım bugün" dedi. Ses etmedim uyudu. Uyudu da bundan sonra olacaklar belli. Gecenin yarısında gürültüler eşliğinde gelecekler. Hadi sigara içelim oturalım ya da acıktık diyecekler. Çıkan seslerden eşim uyanacak, tık sesine uyanan oğlum huysuzluk edip kalkacak. Saatlerce onu uyutmaya çalışacağım. Muhtemelen her zaman olduğu gibi bir iki saat uykuyla sabah erkenden kalkan oğlumla birlikte harabeye dönen evi temizlemeye başlayacağım. Yani ailem bana geldiğinde bana düşen rol iş yapmak, iş yapmak ve yine iş yapmak. Muhabbet, oturup konuşmak hak getire.

Az önce eşim "ben sıkıldım bu durumdan artık. Bize geliyorlar ama bizde değiller. Yine gece 2de gelip kahkaha atıp çocuğu uyandıracak sonra gidecekler. Öğlene kadar uyuyor onlar rahat bu konuda. Biz düzeni olan insanlarız erken kalkıyoruz. Bu kadar saygısızlık olmaz vs" dedi. Her zaman olduğu gibi ailemi savundum. Sus git yat falan dedim.

Gerçekten objektif olamıyorum. Eşim haklı mı bu konuda. Peki ben ne yapmalı nasıl davranmalıyım? Zaten yeğenlerim, oğlum ve annem tüketti beni. Oğlumun oyuncağını paylaşmak istememesi, annemin sürekli onlar yetim, onlara yazık demesi, benim her daim arada kalmam. Oğlum ezilmesin diye çok uğraşıyorum ama gün sonunda ezilen, dışlanan yine oğlum oluyor. Vicdanım rahatsız olsa da annemin gazıyla "evet onlar yetim onların istedikleri olsun" diyorum en nihayetinde.

Lütfen okuyup objektif olarak yorumlar mısınız. Ailem mi anormal davranıyor, eşim mi abartıyor. Şimdiden teşekkürler.
Net Eşin haklı

Aileni biliyorsun, onlar için kendinden de sürekli verdiğini biliyorsun. Tamam onlar senin kanın canın sana dokunmaz ama burada eşinin ve çocuğunun hakkıni da yediriyorsun. Kötü olmaksa ben gerekirse kötü olmayı yeğlerim ve dan dan soylerim. Bence sende dene. Hani desen ki kırmaktan üzmekten korkuyorum. Karşında malesef senin ince anlayışıni ve üzüntünu anlayacak kabiliyette insanlar yok. Herkes farklı fıtratta ve her fıtrata göre de kendimizi ifade ediş şeklimiz değişiyor. Bence siz fazla iyi niyetli olan hep veren taraf oldugunuz için çizgileriniz silinmiş. İnsanlar nerede durması gerektiğini bilmiyor. Hatırlatmaniz lazım.
Bu gece içinde tavsiyem gitmeden konuşun hatta sert bir dille konusun. Geldiklerinde kimsenin huzuru bozulmasin

küçük çocuk yetim mi anlar değişik birisiniz
neyse
eşiniz haklı
kendinizi nötrleyip eşinizin yerine kendinizi koyun ve uyarın ailenizi
siz daha ailenize katlanamıyorsunuz ki gece yarısı gelip evimi dağıtıp oğlumun uykusuz kalmasına sebep olan kişiler koca koca insanlar olduğu için rahatça uyarabilirsiniz
kimse için aile huzurunuzu bozmayın eşiniz haklı

Küçük çocuk yetim anlamaz elbet. Birkaç kişi de benzer tepkiler vermiş. Ben kendimi net ifade edemedim sanırım. Benim yeğenlerim varken oğluma bir zulmüm, kötü davranışım yok. Ailem de kötü davranmıyor oğluma. Sadece yeğenlerim üzülmesin diye gereğinden fazla çabalarken, benim oğlum biraz görmezden geliniyor.

Bunun dışında yengem vefat edeli henüz bir yıl dolmadı. Hassasiyetimiz bu yüzden. Normal şartlarda ya da ilerleyen yıllarda oyuncak paylaşımı konusunda oğlum ve yeğenim çatıştığında elbette ki oğluma herhangi bir müdahalede bulunmam. Ancak kaybın henüz senesini bile doldurmamış olması münasebetiyle, ben yeğenlerime baktığımda son anlarını yaşayan yengem geliyor gözümün önüne. Bu durum zamanla elbette düzelir, böyle kalmaz. Ancak bana değişik demeden önce bunları da bilin istedim. İnsanız en nihayetinde, robot değiliz. Hislerimiz çoğu zaman mantıklı hareket etmeyi engelliyor.

X