Kardeşime- Aileme Ayıp Mı Ettim? Maddi Meseleler

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Teşekkür ederim.
Ailemle aram gerçekten çok iyidir. İhtiyacım olsa verirler mi? Verirler.

Ben de aynı sizin gibiydim hatta kardeşimin altınları alınırken falan havalarda uçtum hep. Ta ki bu miras mevzusuna kadar. Kendimi tanıyamadım. Ya bugüne kadar birikti artık patladı sebebini bilemiyorum kendimi çözmeye çalışıyorum.
Bence ilk önce kendinizi bi dinleyin, dert ettiğiniz şeyin ne olduğunu anlayın sonra da babanızla tatlı dille konuşun ama sakın tartışıp kavga edip böyle bir şeyin aranızı bozmasına izin vermeyin.. Anne, baba, kardeş yeri asla dolmayacak şeyler

Bence ilk önce kendinizi bi dinleyin, dert ettiğiniz şeyin ne olduğunu anlayın sonra da babanızla tatlı dille konuşun ama sakın tartışıp kavga edip böyle bir şeyin aranızı bozmasına izin vermeyin.. Anne, baba, kardeş yeri asla dolmayacak şeyler

Babamın haberi var mı bilmiyorum daha. Öğlende onu hastaneye götürdüm, çok neşeliydi. Haberi olsa kesin laf lafı açardı diye düşünüyorum. Kardeşimi mi kıskanıyorum çok utanıyorum kendimden.

Merhaba arkadaşlar.

Babam ve kardeşim ortak para biriktirmişler yaklaşık 500 bin kadar. Aman kızım ölümlü kalımlı dünya bu paranın yarısını kardeşin kattı diye annem söylemişti. Bu sabah duydum ki 500 binin hepsiyle kardeşime araba alınacakmış. Beyfendi bakınmış etmiş 500 e araba bulamamış. Babama babasından miras kalmıştı 400 bin tl kadar onu da kardeşime vereceklermiş araba alması için. Ben ne yalan söyleyeyim mirasın ona verileceğini duyunca bozuldum. Hadi ortak paranın hepsini alıyorsun bari mirasa elleme, ben burada neciyim falan diye şaka yollu laflar söyledim. Annemin memlekette tarlası varsa onu da al belki 900 bine araba bulamazsın ne de olsa babamın bi çocuğu sensin falan diye yüklendim yarı şaka yarı gerçek. Bugüne kadar aramızda asla para mevzusu olmamıştı.

Tamam kardeşim yıllardır çalışıyor ailemden parasını da esirgemedi hakkını yiyemem. Ama babam ona sıfır ev aldı. Düğünde takılacak bütün takıları alındı. Aklınıza öyle az buz takı da gelmesin; trabzon hasır set, 1mt köstekli zincir, kaburga kelepçe, 10 bilezik falan yani koftiden takılar değil. Kasada bekliyor evlenirken takılacak. 18 yaş hediyesi araba almıştı babam ona. Kardeşim de şimdi bana araba borçları var arabamı sattırdılar diyor. Oğlum sana ev almak için sattılar bana mı sattılar diyorum, anlatamıyorum. İyice b*ka sardık yani afedersiniz. (Ha bu arada ev için kredi falan çekilmedi, babam borçsuz aldı -- ev 500 binse araba 80 bin kalan 420 bini babam verdi--kardeşim borç falan ödemedi.)

Bu miras paranın geldiği gün babam bin tl verdi bana, crocs alacaktın bununla al diye. 7 yıllık evliliğimde ilk kez para aldım ailemden. Annem de bana çocuğun arabasında gözün mü kaldı sana da para vermedik mi dedi, çok ağrıma gitti. Para verdik dediği "bin tl". ---Sanane! benim çocuğum benim param dese bu kadar gücüme gitmezdi.---

Annem şimdi aradı biz onu borç verecektik falan diye iyice tüy dikti. Kendimi salak gibi hissettim. "Beni ilgilendiren mesele yok, bugün yarın baban çalışma hayatını bitirecek emeklilerle zor geçiniriz kenara ne koyarsak kardır diyordun" şimdi kalkmış hepsini oğluna yediriyorsun biraz garip geldi sadece dedim. Ben hata mı yapmışım? Haddimi mi aşmışım? Pek düşünmeden konuşmam ama sanırım bu biraz fazla geldi.

Ayıp mı etmişim?

2 kardeşiz.
Şu ara hep gördüğüm burada erkek çocuklar evlat kızlar dış kapının mandalı gibi sanki.

Teşekkür ederim.
Ayrım olduğunu biliyordum farkındaydım ama hiç rahatsız olmamıştım bugüne kadar. Sanırım artık dolu taştı. Hiçbir beklentim de yoktu aslında ama kardeşimin arabasında gözüm kaldı oldu.. ☹️
Gözünüz kalabilir siz insansınız.
Kardeşler arasında böyle düşüncelere yer açan şeyler anne baba tutumlarıdir.
O miras kalan 400 bini evlatlarından biri için kullanacaklarsa eğer o zaman 200 bini size vermeleri gerekiyordu.
He derlerse para bizim kendimize harcayacağız kardeşinizin de sizinde bir şey demeye hakkı iz yoktu.
Ayrıca araçlar çok pahalı evet ama bütçe düşerse her bütçeye uygun araçta var beyfendi bı zahmet araba modelini dusursun biraz.

Babamın haberi var mı bilmiyorum daha. Öğlende onu hastaneye götürdüm, çok neşeliydi. Haberi olsa kesin laf lafı açardı diye düşünüyorum. Kardeşimi mi kıskanıyorum çok utanıyorum kendimden.
bu çok insanı bir durum hiç utanmayın. ben sizi yüzde yüz haklı buluyorum. kardeşiniz kendi çalıştığı biriktirdiği para ile araba alsa ve siz buna fesatlık etsenz utanmaktan haklı olurdunuz ama durum çok farklı şu an.

Gözünüz kalabilir siz insansınız.
Kardeşler arasında böyle düşüncelere yer açan şeyler anne baba tutumlarıdir.
O miras kalan 400 bini evlatlarından biri için kullanacaklarsa eğer o zaman 200 bini size vermeleri gerekiyordu.
He derlerse para bizim kendimize harcayacağız kardeşinizin de sizinde bir şey demeye hakkı iz yoktu.
Ayrıca araçlar çok pahalı evet ama bütçe düşerse her bütçeye uygun araçta var beyfendi bı zahmet araba modelini dusursun biraz.

Sağolun..
Şu parayı balkondan savursalar dahi haddimi bilirdim. Ama şimdi bilemedim işte. Yok düşürmez, babamın arabası ondaydı, tatmin olmadığı için yeni araçlara baktı azla yetinir mi hiç. 😊

bu çok insanı bir durum hiç utanmayın. ben sizi yüzde yüz haklı buluyorum. kardeşiniz kendi çalıştığı biriktirdiği para ile araba alsa ve siz buna fesatlık etsenz utanmaktan haklı olurdunuz ama durum çok farklı şu an.

Paracı bi insan asla olmadım. Bazı şeyler söylenmez ama kardeşim kaldıraçlı işlemde para batırdı gittim yerine koydum babam tansiyon hastası duyarsa fenalaşmasın diye. Aramızda asla para muhabbeti olmadı onun da bana çook parası geçmiştir asla hakkını yemem. Ama bu sefer sanki oyunu ben bozmuş gibi oldum.

Şahsen ben olsam çok umursamaz arama mesafe koyardım tek cocuklari errrrkek çocuklarıysa evlatligi da ondan beklesinler. Göz göre göre erkek kız ayrımı yapiyorlar

Teşekkürler. Kesinlikle ben de bu şekilde düşünüyorum. Yiyen bakacak. Hep de söylüyorum. Ama icraatta ne naneler yiyeceğimi kestiremiyorum. 😀

Merhaba arkadaşlar.

Babam ve kardeşim ortak para biriktirmişler yaklaşık 500 bin kadar. Aman kızım ölümlü kalımlı dünya bu paranın yarısını kardeşin kattı diye annem söylemişti. Bu sabah duydum ki 500 binin hepsiyle kardeşime araba alınacakmış. Beyfendi bakınmış etmiş 500 e araba bulamamış. Babama babasından miras kalmıştı 400 bin tl kadar onu da kardeşime vereceklermiş araba alması için. Ben ne yalan söyleyeyim mirasın ona verileceğini duyunca bozuldum. Hadi ortak paranın hepsini alıyorsun bari mirasa elleme, ben burada neciyim falan diye şaka yollu laflar söyledim. Annemin memlekette tarlası varsa onu da al belki 900 bine araba bulamazsın ne de olsa babamın bi çocuğu sensin falan diye yüklendim yarı şaka yarı gerçek. Bugüne kadar aramızda asla para mevzusu olmamıştı.

Tamam kardeşim yıllardır çalışıyor ailemden parasını da esirgemedi hakkını yiyemem. Ama babam ona sıfır ev aldı. Düğünde takılacak bütün takıları alındı. Aklınıza öyle az buz takı da gelmesin; trabzon hasır set, 1mt köstekli zincir, kaburga kelepçe, 10 bilezik falan yani koftiden takılar değil. Kasada bekliyor evlenirken takılacak. 18 yaş hediyesi araba almıştı babam ona. Kardeşim de şimdi bana araba borçları var arabamı sattırdılar diyor. Oğlum sana ev almak için sattılar bana mı sattılar diyorum, anlatamıyorum. İyice b*ka sardık yani afedersiniz. (Ha bu arada ev için kredi falan çekilmedi, babam borçsuz aldı -- ev 500 binse araba 80 bin kalan 420 bini babam verdi--kardeşim borç falan ödemedi.)

Bu miras paranın geldiği gün babam bin tl verdi bana, crocs alacaktın bununla al diye. 7 yıllık evliliğimde ilk kez para aldım ailemden. Annem de bana çocuğun arabasında gözün mü kaldı sana da para vermedik mi dedi, çok ağrıma gitti. Para verdik dediği "bin tl". ---Sanane! benim çocuğum benim param dese bu kadar gücüme gitmezdi.---

Annem şimdi aradı biz onu borç verecektik falan diye iyice tüy dikti. Kendimi salak gibi hissettim. "Beni ilgilendiren mesele yok, bugün yarın baban çalışma hayatını bitirecek emeklilerle zor geçiniriz kenara ne koyarsak kardır diyordun" şimdi kalkmış hepsini oğluna yediriyorsun biraz garip geldi sadece dedim. Ben hata mı yapmışım? Haddimi mi aşmışım? Pek düşünmeden konuşmam ama sanırım bu biraz fazla geldi.

Ayıp mı etmişim?

2 kardeşiz.
Valla sunu söyleyeyim

Biz üç kardesiz babam devlet memuru. Köyümüz hayvanımız ya da dükkanımuz yok. Tüm varlığını babam tek basına yaptı. Abime okulu bitince araba verdi (arac bababım abim kullandı) sonra onlara ev aldı oturttu. Evlenince bir abim o evde devam etti. Kimse kimseyle maddiyat konuşmadı o sıralar.
Ne zaman ki en ihtiyacı olmayan abim (herseyi ikişer üçer var çok şükür) babamın evine ortak olmaya calıştı(babamın yabancı biriyle ortak evi var. Abim o ortagı devreden cıkarıp babamla ortak olmak istiyor. Amacı evi kiraya vermeyip yazları tatike gitmek) actım agzımı. Eger abim yarı ortak olursa kiracıyı çıkarırsa babama yarı kira ödemek zorunda dedim.
Yani arkadasım demem şu ki herkesin bir kırılmanoktası oluyor. Ben bu noktada hayır dedim sen o noktada demişsin. Aikeler ver ha ver diyen evlada daha cok veriyor. Sen Allahtan bol rızık ve bereket iste. Elindekinin hayrını görmeyi dile. Ailenin adaletsizliği olunca da eşek olmadığını ve herseyigörfüğünü smylemişsin. Artık o onların vicdanı

Not: dünya görüşüme göre okutumuş adam etmişailenin düğün esya ve takı yapması gerektiğini düşünmüyorum. Aike cocuguna ev alır mecbur diyene de katılmıyorum. Benim eleştirim anne babanın varlığına göz diken evladın ne kadar hain oluşu. Ve de aile dediğin hediye konusunda bile eşit olmalı. İmkanlar eşitse aile hediyede de eşit olmalı. Eger kardeslerden biri muhtac is
e diğer kardesler gönül rızası ile verirse verir. Zaten anne baba adaletliyse kardesler ihtiyacı olanı gözetir diye düşünüyorum.

Kardeşiniz bekar ve ailenizle yaşıyor anladığım kadarıyla.
Bu durumda ev ekonomisine katkı sağladığı için arabanın parasını tamamlıyor olabilir mi babanız?
Yani keseleri ortaksa harcamaların da ortak olması normal olur.
Kardeşi maaş olarak yüz bin civarı almıyorsa ev , araba üzerine bu kadar altın alamaz

Yani böyle ailelere de şöyle şirret bir gelin geliyor o arabaya biniyor o eve de oturuyor sonra aileyle görüşmüyor . Ailelerde kiziğğm diye ağlayıp kız çocuğuna dertleniyorlar tüm sorumluluk o kızda oluyor

Vallahi olacağına bakın, olmaz diyemiyorum. O potansiyeli görüyorum ben de.

Valla sunu söyleyeyim

Biz üç kardesiz babam devlet memuru. Köyümüz hayvanımız ya da dükkanımuz yok. Tüm varlığını babam tek basına yaptı. Abime okulu bitince araba verdi (arac bababım abim kullandı) sonra onlara ev aldı oturttu. Evlenince bir abim o evde devam etti. Kimse kimseyle maddiyat konuşmadı o sıralar.
Ne zaman ki en ihtiyacı olan abim babamın evine ortak olmaya calıştı(bababım yabancı biriyle ortak evi var. Abim o ortagı devreden cıkarıp babamla ortak olmak istiyor. Amacı evi kiraya cermeyip yazları tatike gitmek) actım agzımı. Eger abim yarı ortak olursa kiracıyı çıjarırsa babama yatı kira ödemek zorunda dedim.
Yani arkadasım demem şu ki herkesin bir kırılmanoktası oluyor. Ben bu noktada hayır dedim sen o noktada demişsin. Aikeler ver ha ver diyen evlada daha cok veriyor. Sen Allahtan bol rızık ve bereket iste. Elindekinin hayrını görmeyi dile. Ailenin adaletsizliği olunca da eşek olmadığını ve herseyigörfüğünü smylemişsin. Artık o onların vicdanı

Not: dünya görüşüme göre okutumuş adam etmişailenin düğün esya ve takı yapması gerektiğini düşünmüyorum. Aike cocuguna ev alır mecbur yene de katılmıyorum. Benim elwştirim anne babanın varlığına göz diken evkadın ne kadar hain oluşu. Ve de aile dediğin hediye konusunda bile eşit olmalı. İmkanlar eşitse aile hediyede de eşit olmalı. Eger kardeslerden biri muhtac ise diğer kardesler gönül rızası ile verirse verir. Zaten anne baba adaletliyse kardesler ihtiyacı olanı gözetir diye düşünüyorum.

Çok sağolun.
Gerçekten kırılma noktası bu oldu, neler neler olmuştur bugüne kadar ağzımı açmak aklıma bile gelmemişti. Herhalde artık birikti.

İhtiyacı olsa ben zaten ne göz dikerim ne laf ederim. Keyfe keder ellerindeki parayı veriyorlar ona çok kızıyorum. Babam bugün işi bıraksa 2 emekliyle doktora gitseler çıkamazlar yine biz gireceğiz devreye. Anamdır babamdır tabi girerim başımla beraber ama eldeki böyle havaya civaya savurulunca insan noluyor diyor.

Çok sağolun.
Gerçekten kırılma noktası bu oldu, neler neler olmuştur bugüne kadar ağzımı açmak aklıma bile gelmemişti. Herhalde artık birikti.

İhtiyacı olsa ben zaten ne göz dikerim ne laf ederim. Keyfe keder ellerindeki parayı veriyorlar ona çok kızıyorum. Babam bugün işi bıraksa 2 emekliyle doktora gitseler çıkamazlar yine biz gireceğiz devreye. Anamdır babamdır tabi girerim başımla beraber ama eldeki böyle havaya civaya savurulunca insan noluyor diyor.
Bence devreye girmeyin muayene için falan çok zorda kalınırsa girilir ama sizin de çoluk çocuğunuz var onların hakkını kardeşiniz yolunda harcamayın

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X