Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

Benim kuşumda ağzından yem çıkarmaya başladı neden acaba?

(kus erkekse), yem cıkarırken kafasını oynatıyor ve gözbebekleri kücülüyorsa kızışmıştır ve çiftlesmek istiyordur...
kusmayı hareketsiz bir sekilde yapıyorsa soğuk almıs veya sindirim sistemi enfeksiyonu gecirisiyor olabilri...

kanatlarını ücgen sekilde acıyor mu?
sıcak bile olsa muhabbet kusları hava akımlarına karsı hassastırlar. sıcak hava akımları bile olumsuz etkileyebilir..
yada vitamin/mineral bakımından takviye edilmiyordur..

Hayır canım acmıyor kanatlarını sadece titriyor

benim de 9 yaşındaki kuşum 1 sene önce aramızdan ayrıldı. evimizin üyesi gibiydi. çok tatlıydı kızım...
kendi evim olunca yeni bir kuş alıcam. ama hiçbiri onun yerini alamaz.. Canım benim, çok özledim onu :KK43:

Bizim de 8 yaşında ölen hugo adlı bir kuşumuz vardı. Öyle tatlı ve canayakındı ki artık kendini insan sanıyordu, kuş görünce kaçıyordu cins cins bakıyordu:90:

slm arkadaslar benim boncugumunda 1hafta önce ayagını dolaba sıkıstırdılar ve bir tırnagıyla diger ayagındanda tırnagın hemen ilerisinden parmagının birazı koptu baticonla temizledim zeytinyagı sürüyorum kuruması için ve kopan tırnagın beslenmesi için.. veteriner olmadıgı için kuscuya götürdüm vitamin ilacı aldım 8saatte bir değiştirerek suyuna koyuyorum + sürekli ceviz havuc marul cekirdek fındık fıstık meyve yediriyorum kan kaybettiği için domateste verdim 2gün ama hormonlu oldugu için vermedim bidaha.biraz titremesi var kanatları titriyor antibiyotik toz verdi kuscu suyuna koymamı söyledi fakat eve gelince aklıma geldi kusumun eşide aynı yuvada duruyor o içse problem olurmu acaba ???bilginiz varsa yardmcı olabilirmisiniz??

benimde bir fıstığım var çok tatlı bir şey.ilk aldığımızda 20gün çıkarmayın demişti kuşçu.ama biz ilk günden başladık çıkarmaya.şimdi acayip alıştı bize.eylülde almıştık.
çok konuşuyor birde kendi kendine de konuşuyor bazı söylediklerini anlamıyoruz bile.eşim dalga geçiyor senin gibi konuşuyor bu aynı diye :KK1:
3haftada konuşmaya başladı zaten.mavi değil ama lila da değil ikisinin arasında bir renk.odamızda lila renkli gelen herkes kuşuda odaya uydurmuşsun diyor.
en bomba hareketini söylemem lazım mutlaka.sertab erener'in rengarenk çikçiki çikçiki diye başlıyor ya.bunu öğrendi beyefendi.sürekli kafayı aşağı yukarı sallayarak çikçiki çikçiki yapıyor.konuşmadan kafamı sallasam bile çikçiki demeye başlıyor hemen.sizde öğretin acayip sempatik oluyor ya hayvan.

arkadaşlar dün bir muhabbet kuşu aldım,annesinden yeni ayrıldı, baya küçük, kuş üreticisinden aldık, anneden ayrılabilir, siz almasanızda ben zaten artık ayırıcam ne kadar geç alırsanız o kadar yabanileşir dedi. neyse bu sözleri üzerine endişelenerek aldık:KK43: (fazla mı yavru diye) kafesin tabanına yemi serpin kabuklu yiyebilir dedi ama yine de mama da verdi, yumurta sarısıyla karşıtırıp verin dedi, ama dün saat 19.00 geldi halaaa hiç bişey yemiyooo:KK43:su da içmiyor:KK43: bunun yanında hiç de korkak bir kuş değil hatta kafese elimi sokup ayaklarına uzatınca parmağıma bile çıkıyo, ilk günden böyle olmasına çok sevindim ama hiç hiç bişey yememesine çok üzülüyorum, bugün artık şırınga ile vermeye çalıştım onunla da yemiyo offf çok sıkmak da istemiyroum ama birşey olursa diye de korkuyorum:KK43: lütfen yardım edin... normal mi ilk bikaç gün ortam değişilkliğinden dolayı? yada önerileriniz nedir??

normaldir korkmayın benim kuşumda öle yapmıştı zamnla alışır şuan 2 yaşında:KK61:

kızlar cıft muhabbet kuşum var alırken yavrulukta verdıler ben bıkaç defa cıftlesırken ggordun takı cıftlesme olayları oyleyse(dısı kuşun uzerıne erkek kus cıkıyor resmen) ve dışı kuşum 1 haftadır hıç yavruluktan cıkmıyor normalmı acaba yumurtamı verıcek nasıl oluyor neler yapıyolar

kızlar benimde bir muhabbet kuşum var sanırım 2003te almıştık acaba kaç yıl yaşıyolar bizi bırakıp gidicek diye çok korkuyorum:KK14:

benim de var bi tane muhabbet kuşum adı hüsnü çok tatlıı çok şımarık benimle çok kavga ediyoo beni konuşturmuyo resmen sesiyle parmağıma gelmiyo beştan alıştıramadım ama omzumdan hiç inmiyo dışarı çıktığında çok seviyorum hüsnümü tontişim benimm:21:

dışı kuşum 2 hafta once yavrulukta olmuş çok uzuldum......

yumurtlayamadığından ölmüş olma olasılığı yuksek.tuuh çok üzüldüm yaa.belki de eşi çok beslemedi.açlıktan öldü.kıyamam yaa benım de 2 muhabbetim var çiftler.kız arada sırada yuvaya giriyor kafesın tabanına felan oturuyor ama bilmiyorum... çok gazete kağıdı koparıyor pıynık pıynık.

kızlar dün balkon kapısının üstüne yavru bi kuş kondu tam uçtu gidicek derken evin içine giriverdi.
duvarlara carptı kendini öyle durabildi.
yeni uçmayı ögrenmiş sanırım baya küçük bi kırlangıç yavrusu şu an evimizin bir köşesinde uyuyor.
dışarı salmaya gönlüm razı olmadı kedilere yem olması muhtemel olduğu için.
çay tabağına su koydum bide ıslanmış bulgur ve süt karışımı koydum,ekmek koydum kafesin içine ama sanırım sadece suyu içiyor.
sorum şu ben bu miniğe ne yedirmeliyim?biraz büyüsün de öyle dışarıya salayım istiyorum çünkü yardımcı olursanız çokk sevinicez

vitamin alın multivitamin damlatın ağzına. kaç ölçü vereceğiniz üğzerinde yazar yada sorarsınız .kuşçularda satılır multivitamin

kızlar benimde bir muhabbet kuşum var sanırım 2003te almıştık acaba kaç yıl yaşıyolar bizi bırakıp gidicek diye çok korkuyorum:KK14:

muhabbet kuşlarının ortalama ömrü 8-10 yıl.
benimde 6 aylıkken aldıgım erkek muhabbet kusum 9 yıl sonra bize veda etti.
yavru alıp egitmek cok güzel, benim kusum gece yarısı ögrettigim kelimeleri tekrarlardi :)
oda da sessizlik varken daha cok konusurdu :) onu cok özledim...

gerçekten hayvan sevgisi bambaşka benimde dişi muhabbet kuşum var cabcab onu o kadar çok seviyorum ki... evden bir iki gün uzaklaşsam özlerim rüyamda görürüm eve gelip onu görünce tüm yorgunluğum gider. cabcab da benim sesimi duyunca ötüp kafesinde taklalar atmaya başlar. dişiler konuşmaz derler ama benim kuşum 3 kelime söylüyor. eğitimine hiç uğraşmadım ama çok eğitimli bir kuş arkadaşlarım soruyorlar bana nasıl eğittin diye bende sadece çok sevdim diyorum çünkü tek yaptığım şey bu. burada da ölüm haberlerini alınca gözlerim doluyor Allah kuşlarımıza uzun ömürler versin.

benimde muhhabbet kuşum vardı.adı fıstıktı çok zeki bir kuştu ne söylersek sölüyodu ama öldü:KK43::KK43::KK43::KK43:

X