Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

bende biey sormak istiyorum benim muhabbetkuşum da kusuyo nedenini anlayadım bi türlü yem su ve arada bi marul yer , ceryandada deil ama kusuyo...sizi başınıza böyle bi olay geldi mi hiç?

merhaba arkadaşlar
bende 2 tane muhabbet kuşu var...
sormak istediğim şey : bu kuşlar bazen geceleri ortada hiç sebep yokken sağa sola uçuşmaya ve tepinmeye başlıyorlar...mesela gecenin 3 ünde filan...odalarına gittiğimde ise onları korkmuş ve şoka girmiş halde buluyorum...ama odalarında da onları korkutabilecek hiçbirşey yok...bu arada kuşlarım çok yeni değiller ki ortama alışamadılar desem...odalarının değişmesi de etkilemiyor..3 yıldır bizimle yaşıyorlar ortama alışmama gibi bir durumları da sözkonusu olamaz...

acaba kötü rüya mı görüyorlar da korkuyorlar bilmiyorum ? daha doğrusu rüya görebiliyorlar mı ?
benimde vardi 2 tane muhabbet kuslarindan..aynisini onlarda yapiyordu...bende bir türlü anlam veremiyordum...peki seninkiler iyi anlasabiliyorlarmi...benim disi olani cok cadiydi..sürekli erkek olanini dövüyordu...:eek:klava:

bende biey sormak istiyorum benim muhabbetkuşum da kusuyo nedenini anlayadım bi türlü yem su ve arada bi marul yer , ceryandada deil ama kusuyo...sizi başınıza böyle bi olay geldi mi hiç?

bizimki afedersiniz öküz gibi yediğinden aynı sorun oluyo. kuşçuya götürdük sorun yok demiş. isterseniz siz de bi götürün...

merhaba arkadaşlar
bende 2 tane muhabbet kuşu var...
sormak istediğim şey : bu kuşlar bazen geceleri ortada hiç sebep yokken sağa sola uçuşmaya ve tepinmeye başlıyorlar...mesela gecenin 3 ünde filan...odalarına gittiğimde ise onları korkmuş ve şoka girmiş halde buluyorum...ama odalarında da onları korkutabilecek hiçbirşey yok...bu arada kuşlarım çok yeni değiller ki ortama alışamadılar desem...odalarının değişmesi de etkilemiyor..3 yıldır bizimle yaşıyorlar ortama alışmama gibi bir durumları da sözkonusu olamaz...

acaba kötü rüya mı görüyorlar da korkuyorlar bilmiyorum ? daha doğrusu rüya görebiliyorlar mı ?

benimkine de ara ara öyle oluyor sabahları. ya da gece oluyorsa ben farketmiyorum mirmirmirmir
bende rüya görmüştür diye düşünmüştüm ama,bilmiyorum :uhm:

Bendee bir tane muhabbet kuşu aldım 1 hafta oluyor.Şimdilik iyi biraz alıştı gibi hiç çıkaramadım.:Bana hiç konuşmyacak gibi geliyor.10 sene önce vardı bizim çook tatlıydı dişiydi aynı çocuğumuz gibiydi.Herşeyi anlardı.Bu erkek galiba burnunun üstü mavi gibi..

benimde var bı tane kızım cok tatlııı parmagıma gelıo öpüyorum karnını kafasınııı sevıyorumm cook tatlı yaa ama arada cok oynaynca bunalıo gagalıo gıcık sey:)

selam benımde muhabbetım var bebek daha 1,5 aylık nasıl alıstırıcaz kendımıze bırde kopegımız var az kalsın dısarı cıkardıgımızda yutuyordu zor aldık bırde kus geldıkten sonramı oldu bılemedık evımızı tahta kuruları bastı napabılırız yardım lütfen:gitme:

selam benim de muhabbet kuşum var 3 yaşında 1 yıldır bizde ama konuşmuyor... ilk sahipleri alırken dikkat etmemişler ayağında problem varmış ,sonra da alışmışlar geri götürmemişler aslında çok zeki ama küçükken başına böyle bişey geldiyse zaten konuşmaz dediler.kendi adını söylediğimizde cevap veriyor öpücük atıyor ve bana o kadar alışti ki odadan çıktığımda ötmeye başlıyor.kafesi açıyorum o zaman da rahat vermiyor kulağımın dibinde kafamın üstünde ayağımın dibinde hatta ben kaçıyorum o kovalıyor canım benim:kedi:
oğluşum dışardan kuş sesi duyduğunda bazzen kafesine sığmıyor çiftleştirmem mi gerekiyor, çiftleşirse bizden soğur mu??bilmiyorumkismile

benimkine de ara ara öyle oluyor sabahları. ya da gece oluyorsa ben farketmiyorum mirmirmirmir
bende rüya görmüştür diye düşünmüştüm ama,bilmiyorum :uhm:

benimki de arada öyle yapıyordu dikkat ettim böcek gördüğünde yada hissettiğinde kafeste uçmaya alışıyor bide uyurken düşüyor arada salıncaktankaydirigubbakcemile3

kızlar bugün cennet papağanı aldım ama ne yemek yiyo ne de ötüo sürekli uyukluo
hasta mı acaba yoksa ewe alışamadı ondan mı böle yapıo
????

kızlar bana yardım edebilirmisiniz dün cennet papaganı aldım 2tane ama tüyleri dökülüyo neden acaba hastamı kuslarım acaba yavruları olsun diye ne yapmam gerek kücük kücük yavrular istiyorumda :)

Benim kuşumda ağzından yem çıkarmaya başladı neden acaba?

selam benim de muhabbet kuşum var 3 yaşında 1 yıldır bizde ama konuşmuyor... ilk sahipleri alırken dikkat etmemişler ayağında problem varmış ,sonra da alışmışlar geri götürmemişler aslında çok zeki ama küçükken başına böyle bişey geldiyse zaten konuşmaz dediler.kendi adını söylediğimizde cevap veriyor öpücük atıyor ve bana o kadar alışti ki odadan çıktığımda ötmeye başlıyor.kafesi açıyorum o zaman da rahat vermiyor kulağımın dibinde kafamın üstünde ayağımın dibinde hatta ben kaçıyorum o kovalıyor canım benim:kedi:
oğluşum dışardan kuş sesi duyduğunda bazzen kafesine sığmıyor çiftleştirmem mi gerekiyor, çiftleşirse bizden soğur mu??bilmiyorumkismile

Neden soğusun ki canım ben uzun yıllardır mubiş besliyorum ancak kendi eşini kendi seçmesi lazım bir pet shopa götür mubişin dişiyse erkeklerin olduğu bir kafese erkekse dişilerin olduğu bir kafese koy bir saat beklesin kendisi öpüşerek zaten eşini seçecekitr aksi halde sizin aldığınız eşin yaşı uygun olmayabilir bunun neticesinde bazen ölüme varan kavgalar bile yaşanıyor... Muhabbet kuşlarıyla ilgili çok güzel siteler var birinde ben yöneticiyim sitemiz çok güzel ama sanırım burdan reklam filan gibi olur yazmadım arama motorundan bakabilirsiniz...

Muhabbet kuşu mu? Muhabbet kuşuysa eğer elinize , aynası varsa aynasınına ya da oyuncağına kusuyorsa eş istiyordur ama kustukları başına filan bulaşıyorsa o zaman hastalık belirtisidir.Asıl muhabbet kuşu siteleri var burdan bakıyorum çoğu sorular cevapsız kalmış. Cennet papağanı olsun ,muhabbet kuşu olsun kanarya olsun sırf bunlarla ilgili siteler var ordan daha sağlıklı yanıtlar elde edersiniz...

arkadaşlar iki tane cennet papağanı aldım, onları arasıra salmalı mıyım? illa uçmaları gerekiyor mu?

arkadaşlar iki tane cennet papağanı aldım, onları arasıra salmalı mıyım? illa uçmaları gerekiyor mu?

Elbette ki salmalısın biz insanları düşün uzun süre yürümediğimiz de bacaklarımız da ağrı hissederiz ve hızla kilo almaya başlarız kuşlarının daha sağlıklı olmasını istiyorsan günde 1 kez onların evin için de uçmasına izin vermelisin. vereliniortak

Kusmak ciddi bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi eş isteme,yemini beğenmeme ve arkadaşın dediği gibi nesneye kusma olarakta belirlenebilir..

1- Ayna gibi parlak cisimli nesne kafesiniz de varsa bunları çıkarın..
2- Yemi bozuk olabilir,değiştirerek bir süre gözlemleyin..
3- Kuş kumu kullanıyor musunuz..?
4- Dışkısında bir problem var mı?
5- Eş istiyor olabilir..
6- Daha verimli bir bilgi alabilmek için kuşunuzu bir veterinere götürünüz..vereliniortak

Slm kızlar komsumun var muhabbet kuşu cok cana yakın konusuyor masallah yanlız kusta dikkati çeken bişi var yazın o sıcak havalarda bile titriyo surekli kanatları titriyor usuyormus gibi veteriner bişi yok demiş ama kus hep öle ufacıktı geldiginde o zmanda öleydi ufak usuyor sanıyorduk ama şimdi 6 sene oldu geleli kusun hala aynı gerci komsum hiç uralı değil ama ben merak ettima.s.

Son düzenleme:
bence kuş yalnız olduğu için sinirleri zayıf depresyonda onlar aslında sürü halinde yaşayan hayvanlar yalnız bırakılmaları onları huzursuz yapıyor

Slm kızlar komsumun var muhabbet kuşu cok cana yakın konusuyor masallah yanlız kusta dikkati çeken bişi var yazın o sıcak havalarda bile titriyo surekli kanatları titriyor usuyormus gibi veteriner bişi yok demiş ama kus hep öle ufacıktı geldiginde o zmanda öleydi ufak usuyor sanıyorduk ama şimdi 6 sene oldu geleli kusun hala aynı gerci komsum hiç uralı değil ama ben merak ettima.s.

kanatlarını ücgen sekilde acıyor mu?
sıcak bile olsa muhabbet kusları hava akımlarına karsı hassastırlar. sıcak hava akımları bile olumsuz etkileyebilir..
yada vitamin/mineral bakımından takviye edilmiyordur..

X