Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

bir ay önce bi hint bülbülü aldım..çok şirin ve küçücük..cinsiyeti gagasının rengine göre belli olacak dediler..turuncu olursa dişi,kırmızı olursa erkekmiş:) isim koyamadım bu yüzden..:) şimdi belli olmaya başladı koyulaşmazsa dişi bir hint bülbülüm var..

isim arıyorum..varsa aklınıza gelen değişik bişeyler bana yardım eder misiniz?:)

arkadaşlar,bir tanecik şaşkın kanaryamız öyle güzel ötüyorduki sabahları bizi o uyandırırdı.şaşkını dinlemek çok keyifliydi.ama tüy dökmeye başladığından beri hiç ötmüyor :KK43: hiç o şakımasını duyamaz olduk.
bu konuda bilgisi olan varmı :KK43: lütfen benide bilgilendirin.:sm_confused:

Normal tüy dökme zamanı değilse ve döküyorsa strese girmiş olabilir. Son zamanlarda ilgi eksikliği veyahut onun yakınlarında yüksek sesli bağırış vs. gibi durumlarda kuşlar çok korkarlar ve strese girerler. Onun harici maalesef bilgim yok. Umarım kısa zamanda düzelir:KK43:

teşekkür ederim nevbahar.biz bir süre memlekete gitmiştik.eşimde çalıştığı için gündüzleri hep yanlız kaldı.ilgilenen olmadı malesef.aynı zamandada tüy döküyor.sanırım ikisi üst üste geldi.

ben tüy dökme mevsmi die biliyorum.. babamda kanarya besler hatta ewde eskiden 12 tane kanarya vardı.. bakalım gelsinde bi sorayım akşama

Evet sanırım ilgi eksikliğindende olmuş ki umarım öyledir. Yemek düzenine bakın yemini yiyor ve suyunu içiyorsa problem yoktur. Eğer yemden kesilirse bir veterinere gösterin her ihtimale karşı.Benim hint bülbülüm vardı ötmemeye başlamış ama yem ve sudanda kesilmişti veterinere götürdüm pamukçuk olmuş dedi 1 hafta yaşatabildim:KK43:

nevbaharcım yem yemesinde,ve su içmesinde bir problem yok.oldukça hareketlide sadece ötmüyor.:KK43: inşallah sadece tüy döktüğü içindir ve tekrar değişir iyileşir şaşkınımız.

nevbaharcım yem yemesinde,ve su içmesinde bir problem yok.oldukça hareketlide sadece ötmüyor.:KK43: inşallah sadece tüy döktüğü içindir ve tekrar değişir iyileşir şaşkınımız.

En azından olumlu bir yanı var ozaman pek hasta olacağını sanmıyorum tüy dökme mevsimi ve songünlerdeki ilgisizlikten olmutur kısa süredi düzelir:nazar:

oy oy oy yeyim ben onu kız canım bnm sne onunla ilgilen düzelir küsmüştür şimdi o o yuzden canım bnm

Bir gelişme düzelme var mı? Bizide bilgilendirirsen sevinirim umarım iyileşmiştir:asigim:

benim papağanım 6 yıldır bizimle, daha yavru sayılırdı aldıgımızda.
daha önce muhabbet kuşum vardı. ama cennet papağanların huyundanmıdır nedır acaip huysuz, uzak, korkakki anlatamam. ne yaptıysam elime omzuma gelmiyo.
yani ne bizsiz oluyo ne de bizli. bir de öyle çok bagırıyo ki anlatamam, susturamıyoruz.
benim cevremde cennet papaganı olan yok, eger sizde varsa o da böylemi. ben yıllardır çözemedim. çok da sevimli ama bir cadı bir cadı ki sormayın.
bir de cok parazitleniyor. daha önceki muhabbet kuşlarımda böyle bişey olmazdı.
o özel kuş spraylerinden sıkıyorum ama banamısın demıyor.
arada yıkıyorum falan.ama sabun türü bişey kullanmıyorum kesinlikle. sade suyla.

Merhaba öncelikle papağanınıza uzun ömürler dilerim:asigim:Buarada kafesi sürekli açıkmı kapalı kafeste size asla alışmaz ki bu birazda onları hpsetmek oluyor yazık:çok üzgünüm:

Şimdi sorularınıza gelirsek bu papağanlar ev ortamında çok iyi bakıldığında 15 yıla kadar ortalama yaşayabilirler. Hiç konuzmazlar fakat ıslık ve hareket taklidi yapma kabiliyetleri çok yüksektir.

Karakterleri itibari ile hırçın insanlardan korkan en ufak bir şeyde bunalıma girebilen ve netice itibari ile size yada kendisine zarar verebilirler. Kendine zararı tüylerini yolma veya yemek yememektir.

İnanılmaz şekilde bağırırlar dediğiniz gibi. Ele zor gelirler. Aslında tavsiyelerde bulunacaktım ama 6 yaşında demişsiniz yavruyken sıkı ve sabırlı eğitim ile aynı muhabbet kuşlarında aldığınız hazzı şimdi bu papağandanda alabilirdiniz.

Ama bu illaki olmayacak değil gene deneyebilirsiniz en azından ısırma huyunundan vazgeçirmeye çalışabilirsiniz. Bu önemli çünkü gagası çok güçlü hayvanlardır ve fena ısırırlar. Çok geç artık ama genede denerseniz eğer ısırdığı zaman elinizi hemen çekmeyin ki üstünlüğün onda olmadığını görsün. Siz korktukça bunu sizden kaçış olarak sürekli tekrarlar zira.

Cennet papağanları çift olarak beslendiğinde yüksek sesi bağırmaları ve ısırmaları azalır çünkü size ilgilisi kaybeder.

Umarım kısmende olsa yardımcı olabilmişimdir:1rolleyes:

yardımcı olmazmısınız oldunuz tabi.cok saoluna.s
-evet bizimki de konuşmuyo fakat taklit yapıyo.
-öyle pek bunalıma girdiğini söyleyemiycem:) acaip güçlü karakterli bi kuş. birtek evden bikaç gün uzaklaştığımızda biraz arkasını dönüyo geldigimizde, o kadar o da hemen geçiyor.tüyleri falan acaip saglıklı ve parlak.
-biz onu kafesteyken veya dışerıdayken ele alıyoruz yani tutuyoruz, o zaman hiç ısırmaz,aslında hiç ısırmadı şimdiye kadar.ama hani o muhabbet kuşları gibi ele omuza gelmiyo cadı.
-genelde akşamları salmaya çalışıyoruz, gündüz değil. ama kafesini çok seviyo biraz takılıp giriyo içeri.:) cerceve, duvar boyaları, kartonpiyerleri, tülleri falan kemirmekte üstüne yok:)
- ve en kötüsü bagırıyo susamıyo bu kuş :) aslında biz ilk aldıgımız zamanlarda cok ilgilendik egitim falan verdik, muhabbet kuşum oldugu için daha önceden az cok biliyorum. ama ancak bu kadar oldu.
-aslında bende yanına bi kuş almayı düşünüyodum, bu sefer daha çok bagırırlar diye aklıma gelmişti.

:eek:bişey daha sorsam abartmış olurmuyum :) siz bu parazıtlerle nasıl başediyosunuz? spray, kafes temızlıgı, kafesını ılaclama, kuşu yıkama, hepsini denedim kurtulamadım.

Öncelikle rica ederim herzaman sorabilirsiniz bildiğim yere kadar herzaman anlatırım:1rolleyes:Bu zamana kadar beslediğim kuşlarda parazit sorunu yaşamadım fakat bildiğim sizinde uyguladığınız yöntemler yalnız avispray diye birşey duydum önce kafesi içindeki tüm aksesuarları kaynar suda bir güzel yıkayıp mikroptan arındıktan sonra kuşa uygulanıyor.

Paraziti görebiliyormusunuz kırmızı renkte mi yoksa siyah mı:uhm:

Siz isterseniz bir veterinere götürün en iyisi olur onun için. Hem veteriner en kısa sürede geçmesini sağlar.

benim kuşum yaklaşık 6-7 aydır konuşuyor. Bi kaç gündürde başladı cep telefonumun melodisi gibi ötmeye.
Geçen gün telefon yanımda pc başındayım bemin kuş bir başladı telefonumun melodisi gibi ötmeye. Baktım telefon çalmıyor?
Taklit edebilirmi gerçekten muhabbet kuşları müzik seslerini?

benim kuşum yaklaşık 6-7 aydır konuşuyor. Bi kaç gündürde başladı cep telefonumun melodisi gibi ötmeye.
Geçen gün telefon yanımda pc başındayım bemin kuş bir başladı telefonumun melodisi gibi ötmeye. Baktım telefon çalmıyor?
Taklit edebilirmi gerçekten muhabbet kuşları müzik seslerini?

Eğerki yavruyken taklit etme ve konuşma yeteneği gelişti ise ki sizin yavrunuzun gelişmiş:asigim:Edebilir. Benim şuanki kuşumda ıslık seslerini farklı tonlarda taklit ediyor. Birşey anlatmak istediğinde ıslık değişik bir başka şey istiyorsa farklı bir müzikte ıslık çalıyor mesele anlıyoruz derdinisırnaşık şeyKi bu gidişle ilerde aranızda konuşurken bile kelime kapıp söylemeye başlar sırnaşık şeyAllah uzun ömürler versin:asigim:

Eğerki yavruyken taklit etme ve konuşma yeteneği gelişti ise ki sizin yavrunuzun gelişmiş:asigim:Edebilir. Benim şuanki kuşumda ıslık seslerini farklı tonlarda taklit ediyor. Birşey anlatmak istediğinde ıslık değişik bir başka şey istiyorsa farklı bir müzikte ıslık çalıyor mesele anlıyoruz derdinisırnaşık şeyKi bu gidişle ilerde aranızda konuşurken bile kelime kapıp söylemeye başlar sırnaşık şeyAllah uzun ömürler versin:asigim:

Yardımların için çok sağol canım. Allah razı olsun.a.s. Evet evet biz eşimle konuşurken öğrendiği kaptığı kelimlerde var doğru. :1rolleyes:
Çok çok teşekkür ederim tekrar,çok sağol aydınlattığın için.a.s.a.s.
Allah senin kuşunada uzun ömürler versin inşallah.

Yardımların için çok sağol canım. Allah razı olsun.a.s. Evet evet biz eşimle konuşurken öğrendiği kaptığı kelimlerde var doğru. :1rolleyes:
Çok çok teşekkür ederim tekrar,çok sağol aydınlattığın için.a.s.a.s.
Allah senin kuşunada uzun ömürler versin inşallah.

Rica ederim ne demek:1hug:Herzaman yardımcı olmaya çalışırım konu hayvanlar olunca akan sular duruyor bende:asigim:

ayy valla bizimki taklit etmiyor da atıyorum elektrik süpürgesi sesi duyduğunda bıçırdıyor..
ayrıca gökhan özen tarkan kenan doğulu gibi bilimum hareketli pop şarkıcılarını duysun sağa sola sallanıyor..

Merhaba,

Öncelikle yavrunuza uzun mutlu bir ömür dilerim:asigim:

Petshopçular 20 günlükte der 1 aylıkta asla güvenmeyin bilemezler amaçları sadece satmaktır yani ticari gaye.

Nasıl anlarsınız sorusuna gelince ;

1- Kuşların gaga yanlarındaki tüylerde nokta nokta renkler olur yavruda o yuvarlak renkler ya oluşmamıştır yada çok ufaktır büyüdükçe genişler. Resim bulabilirsem koyacağım.

2- Tırnaklarına bakın uzunluğu ne kadar?

3- Boyutunu bilemiyorum tabi ama resim koyabilirseniz daha iyi olurdu.

Ve son olarak 1 hafta kafesten çıkarmayın ve kafesin yerini değiştirmeyn bulunduğu odayı her açıdan görebilecek bir yerde olsun. Çünkü o şuan yabancı olduğu ortamı tanımakla meşgül. 1 hafta sonrasında kapısını açarsınız ama zorlamayın o kendi çıksın dolaşsın ürkütmeyin.

Yalnız endişe ettiğim dışkı yapışmış diyorsunuz takip edin ishal durumu olabilir dışkı tüylere yapıştığını göre:uhm:

X