Kuslarimiz Hakkinda Sorular ve Cevaplar

arkadaşım bizde kuş alalı 1 ay oldu o zaman yavruydu şimdi büyüdü çünkü ilk aldığımızda hiç uçmayı bilmiyordu, ötmüyordu. her gün 2-3 defa kafesten çıkardık ve uçmaya zorladık. kafesini de ses öğrensin diye tv. nin yanına koyduk 1 haftada hem uçmayı hemde ötmeyi öğrendi şimdi 1 ay oldu ve inan kafamızı şişiriyor ve devamlı dışaı çıkmak istiyor. ve kesinlikle gagalamıyor bence sende hergün uçurt sana daha yakınlaşıyor.. kolay gelsin...

Biz yani ben ve arkadaşlarım bir muhabbet kuşu almaya
karar verdik aldıkta çok tatlı :asigim:
çok şeker :asigim: ama tırnakları acaip şekilde uzadı
ve bulunduğumuz mevkide hiç veteriner yok
e öğrenciyiz arabamızda yok ve bu soğukta
onu otobüsle bi veterinere götürmemiz imkansız
tırnakları çok uzadığı için acilen tırnaklarını kesmemiz gerek
artık kendide çok rahatsız oluyor
ama biz nasıl yapıldığı hakkında hiç bi fikrimiz yok acaba
bize yardım edebilecek biri varmı :uhm:

Biz yani ben ve arkadaşlarım bir muhabbet kuşu almaya
karar verdik aldıkta çok tatlı :asigim:
çok şeker :asigim: ama tırnakları acaip şekilde uzadı
ve bulunduğumuz mevkide hiç veteriner yok
e öğrenciyiz arabamızda yok ve bu soğukta
onu otobüsle bi veterinere götürmemiz imkansız
tırnakları çok uzadığı için acilen tırnaklarını kesmemiz gerek
artık kendide çok rahatsız oluyor
ama biz nasıl yapıldığı hakkında hiç bi fikrimiz yok acaba
bize yardım edebilecek biri varmı :uhm:

Canım,
Benim kuşunda tırnakları çok uzundu.
Keseyim dedim kanattım yavrukuşumun tırnağını.
Maaalesef fazla kesmişim etinide kesmişim yanlışlıkla.
Törpüyle şöyle ucunu hafiften törpülesen yada çok azcıkın ucundan kessen tırnağını.
CADIARZU

arkadaşlar benim 1 aylık muhabbet kuşum war bir türlü konuşturamıyorum
ne yapıyım sizce?

nuran bizimde bi tane muhabbet kuşumuz var cok sevimli ve her şeyı konusabılıyor ama ogretmek gerekır.ilgilenmek gerekir,sevgi ister onlar dedin ama bunun nasıl yapıldığını söylesen

adasu sen öyle dedin ama bana bi yerde bazı kuşlar aynaya bakarak daha çabuk konuşur dediler

ya aynı zamanda kuşa yemden başka bişey yedirilirmi yunurda mısır flan

ben çok yazıyorsam rahatsız oluyorsanız söyleyin hemde muhabbet kuşları ele alınmayı sevmezmiş yeşilleri daha uysal olurmuş ilgilenilmeyince intihar ederlermiş maviler çok hırçınmış

muhabbet kuşu yemden başka ne yerler Kötü KazenKötü KazenKötü Kazen

Hiç daha önce yapmamışsınız lütfen kendiniz denemeyin.

Kör noktayı aşıpta pempe tırnağı keserseniz hem kanar hem kuşun canı çok yanar.

Madem aldınız besliyorsunuz para biriktirip taksiyle bir veterinere götürün derima.s.

Hiç daha önce yapmamışsınız lütfen kendiniz denemeyin.

Kör noktayı aşıpta pempe tırnağı keserseniz hem kanar hem kuşun canı çok yanar.

Madem aldınız besliyorsunuz para biriktirip taksiyle bir veterinere götürün derima.s.

ay bu niye benim aklıma hiç gelmedi
çok saol ya salak gibi hissettim birden tatlicadiarzu

ben bekarken cok muhabbet kusum vardi ve ben kesiyordum ama cok dikkat etmek gerekiyor .sadece cok ucundan sivri yeri alinacak .fazla alirsan kanar.bu arada kusu satin aldiginiz kuscuda yardimci olabilir cunku ben kuslarimi aldigim yerin sahibinden ogrenmistim ,veteriner cok uzaksa ilk o dukkana sorun derim ben ..

benimde bi muhabeet kuşum var tırnaklarını kendim kesiyorum bunun hakkında baya bi araştırma yaptım tırnağının sadece ucunu kesmek gerekiyomuş beyaz olan yeri yani zaten incelersen gittikçe pembeleştiğini anliicaksın kısaysa törpü uzunsada makas kullanman gerekiyomuş

kolay gelsin a.s.

Öncelikle hayırlı olsun kuşun ,bende şu anda 10 tane muhabet kuşu var.Aslında tam vaktinde almışsın şu an eline ve sana alışması çok kolay olur ,onunla her gün ilgilen ve hep aynı kelimeyi tekrarla yani aşkım falan gibi .unutmadan kuşun erkekkse daha kolay konuşur.Ama sabırla ve hergün aynı aynı kelimeyi tekrarlayacaksın.Kuşu eline aliyem yedir elinde ve merdiven yaptır göreceksin kısa zamanda alışacak.Kuşuna yumurtayı kaynat rendele ve içine bir tatlı kaşığı irmik koy kafesine koy yesin,ama ik üç günden fazla bekletme yumurta çok kokuyor.Ayrıca marulda verebilirsin.sakın maydonuz verme.boğazında kalır.

eline alma bence zaten ürkek ki size yanışmıyor.İşaret parmağını uzat hopp gelir zamanla da güveni artar başınıza ,omuzunuza gelir artık:kahve:

hepinize çok tşk ederim
kuşumuz yazın aldığımız için sorun olmamıştı
hala uzun duruyo ama keseceğim işallah ....

iremsu arkadaşım bu yazılardan brndende okuduğum gıbı masraf edıp veterınere gıtmeye gerek yok bır arkadaşın la beraber kuşu eline alıp sadece bıraz ucundan tırnak makası ile kesmen yeterlı sonrada az bişey törpü yaparsın olur bıter yerimseniben

Benimde bundan önceki muhabbet kuşumun gagası ve tırnakları uzamıştı. Hatta gagası boğazına batıyordu artık çok endişe ediyordum ama veterinere götürmeye kıyamadım ne de olsa küçücük kuş. Bir gün kafesinin parmaklığına tırmanmış öylece dururken gagasını alttan tuttum bastırdım. Uzamış olan fazla kısım çıt diye kırıldı. Sonra tırnaklarını da kendim kestim. Mümkün olduğunca çabuk bir şekilde çok az birşey kesmek yeterli oluyor, tırnaklarının yapısı bizim tırnaklar gibi çok kesersen kanar. Yanlız kuşun tırnaklarını keserken ayaklarından çok hafifçe tutmalısın, sakın hareket ediyor diye sıkma. Ayak kısımları gerçekten çok narin çünkü. Ben keserken kuşumla sakin bir ses tonunda konuştum "tamam bitti kuşum az kaldı... gibi" gerçi o telaşinda beni duydumu bilmem ama en azından rahatlatıcı etki yapar diye düşündüm. Şu anki kuşumun henüz birşeyi uzamadı neyseki :)

arkadaşlar bu durumda olan kuşlar için tünek törpüsü satılıyor kuşçularda hem tırnağa hemde gagaya yarıyor ama yinede gaga taşı almak şart bilgilerinize sunulur sevgilerlea.s

canm bende 15 aydır muhabbet kuşu beslıyorum çokkk şeker bi görsen..tırnakları benımkınınde çok uzun ama ben hiç kesmedım çunku hem durmaz hemde çok korkar bu yuzden kesmemeyi tercih ettim.

slm cnm benimde muhabbet kuşum var tırnaklarını hep ben keserim eğer ayaklarını kaldırıp dikkatli bakarsan tırnağın uzamış uç halini görürsün zaten çok kesmezsen daha iyi olacaktır onun içina.syerimseniben

bizimkide öyle uzardı takılırdı yavrum perdelere falan eşim keserdi :)..kızımnda doğdu doğalı o keser tırnaklarını ben cesaret edemem:emir_bebek::sm_confused:

X