Sizlerinde başına geliyor mu?

İki çocuk büyüttüm bunlar başıma gelmedi.

Kimse çocuğumu kaçırır diye korkmadım. Ay çok şeker alıp gidelim bunu diye sağlık merkezinde rast gelince bize de "şaka" yaptılar tabi ki. Güldük geçtik masrafı çok siz bilirsiniz diye.😂

Sigara konusunda endişelenmedim. Direkt çocukların bulunduğu odada içmedi kimse.(eşim ve ben kullanıyoruz o dönem sadece eşim kullanıyordu.)Yada çocuk parkında rastgelmedim. Dükkanlarda yada cafe- restaurantta böyle bir durum olursa masa değişikliği yaptık. Ben nasıl ki yemek yemeye sosyalleşmeye gittiysem o insanda orada aynı şekilde bulunuyor ve benim çocuğumun sağlığı onun değil benim sorumluluğum altında.

Kızlarım kocaman oldular sizin gibi restaurantta küçük çocuklu ebeveynleri görünce duman çocuğa gelmeyecek şekilde ters tarafa üflemeye çalışırım 5 içeceksem 3 içerim gerisi beni değil çocuğun ailesini ilgilendirir.

Herkesin günlük derdi kafa yorgunluğu var kantinde kafamda binbir dert varken kahveyi sağdan sola alayımda kadının çocuğuna dökülmesin diye düşünemem. Düşünmem değil bakın düşünemem çünkü zihnim hiç tanımadığım kadının bebeğinin derdinde değil haliyle kendi derdimde işimde gücümde olur.
Simdi burda çoğu beni linclemis ama biri anlamış beni 2. Cocuguma hamileyim diyen çok evhamliyim ilk çocuk diğer postalardan kaynanamin yaptiklari falan daha lohusayken geçmişten bir depresyon var benim zaten tedavi bitmisti ama lohusalik hamilelikte çok zor geçti destek alamadim imkansizliklardan cevrwmde kötü kendimce anca bu konuma geldim kaldıramıyorum hicbiseyi zaten sut veremiyorum artik gelmiyorda hapta içiyorum antidepresan bende sizler gibi rahat olmak isterdim sizler nasil basardiniz birazda yargilamadan siz destek olsanız belkide buna ihtiyacım vardır tek başına cocuk büyütmek çok zor güçlü olmaya çalışıyorum bazen zorlanıyorum nasıl yapicam bilmiyorum

Simdi burda çoğu beni linclemis ama biri anlamış beni 2. Cocuguma hamileyim diyen çok evhamliyim ilk çocuk diğer postalardan kaynanamin yaptiklari falan daha lohusayken geçmişten bir depresyon var benim zaten tedavi bitmisti ama lohusalik hamilelikte çok zor geçti destek alamadim imkansizliklardan cevrwmde kötü kendimce anca bu konuma geldim kaldıramıyorum hicbiseyi zaten sut veremiyorum artik gelmiyorda hapta içiyorum antidepresan bende sizler gibi rahat olmak isterdim sizler nasil basardiniz birazda yargilamadan siz destek olsanız belkide buna ihtiyacım vardır tek başına cocuk büyütmek çok zor güçlü olmaya çalışıyorum bazen zorlanıyorum nasıl yapicam bilmiyorum
Belli başlı kaygılarınız var ve bunlar normalin bir tık üzeri zaten okuyanlar bunun farkında aslında ama biraz yanlış ifade edilmiş gibi duruyor yazınızı okuyunca. Ben bu sekilde sorunlar yaşıyorum sizin de başınıza geldi mi gereksiz mi kaygilaniyorum bu sorunları yaşayanlar siz nasıl davranış sergiliyorsunuz bir çözümünüz var mı?Buna yakın şekilde sorsaydiniz eminim lincten ziyade çözüm önerisi gelirdi daha çok.

Çocuklarım küçükken yada yeni doğduklarında bir kaygı sorunum yoktu aksine şuan var iyi ki şuan var o dönemde olsa zorlanirdim yaş aralığı 2.5 yaş var aralarında.

Öncelikle temkinli davranmanız çok normal çünkü bir annesiniz bu sizin içgüdüsel davranışınız.Bir kedi bile yavrularına zarar verecek şeyleri hissedip boyutuna gücüne bakmadan koruma iç güdüsü ile karşı tarafa saldırıya geçiyor. Lakin biz insanlar sadece iç güdü ile yaşayan varlıklar değiliz. Akıl,bilgi, tecrübe ve neredeyse minimum düzeyde iç güdü ile yaşarız.Biliyorum şu anda kaygılarınızdan dolayı insanların en küçük şakası veya sözü sizi korkularınıza yönlendiriyor psikolojik olarak eskisi kadar iyi değilsiniz. Birinizin çocuğunuzu alıp götürelim sözü her insanda aynı etkiyi bırakmaz hatta aynı insanda farklı zamanlarda söylense bile tepkisi aynı olmaz. Bakın ben yukarıda da yazmıştım o dönemde dalga geçmiştim o insanlarla ama bu sene ilaç kullandığım dönemde yapılmış olsaydı o şaka bana karşı taraf çok ağır bir tepki alabilirdi benden elimde olmadan oluşurdu bu durum.

Dışarıda akıp giden hayattan,insanlardan,kötülüklerden herkes çocuklarını korumak ister bu sadece size özgü bir durum değil. Ama ne kadar koruyabilirsiniz? Sizden umursamaz, gamsız bir anne olmanızı isteyen veya bekleyen yok en nihayetinde süper kahraman değilsiniz biraz gevşemenize ihtiyacınız var. Bunu empati yaparak en başta aşmaya çalışın. Çocuğunuza zarar gelmemiş olan sizi sinir eden karşı tarafın eylemlerinde empati kurmaya çalışın. Çocuğunuz yanmadıysa,yaralanmadıysa yada bir zarar gelmediyse biri size çarpınca kim bilir kafasını meşgul eden ne derdi vardı da dikkat edemedi diyin ve geçmeye çalışın o an siz de çocukta karşı tarafta iyi durumda sonuçta.
Sigara örneğinde mümkünse rest-cafe ise masa değişikliği yapın. Dükkan içinde iciyorsa birisi ya o kişi çıkana kadar dışarıda durun yada ricada bulunun karşı tarafa.
Dışarıda size 1000 tane endişelenecek durum sayabilirim. Her biri ile mücadele kılavuzu olusturamayiz. Hadi oluşturduk aklımızda tutamayiz. Kaygı o kadar illet bir şey ki çocukları 2-3 ay dışarı çıkartmadan evde kalsanız sürekli bu sefer evde oluşabilecek durumlar ile alakalı senaryolar üretip onlardan kaygı duymaya başlarsınız bilerek yazmıyorum örnekleri ki bir de onlarla uğraşmayın.

Çözüm önerim;
📍Karşı taraf ile empati kurmaya çalışın.
📍 Çocuğunuzun canını yakacak bir durum yoksa sakin kalıp gündelik işinize dönün.
📍 Zorlandığınız bir durum olursa eski W Womanlikewoman olsa şuan ne yapardı deyip derin nefes alıp düşünün.
📍İlaç kullanmaya devam ediyorsanız psikiyatrinize bu olayı anlatın.
📍 İnancınıza uygun ise evden çıkarken Ayetel Kürsi gibi korunma duaları okuyun. Sadakayı ihmal etmeyin.

Otrera pardon sen tanımadığın insanlara sevdirceksin önüne gelene gibi geliyor beğenmedim yorumuna Allah yardımcın olsun inş cocugunu kacirmazlar
Kimin cocugunu kacirmislar da sizinkini de kacirirlarsa diye korkuyorsunuz? Ben muge anli vb. Disinda kendi cevremden hic kacirilan cocuk duymadim. Muge anliya cikan zavallilar ise cocunlukla anne-babalarjnin hatalari yuzunden hayatlarini kaybediyorlar, mudede de hic oyle cocuk kacirdilar buyutuyorlar gibi bir sey duymadim.

Dogrusunu isterseniz herkes kendi evindekinden bikmis :) kimsenin cocugu kimseye guzel degil. Ay valla cocuklari bir araya getiriyoruz oynasinlar diye de diger cocuk bana fazla geliyor :)

Sanırım sizi kucukken cok korkutmuslar cingeneler goturur diye diye size islemisler.

Daha once sigara ictiniz mi hic? Genelde sigara icmis olan insanlar sigara kokusundan daha cok rahatsiz oluyorlar. Mesela ben hiç içmedim, oyle cok rahatsiz olmam. Cocuklarimin da kisa sureli maruz kalmasini cok buyuk kafaya takmam. Ona gelene kadar nelere maruz kaliyorlar. Ayda yilda bir yan masada bir tane icilse, dukkana girerken kapida biri iciyor olsa ne kadar etkileyecek. Buna takilmak inanin sizin ve cocugun psikolojisini daha cok etkiler o gerginligi yasamak ve hissetmek

Geçtiğimiz yıllarda “bebek arabası terörü” diye bir konu açılmıştı burda. Orda görmüştük bu çılgın her şey benim hakkım diyen taze anneleri 😂

Ay hatırladım. Hatta kendi çocuğu olunca da avm de asansöre neden eli ayağı tutanlar biniyor diye konu açmıştı. Bazıları herşeyi sadece kendine hak görüyor. Herkes ölsün.

Bizde şey derler eğer çocuğu olmasa kundak kapardi bu . Sizinki o hesap iyi ki çocuğunuz olmuş yahu . Kim sizin çocuğunuzu ne etsin ? Tabi ki gözünüzün önünden ayirmayin ama ciddi sıkıntılı düşünceleriniz var. Benim kızım bir yaşına geldi . Insanlar bebek görünce bakmak istiyor . Siz hiç mi bebek gördüğünüzde arabasının içine bakmiyorsunuz . Cok sevimliler yani . Dokunumladigi sürece ne zararı var ki ? Bizimki şimdi herkese el sallıyor . Bu aşırı kaygıdan kurtulun ve sizi tetikleyen programlar falan izlemeyin

Bir gün gratiste sıra bekliyorum, bebek arabasıyla bir kadın geldi, insanların önüne geçip kasaya ulaştı.
Görevli kadının sıraya girmesini istedi. "Bebek ağlıyor, nasıl geçeyim sıraya, ne var beni öne alsanız, bu sıranın bitmesini nasıl bekleyeyim, bebeğim var burada" diye carladı bir ton.
Bebek dediği de 2 yaşında falan ve ağlamıyor, öylece etrafı izliyordu.
Kimse izin vermedi tabii öne geçmesine. Sinirle bir sürü şey söyledi kadın, sanki haklıymış gibi.
Alt tarafı rimel deodorant falan aldığın bir yer bi de, sanki hastane sırası da öncelik vereceğiz. Sen çocuk yaptın diye biz niye fazladan bekleyelim?
Ama ona göre en doğal hakkıydı orada en öne geçmesi.
Herkes başkalarından beklediği saygıyı önce kendisi göstermeye çalışsa ve arada kendine ben kimim diye sorsa hiçbir sorun kalmayacak aslında.
Bende oğlumum okul alışverişi için markete gitmiştim bebeğim 15 aylık çok huysuz öyle bir ağlıyor ki yıktı ortalığı sırada çok uzun buna rağmen kimseye ben öne geçeyim demedim ama önümüzdeki bayan dayanamadı diğer sırada bekleyenlerden rica etti bebek perişan oldu kadın çok zor durumda sıranızı versenizde geçse diye Allah razı olsun o bayandan öylelikle geçtim kasadan zaten ağlasa o bebek sıradaki insanlar kendileri teklif ederler geçin diye

Çocuk parklari haric insanların yasak olmayan yerlerde sigara içmesine karışamayız. Çocuklarımızı koruyacak olan biziz. İnsanlar telastan, dalgınlıktan, sizin kucağınızdaki çocuğu görmeyebilir bile. Kimsenin çocuğunuza özellikle bir şey yapmak istediğini sanmıyorum. Biraz rahat olun. Yeni annelikten diyeceğim ama tüm annelerde böyle değil. Bazıları büyüseler bile kendileriyle beraber herkesin odak noktasının kendi çocukları olması gerektiğini falan sanabiliyor. Sizinki geçicidir umarım.

Ee siz naptiniz ictinizmi hamile kadının yanında Peki sizinde hamileyken yanınızda icilsin istermisiniz sonucta diğer insanlarda sizin bebeginizi düşünmez kendi keyiflerine bakar saygı bekliyorsak saygı gostericez birtek sigara kullanan siz degilsiniz yada bugün onlar hamileyse yarın sizde olabilirsiniz insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı keyif yapmak istiyorsaniz evinizde her haltı yiyin toplumunda kuralları toplum içinde yaşamanın da adabı var az empati yapsak insanca yasariz kimse kimseden nefret etmez sevgili saygılı barışçıl bir toplum oluruz
ne kadar yanlış anlamışsınız Kudr' un yazdığını :)
hamile kadın sigara içilen bölüme gelmiş hamile ise oraya gelmemeli
bende sigara içen bir insanım tatilimde de sigara içmek isterim kimse kusura bakmasın kurallar doğrultusunda tabi

hamile kadın yanıma gelip böyle dese sigara içilmeyen bölüme geçmesini söylerim

ne kadar yanlış anlamışsınız Kudr' un yazdığını :)
hamile kadın sigara içilen bölüme gelmiş hamile ise oraya gelmemeli
bende sigara içen bir insanım tatilimde de sigara içmek isterim kimse kusura bakmasın kurallar doğrultusunda tabi

hamile kadın yanıma gelip böyle dese sigara içilmeyen bölüme geçmesini söylerim
Acaba siz bebeğinizle size uygun olmayan fazla kalabalık ortamlara giriyo olabilir misiniz?
Ee 1 saat uzaklikta evime özel uçakla mi gideyim

Çocuk parklari haric insanların yasak olmayan yerlerde sigara içmesine karışamayız. Çocuklarımızı koruyacak olan biziz. İnsanlar telastan, dalgınlıktan, sizin kucağınızdaki çocuğu görmeyebilir bile. Kimsenin çocuğunuza özellikle bir şey yapmak istediğini sanmıyorum. Biraz rahat olun. Yeni annelikten diyeceğim ama tüm annelerde böyle değil. Bazıları büyüseler bile kendileriyle beraber herkesin odak noktasının kendi çocukları olması gerektiğini falan sanabiliyor. Sizinki geçicidir umarım.
Tam bebeğimin önünde içmesi tuhaf az uzaklasabilir dumanı direk geliodu

Ee 1 saat uzaklikta evime özel uçakla mi gideyim
Özel araç denen bir şey var. Türkiyede de bunlardan yaklaşık 30 milyon tane var. Sizde yoksa bir tane beyiniz beyefendi kiralayabilir, taksi tutabilir. Siz ve çok özel bebeğiniz otobüslerde sürünmeye, milletle burun buruna gitmeye layık değilsiniz bence.

Kendisine yerini değiştirmesi gerektiğini söyledim. Hamile kadının ısrarla sigara içenler için ayrılmış bölümde olmaması gerekiyordu çünkü. Sonra gitti şikayet etti sanırım görevliler de yerini değiştirmesi gerektiğini söylediler. Saygıysa ben de kendime saygı bekliyorum. Ayrılmış alanda burnumun dibine girip keyfimden ödün vermemi bekleyemez ki kimse. Ben çocuk havuzuna gidip burada sigara içecem diye tutturmuyorsam kimse de yasak olmayan alanda içemezsin diyemez bana.

Evet toplumun kuralları var, ben de o kurallara uyarak uygun alanda sigaramı içiyorum. O her haltı yeme kısmını da size iade ediyorum. Ben size çıkmayın o zaman dışarı açık alanda sigara serbest, evinizde bebenizle ne halt yerseniz yeyin desem hoşunuza gider mi? Bence gitmez.
O bnm karşıma çıkanlar sizin gibi içilmesi greken alanlarda değil dumansız hava sahası yazılan yerde içiyor uyarı yerlerinde sizde bu postuma anlamadan dinlemeden sanki Bn bencil bir insanmisim gibi sizlere özellikle kiziyormusum gibi yorum yaparsiniz bnde bu cevabi veririm pekala kimsenin sizin sigaraniza bisi dediği yok o duraklarda sigara icilenler için icat edilmedi kurallara uymayan insanlar banadenk gelio Bn onlara tepki olarak bu postu actim

Özel araç denen bir şey var. Türkiyede de bunlardan yaklaşık 30 milyon tane var. Sizde yoksa bir tane beyiniz beyefendi kiralayabilir, taksi tutabilir. Siz ve çok özel bebeğiniz otobüslerde sürünmeye, milletle burun buruna gitmeye layık değilsiniz bence.
Tabi zaten herkesin maddi durumu çok çok iyi benim esim zaten para basma makinesi

Biz o araçların fiyatına sizden önce baktık rahat olun bu fikri verirken rahat konusuosunuz ya iban yollayim rahatça para yollayın bari hani Bi laf var akıl veren çok para veren yok

Benim bebegim çok özel aynen seninki sana ne kadar ozelse

X