2. sınıf ve başarısız görünen çocuk..

kackaloribu

Nirvana
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2016
6.963
30.787
30
Arkadaşlar Merhaba,

2. sınıfa giden oğlum var. Evde oğlum ders çalışırken kitaptan yola çıkarak işlediği konulara bakarak vs. soru hazırlıyorum, çözüyor ve gayet iyi yapıyor. 2. sınıf için olan testlerden de aldım hatta okul başladığından beri onları da evde çözüyor sorunsuz. Ama okulda öğretmeninin her ders için uyguladığı haftalık sınavlarda en fazla 4-5 doğrusu (12 soruluk sınav oluyor genelde) çıkıyor.

Bilmese de yapamasa gerçekten anlarım ama eve sınav kağıdını getiriyor tekrar çözmesini istiyorum yanlışlarını düzeltiyor, ben anlatmadan kendisi bana çözüyor anlatarak.

Hikaye kitabı okutuyorum bolca, öğretmeni de bir set hikaye kitabı aldırdı hatta ve her hafta setteki 1 kitaptan sınav oluyorlar okuma alışkanlığı ve anlama becerisi kazandırmak adına. Ne bileyim başarılı olabilmesi için evde ben elimden geleni yapıyorum. Ama okulda sınavlarda yapamadığı için başarısız görünüyor.

Dün bir sınavı vardı 4 doğru 8 yanlış, bugün bir sınavı vardı 3 doğru 9 yanlış yapmış. Çok moralim bozuldu, kendisi de üzülüyor okulda kendini gösteremediği için..

Öğretmenine de bahsettim durumdan ama O da haklı olarak okulda gördüğüne göre yorum yapıyor. Ayrıca hareketli bir çocuk olduğu için ders başarısı da düşük görününce iyice kötü bir profil çıkıyor belki öğretmenin gözünde.

Daha 2. sınıf çocuğu bu diyenler olacaktır belki ama yıllarca oğluma lazım olacak ders temellerini atıyor şu an. Ne yapsam bilmiyorum. Nasıl ilerleyeceğimi bilemedim.

Belki yol gösteren olur diye buraya yazmak istedim.

Çocuğa okulda kendinin başarısız olacağını düşündürecek bir etken olabilir mi acaba?
Bir arkadaş, öğretmenin bir tepkisi, toplum önünde rencide edilme vb bilmediğiniz bir gerekçeden?
Anlaşıldığı üzere siz elinizden geleni yapıyorsunuz ve çocuk da başarısız değil.
Pedagogların çocukları konuşturmak için doğru yöntemleri ve soracağı sorular olabiliyor.
Bir destek alsanız belki daha hızlı yol katedebilirsiniz.

Benim kizimda normalde evde çözdüğü soruları sınavda yapamıyor.sanirim araya zaman girince unutuyorlar.ama bir süre sonra sürekli karşısına çıkınca aklına yer ediyor.bence cok-da telaslanacak bir durum yok.

Çocuğa okulda kendinin başarısız olacağını düşündürecek bir etken olabilir mi acaba?
Bir arkadaş, öğretmenin bir tepkisi, toplum önünde rencide edilme vb bilmediğiniz bir gerekçeden?
Anlaşıldığı üzere siz elinizden geleni yapıyorsunuz ve çocuk da başarısız değil.
Pedagogların çocukları konuşturmak için doğru yöntemleri ve soracağı sorular olabiliyor.
Bir destek alsanız belki daha hızlı yol katedebilirsiniz.
Böyle bir durumdan bahsetmedi bana, ben sadece sınıfta sorulara parmak kaldırıyor musun diye soruyorum arada, o da utanıyorum diyor. Bende herkesin orada arkadaş olduğunu utanmaması gerektiğini söylüyorum. Yapı olarak hareketli ama iletişim de utangaç bir çocuk.
Aynen. Daha 2.sinif çocuğu. Sınavlarda bu yüzden değil mi zaten. Yanlış yapa yapa doğruları ogrenecek. Ama maalesef ülkemizde çocuklar yarış atı gibi kiyaslandigi için anneler de çocuklar da yetersizlik hissine kapılıyor.
Haklısınız ama bneim derdim anlamaması değil aslında anlıyor konuyu biliyor cevabı biliyor ama sınavda neden yanlış yapıyor çözemiyorum.. Dün mesela bir soru cevaplamış. Tabloya göre tablodaki kelimenin olduğu şıkkı seçmesi gerekiyor. Tabloda olmayan bir sözcük var şıkkın birinde onu işaretlemiş, neden böyle olduğunu kendi de bilmiyor. Doğrusunu biliyor ama evde tekrar çözerken.
öğretmen baskıcımı , siz baskımı uyguluyorsunuz. gaygı ve stres başarıyı düşürür . biraz rahat bırakın çocuğu baskıyı ortadan kaldırın . takip edin devam ederse başka sorun vardır. belki baskıya gelemeyen çocuk
Ben baskı yapmıyorum diye düşünüyorum, çünkü birlikte ders yapmaktan çok mutlu oluyor. Keyif aldığını gözlemliyorum. Öğretmeni de çok kibar sağolsun. Bizimle olan iletişiminden gözlemlediğim kadarıyla öğretmeni toleransı yüksek bir kadın görünüyor hatta. Toplantılarda sürekli çocukları sıkmayın, illaki öğrenirler, önemli olan insan olabilmeleri diye telkin edebilen birisi. Ondan yana da aslında şüphem yok o yüzden.
Öğretmen kaynaklı gibi geldi. Öğretmenini seviyor mu
Seviyor ama utanıyor iletişim kurarken. Öğretmeni de gördüğüm kadarıyla çok iyi, başarılı, sıkmayan, kibar bir kadın.
Acaba okulda heyecan mı yapıyor, ya da bir an önce soruları bitirip oyun oynamak için mi yanlış yapıyor?
Aslında bunu düşündüm. Testi bitiren oyun mu oynuyor diyorum mesela, hayır çiçek olup arkadaşılarını bekliyor diyor. Heyecan yapıyor da bana söylemiyor sanırım ya da heyecanlandığını bilmiyor.
Sınıf ortamında bu testleri çözerken arkadaşlarına falan bakıp , bahçeden ses duyup mesela odaklanamıyor olabilir mi?
Odaklanamadığını düşünüyorum aslında bende. Böyleyse napmak lazım acaba? Evde bir çözümü olur mu ki?
Böyle durumlarda baskı kaygıya, kaygı dadikkatsizliğe neden olur.
Belki de bir uzman bakış açısına ihtiyacınız vardır.
Baskı yapmamak en özendiğim şey. Çünkü benim ilkokul yıllarım çok kötüydü. Sopalı bir öğretmenim vardı, çok dayak yedim. Evdede gece yarılarına kadar ağlaya ağlaya ödev yapardım. Dikkatsizlik, odaklanamama sorunu var sanırım ..

Benim büyük kızım sınıfın başarılı öğrencileri arasında.Ama sınava gelince odaklanamiyor bazen soruları tam okumadan nasılsa bunu soruyor deyip cevaplıyor ama cevap yanlış.Odaklanma ve heyecanlanma sorunu yaşıyor ama sınıfta normal zamanda özellikle matematik ve İngilizce bilmediği soru yok destek alıyoruz aynı zamanda.öğretmenleri kimse bilmeyince benim kıza çözdüruyorlarmış soruları normal zamanda ve ödevde süperiz ama sınavda geriliyor heyecanlanıyor zaman kısıtlaması olunca odaklanamiyor ve hata yapıyor.Olabilir böyle şeyler onu telkin edici konuşun gerekirse destek alın aslında bilmiyor değil ama sınav olunca bizimkide dağılıyor bildiği halde.

Benim kizimda normalde evde çözdüğü soruları sınavda yapamıyor.sanirim araya zaman girince unutuyorlar.ama bir süre sonra sürekli karşısına çıkınca aklına yer ediyor.bence cok-da telaslanacak bir durum yok.
Unutmuyor aslında biliyor ama sınavda sanki sallıyor cevabı, öyle bir şıkkı işaretliyor ki şaşırıyorum. Hiç soruyu okumamış gibi bir cevap çıkıyor ortaya.
Soruları evde siz okuyorsanız veya başında bekliyorsanız doğru yapacaktır.
Onun haricinde bir uzmandan yardım alın, genelde odaklanma sorunu oluyor bu derece bir fark var ise.
Evet başında bekliyorum. Yani ben yanına oturuyorum o sürekli çözüyor doğru mu diye soruyor, birlikte ilerliyoruz. Benim mutfakta işim olsun mesela bir bakıyorum kitabı almış yanımda yapıyor. Odanda yap dikkatin dağılır desemde yok senle yapacağım der. Bu bir sorun mu acaba? Hiç düşünmedim.
Pedagoga danışırdım ben olsam. Onlar çocukları konuşturmanın yolunu biliyor, alt metni anlayabiliyolar
haklısınız, ben evde çözebilir miyim acaba diye düşünmüştüm:KK43:

Benim büyük kızım sınıfın başarılı öğrencileri arasında.Ama sınava gelince odaklanamiyor bazen soruları tam okumadan nasılsa bunu soruyor deyip cevaplıyor ama cevap yanlış.Odaklanma ve heyecanlanma sorunu yaşıyor ama sınıfta normal zamanda özellikle matematik ve İngilizce bilmediği soru yok destek alıyoruz aynı zamanda.öğretmenleri kimse bilmeyince benim kıza çözdüruyorlarmış soruları normal zamanda ve ödevde süperiz ama sınavda geriliyor heyecanlanıyor zaman kısıtlaması olunca odaklanamiyor ve hata yapıyor.Olabilir böyle şeyler onu telkin edici konuşun gerekirse destek alın aslında bilmiyor değil ama sınav olunca bizimkide dağılıyor bildiği halde.
İşte benim oğlanı tarif ediyorsunuz sanki.Siz nasıl bir destek alıyorsunuz acaba özel değilse?

Odaklanamadığını düşünüyorum aslında bende. Böyleyse napmak lazım acaba? Evde bir çözümü olur mu ki?
Okul öncesi dönemde dikkat etkinlikleri var aslında. Kreşe gitmemiş miydi? Adeda yayıncılık yazın, yaş grubunu da yazıp arayın. Evde oyun niteliğinde haftasonu yaptırabilirsiniz. Onun haricinde ödev sorumluluğunu ona bırakın ki yanında siz olmadan da odaklanmasının şart olduğunu içselleştirsin. Önce ilk on dk oturun, sonra kalkıp gidin. Üç gün sonra sekiz dk indirin… böyle böyle azaltarak ilerleyin. Sadece bitince kontrol edeceğinizi önceden söyleyin. Hatta bıgünden başlayarak durumu açıklayın ve psikolojik hazırlık yapın. Pazartesi pat diye uygulamaya geçmeyin

Arkadaşlar Merhaba,

2. sınıfa giden oğlum var. Evde oğlum ders çalışırken kitaptan yola çıkarak işlediği konulara bakarak vs. soru hazırlıyorum, çözüyor ve gayet iyi yapıyor. 2. sınıf için olan testlerden de aldım hatta okul başladığından beri onları da evde çözüyor sorunsuz. Ama okulda öğretmeninin her ders için uyguladığı haftalık sınavlarda en fazla 4-5 doğrusu (12 soruluk sınav oluyor genelde) çıkıyor.

Bilmese de yapamasa gerçekten anlarım ama eve sınav kağıdını getiriyor tekrar çözmesini istiyorum yanlışlarını düzeltiyor, ben anlatmadan kendisi bana çözüyor anlatarak.

Hikaye kitabı okutuyorum bolca, öğretmeni de bir set hikaye kitabı aldırdı hatta ve her hafta setteki 1 kitaptan sınav oluyorlar okuma alışkanlığı ve anlama becerisi kazandırmak adına. Ne bileyim başarılı olabilmesi için evde ben elimden geleni yapıyorum. Ama okulda sınavlarda yapamadığı için başarısız görünüyor.

Dün bir sınavı vardı 4 doğru 8 yanlış, bugün bir sınavı vardı 3 doğru 9 yanlış yapmış. Çok moralim bozuldu, kendisi de üzülüyor okulda kendini gösteremediği için..

Öğretmenine de bahsettim durumdan ama O da haklı olarak okulda gördüğüne göre yorum yapıyor. Ayrıca hareketli bir çocuk olduğu için ders başarısı da düşük görününce iyice kötü bir profil çıkıyor belki öğretmenin gözünde.

Daha 2. sınıf çocuğu bu diyenler olacaktır belki ama yıllarca oğluma lazım olacak ders temellerini atıyor şu an. Ne yapsam bilmiyorum. Nasıl ilerleyeceğimi bilemedim.

Belki yol gösteren olur diye buraya yazmak istedim.
Sınav kaygısı olabilir mi acaba? Rehber öğretmenle görüşmek işe yarar belki.

Evet başında bekliyorum. Yani ben yanına oturuyorum o sürekli çözüyor doğru mu diye soruyor, birlikte ilerliyoruz. Benim mutfakta işim olsun mesela bir bakıyorum kitabı almış yanımda yapıyor. Odanda yap dikkatin dağılır desemde yok senle yapacağım der. Bu bir sorun mu acaba? Hiç düşünmedim.
Ama sınavda bu şekilde olmuyor biliyorsunuz. 40 dakika tek başına çözmesi gerekiyor. Yeri geliyor dikkati dağılıyor ve bu doğru mu diye soramıyor. Anladığı kadarıyla yapmak durumunda. Evde sunduğunuz sınav ortamı ile okuldaki tamamen zıt.

Sınıfta soruyu ben okuduğumda neredeyse bütün öğrenciler doğru cevabı işaretliyor; kendileri okuduğunda resmen okumamış gibi cevaplar veriliyor. Evde yapacağınız sınavları tamamen tek başına yapmak yolu ile kısa sürelerle başlatmanızı öneririm. Örneğin 5 soruluk sınav 10 dakika gibi. Tek başına çözsün en son kontrol edin ve süreyi yavaş yavaş artırın.

X