2. sınıf ve başarısız görünen çocuk..

Kızımın dikkati biraz dağınık farkındayım.mesela cevabi yanlış yapıyor.bu yanlış, doğrusunu bul diyorum, hemen buluyor.beden bunu işaretledin diyorum?cevap yok.aslinda biliyor .belki dikkatini vermiyordur. Belki unutuyordur
Cevabı aslında siz vermişsiniz. Dikkati dağınık söylediğinize göre. Soruyu okuyup anlamadan hızlıca cevap vermek istiyor. Evde siz müdahale edince ,dikkatli ol vs diyince düzeltiyor. Öğretmen sinav yapınca kağıtla baş başa kalıyor ve hızlıca cevap verdiği için yanlışa düşüyor.

Arkadaşlar Merhaba,

2. sınıfa giden oğlum var. Evde oğlum ders çalışırken kitaptan yola çıkarak işlediği konulara bakarak vs. soru hazırlıyorum, çözüyor ve gayet iyi yapıyor. 2. sınıf için olan testlerden de aldım hatta okul başladığından beri onları da evde çözüyor sorunsuz. Ama okulda öğretmeninin her ders için uyguladığı haftalık sınavlarda en fazla 4-5 doğrusu (12 soruluk sınav oluyor genelde) çıkıyor.

Bilmese de yapamasa gerçekten anlarım ama eve sınav kağıdını getiriyor tekrar çözmesini istiyorum yanlışlarını düzeltiyor, ben anlatmadan kendisi bana çözüyor anlatarak.

Hikaye kitabı okutuyorum bolca, öğretmeni de bir set hikaye kitabı aldırdı hatta ve her hafta setteki 1 kitaptan sınav oluyorlar okuma alışkanlığı ve anlama becerisi kazandırmak adına. Ne bileyim başarılı olabilmesi için evde ben elimden geleni yapıyorum. Ama okulda sınavlarda yapamadığı için başarısız görünüyor.

Dün bir sınavı vardı 4 doğru 8 yanlış, bugün bir sınavı vardı 3 doğru 9 yanlış yapmış. Çok moralim bozuldu, kendisi de üzülüyor okulda kendini gösteremediği için..

Öğretmenine de bahsettim durumdan ama O da haklı olarak okulda gördüğüne göre yorum yapıyor. Ayrıca hareketli bir çocuk olduğu için ders başarısı da düşük görününce iyice kötü bir profil çıkıyor belki öğretmenin gözünde.

Daha 2. sınıf çocuğu bu diyenler olacaktır belki ama yıllarca oğluma lazım olacak ders temellerini atıyor şu an. Ne yapsam bilmiyorum. Nasıl ilerleyeceğimi bilemedim.

Belki yol gösteren olur diye buraya yazmak istedim.
Çocukları bu kadar proje yetiştirmeyin . Elinden gelenibyaptin sonucta deyin geçin. Sozin moralinizin bozuldugunu gormesi bile cocuk için çok üzücü..çocukta basadisız olursam annem beni sevmeyecek üzülecek hissi oluşur. Yapmayın elinden geleni yaptıktan sonra akisina birakın. Ders gersey değil hayatta.

Bende bir gariplik var sanırım ya da cidden eğitim yanlış yerlerde. Bir defa 2. Sınıf çocuğunu sınava tabi tutmak nedir ya. Bizler için çok basit bir durum olabilir ama belkide çocuğunuz strese giriyor sınav anında. Biz büyükler bile kpss ye üniversite sınavına girerken heyecandan titriyoruz. Ama tabi bu yanlış sisteme şuan bişey yapamayız. Uzman desteği mutlaka alın

Benim kızım üçüncü sınıf. Hala aynı durumda bazen bir yanlış yapıyor, bazen yarısı yanlış.

Öğretmen cuma günleri deneme tarzı sınav yapıyormuş arkadaştan öğrendim. Ne kızım ne öğretmen bahsetmedi. Sorun olsaydı söylerdi diye düşünüyorum.

Öğretmen rahat, kızım rahat, ben rahat. Ancak sınıfın gerisinde kalırsa bana haber veriyor. Geçen hafta 7 şer ritmik saymayı ezberlemedi dedi mesela. Bence hala ağızları süt kokuyor. İçim gidiyor çocuklara.

Düzenli çalışmayı öğrense, kıtap okumayı sevse bence sıkıntı yok. Ortalamanın altına düşmediği taktirde.

ilkokul ikinci sınıf test deneme çözüyor yazıktır günahtır ya. Düşününce ne yollardan geçmişim. Boş ver oynasın takılsın herkes doktor olacak değil ya ülkede.

Geçen kilit değiştirdik. Çocuğun biri geldi o kadar hızlı ve teknik yaptı ki işini adeta büyülendim. Allahım dedim bu nasıl bir yetenek.. keşke çilingir olsaydım

Merhaba, hiperaktivitesi için tanısı ve ilaç kullanımı var. Ancak ilaç tek başına tabiki yetersiz kalıyor. Dikkat dağınıklığı çıkmamıştı. Onun dışında yapılan diğer testlerde zekası normalden biraz üstte çıktı, doktor bunun normal düzey düşünüleceğini ve başarılı olması için eğitiminde dikkatli davranmamızı, güzel işlenirse güzel bir okul hayatı olacağını söyledi. Bir sonraki görüşmemizde doktora bunlardan da bahsedeyim bakalım ne diyecek..
Benim oğlumda DEBH tanısı aldı.3 yastan beri gözetim altındayız ilaç kullanıyoruz.Hareketli ve dürtüsellikte var.Okulda etütte kalıyor ödevlerini tamamlayamıyor nedenini sorduğumda sesten rahatsız oluyormus.Evde takır takır yapıyor.Bu tür çocuklar çıt çıksa dikkatleri dağılıyor.Acayipte dağınık hep kalemler silgiler eşyalar kayıp 😁2-3 gün sonra buluyor başla birsey kayboluyor.Sınav olayı bizim okulda heniz yok inş olmazda daha cok küçükler.Bu arada özel okula gidiyor sınıfı 11 kişi.Yazmayı sevmiyordu geçen yıl sınıftada durmuyordu bu yıl duruldu Masallah öğretmeni seviyor okulu seviyor.Öğretmen kaynaklıda olabilir durumu .Ama bence dikkat eksikliğide var çabuk bitsin diye acele okuyup cevaplıyor.Benim oğlumda sorunun sonunu okumadan yazar hemen.

Ya süreyi yönetemiyor ya da sinav kaygısı oluşmuş.
2.sinifta sinava karşıyım ben. 4.sinifa kadar cocuklar severek eğlenerek öğrenmeli ve sınanmamalı.
Zaten azıcık konu var öğretmen eksiği neyse görebilir aslında ama... böyle böyle küçük yaşta sınav kaynaklı stres sahibi olup öz becerilerini de yitiriyor çocuklar.

Arkadaşlar Merhaba,

2. sınıfa giden oğlum var. Evde oğlum ders çalışırken kitaptan yola çıkarak işlediği konulara bakarak vs. soru hazırlıyorum, çözüyor ve gayet iyi yapıyor. 2. sınıf için olan testlerden de aldım hatta okul başladığından beri onları da evde çözüyor sorunsuz. Ama okulda öğretmeninin her ders için uyguladığı haftalık sınavlarda en fazla 4-5 doğrusu (12 soruluk sınav oluyor genelde) çıkıyor.

Bilmese de yapamasa gerçekten anlarım ama eve sınav kağıdını getiriyor tekrar çözmesini istiyorum yanlışlarını düzeltiyor, ben anlatmadan kendisi bana çözüyor anlatarak.

Hikaye kitabı okutuyorum bolca, öğretmeni de bir set hikaye kitabı aldırdı hatta ve her hafta setteki 1 kitaptan sınav oluyorlar okuma alışkanlığı ve anlama becerisi kazandırmak adına. Ne bileyim başarılı olabilmesi için evde ben elimden geleni yapıyorum. Ama okulda sınavlarda yapamadığı için başarısız görünüyor.

Dün bir sınavı vardı 4 doğru 8 yanlış, bugün bir sınavı vardı 3 doğru 9 yanlış yapmış. Çok moralim bozuldu, kendisi de üzülüyor okulda kendini gösteremediği için..

Öğretmenine de bahsettim durumdan ama O da haklı olarak okulda gördüğüne göre yorum yapıyor. Ayrıca hareketli bir çocuk olduğu için ders başarısı da düşük görününce iyice kötü bir profil çıkıyor belki öğretmenin gözünde.

Daha 2. sınıf çocuğu bu diyenler olacaktır belki ama yıllarca oğluma lazım olacak ders temellerini atıyor şu an. Ne yapsam bilmiyorum. Nasıl ilerleyeceğimi bilemedim.

Sınav kaygısı olabilir bence . Evde çözüp sınavda yapamıyorsa ilk aklıma bu geldi bende aynı kaygıdan dolayı hep denemelerde yüksek netler yaparken gerçek sinavda 7-8 net aşağı yaptım

Henüz çok küçük yaşı. Muhtemelen dikkati dağılıyor, soruya kendini uzun süre veremiyordur. Sıkılınca sallayıp geçiyordur soruları. Siz bu şekilde destek olmaya devam edin ayrıca dikkatini uzun süre bir şeye odaklayabileceği etkinlikler yapabilirsiniz evde. Her gün belli bir süre kitap okuma saati yapabilirsiniz veya puzzle tarzı şeyler

Arkadaşlar Merhaba,

Bu anlattığınız normal şartlarda mümkün değil heycandan bu kadar yanlış yapamaz evdekinden bir tık düşük olanilir sadece. Çocuk bir şeyden aşırı etkileniyor stres deyip geçemeyeceğimiz bir şey.Onu adım adım deneyip bulmalısınız.Mesela süre kısıtlaması olabilir,siz yanında oturunca güvende hissediyor yalnızken bu duygudan yoksun kalıyor olabilir.Dikkat ve odaklanma ile ilgili bir sıkıntısı olabilir .Evde de süre verin o süre içinde çocuğu tek başına odada bırakıp süresi doluncagidip yanlış -doğru kontrol edin. Yine mi çok iyi o zaman evde biraz ses yükseltin. Yine mi aynı o zaman odadan çıkmayın sağı solu toplayın acaba diğer öğrencilerin hareketine mi takılıyor vs vs şu an için aklıma gelen uyarıcılar bunlar.Sorunun kaynağını bulmalısınız özetle.

Dikkat daginikligi olabilir heyecanda yapiyordur tam okuyup anlamadan cevaplayip geciyordur diye dusunuyorum ev ortamiyla okul bir degil siz basinda beklerken anlamasi normal okulda aceleci davraniyor olabilir

Niye bu kadar yukleniyorsunuz çocuğunuza ben 4. Sınıfa kadar ders yaptığımı hatırlamıyorum önce hemşire olarak atandım şimdi öğretmen olarak atandım ..yani yazık günah değil mi ufacık çocuğu bu kadar çalıştırmak...benimde 2. Sınıf çocuğum var sadece kitap okuttum arada bir tatilde geri kalanı fulll oyun tatil gezmeler vs ...hikaye kitabi sınavı vardı.ben işten gelmiştim bazi işlerim vardı kendisi okudu sadece çokta yüksek almış yazılidan 98 ... çocuğunuzu siz geriyorsunuz diye hissettim ben burdan illaki düşüncelerinizi hissediyordur .. aşağılık başarısızlık kompleksine kapilmaz umarım ..biraz serbest bırakın bu ne hırs? Önemli olan evlatlarımızın sağlıklı olması birde karakter sahibi olması ben öyle düşünüyorum..öğretmenine de söyledim kızımın kariyerini önemsemiyorum üstüne gitmesin diye ...zaten verilen ödevleri yapıyor yeter bu çocuğa ...ben onuda yapmıyordum

Benim kızım üçüncü sınıf. Hala aynı durumda bazen bir yanlış yapıyor, bazen yarısı yanlış.

Öğretmen cuma günleri deneme tarzı sınav yapıyormuş arkadaştan öğrendim. Ne kızım ne öğretmen bahsetmedi. Sorun olsaydı söylerdi diye düşünüyorum.

Öğretmen rahat, kızım rahat, ben rahat. Ancak sınıfın gerisinde kalırsa bana haber veriyor. Geçen hafta 7 şer ritmik saymayı ezberlemedi dedi mesela. Bence hala ağızları süt kokuyor. İçim gidiyor çocuklara.

Düzenli çalışmayı öğrense, kıtap okumayı sevse bence sıkıntı yok. Ortalamanın altına düşmediği taktirde.
2. Sınıfta mufredatta 7ser ritmik mi varmis🤔
1,2,3,4,5 ve 10ar ileri geri ritmik var diye biliyorum

İngilizce dersinde nasıl peki? Farklı bir öğretmen, farklı bir tarz, farklı bir yaklaşım olduğunda da aynıysa dikkat dağınıklığı olabilir, uzman desteği gerekebilir.

Kızım üçüncü sınıf 😁aslında çarpım tablosuna hazırlık yapıyorlar. Her hafta bir sayıyı ezberletiyor, cuma okutuyor.
Şimdi oldu😀
Bazen aileler müfredat dışı şeyleri öğretmeye çalışıyorlar. 1. Sinif çocuğa çarpım tablosunu ogretmeye çalışıyordu bi kadın. Benim gözlemim şu yonde öğrenci en güzel derste öğreniyor. Çünkü oğlum geçen yıl hasta olduğunda okula gidememişti ve bir konuyu kaçırdı. Ne kadar anlatsak da yine de karıştırıyor o konuyu.

Şimdi oldu😀
Bazen aileler müfredat dışı şeyleri öğretmeye çalışıyorlar. 1. Sinif çocuğa çarpım tablosunu ogretmeye çalışıyordu bi kadın. Benim gözlemim şu yonde öğrenci en güzel derste öğreniyor. Çünkü oğlum geçen yıl hasta olduğunda okula gidememişti ve bir konuyu kaçırdı. Ne kadar anlatsak da yine de karıştırıyor o konuyu.

Bu konuda katılıyorum bizde geçen sene onlugğa yuvarlama da hastaydık yemin ediyorum travma nedenim oldu anlatamadım. Öğretmen sağolsun anlattı 😆😆

Allah akıl fikir versin o aceleci ailelere her çocuk kendi hızında ilerler.sagkikli ve mutlu olsunlar yeter bence. Zaten mutlu olunca her şeyi yapıyorlar.

X