2020 Şubat Anneleri

Bizim öykü bacı nerde sivri kenarlı yer nerde sert zemin var ordan tutunuyor. Düşecek diye sürekli peşindeyim. Babasına sesleniyor. Bende hemen seni istiyor diyorum.
Geceleri çok soğuk oluyor çocuğu yanıma alsam düşecek diye korkuyorum. Yerinde yatsa hep açık yatıyor. Tulumda giyiyor ama ben kaç kat örtünüyorum yine üşüyorum. Elektrik faturası bu ay rekor gelecek kesin.

Lordan arta kalan peynir alti suyunu atmayin kizlar cok faydali. O sekilde direkt icebilirsiniz, pogaca yapabilirsiniz,evde ciceginiz varsa onunla sulayabilirsiniz aklinizda bulunsun :)

Gun icerisinde nasil vakit geciriyorsunuz, nelerle oynuyorsunuz ? Valla ben bile sıkıldım ayni seyleri yapmaktan bir yerden sonra tıkanıyo insan fikir istiyorum lutfen :)

Dolmalik biber ya da carliston biber verdiniz mi bebislere ? Ben sadece kapya verdim ama 6. Ayla birlikte dolmalik biber veriliyormus

Gun icerisinde nasil vakit geciriyorsunuz, nelerle oynuyorsunuz ? Valla ben bile sıkıldım ayni seyleri yapmaktan bir yerden sonra tıkanıyo insan fikir istiyorum lutfen :)
Valla bizimde fikire ihtiyacımız var. Öykü artık abinin oyuncakları ile ilgilenmiyor. Tutunup yürüme çalışması yapıyor azıcık otursun istiyorum önüne farkli şeyler koyuyorum biraz bakıyor sonra yine bir yerlere tutunmaya gidiyor. Deniz evde ve sürekli tv. Seyretmek istiyor. Oyun hamuru, sulu boya, parmak boya, kitap okuma kesmiyor çocuğu. Sadece tv izlese telefonda tablette oyun oynasa bize sürekli itiraz etse. Babamız arada çıkarıyor ama artık Erzurum’da dışarı çıkacak hava yok. Kendimde zayıflamaya takmış durumdayım. Eşim sağolsun destek veriyor. Şimdi iki çocuk da uyudu. Valla kitap filan okumucam amaçsızca tv seyredeceğim 🤣 çocuklara kışlık giyecek alışveriş listesi yapacağım 😂

mermermermer mermermermer çay kaşığı ile tereyağ tatlı kaşığı ile yoğurt yarım çay bardağı limon suyu ile yapıyorum aylardır çok güzel kesiliyo sıra sıra karıştırarak yaparsın denemek istersen

Bazı çocuk allerjik yapıda olabilir. Verdiği işaretleri doğru okumak lazım. Benimkilerden öykünün teni biraz hassas arada nemlendiriyorum. Ablamın oğlu öyle mesela. Bebekken boya yapılan evde kalmış ve eniştem maalesef sigara içiyor. Evde içmiyor ama çocuk yinede etkilendi. Bebekken Yün hiçbir üründe uyuyamadı. elyaf dolgulu şeylerde yatıyor. Ablam çok dikkat etti çamaşırlarını ayrı yıkadı yoksa astım olabilirdi. Şimdi daha iyi tabi. Ama o hassas hali devam eder. Birde sarışın bir çocuk. Bence sarışın açık tenli bebekler daha hassas oluyor.
Bade de öyle bembeyaz bende beyazım yazın güneşten çok iyi korumam gerekiyor ama benim başka herhangi birşeye alerjim yok. Bu yüz göz ovma kulak kaşıma yorgunluk uykusuzluk belirtisi de olabilir diyodu bi yerde başka yerde diş çıkarma dönemi diyo vallahi neye yorcağımı şaşırdım bekliyorum bakalım altından ne çıkıcalk 😊
Ben minik minik veriyorm ağzına ardın su veriyorum bazen meyve püresinin içine koyuyorum. Bazen de eline veriyorm kendi mıncıklıyor hoşuna gidiyor
Of ya o eline verme olayına nasıl geçicez bilmiyorum 🙈 bazen tam yemek yedirirken önce ağzından eline sonra elleriyle gözü kulağı kafası her yerine bulaştırıyo 😂 kış da geliyo artık sürekli yıkamaktan da korkuyorum napıcam bilmiyorum
Canım sende artık pütürlü şeyler ver sanırım bizimkilerin arasında 10 gün vardı 19 şubat bizimki ve çok güzel yiyor ben sabahları pankek yapıyorum elma yumurta sarısı yulaf unu yoğurt suyunu karıştırıyorum döküm tava da pişiriyorum parmak boyutunda eline veriyorum çom güzel ısırıp yiyor büyük gelirse öğürüp çıkarıyor. Sebze haşlayıp çatalla ezip yoğurla veriyorum onlarda pütürlü oluyor onları da çiğniyor. Yani seninkine de fırsat versen eminim yer biraz daha vermezsen sonra çok daha zor olur pütürlü yemesi

bende bu ara sütten lor yapamıyorum kesilmiyo bir türlü süt deli olucam siz yapıyormusunuz
Evet pütürlüye geçiyorum yavaştan zaten. Şuan hala blenderdan geçiyorum ama en düşük derecede oluyo pütürsüz yapmıyo biraz böyle devam edip çatalla ezmeye başlıcam. Aslında geçen gün çatalla ezip verdim de çok öğürüyo bende korkuyorum vermiyorum bu sefer yemedi diye üzülüyorum bi süre daha böyle devam edicem ama artık çiğnemeye başladı alışıyo yavaştan😊 birde geçen gün bi çocuk doktorunu dinledim 6 ay 1 yaş geçiş dönemi acele etmeye gerek yok dedi bende o yüzden akışına bıraktım acele etmiyorum.
Bende artık lor vericem de evde yapmayı hiç denemedim bugün güvendiğim bi mandıradan aldım biraz ama vermeyeyim mi evde mi yapayım yani 🙈
Ya birde 3 gün kuralından dolayı bi çok yeni şeyi veremiyorum irmik verdim 2 gün oldu yeni bişey vermek için bekliyorum hem sebze meyve hem bakliyat için geçerli mi bu kural yarın hem lor verip hem pirinç veremez miyim yani 😊🙈
Çok uzun yazdım biliyorum ama birşey daha sorup gidiyorum kızlar 😊
Yaptığınız sebze çorbalarını bir günde mi veriyorsunuz yoksa çok yapıp dolapta mı saklıyorsunuz ? Taze taze yapıp vermek daha mı yararlıdır bazen artıyo çok kararsız kalıyorum 🙈

Ben sütün içine yoğurt katıyorum çok güzel oluyor 😃
Önce limon koydum baktım kesilmiyor yoğurt koydum ondada olmadı😂😂 şişe sütle yapmıştım belki sütle alakalı bişeydir🤷🏻‍♀️
Bende parmak kuklalar var onları takıyorum parmaklarıma onları konuşturuyorum onları çekiyor fln, kedi tüyü toplama ruloları varya yapışkanlı kuklaları bazen ona yapıştırıyorum ordan döndüre döndüre çekmeye çalışıyor
Kilitli poşetlere krem şanti koyup mama sandalyesine yapıştırıyorum ona vuruyor tabi iyi yapıştırmak lazım arada patlıyor😂 birde boya alıcam boya koyup öyle oynatmayı planlıyorum
Bitane müzikli oyuncak oldık onunla oyalanıyor baya
Geometrik şekilleri etrafa koyuyorum emekleyerek onlara gidiyo
Buzdolabı magnetleri çok ilgisini çekiyor onları yapıştırıyor alıyor belki yarım saat oynuyor tabi ben kesinlikle yanlız bırakmıyorum ağzına alıyor gözetimim aldında izin veriyorum ağzına almasına
Valla 1 saat dışarda gezdiriyoz
Ben genelde yanlız değilim annem ve babam var yanımda annem şarkı söylüyor sürekli😂 bitane tef gibi bi oyuncak var onu çalıyorlar başım şişiyor o ayrı tabi😂 tek başına olmayınca daha rahat oyalanıyor sanırım
İnstagramda başarannisa diye bir çocuk gelişimi uzmanı var onu takip ediyorum ordan oyun buluyorum
Aklıma bunlar geldi şimdilik sende neler yaptığını yaz bize de fikir olur☺️☺️
mermermermer mermermermer çay kaşığı ile tereyağ tatlı kaşığı ile yoğurt yarım çay bardağı limon suyu ile yapıyorum aylardır çok güzel kesiliyo sıra sıra karıştırarak yaparsın denemek istersen
Bunları nekadar süte koyuyorsun canım
Bade de öyle bembeyaz bende beyazım yazın güneşten çok iyi korumam gerekiyor ama benim başka herhangi birşeye alerjim yok. Bu yüz göz ovma kulak kaşıma yorgunluk uykusuzluk belirtisi de olabilir diyodu bi yerde başka yerde diş çıkarma dönemi diyo vallahi neye yorcağımı şaşırdım bekliyorum bakalım altından ne çıkıcalk 😊

Of ya o eline verme olayına nasıl geçicez bilmiyorum 🙈 bazen tam yemek yedirirken önce ağzından eline sonra elleriyle gözü kulağı kafası her yerine bulaştırıyo 😂 kış da geliyo artık sürekli yıkamaktan da korkuyorum napıcam bilmiyorum

Evet pütürlüye geçiyorum yavaştan zaten. Şuan hala blenderdan geçiyorum ama en düşük derecede oluyo pütürsüz yapmıyo biraz böyle devam edip çatalla ezmeye başlıcam. Aslında geçen gün çatalla ezip verdim de çok öğürüyo bende korkuyorum vermiyorum bu sefer yemedi diye üzülüyorum bi süre daha böyle devam edicem ama artık çiğnemeye başladı alışıyo yavaştan😊 birde geçen gün bi çocuk doktorunu dinledim 6 ay 1 yaş geçiş dönemi acele etmeye gerek yok dedi bende o yüzden akışına bıraktım acele etmiyorum.
Bende artık lor vericem de evde yapmayı hiç denemedim bugün güvendiğim bi mandıradan aldım biraz ama vermeyeyim mi evde mi yapayım yani 🙈
Ya birde 3 gün kuralından dolayı bi çok yeni şeyi veremiyorum irmik verdim 2 gün oldu yeni bişey vermek için bekliyorum hem sebze meyve hem bakliyat için geçerli mi bu kural yarın hem lor verip hem pirinç veremez miyim yani 😊🙈
Çok uzun yazdım biliyorum ama birşey daha sorup gidiyorum kızlar 😊
Yaptığınız sebze çorbalarını bir günde mi veriyorsunuz yoksa çok yapıp dolapta mı saklıyorsunuz ? Taze taze yapıp vermek daha mı yararlıdır bazen artıyo çok kararsız kalıyorum 🙈
Bende çok uyamıyorum 3 gün kuralına bebiş pek alerjik bi bebek değil ama 2 farklı tatmadığı şeyi aynı anda vermiyorum olmaz olmaz alerji pişik olur hangisinden olduğunu anlamak için tekrar tadımla uğraşırsın.
Ben daha hiç çorba vermedim ama bence konur buzdolabına ya tabi 2 gün fln daha uzun olmaz
Çorbayı nasıl yapıyorsun canım sen bana tarif verin🙈🙈[/QUOTE]

Bende çok uyamıyorum 3 gün kuralına bebiş pek alerjik bi bebek değil ama 2 farklı tatmadığı şeyi aynı anda vermiyorum olmaz olmaz alerji pişik olur hangisinden olduğunu anlamak için tekrar tadımla uğraşırsın.
Ben daha hiç çorba vermedim ama bence konur buzdolabına ya tabi 2 gün fln daha uzun olmaz
Çorbayı nasıl yapıyorsun canım sen bana tarif verin🙈🙈
[/QUOTE]
Ben patates havuç kabak brokoliyi dönüşümlü olarak buharda pişiriyorum sonra blenderdan geçiriyorum sen pütürlü veriyorsun çatallada ezebilirsin içine ilik suyu ve zeytin yağı ekliyorum en son yoğurt katıp veriyorum canım birde yeni yeni tarhana çorbası veriyorum onada yine zeytinyağı ve yoğurt ekliyorum 😊

Bade pütürlü de çok öğürüyor 😔 bir iki öğürmeden sonrada yemiyor doktorumuza yazdım bakalım ne diyecek önemli olan pütürlüye ve yemeye alışması mı yoksa karnının doyup vitamin alması mı bilemedim 🤷‍♀️

Bade pütürlü de çok öğürüyor 😔 bir iki öğürmeden sonrada yemiyor doktorumuza yazdım bakalım ne diyecek önemli olan pütürlüye ve yemeye alışması mı yoksa karnının doyup vitamin alması mı bilemedim 🤷‍♀️
Önemli olan alışmasıdır.
Daha küçükler, karınları anne sütü ya da mama ile de doyar.
Blender önerilmiyor. Bebekler blendera alışınca pütürlüye zor geçiyor. Siz niçin başlangıçta blender kullanmıştınız?

Aklıma bunlar geldi şimdilik sende neler yaptığını yaz bize de fikir olur☺☺
Zeka kartlariyla oynuyoruz
Ananesinin ordugu oyuncaklar var onlarla oynuyoruz
Oyun halisinin piyanosunu cikarttik onunla muzik caliyoruz
Birlikte emekliyoruz yaris yapiyoruz 😀 bazen yuruyoruz elinden tutup ev turu yapiyoruz
Top oynuyoruz ayagiyla vurunca cok mutlu oluyo
Renkli pipetlerle oynamayi cok seviyo kisaltip uzatiyo onlari egip bukuyo el beceriside gelisiyo bir yandan
Birlikte dans ediyoruz
Onune renkli seyler koyuyorum renklerini soyluyorum
Buyuk kucuk objeleri tanitiyorum
Parmaklarimizi sayiyoruz
Uzuvlarini gosterip adlarini soyluyorum
Benimde simdilik aklima gelenler bunlar 😀

Bugun kaan i doktora goturduk kansizligi vardi 3 aydir 10 damla kullaniyoduk kan damlasini asm deki hemsire 9. Ayda senden zaten tahlil isteyecektim istersen 9u bekleme diyince gittik bizde kan verdik 10 damlaya ragmen kani demiri hala dusuk b12 side dusuk cikti. Yeni kan ilaci ve b12 damlasi verdi 6 hafta sonra goruselim dedi.
9. Aydaki aşıyı sordum yaptir tabi dedi.
Menenjit aşısı icinde paylastigim kagidi verdi istedigin zaman yaptir ama ben bunu yaptirdim kendi cocuguma dedi (isaretledigi kisim)
8700 kg 70 cm olmusuz

Eklentiler

• P_20201007_134740.jpg
    P_20201007_134740.jpg
    142 KB · Görüntüleme: 36
Bugun kaan i doktora goturduk kansizligi vardi 3 aydir 10 damla kullaniyoduk kan damlasini asm deki hemsire 9. Ayda senden zaten tahlil isteyecektim istersen 9u bekleme diyince gittik bizde kan verdik 10 damlaya ragmen kani demiri hala dusuk b12 side dusuk cikti. Yeni kan ilaci ve b12 damlasi verdi 6 hafta sonra goruselim dedi.
9. Aydaki aşıyı sordum yaptir tabi dedi.
Menenjit aşısı icinde paylastigim kagidi verdi istedigin zaman yaptir ama ben bunu yaptirdim kendi cocuguma dedi (isaretledigi kisim)
8700 kg 70 cm olmusuz
Geçmiş olsun.
Nimenrix'i ben de 12.ay düşünüyorum ama B tipi (Bexero) için daha çok 1 yaştan önce tehlikeli deniyor. Geç kalır mıyım diyorum. Zor işler.
Neyse ki salgın sürecinde izole yaşarken diğer hastalıklardan da korunmuş oluyoruz.

Önemli olan alışmasıdır.
Daha küçükler, karınları anne sütü ya da mama ile de doyar.
Blender önerilmiyor. Bebekler blendera alışınca pütürlüye zor geçiyor. Siz niçin başlangıçta blender kullanmıştınız?
Sebzeleri çatalla istediğim kadar ezeyim yinede yemiyordu çünkü bende öncelikle yutma refleksi gelişsin ve daha çok küçük olduğu için blenderdan geçirdim doktorumuzun verdiği kağıtta da 6-7 ay arası yapılabilir yazıyor. Blenderım kademedi benim ilk zamanlar yksek hızda baya eziyordum artık en düşük hızda yapıyorum daha pütürlü bırakıyorum hala öğürüyor. Doktorumuz bugün karnı anne sütü ile de doyar yemesi çokda önemli değil fakat pütürlü halde yemesi içinde savaş verme ters tepebilir demiş bakalım yavaş yavaş ilerlicem acele etmiycem elbet alışır 😊

X