2021 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
Bestiron kullanıyorum ben 1 hafta olcak, doktor kusma yapabilir demişti zaten kusuyor bi artma gözlemlemedim. Gaz da yapmadı sanırım ya, gazlı bi bebek zaten her zamanki sıkıntıları var. Olumsuz bir etki etmedi bize.

Harikasınız valla, maşallah diyeyim🧿 Biz gündüz uykularını yapıyorum gayet saatine göre 2 saat uyanık yaklaşık 1-1,5 saat uyku. Bugün mesela 20:30 da yattı 40 dk uyudu süper dedim Ve uyandı, mama verdim başladı ağlamaya. Kendini yırtıyo böyle bir ağlama yok .2-3 gecedir aynısı, uyuyo bi süre sonra uyanıyo uykuya dalmak istemiyo😭 Çok perişanım artık😞 akşam olunca bi stres basıyo nasıl uyuyacak diye😭

Doktorlar önermiyo genelde, özellikle erkek bebeklere.

Ben boyattım , daha fazla bekleyemedim☹️
Canım bestironu doktor sana kaç damla dedi? Bir de bi şey soracağım seninkinin rengi nasıl benimki siyah ama açık kahverengi yerleri de var ilacın anlayamadım eczaneden aldım ama acaba bozuk mu diye aklıma takıldı

şöyle bişeye denk geldim üzüldüm açıkçası bende uyku eğitimi düşünüyorum ama bir yandan da kafam karışıyor. Bir çok sayfada bunun gibi yazılar okuyorum ve kıyamıyorum 🙄 benim kız dokunarak uyumayı seviyor ağlamıyor da ağlatmaya kıyamıyorum 🙄 Benim gibi olan var mı kafama hala yatmıyor bu iş 😔
Merhaba evet bazı pedagoglar uyku eğitimi için öğrenilmiş çaresizlik diyor güvenli bağlanmayı zedelediğini söylüyor bazı pedagoglar da hayır faydalı diyor yani anneyi uyutma açısından. Bu uyku eğitimi konusu ilerleyen yıllarda belli olacak bence bebeğe zararlı olup olmadığı. Ben şu an vermicem ama arada zorlandıkça aklım kayıyo sonra yine vazgeçiyorum😕

Kızlar.. üzerime yoğurt tarifi atın😅 yoğurt mayalamak için makine aldım. Bir deneyim dedim beceremedim. Normal inek sütünden mi mayalamak lazım, laktozsuz sütten mi?? Birde activyanın sade olanından mayalarsak probiyotikli oluyor. Onu bebeğe verebilirmiyiz acaba? Direk yoğurtla mı başlamak lazım. Sebze ilemi 5 aylık olucaz. Dün biraz mama kaşığının ucuyla havuç püresi verdim. Sabaha kadar gazdan uyumadık. Normalde gazımız bitmişti hatta gaz damlasını çoktan bırakmıştık. Ek gıda ile gaz geri mi gelecek😫 havuçla başlamam mı ağır oldu acaba. Ben sanırım hiç başlayamıycam😅 zaten hemşire katı bi şekilde 6. Ayda başla dedi ama bizim ki biz yemek yerken elimize falan saldırıp yalanmaya başladı deneyim dedim. Ama korktum açıkcası gazdan.. başlayanlar tarifleri atın da bize de fikir olsun😍❤️
Henüz tarif aşamasına geçmedik biz ufak ufak tadimlardayiz sebzelerle başladık ardından bir kaç meyve sonra yoğurda geçeceğiz.. Hiç acele etmiyorum bir yaşına kadar ana besin bir aksilik olmazsa inşallah anne sütü olacak.. Yoğurt için doktorumuz 3-4 günde bir günlük sütten taze mayalayin dedi dışarıda açık satılan sütlerden emin olamayız dedi.. Anne sütünden de yoğurt yapmıştım ilk çocukta sulu bir kıvamı oluyor.. Başlamayı düşünüyorsaniz yoğurt da olur mevsim sebzeleri de.. Meyveler tatlı olduğu için onlarla başlanınca sebzelere ilgi azalıyor.. Bir besini sevmezse ısrar etmeyin ilerleyen zamanda yine denersiniz.. Bir de ek gıda ile su vermeyi unutmayın..

Merhaba evet bazı pedagoglar uyku eğitimi için öğrenilmiş çaresizlik diyor güvenli bağlanmayı zedelediğini söylüyor bazı pedagoglar da hayır faydalı diyor yani anneyi uyutma açısından. Bu uyku eğitimi konusu ilerleyen yıllarda belli olacak bence bebeğe zararlı olup olmadığı. Ben şu an vermicem ama arada zorlandıkça aklım kayıyo sonra yine vazgeçiyorum😕
Ben de sürekli git gelliyim bu konuda ve ilk çocukta bir başarısızlıgim oldu uyku eğitimi konusunda hamile iken kitaptan okurken kolay gelmişti uygulama öyle olmadı ama tüm gece sayısız kere kalkıp emzirmekten de enerjim yaşam kalitem sıfır 😔

Bestiron kullanıyorum ben 1 hafta olcak, doktor kusma yapabilir demişti zaten kusuyor bi artma gözlemlemedim. Gaz da yapmadı sanırım ya, gazlı bi bebek zaten her zamanki sıkıntıları var. Olumsuz bir etki etmedi bize.

Harikasınız valla, maşallah diyeyim🧿 Biz gündüz uykularını yapıyorum gayet saatine göre 2 saat uyanık yaklaşık 1-1,5 saat uyku. Bugün mesela 20:30 da yattı 40 dk uyudu süper dedim Ve uyandı, mama verdim başladı ağlamaya. Kendini yırtıyo böyle bir ağlama yok .2-3 gecedir aynısı, uyuyo bi süre sonra uyanıyo uykuya dalmak istemiyo😭 Çok perişanım artık😞 akşam olunca bi stres basıyo nasıl uyuyacak diye😭

Doktorlar önermiyo genelde, özellikle erkek bebeklere.

Ben boyattım , daha fazla bekleyemedim☹️
Teşekkür ederim. 😊🙏
Gündüz fazla mı uyuyor toplam 4 saati geçmemeye çalışın 12 saat içerisinde
Saatlerde sorununuz yoksa başka bir problem olabilir mi gaz diş vs

şöyle bişeye denk geldim üzüldüm açıkçası bende uyku eğitimi düşünüyorum ama bir yandan da kafam karışıyor. Bir çok sayfada bunun gibi yazılar okuyorum ve kıyamıyorum 🙄 benim kız dokunarak uyumayı seviyor ağlamıyor da ağlatmaya kıyamıyorum 🙄 Benim gibi olan var mı kafama hala yatmıyor bu iş 😔
Ben büyük kızımda 1 yaşa yakınken yapmıştım hala o kadar pişmanım ki anlatamam. Yani odada bırakıp ağlatma olayı keşke iyice araştırsaydım sakın bebeklerinizi ağlatıp bırakmayın bu öğrenilmiş çaresizlikten başka bir şey değil ben şu an eğitim vermeye çalışıyorum ama mızırdanma ağlamasını aştığı anda alıyorum memesiz illaki uyutmak İçin ısrar etmiyorum geliyoruz oturuyoruz beraber büyük kızım kötü rüya görse bir film sahnesinden korksa bizsiz uyuyamaz bir hafta belki de uyku eğitiminin hasarı ihtimali bile mahvediyor beni🥺

Ağlamaya terkedilen metodlar evet öğrenilmiş çaresizlik ancak annenin yanında olduğu kucak ve ten temasına dayalı olanlar tamamen gelişim ve öğrenme psikolojisi açısından her hangi bir sorun teşkil etmiyor istek ağlaması ile ihtiyaç ağlaması farklı şeyler aslında
Bebeğinize eğitim verirken diyelim beni salla diye ağlıyor ya bu istek ağlaması yani sıcak tencereye dokunmak istese de dokunmasına izin vermeyiz ve ağlaması sorun olmaz ya aynı şey ☺️
Ama ihtiyaç ağlaması travma yaratan oyuzden yanında olarak ihtiyacını karşılıyoruz ama sallamayarak istediğini karşılamıyoruz sadece 😊

Canım bestironu doktor sana kaç damla dedi? Bir de bi şey soracağım seninkinin rengi nasıl benimki siyah ama açık kahverengi yerleri de var ilacın anlayamadım eczaneden aldım ama acaba bozuk mu diye aklıma takıldı
Aksine canım kahve içinde daha koyu damlacıklar var acaba benimki mi bozuk 🙄 4. Ay kontolünde 6500 kg idi 6 damla verdi , kilo başı 1 damla demişti

Eklentiler

• D271D0DA-7B8F-4864-ADB3-B8A60710C3AC.jpeg
    D271D0DA-7B8F-4864-ADB3-B8A60710C3AC.jpeg
    74,6 KB · Görüntüleme: 60
Bana sormamışsın ama yine de cevap vereyim 😊 Biz 7 kiloyuz 7 damla dedi. Rengi ilk verdiğimde bana da öyle geldi sonra okudum çalkalayıp verin yazıyor çalkalayınca renk farkı kalmıyor.

Bi içim burkuldu şuan, yaptıklarımı süzgeçten geçiriyorum :KK43:
Teşekkür ederim. 😊🙏
Gündüz fazla mı uyuyor toplam 4 saati geçmemeye çalışın 12 saat içerisinde
Saatlerde sorununuz yoksa başka bir problem olabilir mi gaz diş vs
Eller hep ağızda, diş olabilir evet😬

Ben de uyku eğitimine girmeyi düşünmüyorum. Bu bahsedilen belki tek bir yöntem için geçerlidir onu da bilmiyorum. Hiç araştırmadım, hiç araştırmayı düşünmedim.
Bu kitabı okuduktan sonra uyku eğitimine sıcak bakamadım.

Eklentiler

• 4A70EAAA-69CF-497C-BDD4-B05A42E95815.jpeg
    4A70EAAA-69CF-497C-BDD4-B05A42E95815.jpeg
    62 KB · Görüntüleme: 42
Merhaba kızlar oglum sürekli kusuyordu yedıgını bugun ultrsnda mıde ıle bagırsak arasındakı kısım darmıs ondan oldugunu amelyt olması gerektıgını soyledıler bu durumu yasayan varmı
Mrhb neyapabildiniz merak ettim ayın 11inde bizimde kontrolümüxz var kusmaktan başka ne belirtisi vardı kilo kaybı vs varmıydı kilo alamama yada

O zaman evde kendim boyayabilirim heralde. Kuafore gitmek istemiyorum. Gidersem bebise esim bakmak zorunda kalacak adamin izin gununu zehir etmim bari.
Bende boyattim. Eşim boyadı, sadece boyatir boyatmaz emzirmeyin biraz saat geçsin.
Arkadaslar saglik ocagin verdigi demir ilacini kullanan var mi?veya kullanmayan neden kullanmadi rica etsem bilgi verebilirmisiniz?
Vegaferon ise verdikleri bize de onu vermişlerdi. Ben başlamıştım lakin kakası mukuslu ve kanlı oldu, deneme yaptım evet bundan kaynakliymiş. Hani rengi değişecek biliyorum,10 -15 gün alişma süreci huzursuzluklar yapar demir damlalari ama kan damlalı olunca ve gece geç saatlere kadar uyumayinca biraktim. En iyisi doktorun önerdiğini kullanmak 👍
Ben 1 yaşından önce odasında yatırmayacağım o zaman gelince de duruma göre hareket edeceğim, benim oğlan da uyandığında beni görmesi gerek ben uyurken oda geri uykuya geçiyor bazen besiginden elini uzatıp yüzümü oynuyor bakiyorum yine dalmis gitmiş ve bu sekilde korkarak uyanmıyor.Bir keresinde gece oda da yalniz birakmistim alışsın diye biz salonda film izliyorduk, ciglik ciğliga ağlayarak uyandi ve sakinleşmesi çok uzun sürdü o zaman dan beri biz yatak odasına gidene kadar salonda uyuyor. Baharda uyku eğitimi vereceğim kendimce,şimdi sahip olduğu uyku düzeni güzel. Pedagoglara katılıyorum henüz çok küçükler ve henüz korku güdüleri gelişmedi sadece anneden ayri kalma korkuları belirgin yok oldu diye algılıyorlar. Bu şekilde yaparak şimdiden kalıcı bir güdü başka etkiler oluşmasını istemiyorum.Bazi eğitimler çok sert, ben yapamam kıyamam sonucu bile bile uygulamam 😣

Arkadaslar saglik ocagin verdigi demir ilacini kullanan var mi?veya kullanmayan neden kullanmadi rica etsem bilgi verebilirmisiniz?
Canim kesinlikle kullanma derim ben 2 gün kullandim çocuğumun o ağlayışı gözümün önünden gitmiyor. Ben başta özel olarak alacaktim doktorumuz dedi sağlık ocağıninki ni kullanin aynı şey falan filan. Mesaj attim kabiz oldu diye daha demire devam edin kabizlik devam ederse getirin bakalim diyor. Bende 1 gün demir vermedim 2. Gün eczaneden özel olarak demir aldim ona devam ediyoruz. şimdi oğlum gayet rahatladi. Doktorların her dedigini de yapmamak lazım.

Ben büyük kızımda 1 yaşa yakınken yapmıştım hala o kadar pişmanım ki anlatamam. Yani odada bırakıp ağlatma olayı keşke iyice araştırsaydım sakın bebeklerinizi ağlatıp bırakmayın bu öğrenilmiş çaresizlikten başka bir şey değil ben şu an eğitim vermeye çalışıyorum ama mızırdanma ağlamasını aştığı anda alıyorum memesiz illaki uyutmak İçin ısrar etmiyorum geliyoruz oturuyoruz beraber büyük kızım kötü rüya görse bir film sahnesinden korksa bizsiz uyuyamaz bir hafta belki de uyku eğitiminin hasarı ihtimali bile mahvediyor beni🥺
Yani bizde böyleyiz biraz uykusu gelince meme istiyor veriyorum hemen dalışa geçiyor, bazen kendi sadece sallanmak istiyor uyumak için sallıyorum hop gidiyor, bazen hicbir şey yapmıyorum uyku arkadaşıyla oynarken kendi kendine bakıyorum uykuya geçiyor uyku saati geldi uyumak istemiyormu zorlamıyorum. Ben oğlum nasıl isterse o sekilde hareket ediyorum eskisi kadar zorlanmıyorum alıştım, kolay geliyor.İlerde ne olur bilmiyorum ama şuan memede uyuması sallanarak uyuması arabada uyumasi beni rahatsız etmiyor aynı odada uyuması vs, vakti gelince yavaş yavaş destekleri çekerim illaki zamanı gelince öğrenip alışacak herşeyin vakti var ama su an cidden çok küçükler ve acelesi olduğunu düşünmüyorum.Okuyorum hep yazilanlari ama ben niye uyku eğitimini şimdiden verildiğini anlamadım ben mi yanlış anladım herşeyi onu da anlamadım ☺

Canim bunun Ferber yönteminin etkisi oldugunu dusunuyorum. Ferber yonteminde cocugu yataginda birakip cikiyorsun, aglamaya birakiyorsun ve aglaya aglaya uykuya geciyor. Aglayarak caresizlikten yorularak uyuyor. Cok acimasizca bir yontem. Tamamen anne bebek iliskisini zedeleyen bir yontem. Ki bence bu bir travma, psikolojide emzirme sekliyle ilgili bile yetiskinlik doneminde yasadigin sorunlarin iliskisi varken boyle bir travmanin yetiskinlikte nasil etki yaratacagini dusunemiyorum.

Fakat Tracy Hogg yonteminde boyle birseyin gerceklesecegini dusunmuyorum. Cunku onda bebek agladiginda kucagina alip sakinlestirip tekrar yatiriyorsun, yatarken dokunarak ve sesinle sakinlestiriyorsun. Ten temasi ve sözlü telkin varken boyle bir kayginin olusacagini dusunmuyorum. Zaten bana da bu yuzden bu yontem yakin geliyor. Bu yontemi uygulamak istiyorum ben de.

X