2021 Ağustos Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ;

• Ankete Katılan
    302
Kızlar, nasılsınız? Genel olarak sormak istedim gerçekten. Hepimiz 6 ayı bitirdik ve şunu merak ediyorum. Nasıl hissediyorsunuz? İyi misiniz? Hayatlarınız bir düzene girdi mi?
Özellikle de merak ediyorum, bebekle bir gününüz nasıl geçiyor? Üşenmeyenler detaylı yazabilirse kendimizi geliştirebilir ve doğrulayabiliriz.
Ben hala tam bir düzene girdiğimi söyleyemem. Ayrıca bebeğim uyuduğu kısa sürelerde de ancak ev işleriyle uğraşıyorum ya da arada sırada netflixten bişeyler izleyebiliyoruz, başka bir şeye pek enerjim kalmıyor. Hani olur da bi yerlere gidersek de sonraki bir kaç günde anca kendime geliyorum gibi. (Gündüzleri bebeği güneş görsün diye dışarı sık sık çıkartıyorum o ayrı)
Acaba ben mi beceremiyorum, ya da normali böyle de ben mi abartıyorum ya da hepimiz mi böyleyiz? Instamomlar görüyorum her şeye yetiyorlar yetişiyorlar falan, ben yalandan bile olsa göstermelik bile yetebilir durumda değilim. Kabuslarımda, ki haftada bir var kesin, sürekli yanlışlıkla tekrar hamile kaldığımı görüyorum 😂

Tüm cevap verenlere teşekkürler.
Yani tekrar okuyunca biraz umutsuzluk hissi fazla bir yazı olmuş :) Aslında o kadar değilim ama çok da toz pembe bir halde de değilim. Sadece ben mi abartıyorum yoksa herkes de durumlar benzer mi anlamaya çalıştım. Gördüğüm de o ki, kimi için daha kolay kimi için daha zor geçiyor. Halimize şükür diyip durumu kabullenip hayata devam etmek lazım :)
Bu mesajı da yazdıktan sonra, 4-5 gündür yani, bebeğim nedense gündüz uykularına başladı, yani uzatmaya başladı.
Çocuğum neden ve nasıl gündüz uykusu uyuyabilir oldu bilmiyorum. Belki de ek gıdaya başladı yakın zamanda onun sayesindedir ya da dönmesi gelişti ve yüzüstü uyumak istedi ya da uyudukça uyuyası geliyordur, bilmiyorum. Gündüz şöyle 2 saat ( 2 tane birer saat) kendime zaman kalınca mükemmel oldu. Hayat kalitem arttı.
Bir de bebek uyurken siz de uyuyun derler ya onu bebek uyurken dinlenmek olarak değiştirdim.
Evi toplamayı, temizliği, yemeği vs bebek uyanıkken yapıyorum. Bebeğim ana kucağında otumayı seviyor bu aralar mutfaktayken. Tabii normalden daha zor oluyor ama o bana kalan sürede bilgisayarıma, işlerime bakıp kahve içmek, kitap okumak motivasyonumu çok yükseltti. O kadar kendime zaman ayırınca da bebeğimle daha keyifli zaman geçiriyorum. Gerçekten bu bebek işinde bebeğin uyuması ne önemliymiş ya. Ne giyecek nasıl emecek hastane çantasına ne koyucam diye araştıracağıma bebek nasıl uyuyacak konusuna daha çok bakmalıymışım beynime beynime kazıtmalıymışım.

Bu arada bebek kamerası kullanıyor musunuz?(evetse tavsiye alayım☺️) Biz bu yaz Türkiye’ye döneceğiz nasipse bebeğin odasını yanımdaki oda yapacağım 1 yaşında olmuş olacak. Xiaominin kamerası var şu an onu kullanıyorum ama telefondan ben uygulamasını açtıkça görebiliyorum kızımı ya da hareket edince bildirim geliyor bakıyorum ona göre. Sizce almalı mıyım bebek kamerası? Ağlayınca uygulamadan duyamıyorum haliyle 1 yaşa kamera gerekir mi acaba?
Ben motorola lux64 aldım, genel olarak memnunum. Evin iki uç noktasında çekmediği oluyor ama yeterli benim için.
Monitörlü bir şey almanızı öneririm, telefondan zor olur gibi. Ben hem internetten hem de monitörden izleyebileceğim türde bir cihaz aradığım için bunu aldım, monitörün şarjlı olması da iyi oluyor, mutafağa salona nerdeysen taşıyorsun.
Bebevo mu öyle bir marka da var, sanırım onda da benzer özellikler varmış, ben bakarken görmemiştim hiç.
Yani bir şekilde izleyebileceğin bir cihaz bence çok işe yarıyor, ben 4 aylıkken falan almıştım, keşke daha önce alsaydım diyorum. Bebek uyurken birşey izleyemiyordum rahatça, sesini duyamam diye.

Kesinlikle öyle bizde kediler vardı tatile gidince kedileri kontrol etmek için almıştık xiaomi yi
Bebeğe de kullanmak nasip oldu 😂
Telefondan bakma işi zahmetli sırf onun için 3. Telefon vardı evde bide müzik açıyorum uyku boyunca 1 telefonda öyle el kadar bebenin 2 telefonu vardı 😂😂😂
Bebevo çok daha kullanışlı monitörü var içinde müzikte var kurtulduk diğer telefonlardan 😂
Ama anneme bırakıp çıkınca uyuyor mu uyandı mı merakından bakmak için evden uzakken onu da kuruyoruz odasına 🤣🤣🤣
Ben de işe başlayınca evi kontrol etmek için kullanırım diye aldım ama uyurken kusunca çalıştırayım dedim ama bebeği izlemek için zor oluyor

Meyveli püreler yapabilirsiniz, peyniraltı suyuyla öeyve, sebzeli pancakeler olabilir.

Sabah 6 gibi uyanınca yanıma alıp emziriyorum uyuyo, 7:30 gibi kalkıyoruz kahvaltı yapıyor. 2-2,5 saat sonra uykuya geçerken mama/meme öğleden sonra 1 meyve veriyorum cam rende ya da ezip. Öğlen uykusuna geçerken yine mama/meme akşam 6 dan öncede sebze yemeği yada çorbası.

Ben bebek irmiği ile yapıyorum. Bi sayfada okumuştum, pirinç unları arsenikten tam arındırılamıyor bebek için irmik daha faydalı diye.
Evet irmik daha faydalıymış bize de doktorumuz öyle bilgi verdi.
Pirinç unu, buğday unu, yulaf unu bunlarıda kullanabilirsn. Ama tam olacak dedi yani tam pirinç unu, tam buğday unu gibi. Tam tahılları tercih etmemiz gerekiyormuş

Tüm cevap verenlere teşekkürler.
Yani tekrar okuyunca biraz umutsuzluk hissi fazla bir yazı olmuş :) Aslında o kadar değilim ama çok da toz pembe bir halde de değilim. Sadece ben mi abartıyorum yoksa herkes de durumlar benzer mi anlamaya çalıştım. Gördüğüm de o ki, kimi için daha kolay kimi için daha zor geçiyor. Halimize şükür diyip durumu kabullenip hayata devam etmek lazım :)
Bu mesajı da yazdıktan sonra, 4-5 gündür yani, bebeğim nedense gündüz uykularına başladı, yani uzatmaya başladı.
Çocuğum neden ve nasıl gündüz uykusu uyuyabilir oldu bilmiyorum. Belki de ek gıdaya başladı yakın zamanda onun sayesindedir ya da dönmesi gelişti ve yüzüstü uyumak istedi ya da uyudukça uyuyası geliyordur, bilmiyorum. Gündüz şöyle 2 saat ( 2 tane birer saat) kendime zaman kalınca mükemmel oldu. Hayat kalitem arttı.
Bir de bebek uyurken siz de uyuyun derler ya onu bebek uyurken dinlenmek olarak değiştirdim.
Evi toplamayı, temizliği, yemeği vs bebek uyanıkken yapıyorum. Bebeğim ana kucağında otumayı seviyor bu aralar mutfaktayken. Tabii normalden daha zor oluyor ama o bana kalan sürede bilgisayarıma, işlerime bakıp kahve içmek, kitap okumak motivasyonumu çok yükseltti. O kadar kendime zaman ayırınca da bebeğimle daha keyifli zaman geçiriyorum. Gerçekten bu bebek işinde bebeğin uyuması ne önemliymiş ya. Ne giyecek nasıl emecek hastane çantasına ne koyucam diye araştıracağıma bebek nasıl uyuyacak konusuna daha çok bakmalıymışım beynime beynime kazıtmalıymışım.
Canım kesinlikle yüzüstü uyuması inanılmaz uykuyu uzatan bir sey 😍
Bebekler irkilerek uyanıyor bu pozisyon irkilmeyi önlüyor kundak etkisi gibi yani oyuzden uzamıştır uyku süreleri
Uzadıkça da bünyesi alışacak her pozisyonda uzun uyur olacak.
Bizim ki şuan var ya şekilden şekle giriyor
Popo havamı dersin bacaklar yatağın parmaklıklarına dikerek mi dersin 😂😂😂
Uyku eğitimini ben yüzüstü vermiştim hatta bu etkilerinden dolayı.
Uyku konusunda cok cok haklısın her şey uyku benim içinde
Gündüz 3-4 saat uyuyor toplamda
Gece 12 saat uyanmadan uyuyor sanki evde bebek yok benim için hiç bir sey sorun gibi gelmiyor yeterli uykumuzu alalım enerjimiz olsun diğer her şey keyifli.
Ama uyumadığı dönemler ağlar dururdum Allahım nasıl geçecek zaman hele 2. Çocuk tövbe modundaydım 😆
2. Çocuğu yapsam eve ne sallanan bir sey sokarım ne de zor desteklere alıştırırım tebrübe işte 🤷‍♀️🤗

Tabi sek su değil sadece işte bende karışık anlatmış olabilirim 🤣
Yok yok anladım ben tamam :KK70: ya mama deyince insan bir değişik oluyor ulan acaba sadece toz mama mı koyuyorlar e o zaman cok katı olur ne alaka flan diye dusunduğum oldu :KK70: normal mama yapıp içine katabileceğimiz ihtimali geç olsa da aklıma geldi :KK70: :KK70:

Canım doktorum
Hipp 5 tahıllı ve aptamil 8 tahıllıyı önerdi
Önce 5 le başla dedi alerjik durum için sonra diğerine geçersin dedi
Üzerinde hazırlama talimatı su ile ama mama ile hazırlamamı istedi bende öyle yapıyorum.
Canim ben de sorayim belki kacirdim mi bilmiyorum, mama olarak ne kullaniyorsun? Ben de denesem mi acaba gece uykusundan önce. Bizim kiz mama icmiyor biberonla belki boyle yer

Canim ben de sorayim belki kacirdim mi bilmiyorum, mama olarak ne kullaniyorsun? Ben de denesem mi acaba gece uykusundan önce. Bizim kiz mama icmiyor biberonla belki boyle yer
Mama da hipp canım
Organik combiotic tadı kokusu falan baya anne sütü gibi denedin mi bilmiyorum ama
Anne sütüne karıştırıp alıştırabilirsin belki
Kabul etmediği mamaysa tabi.
Biberon reddi ise biberonumuzda avent marka

Sabah meyve püresi veriyorum çok az yiyor iştahı çok olmuyor. Emmek istiyor genel olarak sabah emiyor çok az da meyve püresi. Öğlen bazen sebze çorbası bazen evde kendi yaptığım bebe bisküvisini çok az anne sütü ve biraz pekmezle açıp veriyorum. Sonrasında yine emzirme. Akşam sadece emzirme. Gece yatmadan yoğurt ya da muhallebi yiyor. Ama yine çok az yiyor ısrar etmek istemiyorum öğürüyor. Sonrasında sabaha kadar sürekli emmek istiyor. Ek gıda ile az rahatlarım dedim . Ek gıda ile yeni doğan gibi sürekli emmek istiyor.
Ek gıdaya yeni mi geçtiniz acaba ilk Ek Gıdaya basladigim on günlük dönem diyeyim, Benimkide öyleydi ağzına ne geçse tükürürdü hemen memeye geçmek isterdi ben de hiç zorlamadım veriyordum istediği zaman. Sadece emzirme ile besledigim dönemde bile bu kadar meme istemiyordu hatta öyle bir kaçış noktası yaptı kendine. Geçici olabilir siz pes etmeden teklif etmeye devam edin yemekleri.

Ki

Dun bunu gorunce bu sabah hemsiremize ve cocuk doktorumuza yazdim...bana hurafe dediler...🙄doktorum dalga gecti hatta bu bilgileri nerden aliyorsun dedi...iki canli arasi evet 30gun ara konulur ama 6.ay asilari xaten canli asilar degil dedi...ki bu da 30sene once uygulanirdi...30yildir da kimse bakmiyo buna dedi

Valla sağlık bakanlığı canlı aşıdır diyor keza biz de doktorla konuşmuştuk canlı aşı diye. Hatta canlı aşılar sonrası tedavi gören yakınınızdan bebeği uzak tutmak gerekiyor aşı beraber yaşadığı kişileri de etkiliyor. Örneğin kanser tedavisi gören kişi canlı aşılanmış bebekten en az bir hafta uzak tutulmalı.
(Opa çocuk felci aşısı)

Eklentiler

• DABEA453-386A-49C5-86B9-9012282AAF1D.jpeg
    DABEA453-386A-49C5-86B9-9012282AAF1D.jpeg
    90,5 KB · Görüntüleme: 38
Canım doktorum
Hipp 5 tahıllı ve aptamil 8 tahıllıyı önerdi
Önce 5 le başla dedi alerjik durum için sonra diğerine geçersin dedi
Üzerinde hazırlama talimatı su ile ama mama ile hazırlamamı istedi bende öyle yapıyorum.
bunu doktor ne için önerdi pek okuyamadım geçmişi de, benim kızım da mama almıyor biberon reddimiz var ama sütüm de yetersiz o yüzden ek gıdayı fazla yiyor bazen mamayı böyle mi veriyorsunuz

bunu doktor ne için önerdi pek okuyamadım geçmişi de, benim kızım da mama almıyor biberon reddimiz var ama sütüm de yetersiz o yüzden ek gıdayı fazla yiyor bazen mamayı böyle mi veriyorsunuz

Benim sütüm azaldı çok çok az emiyor yakında tamamen bırakır iyice reddetmeye başladı.
Formül mama için gece vermene hiç gerek yok dedi emzirsen yine 1 öğün olabilir bu nedenle gece beslenmesini kestirdi bana.
Tok tutması içinde gece muhallebisi verdi
Prinç unu ve meyveli formül mama ile yapılan.
Sonra ki kontrolde muhallebi sayısını 2 ye çıkardı
Tahıllı muhallebisi de ekledi.
Zaten muhallebileride mamadan yaptığım için
Hep sıvı almasına gerek yok bu şekilde kaşık beslemesine alışmış olsun dedi 🤗
Biberon almıyorsa sizde muhallebi ile destekleyebilirsiniz.
Biberon reddi bizde yaşadık avent ile çözüm buldum ben.
Medela ve lansinoh denedim ama kabul etmemişti.
Mamada da aptamil içmedi tatlı geldi
Hipp combiotic i sevdi koku tat anne sütüne çok benziyor.

Mama da hipp canım
Organik combiotic tadı kokusu falan baya anne sütü gibi denedin mi bilmiyorum ama
Anne sütüne karıştırıp alıştırabilirsin belki
Kabul etmediği mamaysa tabi.
Biberon reddi ise biberonumuzda avent marka
Ben de onu denemistim canim, organic combiotic 1i denemistim, biberon benim de avent. İkisini de kullaniyordu gayet rahat ama 2 3 ay mama vermedim umutmus tadini😅 birsuru biberon denedim ne biberon aldi ne de mama. Mamayi kasikla verdim yine istemedi. Biberona sutumden koydum onu bile icmedi😅 artik israr ermiyorum ben de

Ben de onu denemistim canim, organic combiotic 1i denemistim, biberon benim de avent. İkisini de kullaniyordu gayet rahat ama 2 3 ay mama vermedim umutmus tadini😅 birsuru biberon denedim ne biberon aldi ne de mama. Mamayi kasikla verdim yine istemedi. Biberona sutumden koydum onu bile icmedi😅 artik israr ermiyorum ben de
Ozman sütünüz bol olsun yoksa işiniz zormuş 😅
Ben çocuğum olmadan önce her bebek ekzik ve biberon kullanır sanıyordum meğer öyle değilmiş🤣🤣
Hepsinin reddini bende yaşadım şuan bir sıkıntı yok şükür

X