24 yaşında bir kızın hala kendi kararlarını verememesi normal mi?

fairymoon

Memento mori 🌛🧚🏻‍♀️🌞
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
14 Aralık 2018
343
194
28
Merhaba.

Başlıkta da anlaşıldığı gibi, ben 24 yaşındayım, ve kendi kararlarımı kendim vermekte çok zorlanıyorum. Başka şeyler de var tabii, aşağıda anlattım.

En küçük bir karar almada annemden (çoğunlukla) veya babamdan (bazen) akıl alma ihtiyacı hissediyorum.

Kendime ait bir kararım, neredeyse hiç yok. Saygı maygı da duyulmuyor tabii bana doğal olarak...

Örnek vermek gerekirse, evde en ezik, en aptalca, komik hareketleri yapan kişiyim. Bunları tamamen aile bireylerinin neşesini yerine getirmek ve modunu yükseltmek için yapsam da, genelde annemden hep "Çocuk gibi davranma" azarini işitip, küçük kız kardeşimin gözünde sayginligimi o an için kaybediyorum.

Özgüven falan da kalmadı bende doğal olarak.

Kimseye yaptığı haksızlıkları için karşı koyamıyorum evde. Babama karşı koyma gücüm zaten yok. Anında çirkefleşip üste çıkıyor. Kendini haklı çıkarıyor. Annem de "zeytinyağı gibi üste çıkma, ben ne yaptıysam senin iyiliğin için yapıyorum" diyor.

Kararlarımı alma durumuma ilişkin örnek vermek gerekirse... Mesela şu anda bir iş bulma sürecindeyim, ve gittiğim mülakatları hemen anneme anlatıp, ondan akıl alma ihtiyacı hissediyorum.

Veya en küçük arkadaşımın dediği bir lafı dahi ona anlatma ihtiyacı hissediyorum.

İçimde tutamıyorum hiçbir şeyi. En küçük şeyi kadıncağıza anlatıp kafasını şişiriyorum.

Belki de memnundur halinden, bilmiyorum. Benim hakkımdaki her şeyi bildiği için.

Diğer arkadaşlarımın anneleri ile ilişkisi daha farklı oysaki, kendilerine ait bir dünyası var.

Benim ise dünyam, 4 duvar arasından ibaret.
Zaten şu anda çalışmıyorum, yeni mezunum. Bütün gün evde oturuyorum, dış dünya denilen şey bende yok.

Ne arkadaşlarla kafeye gitme, ne de bir sinema,tiyatro,vb. yok.

Bir de, mesela giyim ve makyajımı annemin onayladığı şekilde yapmak durumundayım.

Yoksa, yani kendi bildiğimi okuduğum takdirde, hemen babamı bahane ediyor, veya bana yakışmadığını söylüyor, veyahut geçmişte psikolojik rahatsızlığımın had safhada olduğu dönemlerde de bu tip hareketleri sergilediğimi, o zamanlarda yaptığım şeylerin aynısını yaptığımı söyleyip beni korkutarak vazgeciriyor. Veya "bir gün annen olmayınca anlayacaksın" deyip ajitasyon yapıyor. Buna da "gerçeklerle yüzleş artık" diyor, gerçek adı altında ajitasyonunun üstünü kapatıyor.

(Sahi, sizin anneniz de böyle ajitasyonlarla dilediğini yaptırır mı size?)

Onların haklı çıkmasından nefret ediyorum çoğu kez. Belki de bu yüzden çoğu zaman onların dediklerini yapma ihtiyacı hissediyorum.

Şimdi bahse giriyorum ki cevaplar gelmeye başlar başlamaz anında anneme göstereceğim bu postu ve ondan azar işiteceğim. Elimde değil, kendimi huzursuz ve yanlış bir şey yapmış gibi hissediyorum anlatmazsam. Sanki gizli kapaklı bir iş yapmışım gibi.

O kadar ezik ve özgüvensizim ki, kendime saygı duymuyorum. Kendimden nefret ediyorum hatta.

Sizde de böyle bir sorun var mı(ydı) ; nasıl aştınız???

Kendı kararlarını kendin ver ve yanlış yapmaktan korkma.Dışarı çıkarken nasıl olmuşum anne diye sorma,sen kendini öyle iyi hissediyorsan öyle çık. Annedir candır ama senin de bir özelin olsun her şeyini anlatma.Çok yargılanmışsın ve buna izin de vermişsin o yuzden seni bu kadar rahat eleştirip üzebiliyorlar.Bunları da ailene okuma 🙂

Belki şu anlattıklarım size şu an için oldukca komik gelebilir.

Olayın ciddiyetini anlamanız için, size şunu anlatayım. Da anlayın nasıl bir "girdap"ın içinde olduğumu...

Gittiğim iş mulakatlarina bile annem benimle geliyor. Tek başıma gitmeme izin vermiyor.

"Ben içeride otururum, sen de mülakat salonuna kendin çıkarsın" diyor. "Anne" diyorum, "özgüvenim nasıl gelişecek böyle?" O da "sen iş görüşmesine yoğunlaş, teferruatlara takılma" diyor.
"Anne" diyorum, "arkadaşım XXX de mulakatlar tek başına gidiyor", o zaman da ilk başta "Elalem bizi ilgilendirmez" deyip, ardından da "Arkadaşına söyle, o isterse onun mülakatına da eşlik ederim" diyor...

Zor bir vaka yani. Düşünün halimi. 😞😞😞

Annen de olsa yaşamına aşırı müdahale edilmesine izin verme.Fikir al ama uygulayıp uygulamama kararı sana kalsın.Aynı durum bence her annede var, ama kızları ya da ogulları ızın verdiği sürece bunu yapabilirler.

Bilmiyorum. Galiba yok. Veya belki bana Özel olarak kalan şeylerin hepsi önemsiz şeyler olduğu için "özelim yok" diyorumdur...
Belki şu anlattıklarım size şu an için oldukca komik gelebilir.

Olayın ciddiyetini anlamanız için, size şunu anlatayım. Da anlayın nasıl bir "girdap"ın içinde olduğumu...

Gittiğim iş mulakatlarina bile annem benimle geliyor. Tek başıma gitmeme izin vermiyor.

"Ben içeride otururum, sen de mülakat salonuna kendin çıkarsın" diyor. "Anne" diyorum, "özgüvenim nasıl gelişecek böyle?" O da "sen iş görüşmesine yoğunlaş, teferruatlara takılma" diyor.
"Anne" diyorum, "arkadaşım XXX de mulakatlar tek başına gidiyor", o zaman da ilk başta "Elalem bizi ilgilendirmez" deyip, ardından da "Arkadaşına söyle, o isterse onun mülakatına da eşlik ederim" diyor...

Zor bir vaka yani. Düşünün halimi. 😞😞😞

ama bu başka bir yön verdi. annen seni böyle yapmış.
kardeşine de böyle mi davranıyor?
keşke üni yi şehir dışında okusaydın.

Kendı kararlarını kendin ver ve yanlış yapmaktan korkma.Dışarı çıkarken nasıl olmuşum anne diye sorma,sen kendini öyle iyi hissediyorsan öyle çık.

Ilk başlarda çok abartmadan denemem gerekiyor sanırım, çok "göze batmamak" için... Yanılıyor muyum? Aksi takdirde bu denemem gene hüsran olacak.

Belki de hata yaptığım her an çok aşırı eleştirildiğim için bu haldeyimdir 😔😔😞😞

Annedir candır ama senin de bir özelin olsun her şeyini anlatma.

Aynen öyle, bu anlattığım şeylerin hiçbiri onu sevmediğim anlamına gelmiyor ki... Ama çok koruyorlar beni, çok da baskılıyorlar. Özgür ruhlu bir insanım için için, kendi içimde çelişiyorum...

Onu çok, çok seviyorum ama bazen keşke beni biraz daha az kollasa diyorum. 😔😔

Çok yargılanmışsın ve buna izin de vermişsin o yuzden seni bu kadar rahat eleştirip üzebiliyorlar.

Kesinlikle. O konuda çok haklısınız. 😔😔 Ama bundan sonra izin vermemek için ne yapabilirim, onu da bilmiyorum açıkçası.

Bunları da ailene okuma 🙂

Deneyeceğim 😅😅

Önceden verdiğiniz ve (verirseniz) şimdi vereceğiniz önerileriniz için çok, çok teşekkür ederim 🌹🌹🌹

Annen de olsa yaşamına aşırı müdahale edilmesine izin verme.

İşte, o "izin vermeme eylemi"ni nasıl yapacağım? Beni aşırı derecede manipüle ediyor... Anlattıklarımı okudunuz, kendi istedigini yaptırmak için her şeyi deniyor.

Bağırsam, çağırsam da, bu sefer de çirkef konumuna düşüyorum.

Anlamadım gitti, ne yapacağımı.

Fikir al ama uygulayıp uygulamama kararı sana kalsın.

Yani, denerim. Ama içimde o kemiren hissi ne yaparım onu bilmiyorum işte...

Merhaba.

Başlıkta da anlaşıldığı gibi, ben 24 yaşındayım, ve kendi kararlarımı kendim vermekte çok zorlanıyorum. Başka şeyler de var tabii, aşağıda anlattım.

En küçük bir karar almada annemden (çoğunlukla) veya babamdan (bazen) akıl alma ihtiyacı hissediyorum.

Kendime ait bir kararım, neredeyse hiç yok. Saygı maygı da duyulmuyor tabii bana doğal olarak...

Örnek vermek gerekirse, evde en ezik, en aptalca, komik hareketleri yapan kişiyim. Bunları tamamen aile bireylerinin neşesini yerine getirmek ve modunu yükseltmek için yapsam da, genelde annemden hep "Çocuk gibi davranma" azarini işitip, küçük kız kardeşimin gözünde sayginligimi o an için kaybediyorum.

Özgüven falan da kalmadı bende doğal olarak.

Kimseye yaptığı haksızlıkları için karşı koyamıyorum evde. Babama karşı koyma gücüm zaten yok. Anında çirkefleşip üste çıkıyor. Kendini haklı çıkarıyor. Annem de "zeytinyağı gibi üste çıkma, ben ne yaptıysam senin iyiliğin için yapıyorum" diyor.

Kararlarımı alma durumuma ilişkin örnek vermek gerekirse... Mesela şu anda bir iş bulma sürecindeyim, ve gittiğim mülakatları hemen anneme anlatıp, ondan akıl alma ihtiyacı hissediyorum.

Veya en küçük arkadaşımın dediği bir lafı dahi ona anlatma ihtiyacı hissediyorum.

İçimde tutamıyorum hiçbir şeyi. En küçük şeyi kadıncağıza anlatıp kafasını şişiriyorum.

Belki de memnundur halinden, bilmiyorum. Benim hakkımdaki her şeyi bildiği için.

Diğer arkadaşlarımın anneleri ile ilişkisi daha farklı oysaki, kendilerine ait bir dünyası var.

Benim ise dünyam, 4 duvar arasından ibaret.
Zaten şu anda çalışmıyorum, yeni mezunum. Bütün gün evde oturuyorum, dış dünya denilen şey bende yok.

Ne arkadaşlarla kafeye gitme, ne de bir sinema,tiyatro,vb. yok.

Bir de, mesela giyim ve makyajımı annemin onayladığı şekilde yapmak durumundayım.

Yoksa, yani kendi bildiğimi okuduğum takdirde, hemen babamı bahane ediyor, veya bana yakışmadığını söylüyor, veyahut geçmişte psikolojik rahatsızlığımın had safhada olduğu dönemlerde de bu tip hareketleri sergilediğimi, o zamanlarda yaptığım şeylerin aynısını yaptığımı söyleyip beni korkutarak vazgeciriyor. Veya "bir gün annen olmayınca anlayacaksın" deyip ajitasyon yapıyor. Buna da "gerçeklerle yüzleş artık" diyor, gerçek adı altında ajitasyonunun üstünü kapatıyor.

(Sahi, sizin anneniz de böyle ajitasyonlarla dilediğini yaptırır mı size?)

Onların haklı çıkmasından nefret ediyorum çoğu kez. Belki de bu yüzden çoğu zaman onların dediklerini yapma ihtiyacı hissediyorum.

Şimdi bahse giriyorum ki cevaplar gelmeye başlar başlamaz anında anneme göstereceğim bu postu ve ondan azar işiteceğim. Elimde değil, kendimi huzursuz ve yanlış bir şey yapmış gibi hissediyorum anlatmazsam. Sanki gizli kapaklı bir iş yapmışım gibi.

O kadar ezik ve özgüvensizim ki, kendime saygı duymuyorum. Kendimden nefret ediyorum hatta.

Sizde de böyle bir sorun var mı(ydı) ; nasıl aştınız???
Sen onlari uzmemek icin boylesin senin o guzel yuregini seveyim.Biliyomusun hayat bizim gibileri ilk once harciyor , ilerde ne cok sevineceksin onlari uzmedim diye.Karakter asla degismez ,sosyal fobinde olabilir.Boyle bir dunyada temiz kalmissin 💕

ama bu başka bir yön verdi. annen seni böyle yapmış.
kardeşine de böyle mi davranıyor?

Kardesim şu anda 11 yaşında, ama evet, ona karşı da oldukça korumacı.

keşke üni yi şehir dışında okusaydın.

İzin vermedi ki 😞😞😔😔
İstanbul dışında yerde mi okunurmuş, herkes "haril harıl buraya geliyor okumaya" dedi 😣😣

Bu senin yetistirilme tarzinla alakali bir durum.. Ama hayatin boyunca boyle devam etmemeli bi yardim almalisiniz...

Psikiyatrik tedavi görüyorum ama ayriyeten psikoterapi gerekecek sanırım. Onun için de maddi durumum elverişsiz şu anda 😣😔😣😞

Sen onlari uzmemek icin boylesin senin o guzel yuregini seveyim.Biliyomusun hayat bizim gibileri ilk once harciyor , ilerde ne cok sevineceksin onlari uzmedim diye.Karakter asla degismez ,sosyal fobinde olabilir.Boyle bir dunyada temiz kalmissin 💕

Güzel sözleriniz için çok, çok teşekkür ederim. ❣️💞💕🌹🌹

Ama keşke biraz daha özgüvenim yerine gelse diyorum, istemsizce... ☹️☹️

Psikoterapi olmuyorsa su asamada spsyallesmeye odaklanabilirsin en azından. Arkadas edin, ya da mevcut arkadaslarınla birseyler yap. Evden sandvic yap en kötü yürüyüse cık. Farklı bakıs acıları edinmeye calıs en azından. İsmek in kursları var ya da belediyelerin spor salonları bunları da değerlendirebilirsiniz.Bu arada benim ailem de her Türk ailesi gbi fazla korumacı idi. Hatta İstanbul dısında okumak istememe laf etmişlerdi. Senin yaslarında ne yapmak istediysem asama asama yapmaya calıstım. Hatta Baska Bi ülkede kısa sürede olsa bile yasadım. Onları dıs dünyaya actım özellikle annemi aldım beyogluna gece gezmelerine götürdüm 😂bak böyle de bir dünya var diye... Neyse sonuc olarak evde cok vakit harcama ki özgüvenin gelissin. İşe girince de farklı teknikler uygularsın.

Eğer yakın bi arkadaşın varsa çık onunla güzel eğlen gez annene çok detay verme gideceğin yer hakkında ama kadını merakta da bırakmadan yap bunu. Net adımlar atamıyorsan eğer ufak adımlar atarak başla. 24 yaşındasın yetişkin bi bireysin hayatına sen karar verip kendin sorumluluk alabilecek bi yaştasın. İlk sen kendin bunu kabul et yani kendi başına yapabileceğini birine ihtiyaç duymadan da yapabileceğini kabul et ve inan sen bu inanca kavuştuğunda ailenle de sorunların hallolacak bence.
Benim gördüğüm buna biraz da senin davranışların sebep olmuş. Belki durum düşündüğün kadar büyük değildir bi kere karşı çıktığında devamı gelecektir.

Bunların sebebi siz değilsiniz , anneniz ve sizi yetistiris tarzı
tamamen kendine bağımlı bir çocuk yetiştirmiş
Siz artık yetişkin bir bireysiniz ve madem durumunuzun farkındasınız artık koparın göbek bağınizi annenizle

Benim 11 yaşındaki oğlumla bile ilişkim bu şekilde değil , kendi kararlarını alması için yönlendirim onu , fikirlerine saygı duyarım , özel hayatına saygı duyarım , baskı yapmam , ajitasyon hiç yapmam

Sosyalleşecek çok imkan var eğer dışarıda eğlenecek arkadaşın vs yoksa çık kütüphaneye git oturduğun yerin yakınında vardır muhakkak okul bitmiş olsun kitap oku yeni bi dil öğren gittiğin yerde yeni insanlarla tanışırsın evde durmak zorunda da olmazsın

Sıkıntı sizde değil annenizde. Destek aldığınızı söylemişsiniz. Terspistinize de bu konuda danışabilirsiniz. Annenizin değişmesi gerekiyor. İstemeden de olsa size ve kardeşinize zarar veriyor.

X