4000 tl ile ev geçinir mi?

Sen sormuşsun tazefasulyeyye 7 lira nerede veriyorsunuz diye şimdi de e normal diyorsun.
Ayrıca abur cubur aldığımı da nerden çıkardın?

Konuda yazılanlardan da anlaşıldığı üzere 2000e de geçiniyoruz diyenler geçinemeyip açlık sınırında yaşıyorlar.
Hiç kimse için değil çocuklar için üzüldüm.

Ozetle, nefes alacak kadar yiyip, pazar ve markette indirim kovlayarak omrunu gecireceksen yasaniyormus.. bu arada soran arkadas icin yazayim tuvalet kagidi 40 degil 57 tl (gazete kagidi demiyorum tabi tuvalet kagidi diyorum)
 
Hayır sadece tv klima bir buzdolabı çamaşır bulaşık makinesi var. Hatta klima bozuk olduğu için kullanmadık bile. Çevremdeki insanlara da hep bu miktarlar geldiği için normal diyordum 55 60 ları görünce şok oldum
Bizde klima yok. Her gün yaptıklarımızı yazayım. Akşam 6'dan gece 12'ye kadar tv açık oluyor. Eşim bilgisayarda takılır, ben de film izlerim. Her akşam duş ve saç kurutma. Haftada 2-3 makina çamaşır ve haftada 2-3 kere bulaşık. Haftada 1'de ütü. Ayrıca davlumbazı filan her gün kullanırım. Haftada 3-4 kere de fırın yemeği yaparım.Yazın akşamları vantilatör açıyorduk. Buzdolabını filan söylemiyorum o hep çalışıyor zaten. Normal kullandığımızı düşünüyorum, tasarruf yapmıyoruz yani pek.
 
Sen sormuşsun tazefasulyeyye 7 lira nerede veriyorsunuz diye şimdi de e normal diyorsun.
Ayrıca abur cubur aldığımı da nerden çıkardın?

Konuda yazılanlardan da anlaşıldığı üzere 2000e de geçiniyoruz diyenler geçinemeyip açlık sınırında yaşıyorlar.
Hiç kimse için değil çocuklar için üzüldüm.
7 lira değil 6 lira 5e de var bizim çağdaşta 5.5 ben 40 liraya wc kağıdı almam mesela gerçekten geçinilir herşeyini de alıyorsun sucuk zeytin peynir kaşar reçel bunlar hergün alınan şeyler değil 3 haftada bir alırsın ben hiç 40 lira kg olan peynir gmrmedim6
 
7 lira değil 6 lira 5e de var bizim çağdaşta 5.5 ben 40 liraya wc kağıdı almam mesela gerçekten geçinilir herşeyini de alıyorsun sucuk zeytin peynir kaşar reçel bunlar hergün alınan şeyler değil 3 haftada bir alırsın ben hiç 40 lira kg olan peynir gmrmedim6

1 kalıp peynirle 3 hafta mı yaşıyorsunuz? Biz iki kişiyiz sadece cumartesi pazar evde kahvaltı yapılır, haftaiçi zeytin yeniyor, bizde hemen bitiyor valla zeytin peynir falan. Biz mi çok yiyoruz anlamıyorum diyeceğim de, 52 kg yum, günde 2 öğün yerim eşim de sadece akşam yer evde.

Yok ya bizde gariplik var.
 
Ozetle, nefes alacak kadar yiyip, pazar ve markette indirim kovlayarak omrunu gecireceksen yasaniyormus.. bu arada soran arkadas icin yazayim tuvalet kagidi 40 degil 57 tl (gazete kagidi demiyorum tabi tuvalet kagidi diyorum)

Maasimi euro olarak almama ragmen yasadigim semtten alisveris edemiyorum artik.
Suan maltepenin bir mahallesinde pazardan ciktim. Sabah fiyatlari olmasina ragmen domates 4 pirasa 2 kivircik 2 mandalina 3.5 muz 7.
Buraya 5 dk ama kadikoyun bir semti olan kendi muhitimde fiyatlar ortalama 3 kat yuksek.
Ac kalmiyoruz ama semtimizden alisveris yapmak bile luks olmus. Indirim kovalayacagim artik...
 
1 kalıp peynirle 3 hafta mı yaşıyorsunuz? Biz iki kişiyiz sadece cumartesi pazar evde kahvaltı yapılır, haftaiçi zeytin yeniyor, bizde hemen bitiyor valla zeytin peynir falan. Biz mi çok yiyoruz anlamıyorum diyeceğim de, 52 kg yum, günde 2 öğün yerim eşim de sadece akşam yer evde.

Yok ya bizde gariplik var.
1 kalıp değil 1kg evet siz çok yiyorsunuz
Yani kahvaltıda çeşit çok olur sadece zeytin peynir yenmediği için menemen bazen tost bazen kızarma vs
 
Maasimi euro olarak almama ragmen yasadigim semtten alisveris edemiyorum artik.
Suan maltepenin bir mahallesinde pazardan ciktim. Sabah fiyatlari olmasina ragmen domates 4 pirasa 2 kivircik 2 mandalina 3.5 muz 7.
Buraya 5 dk ama kadikoyun bir semti olan kendi muhitimde fiyatlar ortalama 3 kat yuksek.
Ac kalmiyoruz ama semtimizden alisveris yapmak bile luks olmus. Indirim kovalayacagim artik...

Brokoli fiyatina bak bir de, kislik sebzeler ucusa gececek bu sene belli.. muz yahu muz, nasil 7 lira olur akil alir gibi degil.. neyseki kriz yok demek olsa ne olacak :)
 
7 lira değil 6 lira 5e de var bizim çağdaşta 5.5 ben 40 liraya wc kağıdı almam mesela gerçekten geçinilir herşeyini de alıyorsun sucuk zeytin peynir kaşar reçel bunlar hergün alınan şeyler değil 3 haftada bir alırsın ben hiç 40 lira kg olan peynir gmrmedim6
Ya işte sizin standartlarınız bunlar. Mesela biz haftada 3 kere kahvaltıda kavurma, pastırma veya sucuk yiyoruz. Eşim peynir ve bal hastası ve 2 çeşit beyaz peynir ve 2 çeşit kaşar bizim için olağan ve sıradan harcamalar, her hafta sadece kendi 50 liralık petek bal yer. Yani canının çektiğini o an yiyemiyorsan rahat geçinemiyorsun demektir. Aç kalmamak geçinmek demek olmuyor. Mesela bizde fasulye kıymasız pişmez. Yemeklerde tereyağ veya zeytinyağı kullanırız. Size göre bunlar müsriflik ama bize göre rahat geçinmek. Bizim sadece şarküteri masrafımız 700-800 tl aylık.
 
Ya işte sizin standartlarınız bunlar. Mesela biz haftada 3 kere kahvaltıda kavurma, pastırma veya sucak yiyoruz sırayla. Eşim peynir ve bal hastası ve 2 çeşit beyaz peynir ve 2 çeşit kaşar bizim için olağan ve sıradan harcamalar, her hafta sadece kendi 50 liralık petek bal yer. Yani canının çektiğini o an yiyemiyorsan rahat geçinemiyorsun demektir. Aç kalmamak geçinmek demek olmuyor. Mesela bizde fasulye kıymasız pişmez. Yemeklerde tereyağ veya zeytinyağı kullanırız. Size göre bunlar müsriflik ama bize göre rahat geçinmek.

Rahat gecinmek de degil, bunlar bir insanin asgari yasam kalitesi zaten.. diger turlusu dedigim gibi nefes alarak yasama tutunma oluyor..
 
Ya işte sizin standartlarınız bunlar. Mesela biz haftada 3 kere kahvaltıda kavurma, pastırma veya sucak yiyoruz sırayla. Eşim peynir ve bal hastası ve 2 çeşit beyaz peynir ve 2 çeşit kaşar bizim için olağan ve sıradan harcamalar, her hafta sadece kendi 50 liralık petek bal yer. Yani canının çektiğini o an yiyemiyorsan rahat geçinemiyorsun demektir. Aç kalmamak geçinmek demek olmuyor. Mesela bizde fasulye kıymasız pişmez. Yemeklerde tereyağ veya zeytinyağı kullanırız. Size göre bunlar müsriflik ama bize göre rahat geçinmek.
Ben hayatta sizin yediğiniz şeyleri yemem sağlığıma dikkat ederim yazdığınız şeyler kolesterol
Biz insanız 50 liralık petek bal dediğiniz sıra midem bulandı ben almayım
Çok şükür hiç aç kalmadım insani yemek sizin için açlıksa bişey diyemeyeceğim
Ayrıca sen benim yemeklerde ne kullandığımı nerden biliyorsun yok sen fakirsin ben zenginim gibi tuhaf hareketler benim tereyağı köyden zeytinyağı egede etim yayladan gelir
 
Son düzenleyen: Moderatör:
7 lira değil 6 lira 5e de var bizim çağdaşta 5.5 ben 40 liraya wc kağıdı almam mesela gerçekten geçinilir herşeyini de alıyorsun sucuk zeytin peynir kaşar reçel bunlar hergün alınan şeyler değil 3 haftada bir alırsın ben hiç 40 lira kg olan peynir gmrmedim6
Ben çocuklardan hiç kısmıyorum ve 700 gr aldığımız kaşar bir haftada bitiyor bizim evde. Benim aldığım peynirin kilosu 25ti 35 e çıktı. Bir kalıp yine bi hafta ancak gidiyor. Yumurtayı kendimize normal gdolu lardan alıyorum çocuklara organik 12li alıyorum o da yine ancak bir hafta. Bir kutu süt 4.5 lira. Benim oğlum günde versem 1 lt süt içer en fazla iki bardak veriyorum. Bi kutu süt iki gün ancak yetiyor.
Yazılanları okuyunca da üzüldüm. Oğlum geliyor anne süt verir misindiyor bakıyorum bitmiş yok diyorum kafayı eğip gidiyor.Bir anne için ocuğunun temel ihtiyaçlarını giderememek kadar üzücü bir şey yoktur herhalde.
 
Ben hiç gazete kağıdı almadım size bimi öneririm

Gazete kağıdı kullansan daha iyi bence :27: queen markasi iyidir bim in o da pahaliya geliyor zaten, içinde az rulo var. Bim bu ay hemen hemen her ürününe zam yapti ve cok tepki aldi.

Bim bim deyip durmayın...
 
Brokoli fiyatina bak bir de, kislik sebzeler ucusa gececek bu sene belli.. muz yahu muz, nasil 7 lira olur akil alir gibi degil.. neyseki kriz yok demek olsa ne olacak :)
Yerli muzu 9 liraya aldım. Hamileyim canım çekiyor. Bi kilo alsan 5 tane ya gelir ya gelmez. Sadece bi günlük:(
 
Ben çocuklardan hiç kısmıyorum ve 700 gr aldığımız kaşar bir haftada bitiyor bizim evde. Benim aldığım peynirin kilosu 25ti 35 e çıktı. Bir kalıp yine bi hafta ancak gidiyor. Yumurtayı kendimize normal gdolu lardan alıyorum çocuklara organik 12li alıyorum o da yine ancak bir hafta. Bir kutu süt 4.5 lira. Benim oğlum günde versem 1 lt süt içer en fazla iki bardak veriyorum. Bi kutu süt iki gün ancak yetiyor.
Yazılanları okuyunca da üzüldüm. Oğlum geliyor anne süt verir misindiyor bakıyorum bitmiş yok diyorum kafayı eğip gidiyor.Bir anne için ocuğunun temel ihtiyaçlarını giderememek kadar üzücü bir şey yoktur herhalde.

Sırf yeme olsa bunun deterjanı var peçetesi var kişisel bakım temizliği için şampuanı sabunu diş macunu var
Ben yazılanları okuyunca falezlere doğru yol almaya başladım.
 
Gazete kağıdı kullansan daha iyi bence :KK53: queen markasi iyidir bim in o da pahaliya geliyor zaten, içinde az rulo var. Bim bu ay hemen hemen her ürününe zam yapti ve cok tepki aldi.

Bim bim deyip durmayın...



Bim kagıt ürünlerinin fiyatına baktım, bi tuhaf gelmişti, ve komiliyi daha ucuza aldım.
 
Yerli muzu 9 liraya aldım. Hamileyim canım çekiyor. Bi kilo alsan 5 tane ya gelir ya gelmez. Sadece bi günlük:KK43:

Oglanlara her gun iki muz veriyorum zaten bir kilo iki gun gidiyor, cocugun yiyeceginden kisilip da gecinilir diyorlar ya bayiliyorum..
 
Back
X