7 ay sonra düğünüm var kendi ailemden destek göremiyorum:(

istanbulaydin

Geçici Olarak Hesap Pasiftir !
tek ayak cezası
Kayıtlı Üye
17 Eylül 2017
32
1
34
Herkese merhaba klişe olabilir ama ilk defa konu açıyorum. Benim derdim ailemin bana düğün zamanı pek fazla yardım etmek istememesi.Ben bu durumda ne yapmalıyım nasıl konuşmalıyım bilmiyorum.

Düğün yeri baktık en uygun olanı seçtik ama nasıl ödücez diyip duruyorlar sürekli bu benim canımı çok sıkıyo ben fazlalıkmışım gibi hissediyorum.

Sonra bilezik mevzusu oldu annemler erkek tarafından istiyolar ama kendilerine gelince durumumuz yok diyorlar bu da ayrı bi ironi.

Ben tazminat almıştım çıktığım iş yerinden annem "onu kullanırsın insanlr kredi çekip evleniyor biz seni okuttuk " diyor.

Hep başkaları çalışınca şöyle yaptı ailesine diyo ben 3 senedir istanbulda yalnız calıştım bir kere bile para istemedim zaten kıt kanaat geçindim benden para gelmediği için arada söylenir annem.Haklı olabilir ama gönderemedim.

Sonra bugün yine konuşurken annem "biz düğün yerini veririz istanbula gelip gitme karşılarız bilezik takarız "dedi. Bende "nişanlımın taktığı gibi bilezik sanırım " dedim sadece öğrenmek için.Annem de "sen bizden ne koparsam kardır diye mi bakıyosun " dedi ve ben buna çok üZüldüm bu zamana kadar böyle bişeyi hiç düşünmedim bile su an işssizm ve onlarla kalıyorum bunu söylemesi beni çok kırdı fazlalıkmışım gibi hissediyorum.

Kuzenim evlendi geçen sene ve teyzemler ona yatak odası da aldılar bilezikte yaptılar ama annemlerin bana değer vermediğini düşünüyorum. Çünkü herşe içşn çok para nasıl bırca gircez diyorlar. Annem çalışıyo babam da emekli.

Ben ne düşüneyim şimdi nişanlımda askerde düğünden 2 ay önce gelicek. Eşya düğün konusunda siz neler yaptınız bana akıl verin karışık yazmış olabilirim okunyanlardan özür dilerim.

İyi de o kadar boşa mı çalıştınız? Hiç para biriktirmediniz mi? Bir bilezik 3bin bir de yatak odası, çeyiziniz de vardır muhakkak.
Hem aileniz yapacağız demişler demekki ellerinden çok fazlası gelmiyor.. siz bile tek başınıza paranızı kendinize yettirememişsiniz, aileniz nasıl yetişsin her şeye?

Ben çalışsam hiç bişey almalarnı istemem ama başımda annem babam var diyip rahat olamıyorum şu an ve annemin böyle şak diye söylemesi insanı kırıyor. İşim olsa bunları dert etmezdim inanın.

Bir iş bulmaya çalışın ve eşyalarınızı kendiniz yapmaya çalışın bende aynı durumdaydim ücretli Öğr lik yaptım bir taraftan ceyiz aldim bir tarafan ogrenim odedim en son cok sıkıstım da ailem sadece kina yerinin kirasini odediler oda benim zorumla çünkü bir kurusum kalmamıştı en azından dilim uzun ne benim ailem ne esimin alilesinin bir yardımını görmedik o yüzden eşyalarımi alırken kimseyi karistirmadin herseyimi esim ve kendi zevkime göre dosedim ve aldim sizde öyle yapın is bulmaya çalışın daha yedi ay varmış zaten düğüne

2.5 sene çalıştım malesef biriktiremedim az öaaş alıyordum çünkü hepsini ailem tabi ki yapmasın ama karşı taraftan isteyipte kendilerine gelince bu kadar yapabilirİz demeleri olmuyor. Sonra nişanlımın ailesi bizden herşeyi istiyolar ama kendileri yapmaya pek niyetli değil gibi konuşucakalr ben ailem hakkında böyle konuşulmasını istemem sadece

Aileniz haksız değil,belki kendinizi değersiz hissettiriyor ama bir de onlar açısından bakın.Senelerce okutmuşlar,büyütmüşler belki de bunun için bir sürü borca girdiler bir de evliliğiniz için borca giremezler.
Nişanlınızın ailesinden bir şey istemelerinden rahatsızsanız bunu direk söyleyin,karışmamalarını isteyin.
Siz borca gireceksiniz mecbur,evlendikten sonra çalışıp ödersiniz bence.

Bir iş bulmaya çalışın ve eşyalarınızı kendiniz yapmaya çalışın bende aynı durumdaydim ücretli Öğr lik yaptım bir taraftan ceyiz aldim bir tarafan ogrenim odedim en son cok sıkıstım da ailem sadece kina yerinin kirasini odediler oda benim zorumla çünkü bir kurusum kalmamıştı en azından dilim uzun ne benim ailem ne esimin alilesinin bir yardımını görmedik o yüzden eşyalarımi alırken kimseyi karistirmadin herseyimi esim ve kendi zevkime göre dosedim ve aldim sizde öyle yapın is bulmaya çalışın daha yedi ay varmış zaten düğüne

Haklısınız iş arıyorum gerçekten hiç bir yerden geri dönüş alamıyorum şimdi nişanlımda askerde ve o da su an maas alamıyor o yuzden cok streslıyım her gun nasıl olucak diye düşünüyorum

evlenecek kadar büyümüş iki insan kendi evinin eşyalarını da kendisi alsın bir zahmet. yardım ederlerse ne ala edemiyor yada etmiyorlarsa evlenen sizsiniz .
işe girin para biriktirin alın istediğiniz gibi bileziği madem nasıl bir bilezik olacağı bu kadar mühim.

bunlar maddiyata baglı şeyler
maddi durumunu bilmiyoruz ailenin
ama şuna emin olki ellerinden geleni yapıyorlardır

Evlenecek olgunluğa ulaştığını düşünen insan her anlamda bunu hissetmeli diye düşünüyorum hem manevi hem maddi.Şu an sizin kendi ailenizden bi beklentiniz olmayacak şekilde maddi gücünüz olmalıydı evet ama ailenizin söyledikleri de çok çirkin.Bence bi iğne istemeyin sadece düğüne gelsinler gerekirse düğünü erteleyin 1 sene para biriktirin.Bu şekilde evlenmeyin derim ailenizin tepkisi çok çok çirkin çünkü.

Haklısınız iş arıyorum gerçekten hiç bir yerden geri dönüş alamıyorum şimdi nişanlımda askerde ve o da su an maas alamıyor o yuzden cok streslıyım her gun nasıl olucak diye düşünüyorum
Rabbim ev alana ve evlenene yardım eder ...strese girme bende öyleydim ben birikmiş param yok hiç ceyizim yoktu altı ayda hepsini aldım dugunden sonra bile taksit ödedim bir yıl sadece kullanacağınız eşyaları alın pahalliya kacmayin mobilya tahta alınır hersekilde ama beyaz eşyalarınızı iyi alın ..Rabbim yar ve yardımcınız olsun

Herkese merhaba klişe olabilir ama ilk defa konu açıyorum. Benim derdim ailemin bana düğün zamanı pek fazla yardım etmek istememesi.Ben bu durumda ne yapmalıyım nasıl konuşmalıyım bilmiyorum.

Düğün yeri baktık en uygun olanı seçtik ama nasıl ödücez diyip duruyorlar sürekli bu benim canımı çok sıkıyo ben fazlalıkmışım gibi hissediyorum.

Sonra bilezik mevzusu oldu annemler erkek tarafından istiyolar ama kendilerine gelince durumumuz yok diyorlar bu da ayrı bi ironi.

Ben tazminat almıştım çıktığım iş yerinden annem "onu kullanırsın insanlr kredi çekip evleniyor biz seni okuttuk " diyor.

Hep başkaları çalışınca şöyle yaptı ailesine diyo ben 3 senedir istanbulda yalnız calıştım bir kere bile para istemedim zaten kıt kanaat geçindim benden para gelmediği için arada söylenir annem.Haklı olabilir ama gönderemedim.

Sonra bugün yine konuşurken annem "biz düğün yerini veririz istanbula gelip gitme karşılarız bilezik takarız "dedi. Bende "nişanlımın taktığı gibi bilezik sanırım " dedim sadece öğrenmek için.Annem de "sen bizden ne koparsam kardır diye mi bakıyosun " dedi ve ben buna çok üZüldüm bu zamana kadar böyle bişeyi hiç düşünmedim bile su an işssizm ve onlarla kalıyorum bunu söylemesi beni çok kırdı fazlalıkmışım gibi hissediyorum.

Kuzenim evlendi geçen sene ve teyzemler ona yatak odası da aldılar bilezikte yaptılar ama annemlerin bana değer vermediğini düşünüyorum. Çünkü herşe içşn çok para nasıl bırca gircez diyorlar. Annem çalışıyo babam da emekli.

Ben ne düşüneyim şimdi nişanlımda askerde düğünden 2 ay önce gelicek. Eşya düğün konusunda siz neler yaptınız bana akıl verin karışık yazmış olabilirim okunyanlardan özür dilerim.

ben evlenirken ailemden hicbir sey beklemedim, esim de. her seyimizi imkanimiz dahilinde kendimiz yaptik. ailemde adettir bir aile yadigari takilir, bir de yeni bir mucevher alinir. annem de bu ikisini yapti.
esyami da, gelinligimi de kendim aldim annemden beklemedim.
okumus, meslek sahibi olmus insanlarin ailem bunu yapmadi - baskasina su yapildi soylemlerini anlayamiyorum ve esefle kiniyorum.
silkinin, once es sonra da anne olmak icin bir yola adim atiyorsunuz.
bu adimi imkanlariniz neye yetiyorsa elini tutacaginiz adamla beraber atin. borcsa beraber girin.
baskalarinin varsa eger imkanlari yaptiklari seyler sadece jest olsun.
baskalarina guvenerek evlenmeyin.

.Ben zaten herşeyi onlardan beklemiyorum nişanımı da kendim yaptım ama anne baba olatak arkamda olmalarını hissetmek istedi sadece hepsi bu yoksa ben merhametsiz biri değilim tabi ki herşeyi onlara aldırmıycam. Nişanlımla birlikte yapıcaz . Bayramda nişanlımlar burdayken bile alınma ama annenler sana çok yardım edicek gibi durmuyo dedi. Bende öyle olmaz diyorum belli etmemeye çalışarak beni üzen nokta bu yanımda olmalarını istiyorum sadece.

Ben ailemin takacagi bilezikleri kendim aldim. Ceyizimin çoğunu nisanda takilanlarla aldım.
Diger kalanlari da bir sekilde hallettik.
Bizim aileler bu konuda sıkıntı cekmedi. Bende elimden geldigince az harcattim 2 tarafa da.

Isiniz yoksa bunlari siz düşünmeyin bence. Yarin bir gün aileler karsilasinca konusup illa ki hallederler.

Düğüne dair aklına ne gelirse a'dan z'ye eşimle birlikte yaptık onca borca girdik bir iki sene borç ödeyeceğiz ama altında kalkıcaz inşallah, benim ailemin harcayacağı yerleri yokken ellerinde para varken durumumuz yok deyip çekildi kenara, zaten rızalari da yoktu iyi dedim minnet etmedim şimdi yuvamda huzurlu mutlu şekilde oturuyorum. Maddi anlamda güçlü olduğunuz vakitte evlenin derim ben, gerekirse bir sene beklenir ancak daha rahat şekilde evlenilir. Ben her şeyin uygununu aldım, bütçeye göre hareket ettim öyle de yapabilirsiniz. Ailenin desteği olması güzel bir şey ama her şey demek de değil, bu kadar takmayın Allah yardim eder insallah

İstanbulaydın..
Aileniz okutmuş büyütmüş..
Allah bilir ne zorluklar çektiler bu süreçlerde.
Çocuk okutmak hele üniversite .. O kadar kolaymı..
Kaç yaşına gelmişşin istanbul gibi yerde 3 yıl çalışıp kalmışşın..
Hiç mi paran kalmadı bi ufakta olsa ailene gönderseydin şindi yüzün olurdu..
O üç yıl içinde hiç mi fuzuli harcama yapmadın?? Yıllarca emek vermiş insanlar ki annen de halen çalışıyormuş..
Şimdi de evde oturuyorum diyorsun iş yok diyorsun..
Annen afedersin eşşek mi bu yaşlı halinde çalışıyor.
Neymiş nişanlısı şöyle demiş böyle demiş..
Daha bugunden senin annene babana güvenerek yatağa girilecekse girilmesin ..
O adam olsun kendisi karşılasın sende hayırlı bi evlat olup, bu süreçte ne iş olsa yaparım mantığıyla bi yere girip paranı kazanmaya bak..
Bu yaşa gelipte o bunu yapsın bu şunu yapsın bende , çıkar oynarım ailem bende sonra borclara kalsın vb diye düşünme..
Gerekirse geç evlen ama nişanlında sağlam bi adama benzemiyor umarım ilerde başka türlü konular açmassın..
Allah ailene sabır sanada akıl ve merhamet versin..

İstanbulaydın..
Aileniz okutmuş büyütmüş..
Allah bilir ne zorluklar çektiler bu süreçlerde.
Çocuk okutmak hele üniversite .. O kadar kolaymı..
Kaç yaşına gelmişşin istanbul gibi yerde 3 yıl çalışıp kalmışşın..
Hiç mi paran kalmadı bi ufakta olsa ailene gönderseydin şindi yüzün olurdu..
O üç yıl içinde hiç mi fuzuli harcama yapmadın?? Yıllarca emek vermiş insanlar ki annen de halen çalışıyormuş..
Şimdi de evde oturuyorum diyorsun iş yok diyorsun..
Annen afedersin eşşek mi bu yaşlı halinde çalışıyor.
Neymiş nişanlısı şöyle demiş böyle demiş..
Daha bugunden senin annene babana güvenerek yatağa girilecekse girilmesin ..
O adam olsun kendisi karşılasın sende hayırlı bi evlat olup, bu süreçte ne iş olsa yaparım mantığıyla bi yere girip paranı kazanmaya bak..
Bu yaşa gelipte o bunu yapsın bu şunu yapsın bende , çıkar oynarım ailem bende sonra borclara kalsın vb diye düşünme..
Gerekirse geç evlen ama nişanlında sağlam bi adama benzemiyor umarım ilerde başka türlü konular açmassın..
Allah ailene sabır sanada akıl ve merhamet versin..

Yani bu kadar sert olmanıza gerek yoktu. Herseyı onlardan tabi ki beklemiyorum. Kaldı ki nişanlımında bişey dediği yok zaten laf söyletmem aileme sadece ben mi yanlış düşünüyorum çok mu şey istiyorum ailemden diye sormaktı amacım.

X