7 ay sonra düğünüm var kendi ailemden destek göremiyorum:(

Ben de istanbul'da calismaya basladim okul bittikten sonra, evlenecegim zaman da cektim kredimi pasa pasa yaptim evliligimi.
Siz neden ailenizden bu kadar beklentiye giriyorsunuz ki?

Bizde de düğün olacağı zaman çoğu masrafı erkek tarafı yapar bizim adetlerimiz böyledir. Ama eşimin ailesi neredeyse hiçbir şeye yardım etmedi. Sadece bilezik ve 5bin lira para verdiler. Durumu da vardı kayınpederimin. Ben buna o zamanlar çok bozulmuştum ama şimdi iyi ki de her şeyi kendimiz almışız diyorum. Oh kimseye bir minnet borcum yok çok şükür.
Benim ailemin de durumu yoktu alamayacaklarını yardımcı olamayacaklarını biliyordum o yüzden hiçbir şey istemedim ama kendi çaplarında yine bilezik yaptılar bazı eşyalarımı aldılar sağolsunlar. Ama paraları olsaydı da istemezdim çünkü beni okuturken ne kadar masraf yaptıklarını ve zorlandıklarını biliyorum.
O yüzden sen de isteme. Evlilik öncesi plan yapın. Sen işe gir eşin de başlasın. Maddi durumunuzu ayarlayın yoksa sonra olay senin ailen bunu almadı vs diye kavgaya kadar gelebilir.

Calis.nisanlin askerden gelince calisip kazansin.
Acele etme dugun icin.
Ailen almayiz dememis ki elinden geleni alcaklar belli ki.
Takacagin bilezigin cesidini sormak nedir?
Ayip etmissin.
Kac yasindasiniz bilemem ama.evlilik dusunecek insan bilezik icin evlenmez kimseden birsey beklemez

Ben ailenizi hakli buldum. Kusurabakmayinda anne babalara guvenip evlenmemek lazim. Adamlar okutmus etmis bir rahat edecekler, yok dugunu, altini, bohcasi bilmem nesi. Aileniz sizi evlendirmiyor siz istiyorsunuz diye evleniyorsunuz. eger ahim sahim dugun istiyorsaniz ozaman calisin biriktirin oyle evlenin. Birakin ana babalarda bi rahat etsin!

Valla kim hakli bilmem ama dugunum 4 5 gun sonra 2 sene calistim hem aileme hem kendime baktim ceyiz yaptim. Hani havlu patik lif örtü olur ya yelektir filan başkasının annesi öğrenip heves edip onlari yapar benim annem onuda yapamadi ben igneden iplige disardan kendim aldim yaptim. Esimin durumu iyi mobilya beyaz eşya ondan oldu bende ceyizde olmasi gerekenin cok daha fazlasini aldim mutfak esyasi yatak odasi tekstili vs. Çok şükür herşeyimiz var benim ailemin benim ceyizimde 1000lira bile emegi yoktur ama yapacak bisey yok onlardada yokki bana yapsinlar. Daha cok ben onlara maddi yardim yaptim her zaman market pazar ev esyasi hepsini hallettim. Uni okumak istedim maddi durum yoktu bende çalışıp eve daha cok katkida bulunmak istedim. Dugun salonu erkek tarafi tuttu ama kina icin salonu biz tuttuk bende is yerimden tazminat almistim arada da atabilirsem atiyordum kenariya şimdi kina salonu parasini ben ödüyorum cerez tef kina ivir zivir ne varsa ben aldim o kenardaki paramla. Dugun yaklasti eve marketten ve pazardan alabilcek herseyi aldim eksik olmasin diye. Dugunde annemle babam taksin diye taki yaptim. Yani anlayacagin ben herseyi kendim yaptim isten ciktim bu surede issizlik maasi aldim 6 ay o beni biraz rahatlatti yoksa zor olurdu cunku babam emekli maasi yarim krediye gidiyor annemde ev hanimi. Maddiyat yok yani hic ben daha cok onlara destek oldum. Ama yapacak bisey yok dedigim gibi gayret et calis Allah ev yapanla dugun yapana yardim ediyor gercekten. Hayirlisi olsun ben cok kafama taktim hatta esimden ayrilcaktim ailemin maddi sıkıntısı yüzünden ama iyiki ayrilmamisim elimden geldiğince yine yardim ederim onlara. En önemlisi bi duaları oluyo oda yetiyo bana zaten. Şikayet etme sakin. Kenarda 4000 lira gibi bir param vardi her ay da 600 lira issizlik maasi aldim onun 400 u zaten net eve harciyordum genede oldu hepsi. Ceyiizimi calisirken yaptim kenardaki parada salon taki kina icin gitti. Ne düşünmekle ne de ailene Biseyler soyleyip huzursuz etmekle hic bir yere varamazsin vaktin varsa çalış az harca kenariya at ceyizin tam olmasin kullanacsk kadar olsun ama dugun zamani nakit para daha cok lazim oluyo aklinda bulunsun.

Ben çoğu arkadaş gibi düşünmüyorum. Zorunluluk değil tabi ki fakat benim ailem de eşimin ailesi de evlenirken ellerinden geleni yaptılar. Biz gençken çok zorluk çektik evlatlarımız çekmesin dediler. Ha tabi ki onların da şartlarına uyduk, misal eşimin ailesinin alacağı mobilyayı, beyaz eşyayı vb. şeyleri tanıdık diye onların yaşadığı ilden aldık. Benim eşim ise şimdiden bes yaptırıyor. Sebebi de Allah nasip ederse çocukların eğitimi, düğünü vs. gibi şeyler için. Ki şu an çocuğumuz yok. Evlenen iki gence yardım etmek değil midir amaç, hele ki bahsettiğimiz insanlar aile. Durumu olmaz, yapamaz, elvermez anlarım da. Ben kendi çoçuğumu evlendirsem, durumum da olsa, neden yardım etmem diyeyim ya? Bilezik vs.den tabiki bahsetmiyorum onlar ihtiyaç değil sonuçta. Ama mobilyadır, beyaz eşyadır, ben yapmam siz yapın diyip kenara çekilen zihniyeti de ben anlamıyorum maalesef. Hakkınızda hayırlısını dilerim, bende şu an işsizim, hayat şartları çok zor. Umarım güzel kapılar açılır sizin için.

Ailen hem kaba hem pinti

Kızlarına düğün hediyesi almıyorlar, üstüne bir de sen de bizi tırtıklıyorsun minvalinde laflar ediyorlar....yazık yani

Kaldı ki ailenin durumu olmasa anlarım ama durumları var gördüğüm kadarıyla

Durumları olmasa bile, kızım halimizi biliyorsun katkıda bulunanıyoruz kusura bakma diyebilirler, sen de bizi tırtıklıyorsun demek büyük kabalık

Çocuğun 1 kez evleniyor, ver paranı nolacak kardeşim mezara mı götüreceksin??? Benim çocuğum olsa düğününü yaparım, çocuğuma vermediğim parayı kefenime mi sokayım???

Ben çoğu arkadaş gibi düşünmüyorum. Zorunluluk değil tabi ki fakat benim ailem de eşimin ailesi de evlenirken ellerinden geleni yaptılar. Biz gençken çok zorluk çektik evlatlarımız çekmesin dediler. Ha tabi ki onların da şartlarına uyduk, misal eşimin ailesinin alacağı mobilyayı, beyaz eşyayı vb. şeyleri tanıdık diye onların yaşadığı ilden aldık. Benim eşim ise şimdiden bes yaptırıyor. Sebebi de Allah nasip ederse çocukların eğitimi, düğünü vs. gibi şeyler için. Ki şu an çocuğumuz yok. Evlenen iki gence yardım etmek değil midir amaç, hele ki bahsettiğimiz insanlar aile. Durumu olmaz, yapamaz, elvermez anlarım da. Ben kendi çoçuğumu evlendirsem, durumum da olsa, neden yardım etmem diyeyim ya? Bilezik vs.den tabiki bahsetmiyorum onlar ihtiyaç değil sonuçta. Ama mobilyadır, beyaz eşyadır, ben yapmam siz yapın diyip kenara çekilen zihniyeti de ben anlamıyorum maalesef. Hakkınızda hayırlısını dilerim, bende şu an işsizim, hayat şartları çok zor. Umarım güzel kapılar açılır sizin için.

Aynen katılıyorum

Durumu olan insanların çocuklarının düğününde pintilik etmesi yanlış bence de

Son düzenleme:
4ay sonra evleniyorum inşallah, ama karşı tarafta düğünün d'si konuşulmuyor. Yardım görmemeyi hazmedeceksin sen de zamanla. Kendi ailen bile olsa evlenene kadar sabret sonra da mümkünse mesafe koy.

Garip gercekten yani bizim hala onlara ıhtıyacınız var böyle yaparak farkında olmadan kendılerınden sogutuyolar
Sogumaktan cok nefret ediyorum.ozellikle annem ve kucuk ablam tam bir seytan buyuk ablamda bana iki gun once sohbet ederken zehirlisin sen dedi evet oyleyim dedim gectim umursamiyorum cunku.bir yol olsa hic gormesem ama yok iste

Nasıl yani hangi konuda yönlendirme ben kendi yasadıgın ssylere istinaden söyluyorum aılemle aramda kı konusmalrı asla söylemıyorumbaytamda butun aıle konustuk kendııçsı sadece yukarda yazdgım seyı söyledi baska birşey demedi

Sunlar sunlar alinacak elimizdeki para bu kadsr, sunlari sen al bunlari ben bizimkilerden sunu isteyelim sizinkiler de sunlari alirlar artik gibi bir konusmada mi gecmedi.

Diger yorumlarda belki cevap vermişsindır bilemiyorum ama düğün işi nasıl senin ailene kaldı ben onu anlamadım.

Yok erkek tarafı usutune dusen herseyı yapıyor onda sıkıntı yok dugun gelınlık hersey onlarda ben sadece aılemn karsıdan ısteyp bızım elımıZden bu kadar gelır demesıne takımıyorum o zaman karsıdan da ıstemeyın haksız mıyım

İyi de ilk mesajında düğünü bizimkiler yapacak demişsin. Annen bile düğünü karşılarım yolu karşılarım bir de taki takarım demiş. Öyle yazmışsın.

Valla canım şuan ben de aynı durumdayım seneye düşünüyoruz ailemin durumu yok işe girdim askeri ücret alıyorum ona rağmen her şeyimi kendim aldım. Yatak odası alıcam şimdi aileme yük olmamak için elimden geleni yapıyorum.

Ben evlenip gittikten sonra benim borcumu ödesinler zorlansınlar istemem sen de biraz anlayışlı ol bence.

Düğünü erteleyin ne diye bu kadar acele ediyorsunuz , sizde iş bulun daha nişanlınız askerden gelip iş bulacak oooo bir dünya masraf var daha en iyisi düğünü biraz ertelemek . Birde düğün öncesi herşey tam olmak zorunda mı bende buna anlam veremiyorum .

Valla düğün yerinin parasını ödüyorlar,bilezik takıyorlar , kendi gelmelerini karşılıyorlarsa öp de başına koy. Ben kardeşimin annemin kıyafetini bile ödemiştim. bir tane bilezik taktılar okadar.

Herkese merhaba klişe olabilir ama ilk defa konu açıyorum. Benim derdim ailemin bana düğün zamanı pek fazla yardım etmek istememesi.Ben bu durumda ne yapmalıyım nasıl konuşmalıyım bilmiyorum.

Düğün yeri baktık en uygun olanı seçtik ama nasıl ödücez diyip duruyorlar sürekli bu benim canımı çok sıkıyo ben fazlalıkmışım gibi hissediyorum.

Sonra bilezik mevzusu oldu annemler erkek tarafından istiyolar ama kendilerine gelince durumumuz yok diyorlar bu da ayrı bi ironi.

Ben tazminat almıştım çıktığım iş yerinden annem "onu kullanırsın insanlr kredi çekip evleniyor biz seni okuttuk " diyor.

Hep başkaları çalışınca şöyle yaptı ailesine diyo ben 3 senedir istanbulda yalnız calıştım bir kere bile para istemedim zaten kıt kanaat geçindim benden para gelmediği için arada söylenir annem.Haklı olabilir ama gönderemedim.

Sonra bugün yine konuşurken annem "biz düğün yerini veririz istanbula gelip gitme karşılarız bilezik takarız "dedi. Bende "nişanlımın taktığı gibi bilezik sanırım " dedim sadece öğrenmek için.Annem de "sen bizden ne koparsam kardır diye mi bakıyosun " dedi ve ben buna çok üZüldüm bu zamana kadar böyle bişeyi hiç düşünmedim bile su an işssizm ve onlarla kalıyorum bunu söylemesi beni çok kırdı fazlalıkmışım gibi hissediyorum.

Kuzenim evlendi geçen sene ve teyzemler ona yatak odası da aldılar bilezikte yaptılar ama annemlerin bana değer vermediğini düşünüyorum. Çünkü herşe içşn çok para nasıl bırca gircez diyorlar. Annem çalışıyo babam da emekli.

Ben ne düşüneyim şimdi nişanlımda askerde düğünden 2 ay önce gelicek. Eşya düğün konusunda siz neler yaptınız bana akıl verin karışık yazmış olabilirim okunyanlardan özür dilerim.
Ailen kendince haklı seni okutmak sana gereken eğitimi vermek asıl görevleri bu, çalışmıyorsun sanırım ama iş bulup çalışabilirsin...
Ailen senin düğün masrafını karşılamak zorunda değil, zaten usul gereği erkek tarafın aaittir bu masraflar onlarında durumu yoksa sız ıkınız butcenıze gore bır yer bulur odemesını kendınız yaparsınız hem illa düğün şartta değil..
Senin ailenden beklentıye gırmen, sunu mu bunu mu alcaksınız demen yanlış zaten,isterlerse bütçelerine göre birşey alırlar...

Siz karın tokluğuna çalışmaya mı gittiniz başka bir şehre ?

Askerlik yapılması gereken bir şey onu nasıl hesaba katmadan evlilik tarihi belirlediniz ? Ayrıca karın tokuluğuna çalışmaya devam etseydiniz bile nasıl evlilik parası biriktirecektiniz ?

Bence ertelenebilir. Aileniz düğün salonu tutmuş, bilezik alacaklarmış daha ne istiyorsunuz anlamadım.

Ben bileziklerime varana kadar yapıp öyle evlenmeyi düşünüyorum. Ailem de içlerinden gelirse bir ucundan tutar. Sizi çok beklenti içinde gördüm. Baştan dengeyi kurup ailenizin de karşı taraftan istekleri olmaması gerektiğini anlatmanız lazımdı.

Herkese merhaba klişe olabilir ama ilk defa konu açıyorum. Benim derdim ailemin bana düğün zamanı pek fazla yardım etmek istememesi.Ben bu durumda ne yapmalıyım nasıl konuşmalıyım bilmiyorum.

Düğün yeri baktık en uygun olanı seçtik ama nasıl ödücez diyip duruyorlar sürekli bu benim canımı çok sıkıyo ben fazlalıkmışım gibi hissediyorum.

Sonra bilezik mevzusu oldu annemler erkek tarafından istiyolar ama kendilerine gelince durumumuz yok diyorlar bu da ayrı bi ironi.

Ben tazminat almıştım çıktığım iş yerinden annem "onu kullanırsın insanlr kredi çekip evleniyor biz seni okuttuk " diyor.

Hep başkaları çalışınca şöyle yaptı ailesine diyo ben 3 senedir istanbulda yalnız calıştım bir kere bile para istemedim zaten kıt kanaat geçindim benden para gelmediği için arada söylenir annem.Haklı olabilir ama gönderemedim.

Sonra bugün yine konuşurken annem "biz düğün yerini veririz istanbula gelip gitme karşılarız bilezik takarız "dedi. Bende "nişanlımın taktığı gibi bilezik sanırım " dedim sadece öğrenmek için.Annem de "sen bizden ne koparsam kardır diye mi bakıyosun " dedi ve ben buna çok üZüldüm bu zamana kadar böyle bişeyi hiç düşünmedim bile su an işssizm ve onlarla kalıyorum bunu söylemesi beni çok kırdı fazlalıkmışım gibi hissediyorum.

Kuzenim evlendi geçen sene ve teyzemler ona yatak odası da aldılar bilezikte yaptılar ama annemlerin bana değer vermediğini düşünüyorum. Çünkü herşe içşn çok para nasıl bırca gircez diyorlar. Annem çalışıyo babam da emekli.

Ben ne düşüneyim şimdi nişanlımda askerde düğünden 2 ay önce gelicek. Eşya düğün konusunda siz neler yaptınız bana akıl verin karışık yazmış olabilirim okunyanlardan özür dilerim.
Ailen sonuna kadar haklı. Kendin çalışırken onlardan para beklememeyi bile fedakarlık gibi yazmışsın. Hem hediye gelecek bileziğin cinsi mi sorulur. Ben konusunu açmaya bile utanırım.

ailenize hak veriyorum, keşke çalışırken birikim yapsaydınız en azından çeyizinizi yapacak kadar birikim yapsaydınız onlarda takıları hallederdi. Birde bilezik konusunda 'nişanlımın taktığı gibi bilezik'' diyerek herhalde gramdan bahsettiniz, ben burda sizi hatalı gördüm, çünkü her aile çocuğuna en iyisini yapmak ister ama gücü oranında yapabilir siz resmen gramaj söylemişsiniz (çook ayıp bence :KK35:). Benim de abim evlenecek gücüm oranında yardım edicem elbette ama o istediği için değil ben yapmak istediğim için, oturma grubu alıcam bir de düğünde bilezik takıcam ama o istese itici gelirdi bana belki yapmazdım bile

X