Ailemi değiştirebilir miyim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Zahmet olmazsa

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
12 Temmuz 2020
269
570
Bütün çocukluğum, gençliğim, evlilik öncesi hayatım ezilerek ve aşağılanarak geçti. Ailemin tek artısı beni okutması oldu. Bu konuda haklarını yiyemem. Şimdi atanmış meslek sahibiyim ama içimdeki bu duyguyu atamıyorum. Önceden ailem ezerdi. Şimdi eşimin ailesi özellikle de annesi eziyor. Hatta ailemin benim arkamda olmadığını bildikleri için çok üstüme geliyorlar. Bunun farkındayım. Mesela kendi babamın evinde biraz otursam babam eşime der ki annen kızmasın onlara gidin. Hamileyim isim konusunda babamın ağzından şu cümle çıktı. Aile büyükleriniz karar versin bebeğin ismine. Aile büyüklerimiz kim dedim. Eşinin ailesi dedi. Sen değil misin diye sordum. Biz daha geri planda kalmalıyız dedi. Mantık bu yani anlatabildim mi bilmiyorum. Eşimin annesi için de şöyle bir olay anlatayım. Ben eşimin teyzesi ve annesi oturuyoruz. Teyzesi dedi ki kızım istersen annenlerde kalın bu gece. Önceki gece de eşimin ailesinde kalmıştık. Kayınvalidem dedi ki onların evinde kalacak yer yok. Biz de kişi sayısı fazla ve ev daha küçük ama bunu böyle söylemesi çok zoruma gitti. Sormak istediğim şu aslında. Maalesef ailemiz arkamızda değilse destek değilse insanlar bunun farkına varıp üstümüze geliyor. Ailemi omuzlarından sarsıp uyandırmak istiyorum. Kızınız bu halde neden sahip çıkmıyorsunuz diye bağırmak istiyorum. Anlarlar mı hiç zannetmiyorum. Peki ben ne yapacağım? Kalbim koca bir taşın altında eziliyor gibi.

Kendini ezdirme , ailen iyi veya kötü bu sana yapılacak muameleyi neden etkiliyor ? Seni dövecekler sokağa atacaklar atıyorum misal yani ailen kapıyı açmaz sende bihtere gidemezsin bize mecbursun mantığı mi , sizin kendinize güveniniz yok maaşlı işiniz var aydın okumuş bir kişisiniz neden yapılanlara göz yumuyorsunuz kabulleniyorsunuz ? Sizin onlara ne minnetiniz olsunki ? Mendil gibi fırlatıp atmalısınız sizi bi kalemde harcayan insanları.
Ağızlarının payını vermekten cekinmiceksiniz kendinizi kendinizle savunacaksınız arkanıza ailenizi almadan , farzedin hayatta değil aileniz o zaman nolacakti ?

Değil ailenizi, çocuğunuzu bile bi yaştan sonra kendi istemedikçe asla degiştiremezsiniz.

Sizin aileniz boyle ise demekki daha dik durmaniz lazim, ailenize laf edenlere kibarca ama affetmeden cevabını vermeniz lazim.

ailenizden tek isteyebileceginiz fikirlerini esiniz vs. 3. Şahislar varken içlerinde tutmalari..

Kendini ezdirme , ailen iyi veya kötü bu sana yapılacak muameleyi neden etkiliyor ? Seni dövecekler sokağa atacaklar atıyorum misal yani ailen kapıyı açmaz sende bihtere gidemezsin bize mecbursun mantığı mi , sizin kendinize güveniniz yok maaşlı işiniz var aydın okumuş bir kişisiniz neden yapılanlara göz yumuyorsunuz kabulleniyorsunuz ? Sizin onlara ne minnetiniz olsunki ? Mendil gibi fırlatıp atmalısınız sizi bi kalemde harcayan insanları.
Ağızlarının payını vermekten cekinmiceksiniz kendinizi kendinizle savunacaksınız arkanıza ailenizi almadan , farzedin hayatta değil aileniz o zaman nolacakti ?
Aynen o mantık. Ah yapabilsem rest çekebilsem. Kendime ne kadar kızıyorum bilseniz

Çocuğun doğunca onu da ezdirecek misin? Bence önce sen kendini değiştirmekle başla.Yarın birgün senin gördüğün muameleyi o da görecek kalbin dayanacak mı?Ezik ezik durmaktansa güçlü bi anne ol kimseye ezdirmeyin kendinizi.
Çocuğum konusunda kaplan gibi olacağımı tahmin ediyorum. Çünkü hep başkalarının haklarını savunan ama kendisine faydası olmayan biri oldum.

O kafa yapısı değişmez nekadar az iletişim okadar iyi onların dogrularini kimse değiştiremez ama iç soyledigi şey kotuniyetli değil evi dar demek nasıl ezici bir cümle olanilirki

Mesleğim var demişsiniz. Çalışıyor olmalısınız. İnsanın kendinden başka kimseye ihtiyacı yok. Tek başınıza da istediğinizi yapabilirsiniz. Sizinki psikolojik sindirilmişlik.
Aynen öyle psikolojik olarak çok güçsüzüm. Bunun da farkına varıp daha çok üstüme geliyorlar. Ağızlarına lafları tıkamak istiyorum aslında ama ayıp olur ne düşünürler gibi şeyler beni engelliyor. Etrafıma bakıyorum da ne ailem beni destekler ne eşim. Tek başıma sağlam bir kale olana kadar neler çekeceğim bilmiyorum.

O kafa yapısı değişmez nekadar az iletişim okadar iyi onların dogrularini kimse değiştiremez ama iç soyledigi şey kotuniyetli değil evi dar demek nasıl ezici bir cümle olanilirki
Aslında iyi niyetini bildiğim kişi bunu söylese zaten alınmam ama o anki yüz ifadesi tavrı hani belli oluyordu. Bir de tek bu olaydan değil birçok sözünden anlayabiliyorum hor görmeye çalıştığını

Aynen öyle psikolojik olarak çok güçsüzüm. Bunun da farkına varıp daha çok üstüme geliyorlar. Ağızlarına lafları tıkamak istiyorum aslında ama ayıp olur ne düşünürler gibi şeyler beni engelliyor. Etrafıma bakıyorum da ne ailem beni destekler ne eşim. Tek başıma sağlam bir kale olana kadar neler çekeceğim bilmiyorum.
Siz kendinize güvenmezseniz başkası hiç güvenmez. Benim doğrum bu deyip çekileceksiniz ve kendi doğrularınızla kendiniz hareket edeceksiniz. Zamanla eşiniz ve aileniz de sizden yana çıkarlar. İnsanlar güçlü kim ise ondan taraf olurlar. Güçlü olmak zor sanırım psikolojik olarak. Ama şunu söyleyeyim güçlü insan sevilmez. Yani beni onaylasınlar, sevsinler, aman laf söz huzursuzluk olmasın ile olamıyor bunlar.

Kimseye ihtiyaciniz yok,calisan kendi ayaklari uzerinde duran bireysiniz,
Benim ailemde ezigin onde gidenidir ,hic faydalarini gormeden buyudum,kendi kendime okudum,resmen yerim belliydi nerede okulda gibi,ayagini yere siki bas,
Bebegi ben tasiyorum,brn doguruyorum adinida ben koyarim diyin ,kv nin densizlerini takmaYin

Aslında iyi niyetini bildiğim kişi bunu söylese zaten alınmam ama o anki yüz ifadesi tavrı hani belli oluyordu. Bir de tek bu olaydan değil birçok sözünden anlayabiliyorum hor görmeye çalıştığını
Sende yapıştır cevabı aileyle ne alakası var tamam insan aileden şanssız olabilir ama bu hep böyle devam edecek diye bişey yok ben aileye kalsam ezik biri olurdum ama kendimi onlardan sıyırdım bu sizin elinizde

Ben olayda teyze gidin der gibi olmuş densizlikk etmiş diye kayınvalide toparlamaya çalışmış ama doğru cümleyi kuramamış gibi geldi
Yani sizin o bilinçaltınızdaki o eziklik duygusu mu bu tür yorumlamaniza neden oluyor acaba bı düşünün bence

Ailem eziyordu simdi esimin ailesi eziyor demissin. Bi kotu olay yasandiginda bunu tecrube edersen bi daha ayni olayi yasamazsin izin vermezsin.
Esinin ailesi ne hakla seni eziyor? Senin tavrin tarzin durusun olmali. Boyle hadsiz insanlarin evine adım dahi atmam degil esimin ailesi kendi ailem olsa dahi ne munasebet..
zaten orda burda kalmak bana acayip manasiz geliyor sizin bi de yorum yapiyolar git annende kal git kv de kal falan.. mis gibi evim varken cennet gibi ortam olsa kalmaya bin kez dusunurum.

Ailenle esin yokken sorunlari konusmalisin acik ve net sekilde anlarlarsa ne ala, anlamazlarsa keyifleri bilir deyip yoluna devam edeceksin mesafeni koruyarak.

Yani beni sahiplenmeyen aileyi ne yapayim aile olmak lafta kaliyorsa bu kendi istekleriyse, senin evlat olarak yapacagin icraatlerde lafta kalmali.

İnstagramda bir psikolog var. Esra Ezmeci. Onu takibe alıp kitaplarını okuyun. Önce kendinize güvenip etrafa da bunu hissettirmeniz gerek. Eğer siz kendinize güvenip o şekilde davranmaya başlarsanız, siz değiştiğiniz için insanlar da ona göre şekil almaya başlar. Kimseye minnetiniz olmasın, siz kendinize yetersiniz.

Ben olayda teyze gidin der gibi olmuş densizlikk etmiş diye kayınvalide toparlamaya çalışmış ama doğru cümleyi kuramamış gibi geldi
Yani sizin o bilinçaltınızdaki o eziklik duygusu mu bu tür yorumlamaniza neden oluyor acaba bı düşünün bence
Hayır o anki ortamı anlatayım. Benim canım sıkılıyordu yüzümden de belli. Önceki gece de zaten onlarda kaldık. Teyzesi gayet sıcaklıkla samimiyetle dedi bunu. Kayınvalidem de yüzünde bir küçümseme ile söyledi lafını. Zaten ondan sonra ortam buz kesti. Teyzesi de bir şey diyemedi suratı düştü

Bak şimdi olabilir ailen seni tamamen reddetmiş de olabilir orda dik durması gereken sensinne kadar güçlü olduğunu ayaklarının üzerinde kimsenin yardımı desteği olmadan nasıl durabildigini hissettirmelisin onlara
Bı kere sen o ezikliği hissettiğin için karşıya da o duyguyu geçiriyorsun
Ailenin tavrında da bişey yok ki sen nasıl yumuşak bir karaktersen onlar da senin ailen olduğuna göre onlar da öyleler sevgilerini bağıra bağıra ifade etmiyorlardır sadece

Kadınlar olarak ezilmemek için illa arkamızda eş, abi veya baba olması gerekmiyor. Söyleyin sözünüzü geçin. Tek artıları sizi okutup iş sahibi olmakmış madem o artinizi kullanın.. kimseye kendinizi ezdirmeyin gerekirse hee şeyi yakıp yıkacağınizi bilsinler. Neden kadınlar illa bir erkek desteği arıyor ki.. bakın ailem derken bile aslında babasından bahsediyor annesiyle.ilgili pek laf yok destek isteme konusunda.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X