Akraba ziyareti sorunu

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bu bir bahane değil benim annemin beyninde tümör var tedavisi yok yaşı 65 şeker hastalığı var tansiyonu var vücudunda büyüme hastalığı var iç organları büyüyor gençken çok çekmiş bir gün gün görmedi yaş 65 yaşadığını yaşamış dersiniz ama benim annem daha deniz görmemiş hayatında denizi bırak hayatında iki şehirden başka bir şehir görmemiş kızı boşanmış çevre ne der demiyor ben ölünce kızım ne yapacak diyor kimseyle de evlenmek istemiyor diyor kızını düşünüyor yani bi de ben boşanırsam aynı şekilde beni de düşünecek derdi birken iki olsun istemiyorum anlatabildim mi..?
Yazık çok yazık.
Anneciğinin onca hastalığı var. Allahım acil şifalar versin inşallah. Hayatında deniz görmemiş. Sen onu gezdireyim, mutlu edeyim demiyorsun da sana beddua eden adamın özündeki iyiliğe kendini kandırıyorsun.
Neymiş abla boşanmış bir daha evlenmek istemezmiş, annene diyemiyor musun mutsuz olacağımıza bekar olalım, seninle gezelim diye.

Kızlar selam,
O kadar mutsuzum ki lütfen bana fikir verin
Eşim kürt biri benim ailem köyde bize 1 saat uzaklıkta,eşimin ailesi 3 saat uzaklıkta başka bir şehirde ben kendi ailemi 2 hafta da bir yada ayda bir görüyorum.ama sadece anne babamı görüyorum.Eşimin ailesini 3 ayda bir görüyoruz uzak olduğu için eşimgile gidince bir hafta ya da 2 haftalığına gidiyoruz o zaman da sürekli akraba ziyaretine gidiyoruz yedi ceddine gidiyoruz desem yeri annesinin dayısının kızıymış babasının dıdısının dıdısıymış gidiyoruz hoşlanmama rağmen yine de eşim üzülmesin diye gidiyorum ben gitmeyelim demezsem eğer bütün sülalesine gidiyoruz artık o kadar bunaltıyorlar ki aynı kişiye birden fazla gidiyoruz bu da beni sinirlendiriyor eşime artık tepki koyuyorum surat asıyorum gitmeyelim zaten daha önce gittik diyorum ama o hayır ben buraya gezmeye geldim gezeceksin diyor gezmeden tek kastı akraba ziyareti ve ben gitmeyelim deyince lanet olsun sana ben seninle niye evlendim ki Allah belanı versin vb.bir sürü şey söylüyor. Ben çalışan biriyim eşimden daha fazla maaşım benim sayemde ev aldı ailesi çok cimri kızkardeşine annesine hep kendi kıyafet alıyor evlenirken bana alınan altınların çoğunun parasını ben kendim verdim eşime mobilya alırken parasını beraber ödedim kendisinden daha fazla para vererek ben bu kadar fedakarlık yapıyorum ama o en ufak bir şeyde hemen lanet olsun diyor. Ben asosyal biriyim köyde büyümüşüm sadece kendi ailemle görüşürüm teyze halaya falan gitmem eşime de gidelim diye zorlanıyorum ama o beni çok bunaltıyor herhalde bu gidişle boşanacaz bu akraba ziyareti dışında hiçbir problemimiz yok ne zaman ki kendi memleketine geliyoruz bu olanlar oluyor ne yapmalıyım bana fikir verin ne olur...
Benim anlamadığım 3 saatlik mesafedeki yerde 1 veya 2 hafta kalıyorsunuz. Uzak sayılmaz ki o kadar.

Kızlar selam,
O kadar mutsuzum ki lütfen bana fikir verin
Eşim kürt biri benim ailem köyde bize 1 saat uzaklıkta,eşimin ailesi 3 saat uzaklıkta başka bir şehirde ben kendi ailemi 2 hafta da bir yada ayda bir görüyorum.ama sadece anne babamı görüyorum.Eşimin ailesini 3 ayda bir görüyoruz uzak olduğu için eşimgile gidince bir hafta ya da 2 haftalığına gidiyoruz o zaman da sürekli akraba ziyaretine gidiyoruz yedi ceddine gidiyoruz desem yeri annesinin dayısının kızıymış babasının dıdısının dıdısıymış gidiyoruz hoşlanmama rağmen yine de eşim üzülmesin diye gidiyorum ben gitmeyelim demezsem eğer bütün sülalesine gidiyoruz artık o kadar bunaltıyorlar ki aynı kişiye birden fazla gidiyoruz bu da beni sinirlendiriyor eşime artık tepki koyuyorum surat asıyorum gitmeyelim zaten daha önce gittik diyorum ama o hayır ben buraya gezmeye geldim gezeceksin diyor gezmeden tek kastı akraba ziyareti ve ben gitmeyelim deyince lanet olsun sana ben seninle niye evlendim ki Allah belanı versin vb.bir sürü şey söylüyor. Ben çalışan biriyim eşimden daha fazla maaşım benim sayemde ev aldı ailesi çok cimri kızkardeşine annesine hep kendi kıyafet alıyor evlenirken bana alınan altınların çoğunun parasını ben kendim verdim eşime mobilya alırken parasını beraber ödedim kendisinden daha fazla para vererek ben bu kadar fedakarlık yapıyorum ama o en ufak bir şeyde hemen lanet olsun diyor. Ben asosyal biriyim köyde büyümüşüm sadece kendi ailemle görüşürüm teyze halaya falan gitmem eşime de gidelim diye zorlanıyorum ama o beni çok bunaltıyor herhalde bu gidişle boşanacaz bu akraba ziyareti dışında hiçbir problemimiz yok ne zaman ki kendi memleketine geliyoruz bu olanlar oluyor ne yapmalıyım bana fikir verin ne olur...
3 ayda bir iki hafta eşinizin akrabalarına ayırmak çok da zor değil bence, güzel anlaşan eşini seven insana bu zor gelmez. Benim eşim de kürt hatta ailesinde hiç türkçe konuşamayan insanlar da var ama ben bundan gocunmuyorum. Gittiğim yerde sıkılacağımı düşünüyorsam yanıma bir örgü alıyorum, onlar sohbet ederken ben de kendi işimle ilgileniyorum hatta türkçe konuşulmayan bir ortamsa telefonumla da oynuyorum vakit geçiyor. Onlarda bağlar bizimkine göre çok daha yakın, çoğu birlikte büyümüş oluyor zaten, adam kuzeninin ya da kirvesinin evini kendi evi gibi biliyor, bence bu güzel bir şey. Adam ailesinin yanına evde oturmaya gitmiyor sonuçta elbet birlikte büyüdüğü yanında büyüdüğü insanları görecek.

Para kısmına gelince. Eşimle evlenebilmek için onun battığı borcu (kumar gibi bir şey değil) temizlemesine yardım ettim, 6 bilezik dışında bütün düğün takılarımı kendi çektiğim krediyle aldım evlenince birlikte ödedik, eşyalarımız da o şekilde, evimize aldığımız iğnede bile ikimizin emeği var, kimi zaman ben çok kazanıyorum kimi zaman o çok kazanıyor. Onca borcu bitirip üzerine ev ve araba sahibi olduk onlaeın bile borcu bitmek üzere. Bunların lafını etmek hatta akıldan bile geçirmek hele bunun için karşıdan taviz beklemek çok ayıp bence.

Ailesi uzakta olduğu için hiç gitmedik ailesine desem yeridir eşim benim yaşadığım şehirdeydi. Annesine çok fazla akraba ziyaretini sevmediğimi yüzüne söylüyorum ama boşuna bir yere giderken bana da sorun senin için sorun olur mu diye yok hiçbir şey danışmıyorlar. Bugün olan olayı söyleyeyim eski bir komşuları var onlar yemeğe davet etti yani yine dıdısının dıdısında misafirlikteyiz pat telefon geldi annesine eşimin halası aradı konuştu kayınvalidem ee biz onları iftarda yemeğe davet etmiştik onlar da bizi çağırıyor e tamam siz gidin sizi çağırmış sonuçta dedim yohhk ben sizin de burda olduğunuzu söyledim sizide çağırdı.ki zaten bayramda biz onlara 2 kere gitmişiz. Benim kan beynime sıçradı eşime dedim zaten 2 kere gittik gitmeyelim yok gidecez zaten 2 gün sonra evimize gidiyoruz buraya gezmeye geldik istemiyorum diyorum başladı yine lanet olsun ben seninle niye evlenmişim demeye eşim ve ailesi komple sıkıntılı bana göre
Bu kadar tahammülsüzsen o aileyle yapamazsın, o kültürden kimseyle yapamazsın, hazır çocuğun da yokken mutlu olacağın başka bir hayat kur kendine. Bu insanlar senlik değil. Uzun vadede o evde huzur göremedim.

Maalesef tüm izinlerimi akraba ziyaretlerinde geçiriyorum bi tek geçen yıl istanbula bir haftalığına gezmeye gittik düşünün oraya gittiğimizde bile annesi arar şu amcana şu dayına yanına gidin bi görün diyordu. 2,5 yıldır evliyiz ne bi cafeye gidip beraber bi çay içmişiz ne bi şey yemişiz beraber dışarı çıktığımızda da hep kavga ediyoruz zaten alışveriş yaparız kendisine kıyafet seç der bana seçerim çok da güzel şeyler beğenirim ama asla beğenmez benim beğendiğimi benim beğendiğimi alır çevresinde birileri güzel olmuş derse onun güzel olduğunu anlar beğenir.
Bence akraba ziyareti değil mesele, siz bu adamla mutlu değilsiniz, zaten adam da adam değil. Kendinizi kandırıyorsunuz.
Bu bir bahane değil benim annemin beyninde tümör var tedavisi yok yaşı 65 şeker hastalığı var tansiyonu var vücudunda büyüme hastalığı var iç organları büyüyor gençken çok çekmiş bir gün gün görmedi yaş 65 yaşadığını yaşamış dersiniz ama benim annem daha deniz görmemiş hayatında denizi bırak hayatında iki şehirden başka bir şehir görmemiş kızı boşanmış çevre ne der demiyor ben ölünce kızım ne yapacak diyor kimseyle de evlenmek istemiyor diyor kızını düşünüyor yani bi de ben boşanırsam aynı şekilde beni de düşünecek derdi birken iki olsun istemiyorum anlatabildim mi..?
Yanlış düşünüyorsunuz, çalışan bir kadının kimsenin kanat altına ihtiyacı yoktur, annenizi buna ikna ederseniz o da üzülmez. Hayat bencillik gerektiren bir şeydir, kimsenin mutluluğu için kendi hayatınızdan vazgeçmemelisiniz

3 ay içerisinde eşinizin ailesine 1 hafta bile tahammül edemiyorsanız bir kültür farkı var demektir. Ne eşiniz vazgeçer ne siz alışırsınız. Buda ilerde çok daha büyük sorunlar yaratabilir. Hazır çocuğunuz yokken kendinize daha uyum sağlayabileceğiniz bir hayat kurmanızı öneririm

Benim bir ablam boşandı ve ailem çok üzülüyor onun için annem ve babam çok hasta inanın ki sırf bi de bana üzülmesinler diye boşanmıyorum
İyi işte sırf başkaları üzülmesin diye mutsuz olduğun bir hayatı yaşamaya devam et, aferin sana.

Evlenirken çok fedakarlık yapmışsınız .eşiniz devamını bekliyor . Düğünlerde çok yardım etmeye gerek yok herkes üstüne düşeni yapsın. Kültür farkı inanın insanı çok yoruyor.

İki türlü de çok üzülürler o yüzden mutsuz olduğumu belli etmemeye çalışıyorum anne babama.anne ve babam benim ince çizgim en zayıf noktam kıymetlilerim onların tek bir gözyaşı dökmelerini istemiyorum
O zaman cocuk yapmayin bari. Allahin bir bildigi var ki vermiyor demek. Bu ailede cocuk buyutmek istediginizden emin misiniz?

Evet çok iyi biri emin olun her seferinde eşimin memleketine gelirken bu sefer bir şey demeyecem istediği yere gidicem diyorum kendi kendime ama ben ne derlerse kabul edince dur diyene kadar gezdiriyorlar illa bir hayır yeter gitmek istemiyorum diyorum anlamadıklarında tavır yapıyorum öyle anlıyorlar hatta kendilerine dedim yani illa ki tavır mı koymalıyım çok akraba ziyaretini sevmediğimi bile bile neden böyle yapıyorsunuz diyorum ama nafile

Bayılıyorum şu "eşim aslında özünde çok iyi biri, masayı kaldırmama yardım eder, doğum günümü hatırlar, sabah günaydın der" bla bla bla.. uyduruk laflara. Size, evliliğinize ya da evlendiği güne lanet eden, bela okuyan adam iyi falan değil.
Yapmayın kendinize bunu, gerçekten.

Screenshot_20220505-201941_Instagram.jpg

Benim bir ablam boşandı ve ailem çok üzülüyor onun için annem ve babam çok hasta inanın ki sırf bi de bana üzülmesinler diye boşanmıyorum
Keşke en başında farkedebilseydiniz de maalesef olmuor. :) Bence öyle düşünmeyin . Benim boşanmadan önce annem babamla boşandı peşine ben boşandım eşimle. Annemin yanına geldim birbirimize destek olduk şimdi çok şükür diyorum :)

O zaman cocuk yapmayin bari. Allahin bir bildigi var ki vermiyor demek. Bu ailede cocuk buyutmek istediginizden emin misiniz?
1,5 yıl önce düşük yaptım onuda eşim ve ailesi yüzünden oldu diye düşünüyorum hamileliğim çok ağrılı geçiyordu ve daha 1 aylık hamileyken eşim yine memleketine götürdü beni yolda gelirken sürekli belim ağrıdı annesigile gelince de sürekli akraba ziyaretine götürdüler yine sancım var dememe rağmen heryere götürdüler sonra da kanamam başladı düşük yaptım

İki türlü de çok üzülürler o yüzden mutsuz olduğumu belli etmemeye çalışıyorum anne babama.anne ve babam benim ince çizgim en zayıf noktam kıymetlilerim onların tek bir gözyaşı dökmelerini istemiyorum

İyi sen dök o zaman goz yasi. Bahaneler bahaneler.

Akraba ziyaretini geçtim de çok saygısızca konuşuyor eşiniz lanet okumak bela okumak nedir bir de hayat arkadaşına. Çalışıyorsunuz yoruluyorsunuz yani bunu anlayıp bazen de gitmesin yani ne olmuş keyfi değil ki biraz sizi de anlaması gerek. Kalabalık aile belli hatta aşiret gibi sanırım zor bir durum, konuşun diyicem ama eşiniz onu anlayacak biri gibi durmuyor Allah yardımcınız olsun. Ayrılma yı iyi bir düşünün derim ama aile ziyaretleri sizi zorluyor diye değil size tavrı saygısızlığı için ilerde daha da üzülebilirsiniz

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X